I'rovincia.il kerkbestuur, van ilit bestuurde bevoegdheid ontvangen, die het reglement toekent aan emeriti t. w.openbare ver kondiging des Evangelies, bediening van doop en avondmaal, leiding van openbare godsdienstoefeningen, huwelijksinzegening, cathechetisch onderwijs, de bevestiging van predikanten, enz. Emeriti en eervol ontslagen predikanten behoeven voor het uitoefenen dezer werk zaamheden toestemming van den kerkeraad, Aangenomen met op éen na algemeene stemmen. II. in het Reglement op het godsdienst onderwijs en wel een verduidelijking van artikel 18, waardoor het buiten twijfel ge steld wordt, dat een candidaat voor het examen van godsdienstonderwijzer voor niet langer dan écu jaar kan worden afge- Aangenomen met algemeene stemmen. III. in het reglement op de vacaturen. De eerste wijziging bedoelt uit te spreken, dat in »hol jaar van gratie, het gehcele traktement van den overleden predikant aan de weduwe of de weezen moet worden uitgekeerd en niet - zooals wel eens schijnt voor te komen - - met inhouding van de personecle toelage. Een tweede wijziging bedoelt den on- rechtmatigoii invloed" van beheerscolloges op het beroeping®werk te beletten en te waken tegen mogelijke misbruiken zoowel van dc zijde van den beroepen predikant als van die der kerkelijke admistratie. Aldus de toelichting der Synode. Hiervoor worden de volgende nieuwe bepalingen gemaakt. Voor het verzoek om handopening aan het ministerieel departe ment met betrekking tot het uit te brengen beroep vraagt de kerkeraad bij de kerkelijke administratie zijner gemeente oen opgaaf van toelagen en emolumenten, die, niet op den ligger vermeld zijnde, evenwel als persoonlijke toelagen aan den to beroepen predikant kunnen worden aangeboden. Deze opgaaf wordt tegelijk met het verzoek om handopening aan het classicaal bestuur toe gezonden. Een afschrift van deze opgaaf wordt later bij den beroepsbrief gevoegd, en de kerkelijke goedkeuring van het be roep wordt alleen verleend, indien door den beroepen predikant de schriftelijke ver klaring is afgelegd, dat door hem van de kerkelijke administratie geen personecle toelagen van welken aard ook bedongen of aanvaard zijn buiten en boven die, welke zijn vermeld in genoemde opgaaf. Aangenomen, mits het niet in strijd blijko met dc- rechten van het beheer. IV. in het Reglement op dc kerkvisitatie Deze wijziging bedoelt een loomte in het reglement aan te vullen. V. in het Reglement op het studiefonds. De wijziging bedoelt to kunnen nagaan, of en in hoeverre studenten steun uit het Studiefonds behoeven. VI. in bet Reglement op dc kosten voor het Bestuur der kerk. Bij de tegenwoor dige regeling kan geen gemeente hooger worden aangeslagen dan voor f50 terwijl toch de groote inkomsten van sommige gemeenten gemakkelijk een verhooging en zelfs verdubbeling van dit bedrag toelaten. Tot nu toe zijn dc gemeenten gerang schikt in 9 klassen, in woike dc janriijk- sche omslag per predikantsplaats bedraagt respectievelijk f5, f 10. f15, fjo.f35.f30, f35, *4° c» 5°' Voorgesteld wordt nu, het aantal klassen te brengen op 10, en den omslag vooral van de hoogste klassen aanmerkelijk te vergrooten, zoodat zij res pectievelijk worden fj, f 10, f 15, f20, f30. f40, f 50, f65, f So en f 100. Alle aangenomen met zeer groote meer derheid. Vil. Ten slotte een nieuw Synodaal regle ment op de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten, Dit is een geheel nieuw reglement, liet thans vigeerende, dat voor een deel be staat uit overgangsbepalingen, heeft naar het oordeel der Synode een algeheelc her ziening noodig. In het thans aangeboden reglement is getracht, er voor te zorgen, dat ieder van den dag waarop hij volgens het Algemeen reglement stemgerechtigd is, dit stemrecht ook uitoefent. Voorts is be- riald, dat in alle gemeenten jaarlijks een ijst van stemgerechtigden moet worden opgemaakt, óok in die, waar deze oogen- schijnlijk slechts om do tien jaar noodig is, omdat de kerkeraad voor dat tijdvak is gemachtigd, dc vacatures in zijn midden aan te vullen. Dc Synode beschouwt dit als een maatregel van orde om de nauw keurigheid der lijst zooveel mogelijk te waarborgen, terwijl in dc meeste gemeen ten kerkvoogden tóch ieder jaar een lijst van stemgerechtigden noodig hebben, Om het belang der zaak werd dit punt behandeld onmiddellijk na punt 1. Het werd ten slotte aangenomen met op 1 na algemeene stemmen. Ds. Brans bracht nog verslag uit omtrent de classicale zending, waarna ds. Klcijwegt, als Penningmeester verslag deed omtrent den financieclen toestand. Het voorstel van dc Hervormde broeder schap en dat van de Confeetioneele ver- ceniging werden aangenomen; hel eerste met algemeene, het laatste met op éen na algemeene stemmen. De T wcede Kamer heeft z. b. st. aangenomen de Verdedigings-belastingen Ia en Ib en de Oorlogs-belastlng 11. De opbrengst wordt geraamd op 100 millioen. Bij deze laatste, een extra-Inkomsten belasting, zijn vrijgesteld de belastbare in komens beneden f 1200, Men mag er wel aan denken, dat het opzettelijk doen van een onjuiste aangifte zal worden gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden. Het voornemen zou volgens den Haag* schen redacteur van het Handelsblad: bestaan, het daarheen te leiden, dat in o'7 g°en periodieke Kamerverkiezingen plaats hebben, omdat er dan tóch na de Kamer-ontbinding, als gevolg van de Grond wetsherziening, verkiezingen moeten volgen. Nu de herstemmingen zijn afgcloopen, is de samenstelling van de Provinciale Sta ten van Utrecht van 11 links en 30 rechts geworden 9 links en 32 rechts. Gedeputeerde Stalen van Utrechtstellen voor, afwijzend te beschikken op een ver zoek van dc Openbare leeszaal te Amers foort om een jaarlijksch subsidie van f500 uit dc Provinciale middelen, /.ij gronden hun advies op dc overweging, dat zulk een leeszaal is een instelling van zuiver Ge meentelijke beteekenis voor welke subsi- dicering uit de Provinciale middelen niet gerechtigd zou zijn. Tot tijdelijk opzichter bij Openbare wer ken is benoemd dc heer J. Th. Wind. Mejuffrouw C. Kuyken, werkzaam bij Openbare werken, is overgeplaats bij dc Centrale boekhouding. In verband met den marktdag te Utrecht is ingelegd een trein, die 's Zaterdags ochtends om 8.0P van Amersfoort vertrekt. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn als nog aangesloten met no, 44S majoor H. C. KoUing, Utrecht- seheweg 1S. no. 450 de heer J. H, van Drooge, Bcckcstcinschclaan 16. no. 459 het Rijks-eierenbureau, Regen- tcssclaan 6 (het bureau van den Rijks-pluim vecconsulent blijft aangesloten met no. 284). Minister Posthuma, die overmorgen zijn ambt aan het Departement van Landbouw zou hervatten, is nog niet hersteld. Zijn verlof loopt tot 15 Juli. De Minister van Landbouw heeft een circulaire gericht tot de Burgemeesters ten geleide van dc Lijst van maximum prijzen welke van heden 29 Juni zal gelden voor den kleinhandel (afgehaald aan den winkel of bij den straatverkoop door venters, die geen winkel hebben) voor enkele groenten- soorten en vroege aardappelen. Bloemkool ie soort 12 cent, 2e soort 8 cent, z.g. uitschot 4 cent. Bosjes peen ie soort 6 cent, 2e soort 4 cent, per bos van 25 wortelen. Peulen ie soort 18 cent, 2e soort 14 cent per K.G. Doperwten ie soort 19 cent, 2e soort 15 cent per K.G. Gewone vroege aardappelen, dns geen zoogenaamd fijne zandaardappelen (ronde) 10 cent, muizen 9 cent per K.G. een kwart maat, Men schrijft ons Naar aanleiding van het feit, dat heden ochtend verschillende ingezetenen met de ochtendbladen in handen, waarin opgeno men de maximum-prijzen van groenten en aardappelen, Ingaande heden, hun groen- tenhandelaar daarop wezen, zij het volgende meegedeeld, Het Bestuur van de Vereeniging van groenten- en fruithandelaren hier ter stede ontving de volgende inlichtingen. Regcerings-groenten en aardappelen zijn door den Minister nog niet beschikbaar ge steld; zoodra deze hier zullen aankomen, zal dit worden bekend gemaakt. De maximum prijzen moeten gehandhaafd met ingang in Maandag a.s. 3 Juli. Dit wordt d or noriteiten hier ter stede b i 11 ij k geoordeeld, Tot Maandag dus blijft de toestand gelijk hij thans is. Hei Bestuur heeft de toezegging ontvan gen, dat, 11a overleg in vergadering, de op do ministcrieole lijst ontbrekende artikelen door dat Bestuur mogen aangegeven, met vermelding van de maximum-prijzen. Houders van broodkaarten wonende te Amersfoort en zij, die te I.eusdcn aan de grens van Amersfoort wonen en hiervan kennis hebben gekregen, worden er aan herinnerd, dat zij Vrijdag 30 Juni en Zater dag 1 Juli a. s., van 's morgens 8 uur tot 's namiddags 6 uur, tegen afgifte van hun broodkaart eindigende 30 Juni a. s., hun nieuwe kaart over Juli kunnen in ontvangst nemen aau het Broodkaarten-bureau. Appel markt (ingang Groenmarkt). Aan hen, die hun kaart niet op de daar voor vastgestelde dagen hebben ingewisseld, wordt geen nieuwe kaart uitgereikt. Broodkaarten per post bezorgd, worden beschouwd als niet te zijn ingeleverd. Was er Dinsdag, door het niot-lossen der j treilers te IJmuiden, geen goedkoope yisch aan het Levensmiddelenbureau te verkrijgen, 1 voor morgen is een voldoende aanvoer ver zekerd en konden tnct het oog op den buitengewoon grooten aanvoer, tegen zeer lagen prijs makreel en schol worden aan gekocht, zoodat behalve dc gewone soorten, schelvisch en kabeljauw, Vrijdag een flinke hoeveelheid makreel tegen 12 cent per pond en schol tegen 10 cent per pond zal worden verkocht, Er is 1400 pond van deze zeer goedkoope visch beschikbaar De Winkeliers-vereeniging deed ons toe komen haar 15de circulaire, welke luidt Namens de Winkeliersvereniging «Amers foort' heb ik de eer U te berichten, dat in de vergadering van 25 Juni j.l. het vol gende is besloten: Voorzoover een ander College dan het Gemeentebestuur of de Regeering, bijv. het Steun-comité, zich genoodzaakt ziet, levensmiddelen uit te reiken aan behoeftigen, heeft een tiental leden zich beschikbaar ge steld, de distributie van levensmiddelen te verzorgen tegen vergoeding van noodzake lijke kosten, hoogstens 2 pet. van den kost prijs der artikelen. Deze leden zullen op het eerste verzoek vanwege zoodanig College tot ons Secre tariaat (Beekcnsteinschclaan no. 34) gericht, telkens voor het tijdvak van een maand (vier weken) door ons worden aangewezen. Zoodanige distributie zal dan des Dinsdags- en Donderdagsmiddags kunnen geschieden. Indien zoodanig College niet, of mocht het hebben opgehouden te bestaan, of on voldoende in de gebleken behoeften voor ziet, zullen onze leden bereid zijn, op de zelfde voorwaarden de distributie ter hand te nemen, indien het Gemeentebestuur deze distributie onafhankelijk van Regcerings- maatrcgelcn meent te moeten uitvoeren alleen onder voorbehoud, dat het artikelen zijn, welke vanwege dc Regeering met steun uit 's Rijkskas of op andere wijze beneden marktprijs beschikbaar worden gesteld aan het Gemeentebestuur, en zij deze artikelen beneden den haar kostenden prijs wil uit reiken aan behoeftigen. Wij stellen ons voor, dat het betrokken College al zulke controle-maatregelen zal nemen, dat misbruik op ecnigerlei wijze is uitgesloten. Voor de distributie op de gewone wijze houden wij ons aanbevolen. In het vorige nummer deelden we mee, hoe dc groothandel trucs gebruikt om de Regeerings-maatregelen omtrent de prijzen der levensmiddelen binnen zekere perken te houden. Men licht ons in, dat niet de groothandel, doch dat de fabrikanten zulks doende fabrieken bepalen de prijzen en bedenken telkens nieuwe trucs. Een opgaaf omtrent de groentenveiiiiigen hier en in den naasten omtrek mochten we nog niet ontvangen. De heer D. F. van Slooten slaagde voor hot doctoraal Plant- en dierkunde, de heer G. D, Birnic voor het doctoraal Genees kunde, en de heer A.-W. de Groot voor het candidaats-examea civiel ingenieur. De oud-kapitein W. M. II. Anten is in den ouderdom van 71 jaar te 's-Gravenhage overleden. Jhr. rar, dr. E. A. van Bercstoyn heeft gister zitting genomen als lid van dc Tweede Kamer voor Veendam. In de «Utrechtsche Courant» lezen we het volgende verbijsterend bericht uit Amers foort: Wij vernemen, dat voornamelijk door coöperatief inkoopen door de geïnterneerde en uitgewekene Belgische onderdanen zeiven, dezen zich tegen matige prijzen van de verschillende levensbehoeften kunnen voor zien, sood'it het Hollandsch Steuncomité voor de Belgen niet meer bepaald noodig is. Daarbij komt nog, dat de verstandhou ding van eenige (ten minste éen) leden van dat comité met de uitgewekenen niet van de beste is. Het comité zal zich derhalve ontbinden en de philantrophische leiding zal geheel in handen komen van Belgische dames en heeren. In de Zaterdag te Utrecht te houden ver gadering van het door den Commissaris der Koningin half October 1914 ingestelde Provinciaal vluchtelingen-comité komt óok aan de orde de ontbinding van dat comité. Het Comité voor uitgewekenen, hier 19 Augustus 1914 opgericht door particulieren, dat naast en met het Vluchtelingen-comité werkt, wordt vooralsnog niet ontbonden. Het veldleger zal voortaan in het bezit zijn van vier paren sokken. Waar blijft het oude rijmpje van de wascht, de kast. enz. Do lamlwcerlichting 1913 wordt 7 Juli gestold in het genot van onbepaald verlof. Volgens het bij de Tweede Kamer aan hangige voorstel tot wijziging van Ie Wet van 31 Juli 1915 (Stbld, no. 345) zullen landstormplichtigen niet enkel ter aflossing van de landweer maar voortaan ook ter aflossing van sommige groepen militie- plichtigen worden opgeroepen. Komt de voorgestelde wet spoedig tot stand, dan zal hoogstwaarschijnlijk van de laiidstormklasse 1916, die voor het grootste doel omstreeks 20 Augustus zal moeten opkomen, een gedeelte worden bestemd voor de vold-artillcrie en ook een gedeelte voor den zeedienst. De landstormplichtigen van deze jaar klasse, die voor indeeling daarbij in aan merking wenschen te komen, kunnen zich daartoe ter Secretarie hunner Gemeente op geven vóór of op 5 J uli tusschen 9 en 3 uur. Zij die worden toegewezen aan de veld artillerie zullen in het bovenbedoelde ge val tusschen 1 en 5 Augustus moeten op komen. Do opkomst van heil, die voorden zeedienst worden bestemd, zal plaats heb ben tusschen 6 en 10 Augustus. De meest geschiktcn komen in de eerste plaats voor bedoelde indeeling in aanmer king. Voor dc veld-artillerie worden zooveel mogelijk gekozen personen, die met paar den kunnen ontgaan en vertrouwd of al thans bekend zijn met hun verzorgingzij móéten teil minste 1.62 M. zijn. De keuring voor dc landstorm-jaarklasse 1910 zal plaats hebben in Juli. Volgens het wedstrijd-programma gaat A. Z. P. C. aanstaanden Zondag naar Maas, te Rotterdam, en ontvangt Neptunus hier Dolfijn 2, uit Amsterdam. Doch de water-temperatuur? De Algemeene vergadering van den A. N. W. B. wordt 14 Juli te Hoorn ge houden. 't is toch maar goed, dat een mcnsch niet van glas is. Na temperaturen van 72 en 89 graden ver leden week Woensdag en Donderdag wees de thermometer gister 58 en heden 08. Zomermaand van 1916 moge daardoor de koudste worden sedert 1849, doch de vruchten des voids worden er noch beter noch overvloediger door. Dinsdagochtend goed half vier werd de brandweer gealarmeerd uit de Infanterle- kazerno. Een schildwacht had onraad ont dekt en alarm gemaakt. Irtusschen bleek, dat de uit de wasscherij van dc firma Jacobs Engels opstijgende dampen, belicht door de opgaande zon, den altenten wachter in den waan hadden ge bracht, dat er brand zou zijn. Gelukkig werd niet afgelegd of water gegeven. Verbeeld u. dat we naast den eernaam Keientrekkers voortaan óok Zonneblus- schcrs heetten De Hooge Raad der Nederlanden heeft uitspraak gedaan op het cassatie-beroep van W. ten B., hypotheekbewaarder te Zutfen, en A. J. E., zonder beroep, te Dorculoo, tegen een vonnis van de Arron- disscmciits-rechtbank te Utrecht, waarbij zij, met bevestiging van een vonnis van den Kantonrechter aldaar, wegens het te Soest dichter bij oen intemeeringskamp komen dan geoorloofd is, werden veroor deeld tot f3 boete of éen dag hechtenis, zuiks met toepassing van een verordening, vastgesteld door den commandant van het intcrnceringsdepot te Amersfoort, daartoe gemachtigd door den gencraal-opperbevel- hebber van land- en zeemacht, uitoefenende het militair gozag in de Gemeente Soest. Op grond, dat die commandant niet door de Koningin of van Harentwege door den Minister van Oorlog tot de uitoefening van het militair gezag in de Gemeente Soest is aangewezen en hier een ongeoorloofde delegatie van macht heeft plaats gehad door de overdracht van het militair gezag door den opperbevelhebber aan den bedoelden commandant en de door dezen vastgestelde verordening mitsdien als door een onbe- bevoegde is vastgesteld, niet bindend is en dus haar overtreding niet straf baar, had het Openbaar Ministerie geconcludeerd tot ver nietiging ambtshalve van het veroordeelend vonnis en tot ontslag van rechtsvervolging van requiranteu. De Hooge Raad vcrcenigde zich met die conclusie en ontsloeg dus de gerequireerden van alle rechtsvervolging ter zake van het hun ten laste gelegde. En nu zij, die door het militair gezag werden gestraft in de belemmering van hun nering, uitwijzing, enz. De auditeur-militair bij den Krijgsraad te Arnhem eischte f 100 of een maand tegen een Nederlandsch ie luitenant, beschuldigd van het door nalatigheid laten ontsnappen van een geïnterneerd officier, die, verpleegd in het Militair hospitaal te Utrecht, was beroofd van zijn vrijheid omdat hij zijn •erewoord had teruggevraagd.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2