Stadsnieuws. Ingezonden. ppiik nu niet, dat de organisatie ailes l^n recht zetten in een hand-omdraaien het Bestuur waakt echter en doet zijn uiterste best. Een deel der groentenventers koopt de groenten, een ander deel verbouwt ze zelf. De Burgemeester heeft thans in studie hoe, ter bereiking van een juiste bevoorrading en goede distributie, zal moeten gehandeld met de eigenbouwers. De geheele groentenhandel komt onder controle, óok van de commissie van consu menten. Het is dus in het belang van iederen venter, dat hij zich aansluit. Het Bestuur, bestaande uit mannen met koel hoofd en heldere hersens, zal steeds raad plegen met dr. De Boe^ en alle besluiten van ingrijpenden aard op de snelste en beste wijze ter kennis brengen, Wie zich alsnog wil aansluiten doch dit moet Diet voortkomen uit het hoofd, door enghartige berekening, doch uit het hart zij toch vooral geen contribueerende machine, doch een medewerker. De Voorzitter deelde hierna mede, dat het Bestuur ook Vrijdagmiddag een onderhoud had met dr. De Boer om er op te wijzen, dat de venters reeds hebben ge kocht of besteld tot en met Dinsdag. Zeer waarschijnlijk zullen uit dien hoofde de Regeerings-prijzen aanstaanden Woensdag worden ingevoerd. Voor allen; óok voor de eigenbouwers. Tal van gunstige maatregelen zijn daar voor reeds genomen. Met het oog op de groenten-distributie in de komende winter-periode zal het Be stuur al het mogelijke doen om ook dit in het reine te brengen. De heer Van Hemmen meende de vraag of de venters wel zoo erg zijn inge nomen met den verkoop van Regeerings- groenten ontkennend te mogen beantwoor den. Doch is het onder deze omstandighe den wel anders mogelijk? Voor den middenstand, de kleine burgerij en den arbeidersstand is de toestand zeer nijpend het spant aan allen kunt. Daarom hebben wij slechts te kiezen hetgeen in aller belang is, hebben allen koopers en verkoopers het toe te juichen, dat de Regeering groenten beschikbaar stelt. Daar om moeten we dezen noodmaatregel eerlijk aanvaarden en eerlijk helpen uivoeren. Daarom moeten wij onzelfzuchtig zijn, óok al zijn er onder ons, die een heele week van zeer lange dagen moeten werken om te kunnen in het leven houden hun... paardje, waarvoor de haver thans f 9 en een heel dun bosje stroo 80 cent kost. Om de distributie zoo goed mogelijk te doen zijn, heeft het Bestuur ingesteld een Commissie van bijstand, controle en advies, wier leden zijn de heeren Van der Veer, Wolfswinkel en Van Hemmen met, als plaatsvervangers, de heeren De Goede, Van Keulen en Van de Kuilen, Deze commissie is erkend door de auto riteiten en vormt dus de schakel met dezen. In den aanstaanden winter zal althans éen der leden tegenwoordig zijn bij het uitgeven der Regeerings-groenten, welk lid-vakman dan aanstonds kan controleeren of de waar goed is. Hierdoor kan het niet meer voorkomen, dat iemand, die een baal uien van 100 pond koopt en betaalt, thuis gekomen bemerkt, dat bij slechts 86 pond gave uien ontving en de overige 14 pond met den vollen prijs betaald —moet wegwerpen. Het Bestuur eischt van de leden, dat zij in tijds opgave doen van betgeen zij noodig hebben, opdat het Levensmiddelen bureau nooit te weinig, maar ook nooit te veel heeft. Hierdoor kan niet weet gebeuren, dat iemand die tegen 31 Januari zijn tweede vat zuurkool had aangevraagd, dit pas 4 April ontving. Gelukkig was het koud weer en dus gingen de 250 pond weg; doch het had even goed warm weer kunnen zijn. Aller streven moet zijn, de distributie zoo goed en zoo regelmatig mogelijk te doen geschieden. Daartoe is alweer noodig, dagelijks de courant te lezen, goed op de hoogte te blijven en niet te dralen. Zorgt steeds op de hoogte te blijven van hetgeen iederen dag, ja ieder uur, kan veranderen, zooals in den handel steeds, doch vooral thans plaats heeft. Het lid der commis«e van bijstand wordt door de autoriteiten erkend als een bevoegd persoon; zij juichen de samenstellig der commissie zeer toe. Noch de Burgemeester, noch de Directeur van hel Levensmiddelen bureau is groentenboer. En waar de auto riteiten vol vertrouwen hebben in de be noemden, is bet de plicht dar venters, óok vertrouwen te geven, om het even of van daag Jan dan wel Piet namens de commissie aanwezig is. De heer Van Straalen, een zeer vooruit strevend en kundig, hoogst begaafd man, van kindsbeen in het vak - nog wel uit het Westland is hoogst vermoedelijk bereid,, in dubieuse gevallen als scheids rechter op te treden. Wat wil men nog meer? We zijn dus op den best denkbaren weg. NVaar wc bij Be autoriteiten niets anders hebben ontmoet dan helderen zonneschijn is het de plicht der venters, dien niet te verduisteren. Vervolgens is aan het Bestuur verzocht, een voorstel in te dienen om de verkoop prijzen vast te stellen. Nu vergete men niet, dat de handel niet is een automaat, doch dat hij zich eiken dag, ieder oogen- blik wijzigt, mede door vraag en aanbod. De winst-inarge zal dus telkens moeten ge wijzigd. Indien deze wijziging belangrijk is, zal het Bestuur telkens eeu spoedvergade ring der leden bijeenroepen. Alle besluiten zijn bindend, óok voor de niet-georganiseerden, zoodra zij zijn goed gekeurd door den Burgemeester, die, als uitvoerder der Levensmiddelenwet, het laatste woord heeft. De Burgemeester zal zeer strenge maat regelen nemen tegen elke fraude en tegen elke daad, die niet is volgens de Levens middelenwet. Niemand mag goederen ont trekken aan de consumptie en wee dus dengeen die, om hoogere prijzen te maken, tot uitvoer zou brengen -de bedreiging «Dan gaat de zeis cr maar in". Onder den drang der omstandigheden is en wordt de levensmiddelen-distributie zóo geregeld, in het geheele land, dat ook niet elders kan worden verkocht. Biedt ge den eigenbouwer of den boer een billijken prijs en weigert bij te ver- koopen, telefoneer dan even en dr. De Boer komt per fiets en zal u bijstaan. Van den onwillige wordt eenvoudig alles ont eigend ten bate van de Gemeente. Als we een paar maanden zoo werken, zullen wij die men thans «afzetters" j scheldt het volledige vertrouwen hebben j van de burgerij, ook omdat de Consumen- 1 ten-commissie met ons meewerkt en stellig een hartig woordje zal meespreken. De thans door den Minister genomen j maatregelen overtreffen alle vorige, juist omdat de mogelijke fouten kunnen ver beterd door vaklieden. 1 Daarom, brengt onmiddellijk nietdagen later zooveel mogelijk gedocumenteerde klachten in bij het Bestuur, dat ze aan- stonds overbrengt aan dr. De Boer en zóo aan den Burgemeester. Denkt er óok om, dat als een verkooper de I Regeerings-maxima overschrijdt, hij onver- biddellijk zal worden getraft. De commissie van bijstand beloofde, alle fraude te zullen tegengaan en niemand te zuilen ontzien. 1 De consumenten-commissie houdt óok een oog in 't zeil. Een heirleger van controleurs wordt benoemd. En de burgerij-zelve zal, als meest-belanghebbende, stellig niet nalaten de knoeiers op de kaak te stellen. Doch zal er éen durven beschamen het vertrouwen, dat de Burgemeester in ons stelde j Wat de verkoopprijzen betreft, stond I het Bestuur voor groote moeilijkheden. I In de nu wel algemeen bekende ministe- rieele aanschrijving wordt gewag gemaakt I van ie kwaliteit bloemkool, doch niet ge- zegd welken omvang, welke kleur die 1 bloemkool moet hebben er wordt gesproken van een bos wortels, doch niet voorge schreven hoeveel wortels daarin moeten zijn, 10 dan wel 25, ook niet hoe lang of niet hoe dik, een pink dan wel een duim peulen zullen worden verkocht per Kilo, met dan wel zonder ellenlange steelen. Doch ook deze zwarigheden wist het op te lossen. Dagen achtereen heeft het ge meten en gewogen en proeven genomen. En dit was wel zeer noodig. Want bij voorbeeld bij éen mud aardappelen van 37 K.G. werd bevonden, dat men 2.5 mud klei had betaald met den aardappelprijs nog-ongerekend den zak van bijna 1 K.G. En niet alleen werd gewogen en geme ten, doch ook werden, juist toen het hevig woei, twee partijen aardappelen door de stad rondgereden en daarna de zware klei en het zand, dat onderin den wagen was gevallen, zorgvuldig nagewogen. Om kort te gaan, het volgende voorstel werd gedaan bloemkool ie kwal. inkoop8 verkoop 12 c. wagen, te knoeien, wordt streng gestraft. De Voorzitter gaf nu hel woord aan de vergaderig. Een venter zeide, dat als men bij de importeurs 100 bloemkolen koopt, men wel 4 soorten ^rijgt. Hoe moet dat dan met de qualiteiten, dus de prijzen De Voorzitter De Regeering zal wel gesorteerd zenden. Intusschen zal het Be stuur deze zeer juiste opmerking overbren gen aan dr. De Boer, die ook hierop wel raad zal weten. Een ander merkte op, dat op verschil lenden grond ook verschillende q.:aliteiten erwten en peulen groeien. De Voorzitter Juist en daarom sprak de Minister van qualiteiten en stelde hij niet éen prijs voor die artikelen. Wel de gelijk voegde hij er bij voor de aardappe len, dat de maximum-prijs alléén geldt voor de gewone en niet voor de fijne zandaard- appelen. De practijk zal als vanzelf de juiste oplos sing aan de hand doen. Een derde wees op de gewoonte om kinderen te laten venten met een partijtje bloemkool of andere groenten, uit den aard der zaak gewoonlijk 2e of 3e qualiteit. Staan zij óok onder controle? De Voorzitter: Zeker. Niet alleen van de ambtenaren van den Keuringsdienst, van de commissie van bijstand en van de vaklieden, maar óok van de burgerij, die zeer haar eigenbelang bevordert als zij dergelijke misstanden helpt uit den weg ruimen. Een vierde meende, dal de boeren uit den omstrek thans zouden gaan venten beneden den Regeerings-prijs. De Voorzitter: Geen nood. De rege ling geldt voor het geheele land en nie mand kan haar ontduiken omdat een geheel leger controleurs scherp zal toekijkende huismoeders het scherpst. De vergadering, te 8.13 aangevangen, werd hierna te 10.30 gesloten. 5-5 3e 4 5 wortelen, 10 per bosje «1.7 2.5 peulen ie kwal. >13 18 2e 10 14 doperwten ie >14 >19 ie >11 15 aardappelen ronde 33 «40 De muisjes-aardappelen, die hoogstens, nog een maand te verkoopen zullen zijn, zullen vermoedelijk 29 cent inkoop en 36 cent verkoop kosten. Intusschen zijn aardappelen van 10 cent per Kilo voor een arbeidersgezin nog veel te duur; doch op dit oogenblik kan Eet niet anders. De heer Van Straalen heeft, geheel uit eigen beweging, dr. De Boer ook een voor stel gedaan omtrent de prijzen. Vereerend is het voor het Bestuur, dat hij enkele arti kelen 0.5 cent hooger prijsde en overigens geheel de zelfde prijzen voorsloeg (instem ming). De Burgemeester zal de prijzen vast stellen en den dag aangeven waarop zij voor ieder verbindend zijn. Wie het zou Op verzoek van den Minister van Land bouw zal door den Burgemeester van Am sterdam voorwaardelijk in bezit worden genomen alle suiker, aanwezig in fabrieken van suikerhoudende goederen, bij grossiers en bij winkeliers die als grossiers optreden. Onder zeker voorwaarden kunnen zij de beschikking over hun suiker terugkrijgen. Het ligt in de bedoeling van den Minis ter, aan dezen maatregel slechts een voor- löopig karakter te geven, om tot een regel matige distributie van de aanwezige suiker te geraken. De maatregel is geen uitvloei sel van de vrees, dat er in het land te weinig suiker zou zijn. Integendeel bestaat de overtuiging, dat bij doelmatige distribu tie ds voorraad suiker in de eerste hand, te zamen met die in de tweede hand, voor een normaal verbruik voldoende zal zijn. In dezen gedachtengang wordt de aan dacht gevestigd op het feit, dat vasthou ding van suiker of ophoopiug van grootère voorraden dan normaal noodig zijn ook voor verbruikers volkomen overbodig zijn, en dat bovendien dergeiijke ophooping voor hen die daartoe overgaan zeer nadeelige gevolgen zal hfbben. De Minister is vast besloten, alle vasthouden van suiker tegen te gaan eD noodigde mitsdien de Burge meesters uit, hem van alle gevallen waarin van vasthouding mocht blijken telegrafisch op de hoogte te stellen, opdat onmiddellijk kan worden ingegrepen. Door den Minister van Landbouw is, wegens ingekomen klachten over het in den handel brengen van allerlei ondeugde lijke surrogaten voor soda, aan het Rijks bureau tot ondorzoek van handelswaren, te I.eiden, opgedragen een onderzoek in te stellen naar de deugdelijkheid van als soda verkochte artikelen. Het ligt In 's Ministers bedoeling, de resultaten van het onderzoek zoo spoedig mogelijk openbaar te maken en daarbij, als voornaamste middel ter bestrijding der knoeierijen, de namen der knoeiende firma's te vermelden, Men ziet dus, dat allerwege - en hier r stede stellig door juiste samenwerking in de autoriteit met de belanghebbenden zeiven al het mogelijke wordt gedaan om de bevoorrading en de distributie zoo goed mogelijk te doen zijn. Wie in deze moeilijke tijden de wei zeer /are taak beeft, het huishouden te voeren, neme vooral kennis van de Lijsten der maximum-prijzen, welke door de regeering van land of stad worden gepubliceerd en helpe de maatregelen uitvoeren. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren is in Juni ingelegd bij de Rijks-postspaar bank f35494.82 en daaruit teruggevraagd f38 777 38. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 20 336. Eveneens In Juni werd ingelegd bij de Nuts-spaarbank ongeveer f 4500 en sedert t April, den datum der wcder-itislcliing, rond f 12 500. Uit den regenmeter hier zijn in Juni na 20 regendagen afgetapt toi 9 m.M. neer slag; de grootste hoeveelheid den 2731011, namelijk 27.5 m.M. Het was slechts droog op 1 en 2 en van 16 tot en met 23 Juni. We zijn benieuwd welk boekje De Bilt zal opendoen over Zomermaand 1916, die haar goeden naam zóo veel oneer aandeed. Voor het toelatingsexamen tot de Mid delbare Handelsdagschool, dat op 13 en 14 Juli zal worden afgenomen, hebben zich 65 candidaten aangemeld. Het is maar goed voor deze school, wier gebouw alweer te klein wordt, dat Gede puteerde Staten van Utrecht aan de Pro vinciale Staten adviseeren, het Provinciaal subsidie te verhoogen tot f 2500. Zij schrijven dienaangaande Aan de vereeniging «Handelsschool1 Amersfoort en omstreken" werd een sidie verleend en later verhoogd met f en vastgesteld op f1943. Ue/.e verhooging was een gevolg van de hoogere kosten, welke de splitsing der 3de klasse vai school bracht. Gelijk werd medegedeeld, zou binnen af- zienbaren tijd ook tot een splitsing van dc 4de klasse moeten worden overgegaan, Inderdaad blijkt, dat het met September a.s. noodzakelijk is tot de voormelde split sing over te gaan. Bij dit adres verzoekt het Bestuur voor het jaar 1917 het Provin ciaal subsidie te verhoogen tol f 2500, zijnde 10 pet, der exploitatie-kosten. Aan den Raad der Gemeente Amersfoort is gevraagd, het Gemeentelijk subsidie, thans f 5900 bedragende, te verhoogen tot f 7500. Wel is door den Raad op dit ver zoek nog geen beslissing genomen, doch B, W. zullen een gunstig voorstel-daar- toe indienen. Ook de gevraagde verhoo ging van het Rijks-subsidie, thans groot f8000, tot f 10000 is nog niet toegestaan, doch het Bestuur koestert gegronde ver wachting, dat ook deze verhooging aan de vereeniging niet zal worden onthouden. De heer S. l'osthuma, sedert 22 Novem ber 1897 Hoofd-inspecteur van politie hier ter stede, is bij Kon. besluit van 29 Juni benoemd tot districts-commandant, tevens Inspecteur der Rijks-veld wacht ter stand plaats I.eeu warden. Heel Amersfoort verheugt zich over de onderscheiding, dezen Hinken en toch hu- manen politieman, die zooveel vrienden hier zich verwierf door zijn steeds kalm optreden, ten deel gevallen. Dat bij terugkeert naar zijn geliefd Fries land is voor hem, den oprechten Fries, een reden te meer tot verheugenis. Den agent van politie ie klasse H. II. Enkelaar, die na langdurigen dienst gister den Gemeentedienst met pensioen verliet, is Donderdagavond door chefs en kame raden een zeer aangename verrassing bereid. De Commissaris van politie reikte hem met een van zeer veel waardeering getui gende toespraak uit, het gouden kruis voor 30-jarigen politie dienst. Agent Stouthamer, Voorzitter der plaatse lijke afdeeling van den Ned. Bond van Gemeentelijke politie-beambten, sprak hem hartelijk toe en bood hem namens de af deeling een mooien ruststoel aan. Tot portier bij de Gemeente-bedrijven is met ingang van heden benoemd de agent van politie H. J. van Appel. De toestand van den 34-jarigen zeer veel belovenden Belgischen beeldhouwer Rik Wouters, die, gelijk we vroeger meldden, in de kliniek van prof. Rotgans, te Am sterdam wordt verpleegd, is zóo verergerd, dat men het ergste ducht voor zijn bel^rnd. De Minister van Oorlog deelde in zijn Memorie van antwoord op het voorstel tot nadere uitbreiding van den Landstorm mede, dat, zoo mogelijk, nog dit jaar de Landweer in baar geheel naar huis zal zijn gezonden. De tweede zitting van den Militieraad voor de lichting 1917 wordt 31 Juli geopend. De plaatselijke afdeeling van den Vrij- willigen landstorm werd gister gepresen teerd aan den districts-commandant, een kapitein, die thans te Hilversum garnizoen houdt. Aanstaanden Maandag, 3 Juli, wordt tc half negen door de Amersfoortsche Muziek- Verceniging, directeur de heer A. I.. Maas (onder leiding van den heer A. van den Brande) weder een uitvoering gegeven in het plantsoen. Het programma luidt t. Vivat Europa, marche E. I.arié. 2. Norma, ouverture Jos. Kessels, 3. Loin du pays natal, wals 4. I.a Dame blanche, fantaisie Boïeldien. j 5. Ter bevordering van den volkszang, Volks (schoolj lie- derea uit «Kun je nog zin gen, zing dan mee No. 2?, Wij willen Holland houcn No. 23. Rcclit-op van lijf! No. 24. Holland is een heerlijk land. 0. Marche militaire. 7. Ouverture Milanese Boumann. 8. Suspinul, wals J. Ivanovici, 9. Mosalque sur l'opéra Stra- délla, fantaisie arr. Jos, Kessels. 10. Finale. Bij gunstig weder zal, in verband met het bezoek aan Amersfoort van deelnemers aan het Geneeskundig congres. Maandag avond om 9 uur een concert worden ge geven op het terras van «Amicitia» door een muziekkorps van geïnterneerden uit het kamp bij Soesterberg onder directie van den heer B. Crochet, Het programma luidt 1. Les vainqueurs, marche A. Ruelle. 2. I.a princesso enciianiée, ouverture L. I.anglois. 3. Toujours ou jamais, suite de valses K. Waldlcuftcl. 4. Benediction des poignards, de l'op <l,es Huguenots* G, Meyerbeer. 5. Ouverture »I.a fille de Madame Angot* Ch. I.ecocq. 6. Espoir, valse lente B. Crochet. 7. L'Ailésiennc, suite d'orcbestre G. Bizet. a, Prélude b. Menuet, C, Carillon. 9. i.a likette, da use Montmartroise, J. Darin. De heer C. Prince, te Driebergen, die duizenden gemobiliseerden zoozeer aan zich verplichtte door zijn feitelijk van afval ver vaardigde domino-, dam- en schaakspellen, ontving Donderdag van het Bestuur der te Arnhem gehouden Militaire huisvlijt-ten- toonstelllng als eerc-bcstuursprijs een zeer fraaie verguld-ziveren medaille. Morgen ontvangt Neptunus voor de waterpoloeompelitie Dolfijn 2, uit Amster dam. A. k P. C. 1 gaat waarschijnlijk naar Triton I, te Wcesp; haar tweede zevental zal hier voor de U. P. B.-compelitie ont vangen Zeist i. Op de haan van Birkhovcn wordt morgen weder proef gereden voor de op 9 Juli daar te houden motor-snehvedstrijden. De korfbalvercenigitigen A. K. V". en Blauw-wit zullen in het komende seizoen samen uitkomen voor den Xcd. Korfbal Bond en reeds morgen oefenwedstrijden spelen te Hilversum. Aan de Centrale V, P. N.-veiling werden gister verkocht 72 190 export-eieren voor f? tot f7 5° 203 134 Regcerings-eieren voor f5.50 tot f6.30 per honderd. In het geheel werden in de laatste week 530 840 kipeieren verwerkt. De slachtkijjpen deden f0.84, de jonge hanen f 1 per Kilo. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer Th. C. V. ter Maat, Hof 2, telefoon 165. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk tien minuten vóór tienen, dc van dc overige voertuigen '.en allerlaatste 0111 tien minuten vóór half elf (zomertijd) goed helder branden. Donderdagavond hadden rooden en blauwen, die gister van hier vertrokken, het geweldig te kwaad. Beider regiment ging volgens hen nooit verloren. Het bleef bij schelden en dreigen, want voor de patrouilles der hoofdwacht en de gevolgen hadden allen toch ontzag. Orde is de weg lot vrede, geluk en wel- Door plaatsgebrek moet weer allerlei uitgesteldóok een Ingezonden stuk van den heer Holmer. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Kopy van ingezonden stukken, al of niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik u nog eenige gast vrijheid in uw veelgelezen blad. Dezer dagen ontving ik bezoek van een paar Belgische officieren, die mij mode deelden, dat er, in verband met mijn Inge zonden stuk vap 27 Juni 1.1,, bij een deel der Belgische dames ontstemming heorschte. liet is niet altijd prettig, do waarheid te hoorendoch mijne bemerking doelt voor namelijk op diegenen, die vroeger geen hand uitstaken en thans willens onwetens hebben meegeholpen om het Amersfoort- scho comité aan den kant te zetten, ik hoop, dat met deze uiteenzetting mijne bedoeling nog duidelijker is geworden. Met beloofden dank, Mevrouw H. GERRITSEN. Amersfoort, 29 Juni 1916. Soesterwcg, 6.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2