1 Stadsnieuws. tot dc broodbezorgerstwee onvergete lijke inbreuken op het recht van den werk gever. De Bakkerebond vroeg toen adhassie op jijn adres aan de Kamers aan het Bestuur van den Middenstand, doch heeft nooit ecnig antwoord gekregen. Toen bij een nader onderhoud de Minister den raad gaf. de overtollige werkkrachten aan het schoonmaken te zetten, vroeg het Bondsbestuur »\Vaar? In uw Ministerie» óok op die vraag kreeg het geen antwoord, De beste stuurlui staan aan den wal helaas staan er ook aan den kant, bijvoor beeld een Treub. Maar zeker is, dal zelfs de allerbekwaamste bakker geen 150 Re- geerings-broodjes kan maken uit 100 K.G. meel als het Station voor maalderij en bak kerij te Wageningen er met de grootste moeite slechts 146 uit kan krijgen. Tóch werd vastgehouden aan dien cisch en tóch werden dc bakkers gekort. Het ia een dwaasheid, dat de Minister aan de Burgemeesters oplegt een taak af te wikkelen, die hijzelf niet tot een goed einde kan brengen. De Voorzitter antwoordde omtrent het adhsesie-verzoek, dat bij het Bondsbe stuur alléén is ingekomen een verzoek om een circulaire op te nemen in het Bonds orgaan, hetgeen ia geschied. In de middagvergadering waren de afge vaardigden aan het woord. De heer Hofland (Amersfoort) herin nerde, dat in de op 13 Juni gehouden ver gadering der middenstands-vereenigingen, branchc-comité's, enz. met algemeene stem men werd aangenomen de volgende resolutie »de vergadering, overwegende, »dat .het vraagstuk der bevoorrading en der distributie het voornaamste is waar mede de Regeering zich in dezen tijd heeft bezig te houden, »dat de bevoorrading dient plaats te heb ben onder voorlichting van zaakkundigen, die onafhankelijk bchooren te zijn van de producenten. »dat de hoofd-distributie naar de ver schillende plaatsen behoort te geschieden op advies van de Burgemeesters, die ver plicht zijn, zich te doen voorlichten door commissiën, bestaande uit consumenten, klein- en groot-distribuanten, •besluit een delegatie, door het congres aangewezen, naar den Minister af te vaar digen om deze punten nader toe te lichten». Spr. zette vervolgens uiteen hoe de Mi nister van I.andbouw niet heeft gelet op de belangen van den middenstand en de lagere klassen. Alleen ten opzichte van het brood is men er, zij 't ook met kunst- en vliegwerk, in geslaagd, de koopkracht van de groote massa, van welke de middenstand afhankelijk is. eenigszins op peil te houden. Doch zelfs de broodvoorziening liet veelte wenschen. De Minister schreef dit toe aan gebrek aan scheepsgelegenheid maar dat is niet waar, want terwijl er, vergeleken bij t9«3, een aanvoer-tekort aan tarwe was van ruim 90 millioen K.G. wasereenaan- voer-tcveel aan koffie van ruim 38 millioen, terwijl die koffie wel per schip kon aange voerd. In het begin van den mobilisatie-tijd was de Minister even onvoorbereid als als zijn landgenooten doch sedert is hij herhaal delijk gewaarschuwd door de Besturen du de besten, de algemeene vertrouwens mannen van dc verschillende vakbonden. De Minister hoorde hen nauwelijks aan, doch was een gewillig speeltuig in de han den van belanghebbenden, die hem met opzet verkeerd voorlichtten en hem er toe brachten, te denken, dat hij de zaakkundige distribuanten best kon missen. Hierdoor wordt er honger geleden in ons rijk land en dit moeten wij onder de aan dacht brengen van den Minister, die einde lijk eens moest gaan begrijpen, dat de distribuanten niet zijn parasieten, doch raenschen met een hart, wier belangen bovendien parallel loopen met die der ver bruikers. Aan de eigen cijfers der Regeering (Ccntraal-hureau statistiek) ontleende spr. tal van cijfers, welke glashelder aantoonen hoe er maar op los is uitgevoerd, eieren 33 millioen, kaas 86 millioen meer dan in 1913; c" aan de hand van het Financieel verslag van G. Vermeer zette spr. uiteen welke reuzenwinsten de boeren maakten zoo klom het deposito bij de Rai'éisenbank van 3 millioen in 1913 tot bijna J4 milli oen in 1915. Het levensbelang van ons volk cischt, dat duidelijk worde, dat niet de midden stand de duurte maakt. De vracht van een eenvoudig artikel als rijst is 9 maal ho-oger dan in 1913; van Bombay van f8.70 tot f 76, van Zuid-Ame rika van f7.20 tot f 105 per ton. Niet de groot- en dc klein-distribuanten paraaiteereo, doch de groot-vrachtvaarders. die amper nog een duurtetoeslag voor hun personeel over hebben, doen dat en maken winsten tot 300 pet van het aandeelen kapitaal. Spr. toonde nog aan waarom dc vak- iliairiouantco medezeggenschap moeten heb ben in de distributie en waarom alle Burgemeesters in den lande moeten worden verplicht, zich daarbij door deze vak- j lieden te doen voorlichten. De heer Rijs dijk (Ned. Kruideniers Bond) J herinnerde, dat in dezen tijd schering en j inslag is toeslag voor de arbeiders, hooger loon voor de ambtenarendoch te gelijk uitzuigen en neerslaan van de midden- standers. De Levensmiddelen-commissie moet ver- j vangen of althans onschadelijk gemaakt door de oprichting van gewestelijke com- missiën van klein- en groot-winkeliers, die dc bevoorrading regelen, opdat men niet, als thans, 14 dagen behoeve te wachten j op voorraad. Spr. bracht in de vergadering de rnedè- deeling, dat de Minister den Burgemeesters verzocht te overwegen, zoo mogelijk een eigen slacht-inricbting op te zetten. De heer Ba rends Arnhemsche Handels Verecniging) wees er op, dat goed dient I uit elkaar gehouden het hier te lande ge- j produceerde en hetgeen uit het buitenland j moet worden aangevoerd. Het Bondsbestuur moge er in slagen. van den Minister gedaan te krijgen hetgeen j den Besturen van alle vakbonden niet mocht gelukken, en wel, dat alles wordt gebracht op de openbare markt, dat de prijzen openbaar zijn en dat alle zaken in het openbaar worden behandeld. Den over- I vloed, hetgeen te veel wordt geproduceerd, zende men naar het buitenland onder scherpe I controle van de gewestelijke commissiën en men verleenc geen enkel consent, om- j dat hierdoor wel enkelen worden bevoor deeld, doch heel het land schade lijdt. En de distributie late men aan den middenstand. De heer Fockcn (Soestdijk) wees op de uitmuntende regeling der distributie in zijn i Gemeente. De middenstand heeft te wijten aan de middenstof uit zijn midden, de lauwen, 1 de zclfzuchtigcn, de Jan Salie's, dal hij zóo in den knel is geraakt. De Burgemeester kruidenier bakker grutter slager enz. heeft daardoor thans het monopolie en de middenstand, die straks het gelag heeft te betalen, èn de 20 millioen. is uit zijn huis gezet door allerlei nict-zakenmenachen klerken, meesters in de rechten, veeartsen, enz. De middenstand is te weinig geweest middenstand, te veel middenstof, heeft te j zeer zich blind gestaard op het materieele, I te weinig geluisterd naar de lessen van Mcuwsen, die deze tijden zag aankomen, te weinig gelet op het cultuurleven, te zeer zich geworpen op zelfzucht. Hij moet ont- i waken, zich weer verheffen, den ruggegraat strekken, opdat hij worde gekend en er kend en men niet langer handele bij ons, over ons, zonder ons. De heer Dil (Bestuurslid Vischwinke- liers-vereen.) herinnerde aan de fraaie leuze «visch als volkavoedsel» en de zeer onbe vredigende resultaten der Regeerings-maat- regelen, door welke visch geheel buiten j het bereik is van het volk, terwijl de vak man is geruïneerd, Dc heer Cohen (Arnhemsche Handels- Vereeniging) kon niet nalaten, er even op te wijzen, dai de heer Das. benoemd tot Voorzitter van de distributie-commissie, in weerwil van tal van verzoeken, in een ge heel jaar niet éen vergadering heeft belegd. Er zijn Burgemeesters, wier onwil is op gewekt omdat zij ervoeren, dat midden standers knoeiden maar er zijn óok Bur- gcmecsters, die handelen tegen de aanschrij vingen van de.i Minister en die. door slecht doen bewaren in de schuren der boeren, het kostelijk graan zelfs voor diervoedsel onbruikbaar doen worden. Hoewel er voldoende voorraad is. wordt er honger geleden meer nog in den mid denstand dan onder de arbeiders. Men were de oorlogs-prostituê's, het uitschot van België, Duitschland, Oostenrijk en Engeland, dat vóór dezen oorlog mis schien een straathandcltje dreef, doch met de eigenlijken handel niets gemeen had. Namens den Gelderschen Bond van han delsvereeniglngen diende spr. ten slotte een motie in, welke beoogtvoorlichting door den middenstand, verplichting van alle Burgemeesters om die vakvoorlichting in te roepen, en strenge controle op de distri butie, welke a.leeu moet geschieden door winkeliers. De heer Dé Waal (Ned. Drogisten Bond) is lid van de Commissie voor voeding van mensch en dier en heeft daarin merkwaar dige dingen gehoord, o.a. dat men den rechter varkens naar het buitenland moest zenden. Eerst veel later bleek spr., dat dit niet was bedoeld in politieken zin, doch zuiver was een slagers-vakterm. Spr. dan wilde meer opkomen voor het uitwendige van den ménsch en er op wijzen hoezeer de vrachtprijzen de factuurwaarde der goe deren overtreffen, terwijl 't bet ergste is. dat het meerendeel moet betrokken uit het buitenland. Chloorkalk, die in gewone tijden f 7.50 per 100 K.G. kost, moet thans betaald met f 185.— inkoop En terwijl de Regee ring f 6.25 vraagt van den distribuant (blee- ker) moet de winkelier aan de zelfde Regeering voor de zelfde waar f 28 betalen, j Dc heer De Korvor (Rotterdamsche Handels Vereen.) deelde mee, dat Rotter dam geen Gemeente-winkels heeft, hetgeen te danken is èn aan den Burgemeester én a?n het feit, dat 6 leden van de R. H. V. zitting hebben in den Gemeenteraad. Bij de distributie zijn fouten gemaakt' aan alle menschenwerk kleven fouten doch aanwijzingen om zulke fouten niet te herhalen, zijn met hooghartig schouderop halen ter zijde gelegd. In doze Regeerings-commissiën behooren geen Kamerleden zitting te hebbenhet is een paskwil, dat de leider van het Alge meen administratie-kantoor voor levensmid delen is een.Remonstrantsch predikant. Ten hoogste éen zesde der gemiddelde productie van ons land is voldoende voor eigen gebruikvijf zesden kunnen dus uit gevoerd. Men voere ook uit, want anders volgen stellig bederf van den overvloed, groote werkloosheid en geweldige clandes- Maakt front, zet óok een grooten mond op; maar blijlt eerlijk en stelt onverbidde lijk de zelfzuchtigen op de kaak. De heer I.oman (Zutfen) besprak het wee, dat de bakkers hadden met de schot- tarwe. Hoe kan het anders, waar de dro gist De Waal een goed vriend van mij lid is van de Rogge-commissie. De heer De Waal, met koddig-majes- tucus gebaar en in hoogst-defiige toespraak tot de «geachte vergadering» Ben ik dan soms geen door-en-door deskundige van muizentarwe De heer Lom an: Accoord! Doch ik ontving rogge, die ik niet in mijn trog wilde doen. Ik wendde mij tot de commis sie te Arnhem en heb nóg geen bericht. Daarom, Provinciale commissies van vak lieden, En tevens vakkunstig bewaren op graanzolders en niet in rottende zakken. De heer Jen tes (Groentehandelaren): De Regcerings-kool kostte 2 cent per K.G. aan vrucht bij inkoop, waardoor zij duur der werd dan de maximum-verkoopprijs. De vaten met inmaakgroenten werden bere kend voor f5 en teruggenomen voor f2.50. De inkoopprijs der suiker was f51, doch die slechts 3tbalen kon gebruiken, moest f51.20 inkoop betalen. Kristalsuiker van f51 is niet te krijgen, wel kubussuiker van f 6o, terwijl de maximum-verkoopprijs is f55. Vroeger kocht men suiker op 1 maand met 1.5 pet. korting; later moest remise volgen binnen 8 dagen en kreeg men 1 pet. kor ting thans heet hetals u vooraf geld zendt naar Amsterdam zal ik u door Rot terdam laten zenden. In Februari werd kaas besteld, Rijks- merk, volvet; pas 6 weken later, in April, kwam kaas, doch geen R.M. volvet maar kaas vol plekken. Een uitvoerverbod komt steeds als ons land is leeggepompt en de geheel overtol lige winst komt ten goede aan den groot handel en de beunhazen. In spr. woonplaats is men gewend, knol len te betrekken uit een plaats welke een half uur varens verder ligt; de normale prijs was 60 cent en is thans 80 tot 90 cent per mud. Toen men ze noodig had voor het distributie-bureau moesten ze komen uit Noord-Holland en kostten ze f 2 per mud. De heer Franken (Nijmegen) deelde mede, dat de distributie in zijn woonplaats geschiedt door den Directeur van het abat toir. Maar hoe? Toen eindelijk peulvruchten kwamen, ging de helft naar 2 groot-win keliers; de overigen kregen óf mondjesmaat óf niets. Er werd intijds voor f 3000 kaas besteld voor den Vastentijd; zij kwam pas lang na de Vasten. Hoe zonderling sommige Burgemeesters wel optreden bij de distributie moge blijken uit het volgende, onomstootelijk geconsta teerd in een dorp bij Nijmegen. De Burge meester ontving 15 balen rijst en hij distri bueerde deze zóo 10 balen aan een gesticht dat is best aan den Directeur van het postkantoor, 1 aan dien van de Chr. school, 1 aan den reetor van het Chr. gymnasium, 1 aan een bevriende dame, en 1 aan zich- zelven. De heer Vergouwen (Leiden) meende, dat dit congres zoo te juister tijd is belegd, want spoedig komt in de Kamer het 20 millioen-ontwerp. dat de middenstand heeft te betalen, en het ontwerp op de distributie. Te Leiden was de Burgemeester den middenstand zeer welgezind, doch hij be merkte, dat de groentenhandelaren de goede Regeerings-uien naar hun zolder» brachten en vervingen door slechte, die zij hadden achtergehouden. Herzie uzelven! De middenstand was te laks. In de Levensmiddelen-commissie zitten wel arbeiders, doch geen middenstanders. Dat is hun eigen schuld; zij waren niet waakzaam. Doch nu hebben zij in iedere Gemeente op te richten een Bureau van waakzaamheid, dat den Burgemeester eer lijk moet bijstaan in zijn moeilijke taak als uitvoerder der Levensmiddelenwet en dat moet voorkomen, „at in aangrenzende Ge meenten verschillende maximum-prijzen gelden, omdat anders, gelijk thans, men koopt .in de goedkoopere Gemeente cn den voorraad laat bederven. De lieer Krop veld (Cocvorden) drong er op aan, dat het Bondsbestuur bij den Minister zou bevorderen, dat geen enkel Burgemeester in den lande niet meer zóo anarchistisch kan te werk gaan en verplicht is, de vaklieden ter plaatse te raadplegen. Spr. hoopte, dat de Minister volkomen hersteld uit Ruurloo moge terugkeeren en daar al zijn kwalen zal achterlaten, zoodat hij niet andermaal de slagers zal verdacht maken en den bakkers niet weer toevoegen, dat zij vroeger toch wel geld verdienden. Niet alleen eetwaren, doch alle artikelen van dagelijks huishoudelijk gebruik moeien gedistribueerd, onder de scherpst mogelijke controle. De heer Drekmeijer (Drogistenbond) merkte op, dat nog weinig werd gesproken over zindelijkheids-artiken als zeep, soda. sel-de-soude. caustiek soda, enz. Door de fancy-prijzen, aan welke de winkeliers niets kunnen veranderen, wordt de volks gezondheid bedreigd. De heet Kor ff (Watergraafsmeer) gaf eenige feiten. De Burgemeester wacht reeds 14 dagen op Regeeringsrijst, zoodat deze dan ouk wordt gehaald over dc brug, d.i. te Amsterdam. De Burgemeester vroeg intijds meel en kreeg pas na "3 weken Posthuma-meel, volkomen bedorven. Dc Burgemeester vroeg aardappelen en kreeg na 10 dagen berichtvraag uw ambtgenoot van Amsterdam, die niets afstond. De beer Engersman (Vischhandelaara- bond) zeide, dat dc voorlichters van den Minister op 't stuk der visch-voorziening uitsluitend zijn theoretici, verbazend knappe ambtenaren, doch die geen bot kunnen onderscheiden van een schol. Het gevolg is dan ook groote ontstemming bij allen, van visschcr, via den distribuant, tot consu ment. De heer Stroosnijder (Ned. sigaren winkeliers) vroeg een oogenblik de aan dacht voor een genotmiddel, doch volstrekt geen luxe-zaak. Ook hier zijn de adviseurs van den Minister uitsluitend belanghebbende groot-fabrikanten, ten gevolge waarvan de prijs opliep van 20 a 30 cent tot f i.zo a ft.50 en men slechts 15 in plaats van ten minste 50 pet. ontvangt van hetgeen men aanvraagt. Bovendien moet men met ten minste 5 man werken eer men nog in aan merking kan komen voor deze gunst. En dit terwijl het sigaren makersbedrijf is een export-vak bij uitnemendheid waarin 50 000 menschen een bestaan vinden. Wee als zij door de raadslieden van den Minister werk loos worden. Ontstellend is het, te weten, dat een kartel in de maak is en dat deze wordt ineengezet door den heer Dresselhuijs, den Voorzitter der distributie-commissie. Spr. verzoekt dringend den steun van den Bond, waartoe toch óok de sigaren- branche behoort. De heer (naam onverstaanbaar) deed namens de vereeniging «Het vrije winkel bedrijf» de vraag of het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel wel éen kan blijven, althans in dezen tijd. De Voorzitter achtte deze vraag tc rauwelings in de vergadering geworpen, doch stellig nadere overweging waard. De heer Gorris herinnerde, dat zeer veel gedaan is voor het volk, dat niets behoeft gedaan voor den bovenstand. doch dat den middenstand dringend behoefte heeft aan krachtigen steun. Geef daarom een nood-departement voor den tusschen- handel. iets als de Not, welke echter is voor den groot-handel, en stel aan het hoofd daarvan een man uit éen stuk, een Treub. De Voorzitter antwoordde, dat het Bondsbestuur hiervoor veel gevoelt, doch dat het dit tevens acht een tc zeer ingrij pen in zaken van I.ands-regeering en op dit oogenblik te ver-strekkend. De Kamerleden lezen de verslagen van dit congres. Het Bondsbestuur zal de wen schen der vergadering overbrengen en de grieven en de meegedeelde fouten zoo ruim mogelijk bekend maken. Spr. bracht nu in behandeling de motiën- Amersfoort en Amsterdam, in welke laatste gedurende de pauze werd opgenomen de motie-Arnhem en omgeving, welke laatste z.i. de verste strekking heeft, behalve dan de verplichting voor alle Bnrgemccsters om rekening te houden met de plaatselijke commissiën. Het Bondsbestuur zal dit echter bespreken met den Directeur-generaal van de afdeeling Handel aan het Departement. De heer Hofland achtte het nu plot seling nuttig, op te komen voor zijn par tijgenoot Wibaut en bedierf daarmee geheel hetgeen hij in eersten termijn had weten te verwerven. De vergadering was zeer ontstemd over dit incident. De Voorzitter Het is hier noch een politieke-, noch een propagaudn-vergadc- ring. Over den heer Wibaut is niet gespro. ken als lid van de S.D.A F. doch als Wet houder van Amsterdam. Alle politiek en godsdienst moeten blijven buiten deze ver gadering van handeldrijvende en industrieele middenstanders. De motie-Amsterdam c. s. werd hierop aangenomen met algemeene sleininen be halve die van do verschillende vereenigin- gen uit Amersfoort. Zij luidt «De Bond van Vereenigingen van den handcldrijveilden en industrieelen midden stand in buitengewone vergadering te Utrecht hijeen, «verzoekt Zijn Excellentie den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, dat indien de Regeering de distributie ter hand neemt of.opdraagt aan dc Ge meente-besturen, zij er voor wake. dat maximum-prijzen en condities worden vast gesteld uitsluitend in overleg met dc be treffende middenstands-vak vereenigingen, en zulks geschiede door de bestaande distri buanten, «dat, mochten eventueel partijen niet tot overeenstemming kunnen komcn.de Regee ring of de Gemeentebesturen zich zullen wenden tot een centrale commissie, tc be noemen door den Minister in overleg met l;et Bestuur van den Middenstandsbond, aan wier uitspraken beide partijen zich zullen hebben te onderwerpen, «dat, waar ingrijpen in de gewone orga nisatie niet bepaald noodig is, zulks ook wordt nagelaten, «dat dit de eenige wijze is. waarbij gere kend kan worden op de in stand houding van nijverheid cn bedrijven, welke do Re geering zich reeds sedert het begin der mobilisatie tot taak heeft gesteld, ten einde ontwrichting der economische toestanden tc voorkomen». De toelichting luidt Dc cuóige doeltreffende distributie is die, waarmee de gcheele burgerij genoegen kan nemen, n.l. doordat de Rogeering bij haar uitvo.-rpolitiek er voor zorge, dat de handel niet worde uitgeschakeld en dat, trots de behoorlijke winst welke den handel voor zijn bemoeiingen toekomt, dc goederen, hetzij levensbehoeften of andere goederen, kunnen worden beschikbaar gesteld door den handel, nagenoeg tegen vóór den oorl >g geldende normale prijzen. De lieer Bokhorst dankte hierop den Voorzitter, een waardig opvolger van den onvcrgclelijken Mcuwsen, voor diens uit stekende leiding. De Voorzitter antwoordde, dat dit goetl verloop is tc danken aan de verga dering wier medewerking hij niet éen mnr.l behoefde in te roepen, 'l oont uw sympathie, toont de zelfde ambitie in uw plaatselijke vak-vereenigingciidit geeft het Bondsbe- 1 stuur nieuwe kracht; het behoudt zijn moed: daarvoor staal het u borg, Het zal al het toelaatbare doen om succes te verkrijgen op dezp werkzaamheden. Met dank aan de Pers, die heel den dag haar moeilijk werk verrichtte, sloot spr. I met een tot weerziens op 5 September op het Middenstands-congres te Leiden. I Weldra zal, te gelijk niet dc benoeming van een opperrabijn van de Ned. Israelie- tischc kerk. ter vervulling van de vacature, j ontstaan door het overlijden van opperrabijn Monuscb, de hoofd-synagoge Amersfoort haar zetel afstaan aan Utrecht, j Wellicht zal dan ook een einde komen aan de combinatie Amersfoort-Drente. Im- mers er is moer tc zeggen voor een ressort Drente-Friesland, terwijl Amersfoort zich dan beter zou kunnen combineeren met Noord-Holland, behalve Amsterdam, dat een afzonderlijk ressort blijft, Tot Oud-Katholiek bisschop van Haarlem is gekozen pastoor H. T. J. van Vlijmen, 1 te Egmond-aan zee. I11 dc Dinsdag geopende zomerz.ilting der Provinciale Staten werden alle herkozen of nieuw-gekozen leden geïnstalleerd, be halve die voor Utrecht I, waar een der stem-bureaux twintig minuten te laat werd geopend en een nieuwe verkiezing zal moeten plaats hebben. 1 lot Gedeputeerden werdc.i gister her- I kozen de heeren baron De Wijkerslooth 1 de Weerdesteijn. jhr. Boscli van Ouó-Amc- lisweerd, mr. Loten van Doelen 1 i re-the en mr. Bildenlijkde eersten mot op éen na. dc laatste met op 4 na algemeene stemmen. Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde j Staten werd herkozen mr. Van Bolhuis. Alle subsidie-voorstellen gingen naar de afdeelingen. Agenda I voor de openbare vergadering van den 1 Raad der Gemeente Amersfoort op Vrijdag 7 Juli 1916 des avonds 7 uur. j 1. Ingekomen stukken en modedoe- l lingen. '2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de tijdelijke aanstelling van den lieer Tj. Kielstra als loornnr in do Ilebreeuwsche taal aan hot Gym nasium te verlengen tot 1 September 1917 (Gedr. Vcrz. No. 152). 15 Voorstel van Burgemeester en Wethouders, om hun machtiging to ver-

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2