Ingezonden. ;Marktprijzen gezichten te openen. Zij helpt hen in de moeilijkheden des levens ideëele berusting bereiken en bij erkenning van alle ver scheidenheid de eenheid van de eindigbeden en het oneindige beseffen. Daar nu blijkens art. 2 van haar Statuten de stichting een centrum wil vormen ter verdieping van levens- en wereldbeschou wing, zal niet wijsgeerige bestudeering van afzonderlijke vakken, maar de studie van het volle geestesleven voor haar hoofdzaak zijn. Daarbij zal aan gedachtenwisseling tusschen leeraar en leerling waarbij het verlangen goed elkaar te begrijpen, is voor ondersteld veel waarde worden gehecht. Voor het toelatingsexamen tot de ie en 2e klasse der Middelbare Handelsdagschool meldden zich aan 68 candidaten, waarvan niet opkwamen 8. Geslaagd zijn voor de ie klasse. G. H. van Barneveld, H. Boon, J. van Doorn, J. van Dijk. J. J. van Eeden, Th. J. Hartman, J. W. Hartskamp, C. Heuvel, W. A. M. Koops, M. Kruijswijk. J. van den Ridder, G. W. Stoové, H. Tecrink, E. G. Beck, C. F. Houtman en A. Bast. allen te Amersfoort; H. I„ van Aller, H. Backer, A. van Burgeier en J. Steen bergen, te Zeist; G. R. Brinks, H. J. Lim- bachen, T. Stein, te Baarn; M. A. Gorts, A. F. J. Ebes en G. S. Volmer, te Hilver- Niet geslaagd 10 candidaten. Geslaagd voor de ze klasse P. J. de Boer, J. den Hartogh, M. Kruis wijk, P. J. Nierop en G. P. W. Zeeman, allen te Amersfoort; A. Ball en W. Tel lingen, te Zeist; K. D. Boomsma. te l.aren (N. H.)A. H. Braam en A. Beijers, te de BildtG. A. Coppens, G. Kannegieter, O. Sterk en J. M, Meddens, te Hilversum J. Engels, G. C. van I.oopik en Ph. Swarts, te UtrechtS. A. O. van lleniert te VeenendaalP. Kroon en J. den Oude, te BussumJ. D. Zwikker, te Ermelo. Niet geslaagd 2 candidaten. De cursus 1916/17 begint in totaal met 152 leerlingen. Tot tijdelijk ambtenaar aan Openbare Werken is benoemd mejuffrouw Kuyters, leerlinge van de Middelbare Handelsdag- school alhier. Mede vond een leerlinge dier inrichting plaatsing ten kantore van de firma Met- horst Van Lutterveld, kassiers en cotn- missionnairs in effecten te dezer stede. De Amersfoortsche muziekvereniging, directeur de heer A. L. Maas, zal aanstaan den Maandagavond om 8 uur, onder leiding van den heer A. van der Brande een uit voering. geven in het plantsoen. Het programma luidt: 1. I.'entrée en ville, marsch. 2. I.e rói d'un jour, ouverture. 3. Doux Mystères. 4. Prima- vera, fantaisie originale. 5. De nummers 31 en 32, de Vlaamsche Leeuw en Aan mijn vaderland, uit den bundel >Kun je nog zingen, zing dan mee«. Pauze. 6. Lesiième, marche militaire beige a grand effet. 7. Nuit fantastique. 8. Nelly, valse de concert. 9.1.a fille du Régiment, fantaisie. 10 Finale. «Herwonnen levenskracht» heeft voor haar morgen hier te houden Bloemendag een circulaire verspreid in welke zij herinnert, dat leder jaar in ons land de tuberculose 10000 slachtoffers elscht, dat wil zeggen, dat op iedere 400 inwoners er jaarlijks éen sterft aan tering. Dat deze ziekte vooral woedt onder de arbeidersgezinnen, is overal bekend. De slechte huisvesting, de onvoldoende kleeding en voeding veroorzaken niet zelden deze ramp. Hulp is daarom dringend noodzakelijk. De arbeiders, als de zwakkeren in den strijd om het bestaan, kunnen zich die hulp niet zelf verschaffen. Daarom is aller hulp noodzakelijk. Aangemoedigd door het behaalde succes verleden jaar en gedwongen door den dringenden nood wordt morgen wederom een beroep gedaan op uw bekende lief dadigheid en U wederom een bloempje aangeboden. Een rood bloempje, het zinnebeeld van het vreeselijk gevaar, dat den arbeider be dreigt, door groene blaadjes omkransd, als symbool der hoop op genezing, door uw offervaardigheid bewerkt. Koopt allen, rijk en arm, jong en oud. Niemand van Amersfoort's ingezetenen blijve achterwege en leder offere eene kleine gave voor de tuberculeuse arbeiders en hun gezinnen. Elk dubbeltje, dat gij offert, elk bloempje dat gij koopt, beteekent een gave tot her stel van levenskracht. Weder en water.temperatuur dienende zal morgen de Rotterdainsche Zwem Club voor de ie klasse van den Ned. Zwem Bond zich hier komen meten met A. Z. P. C. en voor de 3e klasse Neptunus, uit Zaandam, poloën tegen haar naamge- noote van hier. Voor de competitie van den Utrecht- schen Provincialen Zwem Bond spelen A Z. P. C. 2 a en b. onderscheidenlijk tegen Neptunus 2 en tegen U. Z. C. 2. uit Utrecht. A. Z. P. C. moet Donderdag D. J. K. hier ontvangen, doch tracht dien wedstrijd uitgesteld te krijgen tot een Zondag. Wellicht ten overvloede herinneren we nogmaals aan de propaganda-korfbalwed- strijden, welke morgenmiddag op het sport terrein „Birkhoven" worden gehouden. H. schrijft in «De Eembode" H. V. C. schijnt nog steeds niet te be grijpen, dat voetbal geen zomersport is, of liever gezegd, dat voetbal in den zomer geen sport is. Waarom niet de zwemsport beoefend Gelegenheid daarvoor is er hic-r te Amersfoort toch zeker te vinden en wil men voor iedereen meer en betere gele genheid, hetgeen zeer zeker noodig is, laat men dan openlijk toonen, dat men zulks verlangtdan eerst is er kans, dat het om de zwemsport bekende Amersfoort een volks-zwem-inrichting rijk wordt. De Gemeentelijke autoriteiten zullen voor dergelijke verzoeken zeker niet doof blijven en steun om de zwemsport goed te be oefenen zal men te Amersfoort, waar reeds twee zwemclubs zijn, zeker vinden. Maar het spreekt vanzelf, dat de menschen. die met een volksinrichting gebaat zijn, het verlangen daarnaar ook kenbaar moeten maken dan eerst is er kans op slagen. Door zweet-voetbal te blijven beoefenen, bereikt men echter alleen, dat in ons voor uitgaand Amersfoort een inrichting, die werkelijk nuttig en zelfs noodzakelijk is, althans vooreerst nog niet te vinden zal zijn. No. 28 van «De Middenstandsbond», het officieel orgaan van den Ned. Bond van vereenigingen van den handeldrijvenden en den industrieelen middenstand, bevat het eerste gedeelte van hel (ditmaal niet steno grafisch, doch) analytisch verslag der op 4 Juli te Utrecht gehouden Buitengewone Bondsvergadering. De toespraken en de pra-adviezen, voor zoover deze op schrift waren gesteld, zijn er in hun geheel in opgenomen, alsmede de hoofdzaken van het, gesprokene. Het verslag, dat 21 kolommen druks beslaat, loopt tot de pauze en is de herle zing overwaard. De Middenstands-consulent, de heer C. Koenraad, houdt een belangrijke nabetrach ting over dit congres. Verder bevat het orgaan een hulde aan nu wijlen den heer -S. J. van Duinen «een trouw bezoeker der congressen, een man die den middenstand een warm hart toedroeg en steeds op de bres stond voor diens belang». Ten slotte een uittreksel Memorie van antwoord op het 20 millioen ontwerp. Doch geen woord over het onderhoud van de leden van het Dagelijksch Bestuur van den Bond met den Directeur-generaal der afdeeling Handel aan het Departement van Landbouw. de Bij de «Staatscourant» zijn gevoegd Statuten van het Roomsch-Katholieke mei; jes-patronaat in de Franciscus Xaveriu parochie, hier. Onder voorzitting van deken I.. F. Fock werd te Hilversum gehouden de ve gadering tot oprichting der Federatie va R. K. burgerjongelingen-vereenigingen i het aartsbisdom, d.w.z. aanstaande Hanzi leden. Met deken Fock werd van hier in hi Bestuur gekozen kapelaan lluurdeman. Men schrijft aan «De Eembode» Alhier had een vergadering plaats van de propaganda-commissie «Kernland» voor drankbestrijding. De vergadering werd geleid door den heer R. van 't Wel. Aanwezigen waren af gevaardigden van allo aangesloten afdee- lingen van het Rruisverbond, behalve van Soesterberg. Nadat de Voorzitter het nieuw regle ment had voorgelezen, werd cl Bestuur gekozen als volgt J. Vermolen en H. VVery, te Amersfoort; L. de Ruiter, te BaarnE. Schoonderbeek, te Hoogland Van Bergen Henegouwen, te Soesterberg, van wie eerstgenoemde praises werd. De heer Van 'tWel dankte allen, inzon derheid den heer Van Ditshuizen, voor de voorloopige werkzaamheden, terwijl ook de Voorzitter den dank ontving van de ver gadering voor hetgeen door hem reeds is gedaan. Aan de Centrale V.P.N.-veiling werden gister verkocht 83 804 export-eieren voor f7 tot f7.60 en 131 261 Regeerings-eieren voor f5.70 tot f6.30 per honderd. In de afgeloopen week werden in het geheel verwerkt 455 Ó72 kipeieren. De eendeieren golden f7 lot f7.10 per honderd. Slachtkippen deden 84, jonge hanen 90 en oude banen 86 cent per Kilo. Na de door Burgemeester en Wethouders gehouden aanbesteding der bestrating van den Kleine Koppel, waarbij van de 10 in schrijvers de hoogste f9600 en de heer J. van Gent f0456 besoinde, is het vernieuwen hem als laagsten inschrijver opgedragen. Bij de ten overstaan van notaris J. Bolk gehouden verkooping van vaste goederen verden verkocht drie woningen aan den Kleine Haag, los 3 tot 5, verhuurd voor f 1.35 en f i.6o per week, aan G. van de Klashorst voor f1020 vee woningen aan den Groote llaag, „w 21 en 23, verhuurd voor ft en f 1.25 per week, voor f1160 aan J. van Winters- vijk en twee woningen aldaar, nos 39 en 41, beide verhuurd voor f 0.90 per week. aan H. van den Biezenbos, voor f 1300. Morgen is hier alleen geopend de apo theek van den heer W. A. van den Boven- kamp, Utrechtschestraat 10, telefoon 63. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk kwart vóór tienen, die van de overige voertuigen uiter lijk kwart na tienen goed helder branden. Wanneer de plicht ons toeliuistert „gij moet", antwoordt de ziel steeds zonder fout De volgende twee puntdichten koiner; voor in de «llaagsche Bost». Gefopt Nederland. De heerlijkste groenten verlieten het land, We werden van alles beroofd, Eén reuzenkool echter werd trouw hier bewaard Die Posthuma ons heeft gestoofd, helmina Johanna Kamermans. Anna l'atharina, d. van Joannes Theodorus van Nes en Boudina Theodora Bruineman. Wilhelmina, d van Hendrik van den Berg en Jacoba van Colmjon. Wilhelmina Maria, d. van Jacobus Johannes Brits en Johanna Adriana de Groot. Johannes Petrus Theodorus, z. van Petrus Johannes van Kalleveen en Sophia Wakelkamp. Hendrikus, z. van Hendrikus Veenendaal en Anna Peternella van Eijkelenburg. - Adriaan, 2. van Adriaan Johan Schiedon en Elselina van den Broek. Gabriella Annetta Alida, d. van Julius Anne Brederode en Jacoba Wilhelmina I.angerveld. An- tonia, d. van Antonie Heere en Aaltje van Oostenbrugge. Metje, d. van Georgius Eversen en Elisabeth Heere. Hendrik, z. van Jan van de Steeg en Hermina Barten. ONDERTROUWD; Theodorus Commissaris en Everarda Eps- kamp. Lucas van der Veen en Alida Mante. Peter Hubert Saelmans en Wil helmina van de Vlasakker. - Leonard Rudolf van Eeden en Clara Josephina Ma ria Schellen. GETROUWD: David Poons en Sientje K lasser. OVERLEDEN Cornelis Robert Meinders, 42 jr., echtgen. van Jeanette Alida Georgine Slok Soede. -- Evertje Meijer, 82 jr.. ongehuwd. -- Hendrik Gijtenbeek, 7 dagen. -- Teunis Jansen, 61 jr., ongehuwd. Wouter van Asselt, 20 jr., ongehuwd. Léon Forti- masson, 32 jr., ongehuwd. Johanna Ca- tharina Wessels. 64 jr.. ongehuwd. Pau- I lus Kooreman. 75 jr., echtgen. van Maria Meijer. Jan Hendrik Huist, 43 jr., echtgen. van Eyberta van Beusekom. Dc /.ee en het l.nnd! 't Valt geen van hoi tot nog toe mee I11 dezen oorlog, want Heeft ook John Buil ii"g steeds de t Freund Michel heeft het land. l'ltKIMKHKUltTKN. ZONDAG 10 Juli. Evang. l.uthersche kerk, Voorm, io'/ï uur. dr. H. J. ToxopeUs. Remonstrantsche kerk. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Kopy van ingezonden stukken, at of niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Het volgende berichtje, voorkomende in uw blad van 11 Juli «Herhaalde malen reeds zijn door bemid deling van do zVrbeidsbeurs lindebloesem- pluksters gevraagd. Een apotheker heeft het recht van plukken gepacht van de Ge meente en wil een goed daggeld geven. Doch niemand meldt zich aan. «Is 't weer het oude liedjebidden om wark en danken ais je 't niet kriegt is m.i. niet overeenkomstig de feiten. Den 18 Mei II. vroeg een apotheker aan de Arbeidsbeurs om 4 lindebloesempluk kers tegen een loon van f3 f4 per dag voor den tijd van ongeveer 14 dagen, met de bedoeling, Belgische werkkrachten daarvoor te krijgen. Waar evenwel Hollandsche werkkrachten beschikbaar waren een 6-tal kon niet de krachtens de landelijke, officieel getrof fen, regeling vereischle verklaring worden afgegeven, dat de Beurs geen werkkrach ten kon aanwijzen. Op den aangegeven tijd hall Juni werden 2 geschikte menschen, die het be doelde werk meer hebben verricht, toege zonden, doch niet aangesteld wijl het nog te vroeg was. Per telefoon werd medegedeeld, na aan vrage, dat omstreeks 14 dagen later per soneel noodig was. Opnieuw werd toen de aanvrager opge beld met de vraag of de menschen nu kon den worden gezonde", waarop het antwoord werd ontvangen, dat men ze niet wenschte aan te stellen, doch Belgische werkkrachten werden verlangd. Dat daarop onder de gegeven omstan digheden niet mocht worden ingegaan, be hoeft geen betoog. Hoogachtend, de Directie van de Gemeente-Arbeidsbeurs. Amersfoort, 13 Juli 1916. Het doet ons genoegen, dat door boven staande feiten onze vraag aan het slot ont kennend wordt beantwoord. Red. Voorm. io'/ï uur, dr. H. L. Oort, uit Utrecht. Doopsgezinde kerk. Voorm. io'ij uur, ds. Ten Cate. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5l/.j uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond s'/a uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. xo uur, godsdienstoefening, j Avond 5'/2 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. I Voorm. 9 '/-z uur, godsdienstoefening, j Avond 5 uur, godsdienstoefening Hersteld Apostolische gemeente, j Voorm. 10 uur. godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Religieus socialistisch verbond, in de Doopsgezinde kerk. Avond (i'/.j uur, de heer M. Hui/inga Jr. uit Scbagerbrug. AMERSFOORT, 14 Juli 1916. Appelen fo.i f o.—Peren f o.— i fo. -.Nieuweaardappelen fo.—afo.— Zand- j aardappelen f 3.— A f 3.50. Hoendereieren f7,— a f7,25 per 100 stuks. Bruine eieren f7.25 a f7.50 p. 100 stuks. Grasboter f 1.50 f 1.60 per Kilo. Kippen f 1.25 a f 1.75 Kuikens fo.af o.Piepkuikens f 0.40 k Ganzen fo.a fo.Oude eenden l f 1.— if 1.50. Jonge eenden f 1,— af 1.40 Hazen f o.A f o.Wilde konijnen f o.— it fo.--. Tamme konijnen f0.80 a f 1.20 per I stuk. Duiven f 0.70 a f 0.80 per paar. Vette j varkens fo.—afo.—Magere varkensfo.— f o.—. Zeugen f70.— a f130.—. Biggen f 10.— a f22.—. Kalveren f 10.a f12. Aangevoerd waren ongeveer heet. Appelen, heet. Peren, heet. Kleiaard- appelen 50 heet. Zandaardappelen140 000 stuks Hoendcreieren st. Eendeneieren; 100 Kilo Grasboter; Vette Varke' - 10 Magere Varkens; Varkens voor e. .ort- slagerij; 250 Biggen; 20 Zeugen; 7 kalveren. Burgerlijke Mand tan Amersfoort van 7 tot 13 Juni 1916. GEBOREN Jannetje, d. van Denijs van Roon en Maria Anna Huts. Johannes, z. van Bastiaan Jonker en Gijsberta Steenbeek. Cornelis Johannes, z. van Wilhelmus Verhaar en Jan netje Zooten. Jan, z. van Willem Bessem en Neeltje Boon. Gerritje, d. van Bartus van den Hazel en Johanna Hermans. Jo hanna Adriana, d. van Martinus Woerdman en Everarda Maria Brouwer. Leendert, z, Geerard Maria Vermue en Frederika Wil- V. P. N.-veilingen. AMSTERDAM. 13 Juli 1916. Aanvoer r?7- Kegeenngs-eieren 246113. Prijs f 6.60 tot f 7.40. f5.50 tot f6.45. ROTTERDAM 11 Juli 1916. Aanvoer '7 M» Kegeerings-eieren 214 300. Prijs f7.05 tot f7.15. f.5 5° tot f6.45.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2