Stadsnieuws. De heer Rei man zeide hierna: Genoodigden, hooggeplaatsten en een- voudigen, gij allen, éen hier in welgezind heid jegens ons streven, welkom. De eeuwige macht der waarheid werkt altijd aan de gedachten der menschheid, Van de edele goederen der waarheid gaat geen enkel verloren, welke andere goederen men ook opgeeft. En om ze te vinden en oin ze te uiten, hebben wij geen wonder-menschen van noode, want alle van vrouwen geborenen zijn een groot wonder schepping. Geprezen zij de tijd waarin wij, op een kleine stille plek aarde te midden der van haat verblinde volkeren, dit tot elkander kunnen zeggen. Wij Nederlanders staan nu met de waar heid alleen. De kerken zwijgen, de andere volken verachten of benijden onsmet al hun praten over ons verzwijgen ze de echte dingen; ze weten ze wel, maar ze durven niet; want de echte dingen zijn niet de dingen van haat, maar van liefde. En zij stoppen de liefde weg. Maar waarheid ge dijt alleen in liefde. Die twee zijn altijd vereenigd geweest; ze zijn éen als de warmte en het licht van de zon. En de koude lief- delooze volkeren om ons heen kennen thans de waarheid niet. Hoe is dat zoo gekomen, dat Nederland buiten deze oorlog is? Het is een godde lijke beschikking; en ook een natuurlijk gevolg. Wij zijn geen volk, dat groot heeft gedaan in de laatste honderd jaren. En dit is een oorlog tusschen de grooten der aarde. Maar terwijl wij klein waren naar de wereld, hebben wij in zwakheid Gods kracht vol bracht; daar zijn vele huizen geweest met harde werkers, sterke, onbaatzuchtige den kers. Zij hebben als kiemen onder den grond het voedsel voor den nieuwen tijd bereid. En nu is het er. Nu sptuit het koren aan allen zijden uit. De Nedcrlandsche ziel, de Nederlandsche taal, de Nederlandsche gedachte, zij leeft. Gezegend zijn de namen van de mannen die dit hebben voorbereid, Hoe is het gegaau Het 17de eeuwsche Nederland was krach tig en kunstzinnig, krachtig ook van gods dienstzin. Een ondernemend volk bood aan verschillende soort vrijheid hier een huis. Aan wijsheid in een kerkelijken vorm. De leiding van de geesten was, behalve in de handen van de kerk, in die der I.eidsche Hoogeschool. Maar 't was een tijd van wrijving, uitbreken van kracht, het was een met geweld uitbottende lente. Renaissance, kerkhervorming, eerste Statenvorming met aanvaarding van het Romeinsche recht, dat destijds nieuwe wereldwonder; een vrije burgerij kwam op, ze nam bezit der zee (de vroeger aarzelend doorploegde), ze ont dekte wonderen van andere werelddeelen da menschenmin, de schoonheidszin, werden zichzelf bewust, en de natuur als aarzelende bruid ontving haar bruidegomexacte wetenschap. Maar voor bezinning naar den grond der dingen was geen tijd. Wie, zooals Huig de Groot, natuurrecht schreef, schreef het in ballingschap, wie als Spinoza de substantie zelve overdacht en definieerde en ontleedde, deed het in 't geheim, voor eeuwen later. Descartes had de nieuwe wijsbegeerte ingeluid, de roomsche wijsheid, in spits vondigheid verloopen, was anderdeels in Ruusbroec toegebogen naar den nieuwen godsdienst. Calvijn was dadelijk de man van nieuwe politiek. In Nederland kwam naast de godsgeleerdheid, wel rechtsge leerdheid en ook geneeskunst tot ontwik keling, maar wijsbegeerte openlijk, afzon derlijk beoefend, als een wetenschap en als een deugd, was er niet. Europa heeft dit niet gezien, voordat Duitschland het in Kant beleefde. O redelijke geest wat hebt gij veel ver mocht! Het lezen van Kant heeft Goethe vergeleken bij het komen in een ruime, frissche hal. Kant's lichaam, regelmatig leefde 't als een klok, stierf uitgeteerd van denken. O verkoeler van verhitte hoofden, o be vrijder van de menschheid uit veel waan, vader der nieuwe gedachte. Gezegend zij Na Kant een brcede rij van Duitschs idealistenFichte, Schelling, Hcgel, later Schopenhauer, Wundt, Von Hartmann en en de neo-Kanlianen. Gezegend land van denkers, Duitschland, i dat zich thans in zoozeer minderwaardigen strijd ontplooit! Hoe hebt gij destijds ons beschaamd Wat dacht ons volk? Hcmsterhu» was eenigszins belangrijk, maar stond op zich zelf en bleef .alleen. Johannes Kinker po pulariseerde Kant, maar gaf geen eigen denken, en onder Willem I dorst een Van Heusden schrijven»Wij willen geen philosophic op zichzelve, als de speculatieve is, gelijk zij door deze haar benaming van zelf aanduidt. Wij willen bij het philo- sopheereneenvoudigheid, goed gezond verstand en daarbij ook voornamelijk goede beginselen, die vooral niet met die onzer godsdienstleer strijden». Hij durfde! Hij durfde 't Was geen daad van moed, maar van gemakzucht, 't Was afkeurenswaardig hangen aan de meening van den dag, het was de dood van 't geestesleven. Het officieele Nederland was dood. Tot het economisch, het staatkundig en het kerkelijk leven op de weèrgeboorte aan ging- Toen kwamen Pierson, Huet en Potgie ter, Bosboom Toussaint en Groen van Prinsterer, Thorbecke en Fruin en Multa- tuli; welk een bonte schaar, frondeurs, o! ontevreden allemaal. Zij sloegen op den nuchteren Nederlander tot hij ook voor wijsbegeerte weder liefde vatte. Van Vloten was verhit, maar eerlijk klokkeluider voor Spinoza. Doch de eigenlijke mannen die het deden, waren Van der Wijck, en I.and en Spruijt. Opzoomer niet. Wat deden de eerste drie? Zij hebben het Nederlandsche leven weer geheiligd door hun onbedorven waarheidszin, hun speurzin, hun onbevangenheid en hun trouw. Door hen zijn al die thans volwassen Neder- landers, voor wie wijsbegeerte ware weten- j schap en deugd is, uit den tgen eeuwschen geestesslaap gewekt. Thans bloeien overal de velden. Had Opzoomer beproefd de wijsbegeerte weder tot slavin te maken, nu niet van de j godgeleerdheid of de kerk, maar van de I exacte wetenschap en de banaalste eischen van het dagelijksch leven, het is hem niet gelukt. i I.and velde hem in éen slag. De room- I schen leeraarden in een bijzonderen leerstoel Thomas van Aquino, van wien Spruyt zei dat is de laatste man met een volledig j wereldbeeldde Gereformeerden kregen I van hun Kuyper een eenigszins nieuwen CalvijnRitter maakte Fichte meer bekend Heymans deed het zelfde met Kant en Fechner; Meijer met Spinoza; en Bolland, de reus-autodidact, deed voor het eerst 1 Hegel Nederlandsch spreken. 1 Dat was een overwinning van de Neder landsche taal, die het bleek nog onlangs, in de laatste jaarvergadering der Neder landsche geneeskundigen zich zoo uit nemend voor het denken leent. De Indische wijsgeerige en religieuse letterkunde, de Chineesche ethiek, werden door tal van ingevoerde en vertaalde werken hier nader bekend. Een vereeniging voor wijsbegeerte werd gesticht, een tijdschrift eveneens, Bierens de Haan, de beide Van den Bergh van Eysinga's, De Hartog, Julius de Boer, hoe zal ik allen noemen, die door rijkdom van kennis, diepte van blik, gave van populari- seeren, ons verheugden, stichtten en ver wonderden. Nederland denkt weer, in den vollen zin van voelen, willen en bespiegelen in éer.en. Gezegend is ons land. Maar ons ontbrak éen zaak. Een centrum van bespiegeling, alwaar de religieuse rede en het verlichte diepst gevoelen samenkomen in den naam der vrije waarheid. Dat is het centrum, dat wij willen stichten, hier, in onze school. Dit is geen school van éen bepaalde richting, of moest zijn van een richting, die zooveel-omvattend mogelijk, het persoon- lijk leven en de samenleving wil verster ken en veredelen door denken, door het zuiveren van het denken, door het ordenen van het denken, door het verdiepen van net denken. Dit is geen school van veel geleerdheid, waar met vakformules wordt geschermd, zoodat de ongeletterde er met vrucht niets hoort; dit is geen school waar stapels feiten den studeerende komen bezwaren, zoodat hij aan het eind even wijs is als te voren. Dit is een school, waarin wij het^edachten- leven willen leeren, opdat wij, onder ge schoolde leiding, denkend leeren leven en zoo levende denkers worden, aan wier daden, Nederland en door Nederland de menschheid en de komende tijd iets hebben. Dit is geen school van stelsels of het moest dan zijn van het allerstelselen-stelsel der volledigheid, opdat ons land, opdat aan hen die na ons komen, niets ontbreke. Wij willen een school, die is op de hoogte en in de diepte des tijcis, een school i I waarin de stem weerklinkt der religieuse I rede, de stem ook van den God zoekenden j wil, een stem vol licht en warmte, niet slechts opdat het. naar den geest, in Neer- land's samenleving eeuwig zomer zij, maar I ook opdat door haar in vloed Kerk en Staat hun leven allengs vereenvoudigen en veredelen. Wij willen een school waar de exacte wetenschap zich leere zuiveren van waan, een school waar het nuchtere verstand zich- j zelve leere kennen als een factor (niet als vader) van de wijsheid, een school, waarin de weg wordt gewezen van het plat mate- j rialisme naar een betere samenleving. De naam van Hoogeschool is niettemin door ons ten slotte niet aanvaard, hoe hoog ook onze armen willen reiken. Wij wenschen daarmee uit te spreken, dat de school niet concurreerend, maar alleen aanvullend ook naast de universi teiten staat. De school, die wij hier stichten trouwens, is er niet een voor studenten, jongelieden slechts, maar voor ieder die leiding zoekt voor zijn geestelijk leven en ernstig streeft naar de waarheid; zij is ook niet een school die klaar maakt voor maat schappelijke betrekkingen, al maakt zij klaar voor de edelste maatschappelijke betrekking die bestaathet geestelijke samen-ieven. En anders dan het einddoel van de school is ook het stelsel, dat wij bij het onderrich ten willen volgen: bij regelmaat afwezig heid van dwang, geen onderzoek naar de bekwaamheid van den leerling; maar wel: vertrouwen op zijn waarheidszin en toewij ding, en voorts een ongedwongen geeste lijk verkeer van leeraren en hoorders in deze rustige en kalme omgeving. Is u reeds duidelijk, dat secte-stichting dezerzijds niet wordt beoogd, aan de andere zijde zal al hetgeen aan dilettantisme in den slechten zin grenst, strikt zijn te ver mijden. De stoffelijke grondslag onzer stichting wordt verzorgd door een vereeniging, uit sluitend met dat doel gesticht. Zij is in handen van personen, ook aan het Bestuur der stichting nauw verbonden. Deze ver eeniging verkreeg onlangs haar rechtsper soonlijkheid; zij zal 11a dezen zomer krach tig moeten werken. Elke gedachte streeft om daad te worden. Door middel der ver eeniging zal de gedachteschool, die ik u schetste, in haar volle werkelijkheid tc stichten zijn. Uit liefde voor het geestelijk begins.! zullen wij den noodigon stoffelijken steun ontvangen. Onze vereeniging zal deze liefde wekken. Zijn wij ook nog zoo ver niet als wij beoogen (immers hetgeen dit jaar geschiedt, door steun van enkelen uit onbekrompen beurs g:s niet meer dan een proef, een aan vang van het werk) toch past hier een woord van dank aan allen die ons reeds zoover brachten, allereerst u, Gemeentebe stuur van Amersfoort, op wiens terrein wij staan, en dat op onvergetelijk royale wijze aan onze hoogste wenschen tegemoet ge komen zijt. Waar de overheid 200 hoog besef toont van haar taak, daar blijft de burger zelden achter. Dank ook aan allen, die zich aan de komende leergangen als leeraar wilden binden. Aan u. vrouwen en mannen uit éen stuk, dragen wij de toekomst onzer stichting op! Van u hangt ze voor een groot deel af. Slaagt gij, dan slagen wij. Gij zijt het met ons eens. dat het karakter van het tegenwoordige onderwijs fouten bezit. Wij voelen voor persoonlijk geestelijk leven, een eigen kijk op wetenschappelijke vraagstukken, een eigen houding in maat schappelijke dingen. Aan anderen verblijve het, examen men- schen klaar te maken, leverbaar bij het ge tal. Voor ons heeft onderwijs tot taak, in an deren het persoonlijk leven op te wekken en te leiden, het individu te brengen tot ontplooiing zijner persoonlijkheid ziedaar de taak die ook u wacht, Wij hebben u gekozen omdut wij mee- ncn, dat gijzelf persoonlijkheden zijt. Wij hebben u gekozen niet alleen als over brengers van gedachten, maar als wekkers van het eigen dcr.ken in uw hoorders door het voorbeeld, dat gij geven zult. Daarom zijt gij aan dogma, stijl, noch een door anderen gesteld program gebonden. Gij geeft thans, na het met ons gepleegde over leg, uzelf. Dank thans aan u, rcctor-magnificus van den Senaat der Utrechtsche Universiteit, prof. dr. Ernest Cohen, en U vertegen woordiger van den Senaat der Amster- damsche Hoogeschool, professor dr. I., E. J. Brouwer, schitterende vertegenwoordigers van uw wetensphap en van uw kring! Brengt aan uwer. Senaat ons woord van hartelijken dank voor uw aanwezigheid Uwe hoogescholen streven voor een deel naar het zelfde doel, maar door de eischen van practijk en van traditie zijn zij niet zoo vrij als wij. Moge dit voor uw scholen ook in later tijd geen belemmering zijn, de thans gevestigde betrekking aan te houden Moge de kennismaking met ons allen u en uwe universiteiten overtuigen van den ernst, die ons bezielt en van de achting die wij de moderne wetenschappen, zooals zij in de Nederlandsche Hoogscholen worden beoefend, toedragen. Ook uw welkomstgroet, hoofd van de School voor Veeartsenijkundigen te Utrecht, is ons aangenaamwanneer de leerlingen aan uwe school zich in ons midden aan den gezonden menschengcest willen verkwikken, zullen zij ons hartelijk welkom zijn, Ik dank u voor uw tegenwoordigheid, u, Voorzitter der Redactie van het Tijdschrift voor Wijsbegeerte, u presidente van den Nationalen Vrouwenraad, u, afgevaardigde van den Nederlaiidschen Journalisten, Kring, u, Lid van het Dagelijksch Bestuur van de Theosofische vereeniging. u, Voorzitter van de Christelijke Studenten-vereeniging. Vertegenwoordigster van de Orde van d.- Ster in 't Oosten, u, vertegenwoordigers Van den Raad van bestuur der Hoogcre I.and-, Bosch- en Tuinbouwschool te Wage- ningen en van studenten-vereenigingen aan verschillende hoogescholen in Nederland. Ik zie voor mij nog vele merkwaardige liguren uit ons vaderland, U allen te noemen, waag ik niet. Doch een uitzondering maak J ik ten aanzien van u, hooggeleerde prof. nir. De Louter. Hoe vele idealen hebt gij i in de laatste jaren niet latent zien worden I Wie volgens den schijn slechts, niet volgens het wezen der gebeurtenissen oor- 1 deelt, waant licht, dat voel, ook van uw 1 arbeid, tevergeefs zou zijn verricht. D(t is niet zoo. Wij, die langs groote lijnen leven i en die de grootheid van het menschdom als een geestelijke waarde zien, begrijpen, dat de tijdelijke verwildering der beschaving j indirect voert tot een ruimere diepere be- I schaving en tot een uitgebreider gelden van liet Recht, den vloer waarop al 't I hooger geestelijke gaat. Aan die beschaving, aan die ruimere werking van het Recht in uwen geest zal ook de school, die wij hier stichtten, mee te werken hebben. Ik verklaarde werkzaamheden dezer - School voor wijsbegeerte thans geopend. I Zij is gesticht indachtig aati een les der i biologie, dat het organisme des te hooger I staat, naar mate het meer uitecnloopende elementen In zijn leven samenvat. I Moge het uit zoo verschillende Neder landsche elementen samengevat leven van dit nieuwe organisme groeien en bloeien tot in lengte van dagen, tot heil van land I en volk, tot heil van de geheele menschheid, Ik heb gezegd I Juist om 4 uur verklaarde de Voorzitter van iict Bestuur der stichting de werk- I zaamheden der school geopend, j Meisjes-gezellen boden nu thee en go- I bakjes aan, waarna men nog eenigen tijd op het terrein bleef, om, door Padvinders J door de boschrijke omgeving geleid, den j Doodenweg weder te bereiken, waar een lange reeks rijtuigen van de Amersfoortscho Rijtuig Maatschappij, onder voortdurend persoonlijk toezicht van een harer directeuren, de gasten wachtte. I Langs Nitnmcrdor, het Hertenhuis, l.ock- 1 horst en Heiligenberg werdstadwaarts ge- reden en over den Zuidsingel de Varkcns- markt bereikt, waarna de Utrechtsclieweg, Juliana-laan en Koningiune-laan werden ge- volgd om zóo aan het nieuwste stadsdeel j in het dichterkwarlier te komen en door Vondel-, lluygens-, l esselskade- en Regen- tesselaan langs de Wuytiers-Iaan >Birkho- ven" le bereiken, waar gezamenlijk werd I gemiddagmaald. In elk der rijtuigen zat j een inwoner van Amersfoort, die mede- deelde hoe deze nieuwe uitleg is tot stand gebracht, door wie bij wijze van werkver- schafting de nieuwe wegen zijn verhard. die allerlei bijzonderheden vertelde omtrent de wijze van bouwen der nieuwste villa's, hun lage huur, de lage belastingen, cttzoo Des avonds om kwart voor negenen i opende dr. A. II. den Hartog in het lokaal aan de VVilhelmina-straat iS den eersten j vacantie-cursus met een algemeen inleidend 1 woord, waarvan we de hoofdzaken in het volgende nummer hopen te vermelden. I En zoo is dan bij Amersfoort gesticht, een instelling, die beoogt heil te brengen 1 in zijn uitgestrekste. hoogste beteekenis aan gatisch de menschheid, noodt om tot haar '.e komen. Allen, die in zich voelen den drang en de begeerte om daartoe mee te werken, 1 wenkt ze, allen, die den moed hebben om daartoe te gaan leeren 't allereerst noodi- ge reinheid, eerlijkheid, grootheid van denken om daardoor te trachten het bcgce- renswaardigste levensdoel te bereiken rein te zijn in bandcl en wandel, tot veredeling j van denken en handelen op te wekken. Hulde aan hen, die het initiatief namen 1 tot het grondvesten van de stichting, waar deering en bewondering voor hen, die daar zullen verkonden en opwekken tot gedach ten en dader., uie eenmaal als een ver- reinende luchtstroom door de wereld moeten gaan, opdat eens verwezenlijkt worde de grootschc idee, die tot de oprichting leidde, het thans door rnillic men zoo vuricr afize- beden Vrede op aarde». Gedurende het verlof tot 15 Augustus van dr. I). J. Hamburger. Inspecteur van de volksgezondheid, word hij vervangen door dr. B. Stephan, te Zwolle. Wc ontvingen het eerste Verslag van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Amersfoort, loopende van 3 Augustus tg 14 (datum van de opening der lijdelijke Arbeidsbeurs) tot 1 Januari 1916. F.en zeer gewaardeerde oude getrouwe in Gemeentedienst, de heer H. van Manen, sedert 23 December iS!Sj bode-conciergc ten Raadhuize, heeft ontslag gevraagd uit die betrekkingen, met ingang van October. De heer W. H. Moll leeraar aan de Middelbare Handelsdagschool, is voorgedra gen als leeraar in het Duitsch aan de Ge-

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2