AMERSFOORISCEE COURANT. Zaterdag 26 |||J| Augustus 1916. 66e Jaargang SAFE-DEPOSIT. Stadsnieuws. de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff". Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1 franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentifin per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij adver.entiiin van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ZORTSGZUOBT 9. I wachten op de melkers en de boeren staakten den arbeid en begaven zich met het gereedschap over den schouder en eén pijp in den mond, rustig pratend met buren en kennissen, naar huis. Uit de schoor- j steenen der boerderijen kringelden rook wolken op; 'tavondeten werd bereid. Luide stemmen van spelende kinderen, een blaffende hond een ratelende wagen, een zingende lijster, verbraken de stilte. In het dorp zaten de menschen op de stoepen voor de huizen of stonden in groepjes bijeen no'g wat te keuvelen. Een lange, lange dag was weer voorbij. De weerhaan op de toren blonk nog in de laatste stralen der ondergaande zon. Maar de avondster was reeds zichtbaar boven het dak van de kerk. Een vleer muis Badderde in bochtige lijnen om de kastanjes op 't marktplein Zoo vele mooie zomerdagen herinneren ons aan rustige zitjes in gezellige tuinen, wandelingen in maneschijn en kamperfoe- liegeur. En mocht het dan zijn, dat onze stemming er niet altijd naar is, het schoone en goede van den zomerdag, dien we nu beleven, op de rechte wijze te waardeeren, dan zai hij toch zeker in ons onbewuste innerlijk worden opgenomen en ons als een heerlijke herinnering bijblijven. Zoo wordt ons leven een kunstig weefsel van heden en verleden, dat voorbijgolft, als een nevelsluier van glinsterende dauw druppels. Noodig en Nuttig. Te Amsterdam is opgericht de eerste Vakschool voor verkoopster; in 'teerste jaar zal alleen in de avonduren les gegeven worden. Maar 't ligt in de bedoeling om daarmee over te gaan tot het stichten van een dagvakschool. Het bestuur is samengesteld uit de dames mevrouw Prof. J. Rotgans, mejuffrouw Van Regteren Altena, mejuffrouw E. Kerlen en de heeren.L. de Vries—Dalberg en Johan Bol. Directrice is mejuffrouw Jans. Door het Bestuur is een circulaire ver spreid, waaruit wjj het volgende ontleenen Reeds bij de oprichting van de Vereeni- ging van Patroons in het Dameskleeding bedrijf te Amsterdam, nu enkele jaren terug werd bij de samenstelling van een werk programma ook aan een Vakschool gedacht. Men achtte den tijd echter te ver af om aan verwezenlijking van dat denkbeeld te kunnen denken. Thans echter heeft het Bestuur in de laatste vergadering besloten de mogelijk heid der oprichting eener Vakschool ernstig in studie te nemen. Het is van nabij bekend, hoe zeer er ge brek is aan goede en geschoolde verkoops krachten. Aan de moderne zaken wordt door het publiek steeds hoogere eischen gesteld. De eigenaars zijn aan deze eischen te jjemoet gekomen door verbetering der intérieurs, door steeds het nieuwste en beste te bieden, wat in binnen en buitenland ver krijgbaar is, in éen woord: door in alles »up to date» te zijn, waardoor wij met trots kunnen verklaren, dat er in ons land vele zaken zijn, die met succes eene vergelijking met soortgelijke ondernemingen in het bui tenland kunnen doorstaan. Waarin wij echter bij het buitenland ten achter zijn, dat is op het gebied der ver- koopers(sters). Behoudens uitzonderingen, staat deze categorie van werknemers nog niet op dat peil, waarop zij, krachtens hun nen werkkring, diende te staan. Ja, het wil ons zelfs voorkomen, dat het gehalte ach teruit in plaats van vooruit gaat. Onder de krachten, welke zich in de laatste jaren aanmelden, zijn vele personen, die veel eerder op atelier of fabriek thuis behooren, dan in een omgeving, waar zij met publiek in aanraking komen. Zij missen te eenen male de noodige beschaving en nog veel meer de vereischte kennis, om eene steeds meer verwende clientèle naar behooren te bedienen. Wanneer wij de redenen nagaan, waarom zich zoo weinig geëigende krachten aan melden, dan zijn dit o.i. de volgende In de eerste plaats het vooroordeel van mannelijk zoowel als van vrouwelijk perso neel tegen een >winkel». In de tweede plaats de onbekendheid met salarissen en toestanden van onze tegenwoordige zaken, vooral in die goede burgerkringen, waar uit wij bij uitnemendheid onze werknemers zouden wenschen te recruteeren. Het eerste bezwaar zou kunnen worden opgeheven, indien wij er in konden slagen, ons met vooraanstaarvrouwen in ver binding te stellen, die door hare relaties met Industriescholen, Avondscholen, Cur sussen of andere bijeenkomsten van fatsoen lijke burgermeisjes, in de gelegenheid zijn die meisjes op de goede vooruitzichten in ons vak te wijzen. Doch er is meer noodig. Wij misssn hier te lande het leerling systeem, zooals wij dat in het buitenland kennen. Wanneer wij iemand engageeren. die wat handig is en tevens wat welbe spraakt, meent die persoon al heel spoedig zich voor bekwaam verkoopster te kunnen uitgeven, terwijl zij au fond nog bitter weinig kent. Bij een goed gerégeld en doorgevoerd leerlingstelsel wordt dit euvel voorkomen. Nu zal het echter hier te lande zeer lastig zijn een dergelijk systeem inge voerd te krijgen. Het idéé, dat kinderen spoedig iets moeten verdienen, heeft te sterk wortel geschoten. Eerder meenen wij, dat wij onze blikken zullen moeten richten naar de Vakschool, willen wij beter toegeruste personen tot onze bedrijven aantrekken. Zeer zeker zullen wij daarbij vele en ernstige bezwaren ontmoeten, doch wij zijn overtuigd, waar er roo groote belangen op het spel staan, zoowel voor een breede schare van vrouwen, die zich daardoor betere levensvoorwaarden kunnen verschaf fen, als voor ons, werkgevers, die daardoor indirect het peil van hunne berijven zullen zien stijgen, dat er mannen gevonden zullen worden, die hunnen moreelen en finan- tiöelen steun aan een dergelijke verede lende onderneming willen schenken. Wanneer wij nagaan, hoe werklieden- organisaties zich het lot hunner vakgenooten aantrekken, hoe op velerlei gebied patroons organisaties zich beijveren om aangestelden in hun vak meer kennis te verschaffen, daar twijfelden wij niet, of de leden van onze Vereeniging zullen eveneens het groote nut van meer kennis, meer ontwikkeling, meer beschaving voor hunne onderge schikten inzien. Twee wegen liggen open. Ten eerste de inrichting van een Dag vakschool, ten tweede die van een avond vakschool. Voor beide inrichtingen be hoeven wij -1 ,1 steun van de ons blijkbaar welgezinde vrouwen, verder van de werk gevers, ook van Rijk, Provincie en Ge meente. Uitteraard der zaak zou de tweede inrichting op meer bescheiden schaal be gonnen kunnen worden dan de eerste. Verder zouden van de Dagschool de thans reeds weikzame employés geen gebruik kunnen maken, zoodat deze uitsluitend voor eene aankomende generatie zou dienen. Van de Avondschool daarentegen zouden ook onze tegenwoordige werknemers profijt kunnen trekken. Reeds bestaan in het buitenland derge lijke scholen, zoo in Berlijn, Leipzig, Parijs en wellicht in meerdere steden. De werk programma's zijn daar uitvoeriger dan wij ons die hier voorstellen. Als hoofdvakken hier te onderwijzen komen o.i. de volgende in aanmerking Omgangsvormen. Nederlandsch. Grondbeginselen l-'ransch, Engelsch, Bankvsresniglng H. L. A. DULLAERT Co. AMERSFOORT Scherpenzeel Soest. rjangegraont go - Tol. intero. QOG Verhuren loketten in hun „LII'S" brand-, inbraak- en smeltproefrrije kluis. SPECIAAL TARIEF VOOR VAC ANTIETIJDEN. Duitsch. Rekenen. Schrijven, Warenkennis. Statistiek. Kennis van étaleeren. De onderdeelen van deze vakken zijn natuurlijk nader vast te stellen. Eene groote moeilijkheid zien wij in het vinden van de geschikte onderwijskrachten. Wij vertrouwen echter, dat waar eene der gelijke onderneming veler sympathie zal vinden, daarvoor wel tot eene oplossing zal zijn te komen. De vrouwen in Nederland hebben hare zusteren reeds op onze bedrijven gewezen. In een zeer interessant werkje: De Ver koopster in Manufacturenzaken en Zaken van Mode-artikelen» door Anna Polak, worden zij opgewekt »om niet langer den neus op te trekken voor werk in een win kel, om niet langer uit een ongemotiveerd vooroordeel een beroep op zijde te schui ven, waarin zij rijkelijk levensonderhoud, en beter dan dat nog levensbevrediging kunnen vinden, hoe menigeen zich heel wat gelukkiger voelen zou als leidende verkoop kracht in een groote confectiezaak, waarbij zij immers bare «vrouwelijke» eigenschap pen van artisticiteit, vindingrijkheid, aanpas singsvermogen, intuïtie op zoo velerlei ge bied, ten volle kan ontplooien, en daarbij een salaris verdienen, evenredig aan de eischen, welke iemand van die afkomst en ontwikkeling aan het leven stelt.» De heer P. J. van Buuren, pastoor te Arnhem en prefect aan het semenarium al hier, Is benoemd tot pastoor teCulemborg. De twee volgende samenkomsten van het Religieüs Soc. Verbond Afd. Amersfoort n.l. die op 27 Augustus en op 10 Septem ber zijn opgeheven, zoodat de eerst volgen de bijeenkomst zal plaats vinden op 24 September, waarop Enka, Mej. v. d; Vlies, wederom zal spraken. H. M. de Koningin-Moeder heeft Woens dagmiddag een hernieuwd bewijs van be langstelling gegeven in bet werk der Maat schappij «Zandbergen», door een bezoek te brengen aan het «Treeker Bergje», het bekende herstellingsoord van deze instelling, gelegen aan den l.eusderweg. Door ds. J. D. Van Calcar, voorzitter van het bestuur, werd H. M. in kennis gesteld met het beginsel, waarop de inrichting van dit speciale herstellingsoord is gebaseerd, n.l. een combinatie van lichamelijke ver pleging en opvoeding in het gezin. Nadat de hoofdverpleegster, zuster Brau- nink en het overige personeel waren voor gesteld, bezichtigde H. M., rondgeleid door den directeur der Maatschappij Zandbergen, jhr. W. A. Ortt, het gebouw met veel belangstelling. H. M. onderhield zich daarbij geruimen tijd met de patiëntjes en reikte persoonlijk aan ieder van hen een geschenk uit. Ook de oefeningen in heilgymnastiek werden door H. M. met groote belangstel ling gevolgd. Het bezoek duurde ongeveer een uur. Onder hoofdleiding van pastoor E. Paping worden pogingen in 't werk gesteld om ook nabij de infanteriekazernes in het Leusder- kwartier een R. K. Militaire Vereeniging op te richten. De heer J. G. van Dreumel, adjunct commies ter gemeente-secretarie is als Secretaris niet-lid toegevoegd, niet alleen aan de commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, maar als zoodanig ook aan die op het Middelbaar Ouderwijs. Aan de op Dinsdag 29 dezer hier te houen 42e Algemeene Vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik zal worden deelgenomen door 85 Afdeelingen met circa 135 afgevaardigden. Maandag avond om 8 uur ontvangst van het Hoofdbestuur en de Afgevaardigden met hunne dames ten Gemeentehuize door het Gemeentebestuur. Om half negen, concert op het terras van Amicitia te geven door de Belgische Har monie uit de Kamp van Zeist, kapelmeester de heer De Bie. Het programma luidt 1. Joyeuse Bohème, marche. 2. Mythila, ouverture Reynaud. 3. Les adieux, valse Oscar Peeters. 4. Balladins, Ballerines A. Muldermans. 5. Lakmé, fantaisie L. Canivez. 6. Eroïca, marche F. Volpatti. 7. Carmen, fantaisie E. Muitot. 8. Mimi d'amour, valse pop. J. Vercollier. 9. Causerie, ydille L. Schmitz. 10. Rigoletto, fantaisie G. Verdi. Dindsdag om kwartier vóór tienen begint de algemeene vergadering tot half vier; om vier uur rijtoer, den leden van het Hoofdbestuur en de Afgevaardigden met hunne dames aangeboden door de Afdee- ling Amersfoort van den Volksbond naar de Hertekop, Heiligenberg, Oud-I.eusden, Birkhoven, terug naar Amersfoort waar om zes uur in Amicitia den gemeenschappelij- ken maaitijd plaats vindt. Onze altijd op haar qui-vive zijnde reclame commissie heeft gezorgd, dat elke afgevaar digde tijdig ontvangt een exemplaar van de door haar uitgegeven Gids«Amersfoort als woonplaats» en zoo zal menigeen zich kunnen overtuigen, dat de schoonheid van onze omstreken nog verre de voorstelling overtreft, welke de zoo keurig uitgevoerde clichés er van in de Gids wekt. De Vrouw geeft door haar tegenwoordig heid aan elk feest, aan elke bijeenkomst een bijzonder cachet, 't best saam te vatten onder het zoo moeilijk te definiëeren woord «charme».

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1