iBRSFOÖRTSCIE COÏÏRAHT. Augustus 1916. Qonderriao 31 No. 8767 66e Jaargang Uitgave tan <i<« JMuaiuloozc V«tinootHchap „De A.mersfoortsche Courant., voorheen Firma A. H van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. FHBDEEÏZ3. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden/i. franco per post ƒ1.15 Advertentiën t6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ufficieele- en onteigenings- advertentien per regel 15 cent. Heoiames 1 5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. j Bij advertentiCn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht- BUREAU: ZOETSGRACST 9. KENNISGEVING K N. MINISTERIE VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat door hem ingevolge art. S der Distributie wet 1916 de volgende maximum-prijzen voor suiker wor den vastgesteld 1. De eerstehands-verkoopers, raftina- deurs en comniissiounairs verkoopen suiker van kwaliteit melis I voor ten hoogste f51 per 100 K.G., af fabriekzakken voor koopers rekening, contant met 1.5 pet. korting. Onder contante betaling wordt verstaan betaling door franco remise binnen 8 dagen of betaling op een dispositie binnen s dagen, naar verkoopers keuze. 2. Eerstehands-verkoopers zullen aan hen, die 1000 K.G. of meer ineens ontvan gen, ten hoogste berekenen f50.40 per 100 K.G. onder de sub 1 genoemde condities. 3. Eerstehands-verkoopers zullen aan hen, die minder dan 300 K.ti. ineens ont vangen, ten hoogste berekenen f51.20 per 100 K.G., onder de sub 1 genoemde con dities 4. Grossiers zullen voor suiker van kwa liteit melis I in origineele verpakking ten hoogste berekenen f51.50 per 100 K.G., vracht van het pakhuis naar den ontvanger voor koopers rekening, betalingsvoorwaar den tusschen kooper en verkooper zelf standig te regelen en bij levering van ten minste 1 collo in origineele verpakking. 5. Grossiers zullen suiker van kwaliteit melis I, die niet in origineele verpakking wordt geleverd, verkoopen voor ten hoogste f51.75 per 100 K.G. indien ten minste 50 K.G. wordt verkocht, en voor ten hoogste f 52 per too K.G., indien ten minste 25 K.G. wordt verkocht op de sub 4 genoemde condities. De aandacht wordt gevestigd, dat het te koop aanbieden of verkoopen tegen hoogere prijzen dan door mij zijn toege laten, overeenkomstig de Distributiewet strafbaar is, met mogelijkheid van ver beurdverklaring der goederen. Aan deze strafbepalingen zal streng de hand worden gehouden. 's-Gravenhage, 26 Augustus 1916. De Minister voornoemd, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal VERSTEEG. TER-VISIE-LIGGING OPGAVEN VAN CANDIDATEN. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van twee plaatsen in Kiesdistrict I en van twee plaatsen in Kiesdistrict III evenals «le door hem opgemaakte processen-verbaal van sluiting der candidatenlijst, ter Gemeente secretarie voor een ieder ter inzage liggen, dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Amersfoort, 29 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. STEMMING GEMEENTERAAD. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat stemming ter vervulling van vier plaatsen in den Gemeenteraad in de kiesdistricten I en III zal plaats hebben op Donderdag 7 Septem ber 1916, van des voormiddags acht tot des namiddags vijf uur, ter voorziening in de vacaturen, ontstaan door het overlijden van de hecren S. J. van Duinen, D. Gerritsen en P. van Achterbcrgh en door het be danken door den heer H. W. van Esveld. Candidaten zijn VacaturcS. J. van Duinen: 1. J. Overcem, 2. A. J Looxma van Wei deren baron Rengers, 3. mr, L. Stadig. Vacature-D. Gerritsen: 1. T. H. J. Nicuwendijk, 2. B. Noordewier, 3. A. van Nijnatten. Vacature-P. van Achterbergh: 1. J. Bonk, 2. T. H. J. Nieuwendijk, 3. P. Voskuilen. Vacature-H. W. van Esvcld 1. C. Okhuizen. 2. J. W. Polder. 3. mr. L Stadig, 4. mr. A. van Traa. Verder wordt herinnerd aan art. 12H van het Wetboek van Strafrecht, luidende>Hij, die, opzettelijk zich voor een ander uitge vende, aan eene krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar«.' Amersfoort, 30 Augustus 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit dd. 29 Augustus j.l. aan A. LOK. Directeur der N.V. «Sanitaire waschindustrie Xiveus« en zijne rechtverkrijgenden voor waard el ijk vergunning is verleend tot het uitbreiden van zijne blcekerij, door plaatsing van een stoommachine van 14 P.K., tot het in beweging brengen van een gelijkstroom-dynamo van 110 volt, dienende tot opwekking van electrische energie ter produccering van bleekloog, een wasch- machine, een centrifuge, een wringmachine, een stoommangci en plaatsing van twee kookketels, een coulissen-droogapparaat en twee strijkmachines in het perceel, gelegen aan den HeiligenbergerwegNo. 1, kadastraal Gemeente Amersfoort, Sectie B, No. 2378. 1 Amersfoort, 30 Augustus 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, I VAN RANDWIJCK. I De Secretaris, A. R. VEENSTRA. brengen hiermede ter openbare kennis, dat de door hen definitief opgemaakte Lijst van kiesgerechtigden in die Gemeente voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, gedurende acht dagen, te rekenen vanaf den 1 September a.s., op de Secretarie der icmcente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Bezwaren tegen die lijst, hetzij die den klager, hetzij die andere personen betreffen, kunnen gedurende acht dagen, dus vóór den v September a.s., bij den Gemeenteraad worden ingebracht. Amersfoort, 31 Augustus 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. HINDERWET. burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op arlt. en 7 der Hinderwet, Drongen ter kennis vuu het publiek, dat een door M. G. VERSTEEG, te Amersfoort, inge diend verzoek, met bijlagen, otn vergunning tot liet uitbreiden van een hiindwasecherij tot een Btoomwaïecherij, door plaatsing van een stoomketel,een stoommachine, een wuschinachi- ne, een centrifuge, een riempouip en twee wulei tanks, in het perceel alhier gelegen nnn de Willem van iMechelenstrnai nos. 27 en 29, hij het Ka daster bekend onder sectie 11, 110. 2928, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Woensdag den 13 September aanstaande, des voormiddag* te half elf uren, gelegen heid ten Ruadhuize wordt gegeven om, irn overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of rneer zijner leden, bezwaren tegen het uit breiden van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. lö, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru- dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor bet Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 30 Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, j A. R. VEENSTRA. KIEZERSLIJST KAMER VAN KOOP HANDEL EN FABRIEKEN. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 9 van het Koninklijk Be sluit van den 4en Mei 1896 (Stbl. no. 76), HINDERWET. De Burgemeester en Wethouder foort, Gelet op art. 0 en 7 der Hindetwel, Brengen ter kennis van h* t publiek, dal door de lieeren W IERS MA Co., te Hees bij Nijmegen, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunuing tot het oprichten van een koper- gieterij voor bet vervaardigen van gegoten koperen artikelen ineen daarvoor te bouwen ov iu het perceel alhier gelegen aan den Ai herr.sciieweg No. 1 :i> hij bet Kadaster bekend onder Seciie B, N 2523, op de S- Gemeente ter visie ligt, en dat op Dmsdug den 12 September a.s. des voormiddags te half elf uren gelegenheid ten Raadbuize wordi ge geven om, ten overstaan van het Gemeentebe stuur of van éen of meer zijner ledibezi tegen het oprichten van de inrichting brengen. Tot het beroep, bedoe'd iu art. lö, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande juris prudentie, alleen zij gerechtigd, die overeen komstig aitikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe to lichten. Amersfoort, 29 Augustus 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. II. VEENSTRA. De Volksbond. (Slot.) i De Algemeen Voorzitter stelde. met het oog op de tegenwoordigheid van den Commissaris der Koningin in de Pro- 1 vincie Utrecht, van don Burgemeester van Amersfoort en van andere autoriteiten, die niet de geheele vergadering konden bij nen, een wijziging van de agenda voor bracht in behandeling VI. Voorstellen van Hoofdbestuur en afdeelingen tot uitbreiding van het Volks bond-museum wat betreft a. de afdeeling «Volkshuisvesting» door 1 deze op zulk ecu wijze aan te vullen, dat zij zooveel mogelijk een beeld geve i hetgeen sedert de uitvoering van de Wo ningwet op het gebied van de verbetering der volkshuisvesting in ons land is tot stand gebracht en van de wijze waarop dit geschiedde 1 b. de afdeeling «Huisvlijt», door aa bestaande verzameling zooveel mogelijk toe te voegen goede, ook uit een oogpunt van kunst en smaak, aanbevelenswaardige mo- dellen van huisvlijt-arbcid. Het Hoofdbestuur worde gemachtigd, tot dit doel over een crediet van f 400 te beschikken. j Noordwijk (dr. Ilermanides) stelde als amendement voor, deze f400 in hoofdzaak te besteden voor de afdeeling «Algemeenc j drankbestrijding» en wel door statistieken, welke te aanschouwen geven het verband tusschen drankgebruik en criminaliteit, enz. Haarlem (mr, Andrete) adviseerde de plannen voor arbeiderswoningen zoo een- voudig mogelijk te houden. Wie vergelijkt de woningen van bouw-vereenigingen met die van arbeiders-coOperaties zal erkennen, dat het type van eerstbedoelde woningen langzamerhand zóo luxueus wordt, dat zij weldra niet meer te betalen zullen zijn. Prof. dr. Pekelharing (Hoofdbestuur) achtte hetgeen Haarlem zeide een krachtige verdediging van het Bestuursvoorstel, dat Noordwijk evenmin bestreed. Het Hoofd bestuur wenscht wel degelijk goedkoope maar toch zoo goed mogelijke arbeids- woningen. Statitstieken, gelijk Noordwijk wenscht, hebben wetenschappelijk niet zoo heel veel waarde, vooral niet voor den leek. Intus- schen zal het Iibst gaarne grafieken doen aanleggen, mits het betrouwbare gegevens ontvangt. Noordwijk nam zijn amendement terug en het Hbst-voorstel werd hierop aange nomen z. h. st. Aan de orde was het afdeelings-voorstel Breda. Die afdeeling, van oordeel zijnde, dat het op den weg van den Volksbond ligt om toezicht te houden op ontslagen gevangenen, die zulks behoeven en die daartoe den wensch te kennen geven, wenscht dit onderwerp ter sprake te brengen. ToelichtingDaar misbruik van sterke drank toch zoo dikwijls de oorzaak is tot het plegen van misdrijven, worden door de reclasseerings-vereenigingen steeds pogin gen aangewend om ontslagen gevangenen, die zulks noodig hebben, te overreden zich aan te sluiten by geheelonthouders- of matigheidsgenootschappen en wordt dan aan de vereeniging ter plaatse, alwaar zij zich na ontslag uit de gevangenis vestigen, verzocht om patronaat over hen te willen uitoefenen. Breda vermeent, dat krachtig werken in deze richting zeer nuttig zal zijn. Praeadvies van het HoofdbestuurVer band tusschen misdrijf en alkohol is in vele gevallen niet te loochenen. Ontslagen ge vangenen, van wie het bekend is, dat zij zich aan dat misbruik schuldig maakten, loopen gevaar, in de oude zonde te ver vallen, indien zij niet een vriendenhand vinden, die hen wijst op de droevige ge volgen van hun kwade neiging. De Volksbond en zijn afdeelingen kunnen op dit terrein met zegen werkzaam zijn. Daarmede is evenwel niet gezegd, dat de Volksbond zich rechtstreeks met den reclas- seerings-arbeid heeft bezig te houden. Dit kan worden overgelaten aan de voor dat doel opgerichte vereenigingen, waarvan er éen bestaat te Breda, n.l. een afdeeling van het Ned. Genootschap tot zedelijke ver betering van gevangenen. Het doel, dat de Volksbond-afd. Breda zich voorstelt, kan zeer wel bereikt worden, indien zij ten opzichte van de drankbe strijding onder ontslagenen samenwerking zoekt met de aldaar bestaande Reclassee- ring-afdeeling. Zoowel ten opzichte van de voorwaarde lijke veroordeeling als ten aanzien van de voorwaardelijke invrijheidstelling kan, naar het oordeel van het Hoofdbestuur, de Volks bond een zij het bescheiden arbeidsveld vinden. In verband hiermede zou allicht over wogen kunnen worden de vraag, of het niet op den weg van den Volksbond of van zijn afdeelingen zou kunnen liggen, de bereidverklaring af te leggen, bedoeld in artikel 6 van den «Algemeenen maatregel van bestuur voor de voorwaardelijke ver oordeeling" en die, bedoeld in art. 19 van den «Algemeenen maatregel van bestuur voor de voorwaardelijke invrijheidstelling". Breda (mr. G. Fabius)pleitte warm voor het voorstel. Ontslagen gevangenen ge bruiken allicht weer een borrel en alles is weer mis. Kunnen en willen zij zich aan sluiten bij een geheelonthoudings-vereeni- ging dan zendt Breda bericht aan de plaats

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1