Donderdag 21 September 1916. No. 8776 66e Jaargang kosteloos- Stadsnieuws. liitirave van de Naainlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firtna A. H van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR p. j. fraoaazks AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden/i.— franco per post/1.15. Adverteiitiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent. Reclamss 1 5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. 1 Bij advertentiCn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ZORTEGBAOBT 9. Wie zicli met inzaiig van 1 October doet in- sclirijven als abound, ontvangt de tot, dien datum verschijnen de nmnmers KKNMSUEVl NUK N. JACHT. De Commissaris der Koningin in de Pro vincie Utrecht, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier Provincie van den iSden Sep tember 1916, qe Afdeeling, no. 54, Gelet op artikel 11 der Jagtwet, Brengt bij deze ter kennis van belang hebbenden, dat de sluiting der jacht op patrijzen voor de Provincie Utrecht is be paald op Dinsdag 26 Septemher 1916 met zonsondergang. Utrecht, 18 September 1916. De Commissaris der Koningin voornoemd, VAN LYNDEN VAN SANDENBURG. Burgemeester en Wethouders van Amers- brengen ter kennis, dat bij hen is inge komen een verzoek van Jacoba Maria Johanna COENEN, zonder beroep, wonende te Amersfoort, 0111 vergunning voor den ver koop van sterkedrank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, voor de beneden-vourlokalitcit van het perceel Langestraat 57, alhier dat binnen twee weken na. deze bekend making een ieder schriftelijke bezwaren tegen het verleenen der vergunning kan inbrengen. Amersfoort, 18 September 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDW1JCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. In de Rcmonstrantsche kerk hoopt aan staande Zondagochtend voor te gaan dr. G. J. Heering, uit Arnhem; in de Doopsgezinde kerk, ds. Ten Cate. Ds. I-, H. Beekamp zal 13 October af scheid nemen van de Chr. Gereformeerde gemeente te Arnhem en hoopt 2y October zijn intree te doen bij de Chr. Gerefor meerde gemeente te Amersfoort, na daarbij bevestigd te zijn door prof. P. J. H. de Bruijn, docent aan de Theologische school te s-Gravenhage. Wie wil meehelpen om de Zondagsrust aan de postkantoren grooter te maken, kan dit bereiken door op de poststukken, die best tot Maandagochtend kunnen blijven liggen, een rood etiketje te plakken, waarop in gele letters: Niet bestellen op Zondag. Dergelijke etiketjes, gegomd en al, zijn in velletjes van 50 stuks kosteloos ver krijgbaar aan het loket voor postzegel verkoop. Natuurlijk is het nóg beter, Zaterdag zóo tijdig te posten, dat alles dien dag verzon den en ter plaatse van bestemming nog besteld kan worden. Immers daarmee voor komt men een opeenhooping des Maandags ochtends. Hoogst aanbevclendswaard is het ook, 's Zaterdags na twaalven geen dienstbrieven te verzenden, tenzij daarbij werkelijk haast is in welk geval de afzender allicht kan telefoneeren en tevens vermelden, dat de «missive* Maandag per eerste post volgt. Hierover bestaat een aanschrijving, aan welke echter slechts weinig de hand wordt gehouden; getuige o.a. de »aangeteekenden« van de Rijks-Verzekeringsbank. Aan sommige loketten van het postkan toor hangt sedert gister een kaart, waarop Verzoeke, aan de loketten niet te rooken. De ambtenaren hebben schoon gelijk, zich op die wijze te verzekeren, dat publiek hen niet in rook hult. Hunnerzijds hadden ze steeds de beleefd heid om pijp of sigaret te verwijderen, als ze iemand te woord stonden. Met ingang van 1 October wordt de be stelling van postpakketten behalve na tuurlijk expresse-zendingen des Zondags opgeheven. Op de Staatsbegrooting voor 1917 wor den gelden aangevraagd voor de overne ming der Gemeentelijke Hoogere Burger school te Amersfoort. De Gemeente Amersfoort aldus de Memorie van toelichting heeft getracht, den stroom van buitenleerlingen te be perken door een matige verhooging van het schoolgeld voor zulke scholieren (f 100 a f125, tegen fóo voor leerlingen uit Amers foort). Desondanks bestaat de school nog voor 38 pet. uit buitenleerlingen. Het zal echter duidelijk zijn, dat vele ouders door die verhooging verhinderd worden, hun kinderen Middelbaar onder wijs te verschaffen. Vooral de bewoners van de Oostelijke helft der Veluwe, wier kinde ren zijn aangewezen op de Amersfoortsche school, worden daarvan de dupe. Hierin zal verbetering komen, indien het Rijk de school overneemt en een uniform school geld heft. En niet het minst zal de over neming een zegen zijn voor de onvermo- genden in en buiten Amersfoort, die zich de gelegenheid zullen geopend zien, hun kinderen op de Rijks-school kosteloos Mid delbaar onderwijs te verschaffen. Wat de onkosten betreft, deze zullen jaar lijks bedragen voor personeel ongeveer f 48 000 en voor materieel circa f 4200. De school te Amersfoort behoeft dringend een nieuw gebouw. De kosten daarvan zullen vermoedelijk f220000 bedragen. In verband daarmede heeft de Gemeente zich verbonden f 200 000 in 's Rijks-schatkist te storten, zoodra met den bouw een aanvang wordt gemaakt. Voorts zal zij het eerste jaar f 8000, het tweede f7000, het derde f6000 en vervolgens ieder jaar f5000 in de kosten der school bijdragen. Stelt men nu de opbrengst der school gelden op f 10 000 en neemt men in aan merking, dat het Rijks-subsidie ad f 11 000 komt te vervallen, dan blijkt, dat, behalve f 200 000 voor eens als bijdrage in de bouw kosten, voor het Rijk de overneming der school te Amersfoort een jaarlijksche uit gave zal vorderen van f52200 min (f8000 -f- f10003 -f- f li 000) of f23200, welk bedrag na drie jaar stijgt tot f 26 200. Opgemerkt zij nog, dat ook voor het Gymnasium te Amersfoort een nieuw ge bouw noodig is. Het zal geen betoog be hoeven, dat de Gemeente overmatig zou worden belast, indien zij beide scholen moest blijven in stand houden en voor beide nieuwe gebouwen moest stichten. Verder wordt voorgesteld, het Rijks-sub sidie voor de Handelsschool te verhoogen met f 2000 en te brengen of f 10 000, en dat voor de Ambachtsschool met f2100, terwijl voor laatstgenoemde instelling van onderwijs f 2500 wordt aangevraagd als bijdrage voor ééns in de kosten van inrich ting van haar nieuw gebouw. De Minister van Binnenlandsche Zaken vindt ook thans, evenals ten vorigen jare, nog geen vrijheid, over te gaan tot de nieuwe j wijze van subsidieeren der Openbare lees- zalen, die bij de oorspronkelijke Begrooting in 1915 werd in uitzicht gesteld, doch door de tijdsomstandigheden niet kon worden ingevoerd. De Minister van Justitie trok f400 uit voor het tandheelkundig toezicht op en de tandheelkundige behandeling van de ver pleegden in het Rijks-opvoedingsgesticht te I Amersfoort. De Minister van Financiön stelt zich voor, de indiening te bevorderen van een wetsontwerp tot het heffen ten bate van de algemeene Rijks-middelen van tien opcen ten op de Inkomstenbelasting en op de Vermogensbelasting over het belastingjaar j 1917/1918. Hieruit zal, naar raming, een bedrag van drie millioen worden verkregen. De Minister meent, dat hiermede kan wor den volstaan. Door den Minister van Landbouw is vast gesteld. dat, te beginnen met 1 October, de melkprijs voor den komenden winter ge- lijk zal zijn aan dien van den vorigen winter. Voor Amersfoort beteekent dit, dat de rauwe melk zal kosten n cent per Liter. In vergelijking met den nog geldenden zomerprijs gaat de rauwe melk 1 October dus, als gewoonlijk, éen cent naar boven. De flesschenmelk valt buiten de regeling, cmdat de Minister deze beschouwt als luxe. Hiervan zullen de melkinrichtingen dus zelf den prijs bepalenvermoedelijk zal die ook wel niet meer bedragen dan éen cent boven den zomerprijs, zoodat die zal worden 12 cent per Literflesch. De inrichtingen zouden dien prijs nog wel kunnen verhoogen, doch dan zou het debiet van deze melk af- en dat van rauwe melk toenemen. Voor het publiek is deze regeling al bij zonder gunstig, gezien de groote veevoeder- schaarschte en derhalve de ernorme duurte van het veevoer. In werkelijkheid is de melk ook duurder, maar dat merkt het publiek niet. De Kaasvereeniging, de Boter- vereeniging en de Vereeniging van fabric- ken van melkproducten, alle bij den zuivel- j export betrokken, geven aan de »zoet«- boeren een toeslag van 2.5 cent per Liter, zoodat de zoetboeren 12.5 ct. per Liter ontvangen. I Deze toeslag kan worden betaald, omdat j de zuivelexport nog voldoende voordeel oplevert. Zoodra de buitenlandsche prijzen evenwel dalen, zal de Regeering de taak van de exportvereenigingen overnemen en zelf bijpassen, j Te Amersfoort en zijn onmiddellijke om geving is er een tekort aan melk, doch in ons land is er meer dan voldoende. De heer P. Teunissen, de zoo kundige Iandbouw-specialiteit van het «Nieuws van den Dag«, becijfert dat, zeer ruim geno men, er in heel ons land noodig is per dag 3 millioen Liter melk, aan melkvee bezitten we ruim 1 300 000 stuks en als wc iedere koe brengen op een melkgift van 10 L. i per dag hetgeen zeker eer te laag dan t te hoog is dan hebben we een totale mclkopbrengst van 13 millioen L. melk per dag. Hetgeen er hier ter stede te kort komt ongeveer 30 pet. wordt, door de bereids daartoe genomen zeer afdoende maatregelen, echter intijds aangevoerd van elders. Naar verluidt, zal in de distributie van Regeeringsvisch en van Regeeringsharing binnenkort een belangrijke verbetering wor den aangebracht. Tot dusver geschiedde die distributie alleen door de Gemeente-bestu ren, ten gevolge waarvan een groot deel van de Nederlandsche burgerij verstoken bleef van gerookte visch en haring. De heer Johs. Rinket, Voorzitter van de Nederl. Vischgrossiers-vereeniging, te Gro ningen, en de heer J. A. 'I'usschenbroek, te Utrecht, Secretaris van die vereeniging, werden door de Regeering aangezocht, een regeling te ontwerpen, waarbij allen van bedoelde distributie zullen kunnen profitee- ren en waarbij tevens gelet zal moeten worden op de handelsbelangen van de visch- grossiers. Het is genoemden heeren gelukt, een regeling als door de Regeering bedoeld, te treffen. Volgens die regeling zullen voor de distributie alleen in aanmerking komen die vischgrossiers en haringen-inleggers, die zich bij de Nederlandsche Visschersgros- siers-vereeniging als lid hebben aangesloten. Omtrent hen namelijk kan de Regeering zekerheid verkrijgen, dat zij van de distri butie geen misbruik zullen maken. Van voedingsmiddelen gesproken. De «Avondpost* maakt melding van de vol gende schanddaad Ten gevolge van het feit, dat momenteel voor vuil vet, bestemd voor technische doel einden, als kaarsen fabricatie, enz., zulke ongehoorde prijzen worden besteed, laten verschillende slagers schoon consumptievet van schapen en runderen eenvoudig be derven om vuil vet te kunnen leveren, dat niet geschikt is voor menschelijk voedsel. Het gevolg is, dat er een zóo groote schaarschte komt aan consumptievet, dat prijzen moeten worden besteed, die hooger zijn dan die, waarvoor de slagers het aan hun klanten kunnen verkoopen. Het schijnt, dat deze truc overal wordt toegepast, want in afwijking van den regel komen nu van andere groote steden de slagers ook naar Den Haag om vet te koopen voor hun klanten. Overal toegepast? Het Haagsche blad kent de slagers te Amersfoort niet. Dezen weten maar al te goed, dat de Distributiewet zeer streng straft hen, die aan dergelijke praktijken zich zou durven wagen. Zij weten óok hoe actief de Verbruikers commissie en de Gemeentelijke keurigdienst zijn. Door het Kamerlid Spiekman is de vol gende vraag gesteld aan den Minister van «Is binnckort te wachten de indiening van een wetsontwerp tot beteugeling van de willekeurige en herhaalde opdrijving der woninghuren, waaraan in toenemende mate een groot deel der bevolking, niet slechts in de groote steden, doch ook in andere plaatsen, onderworpen is en welke leidt tot ondraaglijke verhoudingen?* Burgemeester en Wethouders schreven nog aan den Kaad Bij uw besluit van 7 Juli j.l. werden wij gemachtigd, aan den Minister van Binnen landsche Zaken mede te deelen, dat werd aanvaard het voorstel tot overneming der Hoogere Burgerschool door het Rijk, waarbij als voorwaarde werd gesteld een bijdrage door de Gemeente in de bouwkosten der nieuwe school en een jaarlijksche bijdrage in de exploitatie-kosten. Uit een later schrij ven van den Minister bleek ons, dat aan de Gemeente bovendien de voorwaarde wordt opgelegd óf een terrein af te staan voor het bouwen van de nieuwe school, óf toe te lateu, dat het oude gebouw wordt afgebro ken en op de zelfde plaats een nieuw wordt opgericht. In het eerste geval blijft de oude school eigendom der Gemeente, doch moeten alle daarin aanwezige meubelen, leer- en hulpmiddelen aan het Rijk in eigendom overgaan. Aangezien in het eerste schrijven van den Minister, betreffende deze zaak, de laatstgenoemde voorwaarden niet werden vermeld, konden wij daarmede in ons tot U gericht voorstel van 3 Juli j.l. geen rekening houden. Tot ons leedwezen zijn wij er niet in geslaagd, den Minister te bewegen, deze later gestelde eischen in te trekken en zien

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1