wij ons dus genoodzaakt, uwen Raad voor te stellen, bet aanbod te aanvaarden, in dier voege, dat, behalve de genoemde geldelijke bijdrage aan het Rijk, om niet worden af gestaan de benoodigde bouwgrond, welke ln overleg met het Rijk op de Bergterreinen zal worden aangewezen, en de meubelen, leer- en hulpmiddelen, welke zich tijdens de overdracht in het oude schoolgebouw zullen bevinden. (De ter zake gevoerde correspondentie is te uitgebreid dan dat zij heden nog kan opgenomen. We hopen haar in het volgende nummer te plaatsen). In de jongst gehouden vergadering van uwen Raad werd door ons ter kennisneming aangeboden de balans van het Levensmid delen-bureau per 30 Juni t. v. Naar aanleiding daarvan werden enkele opmerkingen gemaakt en vragen gesteld, die, uit den aard der zaak, op dat zelfde oogenblik moeilijk volledig konden worden beantwoord. Bij nadere overweging van die opmerkin gen en vragen heeft het ons willen voor komen, dat de mogelijkheid niet is uitge sloten, dat bij sommigeB uwer een minder juiste opvatting bestaat omtrent de werking van dit bureau. Ook is het mogelijk, dat omtrent de be- teekenis van de balans misvatting bestaat. Althans het heeft ons raadzaam willen voor komen, omtrent een en ander U de vol gende inlichtingen en mededeelingen te ver strekken. Allereerst zij er de aandacht op geves tigd, dat bezwaarlijk kan worden gesproken van «ondoelmatig inkoopen*. Zoo goed als alle artikelen worden betrokken door mid del van de Rijks-bureaux, die de kwalitei ten, prijzen en zelfs meestal de te ontvangen hoeveelheden vaststellen. Het eigen bureau kan daarop niet den minsten invloed uitoe fenen. De tweede belangrijke afwijking in de gestes van een gewoon bedrijf bestaat hier in, dat geen winst wordt gemaakt. De ver koopsprijs bestaat uit den inkoopsprijs, vracht, pakhuishuur, administratiekosten en even tueel verlies. Hieruit volgt, dat de balanswaarde gelijk moet zijn aan de verkoopwaarde, in af wijking van wat in particuliere zaken behoort te geschieden. Hier is dan ook minder plaats voor een winst- en verliesrekening, die elders behoort aanwezig te zijn. Dat er nu en dan een verlies valt te boeken, vindt zijn oorzaak hierin, dat de kleinhandel soms bestellingen doet, die, zijn ze eenmaal aangekomen, niet worden aan vaard. De oorzaak daarvan is bijv. prijs daling, of een geringe omzet. Kr bestaat zelfs eenige grond voor het vermoeden, dat zulks met opzet wordt gedaan om daardoor de voorraden overtollig groot te maken, ten gevolge waarvan de inkoopprijzen voor de winkeliers dalen. Omdat het onmogelijk is, de totaalkosten in een juiste verhouding om te slaan over de diverse artikelen, wordt er naar gestreefd, het einddoel zoo na mogelijk te bereiken. De uitkomst, die de balans te zien geeft, bewijst, dat dit doel tot heden vrij nabij is gekomen. Omtrent de cijfers van de balans zij het volgende medegedeeld Op ultimo Juni was geen suiker aanwezig, maar was een bedrag van f 2520.ver zonden geworden voor de levering van 5000 K.G. suiker. Daar hierop nog geen verdere onkosten waren gekomen, kon slechts dit cijfer worden geboekt. De bloem, op de balans vermeld, heeft aan de Gemeente inderdaad f 19.75 gekost. Doordat de prijs van de tarwebloem ver moedelijk door overproductie, direct na de opheffing van het wittebroodverbod daalde tot f 19.25, is een enkel baaltje tegen dezen prijs verkocht geworden. Na twee dagen was de markt weer als voorheen. De vordering van f 293.22s betreft een «verlooppost*, d.w.z. gelden, welke op den dag, dat de inventaris Is opgemaakt, werden ontvangen. De post van f1113 bestaat uit ongeveer een 50-tal bedragen, gestort door bakkers voor het aankoopen van bloem. Het kan niet de bedoeling zijn, de namen dezer bak kers te vermelden, veel minder een overzicht van de hoeveelheden, die door elk hunner worden verbruikt. Trouwens zulke gegevens behooren in de balans niet thuis. Haar doel is, den stand van het bedrijf te doen zien meer niet, en daaraan beantwoordt zij ten volle. De verharding van de speelplaats van school F, aan de Beekstraat, moet nood zakelijk worden verbeterd, waarom door ons is overwogen op welke wijze dit het best kan geschieden. Het resultaat dezer overweging is, dat wij eens een proef wenschen te nemen met betegeling van de achterspeelplaats, waarvan de kosten inbegrepen het leggen van rioleering worden geraamd op f950. Wij hebben de eer U voor te stellen, ons te machtigen, dit werk te doen uitvoeren en ons daarvoor een crediet te verleenen van f950. Ten slotte stellen B. en W. voor te verkoopen aan mejuffrouw P. 1". M. Houbaer een perceel bouwterrein aan de Huygcnslaan. groot ongeveer 825 vierk. M., voor f 2 per vierk. M. en aan den heer L. Eysink een perceel grond aan de Paulus Buyslaan, groot ongeveer 960 vierk. M., voor f2 25 per vierk. M.; aan het Gymnasium hier te benoemen tot tijdelijk buitengewoon leeraar in Oude talen den heer F. C. Unger, en met ingang van 15 October te benoemen tot leeraar in Hoogduitsch den heer W. H. Moll; aan mejuffrouw M. C. E. Beek, onder wijzeres aan de Meisjesschool, verlof te verleenen tot 10 October; aan den Leusderweg bij «Het witte ber- je« voor f 150 aan te koopen 23 beuke- boomen, opdat deze kunnen worden behou den in het belang van het natuurschoon. De heeren Xicuwendijk, Van Nijnatten, mr. Stadig en Looxma baron Rengers, 15 dezer tot lid van den Raad gekozen, hebben allen de benoeming aangenomen. De heer A. W. Vlezenbeek wordt gesteld ter beschikking van den Minister van Ko loniën om te worden benoemd tot adjunct landmeter bij het kadaster in Xed. Oost-Indiö. De lichting 1907 der Xationale militie, ook het kader, wordt 20 September gesteld in het genot van onbepaald (klein) verlof. Bij de opening der Roornsch-Katholieke openbare leeszaal en bibliotheek te Delft sprak dr. J. Th. de Visser namens den Minister van Binnenlandsche Zaken en noemde de in 1913 als eerste in den lande ge opende R. K. openbare leeszaal en biblio theek te Amersfoort de beste onder de R. K. leeszalen. Nogmaals herinneren we er aan, dat van wege de Xed. mycologische vereeniging van Zaterdag tot en met Maandag in «Ami- citia« hier wordt gehouden een zeer belang rijke tentoonstelling van paddestoelen en Bij gunstig weer zal de Muziekveereeni- ghig «Harmonie*. onder directie van den heer II. A. Vierdag Jr., hedenavond een concert geven op hel Plantsoen. Het Bestuur der Internationale school voor Wijsbegeerte heeft besloten, uit te geven een orgaan, «Mededeelingen» ge naamd, ten einde met alle cursisten en andere nauw aan de stichting verbondenen in verband te kunnen blijven. Telkens wanneer de noodzakelijkheid of de wenschelijkheid het verschijnen van een nummer vordert, zal dit worden toegezon den aar. de leden van den Raad van Bewindvoerders en van het Curatorium; de buitengewone en de gewone leden der Vereeniging tot instandhouding der stich ting; en hen, die op de Mededeelingen inteekenen. Het eerste nummer bevat Inleiding. Sympathie uit het buitenland. Handelingen van de stichting, Vragenbus. Samenstelling van het Bestuur der Vereeniging tot in standhouding der stichting. Bibliotheek en Bestuur Bibliotheekfonds. Sluitingswoord, door den Voorzitter uitgesproken den 16 September. Tot lid van het Bestuur der Vereeniging tot instandhouding der stichting zijn be noemd de heeren mr. J. F. van Deinse te Middelburg; mr. J. C. gaaf Van Rand- wijck te Amersfoort; J. D. Reiman Jr. te Amersfoortmr. P. Tideman te Bloemen- daal; J. F. Tromp Meesters te Amersfoort mr. dr. M. Tydeman te Bredaen D. W. H. Patijn te Baarn, die allen hun benoe ming hebben aangenomen. Het seizoen der vergaderingen begint weer en dus zouden we kunnen volstaan met te verwijzen naar het daarop betrekking hebbende lijstje. Doch we willen om het uitnemende doel een uitzondering maken voor den Bloemen dag, die hier aanstaanden Zondag wordt gehouden. Dan toch wordt verkocht het Sobriëtas- bloernpje, welks verkoop in 1914 en 1915 niet plaats had en waarvan de opbrengst wordt bestemd voor de oprichting van een sanatorium voor drankzuchtige vrouwen, dat in ons land nog niet bestaat. Drankzuchtige vrouwen. Hebt ge wel ooit nagegaan, lezeres, welk een zee van huwelijksellende en kinderleed ligt opge sloten in dat woord? Zoo ja, dan zult ge Zondag stellig helpen, zooveel mogelijk deze beklagenswaarde vrouwen te doen genezen. Tevens worden verkocht blauw-witte reclasseerings-vlaggetjes, wier opbrengst zal strekken voor een Reclasseerings-gesticht, dat is een gesticht, waarin kunnen worden opgenomen ontslagen gevangenen, die door drankzucht vervielen tot misdrijf en voor wie de stap van de gevangenis in de maatschappij te groot is en die zonder helpende hand, met het brandmerk «hij heeft gezeten*, spoedig zouden hervallen in de oude misdaden. Als voor den ontslagen gevangene alle huizen gesloten blijven behalve die waar het bordje «vergunning* uithangt, dan duurt het niet lang of, nadat zijn uitgaanskas is verbrast, hij moet weer den gang doen naar den cipier en vervalt daardoor van kwaad tot erger. Mogen de jongemeisjes, die ook hier Zondag met een hart vol toewijding bloempje of vaantje verkoopen, heel wat dubbeltjes ontvangen. Een grooter bedrag wordt óok aangenomen. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de advertentie in dit nummer betreffende het teekenen in het Register der coöpera tieve slagerij. De Kon. bewilliging op de Statuten wordt zeer binnenkort verwacht, waarna onmid dellijk het register ter teekening zal voor- l'gge»- Bij het wippen met een handkar viel hedenochtend een 1 o-jarig meisje uit de Valkestraat dermate, dat het een hersen schudding bekwam en vrij ernstig aan het hoofd werd verwond. De toestand was vanmiddag redelijk. Niets, dat goed it, is te klein om te doen. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek, Beukenlaan 2. R. K. openbare leeszaal en biblio theek, Kamp 18. Oudheidk. museum Flehite. Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. tot Maand. Bioscoop Langestraat Zat. tot Maand. Bioscoop «De Arend*. 23-25 Sept. Mycologische tentoonstelling, «Amicitia*. 24 Sept. Sobriëtas-bloem. Openlucht bijeenkomst Vrijzinnig Godsdiensttigen, bij Huis ter Heide. 25 Sept. Sigarenwinkeliers, «Zwaan*. 2 Oct. Cabaret Dumas, «Amicitia*. 4 Oct. Thee-concert voor Belgische krijgsgevangenen, Berg-hotel 8 Oct. Motorwielerwedstrijden, Birkho- ven. 16 Oct. Jaarverg. R, K. vereeniging tot verbetering volkszang. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat ingevolge de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 13 September j.L, No. 1423/6, met ingang van 15 dezer zijn vastgesteld de volgende maximum-prijzen: 1. Tarwebloem (gebuild, inlandsch, uit sluitend éen soort) f 20.75 Per 100 K.G. 2. Tarwemeel (ongebuild) f 18.90 per ioo K.G. De onder 1 en 2 vastgestelde prijzen zijn netto-contant af fabriek of molen, voor bak kers en dergelijke verbruikers, terwijl aan tusschenpersonen op verzoek een reductie moet worden toegekend, als is aangegeven in de circulaire van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, dd. 23 Maart j.l., No. 12001/6. 3. afgehaald aan den winkel: Melkbrood 500 Gram 15 cent 750 22.5 1000 30 Waterbrood (gemerkt W.A.B.) 500 Gram 12.5 cent 75" >85 1000 24.5 Bruinbrood (niet op broodkaart) 500 Gram 11 cent 750 16.5 1000 22 Waterbrood (gemerkt W.A.B.) onder rabbinaal toezicht: 500 Gram den geschreven, gelijk weleer de naam van zijn beroemden naamgenoot Rembrandt van Rijn. Op een allersimpelst briefkaartje noodigt hij tot een bezoek uit. We zullen die briefkaart in zijn geheel reproduceeren, opdat er geen enkel kruimelke van 's mans wijsheid en vernuft verloren ga. Men leze NIEWSTE UITVINDING I De Machine, die zelfopwekkende kracht maakt en tevens kracht ontwikkelt, zonder Stoom, Electra, of andere kostbare voeding. Ik heb deze genoemd het Perpetuum Mobile, doch daar blijkt verschil van meening op te bestaan, n.l. dezeMen denkt daar mede de Eeuwigdurende Machine. Helaas die is niet gemakkelijk te maken, om reden slijtage. Dus dit kan hoogstens zijn de voor loop. Het is te zien a 50 cent, van 2 tot 5 uur. Die de eerste keer komt, mag de tweede keer gratis en zend ik een vrijkaart voor weer gratis een verbetering te zien. Gelieve deze kaart mede te brengen. P. VAN RIJN, Kloveniersburgwal 37 boven, bij de Hoogstraat. J.aten wij voor professor Van Rijn hopen, dat men zijn genie op prijs stelle, meer dan indertijd met Rembrandt het geval was, en dat hij vele kwartjes mag inoogsten. Gemeentelijke Arbeidsbeurs GEOPEND eiken werkdag van 8.30 tot 12.30 en des avonds van 6.00 tot 7.30. Op Zaterdag alleen van 8.30 lot 12.30 750 «9-5 25-5 Deze prijzen mogen voor thuis bezorgd met 1 cent per K.G. (0.5 cent per o 5 K.G. en 0.75 K.G worden verhoogd. Amersfoort, 20 September 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. AXSTERDAMSCHE SNUFJES. NIEUWSTE UITVINDING. Het perpetuum mobile is er nu I Men j heeft er duizenden jaren tevergeefs naar ge zocht; maar in dezen tijd van zooveel I grootsch en wonder gebeuren, is het per- 1 petuunt mobile eindelijk gevonden. De uitvinder is, als zoovelen, een zeer eenvoudig mannetje, die de wetenschap met éen armbeweging ineens zoo'n geweldig eind verder heeft gebracht, 's Mans naam is Piet van Rijn, en in het boek der histo rie zal zijn naam met gouden letteren wor- Op 21 Sept. 1916 waren ingeschreven 1. de volgende werkzoekenden banketbakker. loopknecht. bankwerker. 28 los werkman. beeldhouwer. metselaar. behanger. -- olieslager boekdrukker. opperman. borstelmaker. naaister. 5 breister (mach.) - pakknecht. broodbakker. rijwielmontcur. buffetknecht. rijtuigmaker. 1 concierge. schilder. 1 corrector. schoenmaker. 1 costuumnaaister. sigarenmaker. 1 depothouder. sorteerder. dagmeisje. sjouwer. 1 dienstbode. 5 stopster. 1 electricien. stoker. fitter. steendrukker. fabrieksarbeider. steenhouwer. 1 gouvernante. straatmaker. 17 grondwerker. stukadoor hoefsmid. tabaksbewerker. hulp in de huish.tapijtwever. 4 kantoorbediende. 3 timmerman. kappersbed. tuinman. 3 kleermaker. veldarbeidci 1 kinderjuffrouw. 1 voerman. 1 kruideniersbed. waschvrouw letterzetter. 6 werkvrouw. 1 linnennaaister. winkelbediende. loodgieter zager. II. werden gevraagd de volgende werk krachten agentschap dagbl. mclkslijter. banketbakker. metselaar. 1 bankwerker. 2 meubelmaker. 1 bierbcttclaar. monteur. boekbinder. naaister. breister (mach.) opperman. broodbakker. - pianostemmer. chauffeur. poetser. colporteur. rijwielhersteller. 3 dagmeid. schilder. 1 dienstbode. 2 schoenmaker. electricien. schoenstiksters fabrieksarbeider 1 sigarenmaker. glas in loodzetter. 2 slager. grondwerker. -- smid. handelsreiziger. stalknecht. huisknecht. steenhouwer. hulp in de huis- - - stopster, houding. stoker. inpakster. stukadoor. instrumentmaker. straatmaker. kantoorbediende. suikerwerker. 1 kappersbed. - tabakskerver. kellner. 1 timmerman. 2 kleermaker. tuinman. 2 kopergieter. veldarbeider. kruideniersbed. voeger. letterzetter. voerman. linnennaaister. -- vuurwerker. loodgieter. wagenmaker. loopjongen. waschvrouw. loopmeisje. werkmeid. los werkman. wever. machinebankw. winkeljuffrouw. magazijnknecht. zager. mandenmaker. zeepzieder. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aan- plakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, in het gebouw der voormalige Ambachtsschool, Achter Davids- hof no. 2, telefoon 374. 412e S vijfile of iaal5te Trekking vatu,7 Ten kantore va'n' O. Leinweber te Ai "j" "an de volg, gevallen i'fijs van f!( 984 9654 Nederlaudsohsj Mat; Definitieve ontis R (Excl.3 Reizigers Bagage en hor.de: Goederen, levend: en telegraaf Ontvangsten over Mei Totale ontv. vanaf Jan. Gemiddeld aantal oxpl. van Dus ontvangst dagkilomcter V, P AK Aanvoer j I'rijs Aanvoer I'rijs Adve J. n 1 BERTHA 1 die, made nardj hartelijk dank ',1| van belangstele,! vonden. Amersfoort, :'*l Getrouwd: II. D.-SI Eerste-I.uittsÉ c. co.vsrJ Utrecht. Baarn. Het teekenen r< ratio wacht opt° in de «Staatse.* Daarna zullen* Prinses Marie* WISSEL- J IHr.S. II. "''I Kortegra'-'M Telegram*^ Assurantie s Credicten. Coupons. K Deposito s. K Effecten, f Verhuurt C speciaal geWC volgens tart"! baar te z«j"eT I

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2