Zaterdag 23 |gf| September 1916. No. 8777 66e laargang H. L A. DULLAEftT Co. SAFE-DEPOSIT. nsteraam.) I itirave van de Naaiiilooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff". HOOFDREDACTEUR P. J. f'ESSSRZES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en ZaterdagaTOnd. Abonnement per 3 maanden/i.— BUREAU: franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- KORTEGHACHT 9. advertentiën per regel 15 cent. Reoiam98 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Postbus o Telefoon Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bij dit nummer behoort eon B IJ VOEGSEL. K t'. S NI 8 E V I N E N. RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 26 September aanstaande, des namiddags ten zeven ure. Amersfoort, 22 September 1916. De Burgemeester voornoemd Van RANDW1JCK INZENDING OPGAAF VARKENS. De Burgemeester der Gemeente Amers foort brengt onder de aandacht van de inge zetenen de volgende in de .Staatscourant" geplaatste bekendmaking. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter algemeene kennis, dat ingevolge artikel 5 van de Distributie- wet 1916 door een ieder, die, anders dan voor gebruik door hemzelf of zijn gezin, varkens bezit, aan den Burgemeester van de Gemeente, waar de varkens zich be vinden, heeft op te geven het aantal van de op 30 September a.s. bij hem in bezit zijnde varkens, gespecificeerd als volgt a. biggen beneden 6 weken b. fokvarkent (hieronder moeten alleen gerekend wor den gedekte zeugen, zeugen met biggen deze laatste echter onder de biggen te tellen afgezoogde zeugen, voor zoover men ermede wenscht door te fokken, en fokberen). c. loopvarkens; d. mestvarkens beneden 50 KG. ge taxeerd slachtgewicht e. mestvarkens boven 50 K.G. getaxeerd slachtgewicht. Onder verwijzing naar artikel 5 der Dis- tribuwet 1916 wordt de bijzondere aandacht erop gevestigd, dat ingevolge artikel 10 van genoemde wet het niet doen van op gave ot het onjuist opgeven strafbaar is, met mogelijkheid van verbeurdverklaring der goederen. 's-Gravenbage, 19 September 1916. De Minister voornoemd, (get.) POSTHUMA. Bovenbedoelde opgaaf wordt ingewacht bij het Levensmiddelen-bureau (Appelmarkt) op 30 September a.s. uiterlijk des namid dags ten 5 ure. Amersfoort, 20 September 1916. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. bij den Keuringsraad en blijkt daarbij vol doende van ongeschiktheid, dan worden zij van den dienstplicht bij den Landstorm ter stond ontslagen en staan zij niet meer bloot aan de kans om als Landstormplichtige in werkelijken dienst te worden geroepen. Wenscht een landstormplichtige bij een anderen Keuringsraad het onderzoek te ondergaan, dan kan de Voorzitter van eerst- bedoelden Keuringsraad hem daartoe op zijn verzoek toestemming verleenen. Nader zal worden bepaald, wanneer de I.andstormplichtigen van de jaarklasse 1909 in werkelijken dienst moeten komen, doch dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, hun opkomst in geen geval eerder zal moeten plaats hebben dan in de tweede belft van December a.s. Amersfoort, 21 September 1916. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. LANDSTORM-KEURING. Jaarklasse 1909. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de dienstplichtigen bij den Landstorm der jaarklasse 1909 gelegenheid hebben, zich aan een keuring te onderwerpen bij den Keuringsraad, die zitting houdt op Maandag 2 October 1916, 's voormiddags halftien, in het gebouw «Ons Huis«, Kortegracht no. 3 te Amersfoort, en wel de ingeschrevenen, voorkomende op bet Keuringsregister onder volgnummer 1 tot 45 en op Dinsdag 3 October 1916, 's voormiddags halflien, de overige ingeschrevenen. Het welbegrepen eigenbelang van de Landstormplichtigen maakt het zeer wen- schelijk, dat zij zich voor deze keuring aanmelden, o. a. omdat zij, ingeval zij on geschikt mochten blijken, nadat zij in werke lijken dienst zijn gekomen en alsdan weder huiswaarts worden gezonden, hiervan moei lijkheden kunnen ondervinden ten aanzien van bun maatschappelijke- of studiebelangen. Onderwerpen zij zich aan een onderzoek LANDSTORM. Jaarklasse 1910. Oproeping in werkelijken dienst. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat de in de registers van den landstorm ingeschreven personen der jaarklasse 1910, die zijn toegewezen aan de Infanterie en wier geslachtsnamen beginnen met een der letters E tot en met Z, bij deze worden opgeroepen om op Donderdag den 9 No vember a.s., des voormiddags te half tien aanwezig te zijn in de hulp-cantine achter de Infanterie-kazerne, aan den Leusderweg, te Amersfoort, ten einde in werkelijken dienst te worden gesteld. Waar hierboven wordt gesproken van Infanterie, moeten daartoe behalve de Grenadiers en de Jagers ook nog gerekend worden de Hospitaal soldaten en de Ziekendragers. en dat in de registers van den landstorm ingeschreven personen der jaarklasse igro, die zijn toegewezen aan de Infanterie I en wier geslachtsnamen beginnen met de letter B, of zijn toegewezen aan de Genie troepen en wier geslachtsnamen beginnen met een der letters G tot en met Z, dan wel zijn toegewezen aan de Wielrijders of aan de Pontonniers, bij deze worden opgeroepen om op Dinsdag den 3 October a.s., des voormiddags te half tien, aanwezig te zijn in de hulp-cantine achter de Infanterie kazerne aan den Leusderweg te Amersfoort ten einde in werkelijken dienst te worden gesteld. 1 Waar hierboven wordt gesproken van Infanterie, moeten daartoe ook worden gerekend de Grenadiers en de Jagers. I Ook de vrijwilligers van den landstorm j der aangeduide groepen, behoorende tot - landstormafdeelingen, voor zoover deze vrij- I willigers zonder de aangegane verbintenis landstormplichtig zouden zijn, zijn in deze oproeping begrepende door hen aange gane vrijwillige verbintenis zal vóór den vast gestelden datum van opkomst worden verbroken. Aan eiken landstormplichtige, die inge volge de bovenstaande oproeping in werke lijken dienst moet komen en wiens adres ter Gemeente-secretarie bekend is, zal een brief van oproeping worden bezorgd, uit gereikt of toegezonden. Voor de opkomst van de thans nog niet opgeroepen landstormplichtigen der jaar klasse 1910 zal nader openbare kennis geving geschieden. De opkomst van deze landstormplichtigen zal vermoedelijk moeten plaats hebben als volgt a. de landstormplichtigen, toegewezen aan de V e s t i n g-a r t i 11 e r i e, in het tijdvak van 16 tot 20 October e.k. b. de landstormplichtigen, toegewezen aan de Infanterie (hieronder begrepen de grenadiers, de jrgers, de hospitaalsol daten en de ziekendragers) wier geslachts namen beginnen met een der letters E tot en met Z, op 8, 9 of 10 November e.k.; Commanditaire Bankvereeniging AMERSFOORT Scherpenzeel Soest. Langegraolit 30 - Tel. Intero. 368 Verhuren loketten in hun „LIPS" brand-, inbraak- eu smeltproefvrije kluis. SPECIAAL TARIEF VOOR VACANTIETIJDEN. c. de landstormplichtigen, bestemd voor de Zeemacht, op 14 of 15 November e.k. Amersfoort, 21 September 1916. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Haten. Ik wilde een geliefde kranke bezoeken, doch vond haar sluimerend. De fijne blanke band op het sneeuwwitte laken, de lippen door een gliralaeh omspeeld, lag ze daar als een beeeld van lafenis brengende rust. Onwillig haar te storen, zette ik mij neder in een leunstoel. Op een klein tafeltje, ter zijde van haar sponde, lag het in zwart leder gebonden dagboek, waaruit zij mij meermalen gedeelten had voorgelezen. Onwillekeurig stak ik de haud uit, sloeg het boek open en las »On ne peut plus hair l'ctre qu'on a cotnpris »Je tache done toujours d'aller au fond des ames j Nous nous resscmblons tous! Je rctrouve, [surpris, »Un peu du bien que j'aime au eoeur^ des [plus infames »Et quelque chose d'eux jusqu'en mon dur [mépris!» Hoezeer vinden dezen woorden weerklank in mijn hart! Ik heb het mijn leven lang nooit zóo ver kupnen brengen, iemand van geheeler harte te haten. Meermalen heeft men er mij een verwijt van gemaakt, het toegeschreven aan zwakheid van karakter. Toch zegt mij een betrouwbare, inwendige stem, dat de oorsprong een andere is. Zij ligt in de overtuiging, dat geen enkel mensch gekend of beoordeeld kan worden naar con zijde van zijn wezen, Hoe vaak, wanneer ik mij aan een zijner mij niet verwante eigenschappen, als aan een gesloten deur, had gestooten, heeft het toeval mij niet een andere zijde doen ontdekken, waarlangs ik kon binnengaan. Hoezeer heeft het thema van mijn levens-symphonie, in verwante toonaarden herhaald, gewonnen aan be- teekenis èn intensiteit.- Ik heb niet kunnen laten, deze bladzijde tot ,het einde te lezen. Ook in mij wekte ze een'.'stroom van nadenken en sympathie; en, terwijl het dagboek geopend lag op mijn schoot, liet ik in de stille ziekenkamer mijn gedachten hun vrijen loop. Zoeken naar hetgeen vereent, trachten van ver schillende zielen die elementen te doen samenvloeien, welke elkander aanvullen en versterkenO, welk een kracht zou daar van kunnen uitgaanNeen, ooi: ik kan niet haten. God zij geloofd, dat ik het kind ben van een onzijdig land. Ik kan de Engcl- schen niet baten, de Duitschers niet, de Franschen evenmin. Want elk van hen heeft zijn aandeel gehad aan mijn opvoeding tot mensch; tot elk van hen is in een zeker tijdstip mijns levens een deel van mij^ ziel uitgegaan. Daar was een tijd in 's levens opgang, toen het gevoel frisch en warin begon omhoog te wellen uit de nog on gerepte bron van mijn meisjeshart. In dien tijd bestonden er voor mij geen andere boeken dan de Engelsche. Met het eene na het andere van die eenvoudige zeden romans heb ik in stille zaligheid mijn eigen leven vereenzelvigd, 't Was als de jeugdige Rbune, die een tijd lang zich verliest in de wondervolle droomerige schoonheid van het meer van Genève. Zij hebben hun poëzie geworpen over de alledaagsche dingen van het huiselijk leven, en gevoel en verbeelding in natuurlijke banen geleid. Daarna is er een tijd gekomen waarin ook ik mijn aandeel heb gewenscht van vrij heid, van wereldruimte. Toen heb ik het «Wandernc leeren kennen. Waar anders dan te midden der weelde van de Duitsche bergwouden en hun wijde, groene, stroom- doorbruiste dalen O, ik zal niet trachten ze te blcschrijven, de zorglooze, ziel-vorruim- ende zaligheid, welke «Wandrcn» mij heeft geschonken. En die zaligheid vond ongedwongen weer klank in de lyrische ontboezemingen van het Duitsche lied. Weer later heb ik een tijd gekend, waarin vaag omlijnde voorstellingen en omnevelde gedachten vergeefs naar waarheid streefden in mijn verwarde brein. Toen zijn mij de Franschen tegemoet getreden, de Franschen met hun afgeronde zinnen, hun kristal-hel. dere definities, hun onverbeterlijk, geschoold uitdrukkingsvermogen. Dankbaar verrast heb ik menige gave uit hun band aanvaard, die mij in staat stelde, met nieuw gereali seerde levenswaarden mijn stijgenden weg te vervolgen. Iets van de ziel van elk dezer volken heeft de mijne aliuans begrepen en welke onverklaarbare, afschuwwekkende zijden mij thans ook worden toegewend, ik kan ze bejammeren, ik kan het hoofd afwenden met afgrijzenmaar haten kan ik ze niet, terwille van hetgeen ze mij eenmaal "heb ber. geschonken als blijvend bezit. Ik heb de sluimering van mijn kranke niet gestoord. Stil ben ik weggeslopen, zoo als ik gekomen was. Had niet haar zuiver gestemde ziel mij ditmaal meer geschonken dvi de meest vertrouwelijke samenspreking zou hebben kunnen doen? Zij moge het mij vergeven dat ik haar overdenking, waaraan de mijne is ontspro ten, aan de belangstellende wereld prijs geef. Aldus Heliotrope in >De Haagsche Post». Distributie-regelingen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft den 19 September het volgende schrijven gericht aan de Ge meentebesturen Ik heb de eer u mede te deelcn, dat de distributie der door mij krachtens artikel 1 der Distributiewet 1916 aangewezen arti kelen (uitgezonderd ongebuild tarwemeel, rogge en varkensvlcesch, waarvan de distri-

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1