het lidmaatschap van den Raad, als van dat van liet College van Dagelijksch Bestuur steeds meer tijd er. inspanning vereischt en anderzijds en hierop meenen wij vooral de» nadruk te mogen leggen dat het voor den Raad, als geheel, meermalen moeilijk valt. iet beleid van Burgemeester en Wet houders direct en ten volle te waardeeren. Deze laatste omstandigheid vooral doet v wenschelijkheW gevoelen van het aan wezig zijn van een zekere mate van vertrou wen tusschen Raad en Burgemeester en Wethouders. En dit vertrouwen kan niet beter worden aangekweekt, dan door aan de waarneem- hare richtingen in den Raad, welke door lUn duur en haar kracht van meer blijven- 'en invloed zijn te achten, de gelegenheid te bieden, zich in het College van Dagelijksch Bestuur te doen vertegenwoordigen. Het spreekt evenwel van zeil, dat deze opvatting alleen kan worden aanvaard, indien zij gepaard gaat met een evenredige ver tegenwoordiging. Het oogenblik om deze gedachten in een daad om te zetten, schijnt ons thans geko men, nu. door het bedanken door Wethouder Van Esvcld en de vervulling van diens Raadszetel tegelijk met de andere vacatures, de Raad een ander aspect heeft gekregen. B. W. schreven 6 October aan den Raad In verband met de buitengewone tijdsom standigheden zijn door uw vergadering enkele besluiten genomen in betrekking tot de werkloozenverzekering. Zoo werd o.m. be paald. dat de plaatselijke regeling zich zou aansluiten bij de door den Minister ge troffen noodregeling. Doordat deze noodregeling heeft opge houden te bestaan, hebben ook uw besluiten hun kracht verloren, en is de oude regeling weer in haar geheel geldig. Zoolang de in uitzicht gestelde landelijke organisatie niet tot stand zal zijn gekomen, zal het daarom wenschelijk zijn, een tijde lijke regeling te treffen, opdat om. toelating ook van Centrale kassen mogelijk zij en geregelde uitkeering van den Riiks-bijslag plaats vinde. Het gaat evenwel bezwaarlijk, deze te firmuleeren, omdat het geheel onbekend is. V arbij deze regeling zich heeft aan te sluiten. Daarom hebben wij de eer U voor te stellen, ons te machtigen aan de Commissie voor de Werkloozenverzekering mede te neelen, dat zij zich gemachtigd kan rekenen, die maatregelen te treffen, welke zij, in ver band met de omstandigheden, het meest ge raden acht. B. W. stelden nog het volgende voorste! In uw vergadering van i Juni 1515 werd besloten, over te gaan tot het bouwen van zes at beiderswoningen op een terrein aan de Elierbeekstraat, kadastraal bekend Ge meente Amersfoort, sectie A No. t welk terrein door de Gemeente werd aange kocht ingevolge Raadsbesluit van 2X> vember 1910, goedgekeurd door de Gede puteerde Staten van Utrecht den 0 Decem ber 1910. Voor de uitvoering van dal plan werd door U een crediet verleend van 114 4: en tevens besloten, ter bestrijding van de kosten van dezen bouw. alsmede ter ver goeding van de waarde van het betrokken terrein, aan te vragen en te aanvaarden uit s Rijks-kas een voorschot van f tó 300. Gedeputeerde Staten, aan wie dit besluit ter goedkeuring werd ingezonden, berichtten ons, dat bij ben bezwaar bestaat tegen punt 3 van het besluit omdat in het van het Rijk aan te vragen en te aanvaarden voorschot van f 16 300 is begrepen een bedrag van f iSjo als koopsom van een terrein, dat in 1 ,10 voor an lere doeleinden is aangekocht, en thans reeds lang is betaald, zoodat, naar de meening van hun Collego. voor dezen aankoop geen Rijks-voorschot, als bedoeld in artikel 53 der Woningwet, kan warden aangevraagd. Wij waren van oordeel,dat het wenschelijk was, genoemd bedrag van f 1S50 als voor schot uit 's Rijks-kas aan te vragen, ten einde een zooveel mogelijk zuiver beeld te behouden van de financieel# gevolgen met betrekking tot de werkzaamheden dezer »e- m een te in bet belang van de verbetering der volkshuisvesting. Het te vei krijgen bedrag had dan kunnen worden aangewend tot extra-aflossing op de betrekkelijke geld- leening, waardoor o.i. voorkomen zou worden, dat een deel van het Gemeentelijk vermogen wordt aangewend voor een doel waarvoor het niet direct is bestemd. Volgens nader bekomen inlichtingen is echter gebleken, dat hoogstwaarschijnlijk van Rcgeerlngswege oen voorschot voor de waarde van den grond niet zou worden verleend, Derhalve zullen wij maatregelen voorbe reiden om "p andere wijze een zuiver beeld van de financieele gevolgen met betrekking tot de werkzaamheden dezer Gemeente in het bc'ang van de verbetering der volks huisvesting te behouden. 1 Wij hebben de eer U voor ie stellen, inmiddels aan het bezwaar van Gedeputeerde Staten tegemoet te komen door wijziging van uw voor U ter lezing gelegd besluit, zooals In rood is aangegeven. Tevens is het bedrag van het crediet en van het uit 's Rijks-kas aan te vragen voor schot in dat besluit verhoogd tot f16050, daar de bouwkosten in den laataten tijd belangrijk zijn gestegen. Om de zelfde reden is het mede nood zakelijk. het bij Raadsbesluit van 1 Juni 1915, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Utrecht den 2S Juni 191.5, toegestane crediet van f4760 voor het bouwen van drie arbeiderswoningen Achter de Kamp welke bouw gelijktijdig zal worden uit- gevoerd met dien aan de Elierbeekstraat te verhoogen tot f 5750. B. XV. stelden den Raad nog voor. tJ besluiten, in verband met den eventueele verbreeding van den I.iendertschen weg, van de X.Y. «Stichtsch Grondbezit»gevestigd te Utrecht, om niet over te nemen een strook grond, deel uitmakende van de perceelen Sectie A -Vos. 1890 tot en met 1416. gelegen aan den I.iendertschen weg, onder de volgende voorwaarden en bepalingen 1de kosten van opmeting en overdracht zijn voor rekening van de Gemeente Amers foort 2. de Gemeente is verplicht, zoodra tot verbreeding van den I.iendertschen weg wordt overgegaan, den overgedragen grond te be straten en op de nieuwe grens een ijzeren hek met draaihekjes te plaatsen. Ook stelden B. W. voor. de Verorde ning op de straatpolitie in dier voege te wijzigen, dat met motorrijwielen ook mag worden bereden de verbinding tusschen Hei- ligenbergerweg en St. Andriesstraat. Vog schreven B. W. aan den Raad Bij uw besluit van 2 Juni j.l. werd onder meer besloten, over te gaan tot uitvoering van het plan tot reorganisatie van den Reini gingsdienst overeenkomstig het voorloopige plan-De Groot. Zooals bekend, heeft dit besluit dc strek king om te komen tot een meer volledigen en modern ingerichten Reinigingsdienst, aan welken onze Gemeente zoo zeer behoefte heeft. De besprekingen, die hebben plaats ge vonden ter uitvoering van dit besluit, hebben ons de overtuiging geschonken, dat, wil het doel worden bereikt, a'n het hoofd van dezen tak van dienst iemand dient te worden geplaatst, die met de vraagstukken van techniek volkomen op de hoogte is, en door de practijk bekend is geraakt met de wijze, waarop de dienst behoort te zijn ingericht. Aan den tegen woordigen Directeur zouden wij dan toevertrouwd willen blijven zien de zorg voor de bereiding en den verkoop van de meststoffen; aan een nieuw te be noemen titularis worde de opperleiding van het geheele bedrijf en meer speciaal de leiding van den technische» dienst opgedragen. De tegenwoordige positie van den heer De Wilde zouden wij, behoudens na te noemen uitzondering, ongewijzigd wer.scben te laten. Hij geniet, krachtens besluit van 1 No vember 1910. eene jaarwedde van fuoo tot f 1400. benevens vrije woning en een tantième van 2.5 pet. in de bruto-opbrengst van de meststoffen en afval. Verder is de heer De Wilde nog belast met den önt- smettingsdienst, waarvoor hem een toelage wordt verstrekt voor elke ontsmetting, die onder zijn toezicht wordt verricht. Deze opdracht zouden wij wenschen in te trekken. Het is te verwachten, dat de Ontsmettings- dienst tegelijk met den Reinigingsdienst zal worden gereorganiseerd en dan behoort de leiding van dit bedrijf meer thuis bij den Directeur van den technischen dienst. De jaarwedde van den te benoemen Directeur, die dus belast zal zijn met de opperleiding van het geheele bedrijf en meer speciaal met den technischen dienst, behoort, naar het ons voorkomt te worden gesteld op f 2.500. Wij verwachten, dat op dit salaris iemand zal kunnen worden gevonden, aan wie de niet gemakkelijke taak met gerustheid kan worden toevertrouwd. Evenals bij de regeling van de jaarwedde van andere hoofdambtenaren het geval is. worden ook hier geen periodieke ver hoogingen voorgesteld. Onder het bedrag van f 2300 zal zijn begrepen de belooning voor dc leiding van den Ontsmc-ttingsdienst. Resumeerende. hebben wij dc eer U voor te stellen, te besluiten ons te machtigen tot het oproepen van sollicitanten voor de betrekking van Directeur van de Openbare j reiniging. Het verluidt, dat in den Ministerraad is besloten, nog voor dit jaar een uitbreiding te geven aan den duurtetoeslag voor ge- huwde en ongehuwde Rijks-ambtenaren, w ier salaris bedraagt ten hoogste f 1500, in dien zin, dat zij die reeds in het genot van j een duurtetoeslag zijn, niet een extra-ter- j mijn zullen ontvangen. Alleen zij, wier in- komen op t Januari 1916 boven de oude loongrens viel, doch die loongrens met niet meer dan f300 overschreed, zullen ont vangen éen termijn, dus een derde van den toeslag, volgens de oude regeling. De heer Herman Cohen, te Arnhem, on zen lezers welbekend o.a. door hetgeen hij te borde bracht bij het te Utrecht ge- h uden buitengewone Middenstands-congres, schrijft in De Middenstand, officieel orgaan van den Oostelijken Middenstandsbond» - het volgende Hoewel duur, krijgen wij, middenstanders, tegenwoordig goede lessen, welke we wel ter harte mogen nemen. We leerden dan. dat regeling van boven af niet kan. wat betreft den handel. Steeds nieuwe fouten, die den wagen al meer uit het spoor brengen. Uitschakeling van den natuurlijken distribuant. den winkelier, den grossier, den commissionnairhet kan niet. Het Staats-socialisme, doorgedreven zoo als sommigen dat wenschen, heeft zichzelf reeds veroordeeld. Maakt een koopman een administratieve fout. hij kan die spoedig herstellen doet de Staat het, dan slaat de kar direct stil, met alle ellendige gevolgen. Steeds neemt men met de distributie andere proeven, meest met droeve resul taten. De Staat is geen koopman, kan niet doen wat de koopman doet. Treedt de Staat tóch als zoodanig op, dan wordt er onte vredenheid gekweekt. Men treft het bestaan van zeer velen, beperkt zelfs matige winst, stoot menschen uit. Laat ons eens nagaan welk een zee van ellende de distributie reeds heeft veroorzaakt. Vorig jaar de peulvruchten" veel te laat, veel te weinig, onregelmatig, te weinig winst. Vet te weinig. Eieren te weinig en vreeselijk geknoei door geen of ge brekkige controle. Kaas alleen van de laatste hoedanigheid alles liet veel te wenschen. Suiker, hoewel hiervan geen distributie, nu eens veel te veel, dan weer veel te weinig, onregelmatig, vaak slechte kwaliteit, weinig marge voor den winkelier, zoodat zelfs op sommige plaatsen oogluikend hoo- gere detail-prijzen worden toegelaten. Ik zou den neringdoenden middenstanders wel willen toeschreeuwen «waakt er voor, dat er na afloop der crisistijden niets, hoe genaamd niets, blijft hangen van de maat regelen, die nu genomen zijn, al zijn er in uw Gemeenteraden menschen, die het in grijpen van den Staat ideaal vinden». Middenstanders, denkt er aan uw be staan is er mede gemoeid Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten met no. 187 luitenant W. P. van Stockum, Heiligenbergerweg 31. De heer G. O. Donner legde aan de Theologische school te Kampen met gunstig gevolg af het proponents-examen Theologie. De heeren J, G, Schteuder en F. C. Spruijt slaagden bij het eerste Natuurkundig examen onderscheidenlijk aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en de Gemeentelijke universiteit van Amsterdam. De heer Th. I'. van der Steen verwierf de Lagere akte Wiskunde. Reserve-officier van gezondheid R. Brom berg is werkzaan gesteld bij bet Militair hospitaal, hier. «De brave Hendrik» als operette heeft hier over 't algemeen genomen al evenmin voldaan als het gelijknamige boekje van Nicolaas Ar.slijn dat wei drukker, be leefde doch in het begin der vaige eeuw heel wat menschen-ln-den-dop korzelig heeft gemaakt, Stellig heeft Je opvoering hier op geen stukken na voldaan aan de verwachtingen, opgewekt door het verslag in de «Oprechte ifaarlemache Crt». en vooral het derde be drijf. geweldig gecoupeerd om toch maar den trein te kunnen halen, heeft het beetje goeden dunk, dat de eerste twee bedrijven brachten, totaal weggevaagd. Hetgeen te meer jammer Is omdat de er in optredende» vroeger ook hier hebben getoond, beter te kunnen dan dat zij hun kracht moeten zoeken in onnoodig druk doen. Voor een publiek, dat «Aniicitia» pleegt tc bezoeken, was deze voorstelling beneden peil. Ook aanstaanden Woensdag wordt in het Bcrg-hotel gegeven een thee-concert ten bate der Belgische krijgsgevangenen. Verleden Woensdag, den eersten keer, was er zeer veel publiek en heel veel enthusiastne over de uitmuntende muziek en den gezellige» toon. Men schrijft ons: Gisteravond werd in «Ons Huis» gehou den de vijftigste vergadering van het A. D. C. De Voorzitter, prof. F. Kenninck. herin nerde, dat het Amersfoortsch Drankweer Comité nu tien jaar geleden is opgericht. Toen begin September 1906 de Secretaris, de heer Tb. J. H. B i a n c h idien men gerust den vader van dit kind mag noemen, tot spr. kwam en zijn plannen uiteenzette, vond spr. daarin zeer vee), dat hem aantrok. Wel waren hier drankbestrijdings-vereeni- gingen, die ieder, volkomen zefstandig, op eigen terrein werkten, doch met den heer Bianchi verwachtte spr. veel van een ge zamenlijk bestrijden van den drankduivel. Het resultaat, in deze tien jaar bereikt, heeft bewezen, dat de heer Bianchi juist heeft gezien. 4 Niet alleen in de stad. doch ook ver daar buiten Is het A. D. C. bekend geworden; op veel plaatsen volgt men het na. Met opzet is de federatie zoo neutraal mogelijk. Haar neutraliteit bestaat daarin, dat geen der aangesloten vereenigingen een andere mag aanvallen over ha3r bijzon dere wijze van bestrijding van den gemeen schappelijke» vijand. Ook religieuse dan wel politieke opvatting blijft buiten spel. Doch in eerlijke samenwerking maakt men zooveel mogelijk propaganda voor hetgeen allen goed achten en ten goede kan komen aan een krachtige drankbestrijding. Veel vereenigingen traden toe, doch vooral mocht het A. D. C. de sympathie winnen van die overheid welke het 't meest noodig achtte en wel het Gemeentebestuur, dat naast zijn zedelijken, jaar op jaar ook gelde- lijken steun verleent. In het A. D. C. zijn vereend menschen van alle kleur en ook van eiken stand. Vooral dit laatste is gelukkig omdat het daardoor medestrijders heeft, die meer kijk hebben op sommige kringen der samen leving dan anderen, die nagenoeg geheel vreemd daar tegenover staan. Spr. had niet de bedoeling, in den breede na te gaan hetgeen het A. D. C. in zijn to-jarig bestaan heelt mogen tot stand brengen. Op den loden jaardag heeft de «Amersfoortsche Courant» dit gedaan, het plaatselijk blad. dat steeds het werk en het streven van bet A. D.C. sterk heeft gesteund. Spr., die Amerstoort sedert 30 jaar kent en door zijn ambt heel wat kan waarnemen, is verheugd te kunnen constateeren, dat het daar thans heel wat anders uitziet dan vroe ger en meent, dat het werk van het A. D. C. niet zonder invloed is geweest op deze merke lijke verbetering. Doch niet alles is bereikt; er moet voort gegaan. er moet gearbeid. Spr. eindigde met den wensch. dat het A. D. C. nog in lengte van jaren zou mogen bloeien en groeien, tot heil van de gemeen schap, in het bijzonder van Amersfoort. Met innigen spijt en rouw herdacht spr. hierna het verscheiden van den heer H. Wéry, een der jongste doch zeker ook een der ijverigste leden, het A. D. C. door den dood ontvallen. Tot zijn overlijden streed bij met echt vuur en warm gemoed voor zijn medemenschenzijn laatste daad van menschenliefde, kort vóór zijn verscheiden, was het verzorgen van een hem door de Regeering toevertrouwde. Het Bestuur legde een palmtak op zijn baar, het zinnebeeld van de overwinning van een beter gewest. De heer G o r d e a u bracht een woord van dank en hulde aan den Voorzitter en den Secretaris-Penningmeester, die steeds de 'iel waren van het A. D. C.; den Voor zitter voor zijn strikte onpartijdigheid, den Secretaris voor diens vindingrijkheid, welke spreekwoordelijk is geworden in heel Neder land. en hoopte, dat zij nog eenige decen niën zullen vergeten, emeritaat aan te vragen en dus nog lang zullen blijven de hartslag van het A. D. C. Evenals elders in den lande zal ook hier t6 October een openbare vergadering wor den gehouden ter bespreking van art. 192 Grondwet. Het wedstrijdprogramma van den N V. B. geeft voor morgen aan N. E. C.—Quick 7. A. C.--H V C. 1 H. V. C 2—K. H. C. dat van den U. P. V. B. H. C. 3—Hilversum 3. Baarn 2—Amersfoort. De Ned. Motorwielrijders-Vereetiiging houdt morgen haar sluitings-rcunic in hotel- Birkhoven. Des middags worden op dê renbaan snel heidswedstrijden gehouden, welke nochtans alléén toegankelijk zijn voor de leden der vereenlging en hun introducé's. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bekend gemaakt, dat hou ders van niet meer dan »o stuks pluimvee, die tevens "geen ander vee houden, met ingang van 1 November mais of gerst van Regeeringswege zullen kunnen betrekken, berekend naar 1.3 K.G. per stuk pluimvee per maand. Aan de Centrale V. P. N -veiling werden gister verkocht 26 195 export-eieren voor f 10.80 tot f 11.40 en 37 618 Regeerings. eieren voor f8.30 tot f8.80 per honderd. In het geheel werden in de afgeloopen week door die instelling verwerkt 1388x0 kipeieren. Slachtkippen deden f 1.04 tot f 1.34. jonge hanen fo.59 tot f 1.60, oude hanen fo.4; tot 11.02 en eenden 78 cent per Kilo. Blijkens kennisgeving aan het hoofd van dit nummer vangt de kaasmarkt met ingang van aanstaanden Maandag aan des ochtends om tien uur. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer C. M. M. Vermolen. Varkens- markt 19. telefoon 160. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk tien minute,1 vóór zes, die van de overige voertuigen uiterlijk tien minuten vóór half zeven goed helder branden. Zie bij anderen veel, bij uzelven niets doi -r de vingers. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Beukenlaan 2. R. K. openbare leeszaal en bilili - tlieek, Kamp 18. Oudheidk. museum Ffïhite. Zaterdag Theosofische leeszaal. Zondag en Woensdag Muziek Amicitia. Vrijd. tot Maand. Bioscoop I.angestraat Zat. tot Maand. Bioscoop «De Arend». 8 Oct. Motorwielerwedstrijden, Birkho- 9 Oct. Volksonderwijs, Zwaan. 12 Oct. Najaarsverg. Ambachtsschool. 16 Oct. Vergadering over art, 192 Grond wet, Amicitia. 18 Oct. Jaarverg. R. K. vereeniging tot verbetering volkszang. ,1 H S T K It 1) A H S C H E S N U V .1 K S. De tentoonstelling der vegetariërs, Men schrijft ons uit Amsterdam De Amsterdamsche vegetariërs en dat zijn er velen hebben het goede idee ge- bad, de dure vleeschprijzen dienstbaar te maken aan hun propaganda. Op de Hoeren- gracht bij de Vijzelstraat hebben zij een heerenhuis ingericht voor tentoonstellings gebouw, en half Amsterdam loopt uit 0111 de expositie der planteneters zieri. Voor het raam van het sous-terrain staat een gedekte tafel,die den toeschouwer moet laten zien, waarmee een vegetariër zich heeft te «behelpen», De tafel ziet er aardig uit; zelfs het oorlogsbrood staat goed, en de flesscLen alcoholvrije vruchtenwijn maken er bijna een feesttafel van, zoodat hel ont brekende biefstukje nauwelijks opvalt. Den heelen dag door, en vo.>ral in den avond, verdringen zich dc toeschouwers voor dit raam, maar velen schijnen nog wat be vreesd om binnen een kijkje gaan tc nemen men schijnt de vegetariërs nog altijd eenigs- zins aan te zien voor menscheneters. De twee expositie-zalen op de eerste etage zijn aardig ingericht. De verschillende vruch ten en groenten wekken werkelijk den eetlust op. Overigens vermelden de grafische en schematische voorstellingen aan den wand de voordeelt-n van het vegetarisme. Welis waar zijn ,1c verschillende platen en kaarten gewoonlijk ccnigszins tendentieus, maarzoo heel erg is dat niet, en als de sporllievende jongelui den roem van het vegetarisme ho ren verkonden, zijn zij enthusiast, en zw, ren ze, voor elke karbonade voortaan te zullen bedanken, gcloovend, dat nu ook zij zullen gaan schitteren als sportsman van den ullcrccrsten rang. Tut zoover do positieve propaganda, die wij werkelijk aardig vinden, terwijl de brochure»-verkoop niet te hinderlijk opdringe rig is. Hiertegenover staat, dat wij Je negatieve propaganda niet bewonderen Als 90 van de runderen, die wij oppeuzelen in rollade- of lappenvorm, werkelijk t, b. c- patienten zijn. dan moet men toch eigenlijk ook vies zijn van de koemelk. En toch wordt nergens in de heele tentoonstelling protest aangoteekend tegen het melk- vege tarisme. Ook dcganzenleverpastei-fabriek-, n werken op een andere manier dan men ons dat hier wil doen gelooven. Maar enfin, de bedoeling der vege tariërs is goed, en de tentoonstelling is de moeite waard. Overigens zou een g J ingericht en flink aangepakt vegetarisch hotel-restaurant zooiets als «Pomona i» Den Haag volgens onze mcening Ai- beste propganda zijn voor het vegetarisme. Engoedkooper fruit. Eenverkoudhcids-cpidcniië Men schrijft ons uit de Hoofdst.nl Er heerscht hier een ware verkoudheids- epidemie. De heele stad hoest en proest, alsof we in de Maartdagen van Hildebr.md

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2