TSGHE CQÜMÏ. Donderdaq 1 October 1916 No 8785. 67e Jaargang Aanbesteding. Uitgave van de Naauilooze Vuimootscijup „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR P. J. FREDHlJtlES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per post/1.15. Advertoutiiin 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en ontcigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, to cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SORTSGB ACHT 9. Postbus 9. Telefoon ig. Dij dit nuininor behoort als B IJ VOEGSEL het stenografisch verslag van de Raads vergadering van Dinsdag 10 October 1916. KENNIS ti E V I S (i VEEVOEDER. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat door hen is ont vangen het verzoek om het volgende te publiceeren De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat houders van niet meer dan 50 stuks pluimvee, welke tevens geen ander vee houden, met ingang van de maand November 1916 maandelijks in de gelegenheid zullen worden gesteld mais en (of) gerst van de Regeering te be trekken op de navolgende wijze 1. Deze personen kunnen zich tot het verkrijgen van een bon, geldig voor éen maand, vóór of op den i2den van elke vorige maand richten tot het Gemeente bestuur hunner woonplaats, onder schrifte lijke opgave van het aantal stuks pluim vee, dat in hun bezit is. 2. Door of vanwege het Gemeentebe stuur wordt, des noodig voorkomende, door gepaste middelen le zijner beoordeeling, de juistheid der gedane opgave gecontroleerd, en op den at te geven bon de daarop te verkrijgen hoeveelheid veevoeder aange- teekend, berekend naar den maatstaf van 1.5 K. G. per stuk pluimvee per maand. Tot zoodanige controle blijft het Ge meentebestuur gerechtigd óok nadat de bon is afgegeven. Bij gebleken onjuiste opgave wordt de bon waardeloos verklaard en ingetrokken en worden den houder in volgende maan den geen bons meer uitgereikt, alles on verminderd de strafrechterlijke vervolging, die ter zake zal kunnen worden ingesteld. 3. Het Gemeentebestuur wijst in zijne Gemeente alle, dan wel bepaalde winkeliers (handelaren of organisaties) aan, bij wie, tegen afgifte van de bons, de daarop ge stelde hoeveelheden verkrijgbaar zullen zijn, zoover de aanwezige voorraad bij de winkeliers dit toelaat. 4. Deze winkeliers dienen voor de maand November 1916 een aanvrage in bij het Veevoederbureau hunner woonplaats, voor zoodanige hoeveelheid, als door of vanwege het Gemeentebestuur ten aanzien van elk hunner zal worden bepaaldhet Gemeentebestuur zal als maatstaf nemen het totaal der krachtens artikel 1 aange vraagde bons, vermeerderd met 20 pet. en deze hoeveelheid omslaan over de onder 3 bedoelde winkeliers, naar hunnen vermoe- delijken omzet. 5. Voor de maanden December 1916 e:) volgende zullen de aanvragen der winkeliers vergezeld moeten zijn van a. eene verklaring van of vanwege het Gemeentebestuur hunner woonplaats, dat zij aangewezen zijn als bedoeld onder 3 b. bons, bij hen gedurende de afgeloo- pen maand of maanden ingeleverd, ver meldende eene gelijke hoeveelheid vee voeder als in hun aanvraag vermeld. 6. De bedoelde aanvragen zullen inge diend en beoordeeld worden geheel op ge lijke wijze als de aanvragen van hande laren en organisaties, bedoeld in het Besluit des Ministers van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 5 October 1916 betreffende ver strekkingvan veevoeder, evenwel met deze afwijking, dat overal, waar in dat Besluit vermeld worden >bestelbiljetten van veehou ders', daarvoor in de plaats zullen treden, in November 1916, eene schriftelijke opgave van het Gemeentebestuur, gegrond op arti kel 4, eu in December 1916 en volgende maanden de over te leggen bons van vorige maanden, bedoeld onder 5b. 7. De winkeliers moeten het veevoeder, inclusief alle kosten en in verpakking, af leveren tegen een prijs, afgehaald aan win kel of magazijn, gelijk aan de door de Re geering aan de winkeliers berekende prijzen, vermeerderd met hoogstens 3.5 cent per K.G. 8. Voor zoover in dit besluit niet anders is bepaald, zijn op de aanvragen van meer- bedoelde winkeliers toepasselijk bet besluit over November-levering van veevoeder (Besluit dd. 5 October 1916) en de beslui ten, nader uit te vaardigen omtrent de levering van veevoeder over de volgende maanden. 9. Dit besluit kan worden aangehaald als: »Pluimveebesluit 1916c. 's Gravenhage, 5 October 1916. De Minister voornoemd, POSTHUMA. Aanvraag-formulieren voor bons, recht- gevende op voeder voor pluimvee, gedu rende de maand November 1916, zijn te verkrijgen aan het Levensmiddelen-bureau, Appelmarkt No. 11. Winkeliers, handelaren of organisaties, welke op bovenvermelde voorwaarden, pluimvee-voeder wcnschen te ontvangen, worden uitgenoodigd, hiervan ten spoedigste, met vermelding van de door hen voor verkoop gedurende de maand November gewensehte hoeveelheden mais en (of) gerst, aan het Levensmiddelen-bureau schriftelijk mcdedeeling te doen. Amersfoort, to October 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. herleving der kookkunst. Iu het October-numuier van .Nieuw Vrouwenleven" (onder redactie van Daisy E. A. Junius, te Heelsuin) wordt gewezen op een herleving der kookkunst in onze dagen. Tot die herleving dragen zeker iu rniine mate zoo lezen wij iu genoemd damesblad de kook- en brandproeven der Olietabrieken .Calvé- Delft" b|j en al mag liet bier in zekeren zin een comuiercieele onderneming ge noemd worden, het Nederlaudsche publiek kan de Delltscbe fabriek niet dankbaar genoeg zjjn voor haar wakker initiatief dat zij op zóo royale, kranige wijze ten uitvoer brengt. Persoonlijk schrijft, de Redactie liebteu wij de demonstratie met scbapeu- vleescb in het gebouw .Musis Sacrum" te Arnhem bijgewoond. liet was er vol, ja de toeloop was al die dagen zóo groot, dut nog drie extra demon straties gehouden zijn. Leerzaam was bet er in alle mogelijke opzichtende kalmte, waarmee de kok te werk ging, en de rustige regelmaat waarmee de helpster diende, zullen zeker menigeen in eigen kring tot kalm èn vlug werken hebben aangespoord. Om den buitenkant der keurig gedekte tafels hadden tal van weetgierigeu plaats genomen geen plaatsje bleef een oogenblik onbezet. Ik zat naast eene in Groningen zou men zegge-.December-Mevrouw, met eer. heel kransje mefisto-piekjes en veertjes om een sierlijken hoed. In vermakelijk Amster- damsch dialect begon ze opeens: »Ja weet U, ik ben maar eens gekomen voor de aardigheid, want dan kent U me man niet, als U denkt, dat hij wat anders eet dan runderbiefstuk in roomboter gebakkeneen kilo ad f 2.40 mét die boter kost zoo'n biefje je dan f3. Een dame aan haar rechterhand bewoog even, guitig, de oogleden; de spreekster scheen het te voelen, keek even dien kant lit en noemde den naam van den slager er net nadruk bijvoegende: »De beste slager lit de stade. Maar de ander vroeg met zachte, beschaaf- >0. m; man, me zoontje, ik en de keukenmeid'. »En dan voor f3.-- vleesch per middag, dat is niet modern Voor f 2.50 schapen- vleesch en f 0.50 Delfia hebt U genoeg voor een geheele week Onderwijl was de kok klaar gekomen en werden de kleine kristallen bakjes gepre senteerd. Onze Mevrouw proefde met groote aan dacht van de Iersche hutspot en riep in ware verrukking uit: >Zóo iets lekkers heb ik nog nooit ge geten, als me man dat proeft, maar die hit van mijn zal het nooit zoo kunnen doen als deze knappe kok en dan, ze zeggen dat schapen vleesch erg krimpt en dan is je voor deel nog naar de haaienwat zeit ie nou met een blik naar den vertegenwoordiger der fabriek. »U kunt het lezen in uw boekje pag. 11 Na eenigen tijd werd hutspot met boonen rondgediend. Na het gerecht geproefd te hebben, stond Mevrouw vast besloten op: >Ik ga direct naar dien lamslager.c Waarschijnlijk hebben de meeste bezoek sters van deze bak- en braadproeven de zelf de psychologische momenten als onze Me vrouw doorleefd en zijn zij ten slotte allen lamsvleesch gaan bestellen. In Arnhem althans ziet men alom lams- en schapen- vleesch uitgestald tegen matigen prijs; ik zelf kocht 1 e k ivaliteit ad f 0.45 per pond. Goed toebereid volgens de recepten van de Oliefabrieken Calvé-Delft is het voor hen, die veel van vleesch houden, een ware delice. Goed toebereid is er van bijzonder krimpen of van een bijzonder sterken smaak geen sprake. Waar ons volk een volk is. dat be trekkelijk veel vet noodig heeft, wordt door de genoemde fabrieken met deze demon straties een voor onze natie zeer nuttige arbeid verricht, want de jus, bereid zooals door den kok van de fabriek, is zeer sma kelijk en ver van mager'. Op verzoek van de verschillende burge meesters liet de fabriek door hare koks cn vertegenwoordigers reeds demonstraties voor het gebruik van schapenvleesch houden in de navolgende Gemeenten Delft, Hof van Delft, Gorinchem, Schoonhoven, Haarlem- merliede en Spaarnwoude, Arnhem, Zutpben, Almelo en Wormerveer. Ook heeft zij in verschillende garnizoensplaatsen aanschou welijke lessen voor de bereiding van scha penvleesch doen houden voor de verplegings- officieren, menage-meesters en koks van het leger. I11 groepen van 30 tot 60, uit ver schillende plaatsen bijeengekomen, hebben zij de betreffende cursussen gevolgd'. Tot zoover «Nieuw Vrouwenleven''. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, (lat sedert ook demonstraties door de Olie- fabriekeu „Calvé-Delftwerden gehouden te Zaandam, Koog a/d. Zaan, Utrecht eu Hilversum en, naar wij vernemen, zijn nog, enkele aanvragen van Burge meesters en commissies voor levens middelenvoorziening uit andere Ge meenten bij de fabriek in behandeling. Overal waar tot nu toe demonstralies, gehouden zijn, is, bljjkeus ingewonnen informaties, het gebruik vau schapeu- vleesch enorm toegenomen. Adv. Zondag en Woensdag Muziek Amicitia. Vrijd. tot Maand. Bioscoop Langestraat Zat. tot Maand. Bioscoop »De Arend'. 12 Oct. Najaarsvcrg. Ambachtsschool. t6 Oct. Vergadering over art. So Grond wet, Amicitia. 18 Oct. Jaarverg. R. K. verceniging tot verbetering volkszang. 31 Oct. Hervormingsdag. V. P. N.-veilingen. AMSTERDAM. 9 Oct. 1916. Aanvoer 185 831. Export f 10.04-f 10,10 R£ t 8.05-t 8.65 ROTTERDAM 10 Oct. 1916. Aanvoer 145 884 prii. Export f 10.35-f ,0.95 1 "J5 Reg. f 8.05- f S.45 it L'(.PUA N K 'l'E AMEItSFOUKl Tot het geven van GELDEN TER LEEN zal een commissie uit het Bestuur op MAANDAG 16 OCTOBER aanstaande, 's namiddags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuizc, alw aar de be- langhebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Advertentiën. AMERSFÜORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR 'Ir. s. li. VA WEI.DEICE.V baron KENGKR8] Xwtegraeht 11. Tel. 176. Telegramadres„'.Viswlkantoor" Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's, Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijg baar te zijnen kantore. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare lees/aal en bibliotheek, Beukenlaan 2. R. K. openbare leeszaal en biblio theek, Kamp 18. Oudheidk. museum Flehite. Zaterdag Theosofische leeszaal. Sigaren. Wij verzonden als proef IOO PRIMA 2',, ets. KNAKJES, IOO UITSTEKENDE BORNEO'S, 100 PANATELLAs (3 ets. sigaar) a f 6.25 franco onder rembours. Wederverkoopers rabat. Sigarenfabriek „JAVA" Nijmegen. Door den Bouwkundige J. H. VERHEIJ, K011. Wilhelminastraat 46 te Amersfoort, zal namens de firma ENGELSMAN DE VRIES worden aanbesteed de Uitbreiding hirer fabriek aan de Bolderstraat nabij hot Plantsoen j op 25 October a.s. des avonds ten 8 uur, in het hotel »De vergulde zwaan»aan de j Utrechtschcstraat le Amersfoort. Aanwijzing van af heden van voorm. 9 tot nam. 4 uur aan genoemde fabriek. J Bestek cn teekening a f 2.— p. stel te verkrijgen bij J. H. Verheij.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1