Geld D. van BEMMEL Kost en Inwoning Theosofische ïereenipg IEÏEI DE HUISHOUDGIDS LEEST De Controleu FLEHITE VETTER Co. niet leden a 10.10. MIRJAM. ter leen gevraagd, groot f 70.—terug te betalen in maandelijksche termijnen van f 20. Brieven met voorwaarden onder letter D aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. zal zijn DANSLESSEN elke week geven lokaal Beukenlaan^ Eerste les Woensdag 25 October a.s 's middags 3 ure. met huiselijk verkeer, gezocht voor 2 jongens van 16 en 17 jaar, die onderwijsinrichtingen te Amersloort bezoeken. Bij voorkeur bij leeraar of hoofdonderwijzer, die genegen is, toezicht op studie te houden. Brieven franco onder Letter I 1110 aan KRAAL's boekhandel te Zeist. Amersfoortsche loge. Belangstellenden, die een STUDIEKLASSE over Theosofie wenschen te volgen, worden verzocht, zich vóór 26 October op te geven aan de Secretares. Mej.J. A. POORTMAN, Schimmelpen ninckstraat 56. De bibliotheek is geopend eiken Zater dagavond van half 7 tot half 8, Koningin Wilhelminastraat 18. OPENBARE LEESZAAL Beukenlaan 2. Yrye toegang voor ieder boven 18 jaar. Couranten Vakbladen Tijdschriften Boeken Adresboeken. UITLEENBIRLIOTHEEK. CREDIET-VEREENIÜIND te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort 111 r. H. J. M. ran den BKRM1I. WILHELMINASTRAAT 5. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco. het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden déposito en rekening-courant. mmm ij Bij den ondergeteekende verschijnt iederen Woensdag De Hollamlsche Lelie, Weekblad onder Hoofdredactie vax mevr. M. C. KOOIJ—Van Zeggelen De Hollandsche I.elie is het eenige Weekblad in Nederland voor dames uit de hoogste en beschaafdste i gen. Let hierop voor uwe ad verte Prijs p. jaarg. f 5.25, fr. p. p. f 1 proefnummer gratis. g)V Amsterdam. L. J. VE Gouden Medaille, Gent 1908. Onder redactie van mevrouw W. van der VECHT, Oud-leerares in Koken en Voedingsleer. Dit tijdschrift verschijnt eiken Zaterdag. Proefnummers gratis en franco verkrijgbaar bij iederen Boekhandelaar en aan het bureau van »DE HUISHOUDGIDS» Burgstraat 65, UTRECHT. Onafhankelijk weekblad roo Nederland. Het bevat, behalve de vele set critische beschouwingen, een ui kende, beslist objectieve financ rubriek, alsmede een revue der tenlandsche caricaturen. Vraagt gr toezending gedurende een mi en gij zult U abonneeren. ADMINISTRATIE 0. Z. Voorburgwal te AMSTERDAM. Bemiddelingsbnrean voor Gediplomeerde Huisbondsters. Wie een HUISHOUDSTER zoekt zich wenden tot het Bemiddelingst voor Gediplomeerde Huishoudsters. Inlichtingen te bekomen bij de vert woordigster Mej. B. OTT DE VRIES, Amsterdam, Leidschekade 99. Spreekuur: 'sWoensdags van 2 tot 4 Ondheidkumlig Museun Dagelijks te bezichtigen v Distill. Wijnen. Likeuren. Lieve Yrouwe-knrkhof, AMERSFOORT Kosteloos des Dinsdags van 10 tot VHii 1.30 tot 3 nnr. FEUILLETON. 8.) Zijn blik dwaalde ten laatste naar een groot schort aan een kapstok aan de deur naast zijn bed. Die deur gaf vermoedelijk toegang tot een ander vertrek en hij stond dadelijk op om het te onderzoeken. Het bleek een donkere en nauwe ruimte te wezen, die het licht kreeg van degrootere kamer met een hoog atelier-raam op het Noorden. Het vertrekje was niet veel meer dan een alcoof en diende tegelijk voor keuken en bergplaats. Uit de inrichting van de geheele hut was op te maken, dat zij gebouwd was met het doel, er een paar dagen in afzondering door te brengen zon der de eenvoudige gerieflijkheden van het beschaafde leven te missen en het was dui delijk, dat een vrouw haar gebouwd had. Voor 't oogenblik echter boezemde een goed gesloten karaf met water, die hij in 't oog kreeg Ford het meeste belang in, want nu kon hij zijn dorst lesschen, die hem al twintig uur had geplaagd. Weer in de kamer teruggekeerd, waar hij had geslapen, trok hij het groen zijden gordijn voor het hooge raam weg om zich te orienteeren. Zooals hij den vorigen avond reeds had vermoed, liep de helling, waartegen de hut stond aangedrukt, in een begroeiden berg pas uit, waarachter een lagere heuvelrij afliep naar den oever van het meer Cham- plain, dat van dit punt bij gedeelten zicht- Hofland. Benoeming onderwijzer. Hofland. baar was en meer op een keten van it tjes dan op een enkel groot meer ge! De opgaande zon boven den Vermont c goot het water met rose en gele til doch maakte van de Green Mountains lange reusachtige purperzwarte massa, w van de getande omtrek zich met een s monsterachtige gratie naar de Ilog's E en de Camel's Hump uitstrekte. Naar Oosten, in New-York, staken de Adi dacks in het volle licht der zon hun 1 groene pieken in het staalblauw orr.b terwijl de behakte pyramide van Graj donker op den voorgrond stond, afge: derd en alleen als een verweerde yeter die de wacht houdt. In een opwekking van haat tegen mooie grootschc panorama, dat den acl grond vormde van zijn tragedie, trokp het gordijn weer op zijn plaats en bi zich weer naar het midden van de kar Alles kwam hem hoe langer zoo vreetr voor, hoe meer hij er aan gewend raa Waarom was hij hier? Hoe lang moest hij hier blijven Hoe kon hij weer weg komen Had dit meisje hem gevangen als een rat in een val, of meende zij het goed met hem Indien zij, zooals hij veronder stelde, Wayne's dochter was, dan zou zij waarschijnlijk niet aarzelen, haar vaders plan ten uitvoer te brengen en hem weer aan de Justitie overleveren en toch kon hij de verschijning van den vorigen avond niet in verband brengen met politie of ver raad. Ilaar persoonlijkheid was zóo vaag en zwevend geweest, dat hij zou hebben kunnen meenen, dat zij een boschnirnf was, nog gaarne nog even willen terugkomen met een enkel woord en u werkelijk willen verzoeken, niet, zooals de Patroonsvereeniging schrijft, dit op te dragen aan de ambtenaren, maar om het van B. W. te laten uitgaan, dat van alle aanbestedingen, publieke zoowel als onderhandsche. de uitslag wordt medege deeld. Dit zal de animo /.eer zeker verhoogen en ik geloof niet, dat er van de zijde van het College een enkel bezwaar tegen kan bestaan. De Voorzitter Kr is geen bezwaar, mijnheer Kroes, om U namens B. W. de gewenschte toe zegging te geven. De heer Hofland: M. de V., in de vergadering van 26 September hebben wij o.m. behandeld een voordracht tot benoeming van een onderwijzer aan zekere school. Op deze voordracht kwamen voor drie onderwijzers, van wie no. 3 is benoemd. Nummer 1 was een zekere Gottlieb. Zooals bekend, is benoemd no. 3. wat natuurlijk het recht van den Raad was. Wat mij evenwel erg bevreemdt is, dat een dag vóór de Raadszitting de Wethouder van Onderwijs enkele Raadsleden heeft te kennen gegeven, dat de voor dracht, toegezonden aan de Raadsleden, op een vergis sing berustte, in dezen zin, dat no. 3 eigenlijk no. 1 had behooren te staan. Nu kan deze voordracht werkelijk een vergissing geweest zijn, maar dan had dit uit een nadere moti veering uit de Raadsstukken in portefeuille moeten blijken, of men had staande de Raadsvergadering hierover inlichtingen moeten geven. Nu dit niet is geschied, acht ik dit een officieuse misleiding van. een spelen met het Gemeentebelang, daar ook anderen dan de onder de roos ge waarschuwden moesten we ten, dat hier een vergissing bestond en uit den aard der zaak met deze vergissing in kennis hadden moeten wor den gesteld. Het had toch kunnen zijn, dat in weerwil, dezer vergissing in de voordracht, no. 1 zou zijn benoemd en dan zouden de gevolgen gekomen zijn voor den Wethouder van Onderwijs, waarom ik op dit oogenblik nog wil vragen ditwaarom bestond bedoelde vergissing en welke zijn de redenen, dat niet alle Raadsleden zijn gewaarschuwd en ten slottewaarom bleek uit de stukken niets van deze vergissing Deze drie vragen, M. de V., zou ik gaarne beant woord zien. De heer Rijkeus, Wethouder vaii Onder wijs: M. de V., dat woord vergissing» is hier niet juist. Er hebben zich alleen, tusschen het opmaken van de voordracht, op voorstel van het hoofd der school en den schoolopziener, feiten voorgedaan, die het op dat oogenblik voor mij persoonlijk minder wenschelijk maakten, no. 1 te benoemen. Ik heb dat niet alle Raadsleden meer kunnen zeggen, maar het ter loops aan toch zooveel mogelijk leden meegedeeld en zeer tot mijn spijt kon ik de Raadszitting, waarin die benoeming plaats had, niet bijwonen. Intusscben blijft de schuld geheel en al bij de perBonen, die niet de inlichtingen hebben gevraagd, die zij wenschten. Waarin de redenen om nummer 1 niet te nemen bestonden, kan ik in het pubiiek niet zeggen, want daarmede zou ik den betrokken persoon schade kun nen doen, maar als de Raad het wil weten, ben ik gaarne bereid, in besloten zitting die mcdedeeling te De heer Hofland Ik stel vast. dat de Wethou der verklaart, dat hem bij nader inzien door een ver schil tusschen den schoolopziener en het hoofd der school no. 3 verkieslijker was, dan no. 1. Dan zegt hijWaarom zijn daaromtrent geen inlich tingen gevraagd Maar als ik nu vertel, dat ik van die vergissing en Benoeming onderwijzer. waarschuwing pas heb vernomen, nadat de vergadering, waarin die voordracht is behandeld, was afgeloopen! En er was mij noch uit te stukken, noch uit de mede- deelingen gebleken, dat er een vergissing in het spel De Wethouder zegt. dat woord vergissing» is niet juist, maar wanneer men mij dit verzoekt, zal ik noemen de namen der Raadsleden, wien pertinent verzekerd is, dat er eeti vergissing bestond. Nu heb ik toch altijd nog de pretentie, dat als er inlichtingen gegeven moeten worden, waarvan de stemming afhangen kan. ik die inlichtingen öok hebben moet. IV Wethouder kan dus niet zeggenwaarom heb je geen inlichtingen gevraagd. Maar bovendien, M. de V.op een dergelijke wijze voordragen, is in strijd met de wet. Wanneer eenmaal de voordracht is vastgesteld, moeten wij inderdaad kun nen afgaan op hetgeen ons wordt gegeven en dat zijn de Raadsstukken in portefeuille. Naar aanleiding daarvan staat het natuurlijk ieder lid nog altijd vrij om no. 1 of no. 3 te kiezen. Maar de Wethouder van Onderwijs mist het recht om onder de roos sommige leden te waarschuwen zoodat num mer 3 wordt benoemd. Dat is niet in orde van een Wethouder van Onder wijs en afgescheiden van alle andere dingen wil ik hem verzoeken wanneer zoo iets weer voorkomt, dat niet meer te doen. want het is niet in overeenstem ming met de waarheid. De Wethouder Rijkens: M. de V., ik moet nogmaals mededeelen, dat hier volstrekt niet een ver gissing in het spel is. En het College van B. W. is hiervoor ook volstrekt niet aansprakelijk. Maar op het laatste moment is mij persoonlijk de wenschelijk- heid gebleken om nummer 1 niet te benoemen en voorzooverre mij nog dit mogelijk was, heb ik er enkele Raadsleden over gesproken. Toen moest ik onmiddellijk op reis en ik kon tot mijn leedwezen de vergadering niet bijwonen. De heer Hofland: Dat is niet in den haak; het gaat niet op ee.n College te misleiden. De Wethouder Rijkens: Ik heb het College niet misleid. De Voorzi tter: Verlangt nog iemand het woord Zoo niet, dan is de openbare vergadering gesloten en gaan wij over in geheime vergadering (te 10.19). Zie omme Kennisgeving en Stadsnieuws. i zijn omgeving t t ware geweest. een paar honden g'-trokken, over de bevroren sneeuw; op het andere was een vrouw, waar schijnlijk de zelfde als op de voorgaande schets, neergezegen in een geweldigen storm, terwijl een slanke man met een Europeesch voorkomen beslist niet de voyageur naast haar stond met een baby in zijn armen. Dit waren blijkbaar stukjes uit het hoofd geschilderd en naar het bord voorkwam, het werk van iemand, die die een bijna vergeten herinnering trachtte te doen herleven. Hij was echter te zeer van zijn eigen toestand vervuld om er langer zijn aandacht aan te wijden. Hij keerde zich weer naar het midden zich boos te maken over die vertraging. Met den aandrang der jeugd om werkzaam te wezen, verlangde hij buiten te zijn, waar hij ten minste zijn voeten kon gebruiken. Zijn kleeren waren aan zijn lijf opgedroogd; ondanks zijn honger had de slaap hem verkwikt; hij was overtuigd, dat hij weer, in de openlucht zijnde, wel zou weten te ontkomen. Weer trok hij het gordijn weg, teneinde het terrein te verkennen. Het was van be lang, zoo goed mogelijk op de hoogte te zijn van de ligging van dit punt, opdat hij partij zou kunnen trekken van elk voordeel, die zij mocht aanbieden. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 4