jurasnnnswnmi nQURAHT. Zaterdag 14 fjfjf October 1916. 67e Jaargang irheen Firma A. H van Claeff". ikt ndoen c Zij schrijft voor Ieder snaaie wat en waar hij maar kan; De manier waarop, komt er minder op an« De B.T.O.-mnraa! wordt niet zelden gehuldigd door den grootsten zakenman en den kleinsten en ook door menschen, die in het gewone leven niet als zakenlui I optreden. De 14. '1'. O.-moraal wordt, naar men zegt, gehul digd door de hoogste ambtenaren men zegt zelfs door leden van de Stuten-Generaal die misbruik maken van hetgeen zij in ambtelijke betrekking te weten komen, en door don oenvoudigsten arbeider, die aan het Bestuur van steun-comilé of werkloozen- kas onjuiste opgaven doet omtrent zijn inkomen. De een snaait een slordig millioentje, de ander een I paar onnoozele guldens I Zou men denken, dat de middenstanders alleen immuun waren Natuurlijk heeft de smetstof ook op hen vat: zij maken geen uitzondering. Evenwel, wie onbevangen de dingen om zich heen schouwde en pijnlijk werd getroffen door zooveel derf in zoo'n korten tijd, moet wel zien, dat in dit matschappelijk ziekteproces de crisis voorbij is. Hij krijgt weer moed voor de toekomst. Het is nu al ruim twee jaren, dat de Buitengewone l'ijds-Omstandigheden ons verrasten en veel van het boozc, dat zij brachten, is uitgeziekt. De buitengewone tijden worden zoo zoetjes aan gewone, al blijven zij even miserabelzij verbijsteren niet meer in die mate als vóór een jaar of langer. Menigeen raakt er med: vertrouwd en herkrijgt zijn evenwicht. Men wordt weer meester over zichzelf en meer en meer wordt wederom gevoeld, dat goede trouw en eerlijkheid toch maar onmisbare factoren zijn bij alle reöele koopmanschap, dat zonder hen mogelijk is. Natuurlijk begint de neringdoende ook t- aan de zonderlinge omstandigheden, waaronder hij zijn bedrijf moet uitoefenen. Het was hem it het eerst al te vreemd. Opgevoed bij vrijen handel en gewend aan de vrije beschikking over eigen goederen, kregen vele winke liers en neringdoenden koopwaren en grondstoffen in huis, welke niet in den vollen zin des woords hun eigendom waren, waarmee zo niet vrijelijk konden handelen op de voor hen voordeeligste wijze. Dit moest verwarrend werken; vrije en onvrije nering tegelijk, zelfstandig ondernemer en te gelijker tijd een soort Gemeentelijk zetwinkelier, of ambachtsman ge deeltelijk in loondienstis het wonder, dat dit wonder lijk probeersel hier en daar misliep? Nu evenwel is de grootste moeilijkheid achter den rug: het ongewone verwart niet zóo meer en wij twijfelen niet of de neringdoende heeft geleerd, of zal spoedig lecren, in eigen zaak zetwir.kelier der Ge meente ie zijn. Dit tweeslachtig bedrijf zal de een spoediger onder de knie hebben dan de anderde een zal wat meer geschiktheid toonen, de ander meer inocite hebben om zich aan te passen maar waar een wil is, is een weg en wij zijn overtuigd, dat de goede w i 1 bij alle neringdoenden aanwezig is. De B. T. O.-moraat is haar kracht grootendeels kwijt; gezond verstand en practisch inzicht ken merkende eigenschappen van onzen Nedorlandschen middenstand herkrijgen hun overwicht. Het is te hopen, dat wij niet mis zien in deze, 4want gelijk wij reeds opmerkten, van de neringdoenden zelvcn zal het afhangen, of het besluit van den Ge meenteraad een verstandig besluit is geweest. Den neringdoenden wordt gelegenheid gegeven om in deze benarde tijden nuttig werk te doen het is te hopen, dat zij deze gelegenheid niet verwaarloozen. Stadsnieuws. In sommige couranten wordt bericht, dat het nieuwe posttarief den 30 October in werking zou treden. We herinneren, dat bij Kon. besluit is bepaald, dat het aanstaanden Maandag, dus 16 October, wordt ingevoerd. Wie Zaterdag poststukken verzendt met het etiketje Zondags niet bestellen» mag daarr.iee wel rekening houden. I)e Raadzaal was Dinsdagavond voor den eersten keer electrisch verlicht. Gister en heden was men bezig, de voorloopige installatie te vervangen door een minder provisioneele. De waarlijk monumentale gaskroon brandde het eerst, den avond waarop de toenmalige Burgemeester mr. F. I). graaf Schinimelpenninck in September 189S bij de kroning van H. M. de Koningin een diner gaf ten Kaadhuize aan de autoriteiten en de feest-com- De bijzondere aandacht zij gevestigd op het besluit van den Raad tot aanvaarding van het geschenk, aangeboden door de Centrale commissie der Werk schoten voor geïnterneerde Belgen. Uit de beschrijving, vervat in den brief waarbij het werd aangeboden aan de Gemeente welke brief in zijn geheel is opgenomen in het stenografisch Raadverslag, bij dit nummer gevoegd - blijkt thans reeds welk een kostelijk geschenk dit zal worden een attractie te meer voor onze goede stad. Burgemeester en Wolhouders schreven aan den Raad: Onder wederaanbieding van het in uwe vergadering van 18 April 1916 in onze handen gestelde adres van den Bond van Gemeente-politiebeambten in Nederland, houdende o.a. verzoek om invoering van den vrijen dag om de acht dagen, hebben wij de eer U te be richten, dat de Burgemeester ons omtrent dit adres het volgende mededeelde •Onder terugzending van het adres van de afdeeling Amersfoort van den Bond vau Gemeente-politiebeambten in Nederland, d.d. 29 Maart 191b, houdende verzoek om invoering van een vrijen dag om de acht dagen en een vrijen Zondag in de maand en wanneer het voorkomt, dat de politiebeambte op zijn vrijen dag in dienst moet worden geroepen, hem daarvoor met een vergoeding van fo.35 per uur te .villen schadeloos stellen, heb ik de eer uw College te berichten, dat in verband met de herhaalde vacatures van den laatstee tijd de vrije dag niet steeds op den bepaalden tijd kon gegeven worden; het is intusschon niet juist, dat men ruim drie weken op een vrijen dag moet wachten in de ongunstigste omstandigheden werd om de 10 a 12 dagen een vrije dag verleend. Inwilliging van dit en het tweede verzoek zou alleen mogelijk zijn bij steike uitbreiding van het personeel; nu zijn er immers drie agenten 's Zondags vrij van dienst, terwijl met een vrijen Zondag per maand er dun 7 a 8 vrij moeten zijn, wat bij de tegenwoordige sterkte onmogelijk is. Er aan herinnerd dient te worden, gelijk adressante zelf trouwens schrijft, dat met de gelden welke teil gevolge van de vacatures zijn opengevallen, de extra bewezen diensten zijn beloond. •Wordt een agent op zijn vrijen dag in dienst ge roepen, dan werd in geval van vacature dus eene extra-belooning gegeven, terwijl anders de vrije dag zooveel mogelijk werd ingehaald. Deze regeling heeft m.i. vóór boven eene, waarbij de dienst op een vrijen dag wordt betaald met eene vergoeding per uur, daar het genot van een vrijen dag vóorop moet staan, ter wijl anderzijds de politiedienst, uit den aard der zaak, het vervallen van den gewonen vrijen dag kati noodig maken. Inwilliging van punten 1 en 2 zon eene finnncleele last op de schouders der Gemeente iaden, waartoe ik in de huidige omstandigheden niet de vrijheid heb landen 1.— nt. Bij regel- anteigenings- naar huiten BUREAU: ZORTXGBACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. alxversenigiag H. L. A. DULLAERT Co. ERSFOORT Scherpen/cel Soest. ingegraoht GO - Tel. Intero. Q6B FECTEN. COUPONS. PROLONGATIËN. Openon Rekeningen-Courant, ipon en verkoopen Bnitenlundscli Bankpapier. SAFF-DFPOS1T. óok nieuws uit de afdeelingen ave van nieuwe leden, die immers ijn, elkaar voor te lichten. mschcn Amersfoort geluk met te afdeeling der zoo heel nuttige ij groeien en bloeien tot welzijn jismoeders in het algemeen, tot e stadgeimoten in het bijzonder, onder veel meer, kan doen. afdeeling Rotterdam, die goed op kookt voor hen, die niet pren bij de Spijscommissie doch j machte zijn, in dezen benarden beschermen legen ondervoeding. nieinvo posttarief. aanden Maandag of feitelijk en, voor de poststukken, die pas vorden gesteld oen nieuw n de plaats treedt van dat, aan thans zóo lang gewend zijn, is herhalen de hoofdzaken uit de j Juli 1916 (Staatsblad no. 364) 'ijziging en aanvulling van de 5 en 19 van de Wet tot regeling posterij (Stbl. 1908 no. 316) ge- de Wet van 27 Augustus 1914 ivolgc zullen van Maandag 16 lgcndc nieuwe tariovcn van too ien, binnenlandport 3 cent en, locaal verkeer: port cent binnenland; voor een gewicht er dan 20 Gram 5 cent;boven t too Gram 10 cent en voorts >gcr gewicht van too Grain of van 100 Gram 5 cent daar- Kaai verkeer: voor een gewicht r dan 20 Grain 3 cent; boven et too Gram f> cent en voorts igcr gewicht van too Gram of van 100 Gram 3 cent daar- houders van Amcrs- TWis, dat bij hun nm IC nomen 101 opricn- ting eener afdeeling Amersfoort van deze nuttige, actieve veroeniging. Mcj. D. S. Groot, uit Rotterdam, leidde het onderwerp in. Zij gaf een overzicht van de taak der tegenwoordige huisvrouwen en zette uiteen welke cischen haar ethisch en practisch thans worden gesteld. Zij herinnerde dat door de gewijzigde om standigheden op sociaal-maatschappelijk en economisch gebied ook het werk van de huisvrouw van heden, wil zij voor haar zware taak geschikt zijn, zich kennis en wetenschap moet verwerven op menig ge bied, dat vroeger voor haar onbekend ter rein kon blijven. De huisvrouw van heden moet, behalve stukken: 1 cent per 50 Gram /an 50 Gram. miiiaic 11 pet juut. i.iu Kan zijn cikunuis- QuitnntlOn, wissels, assignation en ander vrouw, die de verantwoordelijkheid draagt 1 handelspapier. Het bij vooruitbetaling ver voor een huishouding begunstig(st)er, elke schuidigdc recht voor de invordering van man, vrouw of zedelijk lichaam, die instemt quitantiOn zal bedragen: 5 cent voor elk met het doel der voreeniging. afzonderlijk in te vorderen bedrag niet hoo- gor dan 1 17.5 cent voor elk bedrag tus- Wat het maandblad behandelt, blijkt wel schen f 1 en f25; en 15 cent voor elk bc- het best uit de volgende greep, welke wc j drag van f 25 en hoogcr. doen uit de vóór ons liggende nummers Bij de uitbetaling is bovendien, wegens zindelijkheid, het dienstboden-vraagstuk, j het bedrag, ingevorderd door een zelfde Gemeentelijke voorziening mot levensmid- j postkantoor, liet recht verschuldigd, dat is delen, huisvrouwcn-vcrcenigingen lu het vastgesteld voor een postwissel van gelijk buitenland, volks-waschinrichlingcn, sociale bedrag. hygifine, woning-inrichting, practische wen- Voorts zal te beginnen met Maandag 16 ken, coöperatieve keukens, suiker als voc- October het volgende van kracht zijn dingsmiddal, stof bestrijding, »koopjes«, goed a. Voorde formulieren der Rijks-brief en goedkoop koken en zooveel meer kaarten worden geen kosten meer gevor derd. Voor de briefkaarten met zcgelopdruk van 2, 3 en 5 cent zal derhalve ook 2, 3 en 5 cent aan het publiek in rekening wor den gebracht, resp. het dubbele van deze bedragen voor de briefkaarten met betaald antwoord. (Het gebruik van door de partiruliero nijverheid in omloop gebrachte briefkaar- formulieren blijft, onder toepassing van het nieuwe tarief, geoorloofd. Zie de hierachter vermelde Overgangsmaatregelen). b. De prijs van de adreskaarten en douane- verklaringen is nader vastgesteld op een halven cent per stuk; die van de arbeids lijsten op 7, resp, 8 cent per stuk. tiaar ge lang de aangehechte briefkaRrtformuliercn voorzien zijn van zegelopdrukken van 2 dan wel van 3 cent. r. Van Rijks-wege uitgegeven briefkaar ten, welke voor het gebruik ongeschikt zijn geworden, door welke oorzaak ook, kunnen tegen een of meer frankeerzegels tot do waarcic van den op de kaarten voorkomenden zcgelopdruk worden ingeruild. Van Rijks-wege uitgegeven onbruikbaar geworden arbeidslijsten met aangehecht briefkaartformulier en ontvangbewijs kunnen worden ingeruild tegen nieuwe exemplaren vai. dezelfde soort, tegen bijbetaling van een oedrag van 5 cent per stuk. Wordt alleen de onbruikbaar geworden briefkaart ter inwisseling aangeboden, dan kunnen daarvoor een of meer zegels tot een bedrag van 3. resp. 2 cent worden verkregen. d. De borderellen, modellen nos. 252 en 15»*. ingericht voor inschrijving van 100 stuks qultnntlOn enz., zullen niet moer mo gen worden gebezigd. De aanbieding tor invordering van quitantiön, wissels, enz., zal steeds mocton geschieden bij ecu borde rel, ingericht voor inschrijving van ten hoogste 30 stuks. Overgangsmaatregelen. a. Bij het publiek nog voorradige Rijks- briefkaarten met zcgelopdruk van ander halve» en twee en een halven cent kun nen tot nader bericht zonder bijbetaling tegen briefkanrten met zcgolopdruk van 2, resp. 3 cent wordon ingewisseld. Desgcwenscht kunnen de bestaande briefkaarten, welke nog bij het publick voorhanden zijn, worden opgebruikt, na bijplakking door den afzender van een fran keerzegel van een halven cent. Geschiedt dit niet, dan worden dc kaarten belast met het port der ontoereikend gefrankeerde briefkaarten. b. Voorradige borderellen, modellen nos 25a en 252', ingericht voor inschrijving van 100 qultantiei, kunnen kosteloos tegen geldig blijvende borderellen klein model worden ingewisseld. Dc nog voorradige borderellen kluin model, waarop het met ingang van 16 October vervallende tarief Is aangewezen, zullen wordon opgebruikt.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 5