Stadsnieuws. In parlementaire kringen wordt aange nomen, dat de Grondwetsherziening nog de geheele maand November zal vorderen. Aan den Raad der Gemeente is heden verzonden het volgende adres De Commissie van verbruikers heeft de eer het volgende onder Uw aandacht ie brengen. Nu het blijkt, dat met het in werking treden der Distributiewet onder de categorie brandstollen alleen turf is opgenomen, een artikel, dat in deze stad betrekkelijk weinig wordt gebruikt, verzoekt ze U van Gemeente wege cokes en eierkolen beschikbaar te stellen tot prijzen, ongeveer gelijk aan die. van voor den oorlog, aan personen, wier belastbaar inkomen de som van f Ooo niet te boven gaat, Zij neemt de vrijheid, dit verzoek tot U te richten, omdat de bedoelde peisonen lijden onder den druk der tijden, daar wel licht aan den eeuen kant door toeslag of verhooging der luoiien wordt geholpen, maar aan den anderen kant door stijging van vele artikelen, niet voorkomende onder de tegenwoordige uitvoering van de Distri butiewet, onoverkomelijke moeilijkheden zich voordoen. 'levens verzoekt zij U, bij den Minister er op aan te dringen, o.a. de volgende artikelen in de uitvoering dor Distributiewet te doen opnemen: schoeisel, klompen, zool leer, machine-naaigaren en sajet. De Zaterdagavond onder voorzitting van den beer J Ger. Kleber gehouden 103de openbare vergadering der Kamer van Koop handel en i'abrieken werd bijgewoond door de heeren A. Eysink en S. van Vollen- hoven, benevens den Secretaris, den heer 11. P. van llaselen. De heeren H. van llaselen en P. Jos, Hamers hadden bericht, dat zij verhinderd waren de heer H. Meursing, dat hij eerst later ter vergadering zou kunnen komen. De Voorzitter opende te half negen de zitting. De notulen van 44 Juni werden gelezen cn ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris. Ingebracht werden, behalve de gewone periodieken, verslagen, enz. de Juli- en de Augustus-atlevering der statistiek van in-, uit- en doorvoer; van de afdeeling Handel van het Mini sterie van Landbouw. Nijverheid en Handel een mededeeling omtrent het Rijks-proef station voor de leder-industrie, te Waalwijk een verslag van den hoofd-ingenieur voor het stoomwezen een maandschrift van het Eerste N'eder- landscbe koopmansgilde te Dusseldorp van de H. IJ. S. M. een antwoord op het verzoek der Kamer omtrent het doen stoppen van rangeer- en goederentreinen vóór de overwegen aan den Koppel. De Maatschappij bericht, dat zij maatregelen heeft genomen om het verkeer niet te doen belemmeren van het Gemeentebestuur van Amersfoort het bericht, dat de Gemeenteraad de rekening der Kamer over 1915 heeft goedgekeurd. Alle aangenomen voor kennisgeving. Nog was ingekomen van ingenieur A. J, Krieger, te Soest, een schrijven over een ontwerp van aanleg eener tram Den HaagWassenaar Kat wijk en eener tram AmersfoortSoest— Baarn zal worden rondgezonden bij de leden. De Voorzitter herinnerde, dat nog aanhangig is het plan voor een spoorweg EdeAmersfoort - Soest. Nog waren ingekomen van den Consul-generaal van Frankrijk te Rotterdam de reeds aangekondigde missive nopens de vcorjaarsmarkt, van 1 lot 15 Maart te Lyon te houden een dankbetuiging van dien cor.sulairen ambtenaar voor de publiceering zijner mis sive in de bladen van den heer Pierson, gedelegeerde voor Nederland, het bericht, dat voor deelnemers aan die markt uit Nederland de termijn van inschrijving is verlengd, terwijl hun alle faciliteiten voor uit- en invoerrechten zullen worden verleend. Alle ter rondzending aan de leden, waarna bovengenoemde stukken ter lezing zullen voorliggen aan het Secretariaat der Kamer, Muurhuizen 13, Nog waren ingekomen: van de N, V. «Hollandsch Veem» een schrijven, houdend aanbeveling voor het verrichten van transporten voor kennis geving van het Comité voor de van Februari tot 10 Maart te Utrecht te houden Jaarbeurs een brochure, sluitzegels, enz. ter lezing aan het Secretariaat van het Bestuur der vereeniging «Xeder- landsch fabrikaat» de vraag of de Kamer prijs stelt op de geregelde toezending van het orgaan zulks met het oog op de hooge papierkosten. De heer Eysink acht het een zeer be langrijk tijdschrift en meent, dat het zeer gowenscht is, het te blijven ontvangen. Het kan dan circuleeren bij of ter lezing voorliggen voor niet-leden der vereeniging. Wordt besloten, in dien geest te ant woorden. Aan de orde is bet verzoek om adhwsie op het adres der stroocarton-fabrikanten in Grouingea aan den Minister van Financien. Zij beklagen zich, dat de Nederlandsche douane niet meer de factuurwaarde, doch de loopende waarde berekent, ten gevolge waarvan den buitenlandschen verkooper wordt gesugereerd, dat bij te goedkoop verkocht. Adressanten verzoeken, de factuurwaarde te beschouwen als grondslag voor de decla ratie en althans in deze abnormale tijden niet dadelijk de boetebepalingan toe te passen, doch den importeur te hooren. De heer Eysink meet.t, dat dit is een vrijwel algemeene klacht, die reeds meer malen is geuit, doch vooral moet beschouwd in het licht dezer abnormale tijden. Vele orders loopen een half jaar en langer, ter wijl de prijzen in dien tusschentijd mede door den gewij/igden koers van het buiten- landsche geld - dikwijls zeer oploopen, terwijl de leverancier gehouden is, legen den lageren prijs te verkoopen. Spr. acht het hoogst billijk, dat de han delaren overleg kunnen plegen eer boete wordt toegepast. De Voorzitter herinnert, dat er nog een commissie bestaat, bij welke men in beroep kan komen. De Kamers van Koop handel benoemen afgevaardigden daarin. Zoo heeft voor de Provincie Utrecht o.a. zitting de heer M. de Pool. Zoodra er beroep wordt gedaan, beoor deelt zulk een commissiehetgeen echter niet dikwijls schijnt voor te komen. Althans dp heer De Pool is nog nimmer opgeroepen. Het bevreemdt spr., dat adressanten zich niet hebben gewend tot de Provinciale commissie in Groningen. De heer Eysink: Ik zie thans, dat het adres is van 2 Augustus. In den laatsten tijd wordt de waarde aangegeven door de douane-agenten. Wel licht zijn er reeds maatregelen genomen en dan vervalt dus mijn voorstel. De Voorzitter: Ik meen, dat wij het verzoek gerust kunnen aannemen voor ken nisgeving, omdat beroep mogelijk is op de Provinciale commissie. Aldus besloten. De Voorzitter: Sedert de vorige openbare vergadering is een spoedvergade ring gehouden naar aanleiding van een schrijven van 25 September van den Bur gemeester van Amersfoort omtrent den Zomertijd. Ingevolge een schrijven van den Com missaris der Koningin vroeg de Burge meester inlichtingen naar de werking van den zomertijd, zoowel uit economisch ais finaucieel oogpunt, hetzij ais buitengewonen, hetzij als blijvenden maatregel. De Kamer antwoordde 30 September, dat haar, na onderzoek, is gebleken, dat de maatregel met veel sympathie is ontvangen niet alleen door winkelhouders en nering doenden, maar ook door de industrie. Alle bij wie de Kamer om inlichtingen vroeg, juichten den maatregel zeer toe en hoopten, dat 'uij telken jare zou worden bestendigd. De Voorzitter: Ons medelid de heer A. Eysink is benoemd tot Wethouder der Gemeente. Ik bied U mijn gelukwenschen aan, mijrheer Eysink, en hoop, dat U met den zelfden ijver als in de Kamer, in uw nieuw ambt gedurende vele jaren moogt werk zaam zijn in het belang van Amersfoort (Instemming). Dc heer Eysink: Ik dank u. De Voorzitter: Doch onze vreugde wordt getemperd doordien we den heer Eysink zullen verliezen ais lid. Immers hij meent, dat hij niet langer lid van de Kamer kan blijven. Wij moeten, hoe noode ook, dat besluit billijken. Als Wethouder zou hij allicht in dubbelzinnige positie kunnen komen. De Secretaris: Het zij me veroor loofd, u óok te mogen feliciteeren, mijnheer Eysink. Ik acht het een groote eer, dat een van de jongste leden der Kamer is benoemd tot Wethouder. Tal van leden der Kamer zijn in den loop der jaren gekozen tot Raadslid, doch u is de eerste Wethouder, die uit haar midden werd benoemd. Noode zien wij u heengaan doch uw naam vinden wij dikwijls in de notulenboeken. Ik feliciteer u en hoop, d„t u vele jaren lid zult mogen zijn van het nieuwe college en daarin even werkzaam zult zijn als onze Kamer (Instemming). De heer Eysink Een enkel woord van afscheid. Op de eerste plaats tot u, Mijnheer de Voorzitter, met een woord van dank voor de wijze waarop u steeds het voorzitter schap heb waargenomen. Op de tweede plaats tot den Secretaris, dien ik openlijk dank voor de vriendelijk heid waarmede hij mij steeds tegemoet kwam als ik stukken moest inzien, waarbij 1 hij steeds blijk gaf, zich steeds heel vlug te kunnen orienteeren, óok al gold het heel oude stukken. Ten slotte tot de overige leden voor hun hartelijke samenwerking. Ik beveel me aan in aller vriendschap. De vergadering werd hierop te 9.10 ge- sloten. Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten met no. 476 de heer P. van Hemmen, fruit en groentenhandelaar, Stations- weg 13. Mejuffrouw C. van den Burg is benoemd tot lid van het Hoofdbestuur der te Utrecht opgerichte Unie van Gereformeerde meisjes studenten aan openbare universiteiten. Reserve-luitenant mr. R. P. van der Mark wordt 31 October gedurende drie maanden gedetacheerd bij het 21ste regi ment infanterie. «Majoor Wonderolie», dat Zaterdagavond door het «Hollandsch tooneel», onder directie van Jacques Sluijters Jr., uit Amster dam, in «Amicitia» werd opgevoerd, heeft, slechts zeer matig bezette zaal getrokken 1 fuishoudelijke bezigheden voor het burger- bijna algemeene permissie voor het militaire deel der bevolking zulien daarvan wel de hoofdoorzaak zijn. En de afwezigen hebben niet bijster veel gemistwat dit als militaire klucht aangekondigde maaksel van den schrijver van «De big van het lóSste» is een geweldige draak, stellig heel pakkend voor de vaste klantjes van den Frascati- schouwburg te Amsterdam, waar het hon- derd en zooveel achtereenvolgende op voeringen kon beleven, doch amper te slik ken voor een publiek, dat «Amicitia» pleegt te bezoeken. I Slechts het uitstekende spel van de hoofd personen den nog geducht gechargeerden chirurgijn-majoor van den zeer ouden stem- pel (Sluijters), den apotheker Pluche, den apothekers-bediende Hyacinthe, mevrouw Kinsbergen, mejuffrouw Beekman heeft nog iets kunnen redden en doen zien, welke zeer goede krachten behooren tot dit ge- zeischap, dat zeker niet voor zijn genoegen door het land trekt met dit kas stuk. 1 Gelukkig wachten ons binnenkort stukken waar wat meer inzit. Sedert half September, toen de heer Van Roon ter afwisseling van de bioscoop nummers ook variété-artisten deed optreden in de bioscoop aan de Langstraat, zijn er al heel wat van dezen geweest, zelfs van 1 den eersten rang; maar geen hunner viel zóo algemeen in den smaak als het revue- j gezelschap onder directie van den heer H, Reis, dat hier de variété-voorstellingen opende met de revue «Boft ie even.» Thans geeft het viertal, dat zoo heel goed samenspeelt en steeds samenwerkt, de revue «Vihdt je 't erg», terwijl het een nieuwe revue in studie heeft, die begin volgend jaar voor de eerste maal hier zal gaan, De heer Bart van der Pas is de ziel van 't geheelzijn mooi geluid, zijn kwinkslagen, zijn opmerkelijk fluitje komen weer ten goede ook aan zijn meespelenden. De heer Joh. Segers, die deze revue's schrijft en met 1 groote zorg enscenneert, brengt er door zijn vermakelijk magere en lenige figuur j en zijn kunst om door zijn kleeding zich r. 'g langer en schraler voor te doen, ook het noodige toe bij om publiek te laten lachen. Mevrouw Segers en mejuffrouw j Seffelaar boeien het docr zang cn dans cn 't is dan ook geen wonder, dat avond aan avond de zaal bijna geheel is bezet met 1 een even aandachtig als dankbaar auditorium. J Men denke niet, dat de directie van het I bioscoop-theater de hand ligt met de keuze j der films; dat zij verre, gelijk thans zoowel de komische beeldenreeks De pareloesters» als het drama «De verborgen schat» trou wens uitwijzen. j Morgen- en overmorgenavond, beide kee- ren om half acht op de gruote biljet ten staat acht uur, doch daarvan is terecht afgeweken zal het ensemble-Solser Hesse in «Amicitia» opvoeren de oer- Amsterdamsch schets «Wie wil zitten voor Pietersen», wel hel best aanbevolen door de «Utrechtsche Crt.» met het alles zeg gende «Men kan denken, dat er gelachen, neen gegierd is». Het gegeven is zóo: Pietersen, een Am- sterdamsch kleermaker geen tailleur 1 heeft gevochten in een danshuis, waar hij een jongen van de vlakte, die een meisje mishandelde, neersloeg. Zijn knecht zal de j vier weken voor hem uitzitten, opdat de 1 zaak niet verloope. Doch de brave knecht sterft in het Huis van bewaring en dus is Pietersen, die zich natuurlijk niet op straat durfde wagen, óok dood. In alle détails wordt de gewaande Pie tersen begraven geen enkele bijzonderheid, verbonden aan die hevig-Amsterdamsche j gebeurtenis, is vergeten. Maar met dat al geraakt Pietersen de heer Hesse in de allerzotste complicaties, aan welke hij slechts ontkomt door zich uit te geven voor zijn tweelingbroer. Onnoodig, te zeggen dat spel, muziek, zang, aankleeding. het geheel, goed ver zorgd is. Gisteravond half zeven werd op de ge bruikelijke wijze geopend de tuinbouw-win- tercursus, welke hier vanwege de tuinbouw- vereeniging «Amersfoort» wordt gegeven door den heer P. van Straalen. Aan dezen specialen fruitteelt-cursus ne men niet minder dan 24 personen van allen stand deel en zelfs 2 dames. Indien de Amersfoortsche Toynhee ver- eeniging «Ons Huis» er niet in zou mogen slagen, binnenkort een groot aantal haar flink steunende leden te verwerven dan zal deze hoogst nuttige en heilzaam werkende vereeniging moeten te gronde gaan. Ziedaar in korte woorden het resultaat van de in de jaarvergadering van Vrijdag avond gedane mededeelingen. De financieele toestand ging vooral sedert Augustus 1914, toen velen meenden te moeten bedanken als steunend lid, sterk achteruit; de uitgaven stegen echter enorm door het duurder worden van alles. Er is nu reeds een tekort van rond f 200 en het reserve-fondsje zal amper dit jaar voldoende zijn om het tekort te dekken. Het Bestuur wil dan ook trachten, leden te werven. De vereenigingen, die in dit «drankvrije café» vergaderen, kunnen niet geldelijk steunen en dus moet er wel ge zocht naar particulieren, die dit goede werk willen in stand houden, dat, moest het wor den beëindigd, voor zeer velen een geducht verlies zou zijn. Tot Bestuursleden werden gekozen de heeren H. (ierritsen en J. van der Wal Kz. Voor de competitie ging Quick Zondag op bezuek bij Theole, te Tiel. Het veld. dat door den regen veel had geleden en zeer ongelijk was, speelde beide partijen nogal eens parten, Vóór rust speelde Quick tegen zon in en bij gebreke aan een goed schutter ging de rust in met 0-0. Na rust benutte Quick's linksbinnen een voorzet en plaatste den bal onhoudbaar in het Tielsche net, welke stand geruimen tijd onveranderd bleef tot Theole onverwacht komt met een hard, doch houdbaar schot en den stand brengt op 11. Door hun supporters aangemoedigd, komen de Tielenaren geweldig opzetten, doch de Quick-achterhoede blijft hun de baas en gedurende het verdere verloop van den wedstrijd wegen heide partijen tegen elkaar op en het einde komt daardoor met 1 1 gelijk. Het vriendschappelijk spel, door H. V. C. met den veelzeggenden naam «Holland- België» aangekondigd en gespeeld tegen E. M. M., uit het interneeringskamp bij Harderwijk, eindigde in een gelijk spel 4-4, terwijl de tweede „internationale wedstrijd», tusschen Quick 2 en geïnterneerden uit Soesterberg, eindigde met een 4-0 over winning der Belgen. De verdere uitslagen van door Amers foortsche elftallen gespeelde wedstrijden II. V. C, 3—Steeds Voorwaarts 1 - 1 Amersfoort 1 Utrecht JV.ys o Rapiditas-E. M. M. 3 De Directie der II. IJ. S. M. heeft aan het Bestuur der Coöperatieve vereeniging Voor Allen der II. IJ. S. M.« de gelden aange boden, benoodigd voor aankoop dor villa's «Jeanne» en «Jetta» tc Egmond-aan waardoor des zomers de kinderen van leden der coöperatie togen een billijke vergoeding buiten zullen kunnen zijn. De op 30 cn 31 Augustus gehouden bazar voor Albcrtsdorp heeft opgebracht f1061.67, terwijl voor de steeds nog nood lijdende Kantschool te Amersfoort is ver kocht voor f713.28. N'aar dc gister hier gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 30 wagens inct 16400 por.d kaas. De prijs was 73 tot 75, voor kaas onder Rijks-controle 74 tot 76.5 cont. De handel was vlug. Aan de Centrale V. P. N.-mijn werden heden verkocht 30 934 Regcerings eieren voor f9.70 tot f 10.70 per honderd. De «Frans N'aerebout», de vrachtboot op Rotterdam, die Vrijdagochtend omtrent half tien vóór den mond der Eem werd verwacht, liet niets van zich hooren. Wel wist men hier, dat zij op tijd was vertrokken. Eindelijk ging men Zondag eens kijken en men zag haar een 1000 M. in zee vast- geloopen op klei met slechts ongeveer 2 voet water. Alles en nog wat werd geprobeerd om haar los te krijgen, doch zelfs een splinter nieuwe kabel knapte. Ten einde raad werd besloten, haar heden zooveel mogelijk te doen lichten. Tot overmaat van ramp voor de reederij geraakte de nieuwe boot «Samenwerking», die gisterochtend had behooren binnen te

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2