Zaterdag 28 jfHRf? October 1916. SAFE-DEPOSIT g I1U 0/U£. \ms icwrgraiiy Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR F. J, FREDERISS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieele- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent. Reclames 1 5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoor K K N' X 1 S U K V I X O L N. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat door den Raad dier (iemeente in zijne vergaderingen van 7 Juli en 10 October tyió is vastgesteld de vol- gende verordening Verordening lot wijziging van de Ver ordening betreffende de straatpolitie 1 (vastgesteld den '27 Juni 1903, het laatst gewijzigd den 27 Juli 1915). Eenig artikel. Art. 84 quater, ie en 2e lid wordt ge lezen als volgt liet is aan bestuurders van motorrijtuigen verboden, daarmede te berijden a. het Plantsoen (loopende om de oude binnenstad) met uitzondering van de ver bindingen tusschen Utrechtscheweg en Utrechtschestraat, Arnhemscheweg en Arnlvemschestraat, Hendrik van Viandenstraat en Kleine Haag, Kleine Nachtegaalsteeg en Ileerenstraat, lleiligenbergerweg en St. Andriesstraat Iioevelakenscheweg en Kampstraat, Hooglandscheweg en Bloemendalschestraat, Groote Koppel en Groote Spui, Kleine Koppel en Kleine Spui b. 't Laantje (loopende van den Utrecht scheweg langs de Westzijde van de Beek naar den Arnhemscheweg) c. de brug over de Beek tegenover de Van Asch Wijckstraat. liet is aan bestuurders van rijwielen ver boden, daarmede te berijden de brug over de Beek tegenover de Van Asch van Wijckstraat en het gedeelte van het Plant soen tusschen den Utrechtscheweg en den Arnhemscheweg, dat een aanvang neemt °P 5'-5° M> van de '-O- punt der Utrecht- sche poortbrug en eindigt op 32 M. van de N.O. punt der Arnhemsche poortbrug. Zijnde deze verordening aan de Gede- puteerde Staten van Utrecht, volgens hun besluit van den 16 October 1916, je Afd. No. 2866/2012, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 27 October 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. i De Spcretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders van Atners- t/fbort, K gelc. en een verzoek van de N. V. Polaks "Frutal Works. dd. 5 September 1916, waarbij "Vergunning wordt gevraagd tot het op- richten van eene fabriek, waarin zullen worden vervaardigd, bewerkt en verwerkt alcoholhoudende producten, essences, ethe rische oliën, chemische producten, dro gerijen, specerijen en de grondstoffen daar voor, en waarin zullen worden geplaatst een stoomketel niet een verwarmend opper vlak van 40 M2, alsmede 4 electromotoren, "rejpectievclijk van 5, 3, 2 en P.K., in het perceel perceel alhier gelegen aan de Eemstraat, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D, N0.344S, besluiten de beslissing op dit verzoek te verdagen op grond, dat het ingestelde onderzoek nog niet is voltooid. Ajnersfoort, 24 October 1916. Burgemeester en Wethouders R' voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris. A. R. VEENSTRA. Sölpsters van de zon. .Muller, Muiter, gicb mlr die Ibcns „Gespeiister". t woelwaters van tien, elf jaar is 1 kruis en thans eerst begrijp folie, hoeveel er van den onder- werint wordt om de aandacht van die levendige klantjes op het werk ge vestigd te doen houden. Wij hadden destijds 't geluk om in onze klasse een onderwijzeres te hebben, die wonderwel met haar kleintjes meeleefde. Ze voelde, wanneer het ons, leveumaak- stertjes, niet meer mogelijk was om langer onze zinnetjes op de lei te griffelen of om onze krullebolletjes te breken met kunst bewerkingen als optellen en vermenigvul digen. En dan werd haar verlossend»Kom kinders, vlug de leien weggeborgen, dan zal ik jelui 'n mooi verhaal gaan vertellen,» met een «hè, ja, zalig» door een twintigtal kleintjes opgetogen beantwoord. Vergeten was dan alle leed, alle verlangen naar speelplaats, wip en schommel, geboeid als we werden door al het wonderlijks en moois, dat ónze juf we hielden heel veel van 't opgewekte jonge meisje ons wist te verhalen. 't Allerprettigste vonden we echter het «napraatje», dat juf aan haar vertellingen ver- bond en dat ze uitlokte, door ons te vragen 1 of we soms 't een of ander op te merken j hadden. Dan was 't een gekakel van al die kleine I nieuwsgierige peuters, want de een wou voor de ander niet onderdoen in het toonen van belangstelling. Zoo vergeet ik in mijn leven lang niet, dat juf ons op zekeren middag vertelde, hoe veel de zon te doen had, hoe trouw ze haar taak vervulde om al de menschen op de, wereld te verblijden met haar gouden licht. goed te doen door haar verwarmende stralen I Maar nauw had juf volgens gewoonte de gelegenheid gegeven om haar vragen te stellen, of een onzer, een echt bij-de-handje, riep uit »Xu ja maar juf, dat hij doet niet al leen», 't kleine ding brak zich gelukkig 't hoofd nog niet met geslachtsregels. «Niet alleen?» herhaalde juf verbaasd. «Wat bedoel je daarmee «Wel, juf, de zon heelt een heele boel menschcn en kinderen, die hem helpen», hield de kleine wijsheid beslist vol.Ik ben er ook een van». I «Jij «Ja, zeker juf, ik. Ik help hem ook I ik en m'n zusje, 't Is heusch waar. Hoor u maar eens. Over ons is een kort straatje als je dat uitloopt, kom je in een nauw steegje, waar een heele boel kleine huisjes slaan, in 't allerkleinste woont een meisje, net zoo oud als ik, dat heelemaal lam is en altijd op bed moet liggen. Alle Zater dag, als we 0:1s weekgeld krijgen, nemen we er iets van af. Moeder doet er dan ook wat bij en dan koopen we wat lekkers voor dat zieke meisje, dat we haar dan zelf mogen brengen. We blijven dan dikwijls wat bij haar spelendat heeft ze zoo graag an dat vindt haar moeder ook zoo prettig. En toen ik eens zei, dat 't zoo naar was, dat ze altijd op bed moest liggen, en dat ik 't zoo vreeselijk vond, dat ze nooit de zon kon zien, want 't is altijd zoo donker in dat kleine huisje, toen zei haar moeder «ja, dat is ook echt verdrietigde zon ver geet ons heelemaal. Maar in zijn plaats zendt hij jelui elke week. Jelui ent zoo'n paar lieve zonnetjes». Is het nu niet zoo, juf, help ik nu niet de zon o, en dat is ÉRusch niks'moeilijk», besloot het praa'.stertje parmantig. «Zeker, zusje, je bent een trouw help stertje van de zon en ik hoop, dat je dat altijd zult blijven en dat altijd zoo gemakke lijk zult vinden. Je zult eens zien, dat je, hoe grootcr je wordt, je er te des meer pleizier in zult krijgen». Juf heeft goed geraden. Zus is nu al lang «groot». Zus is nu getrouwd en zus doet nog steeds haar best ik ken haar heel goed om in haar kleines kring en ook daarbuiten, zooveel ze kan «een trouwe helpster van de zon» te zijn. En telkens als ik hoor en zie al hetgeen er gedaan wordt om gnderer leed te verzachten, om wat licht en opgewektheid te brengen daar, waar 't duistert en sombert, dan denk ik aan dat kleine wijsgeertje dien middag op school en ik ben blij, dat de wereld zooveel «helpers en helpsters van de zon» telt. «Helpsters en helpers van de zon», zoozou ik inzonderheid in onze stad hen willen noemen, die zich aangegord hebben om hen, die aanleg hebben voor tuberculose en zich bij het consultatie bureau va:i de Amcrsfoort- sche T. B. G.-verceniging hebben laten in schrijven, de beste geneesmiddelen daar tegen te doen deelachtig worden rust. frissche lucht, zonnelicht en versterkend 1 voedsel. Zoo velen kunnen in eigen woning dit in j 't geheel niet of slechts ten deele erlangen en j omdat een spoedige en krachtige toepas- I sing ervan dikwijls zoo heel veel kan voorkomen, zoo genezend kan optreden, heeft de Vereeniging gemeend, zich op de eerste plaats in 't bezit te moeten stellen van een gebouwtje voor consultatie-bureau. Doch om dat behoorlijk in te richten, om 1 daarbij de onontbeerlijke lighallen te bou wen, ontbreken haar nog ongeveer f4000. En ten einde dit bedrag, zoo niet geheel j dat is een tè stoute verwachting dan I toch voor een goed deel bijeen te krijgen, I heeft het Bestuur der Amersf. T. B. C.- vereeniging, bestaande uit mevrouw Van Randwijck, presidente, dr. Schreuder, vice- president, den heer Reiman, Secretaris, I mevrouw Louman, penningmeesteresse, me vrouw Van den Bergh. mevrouw van Olden- neel en de heeren dr. Kamerling en Van lleloma, het plan opgevat om daartoe een bazar te organiseeren. Een commissie, ge vormd door mevrouwen Van Ittersum, Kamer ling, Knoote, Mink Schol, De Pool, Roëll en Van Stockum, verleent daarbij haar krach- tige medewerking en hulp. De bazar zal gehouden worden op 23, 24 en 25 November in Amicilia. Reeds van beden tot 15 November zullen de I genoemde dames gaarne in ontvangst nemen, wat, naar ze hopen, velen zullen willen af- j staan voor het zoo bij uitstek goede doel. Elke inzending is welkomelk bewijs van sympathie, van instemming, onder welken vorm ook, zal met erkentelijkheid ontvan gen worden, Moet ik nog uitspinnen, welk 'n zegen 't voor honderden onzer stadgenooten be- teckent, als 't Bestuur in staat gesteld wordt zijn plannen uit te voeren Weet niet elk onzer, ook al zij 't Goddank niet in eigen kring, welk groot leed de tuberculose niet alleen voor den patiënt maar ook voor zijn omgeving bergt? Kom, bedenkt eens, hoe Aieindig veel, meer dan In eenigen tijd, er thans in heel Europa geleden wordt en dat we met angst in 't harte, met de innige begeerte om het te stuiten, móeten laten gebeuren, als waren we onbewogen toeschouwers, móeten laten gebeuren met ziende oogen, in volle be wustheid, dat elke seconde rouw en smart brengt in tientallen van gezinnen I En, nu we staan om door eenige guldens, te kunnen voorkomen en te verzachten leed, leed op kleine schaal in verhouding tot het reusachtige wee, dat over ons wereld deel rondwaart, maar toch 'n leed, dat hel levensgeluk van honderden in eigen stad verwoest, zouden we ons dan thans afwenden en ons onbewogen verre houden? Neen, neon, dat znlt gij niet willen 'n ieder, die 't slechts even kan doen, zal z'n penningske offeren; moge dat schit terend blijken Steunt haar dus, onze dappere «helpsters van de zon», Waarom nagelaten, het zon netje voor anderen te laten lichten Zon heeft elk mensch noodig. Als ge soms niet weet, wat ze hem is, neem dan zelf een zonnebad door Otto Ernst's zoo innig door voeld boek «Asmus Semper's Jugcndland» te lezen. En neem in u op, wat hij zegt over zonne schijn en herinner het u in de ure, als 't al duister is om u henen, als ge geen licht meer ziet gloren. Dan zal het zijn, alsof ge troostend in u een stem hoort duisteren: «Sonneschein, Sonneschein I Dem Rei- chen 1st er Vergoldung seines Goldes, Armen ist er al sein Gold, dem Glilcklichen ist er Verkliirung seines ülilckes, dem Gliicklosen ist er Glück. «Der Sonneschein legt sich warm urn Nacken und Wange des Lebensmdden und spriebt zu ihm: «Du bist nicht ver- gessen». Suze 1'rederiks Van Cleelf. L^erêenïlnï H- L. A DULLAERT Co. AMERSFOORT Sclierpenzeel Soest. Langegraobt 30 - Tol. Intoro. Q60 I EFFECTEN. COUPONS. PROLONGATION. Openen Rekeningen-Courant. Koopen en yerkoopen llnitonlanilseli Bankpapier. I Stadsnieuws. Amersfoort» 20 :tober 1 Aan den Raad is heden verzonden het volgende Rapport van de Rauds-commissie in zake vehooging van of toeslag op de jaarwedden der Gemeente ambtenaren en be ambten. De commissie bestond uit de heeren N. Veis Heyn, VoorzitterA. C. R. O. Lein- weber, J. Hofland, F. M. lloubaer en J. van der Wal Kzn. Het rapport luidt in zijn geheel Bij uw besluit van den 15 Augustus j.l. werd onze commissie ingesteld, met de op dracht, een onderzoek in te stellen naar de vraag of de salarissen van het ambtenaars- personeel een verhooging in welken vorm ook verelschten en zoo ja, in welke mate. Op ons verzoek werd een lijst opgemaakt, waarop vermeld zijn de namen van de meeste ambtenaren, hun salaris, hun burgerlijke staat en het aantal kinderen, dat te hunnen laste is, beneden iS jaar. De kennisneming van deze gegevens heeft ons de overtuiging gegeven, dat de meeste bezoldigingen van dien aard zijn, dat eer vermeerdering van inkomsten dringend nood zakelijk moet worden geacht, willen de ambtenaren behoorlijk kunnen voorzien in het onderhoud van zich en hun gezinnen. Al erkent onze commissie gaarne, dat elke grensbepaling willekeurig is, toch m zij, dat niet verder mag en behoeft te 1 den gegaan dan een inkomen van f 2000. Een overzicht van de samenstelling der gezinnen heeft de meening gevestigd, dat het niet noodig kan worden geacht, met die samenstelling rekening te houden. Voor vermeerdering van inkomen komen overigens, naar de Commissie meent, alle categorieën van tijdelijke en vaste ambtenaren in aanmerking, behoudens dan de bovenge noemde grensbepalingdus óok de onder wijzers en de agenten van politie. Wel zal het noodig zijn, enkele uitzonderingsgevallen afzonderlijk te regelen of van verhooging uit te sluitenhet gaat evenwel bezwaarlijk, deze in de regeling, welke onze Commissie wenscht voor testellen, met name te noei Zij oordeelt het raadzamer, de regeling vast te stellen, onder toevoeging van de bepaling, dat Burgemeester en Wethouders bij de ui'- voering met uitzonderingsgevallen rekening kunnen houden. Enkele ambtenaren zijn bijv. in dezen tijd aangesteld en bij de bepaling van hun bezoldiging werd met de tijdsom standigheden rekening gehouden. Zij komen stellig niet voor verhooging van inkomr aanmerking. Breedvoerig is van gedachten gewisseld over de vraag, of de vermeerdering van inkomen moet worden toegekend in den vorm van een verhooging van het salaris, dan wel in den vorm van een tijdelijken toe slag. Unaniem was de commissie van oordeel, dat de vermeerdering een tijdelijk karakter moet dragen. De overweging, dat niemand weet hoe de toestanden na verloop van eenigen tijd zullen zijn, deed de commissie tot dit besluit komen. De toeslag zal percentsgewijze behooren te worden toegekend, naar een degressieve schaal. Aannemende, dat de hoogere in komens ook een hoogeren toeslag behoeven, zai-'deze, percentsgewijze uitgedrukt, toch lageF-b^hooren te zijn dan bij de lagere lti- komèiis. Verder behoort onderscheid te worden ge maakt tusschen gehuwden en ongebuwden. De commissie heeft ten slotte deze schaal in toeslag ontworpen, die zij uwe ver gadering voorstelt aan te nemen inkomen meer dan f 1500 tot en met f 2000 gehuwd 5 pet., ongehuwd o pet. inkomen meer dan f 1000 tot en met f 1500 gehuwd 6 pet., ongehuwd 4 pet, inkomen meer dan f700 toten met f 1000 gehuwd 7 pet., ongehuwd 5 pet. inkomen van f 430 tot en met f 700 ge huwd 10 pet, ongehuwd 7 jut. De kosten, die de aanneming van dit voorstel met zich zal brengen, worden ge schat op rond f 10 000 per jaar, Over de wijze van dekking heeft de commissie eveneens breedvoerig van ge dachten gewisseld, ofschoon de wegen, die kunnen worden ingeslagen, slechts zeer weinige zijn. Het leenen voor dit doel hetzij op korten, dan wel op langen termijn mag als ongeoorloofd worden beschouwd; ver hooging der tarieven van door de Gemeente te leveren diensten werd onraadzaam geoor- Er is geen ander middel ten slotte dan verhooging van de Inkomstenbelasting. En hoezeer de commissie ook de bezwaren, die hiertegen bestaan, beseft, zij meent niette min hiertoe het voorstel te mogen doen, omdat zij de overtuiging bezit, dat vermeer dering der inkomens noodzakelijk is. Ten slotte wordt, voorzooveel noodig, opgemerkt, dat de Voorzitter der commissie niet aan de stemmingen heeft deelgenomen; deze heeft gemeend zijn taak te moeten op vatten, gelijk die van een Voorzitter van bijstand. Burgemeester en Wethouders hebben in htm Memorie van antwoord op de nldee- lingsverslagen reeds geantwoord op boven staand rapport. Zij schreven Ons College kar. zich d eenigen met het voorstel ad hoe tot toekenning van aan de ambtenaren en nog minder niet de in uitzicht gestelde verhooging der loonen van de werklieden. En omdat deze voorstel len ten nauwste verband houden met de financiën, komt het ons voor. dat het hier de plaats is, daarvan nog iets te zeggen, al meenen wij ook, dat het vorenstaande ons standpunt voldoende doet kennen. Te gelijker tijd wensc'ion wij dan hier ook te behandelen het adres van do afd. Amers foort van den Bond van Nedcrlandsche onder wijzers en het adres van de lwufdcn der scholen A en C. De omstandigheden wettigen alleen dan een salaris-verhooging indien deze In normale omstandigheden óok zou zijn verleend en de belangen van den dienst haar thans beslist noodig ntaken. Zoowel de loonsregeling voor de werklie den, als de salaris regeling voor de onder wijzers zijn nog slechts enkele jaren oud de eerste werd door de organisatie als model voorgehouden, en al beweren wij nu volstrekt niet, dat deze regelingen volmaakt zijn. wij houden er ons wel van overtuigd, dat her ziening ervan In normale omstandigheden zeer stellig niet aan de orde zou zijn gekomen. De afdeeling van den Bond van Neder- landsche onderwijzers wijst op de mogelijk heid, dat wellicht de salarissen spoedig door het Rijk zullen worden betaald I ook niet ver- II de Comm'ssie at duurtetoesiag

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1