Stadsnieuws. welke een gevolg is van een veranderde distributie der I viscb, merkt een der leden op, dat het een ver betering geacht moet worden, dat aan de Appelmarkt de verkoop is opgedragen aan Hollandsche vrouwen, maar dat bet hem onbillijk voorkomt, dat van het mannelijk personeel de een voor vollen arbeid f 10 per week, een ander naar hij vernam f 20 ontvangt. Hen ander lid acht het wenschclijk, dat cr nog een tent voor den vischverkoop van Gemeentewege wordt bijgeplaatst in den omtrek van Bloemendal; voor de bewoners van die buurt en van over het spoor zijn de andere tenten te ver om er gebruik van te maken. Grenswijziging met Lensden. De in verhand met de vermoedelijke grenswijziging opgestelde Begrooting lokt geen besprekingen uit. Gemeentebegrooting, De behandeling geschiedt artikelsgewijze, waarbij eerst de uitgaven, daarna de ontvangsten aan de orde komen. Druk- en bindwerk. Een lid merkt op. dat deze post bijna dubbel zoo hoog is geraamd als voor 1916. Kosten van de Kiezerslijst en van hel uitoe fenen der kiesverrichtingen. De aandacht wordt gevestigd op het bedrag van f 330.voor onderhoud stemhokjes, enz., hetgeen zeer hoog wordt geacht. Subsidie aan dc Tuinbouwvereeniging «Amers foort». Een lid deelt in verband met dezen post mede. dat bij heeft vernomen, dat de proeftuin al winst afwierp, en vraagt of de subsidie toch nog noodig blijft. Kosten van brandverzekering. Hierbij wordt herinnerd aan hetgeen bij jie vorige Gemeente-begrooting ter sprake kwam nl. de wenschelijk- heid van een Gemeentelijk assurantiebedrijf. Men zou gaarne vernemen of Burgemeester en Wet houders daar nog werk van hebben gemaakt. Onderhoud van werken, buiten de Gemeente gelegen. Een lid vraagt waarom er niet een bedrag is uit getrokken voor geregelde verruiming van den vaargeul der Eem. De toestand is nu zóo. dat de schippers er op moeten rekenen, bij tusseherpoozen een schroef te breken of andere schade aan de boot te lijden. Dit heeft ten gevolge, dat zij deze kosten bij hun geatio.w bedrijfsonkosten voegen en de vrachttarieven naar rato verhoogen. De vracht, «iie men tegenwoordig voor goederen uit Amsterdam moet betalen, is ongekend houg. De schade, veroorzaakt door den slechten toestand van de Eem, wordt zoo afgewenteld op de ontvangers der goederen en door dezen weder op de verbruikers. Gok het feit. dat dikwijls langen tijd gewacht moet worden vóórdat het schip aan den wal kan komen, berokkent schade aan winkeliers en verbruikers. Subsidien en contribution. Een lid zal voorstellen, de subsidie aan de afd. Amersfoort van het Centraal genootschap voor kinder- herstellings- en vacar.tiekolonies te verhoogen met f 100. Verkoop van oude materialen, enz. Een lid spreekt zijne verwondering er over uit.' dat deze post zooveel lager geraamd is dat) tevoren. Juist bij de nieuwe inrichting van verschillende bedrijven viel z. i. te verwachten, dat er nogal wal oud mate riaal zou afvallen, en dc prijzen zijn tegenwoordig zeer hoog. Teruggave van voorschotten, aan ambtenaren verstrekt tot het doen van uitgaven ten behoeve der Gemeente. Indien dit ziet op het van de ambtenaren terugont vangen van voorschotten, achten eenige leden het woord 1 terugontvangst» duidelijker. ANTWOORD van Burgemeester en Wethouders op de verslagen van de afdeclii'.gcn, gehouden den 12 en 13 October 1916 en waarin de Begroeting voorden dienst 1917 is behandeld ge worden. Algemeene beschouwingen. Het heeft ons College verheugd.dat, zoowel door het gesproken woord van waardeering in de 2e afdeeling als door het uitblijven van critiek in de re afdeeling, de juistheid erkend is geworden van de beginselen, «iie ons College hebben geleid bij het samenstellen dezer Begrooting. Daarom hezft bet ons te meer bevreemd, dat niet temin toch voorstellen zijn gedaan of de indiening daarvan is aangekondigd waarvan de aanneming de juistheid dier beginselen zou miskennen. Zooals uit de stukken heeft kunnen blijken, heeft ons College het zijn plicht geacht, er naar te streven, de Begrooting sluitend te krijgen, zonder belastingverhoo- hing. Dat bet tóch met een voorstel tot verhooging heeft moeten komen, is, zooals duidelijk is gezegd ge worden, uitsluitend een gevolg van de invoering der Distributiewet. Dit was dus een noodzakelijkheid. if)aar elke verzwaring om andere redenen, komt ons op dit oogenblik ongewenscht voor en niet in het belang der Gemeente. Als gevolg van de tijdsomstandigheden kost het ons College groote inspanning om tie financiën in het rechte spoor te houden. Dat di* tot heden tot zekere hoogte is gelukt, mag evenwel thans geen aanleiding zijn om, wijzende op het voorbeeld van andere Gemeenten, de belasting te verzwaren om nieuwe uitgaven te doen, Niemand weet nog met zekerheid te zeggen, welke de ju:ste uitgaven zullen zijn, die de Gemeente zich in dc naaste toekomst zal hebben te getroosten; niemand weet hoe het in den komenden winter zal gaan. Ook de exploitatie der bedrijven is niet zeker: de kolen- prijzcti zijn alweer hooger dan in de afgeloopen periode, terwijl de olieprijzen zijn verdubbeld. Voorzichtigheid te betrachten, is thans dubbel plicht. En bovendien bedenke men ook ditmocht het al waar zijn. dat binnen afzienbaren tijd de vrede zal worden herkregen, niemand weet te zeggen, welke taak dan voor do Gemeente zal zijn te vervullen, boe de economische toestanden zich dan zullen laten zien. Ook met het oog daarop zal het verstandig zijn, den boog thans niet tot het uiterste te spannen, maar eenige speling ie laten voor sterkere spanning, indien do toe standen haar /.uilen vereischcn. Centrale boekhouding. In de tweede afdeeling is gevraagd geworden naar de aanwijsbare voordeden van de Centrale boekhouding. In de begeleidende missive hebben wij er op gewezen, dat de voordeden pas ten volle kunnen worden ge waardeerd, wanneer het instituut eenige jaren zal heb ben gewerkt. Bovendien houde men wel in 'toog, dat de voort- durende uitbreiding van de werkzaamheden, aanstelling van steeds meer personeel noodig maakt. i Niemand betreurt het meer dan ons College, dat omtrent die werkzaamheden aan den Raad geen beter beeld kan worden gegeven. Er is nog steeds achter stand over de gansche linie en voorziening zal t)iet kunnen uitblijven. Voorstellen daartoe zullen dan ook spoedig worden ingediend. Het is evenwel een lastbaar voordeel van de Cen trale boekhouding, dat volledige kennis wordt ver- verkregen omtrent de kosten van elk onderdeel, zoodat I nu pas met oordeel over de uitgaven kan worden ge sproken. 1 Inkomstenbelasting. De verwachting is uitgesproken, dat de opbrengst van de Inkomstenbelasting meer zal bedragen dan is geraamd. Waarop deze verwachting berust, is niet duidelijk; de otis ten dienste staande gegevens wettigen zoodanig optimisme niet. Badinrichting. Gevraagd is een uitdrukkelijke verklaring, dat op de eerstvolgende Begrooting gelden zullen worden uitge- trokken voor een bad- en zweminrichting. Wij herhalen, dat dit vraagstuk onze volle aandacht heeft. Ons College blijft diligent en aan deze ver klaring valt. naar wij meenen te mogen opmerken, I voldoende waarde te hechten. De omstandigheden van onzen wil onafhankelijk beslissen immers. Verbetering binnenstad. Voor de J.angcstraat zijn geen gelden uitgetrokken weliswaar, inaar het in een vorige vergadering geno men besluit heeft doen zien. dat wij vooralsnog van zins zijn. door te gaan met de verbetering van de binnenstad, naar het beginsel, neergelegd in ons voor- 1 stel van April iqtti. Armenpraktijk. De artsen, belast met de armenpraktijk, zijn Gemeente ambtenaren, wier jaarwedden uit de Gemeentekas wor- den gekweten. Inkomstenbelasting. Aftrek. In de tweede afdeeling is. met betrekking tot de Inkomstenbelasting, een voorstel aangekondigd tot ver hooging van het bedrag voor noodzakelijk levenson derhoud en ongelimiteerden aftrek voor kinderen, Dit onderwerp maakte reeds een tijd lang een punt van overweging bij ons uit. Aan de hand van volledige gegevens welke den Raad zullen worden overgelegd zullen wij onze meening hieromtrent uiteenzetten bij het weldra te verwachten voorstel tot herziening der betrekkelijke verordening. Tram. Zoolang de exploitatie van de tram niet aan de 1 Gemeente is overgegaan, is het bezwaarlijk, bij het stellen van voorwaarden verder te gaan dan door ons is aangegeven. Gasfabriek. Naar de meening van een der leden zou de prijs van het krachtgas dienen te worden verhoogd. I Andere leden leverden tegenbeschouwingen hier over. Naar ons bleek, maakte deze kwestie juist een punt van overweging uit in de Commissie voor de Bedrijven. Het komt ons, met het oog daarop, geraden voor, I de voorstellen dier Commissie thans af te wachten, Het administratief personeel, dat aan de Gasfabriek j was verbonden, is overgegaan naar de Centrale boek- houding. De kosten zijn dus gelijk deze zouden zijn, indien geen verandering was aangebracht. De kosten van onderhoud der muntmeters, van het straatwerk en van het buizennet houden verband met het aantal aansluitingen. Van de geuite klacht zal mededeeling worden gedaan aan de Directie. Reinigingsdienst. In beide aftitelingen is ons voorstel tot aanstelling van eet) Directeur ter sprake gekomen. Terecht werd opgemerkt, dat dit voorstel een onderdeel vormt van de reorganisatie, waartoe de Raad besloot. Moeilijkheden vreest het College niet van twee Di recteuren, omdat de arbeidsverdeeling behoorlijk kan worden geregeld. Bij de regeling van de positie van det) tegen woordi- gen Directeur is rekening gehouden met de belangen van de Gemeente en van dien ambtenaar, De loonen zijn uitgetrokken in verband met de voetstellen van den heer De Groot. Indien derhalve toeslag mocht worden verleend, zullen ook deze bedra gen dienen te worden verhoogd. Ook de hier gemaakte opmerking omtrent het per soneel zal ter kennis worden gebracht van de betrok ken Directie. Keuringsdienst. Voor wat betreft de voorgestelde salaris-regeling van den Directeur meenen wij ie mogen verwijzen naar het betrekkelijk voorstel. In bet feit. dat verbetering van het salaris van den j Directeur noodig wordt geoordeeld, kunnen wij geen I reden zien, nu ook ander personeel meer bezoldiging 1 toe te kennen. Het voornemen bestaat, een evenredig deel van het 1 salaris van den Directeur te laste te brengen van het I Distributie-bedrijf. j Hiertoe bestaat vooral aanleiding, omdat aan den 1 Keuringsdienst ook een tijdelijke kracht is toegevoegd in verband met de werkzaamheden van den Directeur j van het I.evensmiddelen-bureau. liet aangaan van overeenkomsten met omliggende Genteenten heeft reeds lang de aandacht van ons Col- i lege. Nu den Provincialen Staten Is verzocht geworden, een Provincialen dienst te willen instellen en het bekend I is. dat wettelijke maatregelen op dit stuk in voorbe- I reiding zijn, schijnt het thans niet het juiste oogen- blik, contact te zoeken met de naburige Gemeenten. Distributie-bedrijf. Deze Begrooting werd opgemaakt toen de maximum prijzen nog niet waren vastgesteld. De voorzichtigheid Is betracht geworden, waartoe te meer aanleiding bestond omdat niet bekend was - en nog niet bekend is of de Regeering ook een deel van de onkostenrekenftg voor haar rekening zal nemen. De organisatie van dezen dienst heeft thans de vollo aandacht. Er zijn tal van moeilijkheden te overwinnen en het is niet steeds mogelijk, de inrichting direct zoo doelmatig mogelijk te maken. Omtrent de lokaliteiten is reeds een maatregel ge troffen, dfè verbetering beoogt, en ons College ziet uit naar meer ruimte, omdat, bij uitbreiding van personeel, de ruimte te klein is. Omtrent de loonen, welke aan losse werklieden worden betaald, zal een onderzoek worden ingesteld en zullen, zoo noodig, verbeterirfgen worden aangebracht. Het plaatsen van een tent voor vischverkoop in den omtrek van Bloemendal zal worden overwogen. Gemeente-begrooting. UITGAVEN. Jaarwedde Secretaris. In verband met de aanwezigheid van vele vreemde lingen is tijdelijk een tweede bevolkingsagent voor halve dagen aangesteld. Wanneer meer normale tijden zullen zijn aangebroken, kan pas worden beslist of een tweede agent noodig is. Druk- en bindwerk. De hooge papierprijzen en de voortdurende toeneming van de beuoodigde hoeveelheid maken dit bedrag noodig. Kosten Kiezerslijst en uitoefening Kiesver richtingen. Hieronder zijn begrepen de kosten van enkele nieuwe stemhokjes, welke noodig zijn door de toeneming van het aantal kiezers. Kosten van bezorging en ophalen beschrijvings biljetten. Het geopperde denkbeeld om nevens het beschrij vingsbiljet voor de Inkomsten-belasting een biljet te voegen voor de Honden-belasting schijnt ons aanvan kelijk aanbeveling te verdienen en zal nader worden overwogen. m Onderhoud markten. Verbetering van de markten in het algemeen kan ter sprake komen bij de verbetering van de binnenstad. Id. plantsoen. Met het snoeien van de boomen in de plantsoenen wordt geregeld doorgegaan. Met de gemaakte opmer king zal rekening worden gehouden. De kosten, geraamd voor het onderhoud van het Rosarium zijn geregeld terugkeerende kosten. Zoolang de Parallelweg niet het eigendom is van de Gemeente kan het denkbeeld, dezen weg van Gemeente wege te doen bestraten, niet worden verwezeulijkt. Kosten expl. Birkhoven. Het ligt in de bedoeling, zoodra de werkzaamheden zulkstoelaten, de kweekerij als bedrijf in te richten. Het zal dan mogeiijk worden, een beter inzicht te krijgen omtrent de financieele gevolgen. Kosten van havens. Het Rijk betaalt geen vergoeding voor het gebruik van het kantoor van den havendienst. Besprekingen omtrent een nieuwe regeling hebben reeds geruimen tijd geleden plaats gevonden en eerlang zullen voorstellen daaromtrent worden gedaan. Kosten onderhoud schoollokalen H. B. S. De regeling der jaarwedde van den concierge der Hoogere Burgerschool is kort geleden tot stand gekomen. Hierom en ook met het oog op de overdracht der Hoogere Burgeschool werd geen verandering vastgesteld. Trou wens de regelibg is In doorsnee niet ongunstiger. Nat. feesten. De subsidie is in 1913 niet uitgekeerd geworden. Belooning van dokters. Nu de grensregeling lusschen Amersfoort en Leusden weldra een feit zal zijn geworden, zal ook de genees kundige dienst wijziging behoeven. Daarbij kan de vraag, of uitbreiding van het aantal vroedvrouwen noodig is, ter sprake komen. Subs. Tuinbouwvereen. «Amersfoort». Bij het verleenen van subsidiGn wordt steeds een onder zoek Ingesteld naar de noodzakelijkheid daarvan. Kosten van brandverzekering. Geene nadere stappen zijn nog gedaan om te komen tot de oprichting van een Gemeentelijk assurantie-bedrijf. Dit onderwerp is in studie bij de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Onderhoud van werken buiten de Gemeente. van de moeilijkheden, welke de schipperij ondervindt, is nog niet beGindigd. De resultaten kunnen evenwel spoedig worden tegemoet gezien Intusschen meenen wij te mogen betwijfelen of de hoogere vrachtprijzen enkel het gevolg zijn van den toestand waarin de Eem verkeert, De wegen, aangelegd in verband met het Grond bedrijf. zijn nog niet overgedragen aan de Gemeente en zijn ook nog niet geheel afgewerkt. Het uitgetrokken bedrag zal worden aangewend tot verdere afmaking en tot onderhoud gedurende den tijd dat de overdracht nog niet heeft plaats gevonden. Zoodoende wordt het bedrag uit «buitengewoon» uitgekeerd en in «gewoon» gebracht bij het Grondbedrijf. Pij de te treffen regeling omtrent de overdracht van wegen door het Grondbedrijf aan de Gemeente kan de vraag onder de oogen worden gezien, onder welke voorwaarden zulks behoort te geschieden. INKOMSTEN. Ged. van 't (vermoedelijk) batig saldo der gewone ontvangsten en uitgaven over 1916. Omtrent de gronden waarop deze raming berust, meenen wij te mogen verwijzen naar onze missive, waarbij de Begrooting werd aangeboden. Opbrengst van vergunningen tot het weiden van schapen enz. De opbrengst van oude materialen, afkomstig van de bedrijven, wordt verantwoord in de betrokken bedrijfsrekenlngen. straatoefóffihg. Met de gemaakte opmerking zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Bijdragen van het Rijk in kosten uitvoering Distributiewet. Bij de oorlogswinst-belasting is bepaald, dat 5 pet. van de opbrengst ten goede zal komen van de Gemeen- tebesturen, welke daarvoor in aanmerking komen. Op grond van de motieven, vermeld in ons schrijven van 23'September j.l. (Gedrukte Verzameling no. 216) meenen wij op de tegemoetkoming van het Rijk te mogen rekenen. Na Zondagsochtend bij de Chr. Gereformeerde ge meente hier in het kerkgebouw, het lokaal «De Zaaier», te zijn bevestigd door prof. P. J, M. de Bruin, docent aan de Theologische school te 's-Gravenbage, hield ds, L. H. Beekamp des avonds zijn intreerede in de l.uthersche kerk, die tot in alle hoeken was gevuld. Ook burgerlijke autoriteiten woonden de plechtig, heid bij. Tot tekst had de zeer begaafde redenaar gekozen Xumeri II3. Nadat de heer Jacob van den Brink den nieuwen leeraar had toegesproken, zong de gemeente dezen toe; »I)at 'slleeren zegen op u daal». Voor de heden gehouden candidaatsstelling voor den Raad zie Laatste berichten. De heet A. W. Vleezenbeek is gesteld ter beschik king van den Gouverneur-generaal van Ned. Oost- Indiö ten einde te worden benoemd tot adjunct-land meter bij het kadaster. De jongedames H. J. A. Ruys en G. C. Spit, leer lingen van den heer W. A. van den Bovenkamp, slaagden bij het examen voor apothekers-assistente. Aan de firma G. van Hoeijen G. J. I.ammers is thans voor f5525 gegund de bouw van het woonhuis van het hoofd der openbare Lagere school te Stouten- burg. De heer M. H. van Raalte heeft het hem toebe- hoorend pand I.angcstraat 37, vroeger in huur bij Nieuw Parijs, doen inrichten voor zijn afdeeling witte goederen. Geen quasi-deftig «mijzondeblan» met den klem toon op de eerste lettergreep maar een door en door soliedcn «witte winkel», keurig netjes en een al degelijkheid een aanwinst voor onze winkelstraat. De dienstplichtigen der lichting 1916 van de Nationale militie, werkzaam bij den Rijks-post en telegraafdienst en bestemd om te worden opgeleid tot milicien-tele grafist of tele'fonist bij het regiment genietroepen, worden ingelijfd tusschen 1 en 15 December aan staande. Bij den bouw der barakkenkampen voor de geïn terneerden verluidde reeds, dat allerlei materiaal spoor loos verdween en door de ingelegerden werd ge bruikt tot verbetering der verblijven. Dat rampassen schijnt te hebben plaats gevonden in alle kampen. Thans heeft de militaire overheid aan de onderschei dene aannemers van den bouw van interneeringskam- pen, als schadevergoeding voor houtvoorraad en gereedschappen van*" timmerlieden en electriciens, waarover geïnterneerden onrechtmatig hadden beschikt, een bedrag van ongeveer f 25 000 toegewezen. De toewijzing is geschied, nadat opzichters van de betrok ken aannemingswerken uitvoerig gemotiveerde ver klaringen hadden ingeleverd, die zóo beslissend waren, dat het gebruikelijke advies van den landsadvocaat, alvorens de vorderingen toe tc wijzen, overbodig werd geacht. Uit de (beCedigde) verklaringen der opzichters moet gebleken zijn, dat het weggevoerde hout, de ge reedschappen, enz. gebezigd werden om de inwendige inrichting van de interneeringsverblijven nog aange namer bewoonbaar te maken, dan daarvoor in de bestekken van den bouw was voorzien, en in ondub belzinnig licht moet zijn gesteld hoe eigenmachtig geïnterneerden bij een en ander, ondanks particuliere en later toegevoegde militaire bewaking, te werk zijn gegaan. Gedurende October werd bij de Nuts-spaarbank ingelegd een bedrag van f3218.50, waardoor het totaal der inlagen is gestegen tot f25852.70. Het Oorlogs-bulletin no. 48 van de Alliance fran?aise van 15 October, is voor belangstellenden kosteloos verkrijgbaar aan Uet secretariaat, Kotregracbt 9. Da Roomsch-Katholieke kiesvereetiiging «Rechten orde» nam Vrijdagavond met 25 tegen 8 stemmen aan een Bestuursvoorstel om geen candidaat te stel len voor de Raadsvacature en de kiezers vrij te laten. Niet aangenomen het eene voorstel, door een der leden gedaan, om zich te onthouden van stemmen. Vrijdag- 10 November houdt de vereeniging «Kin- derzorg» in het Provinciaal ressort Utrecht een buiten gewonen ledenvergadering in het kinderhuis «Alde- gonde» hier ter behandeling van een Bestuursvoorstel lot kosteloozen afstand aan de Gemeente Amersfoort van een strook grond langs den Arnhemscbe weg, ter breedte van ongeveer t.50 M. en ter grootte van ongeveer 2 to M1. De Gemeente wenscht den Arnhemsche weg te verbreeden, te rioleeren en er verhoogde voetpaden aan te leggen. Dit is in het belang van Kinderzorg. daar de weg bij het kinderhuis bij regenweer door den gebrekkigen afvoer van het water een modder poel gelijk is. De Amersfoortsche Coöperatieve Vleeschhouwerij zal vermoedelijk half November worden geopend. Het aantal leden bedraagt thans 270. Er wordt rund- en varkensvleesch geleverd en. zoo er voldoende vraag aaar is, ook schapenvleesch. De Bakkerspatroons-vereeniging, daartoe genood zaakt door de Regeering, kondigt bij advertentie 10 dit nummer andermaal een verhooging aan van den wittebroodsprijs.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2