COURANT. Zaterdag 4 November 1916. No 8795. 67e Jaargang L. A. DULLAERT Co SAFE-DEPOSIT Uitgave van de Naainlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR P. J. 7ASSSRXES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden/1.— franco per post ƒ1.15. Advertentiëo. 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiCn per regel 15 cent. Reclames 15 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9. KENNISGEVINGEN. Gezien het Reglement op de inrichting der Provinciale Griffie, Maken bekend dat, met afwijking van het bepaalde in artikel 5 van bovenaangehaald Reglement, de bureaux der Provinciale Griffie met in gang van 4 November a.s. des Zaterdags voor het publiek geopend zullen zijn van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur. Utrecht, 30 October 1916. De Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN LYNDEN VAN SANDENBURG, Voorzitter. A. VAN DOORNINCK, Griffier. RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 7 November aanstaande, des namiddags ten 7 ure. Amersfoort, 4 November 1916. De Burgemeester voornoemd Van RANDWIJCK BRUIN BROOD. De Burgemeester der Gemeente Amers foort, maakt bekend dat bruinbrood 'Regeerings- brood) in bet vervolg voor ieder doch uitsluitend op broodkaarten verkrijgbaar zal zijn. Amersfoort. 2 November 1916. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. BESCHIKBAARSTELLEN VAN GOEDEREN. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Amersfoort maken bekend, dat blijvens schrijven van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel beschikbaar zullen worden gesteld door middel van het Levensmiddelen-bureau stapel groentenRoode kool, Gele kool, Uien, en Friesche en andere soorten fijne peen, vatgroen'enPronksnijboonen, Enkele spercieboonen, Dubbele spercieboonen, Zuur kool, Andijvie, Rund vet, Spek, Rijst, Gort en Havermout. Burgeemester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. MAXIMUM-PRIJS EIEREN. De Burgemeester der Gemeente Amers- foort maakt bekend dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel met ingang van 1 November 1916 de maximum-klein- handelprijs vaa versche kipeieren, ingevolge art. 2 der Distributiewet 1916, zal bedragen fo.io per stuk en dat de maxi mum-grossiersprijs van kalkeieren, ingevolge art. 8 van gemelde wet, zal be dragen f 0.06 per stuk en de maximum- kleinhandelprijs f0.07 per stuk, Amersfoort, 2 November 19«6, De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. BOTER. De Burgemeester, der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Directeur van 'het Rijks-centraal administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen heeft bepaald, dat Joa. van ESVELD en T. SIEPERDA uitgesloten zijn, »Regeeringsboter< voor den binnenlandschen handel te betrekken en dus geschorst zijn, genoemde boter te mogen ontvangen. Amersfoort. 2 November 1916. De Burgcmeest voornoemd, Van RANDWIJCK. tierc Slagerij, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van een Blachtplaatstje ten behoeve van genoemde elagery, in het perceel alhier gelegen aan de Helle straat, bij het Kadaster bekend onder Sectie E, No. 20, op de Secretarie der Gemeente I ter visie ligt, en dat op Donderdag den 1G November b.b., des voormiddags te half elf gelegenheid ten Raadbuize wordt ge- I geven om, ten overstaan van het Gemeentebe stuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren legen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande juris prudentie alleen zij gerechtigd, die overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 2 November 191C. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders vau Amers foort, Gelet op art. li en 7 der Hindorwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een 'W J. WARNA EK, Voorzitter van de Ci.öpera- Verkiezings-vergadering. In Amicitia* werd Donderdagavond een vergadering gehouden, belegd door de plaatselijke afdeeling der s. d. a.p. De heer Me bi us begon te 8.15 zijn openingswoord met een excuus. Aan het slot van het oproepingsbiljet stond gedrukt Het Bestuur van Gemeentebelang* is tot debat uitgenoodigd*. Even vóór het openen der vergadering bleek evenwel, dat het Bestuur der Vrijzinnige kiesvereeniging ♦Amersfoort's Gemeentebelang* niet is genood. Verleden week, bij de jaarver gadering der afdeeling, is een andere Secretaris benoemd en deze meende, dat zijn voorganger de uitnoodiging reeds had ver zonden. Daarvoor excuus. Al is de zaal niet geheel bezet, zoo be sloot spr., daaruit moet men toch niet op maken, dat er lauwheid is voor de komende Raadsverkiezing, de derde in dit jaar. De heer J. Hofland, te 8.17 het woord verkrijgend, zeide ongeveer Gelijk op het biljet is afgedrukt, zal ik spreken over Het verraad der sociaal democraten*. Gij weet, dat wij door »De Eemlander* zijn gescholden voor verraders der democratie en vat) ae democratische lijn, die naar het heet door den Raad sinds enkele jaren wordt gevolgd. Zulk een beschuldiging is geen aangename aandoening en zij wordt nog erger als je te goeder trouw meent te zijn de drager der sociaal-democratische idee, als je meent naar je beste weten te dienen de democratie en als je naar je beste krachten hebt ge steund de vooruitstrevende Gemeente politiek, inzoover deze hier vooruitstre vend is'. Waarom matigt dat blad zich aan, dat het zou zijn de spreektrompret der voor uitstrevende vrijzinnigen en waarom matigt het zich aan het recht, ons, sociaal-demo craten, te schelden voor verraders? Omdat de vrijzinnigheid een oogenblik kwam tot het vernederend begrip, dat zij van meerderheid in den Raad is geworden de gelijke der rechtsche partijen en dit door onze houding bij de jongste herstem ming. Aan dit alles is verbonden een voorspel, dat ik voor deze vergadering zal ontvou wen. Toen een jaar of wat geleden de s. d. hier een woord gingen meespreken bij de verkiezingen en al spoedig bleek, dat de uitslag eigenlijk in handen was gelegd van do s. d„ was het onze plicht om zonder dat wij een eigen vertegenwoordiger had den aan den Westsingel die partij den vertegenwoordiger op te dringen, die het dichtst bij ons stond. Dat is inderdaad zoo gegaan. De verkiezing van den heer San ders, die dadelijk Wethouder werd. is ge slaagd door onze medewerking, welke wij verleenden omdat hij openlijk had ver klaard, voorstander te zijn van de eemg- billijkc belastingheffing en wel naar draag kracht, ofschoon hij haar later vastlegde aan fiscale redenen. De heer Rijkens. thans Burgemeester van Veendam, verklaarde zich schriftelijk vóór een progressieve be lasting en stelde die niet afhankelijk van fiscale redenen. Hij heeft zóo lang gevoch ten in den Raad tot hel beginsel is inge lost en tot werkelijkheid is gemaakt en dit was inderdaad een gevolg van den steun, dien wij verleenden bij de verkiezingen. Dat was nog in den tijd waarin wij de kleine viool en de vrijzinnigen de groote viool speelden en zij in den Raad wel de lakens uitdeelden, doch in afhankelijke positie waren van de s. d. Nu is die tijd voorbij dezen zomer, bij de verkiezing voor de Provinciale Staten, Is gebleken, dat te Amersfoort zelf de s. d. candidaat boven de vrijzinnige candidaten is uitge groeid en bij de jongste Raadsverkiezing was Jacob Overeem slechts met 8 of 9 stemmen in de minderheid. Hoe meer je je begint te gevoelen, des te meer dring je je positie naar voren dat spreekt als een boek. En dit hebben wij bij de herstemming dan ook gedaan. verleden jaar is met medewerking der vrijz. een s. d. in den Raad gekomendoch dezen zomer bleek, dat wij bijna de gelijken waren van de vrijz. en dus stelden wij bij een herstemmings-accoord zekere clschen. Was daarmee nu gezegd, dat wij bond- genooten waren? Volstrekt niet; want eer der had dat blad stelling genomen tegen de s. d. Terecht, want vrijz. en s. d. hul digen niet het zelfde beginsel, wortelen niet op éen stoel, gelijk overbekend is en ik nader zal releveeren. Dc democratische lijn is in den Raad volstrekt niet altijd gevolgd; in tegendeel is steeds afgeweken naar de zijde der reactie. Wij stelden dus onze herstemmings- eischen, hetgeen voortdurend gebeurt, zeidenals jelui wilt toegeven, dat wij na lange jaren te hebben gewerkt en streden jelui gelijken zijn geworden dat jelui met ons beter kunt boeren dan met de clericalen en de reactionnairen, dan helpen wij jelui als je ons later óok helpt. De vrijz. meenden, dat zij zich daarmee vernederden en gingen liever een accoord aan met de clericalen om een vierden Wet- Als dat. ooit is geschied dan hebben de vrijz. zich thans geblameerd door zich te encanailleeren met de clericalen, uit angst, dat Jan Proleet wat meer stem zou krijgen in den Raad. Liever gingen zij een accoord aan met de clericalen. De vrijz. candidaat is hier niet aanwezig; daarom zal ik geen kwaad van hem zeggen doch veel goed althans als lid van den Raad verwacht ik óok niet van hem. Nu al is er een vrijz., die rondloopt en rondspookt en vraagt of ze hem nu toch alsjeblieft candidaat willen stellen om Hofland in 1917 te wippen. Bestond er een bondgenootschap? Neen. Ons accoord is afgewezen. Het verraad is niet geschied door de s. d„ doch door de vrijz., die het onmogelijk hebben gemaakt, dat zij de meerderheid behielden en die de s d, in een hoek trachten te duwen. Ik zeide reeds, dat de vrijz. en de s. d. op enkele punten van de Gemeentelijke politiek een gemeenschappelijke lijn volgen en daarom juist is het van den anderen kant wel wat gek, dat de vrijz. nu zeggen het is ons glad onverschillig welke houding de s. d. aannemen, mits wij maar het ver trouwen hebben van de clericalen hetgeen tot uiting kwam bij de benoeming van den vierden Wethouder. Een andere vraag is of door de vrijz. in den Raad niet af en toe is afgeweken van de democratische lijn en zij liever heulden met de clericalen, terwijl men toch zou meenen, dat zij tegenover de s. d. steeds éen lijn zouden trekken. In de Gemeentepolitiek is éen punt, dat thans aller aandacht vraagt in dezen be nauwenden tijd en wel de uitvoering der Distributiewet. Mijn eerste werk als Raadslid was te trachten, de volkskracht te bewaren door o.a. aan menschen met zeker inkomen goed- koope brandstof te verschaffen. Ik ontwierp zelfs een verordening, om welke men toen heeft gelachenmaar achteraf beschouwd, bleek die nog niet zoo kwaad. Men beeft den maatregel zóo maar genomen en zóo maar de inkomensgrens vastgesteld. B. W. hebben dien maatregel nooit uitgevoerd, doch er van gemaakt armenzorg. Ik zou nu toch wel willen vragen is dit werken in democratische richting, dan wel is dit een geringschatting en een minach ting van een besluit, dat berust op demo- Commandltaire li Bankvereeniging II* AMERSFOORT Scherpenzeel Soest Langosraottt 30 - Tel. Intero. 868 EFFECTEN. COUPONS. PROLONOATIËN. Openen Rekeningen-Courant. Keepen en verknopen Buiteiilundsch llaiikpupier. cratischen grondslag De noodzakelijkheid der benoeming van een vierden Wethouder is gemotiveerd om het onderiing vertrouwen van alle vertegen woordigers der burgerij in den Raad te versterken. Maar geen der clericalen heeft het vertrouwen in B. W. opgezegd. Die benoeming is een bewijs van geringschat ting van een democratisch besluit en een verraad aan de democratische beginselen. Nog andere punten zal ik naar voren brengen, die bewijzen, dat de democratische lijn niet altijd is gevolgd en dat de demo cratische idee is verraden. De geestelijke stroomingen in het open baar leven zijn er in geslaagd, vooral bij de arbeiders andere inzichten te scheppen. Na moeizamen strijd hebben zij bijvoor beeld medezeggenschap gekregen in de arbeidsvoorwaarden en zijn ze niet langer de afhankelijken, doch do gelijkgerechtig den van het kapitaalhetgeen door den heer Sanders indertijd is genoemd een der mooiste idealen, \Velke de arbeidersbe weging heeft nagestreefd. Toen verleden jaar de Arbeidsbeurs werd opgericht, ware het logisch geweest als ook van vrijz. zijde ware erkend, dat de arbei ders gelijkrechtigd zijn in het arbeidsproces. Toen ik bepleitte, dat bij uitsluitingen of stakingen de olficieele Besturen der arbei ders-organisaties aan B. W. daarover zouden berichten, werd die inmenging af gewezen, omdat dit niet kon geduld in officieele verhoudingen. De Raad en haar vrijz. meerderheid heeft er feestelijk voor bedankt en sneed af dit prachtig beginsel. Men duldde het niet en wilde het niet, want het kapitaal is de voornaamste factor en de arbeiders hebben slechts te gehoor zamen. Ik acht dit niet alleen een verwaarloozlng van, maar ook een verraad aan het beginsel. Wij hebbea gehad het voorstel en daaruit blijkt te meer, dat De Eemlander* niet is de spreekbuis van de nu ver dwenen vrijz. Raadsmeerderheid tot be noeming van een vierden Wethouder. Hoe ijoover was de verdediging door het Raads lid Van Kalken, die een paar jaren terug is gedoodverfd als Wethouder voor sociale aangelegenheden. Dat voorstel is maar niet zoo klakkeloos in den Raad geworpeneerst is echt ge- konkelfoezeld. Einde September hebben de clericalen vergaderd en hun versterkte positie uitgebreid ten koste van de vrijz. Zij konden niet ronduit zeggen wij willen een vierden Wethouder, omdat wij jelui niet gunnen de meerderheid plus éen«. Dat zij dit standpunt innamen, is hun m. i. niet kwalijk te nemenimmers zij deden het zelfde als wij, die zeiden >laat den zetel voor Hofland in 1917 vrij en verzeker ons een tweede plaats* en het ware ver kieslijker en eervoller geweest, ons voor stel aan te nemen, omdat meerdere vrijz. zijn gekozen met steun van de s. d. Doch door ons voorstel aan te nemen, hadden de vrijz. moeten erkennen, dat er rekening moet gehouden met de arbeiders beweging. En dat wilden ze niet en daar om is de lijn afgesneden en is door hen verraad gepleegd. Het voorstel tot benoeming van een vier den Wethouder, getcekend door 3 vrijz, 2 R.K. en 2 A.R., steunt volgens het stuk, dat ik hier heb ♦in hoofdzaak op de volgende overwegingen De werkzaamheden van de Gemeentp- wijl de aard hunner bemoeiingen van ka rakter verandert. Een en ander heeft ten gevolge, eener- zijds, dat een goede vervulling zoowel van het lidmaatschap van den Raad, als van dat van het College van Dagclijksch Bestuur steeds meer tijd en inspanning vereischl* Wie zal dat ontkennen Doch heeft dit iets te maken met het benoemen van een vierden Wethouder Drogredenen zijn het en ik noemde dan ook het stuk onwaar achtig en onoprecht. Ik hoop, dat het Be stuur der vrijz. kiesvereeniging tot de er kenning zal komen, dal, als er ooit verraad is gepleegd, dit toen is geschied. Andere middelen oni het College van B. W. te ontheffen van overstelpend werk staan den Raad ten dienste. Ik lees verder: >en anderzijds en hierop mccncn wij vooral den nadruk te mogen leggen dat het voor den Raad, als geheel, meermalen moeilijk valt, het be^ leid vanBurgemecster en Wethouders direct en ten volle te waardeeren*. Heeft het ooit gemangeld aan waardee ring Elk voorstel, dat inging tegen de democratie is althans steeds gretig aange pakt. k herinner, dat toen we verleden voor jaar geld moesten hebben, men niet heeft gevolgd de democratische lijn van progres sieve heffing, doch daarmee heeft gebro ken uit vrees, dat menschen met grootere inkomens van hier zouden vertrekken en anderen met een flink inkomen zich hier niet zouden vestigen, ofschoon ik uit het officieel Gemeenteverslag aantoonde, dat het belastbaar inkomen zich steeds beweegt in stijgende richting en van 3 millioen ruim in 1911 klom tot 5 millioen in 1916, zoo- dat het inderdaad mogelijk zou zijn ge weest, de lijn van voor 3 jaar nader te ver volmaken zonder de indirecte verbruiksbe lasting op het gas. lk stelde dit niet alleen \oor, doch schreef er ook over in de plaatselijke bladen, zoo dat alle Raadsleden er kennis van konden nemen, doch de vrijz. meerderheid heeft geen kik gezegd, uitgezonderd de heer Rijkens, die het aandurfde, hoewel zelf Wethouder, tegen het voorstel van B. W. te stemmen. De andere zoogenaamd vrijz. hebben met de clericalen in gesloten phalanx gestemd vóór het voorstel van B. W., zoodat de arbeiders hier nu hebben onnoo- dig duur gas, terwijl de grootere inkomens zijn ontlast. liet geld werd dus gehaald van hen, die het niet kunnen missen, en die "t het best kunnen missen werden geholpen. Iemand met een inkomen van f20000 zou in dc verhoogde (iasbelasting moeten opbrengen f 60, doch f 500 in de verhoogde progres sieve Inkomstenbelasting. Dc vrijz. zijn dus schandelijk afgeweken van het democratische beginsel en zochten toen heul bij de cleri calen. Ik lees verder in het stuk: ♦Het spreekt evenwel van zelf, dat deze opvatting alléén kan worden aanvaard, indien zij gepaard gaat met een evenredige vertegenwoordi ging*. Ziet ge wel dc souvereine minachting voor de arbeiders? De afgevaardigden der vrijz. kiesvereeniging hebben de evenredige vertegenwoordiging ten opzichte van de arbeiders finaal afgewezen. Ik hoop, dat de vrijz. zullen komen met een verklaring, dal zij zullen breken met het accoord der clericalen, alleen om den invloed der arbeidersbeweging te ontgaan, Wanneer in den Raad voorstellen worden

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1