De Voorzitter: Mijnheer Hofland, slaat dit op iets, dat in de vorige vergadering aan de orde is geweest? Dan kan ik u zeggen, dat die medcdeelin- gen, die inlichtingen, ontvangen zijn en aan den Raad zullen worden overlegd. De heer Hofland: Worden die bekend gemaakt aan den Raad? De Voorzitter Ja, zij worden aan den Raad overgelegd en dan kunt u dus bij de mededeelingen, zoo noodig, er nog het woord over voeren; dan hebben wij tevens de stukken vóór ons liggen, Vraagt een van de heeren nog het woord? Of hoofdelijke stemming? Niet? Dan is ook deze Begroo ting goedgekeurd. Aan da orde is dan XIV. Een van de heeren het woord? De heer Hofland M. de V., het antwoord van B. W, in zake de bemerkingen in de afdeelings- vergadering betreffende het Distributie-bedrijf vangt aan met deze verklaring«Deze Begrooting werd opgemaakt toen de maximum-prijzen nog niet waren vastgesteld. De voorzichtigheid is betracht geworden, waartoe te meer aanleiding bestond omdat niet bekend was en nog niet bekend is of de Rogeering ook een deel van de onkostenrekening voor haar rekening zal nemen. De organisatie van dezen dienst heeft thans de volle aandacht», enz. Nu gaat dat antwoord eigenlijk een beetje en wel twee beetjes ook bezijden de opmerking, in die atdee- iings-vergadering gemaakt. Ik heb zóo geredeneerd men kan een begrooting voorzichtig samenstellen, zooals hier dan ook trouwens wordt verklaard, maar men kan die voorzichtigheid ook te ver drijven en daardoor in de Begrooting en door de groepeering der cijfers de leden van den Raad een beeld malen omtrent de gevolgen van de Distributie-wet, dat ten opzichte van andere vraagstukken, waarvoor geld noodig is, zekere neerdrukkende kracht heeft. En dat is gebeurd, dacht mij, bij het samenstellen van de Begrooting voor de Distributie-wet, De Distributie-wet zal natuurlijk enorme lasten te dragen geven; daarover zijn wij het allemaal eens. In eersten aanloop hebben wij al behandeld, hoe wij ons zullen dekken voor de lasten, welke wij hebben te dragen. Daarover dus geen woord meer; maar ik zou toch willen vragen: zijn B. W. nu uitgegaan van deze stellingde Regeering maakt het ons tamelijk moeilijk, want zij laat ons een betrekkelijk groot na- deelig saldo dragen, n.l. i/io, tegenover het Rijk 9/10, en omdat het Rijk het ons betrekkelijk heel lastig inaakt, zullen wij het maar zoo somber mogelijk voor stellen. Maar men kan toch niet aannemen, dat Minister I'osthuma zal bepalen dat je de groene erwten moet koopen voor 44 cent per K.G. en er daar 22 voor terug mag vragen? Dat zal niet voorkomen, M. de V. Eu als nu hier iemand bezig is geweest, die niet der zake kundig is, dan geef ik dadelijk toe. dat hij een slag in de lucht heeft gegeven. Het wordt hier voor gesteld, dat we f1700000 zullen uitgeven en zullen terugontvangen f850000, Dat scheelt precies 100 pet., of omgekeerd precies 50 pet, Zóo dacht mij, dat wij ons geen beeld voor oogen moeten stelleu van het werken der Distributie-wet, want dan wordt het een schrikbeeld. Laten wij ons de zaak toch niet erger voorstellen dan zij reeds is en geen enkele prijsbe paling van artikelen, die de Distributie-wet tot dusverre heeft beschikbaar gesteld, geeft er aanleiding toe, dat wij ons zouden voorstellen, dat op een artikel 50 pet. moest worden verloren. Daarom zou ik, voorloopig althans, die cijfers niet astgesteld willen zien, maar die willen aanhouden tot de prijzen der verschillende artikelen ter kennis zijn gebrscht van het College van B. W. en laten wij die vaststelling binden aan een bepaalden termijn laten wij zeggen 1 Januari 1917 Dan zullen wij wel weten wat de Regeering vraagt voor groene erwten, zeep havermout, rijst, gort, enz. Dat bet 50 pet. zou kunnen bedragen, is, nu, enfin, op zijn minst genomen, is dat toch zóo onwaarschijn lijk, dat ik geen vrijheid vind, die twee bedragen bij deze Begrooting zóo voor te stellen. Dan komt men mat een voorstelling van feiten, die ons schrik op het lijf zal jagen, als er straks geld wordt gevraagd voor sociale maatregelen. Er wordt dan gezegd: «weheb- al zóóveel te dragen, dat kan er niet meer bij «en ik heb'de vaste overtuiging, dat die twee cijfers fictieve, denkbeeldige cijfers zijn, waaraan wij niet moeten vast houden en vooral daaraan niet mogen verbinden het denkbeeld, dat wij daarop zóo veel zullen verliezen, dat wij niet uit de voeten zouden komen. Ik stel mij dan voor, die beide posten vast te stellen vóór 1 Janu ari I9»7- De Voorzitter: Mag ik dat voorstel schriftelijk ontvangen Het luidt«Post x in de ontvangsten en 6 in de uitgaven vast te stellen, indien de verschillen van inkoop en verkoop der Regeerings-artikelen bekend zijn en in elk geval deze vast te stellen voor 1 Janu ari «917*. De Voorzitter: Wordt dit voorstel ondersteund De heer Renners Alleen met dc bedoeling om antwoord te krijgen op de gestelde vraag, want dit schijnt noodig te zijn. De Voorzitter: Wordt het verder ondersteund? De heer Hou ba er: Ja, M. de V.; uit courtoisie. De heer Van N ij natten: Dan heb je toch nog wat van mij geleerd. De heer H o u b a e rPardontóch niet. De Voorzitter: Ik kan niet ontkennen, dat er veel waar is in hetgeen de heer Hofland heeft gezegd. Toen de begrooting werd ontworpen, waren de prijzen nog absoluut niet bekend. Nu weten wij sedert dien zeker meer. Maar waarom zijn B. W. er niet toe overgegaan, die bedragen te veranderen? Omdat zij nog lang niet alles weten. Onlangs hebben we een circulaire van den Minister gekregen omtrent de uit voering van de Distributie-wet en toen pas hebben we daarvan een voorstelling gekregen. Maar nu weten wij ook, dat B. W. misschien boven het hoofd hangt hot buitengewoon ingewikkelde bon-systeem. Datschijnt het eenig mogelijke te zijn. Wat mij betreft, lijkt het mij verschrikkelijk omslachtig, maar het is misschien noodig, en het kost verschrikkelijk veel. Deze Be grooting is, evenals zooveel andere, een slag in de lucht. Met de andere bedrijven is het net zoo. Zal bijvoorbeeld de prijs der kolen op I21 blijven? Wie zal zeggen, dat dit in April niet f40 moet wezen en dat de olie niet 50 of 100 pet. in prijs zal zijn ge stegen? Maar wij moeten toch een Begrooting hebben en de Raad bindt zich tot niets, behalve wat betreft de tractementen van het personeel. Maar dc post van 17 ton staat niet vast; die hangt geheel in de ruimte. Het Is maar een schatting om Gedeputeerden eenigs- zins een blik te doen slaan in onze plannen. De heer Van Mqnatten: M. de V,, het is net als u zegt: het is een slag in 't wilde, liet komt er niet op aan of wij daarvoor »pro memorie* dan wel een cijfer zetten. Als wij dan straks maar in het "oog houden, dat wij dit gehcele zaakje moeten uitschakelen en het bij bespreken van een uitgave voor dit of voor dat niet als argument mogen nemen de cijfers, die in dit ding staan. Dat wilde ik slechts zeggen. De Voorzitter: Dat zal toch heel moeilijk gaan. Wij zijn absoluut gedwongen, tegenover Gedeputeerde Staten met bepaalde cijfers te komen. We zijn er van overtuigd, dat de controle door een bon-systeem goed zal kunnen geschieden, doch dat zal zeer veel geld kosten, In elk geval is er zekere basishet zal meer of minder zijn, maar om het heelcmaal buiten be schouwing te laten, dat gaat tocli niet op. De heer Hofland: Ja, M. de V., ik begrijp óok wel, dat het moeilijk gaat, met meer gepreciseerde cijfers te komen, maar dut doet er niet toe. Als men een Begrooting samenstelt, tracht men zooveel mogelijk de werkelijkheid te benaderen. Nu vrees ik en die vrees is versterkt door het antwoord van u dat wij aanstonds, bij de verdere behandeling der Begroo ting cn van de voorstellen, die daarbij zijn ingediend, wel degelijk rekening zullen houden met het groote verlies, dat hier is voorgesteld alleen op de levens middelen. Dat heeft met een bon-systeem en een aparte administratie niets te maken. Maar een verlies zich voor te stellen van 8.5 ton op 1.7 millioen, dat lijkt toch nergens naar. Er was geen enkele grond voor om de cijfers zóo voor te stellen. U weet toch óok wel wij hebben over de zaak met elkaar al eens briefjes gewisseld dat de verschillen bedroe gen ongeveer 10, 20 of 30 pel, Toen u met 1 October het lofwaardige standpunt innam, dat toen de Distri butie-wet moest worden ingevoerd, hebt gij dat gedaan op een wijze, die ieders tevredenheid kon wegdragen. Ieder was het er over eenshet gaf wat beslommering, maar in elk geval, de zaak was gezond en toen hebt gij zelf kunnen zien. dat er in de verste verte geen sprake van was. dat cr artikelen waren, waarop 50 pet. werd verloren; 30 pet. was het hoogste, 10 a 12 pet. regel. Hoe komt gij er nu toe, eeu adviseur te volgen, die het verlies raamt op 50 pet,? Dat is een voorstelling van feiten, die nergens op lijkt en daar kom ik tegen op. Zeg desnoods, dat je op t millioen, 5 ton zult verliezen, of 3. of 2, of 1dan is dat al veel maar dit lijkt nergens naar. Daarom stel ik voor een post «pro memorie», tot men de rekening zal kunnen maken meer juiste gegevens, De Voorzitter: Mijnheer Hofland, in dit systeem, geloof ik. dat het 't beste is. dat de cijfers worden veranderd. Ik weet zelf óok wel, dat de Begnoiing is opgemaakt toen er niets bekend was en daarom zou ik willen voorstellen, bij het bedrag van 8.5 ton ontvangsten te voegen 2 ton, zoodat het verlies dan wordt teruggebracht tot 6.5 ton. liet aandeel van het Rijk bedraagt hierin f 585 ooo, voor de Gemeente f65000, waarvan een bedrag van f25000 uit onze gewone middelen zou komen. Maar als wij rekening houden met de gewij- zigde omstandigheden aan den eenen kant moeten wij dat óok doen aan den anderen kant en moeten wij dus rekening houden met het bon-systeem, en daarvoor Wordt zelfs genoemd een bedrag van f 20 000. Andere Gemeenten schatten de kosten op 10 pet., dus even hoog als de Gemeentelijke bijdrage. De heer Hofland M. de V., we weten natuurlijk niet, wat dat zal kunnen bedragen, maar ik heb mij toch een ernstige voorstelling gemaakt van de wer king van het bon-systeem - en van de kosten, daaraan verbonden cn ik kan mij voorstellen, dat de Distri butie-wet eigenlijk een struikelblok is, maar wij moe ten er overheen. Ik kan mij echter niet -voorstellen, dat juist het bon-systeem de groote kosten zal bren gen. Dat bon-systeem is ongeveer het zelfde als je nu hebt met de kaarten voor het hrood en nu weet ik toch wel, welke kosten op die broodkaarten rusten. Naar aanleiding daarvan heb ik ongeveer begroot wat het bon-systeem zal kosten, maar dat geloof ik niet, dat dit bon-systeem, dat over si artikelen zal gaan, ons zóo veel zal kosten. Het kan veel vereen voudigd worden ik heb er trouwens al een onder houd over gehad met den Directeur en ik kan mij voorstellen, ais dat nog eens in de Commissie van Bijstand voor de Distributie-wet o neen, die bestaat helaas niet, dat zou de Commissie van Bijstand voor den Keuringsdienst moeten zijn of door B. W. zelf wordt besproken, het wel wat zal meevallen. Ik kan mij niet voorstellen, dat het bon-systeem een lastig ding is voor het publiek en den winkelier er, zulke groote kosten zal meebrengen voor de Gemeente; maar het spreekt vanzelf, als het bon systeem zal worden ingevoerd, moe' Je post «Bureau kosten» worden verhoogd. Maar als wij nu van f4000 maken f 14000 dan geloof ik, dat wij eeu heel eind zullen komen en de heele som zal zijn gedekt. De Voorzitter: Het is eigenlijk zoo jammer, dat onze strijd een spiegelgevecht is; wij weten nog niets met zekerheid. Als ik echter een cijfer noem van f 20 000, dan is het nog niet zoo vreemdwilt U echter liever f 15 000, goed, laten wij dan het ver schil maar deelen (Gelach). Ja, wij moeten practisch zijn. U weet het niet en ik weet het niet. Laten wij dan net doen als in den koophandel, alsof we op de markt zijn. De heer Kroes: M. de V., ik kan mij volfcomen vereenigen met deze verrekening en ik kan mij niet begrijpen, dat daartegen bezwaar kan bestaan. De quaestie is alleen, dat wij het verlies op dc levensmid delen hebben geraamd op 50 pet. en ik geloof, dat dit een veilige maatregel is, waar het Rijk °/io van dit bedrag zal bijdragen. Het is hier maar een globale begrooting en ik geloof, dat wij al die berekeningen görust op zij kunnen schuiven. Wij kunnen er onzen heelen avond wel aan zoek brengen, maar feitelijk is het toch een wassen neus. Ik zou ten minste willen voorstellen, deze Begrooting, die toch niets meer is dan een raming, opgemaakt in een tijd toen we nage noeg geen enkel gegeven hadden omtrent de Distri butie-wet, zóo goed te keuren. De heer Hofland: M. de V., ik meende, dat wij al zoo aardig op weg waren, deze Begrooting meer in overeenstemming te brengen met de werkelijkheid. De bezwaren, die de heer Kroes heeft aangevoerd, zijn', dunkt mij, al weerlegd, omdat er geen enkele redelijke grond bestaat om inderdaad aan te nemen, dat het verlies 50 pet. zal bedragen. En het is niet goed, ons een nog somberder voorstelling van dc werking der Distributie-wet te maken, dan in werkelijkheid reeds het geval is. Straks komt die voor stelling in de >N. Rott. Crt.«, in het «Handelsblad», in de «Nieuwe Courant» en dat geeft den indruk alsof voor Amersfoort de Distributie-wet een blok aan het is, waarmede wij niet kunnen opschieten. En ten slotte zou zoo'n Distributie-wet gevaar loopen, omdat men meende, dat, waar ze zooveel moeilijkheden met zich brengt, ze maaar niet moest woiden uitgevoerd, een soort sabotage dus van de Gemeente tegenover de Rijks-rcgeering. Ik laat nu daar of de Distributie-wet niet beter had kunnen zijnik laat daar. of de Kamer niet ver standiger had gedaan met de financiecle lasten geheel voor rekening van het Rijk te laten maar nu eenmaal de wet is aangenomen, rust op de Gemeentebesturen de plicht van loyale medewerking. Door deze fictieve cijfers aan te nemen, zou, wanneer Amsterdam en Rotterdam dat óok gingen doen, het waandenkbeeld ontstaan, dat deze wet niet zóu kunnen worden uit gevoerd. Maar ze kan en ze moet worden uitge voerd, omdat ze is in het belang van ons volk en van onze volkskracht. En m.i. is het dus niet precies het zelfde, welke getallen wij op de Begrooting brengen en welke voorstelling wij ons maken van de uitvoering dezer wet. Het komt er zeer op aan, of wij onze medewerking verlecnen met volle kracht dan wel schoorvoetend. Wij moeten die wet loyaal uitvoeren nu ons de uitvoering is opgedragen cn daarom hecht ik er groote waarde aan, dat wij zooveel moge lijk zullen benaderen de werkelijkheid en ik appre cieer bet ook zeer in u, M. de V., dat u dadelijk voelde, dat hierin verandering moest worden gebracht en ik dank u voor uwjloyale medewerking in deze zeer. De Voorzitter: Wij zullen dus post 3 verhoo- gen met f 15 000 voor het bon-systeem," zoodat deze wordt f19000. Dan wordt de heele Begrooting inde uitgaven f 15 000 hooger en wordt het totaal bedrag f 1 735 600. De opbrengst der verkochte levensmiddelen wordt verhoogd met twee ton en gebracht op f 1 050 000. Een tiende van het verlies is dus een tiende van f 650 000, dat is f 65 000, maar daarbij komt f 15 000 voor het bon-systeem plus de f 20 600 die wij ver schuldigd waren onder het bedrag van f105600. De aankoop der levensmiddelen was geraamd op 1.7 millioen, de opbrengst op 8.5 ton, zoodat het tekort óok 8.5 ton bedroeg. Een tiende hiervan is f 85 000, maar onder post 3 staat niet f85000, doch f105600, dat is dus f 20 600 meer. Wij krijgen nu de volgende optelsomf 65 000 -j- f15000 -j- f20600 (het bedrag waarop aanvankelijk de exlra-onkosten werden ge raamd buiten het verlies op de levensmiddelen om) dat is in totaal f 100 600. Het bedrag onder post 3, bij de gesplitste bijdrage van f 30 600, kan dus verminderd worden tot f 25 600. Kunnen de heeren goedvinden, dat B. W. volgons deze besprekingen zoo noodig veranderingen in de cijfers nog nader be-ekenen? En kunnen zij dan met die cijfers meegaan? Niemand daar tegen? Niemand van de heeren? De heer Kroes: M. de V., ik wilde toch nog even in het kort den heer Hofland beantwoorden. Wanneer de lezers van de »N. Rott. Ct.« en van de andere door den heer Hofland genoemde bladen ernstig deze zaken nagaan, dan moet iedereen die zijn gezond ver sland gebruikt het er over eens zijn, dat dit slechts is een Begrooting van een Gemeenteraad en dat is toch geen vast Evangelie. Ik begrijp niet waarin hier het bclachlijke of onverstandige kan zitten. Ook begrijp ik niet, hoe de heer Hofland naar voren kan brengen, dat de kranten in beweging zullen worden gebracht. Dat begrijp ik heelemaal niet. De Voorzitter: Verlangt nog een van de heeren het woord over deze Begrooting? Of li. st. Niet? Dan is aan de orde punt XV. De heer Hofland: M. au V., Ik zou alleen willen wijzen op het getal agenten, berekend bij volgnum mer 145. De Voorzitter. Daar is gedacht aan 4 agenten van politie. De heer H o fl a n dEn nog een Hoofdinspecteur? De Voorzitter:' Neen, mijnheer Hofland, maar die post heet zoo omdat de naam is overgenomen van den post 145 der gewone Gemeente-begrooting. Als u dat volgnummer vóór u neemt, op pag. 30, vindt u daar óok: «Uitgave in zake de politie: Belooning van den Hoofdinspecteur, den Inspecteur, dienaars en ver dere beambten van politie*is het niet? Die post wordt verhoogd. De omschrijving er van luidt nu eenmaal De heer Hofland: Nu heb ik het begrepen. Ik dank je wel, Voorzitter: U ziet het trouwens aan de ommezijde in de Nota. Daar staat: «Voorloopig wordt voorgesteld, het aantal agenten met 4 te vermeerderen, met de aanvangswedde van f 750 plus de f 25 toeslag in den vorm van een periodieke veraöBgitig».*ffet wordt dus 4 maal f750, d. i. f 3000, plus 4 maal f25, dat is f 100; dat maakt juist f3100. Goedgekeurd z. h. st. Aan de orde is dan nu (te 9.32) punt XVI. Ik zou willen voorstellen, daarmee te gelijk te behandelen XVII tot en met XXI. Niemand bezwaar? Ik breng dan in behandeling de Uitgaven, volg- nummer 100. (Dc volgnummers, iu het volgende niet genoemd, gaan onder den hamer door). Volgnummer 101. De Voorzitter: Deze post moet natuurlijk worden verhoogd met f 1500, ten gevolge van do aanstelling van don vierden Wethouder. Volgnummer 115. De heer V an X ij n a 11 e n M. de V*., zou ik cenige inlichtingen mogen vragen over post 115? Ik zie, dat deze een gevolg is van een Raadsbesluit in 1859 en van een in 1864. Het is dus niet zeer modern meer. Betreft dat een contract met dien uitgever En welke soort van kennisgevingen zijn dat? De Voorzitter: Ik geloof niet, dat het een con tract is, doch zal dit nazien. Zooals u al opmerkte. voert deze post ons terug naar het grijs verleden, Daarvoor heeft de «Amersfoortsche Courant* op zich genomen.de officieele kennisgevingen op te nemen en dat is geen kleinigheid. Als de heeren de «Arncrs- I foortsche Courant» goed hebben gevolgd en hebben gezien de reusachtige publicaties inet het oog op dc I Distributie-wet, dan zullen zij zien, dat voor deze toe- lage een belangrijke dienst aan de Gemeente wordt bewezen. De heer Van X ij natten: lk zie ook in de andere I organen dezer stad wel kennisgevingen voorkomen. Worden die dan niet betaald Dc Voorzitter: De andere bladen nemen ze maar gedeeltelijk op en soms belangrijk verkortzoo bijv. de publicatie van de maximum prijzen. Ze nomen daar van een deel misschien over in liet redactioneel gc- 1 deelte, maar niet altijd officieel als kennisgeving. De heer V a 11 N ij n a 11 e n Zou het dan niet wenschelijk zijn, me", den tijd mee te gaan cn, nu wij hier een dagblad hebben met grootrren lezerskring, daarin de officieele mededeelingen te laten opnemen Dan komen ze vlugger onder de oogen van het publiek. Ik geef dit maar in overweging. De Voorzitter: B. W. zullen dat eens over wegen maar zij kunnen u niets toezeggen. Het is niet behandeld in dc afdcelingen. Volgnummers 134 en 136.' De heer Van N ij#iattetiM. b V,, ik heb bij de algemeene beschouwingen al daarover gesproken. Hier staat als jaarwedde voor den deurwaarder uitgetrokken f 1400. Wij trekken dat bedrag dus uit voor deur waarders-werkzaamheden, en nu ben ik wei geen des kundige op belastinggebied, maar daaronder behoort toch m. i. wel degelijk het uitreiken en het ophalen der bcschrijvingsbilletten en de uitreiking der aanslag biljetten. Onder no. 136 wordt daarvoor echter nog eens weer f500 uitgetrokken. Wanneer nu de deur waarder wordt belast met andere werkzaamheden, zooals ik in de vorige vergadering al gereleveerd meen te hebben, wanneer hij grootendeels controle-werk zaamheden verricht, dan dient die mijnheer m. i, een anderen titel te hebben. Ik heb er geen bezwaar tegen, zoo noodig, nog een adjunct-controleur te benoemen, maar wij moeten de zaken niet verwarren en daarom zou ik post 136 graag verlaagd willen zien met f ioo en dus willen brengen op f300, De Voorzitter: Mijnheer Van Nijnatten, ik weet niet precies hoe het gaal in den Rijks-dienst, maar in dezen Gemeentelijken dienst is de taak van den deurwaarder in hoofdzaak, in de eerste plaats het i 11- vorderen der belastingen. Dc heer Van N ij natten: 1 Iet invorderen der belastingen De Voorzitter: Wanneer de deurwaarder niet meer tijd heeft, is hot toch verstandig het - laat ik nu maar zeggen hot minder soort werk op to dragen j aan personen, die een minder belangrijk salaris ver- dienen. De eisch van zuinigheid brengt mee, dat goed 1 onderscheid gemaakt moet worden tusschen post 131. jaarwedde van den deurwaarder, cn post 130, kosten van bezorgen en ophalen van bcschrijviiigs-biljetten, '1 uitreiken van aanslag-biljetten, ophalen van school gelden, enz. De heer Van Nijnatten: M. de V,, ik ben het volmaakt eens met hetgeen u daar zegt. maar daar gaat het niet om. Een deurwaarder moet deurwaarders- diensten veirichtcn en dat zijn zuivere deurwaarders- diensten. Wanneer wij hebben een deurwaarder, dan veronderstellen wij ook, dat hij deurwaarder is cn laten wij hem anders een andoren titel geven en hem desnoods noemen sub-adjunct-controleur. Ik-heb er bezwaar tegen, post 134 te noemen «jaarwedde van den deurwaarder», terwijl hij grootendeels geen diensten doet als deurwaarder, zoodat voor een ander f500 voor deze werkzaamheden nog weer moeten worden betaald. Dc Voorzitter: U vergist zich in de werkzaam heden van den deurwaarder. Die zijn niet omschreven onder volgn, 136. Dat is geen speciual deurwaarders- werk. De heer Van Nijnatten: Neen, dat weet ik wel. Ik wil er niet verder op doorgaan, M. de V., maar ik hoop, dat naar aanleiding van hetgeen ik heb ge zegd, de deurwaarder voortaan deurwaardersdienstcn zal verrichten. De Voorzitter: Een van de andere heeren het woord? Niet? Dan is nu (te 0.42) aan de orde Volgnummer 145.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2