Donderdag 23 November 1916. No. 8803 67e Jaargang Uitgave van de Naanilooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff HOOFD-REDACTEUR F. J. FRID S&I££ AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maandenfi.— franco per post/T. 15. AdvertBDtiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel - abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofliciecle- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent. Reclames 1 5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar bieten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KCHT2£G'SACSX 9. KENNISGEVING EN. BROODKAARTEN. De Burgemeester der Gemeente Amers- foort maakt bekend, dat de broodkaarten op tus- 1 schentijdsche aanvragen ELKEN WOENS- 1 DAG van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur zullen worden uitgereikt aan het Levens middelen-bureau. De uitreiking geschiedt alléén van kaarten waarvoor de aanvraag vóór den Zaterdag te voren is ingeleverd. Amersfoort. 21 November 1916. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK UITVOER BOONEN. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat, in gevolge circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 13 November 1916, het ver bod van uitvoer uit de Gemeente voor rogge, roggemeel, tarwe, gerst en haver, wordt uitgebreid tot Paardenboonen Wierboonen Schapen- boonen Duivenboonen en Waalscbe- of Tuinboonen. Amersfoort, 21 November 1916. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. MAXIMUM-PRIJZEN VOOR HANDELS-MATERIALEN IN IJZER EN STAAL. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bij circu laire van 21 November 1916 is medege deeld, dat zijn vastgesteld de volgende maximum-prijzen voor handelsmatcrialen in ijzer en staal per 100 Kilogram Vloeiijzer, plat, rond en vierkant f20. hoek en T-ijzer -21. Hoefijzer en wielbeslag -21.— Weiijzer, Duitsch -21.— hoek, W.U. Nachrodt P. L. H. Kroon -22.50 Zweedsch P. P. S. - 32. - S. P. -40.— Bandijzer en halfrond - 22.— Duitsche platen, onder 3 m.M. dikte - 24 Staalplaten, 3 tot onder 5 m.M. - 25.— vlak en geruit, 5 m.M. cn dikker -22.50 Strippen 150 m.M. en breeder, 8 m.M. en dikker 20. 150 m.M., onder 8 m.M. -21.—- Gegalvaniseerde staalplaten no. 10 en dikker - 36.— gegolfd no. 20 - 44. 22-48.- 24-50.- bandijzer 1 a 2, nos. 10,12 en 14 - 27.— Gepolijste staalplaten, nos. 14—16 - 39.50 17—20 -43.— 2126 -50.— Staalplaten (houtskool) 53-— Veerenstaal, Duitsch ïste kwaliteit -31. 2de - 25 Engelsch ïste *44- 2de - J4-— Balk-en U-ijzer, boven 80 m.M. hoogte -18. De hierboven voor de verschillende mate rialen gestelde prijzen zijn grondprijzen, geldende voor de normale afmetingen, kwa liteit en hoeveelheden. Prijsverhoogingen voor afwijkeade maat, lengte, kwaliteit en geringe hoeveelheid, mogen niet hooger worden berekend dan is vastgesteld: a. voor staaf- en profielijzer: door het Sthahlwerks-Verband A. G. Dusseldorf, Abt. Stabeisen-Ausfuhr, Holland (Ueber-Preis- liste für Stab- und Universaleisen, Ausgabe 10 Januar 1916); b. voor strippen, als voren (zeilde ueoer- preisliste) c. voor zwart bandijzerdoor het Stahl- werks-Verband Abt. Stabeisen Ausführ, Dusseldorf (Bandcisenskala van 9 Juni 1916); d. voor gegalvaniseerd bandijzer; door de firma Thyssen Co., Mühlheim, Ruhr (Ueberpreisliste van Augustus 1916); e. voor Duitsch plaatijzer onder 3 m.M. en staalplaten van 3 tot onder 5 m.M, door de Schwarzblech-Vereinigung te Keulen (Ueberpreisliste für Feinbleche, Ausgabe October 1913); f. voor staalplaten 5 m.M. en dikker, door het Schiffsbau-Sthahlkontor te Essen (Grobblech- Ausfuhr-V ereinigung, U eber preisliste, laatste uitgaaf 1916); g. voor gegalvaniseerde platen, door de Ausfuhrvereinigung te Keulen (Ueberpreis liste van 3 Augustus 1916); h. voor gepolijste platen, door het Gene- ral-Gouvernement für Belgien, te Brussel (lijst van Mei 1916); i. voor Zweedsch ijzer, als in den handel gebruikelijk voor dit soort materiaal j. voor veerenstaal, gelijk i. Vorengenoemde prijzen gelden voor den kleinhandel en bij betaling op 4 maanden netto franco vervoermiddel vóór het leve rend magazijn, voor den tusschen- en den kleinhandel verminderd met de gebruikelijke reducties, die door den groothandel worden gegeven. Amersfoort, 22 November 1916. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJK. DISTRIBUTIE-WE l\ Burgemeester cn Wethouders van Amers foort maken bekend: 1. dat G. BROM, Puntenburgerlaan 35, gedurende een week is uitgesloten van het verkrijgen van Regeerings-varkens wegens het verkoopen van Rcgeerings- varkensvleesch aan een weder vrkooper 2. dat J. BOUMAN, Leusderweg 104, tot 1 Januari 1917 is uitgesloten vau de distributie van R e g e e r i n g s-a a r d a p- pelen wegens het geven van te weinig gewicht. Amerstoort, 20 November 191'!. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester. Van RANDWIJCK. De Secretaris. A. R. VEENSTRA. HINDERWET. Burgemeester eu Wethouders van Amers foort, Gelet op art. en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat eeu door A. LOK, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot liet uitbreiden van zijn wasscherij en bleekery door het plaatsen van een stoomketel met een verwarmend oppervlak van 25 M>.. in het perceel alhier gelegen aan de Ileiligen- bergerweg, bij het Kadaster bekend onder .Sec tie B, No. 2378, op de Secretarie <<er Gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag den Decem ber a.s., des voormiddag» te half elf uren, ge legenheid ten Kaadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éon of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Tol het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, z(jn volgens de bestaande juris prudentie alleen zij gerechtigd, die overeen komstig attikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of óen of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 20 November 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester eu Wethouders van Amers foort, Gelet op arit. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door W. van GENDEREN, ingediend verzoek, met bijlagen, oin vergunning tot het oprichten vau een electromotor van 7.5 l'.K. tot aand' ij. ving zijner zaag-, boor- en frais-machine. in het perceel alhier gelegen uun den Veld weg, bij het Kndasier bekend onder sectio D, no. 3401. op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dal op Douderdag den 7 December aanstaande, des voormiddags to half elf uren, gelegenheid ten Ilandhtiize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeente bestuur of van éen of meer zijnor leden, bezwaren togen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens do bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éon of meer zijner leden ziju verschellen ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 23 November 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Duurtetoeslag. (INGEZONDEN.) »Ik hoop, dat de heeren de portée van •deze gewichtige quaestic goed zullen be- grijpen». Inderdaad, deze woorden, gebezigd door den Burgemeester in de Raadsvergadering van 9 November, waren niet overbodig. Want als men de beraadslagingen over den duurtetoeslag leest, zooals die ziju weerge geven in het Stenografisch verslag, dan krijgt men den indruk alsof het hart der quaestie den mcesten leden is voorbij ge gaan. Was de Raad vermoeid, toen om 10 het rapport der Commissie daaromtrent tafel kwam? Het lijkt wel zoo, want reeds van den aanvang af heerschte een algemeene begripsverwarring ter zake van dit onder werp en de meermalen herhaalde uiteen zetting van het punt waar het om ging, door den Burgemeester een uiteenzetting, die aan duidelijkheid niets te wenschen liet vermocht niet tot de leden door te drin gen. De heer Van Nijnatten verklaarde zelfs, dat het hein groen en geel werd cn ik ben overtuigd, dat hem dit niet was overkomen wanneer de Raad zich niet zoo hopeloos had vastgewerkt in het labyrinth: loons- verhooging-duurtetoeslag-werklieden-ambtc- naren-gcempl-iyeerden-progressieve schaal- degressieve schaal, enz, Het is dan ook niet anders dan toe tc juichen, dat ten slotte het besluit is gevallen om de zaak te verdagen wij hebben nu ten minste de kans, dat de leden van den Raad de gewichtige quaestie, aan hun oor deel onderworpen, nog eens van alle kanten zullen bekijken en dat ten slotte een wel overwogen beslissing zal worden genomen. Door deze verdaging is tevens het voor deel verkregen, dat ook aan de burgerij de gelegenheid wordt geboden, van hare belang stelling te doen blijken, ccne gelegenheid die ik gaarne aanvaard. Echter niet om critiek te oefenen op het gesprokene Het ligt geenszins in mijne bedoeling, in debat te treden over de juistheid of de onjuist heid van het door ieder der sprekers inge nomen standpunt, noch over de daarbij ge bezigde argumenten. Daaromtrent wil ik slechts dit opmerken, dat ik het teil zeerste betreur, dat de heer Hofland zich niet vol doende meester is kunnen blijven in het debat en zich heeft laten verleiden tot een persoonlijken uitval tegen den Burgc- Wie onbevooroordeeld het standpunt na gaat, door den Burgemeester tegenover alle onderwerpen, in den Raad behandeld, ingenomen, zal niet anders kunnen getuigen dan dat dit steeds is boven de partijen. Tegenover zulk een objectieven, zakelijken leider is elke persoonlijke aanval, van welke zijde ook. geheel misplaatst. Dat uit den Raad zelve niet aanstonds daartegen is geprotesteerd, heeft mij ver baasd. Wat is nu de bedoeling van de uitkee- ring van een duurtetoeslag, of liever wat moet zij zijn Dezetegemoet te ko men aan hen, die itt deze abnormale tijden niet meer zouden kunnen rondkomen met hunne gewone verdiensten. Een tegemoet koniing, geen algeheele vergoeding! Laat ons toch vooral dit onderscheid in het oog houden om bij eene regeling dezer aangelegenheid billijk te blijven tegenover allen. Wij leven nu eenmaal in een tijd, waarin ieder, dieniet tot degenen behoort, die men als ÖAV.-ers pleegt aan te duiden, verplicht is, bezui nigingen in zijn budget aar te brengen. De steeds hooger stijgende prijzen van alle levensbenoodigdheden, de s.eeds doorgaande verzwaring der belastingen nopen ieder daartoe; ieder in zijn stand. Het ligt voor de hand, dat hoe hooger het inkomen is, hoe minder bezwarend de verhoogde uit gaven zijn en hoe minder voelbaar de aan te brengen bezuinigingen en dat hoe lager het inkomen is, des te eerder ook de grens van het mogelijke bij die bezuinigingen wordt bereikt. Maar dit neemt niet weg, dat bij het toekennen van eenen duurte toeslag nimmer het streven mag zijn hen die daarvan profiteeren geheel terug te brengen tot den toestand als vóór den oorlog en eenen zoodanigen toe slag toe te ken n e n, dat s ij kun ne 11 doorleven alsof voor hen die abnormale t ij den niet be stonden. Ik wil de ethische zijde der zaak als bijv. het verzwakken van het verantwoor delijkheidsgevoel voor het oogenblik geheel buiten beschouwing laten. Ik wil er slechts op wijzen, dat daarmede eene groote onbillijkheid zou worden begaan tegenover de grootste categorie van belastingbetalers. Men houde toch rekening er mede, dat elke belastingverhooging ten behoeve van duurtetoeslag slechts voor een relatief klein gedeelte door de grootere inkomens wordt gedragen, maar in hoofdzaak zal moeten worden opgebracht door de inkomens be neden f 3000.die het grootste percentage vaa de belastingbetalers omvat. Elke gulden, die deze categorie meer zal moeten op brengen in de Gemeente-belasting, zal door haar, die door de verhoogde Rijks-belas tingen, den verhoogden levensstandaard en de verminderde opbrengst van coupons tóch al zoo geducht wordt aangepakt, u'tgezui- nigd moeten worden. Een winkelier, een kleine rentenier, een particulier geëmploy eerde, in ó-en woord ieder die niet in Ge meentedienst is en wiens inkomen misschien veel minder dan f 1000,bedraagt, zal moeten bijdragen in den duurtetoeslag voor den Gemeentelijken ambtenaar, die wél dat inkomen heeft. Is de Raad verantwoord, deze opoffering te vragen ten bate van hen, die in Ge meentedienst zijn, wanneer niet de over tuiging bestaat, dat hetgeen wordt toege kend, beslist noodig is, niet om door te leven alsof er geen abnormale tijden be stonden, maar om, met in acht neming der zuinigheid, die door de om standigheden voor iederen stand geëischl is, rond te komen? Eerst wanneer de burgerij overtuigd is, dat op dien grondslag van haar eene be zuiniging wordt gevraagd, ten bate van een ander deel der burgerij, zal niet wor den gemopperd over eene verhooging der belasting, welke die ook moge zijn. Maar wanneer in het wilde weg tnaar eau cijfer wordt vastgesteld, (>eenigszins wille keurige cijfers» zooals een lid der Com missie erkende) zonder na te gaan of die toeslag inderdaad beantwoordt aan den bovengestelden eisch, zou het dan te ter wonderen zijn als de burgerij mopperde •omdat zij een paar cent belastingverhooging per week moet betalen»?

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1