Stadsnieuws. Hoe moet nu die duurtetoeslag berekend worden? Het kan niet duidelijker gezegd, dan de Burgemeester dit heeft gedaan. Ik kan ieder, die belang stelt In dit onderwerp, de nalezing van het daaromtrent door Z. Ed. Achtb. gesprokene aanbevelen. Daar mede heeft de Burgemeester geen bestrij ding ran den duurtetoeslag beoogd, zooals m.i. verkeerdelijk door sommige leden is begrepen, doch zijn betoog heeft geen an der doel gehad dan aan te toonen, dat bij de vaststelling van het bedrag moet worden rekening gehouden met de voordeelen der Distributie-wet en dat eerst, voor zoo verre deze voordeelen niet voldoende zijn, daaren boven een duurtetoeslag moet worden gegeven. Dit ia naar mijne meening het eenig juiste standpunt en daarom moet de mededeeling van een der leden van de Commissie, dat daarin over de Distributie- wet zoo goed als niet werd gesproken, op ieder, die zijn gedachten wel eens over het onderwerp heeft laten gaan en ook wel eens kennis neemt van hetgeen elders daarover gezegd en besloten wordt, dan ook een verbluffenden indruk maken. Ik wil nu maar hopen, dat ook de portée van d i t betoog goed begrepen zal worden. Laat men hierin toch vooral geen bestrijding van den voorgestelden duurtetoeslag zien, noch een angst voor belasting verhooging. Acht de Raad op goede gronden een en ander noodig, ik zal, evenals alle anderen, gaarne en met opgewektheid het mijne bij dragen. Gaarne schaar ik mij naast den heer Hofland in zijn beroep op het gevoel van saamhoorigheid om elkander heen te helpen door dezen tijd. Doch Iaat men bil lijk blijven voor allen en laat men zorgen, dat niet door zich blind te staren op de belangen van een categorie de belangen van andere categorieën in het gedrang komen. De beslissing van den Raad is van bet hoogste belang, niet voor de grootere in komens, maar juist voor hen, die reeds nu al hun bescheiden inkomen zoo besnoeid zien en voor wie GEEN DUURTETOE SLAG BESTAAT. Moge dit overwogen worden bij bet zoeken uaar eene oplossing van het zoo 1 moeilijke vraagstukden een te geven, hei geen hij noodig heeft, zonder den ander af te nemen, dat bij niet kan missen. Uk, A. van TRAA. i Amersfoort, 21 November 1916. Ds. G. J. Sirks, uit Dordrecht, hoopt aan- staander, Zondagochtend voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remontrantsche kerk, hier. Het officieuse Haagsche correspondentie bureau verzond Dinsdag het volgende com muniqué De gestadige vermindering van den steen- kolenvoorraad noodzaakt onze spoorwegen, op beperking van bet gebruik bedacht te zijn. Een sterke inkrimping van den dienst is op hooger last in behandeling en zal ver moedelijk binnen enkele weken tot uitvoe ring komen. Inmiddels zullen reeds met in gang van 17 November a.s. eenige treinen vervallen, die, zonder groote storing in het verkeer te brengen, kunnen worden gemist. Hierdoor hoopt men de meer ingrijpende beperking van den dienst te kunnen uitstel len tot na de drukte in het reizigersverkeer, die zich gewoonlijk aan het einde des jaars voordoet. Een ander middel om dit doel te bereiken, denkt men te vinden door het verwarmen van de zware reizigerstreinen te beperken en door ook in de wachtkamers het op stoken der kachels, bij niet al te strenge koude, te matigen. Het publiek zal zich dus weder, evenals In den begintijd der spoorwegen, hebben voor te bereiden om zich door dikke kleeding en reisdekens te beschutten tegen de koude op reis. De regelmatige voorziening van de be volking van ons land met levensmiddelen maakt het beperken van den dienst der goe derentreinen slechts in geringe mate mo- gel'jk. Welken grooten invloed de Zomertijd heeft gehad op de besparing van kunstlicht ken wel blijken uit een mededeeling, door een grossier gedaan in de jongste vergade ring van «Handel en Nijverheids Immers hij verkocht in de eerste weken vijfduizend Liter petroleum per week min der dan het gemiddelde in de zelfde weken van vorige jaren. Dsn heer G, Bolkesstein, Inspecteur van het Middelbaar onderwijs, is tot 31 Juli 1917 aangewezen als standplaats de Gemeente Amsterdam. De bedreiging met gevangenisstraf heeft toch maar «en kostelijke uitwerking op de belasting-ontduikers. De stroom van zoogenaamd Gowetensgeld houdt aan. Gister verantwoordde het Departement van Financiën weer f2303 uit dien hoofde, meest wegens te weinig betaalde Bedrijfs belasting. Emiel Hullebroek, pas uit Ned. Oost- Indie terug gekeerd, heeft hier Dinsdagavond niet zoo'n warme ontvangst mogen genieten als zijn getrouwen wel hebben gehoopt. De zaal van «Amicitia» was nog niet half gevuld en het podium was bar-leeg alleen de vleugel en een kamerschutje; enkele plaats, niets. Bij zijn optreden, kreeg hij amper een handje. Doch hij die op zijn reis naar de tropen kostelijk is verwend liet zich niet uit het veld slaan en na een korte inleiding liet hij de zaal zingen het 7e cou plet van «Wilhelmus» het mooiste gebed, ooit door een dichter gezongen (Mijn schilt ende betrouwen). Daarna een echt, innig mooi voorspel en toen kwam hij los met zijn eigen liederen, die weer danig insloegen èn door zijn voordracht èn door zijn meesterlijke bege leiding. En allengs meer kwam het contact tus- schen zanger en publiek, dat ten slotte dapper meezong van «I.apper Chrispijn», «De gilde viert» en ganscli onder den in druk kwam van «De Vlaamsche leeuw». Mevrouw C. II. gravin Van Rand- wij ck, Voorzitster van de plaatselijke af- deeling der Vereenigiug tot bestrijding der tuberculose opende hedenmiddag even na drieën de Bazar, welke tot en met Zater dagavond in de groote zaal van «Amicitia» wordt gehouden ten bate van het bouw en lighalfonds der afdeeling. In haar openingswoord herinnerde spr. er aan, dat een week voor den onvergete- lijken 1 Augustus 1914 de afdeeling eige nares werd van een dicht bij, doch tevens buiten de stad gelegen terrein aan de Utrechtscheweg, achter den tuin van den heer II. W. van Esveld, een hoekje dat volgens de medici uitermate geschikt is om er iighallen op te plaatsen. Het huis, het voormalige tolhuis, zou worden ingericht voor consultatie-bureau en woning voor den concierge. Acht dagen na den koop lagen alle mooie plannen in duigen; Roode Kruis, Plaatselijk steun-comité, later de beide Bel gische comitó's vroegen aller steun, zoodat het niet geraden was, toen voor de T.B.C.- iijders een beroep te doen op de burgerij. Nog zijn de tijden abnormaaldoch langer uitstel is niet mogelijk en het afdeelings- bestuur heeft het dan ook gewaagd, dezen bazar te houden ten einde in Maart of April eindelijk de Iighallen in gebruik te kunnen doen nemen. Belangrijke giften zijn inmiddels inge komen, óok van H. M. de Koningin en de Bazar is tot stand gekomen door aller mede werking sommige particulieren gaven kost bare kunstvoorwerpen, tal van winkeliers schonken allerlei artikelen ten verkoop de dames van het uitvoerend comité en die hen bijstonden, offerden tijd en geld en kracht. Allen, die op cenige wijze trachtten het doel het nog verkrijgen van een f 4000 te helpen bereiken, bracht spr. warmen dank en noodde hen tevens uit tot een be zoek aa:i de Iighallen zoodra deze gereed zullen zijn. Spr. eindigde met den wensch, dat velen nu den Baz .r mochten bezoeken en dat de kijk(st)ers ook koop(st)ers mochten zijn. In tegenstelling met vorige Bizars zijn thans langs de iange zijden der zaal tentjes gebouwd c>p kosten van de verkoopsters zeiven, zoodat de groote hieraan verbonden uitgaven niet drukken op de ontvangst - terwijl het tooncel is ingericht ais thee-salon, keurig gemeubileerd. Er is dus thans een zeer ruim middelpad. Rechts bij den ingang een bloementent daarnaast een huis met luifel in den luy- fel schuylt niet, tnaer wel in 't gheen g'er onder sict, slaat er wel zeer terecht waar allerhande snoeperij wordt verkocht; daarneven brengt een Turksche sigaren en sigaretten aan den man en wellicht ook aan de vrouw; haar buren zijn twee kunstzin nige Belgische officieren, die een «fotografie artist'ck» houden. Doch waarom hier alles te verklappen? Men ga zelf zien enkoopen. Er is voor ieders beurs; er worden volstrekt geen fancy prijzen gevraagd. En er is van velerleiluxe-artikelen, hand werkjes, schrijfgereedschap, een werptent, een grabbelton, poppen wier naam alléén bekend is bij het Bestuur, speelgoed en zoo waar een verkeerbord. En voor afwisseling is óok gezorgd. Vanmiddag gaven Belgische artist en een strijkje; hedenavond treden mevrouwende beer Clinge Doornbos op; morgenavond heeft de heer Vierdag jr. welwillend ge zorgd voor een Nederlandsch symphonie- orkestZaterdagmiddag is er een zeer veel belovende kindervoorstelling en Zaterdag- avond de grootr, generale en totale uitver koop tegen elk aannecmlijk bod. Dat zeer velen nu toch helpen, dit uit- nemende doel te bevorderen. i Donderdag 30 dezer zal in «Amicitia» 1 ten bate van de vcreeniging «Weezen van 1 den oorlog» worden opgevoerd het blijspel 1 «Mamsellc Nitouche», van Meilhae en Mil- land, hier welbekend door de uimuntende 1 vertolking door mevrouw Butlerman, Het zal in het Fransch worden gespeeld door de uitstekende blijspel-groep uit het interneeringskamp te Harderwijk met wel willende medewerking van artisten der j Fransche opera te 's-Gravenbage en van den troep Dhayrmond. I De alom gevierde mejuffrouw Blanchet speelt de Nitouche en het Belgisch sym- 1 photiie-orkest uit Harderwijk verleent zijn medewerking. In het voorlaatste nummer deelden we mee, dat de Amersfoortsche Orkest Verco- niging de welwillendheid haii, een volks avond en een avond voor de leden aan te bieden aan het plaatselijk Nuts-departement. Men verzoekt ons te berichten, dat zij aannam de uitnoodiging van het Nut om die avouden te geven. Onder voorzitting van den heer VV. van Scha ik werd Dinsdagavond de eerste ver gadering 11a het zomer-reces gehouden van «Handel en Nijverheid», De Voorzitter herinnerde in zijn openingswoord, dui de vergaderingen niet werden hervat in October wegens de ern stige ongesteldheid van den Voorzitter, den heer Krook, dien spr. spoedig weer, vol komen hersteld, zijn fuuctiën hoopte te zien waarnemen, en bracht een woord van warme hutde aan de nagcdachtis van den oud-Voorzitter, den heer S. J. van Duinen, die op 3 Juli der vereenigiug door den dood ontviel. Tien jaar was hij Voor zitter en de ziel der verceniging zijn naam zal in 1 ngte van jaren ir goede herinne ring blijven bij den handeldrijvenden en den industrieeleu middenstand te Amers foort. Wijzend op de vooral voor den midden stand hoogst moeilijke tijden spoorde spr. allen aan, hun volle toewijding te geven aan hun standsbelangen, niet te mopperen in hun binnenkamer, doch deel te nemen aan den vereenigingsarbeid. Zoo ooit dan is thans en iu de naaste toekomst geboden alle hens aan dek. De notulen van 28 April werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris, den heer L. A. Houbaer, die hierna meedeelde, dat de heeren Van den Burg en Peper bericht van verhinde ring hadden gezonden. Hierna had plaats de ballotage van twee adspirant-leden, de heeren mr. A. W. Bos, Directeur van het bijkantoor Amersfoort der Nationale Bank-vereeniging en J. 11. Klaassen, papierhandelaar, die beiden wer den aangenomen. Vervolgens was aan de orde het verslag der afgevaardigden naar het 13de Midden stands-congres, op 6 ea 7 September te Leiden gehouden. De heer Van Schaik, die, als plaats vervanger van den heer Van Duinen, het congres bijwoonde met heer Krook, bracht het verslag uit en herinnerde hoe hoogst moeilijk het was, een man te vervangen als Van Duinen die steeds op zoo uitmuntende wijze rapporteerde omtrent de twaalf vorige congressen. De groote pers heeft reeds op de eigen dagen zeer uitvoerige verslagen geleverd; in het weldra verschijnend stenografisch verslag kan de belangstellende alles nagaan iu bijzonderheden; daarom wilde spr. zich bepalen tot enkele hoofdzaken en een paar opmerken. De Leidsche afdeeling, die een zeer goe de gastvrouw bleek, bestaat nog slechts weinige maanden, doch is een zeer krach tige vereenigirig, óok omdat allen, van welke kerkelijke gezindte ook, er In samen werken. Zou dit hier óok niet kunnen, vroeg spr. Ter congresse werden besproken de Dis- tributic-wet, de militaire verloven voor mid- denstandecs die uit nering of bedrijf noode kunnen gemist, de Middenstands-crediet- banken, de Borg-maatschappij, de Bureaux voor advies, rit Wet op de oneerlijke con currentie, en vooral het plan-Krook ten opzichte waarvan werd besloten tot fonds vorming. Het rapport werd vastgesteld onder ap plaus. De Voorzitter herinnerde nog. dat hij eenige opmerkingen over het congres schreef in het Bondsorgaan, welke werden overge nomen in de «Amersfoortsche Courant» van 3 October. Aan de orde waren hierna mcdcdcelingcn omtrent het Bureau van adviezen voor den middenstand iu de Provincie Utrecht. De Secretaris verving den heer Krook bij de bijeenkomst te Utrecht, waar het Bureau is gevestigd aan de Kromme Nieu- wegracht 8. Wat het beoogt, is reeds vroe ger meegedeeld en thans weder zeer breedvoerig uiteengezet in het jongste Bondsorgaan. Willen deze Provinciale bureaux effect sorteeren dan is het noodig, dat alle bij den Bond aangesloten vereenigingen en correspondentschappen lid worden tegen betaling van f5 voor elke 50 leden. Voor dit luttel bedrag hebben de leden het recht, hun boekhouding in orde te laten maken voor bijna niemendal. Men kan zich daarbij absoluut verlaten op de meest strikte geheimhouding. Wil men gebruik maken van de diensten van het Bureau, dat 1 September in wer king trad, dan heeft men, onder bijvoeging van de jongste lidmaatschaps-quitantie, slechts te schrijven aan den Directeur, mr. Van Noppen, te Utrecht. Voorzitter en Secretaris zijn volgaarne bereid, alle gewenschte nadere inlichtingen te geven. Mr. Van Noppen is bereid, dezen winter hier voor alle middenstanders ook niet- aangeslotenen uiteen te zetten doel en werking van het Bureau, dat een Rijks subsidie ontvangt van f 1500. liet Bestuur werd gemachtigd, de ver ceniging op te geven als lid van het Bu reau tegen storting van f 15. De besprekingen der fondsvorming voor bet plan-Krook werd aangehouden tot de heer Krook het zelf zal kunnen inleid .n. Aan de orde was de Boekhoudcursus. De oorzitter deelde mede, dat deze zaak ditmaal een poosje heeft gerust. Ver leden jaar gaf de heer Peper een cursus voor meer-volwassenen. Thans bestond echter een plan om een handels-avondcursus op te richten. Provincie en Gemeente gaven daarvoor subsidie, doch het Rijk heeft geen gelden daarvoor uitgetrokken op de Staats- begrooting voor 1917, waardoor tevens vervielen de subsidiën van Provincie en Gemeente. De heer Peper meent, dat het thans zaak is, te openen een cursus in practisch Boekhouden, zoo mogelijk prac- tisch dubbel-boekhouden voor meer gevor derden. De Secretaris voegde daaraan toe, dat hij reeds eenige aanvragen ontving en sprak de hoop uit, dat de heer Van Schaik, die ook de voorbereidende maatregelen voor de vorige cursussen op zoo eminente wijze wist te treffen, ook thans zijn goede zorgen er aan zou wijden. Aan de orde was de Bestuursverkiezing, ter vervulling van de vacature, dezen zomer ontstaan door het vertrek van de heeren Grevers en jhr. Huydecoper van Nigtevecht. Gekozen werden de heeren mr. A. VV. Bos en A. M. den Heijer (firma Lungers). Ingekomen waren van den Minister van Waterstaat de mede deeling, dat aan de bezwaren omtrent den dienst aan het post- en telegraafkantoor bier zal worden tegemoet gekomen door het in gebruik nemen van het thans ver bouwd wordend perceel naast het kantoor voor hennisgeving; van het Dagelijksch Bestuur der Ge meente een schrijven omtrent den zomertijd reeds beantwoord door het Bestuur, dat berichtte, dat allen zich zeer goed daarmede konden vcreenigen, geen klachten werden vernomen en velen gaarne zouden zien, dat de maatregel in de toekomst werd besten digd; een Ledenlijst van alle bij den Bond aan gesloten vereenigingen ter inzage bij den Secretaris, I.angestraat 62; een schrijven van den heer Buissonjé, die bereid is een lezing te komen houden over bedrijfs-reclame voor kennisgeving, daar weldra prof. Folmer het zelfde onderwerp zal komen behandelen in een openbare ver gadering van het plaatselijk departement der Maatschappij van nijverheid. Bij de nu volgende rondvraag informeerde dc heer Levy waarom alle huisnummers aan de I.angestraat zijn veranderd, ten ge volge waarvan brieven en pakjes verkeerd worden bezorgd en men bovendien zit met allerlei drukwerk. De heer F r e d e r i k s herinnerde, dat reeds in 1914 de hoog noodige vernumme ring der stad is geschied en dat op ver zoek van H. N. door Burgemeester en Wethouders juist voor de winkelstraten eea jaar uitstel is verleend opdat het drukwerk kon opgebruikt. De Voorzitter meende, dat de eenige troost is, dat alle aanwonenden aan Utrecht- schcstraat en I.angestraat slachtoffer zijn geworden van den maatregel. De heer Nieuwendijk klaagde over de postbestelling en deelde onder meer mee, dat een agent van politie alle brieven en briefkaarten ont vangt, welke bestemd zijn voor een dienst bode op den Berg, een naamgenoote, die naar de meening van den postbestelier wel wat ver woont. Toch zijn de adrersen door de vele aanbidders dezer schoone alle zeer juist geschreven. De Voorzitter verzocht, eventueele klachten mée te dcelen aan den Secretaris. Hel Bestuur, dat thans heeft geleerd aan welke bel het moet trekken, zal zich dan wenden tot de in deze buitengewoon hulp waardige autoriteit, opdat de kwaal niet

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2