De voorgenomen oprichting van een eigen brandweer uit de bewoners van het dorp is o.i. leer wenschelijk te achten. Wij hebben daarom de eer U voor te •tellen, de uitvoering van dat plan te bevor deren, door bedoelde handspuit met tnebe- hooren, onder de noodige door ons College te bepalen waarborgen en voorgaarden, in bruikleen af te staan. Zoodra de plannen tot verbetering van den Blaachopsweg gereed waren, ia door ons over wogen om ook over te gaan tot verbetering van den Arnhemschen weg van het Jull- ana-pleln tot voorbij het gebouw van «Kin der/org». Om een afdoende verbetering daar te ver krijgen, was het noodzakelijk, in overleg te treden met verschillende eigenaren van aan grenzende perceelen over afstand van grond voor verbreeding van den weg. Het la ona mogen gelukken on. met die verschillende eigenaren tot overeenstemming te geraken onder de voorwaarden, vermeld In het ontwerp-besluit, dat wij U hierbij ter vaststelling aanbieden, indien overeenkom stig het onderstaande een besluit wordt ge nomen. Opgemerkt wordt, dat, nu de ter reinen van mr. H. J. H. baron Van Boet- zelaer van Oosterhout zijn aangekocht bij Raadsbesluit van 26 September 1916, het geen biervoor op de teekening staat aangege ven. vervalt. De verbetering van den Arnhemschen weg is gedacht over een lengte van 350 Meter en bestaat uit: 1. het leggen van een riool en het plaat sen van de noodige straatputten 2. het verbreeden van den rijweg van 4 tot 6 M., waarbij de breedte van het ge deelte van het Juliana-plein tot Kroontjes- molen, met het oog op het drukke verkeer, dat verwacht mag worden, ln verband met de vele straten, die op dit gedeelte samen komen, is geprojecteerd op 7 Meter; 3. het aanbrengen van trottoirs, ieder ter breedte van 3 Meter. De rijweg is gedacht van klinkers, de trottoirs tot aan de Veldstraat van tegels, ge steund door een kunst-graniet-band en bet verdere gedeelte teersintel-troitoir, gesteund door een koprol. De kosten van de verbetering worden be groot op f 13 900. Wij hebben de eer U voor te stellen, ons te machtigen, de werken te doen uitvoeren en daarvoor een crediet toe te staan van f 14 000, welk bedrag kan worden beschouwd als uitgaaf ten behoeve van verbetering der binnenstad. In verband met de wisselende prijzen der materialen vestigen wij er de aandacht op, dat wijziging van het geraamde bedrag zeer goed mogelijk is. Door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel is, bij missive van den 15 November 1916, no. 93946, de aandacht er op gevestigd, dat de aanvoer van steen kolen uit Duitschland en België in den laatsten tijd zeer veel te wenschen overlaat en het daarom wenschelijk moet worden geacht, dat bij het gebruik van steenkolen de uiterste spaarzaamheid worde betracht met name hierop dient te worden ge- l let bij het verbruik van kolen door de gas- 1 fabrieken. Het komt den Minister raadzaam F voor, dat maatregelen worden getroffen om f het kolenverbruik door deze inrichtingen zooveel mogelijk te beperken en Zijne Excellentie acht dit zóo urgent, dat men zelfs voor een verhooging der tarieven niet zal mogen terugschrikken. Omtrent deze aangelegenheid hebben wij hst advies ingewonnen van de Commissie van bijstand voor ds Bedrijven, dat U in afdruk hierbij wordt aangeboden. Aangezien wij het standpunt, door de Commissie ingenomen, geheel tot het onze kunnen maken en ons ook geheel kunnen vereenigsn met de door de Commissie ge dane voorstellen, hebben wij de «er U voor te stallen, het aangeboden concept-besluit vast te stellen. Het advies, van 35 November, luidt in zijn geheel Naar aanleiding van ds in onze banden om advies gestelde mededeeling van de Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, ln zake de kolenvoorziening, hebben wij de eer u het volgende mede te deelen Op dit oogenblik wordt 35 pet. van de gasproductie geleverd door de watergas fabriek. Daar de olievoorraad voldoende is en met rede mag worden aangenomen, dat de gecontracteerde hoeveelheid olie ook zal worden geleverd, kan dus ook voor de Daaste toekomst op een zelfde productie worden gerekend. Wat betreft de kolenlevering zijn ver schillende mogelijkheden denkbaar; wordt na beden de levering geheel stop gezet, dan zal de voorraad voldoende zijn tot 5 Januari worden wel Eagelsche, maar in het ge heel geen Duitsche kolen geleverd, dan zal kunnen worden doorgewerkt tot ij Maart; woiden in het geheel geen Duitsche kolen geleverd en worden slechts twee derden gedeelte van de Engelsche kolen ontvangen, dan zal de voorraad toereikend zijn tot 1 Maart. Hieruit blijkt overtuigend, dat Je toestand hier ter stede, in vergelijking met vele andere plaatsen, nog gunstig is te Maar zulks mag niet verhinderen, den toestand ernstig onder de oogen te zien, en nu door de Regeering wordt aangedrosgen op het nemen van maatregelen, is het de i plicht, voorzieningen te treffen, opdat het verbruik van gas zooveel mogelijk worde beperkt. j Hiervoor staan verschillende wegen open, i zooals ook wel blijkt uit de berichten, die 1 daaromtrent in de bladen verschijnen. I Onze commissie heeft die verschillende elders reeds voorgestelde maatregelen ernstig overwogen, en het voor- en bet nadeel daarvan nagegaan. Want het spreekt wel 1 van zelf, dat, ofschoon beperking het doel 1 thans is en moet blijven, de gevolgen, die daaraan zijn verbonden, zoo voor het oogen blik als voor de toekomst, dienen te worden nagegaan. De eeno maatregel zal een ge heel andsre uitwerking hebben dan de andere. Nu heeft de commissie gemeeud, zich op dit standpunt te moeten plaatsen, dat er naar moet worden gestreefd, bet gebruik van gas zooveel mogelijk te beperken, zon- j der dat het bedrijf daarvan te groote blij- I vende nadeelen zal ondervinden. Uitgaande van de meening, dat een sterke prijsverhooging tot zuinigheid za'. dwingen, meent de Commissie nochtans, j dat een minimum-hoeveelhsid gas tegen redelijke tarieven verkrijgbaar moet blijven. I Wordt toch het tarief voor het geheels verbruik sterk verhoogd, dan zal de maat- i regel den leveusstandaard nog meer doen I stijgen. Daarom is de Commissie gekomen I tot de volgende zienswijze 1 Aangenomen, dat een zekere hoeveelheid gas onmisbaar is, heeft elk gasgsbruiksr. zoolang het bedrijf tot leveren in slaat is, I daarop recht tegen redelijken prijs. Elk ge- bruik daarboven kan desnoods vermeden j worden en om dit verbruik dus zooveel mogelijk te beperken, wordt de prijs hier- I van belangrijk verhoogd. 1 De hoeveelheid, welke noodzakelijk is te I achten, meenen w:j voorloopig op 40 M3, j per maand te mogen stellan. Dit cijfer is gevonden door het gasverbruik over den muntmeter te deelen door het aantal ge bruikers en dan cenigszins naar boven af te ronden. Ds practijk zal nu moeien aan wijzen of het bedrijf deze hoeveelheid zal kunnen blijven leveren. Daar onder deze hoeveelheid is begrepen zoowel het lichtgas (gewoon en muntmeter) als het kookgas, heeft het uwe commissie raadzaam willen voorkomen, hiervoor een uniformen prijs te stellen. Aan de hand van de cijfers der Begroo ting voor 1917, maar den kolenprïjs op de werkelijke bedragen stellende, zijn wij tot de volgende berekening gekomen geraamd werd een verbruik van 4 400 000 M' aan nemende dat 1 400 000 id3. kan worden bezuinigd d.w.z. dat ruim 3500 ton kolen wordt bespaard dan zal geleverd moeten worden 3 000 000 Ms. en deze zullen ds exploitatie-kosten, enz. moeten dekken. De kostprijs is dan 10 cent per M3. Een gemiddeld verbruik van 40 M3, zal een productie vereischen van ongeveer 2 00c 000. Wordt de uniforme prijs hier van gesteid op 8 cent, dan zal dus het ver der verbruik behooren te geschieden tegsn 14 cent. Deze regeling schijnt ons raad zaam en tevens billijk. Het zal evenwel noodig zijn, dat nog andere maatregelen worden genomen om het verbruik te beperken. Wij denken al dadelijk aan dé sluiting der winkels en daarmede gelijk staande inrichtingen. Een verordening op de winkelsluiting zal wel licht niet aanstonds gereed zijn te maken en daarom stellen we voor, tc bepalen, dat na 8 uur 's avonds slechts éen lichtpit in winkels of dergelijke inrichtingen mag branden en dat na 9 uur daarin geen gas of electrische energie meer mag worden verbruikt vóór 's morgens 7 uur. Wij zijn van oordeel, dat een dergelijke regeling óolc behoort te worden getroffen voor de café's en sociëteiten, maar hebben gemeend te kunnen volstaan met hierop de aandacht van uw College te vestigen. De vraag is besproken gewordei. wan neer deze maatregelen behooren in te gaan. Dat spoed dient te worden betracht, staat vast, maar erkend werd ook, dal; het voor den winkelstand bezwaarlijk most worden geacht, nog vóór het St. Xicolaasfeest de nieuwe regeling te doen ingaan. Het wil ons echter voorkomen, dat tegen ingang van 1 December geen bezwaar behoeft te bestaan, wanneer daarbij wordt bepaald, dat de nieterstand in ds winkels en dergelijke inrichtingen zal worden opge nomen direct nè 5 December. Nu de prijs van het licht- en het kook gas behoort te worden herzien, zal ook het tarief voor het knehtgas gewijzigd moeten worden. Ook hiervoor zouden wij den prijs wenschen te bepalen op 8 cent per M3. Het spreekt van zelf, dat. nu de gasprijs wordt verhoogd, ook de prijs van de elec trische energie dient te worden gewijzigd. Het komt ons evenwel raadzaam voor, j alleen het lichltarief te herzien en dit. in verhouding tot de gasprijsveruooging, te be- I palen op 35 cent per eenheid. 1 Ten slotte meenen wij uw College er op te mogen wijzen, dat een en ander 1 slechts als een tijdelijke meatregei dient te worden aangemerkt, welke bovendien naar de omstandigheden dient te worden ge- wijzigd. Daarom komt het ons raadzaam voor, dat de Raad uw College machtiging 1 verleent, onze Commissie gehoord, de tarle- ven te herzien als de omstandigheden zulks Doodig makeu. Wij veroorloven ons ten I slotte, een ontwerp-besluit hiernevens te voegen. Dat bovendien een strafverordening noodig zal zijn, spreekt wel vau zelf. Door de Commissie van Bijstand voor de Bedrijven is in haar rapport van 23 dezer terecht de opmerking gemaakt, dat, wil de gas- en electriciteitsbeperking inderdaad plaats vinden, een strafverordering noodig /al zijn. Wij hebbendaarom deCommissie voor de Wetgeving geraadpleegd over zoodanige verordening en het resultaat daarvan gelieve uwe vergadering biernevens als bijlage A aan te treffen. Mocht de ondervinding" leeren en het •preekt wel van zelf, dat naar de uitkomsten van de te nemen maatregelen een voortdu rend onderzoek zal worden Ingesteld dat strengere maatregelen noodig zijn, dan zullen wij de daarvoor noodige voorstellen onver wijld bij uwe vergadering indienen. Nu reeds Is bet ons raad/aam voorgeko men, aan U de bevoegdheid te verzoeken, zoonoodlg, over te gaan tot hel afsnijden van panden van het gas- en electriclteitsnet indien de bewoners, ondanks de toepassing der strafverordening, blijven doorgaan in het verbruiken van gas of eleetricitelt op lijd- 1 stippen of plaatsen, waarop zulks is verboden. Een daartoe strekkend voorstel gaat als bijlage B hiernevens. Nu opnieuw en met 1 nog meer aandrang, door den Minister van Landbouw. Nijverheid eu Handel, bij zijn circulaire van 24 November 1916, afd. Handel, no. 101430, i« gewezen geworden op de noodzakelijkheid van bezuiniging, meenen wij niet te mogen nalaten, tegenover de i burgerij het vertrouwen uit te spreken, dat i zij in haar geheel zal medewerken tol de grootst mogelijke bezuiniging. Het ontwerp-besluit luidt Art. 1. Het is verboden, behalve op Zaterdag, van 1 tot eri met 5 December, van 30 tot en met 24 December en op 31 December, ga» of eleetricitelt te bezigen j 1. in winkels (inbegrepen barbierswinkels en kapperssalons) vóór 's morgens 7 uur en na avonds S uur. met deze uitzondering, dat tusschen 8 en g uur avonds éen brand- of gloelplt van maximum 100 kaarsen mag onststoken zijn; 2. voor inrichtingen, waarvoor een ver gunning of een verlof krachtens de Drank wet is verleend, vóór morgen» 7 uur en na 's avonds 10 uur. met deze uitzondering, dat in inrichtingen, waarvoor een iogementt- vergunnitig Is verleend, in de gezelschapszaal tusschen 10 en 12 uur avonds éen brand- of gloelplt van maximum too kaarsen mag ontstoken zijn; 3, voor rcelame-doelehuieii vóór 's mor gens 7 uur eu na avonds 8 uur. Art. 2. De bepaling van art. 1 is niet van locpassing op apotheken. Art. 3. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd, ontheffing te verlcenen van de ver bodsbepalingen dezer verordening a. algemeen ten aanzien van alle winkeJs en Inrichtingen als in art. 1 bedoeld, voor door hen aan te wijzen dagen of gedeelten van dagen b. ten aanzien van bijzondere gevallen, voor een door Burgemeester en Wethouders te bepalen tijdvak. Art. 4. Overtreding van eene der bepa lingen dezer verordening wordt gestraft inet hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f25,—. Art. ,5. Deze verordening treedt in wer king op den dag na dien, waarop zij is afge kondigd. De bepaling omtrent hei minimum-ver bruik van muntgas wordt herzien, terwijl wordt voorgesteld, dat bij overtreding van het verbod de toevoer van gas en var, elec- Irischen stroom kan worden afgesloten. dat zij de verwachting koesteren, dat de geheele burgerij den ernst van de te nemen maatregelen zal begrijpen en zij in haar geheel zal medewerken, dat van nu af aan de grootst mogelijke zuinigheid bij het ge bruik van gas en electriciteit wordt betracht. Amersfoort. 27 November 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. BROODKAARTEN. Ds Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de broodkaarten op tus- schcntijdsche aan/ragei. ELKKN WOENS DAG van 9 tot 12 on van 2 tot 5 uur zullen worden uitgereikt aan het Levens middelen-bureau. De uitreiking geschiedt alléén van kaarten waarvoor de aanvraag vóór den Zaterdag te voren is ingeleverd. Amersfoort, 28 November 1916. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK Men schrijft van hier san het »Centruni<, dat de vierde Roomsch-Katholieke kerk. die hier in het Hooglanderveen zal worden gebouwd en van welke kapelaan S. J. Brenninkraeijer, te Hilversum sis pastoor is aangewezen, verleden week onderhandsch is aanbesteed door architect W. te Riele, te Deventer, en veel zal gelijken op de nieuwe ksrk aan de Vondellaan. De bouw van het eerste gedeelte is voor rond f 60 000 gegund aan den laagsten inschrijver en zal spoedig worden aange vangen. Kapelaan J. IV F, Hooglugt zal worden benoemd tot rector van het St. Elisabeths- gast- ot ziekenhuis. Als candinaat voor de Tweede Kamer in 1917 heeft de af deeling Amersfoort der s. d. a. p. gekozen den heer P. Moltmaker, lid van den Gemeenteraad van Utrecht en Voorzitter dej Ned. vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel. De uniform der post- en telegrambestel lers is id verband met de dure tijden ver eenvoudigd. Inplaata van de lange jas met twee rijen, Ih bben ze thans ecu soort tuniek met éen rij kuoopen. KFNNISÜETINU. GAS EN ELECTRICITEIT. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat volgens een ontvan gen mededeeling van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de ge ringe tosvoer van steenkolen, het beslist noodzakelijk maakt, dat de grootst m o g e 1 ij k e zuinigheid wordt betracht bij het gebruik van gas en electriciteit dat daartoe strekkende voorstellen den Gemeenteraad boroids zijn aangeboden bestaan op Vrijd,. voor hen, wier der letters P lo( 2 December Aan hen, dl<^m daarvoor vastgc&y wisseld, wordt getj Broodkaarten, beschouwd alt nis. Spoedig zal et^~ teem worden inge« leg met de Ned. gevers in het bak\ is, dat van de v« (wittebrood, bruint, zanten niet meet 4 zal mogen wordsa Met het oog op op-rantsosn-Btellino Bij de Provinciale Staten is ingekomen een adres van het Bestuur van het Bureau voor adviezen voor Utrecht en omstreken voor den middenstand, houdende verzoek om uit de Provinciale middelen een subsidie te mogen ontvangen van f 1500. Gedeputeerde Staten advlseeren, op dit verzoek afwijzend te beschikken, aangezien door dit bureau niet in de eerste plaats een Provinciaal belang wordt gebaat, terwijl bovendien in dit geval de noodzakelijkheid tot subsidieering minder in het oog springt, daar degenen, die van de werking van dit bureau, hetwe'k in hoofdzaak een commer- clceie strekking heeft, nut zal ondervinden, j in den regel de honoraria voor adviezen en andere diensten wel zullen voldoen. I Wel ja, Immers. Ieder handeldrijvend en industrieel middenstander weet, dat, met hulp van het Rijk, in alle Provinciën zijn of worden opgericht Bureaux van advies voor den middenstand. En tóch heet het in het advies, dat niet in Je eerste plaats Provinciaal belang wordt gebaat». De Directie der H. IJ. S. M. heeft goed- goedgevonden, dat ongebruikt gebleven ki lometers van een Kllometerboekje ook mogen overgeschreven in een Kilometerboekje, dat wordt gsnomen door een ander lid van het huisgezin, waartoe de eigenaar van het teruggegeven boekje behoort; het gezamen lijk aantal ongebruikt gebleven kilometers van verschillende boekjes, dfe aan leden van het zelfde huisgezin behooren, kan worden overgeschreven in een Kilometerboekje, dat wordt genomen door een der leden van het zelfde huisgezin, Houders van broodkaarten, wonende te Amersfoort en zij die in l.eusden aan de grens van Amersfoort wonen en hiervan kennis gekregen hebben, worden er aan herinnerd, dat zij Donderdag 30 November e.k. en Vrijdag en Zaterdag d.a.v., 1 en 2 December, van 's morgens half negen tot 's middags 3 uur, tegen afgifte van hunne broodkaart, eindigende 30 November as., hunne nieuwe kaart over December kunnen in ontvangst nemen aan het Broodkaartci - bureau, Appelmarkt (ingang Groenmarkt) alhier. De houders van broodkaarten, wier namen beginnen met een der letters A tot en met G worden verzocht, zich ter verwis seling hunner kaarten bij voorkeur aan te melden op 30 Novembere.k. Voor hen, wier namen beginnen met een der letters H tot en met O zal daarvoor gelegenheid

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2