Dinsdag S Januari 1917. No. 8822 67e Jaargang (Jitgave van do Naatnlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff HOOFD-REDACTEUR F. J. 7HSOSEIS2 AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdngatoud. Abonnement per 3 maanden1.— franco per postƒ1.15. Adverteotiën 1 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiGn per regel ,15 cent. Reolaiii9R 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. j Bij advertentiGn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. SORTZGBACHX 9. KENNISGEVINGEN, Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit dd. 2 Januari 1917 aan A. LOK, Directeur der N.V. Sanitaire waschindustrie Niveus',en zijne rechtverkrijgende,n voor waardelijk vergunning is verleend tot het uitbreiden van zijne wasscherij en blee- kerij door het plaatsen van een stoomketel met een verwarmend oppervlak van 25 M2 in het perceel, alhier gelegen aan den Heiligen- bergerweg, kadastraal bekend Sectie - B No. 2378. Amersfoort, 5 Januari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester. Van RANDW1JCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. BROODKAARTEN. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de broodkaarten op tus- schentijdsche aanvragen ELKEN WOENS DAG van 9 tot 12 en van tot 5 uur zullen worden uitgereikt aan het Levens middelen-bureau. De uitreiking geschiedt alléén van kaarten waarvoor de aanvraag vóór den Zaterdag te voren is ingeleverd. Amersfoort, 8 Januari 1917. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK Post-clièque- en girodienst. Over enkele maanden wordt door het Rijk bij alie postkantoren aan iedereen ge legenheid gegeven om op zijn naam een rekening te doen openen, waarop men zelf gelden kan storten, of door anderen kan laten storten, en waarop van de rekeningen van anderen kan worden overgeschreven, ten einde over het tegoed naar verkiezing te beschikken hetzij door middel van een biljet van overschrijving (giro) op de rekening van een ieder, die ook zulk een rekening bij de post heeft, hetzij door middel van c h q u e s, die men afgeeft aan een ander, of die men zelf Over de behoefte aan zulk een instelling is veel geschreven en gesproken, met het gevolg, dat het nut en het gemak meer en meer worden erkend. De zaak is dan ook uitermate eenvoudig en gemakkelijk. Men heeft slechts naar het postkantoor te gaan, zich bekend te maken, zeker be drag te storten, en men is binnen een paar dagen rekeninghouder. Niet alleen de rekeninghouder zelf, maar ook ieder die hem geld schuldig is, kan op de rekening storten, van welke storting (vermeerdering van het tegoed) de reke ninghouder door het postkantoor dadelijk bericht ontvangt. Alle rekeninghouders kunnen betalingen aan anderen doen door van bun rekening op die van een ander te laten overschrijven. Wie rekeninghouders zijn, blijkt uit een gedrukte lijst, die bij het postkantoor ver krijgbaar wordt gesteld. Veel geld voor betalingen in huis te hebben, is dan niet meer noodigmen be hoeft het geld niet meer te laten brengen naar een leverancier of naar eenig kantoor men behoeft niet meer op quitantiön te wachten men behoeft bij betaling geen geld meer af te tellen of bij ontvangst na te (ellen, waarbij men zich zoo licht vergist verlies door ontvreemding, brand, weg raken van geld wordt voorkomende post zorgt voor alles. Als van deze instelling op elke plaats waar een postkantoor is gevestigd, een ruim gebruik wordt gemaakt, zal het gemak voor iederen deelnemer verrassend zijn. Men be taalt zoo mogelijk alles door overschrij ving (giro) zoowel op de plaats, waar men woont, als overal elders in het land, of wel door cheques. Van alle af- en bijschrijvingen ontvangt de rekeninghouder bericht en aan het einde van de maand geeft het postkantoor ter vergelijking het saldo op of wel een rekening- courant, waarop men precies kan nagaan wat er gebeurd is. Men behoeft geen postwissels meer te gaan ontvangen, want de post boekt die dcsverlangd op de rekening van den ge adresseerde men behoeft de afrekening van ter inning gegeven quitantien niet meer te gaan halen, want ook dat geld wordt des gevraagd, op de rekening van den belang hebbende geboektmen behoeft geen geld per postwissel of per aangeteekenden brief meer te verzenden, want enkel een biljet tot overschrijving, in een postbust bezorgd, is voldoende. De instelling is geenszins alleen dienstig voor menschen, die zaken doen of fortuin bezitten. Iedereen, die, voor zichzelf of voor anderen, geldelijk beheer heelt, neme een rekening om het groote gemak te be zitten van geldzaken zonder kasgeld te kunnen afdoen. Als de leveranciers, groot of klein, een rekening bij de post hebben, en de klant óok, dan betaalt de klant zijn nota's door overschrijving van zijn rekening op de hunne hehben sommige leveranciers in het begin nog geen rekening, dan betaalt de klant per postchèque. Abonnementen op couranten of tijdschriften, contributiên van allerlei instellingen, premies van assurantie of voor levensverzekering betaalt men, op verzoek van de administraties dier couranten, instellingen of besturen van maatschappijen, door overschrijving van de eigen rekening op de rekening van de administraties of be sturen, die deze natuurlijk allen hebben. Als men belasting heeft te betalen, be hoeft men het geld niet naar het belasting kantoor te brengen en daar te wachten tot alle aanwezigen geholpen zijnde Ont vangers van de Gemeenten en van het Rijk zullen uit den aard der zaak een post rekening hebben, waarop de belastingschul dige kan betalen door van zijn rekening op de hunne te laten overschrijven of door daarop te storten. Het zelfde geldt voor allerlei andere betalingen, welke thans per quitantie aan de huizen worden geïnd, zoo als voor gas, electrisch licht, enz., waarvoor dan niet behoeft te worden gebeld, open gedaan, in huis geloopen, geld gevraagd, afgepast en betaald, of gewisseld. Maar, zal men in het begin misschien vragen hoe blijkt dan dat men iets door middel wan den chéque- en girodienst heeft betaald zal het niet lastig wezen, met al die formulieren voor chéques, overschrijving, enz. en wat zal het kosten Het antwoord daarop luidt als volgt Wat betaald is of ontvangen, blijkt ui- de rekeningen op het postkantoor, want daar is genoteerd hoeveel van ieders reke- niug is afgeschreven en hoeveel daarop is bijgeschrevende rekeningen wijzen ook de herkomst of de bestemming van het geld aan samen levert dit een voldoend bewijs op. Zelf weet men over hoeveel geld meu heeft beschikt, omdat men dit in het boekje, waar de formulieren uitgenomen worden, kan aanteekenen op het gedeelte, dat niet wordt uitgescheurd de zoogenaamde souche*. Lastig zal het gebruik van de formulieren in het geheel niet zijn men ontvangt twee soorten boekjes, een giroboekje en een chèqueboekje, waar men de noodige strooken 1 (laugs de perforatie) uitscheurt, zoodat men de souche behoudt. Men werpt het biljet van overschrijving, na invulling en onder- teekening, onder couvert, in de naastbij zijnde postbus en heeft daarmede zijn doel bereikt. Mocht degene die iets te vorderen heeft, nog geen rekening bezitten, dan geeft of zendt men hem een chèque, betaalbaar op het postkantoor van zijn v mplaats.en stuurt aan het postkantoor (naaste postbus) een formulier van advies, dat tegelijk met de chèque uit het chèqueboekje wordt genomen. Zullen dan de kosten een bezwaar zijn De bedoeling is. dat men aanvankelijk zal betalen voor elke storting (in geld): op een rekening ten kantore van de woonplaats 3 cent, op een rekening van iemand die elders woont 5 cent, onver schillig hoe groot de storting (in geld) is. Men heeft niet te doen met een spaar bank en dus zal men er geen kwartjes of een enkelen gulden gaan brengen dan zou het percentsgewijze misschien nog te duur zijn. Maar wie 50, too, 1000 of meer gulden stort en daarvoor 3 centen moet betalen, zal zich zeker niet beklagen over de duurte; sti.rt men op oen elders gehouden reke ning, dan is 5 cent zeker niet te veel, als men daarvoor geen postwissel of aangetee kenden brief noodig heeft. Overchrijving op de rekening van een ander ter woonplaats zal 3 cent kosten, voor e 1 k bedrag dus 3 centen voor elke rekening, die men voldoet; het gemak van het geld niet door bedienden te moeten laten betalen, wordt aldus goedkoop ver kregen een bediende of een dienstbode V-n wel wat nuttigers doen dan onnoodige, tijdroovende boodschappen verrichten. Kor ting voor contante betaling en fooien voor de dienstboden behoeven natuurlijk niet te vervallenmen spreekt met de leveranciers af. dat de gewone kortingen of fooien wor den afgetrokken van het bedrag der nota's. Overschrijving op de rekening van iema d die elders woont, zal iets meer kosten, nl. 5 cent voor elke 100 gulden of gedeelte van 200 gulden. Voor alle bedragen tot 200 gulden dus een stuiverdaarboven, tot 400 gulden, een dubbeltje, en zoo voort. Voor kleine geldsommen en tot 1000, 2000 gulden, is dit een goedkoope wijze van geldverzenden, waarbij alle risico in de overmaking is uitgesloten. Voor grootere sommen zullen sommigen misschien van andere gelegenheden gebruik maken, als die goedkooper zijn en waarvan men daarom der. grooteren last en het risico wil dragen. Voor de overgroote meer Jerheid der zaken- menseden en particulieren zal echter de Post het gemakkelijkst, het goedkoopst en het veiligst zijn. Als men beschikt over zijn tegoed door het afgeven van cheques die men ook zelf kan innen of laten innen dan kost dit 5 cent per 100 gulden of gedeelte van 100 gulden. De onkosten worden, behalve die, welke bij storting mochten worden voldaan, ge boekt op de rekening van hem, die over zijn gold beschikt. Bij het voordcel, dat men den Staat als debiteur heeft, komt nog een rente van 1j pet. over het saldo, dar men tegoed heeft. De door het Rijk ontvangen gelden, welke blijken voor uitbetalingen niet noo dig te zijn, worden van Rijkswege op de meest soliedc wijze belegd; de gekochte fondsen worden bij de Nederlandsche Bauk in bewaring gegeven. Het aan deze beleg ging verbonden risico blijft voor rekening van het Rijk: de rekeninghouders houden aanspraak op hun volle tegoed. Een van de vele gemakken, die de aan staande regeling biedt, is, dat men op eigen naam meer dan éen rekening kan nemen. Iemand, die voor zichzelf een rekening heeft, kan ook een aparte rekening nemen voor hetgeen hij of zij ontvangt en uitgeeft voor een pupil, een curandus, een zoon, een dochter, een lastgever; een fab..Kant kan een rekening hebben voor zich zelf en voor ieder van zijn afdeelingschefs of voor de onderscheidene takken van zijn bedrijf; een Gemeentebestuur kan zijn Ontvanger en ieder van de hoofden der bedrijven gas, elcctriciteit, waterleiding, reiniging, geneeskundige dienst, openbare werken, brandweer, enz. een afzonderlijke reke ning doen nemen, waardoor elk bedrijf of elke tak van dienst door overschrijving van het noodige geld wordt voorzien en dit zelf weder afwendt tot alle mogelijke verrekeningen door overschrijving of door cheques. Hierbij blijft te bedenken, dat de boekhouding van ontvangsten en uitgaven voor eiken tak van dienst, die rekening houder is, afzonderlijk gehouden wordt, en daarvan maandelijks afschrift kan worden verkregen. Ambtenaren en officieren zullen hun trak tement gepensionseerden hun pensioen kunnen doen bijschrijven op hun reke ning; niet alleen de Rijks-ambtenaren, maar ook die van Gemeenten, Waterschap pen, Provinciale besturen, kantoren van kooplieden, fabrikanten, reeders, bankiers, Vennootschappen of Maatschappijen, enz üin, als van zelf sprekend, gemakshalve een postrekening hebben genomen. Denkt men, om maar iets te noemen, aan alle advocaten, notarissen, procureurs, spoor- en tramwegdirectiën, stationchefs, indusiri- eelen, kooplieden, bankiers,effectenkantoren, boekhandelaars, Maatschappijen voor levens verzekering, spaarbanken, betaalmeesters, uitgevers, winkeliers, hotels, besturen of penningmeesters van vereenigingen, enz., en aan alle particulieren die zich het groote geinak, dat thans de post zal bieden, door het nemen van postrekeningen ten nutte zullen willen maken, dan is te verwachten, dat het geldverkeer belangrijk zal worden vereenvoudigd. Zij, die zekere betalingen niet op hun rekening mochten willen aannemen, omdat zij met het ten goede overgeschreven bedrag niet accoord gaan, of om welke andere reden ook, zullen slechts aan het Postkan toor hebben mede te deelen, dat zij de terugschrijving daarvan wenschen, in welk geval het overgeschreven bedrag op de rekening van herkomst wordt teruggebracht of weder ter beschikking van den belang hebbende gesteld. Nader zal opgave worden gevraagd of men voorijpmens is, deel te nemen aan den Post-chèque en girodienst, ten einde op den dag der invoering voor alle deelnemers gereed te kuunen staan. Voor nadere inlichtingen betreffende deu dienst kunnen belangstellenden zich wenden tot den Administrateur bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie, M. G. de Bloeme, wiens bureau tijdelijk is gevestigd Van Speykstraat 14, tel. H 3861, te 's-Gra- venhage. Hot. nut van den oorlog. Onwezenlijke en echte vrede. Peace without Justice is a low estate, A dull submission to an iron Fate! But Peace through Justice is the great ideal II righteous men must strive to make it real. De woorden, die we als motto gebrnike- voor hetgeen volgen gaat en die vrij ver taald luiden Vrede zonder Recht is een gering bezit, Een droeve onderwerping aan een ijzeren lot! Dat ieder rechtschapen mensch moet helpen tot stand brengen, zijn geschreven door den heer Henry van Dyke, den sympathieken Amerikaanschen gezant te 's-Gravenhage voor het Kerst- Nieuwjaar-nummer, dat het Nederlandsch maandschrift »Vrede door Recht* bij de

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1