AMEESFQOETSGEE COÜEANT. Donderdag 1 Februari 1917. No. 8832. 67e Jaargang Uitgave van de Naainloo/e Vennootschap „De Aiiiersi'oortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Clceff" HOOFD-REDACTEUR F. J. FREDSRIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent.-Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieeie- en onteigenings- adverteiitien per regel 15 cent. Reclames 1-5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, io cent. Bij advertentiCn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon t9. Bij dit nummer behoort als 15 I.J V 0 E G S E L het eerste gedeelte van het stenografisch verslag der Raadsvergadering van Dinsdag 30 Januari. K E N N I S U K V 1 N O K N. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van tie ingezetenen dezer (lemeeiit-'. dal het door don Directeur van Krke directe betastingen, enz. te Utrecht exe cutoir verklaarde kohier van de Grondbelasting over liet dienstjaar 11)17 aau den Ontvanger van 's Kijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan «vicnieder verplicht is, zijnen i-lng op den bij de wet bepaalden voet te t ilnan en op do daarvoor gebruikelijke plaat ingeplakt le Amersfoort den 31 Januar De GEZONDHEIDS-COMMISSIE voor de Gemeente AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij hare openbare vergadering, be doeld bij art. 27 e der Gezondheidswet, zal houden op Vrijdag 9 Februari 1917, des avonds te half negen in het Raadhuis. Amersfoort, 1 Februari 1917. De Voorzitter, Dr. H. \V. SCHREUDER. De Secretaris, DES TOMBE. Brood-ran tsoeneering. In tegenwoordigheid van den Burge meester zette dr. H. W. de Boer, Direc ter van den Keuringsdienst, in een gister avond in »De vergulde zwaan» gehouden zeer druk bezochte bijeenkomst van bak kerspatroons zoowel uit Amersfoort als uit de omliggende Gemeenten uiteen de tech niek der brood-rantsoeneering, welke aan staanden Maandag 5 Februari in werking treedt. De heer A. J. v a n Z a 1 i n g e n. Voor zitter van de Bakkerspatroons-vereeniging, heette vooral den Burgemeester welkom, sprak er zijn groote voldoening over uit, d.u de vergadering zóo. druk werd bezocht en drong er bij de patroons op aan, heden- av.cid hun personeel te zenden, voor wie dr. Da Boer de zelfde uiteenzetting zal geven. De patroons zijn verantwoordelijk vnor de juiste uitvoering d«r even talrijke als moeilijke bepalingen tegenover Levens middelen-bureau èn klanten; doch het per soneel de broodrondbrengers moeten die maatregelen feitelijk uitvoeren en mogen ze dus wel heel goed kennen. Dr. De Boer zeide hierna ongeveer hetgeen ik zal bespreken, is u eigenlijk reeds bekend, want alles is reeds gepubli- Td en bovendien aan de bakkers tocge- 'tuien. Toch is het wel goed, alles zoo kort en zakelijk mogelijk uiteen te zetten en eens na te gaan, wat zij wel moeten en hetgeen zij niet mogen doen. 'k wil dan bespreken L hoe de verbruikers komen aan hun broodkaart II. hoe. de bakker ds kaarten moet be handelen III. hoe de bakker weer komt aan de grondstoffen. Na elke afdeeling zal ik gelegenheid geven, vragen te stellen. Hoe komen de verbruikers aan een broodkaart Verbruikers zijn burgers of militairen. Aan de bakkerspatroons zijn reeds vrij geleden gezonden broodkaart-formu- heren, die zij reeds aan hun klanten deden r'"'d>'rengcn en ingevuld hebben terug ontvangen. kik hier ter stede wonende, kan een broodkaart aanvragen voor zich en zijn ge zin. Let welzijn gezin. Een niet-inwonen- de dienstbode, een dagmeisje, moet dus haar broodkaart meebrengen van haar huis. Kostgangers moeten een broodkaart aan vragen voor zichzelven, Logeergasten in hotels en pensiongasten moeten aanvragen voor zichzelven. Alle hier vertoevenden, die hier geen werkelijke woonplaats hebben cri dus niet behooren tot de eigenlijke bevolking, moeten bun broodkaart aanvragen in de Gemee :te waar zij thuis behooren. Oók kan worden afgegeven een Aanvul lingskaart. Wie niet genoeg heeft aan 2800 Gram brootl per week kan zoo'n kaart aan vragen, die zal worden verstrekt aan ieder die binnens- dan wel buitenshuis zwaar werk verricht, hoofd- dan wel handenarbeid. Zoo n Aanvullingskaart is echter alléén voor bruin- brood dan wel roggebrood. En die kaart is persoonlijk. De andere kaarten zijn niet persoonlijk. Nu de militairen. Dit is ingewikkelder. 1. Zij, die niet worden gevoed van Rijks wege, bijvoorbeeld officieren worden be schouwd als gewon» burgers. 2. zij die met verlof komen. Hun worden dag-broodkaarten verstrekt iii de Gemeente waar zij met verlof vertoeven op vertoon van hun verlofpas en voor het aantal dagen dat het verlof duurt. Hij haalt die dagbrood- kaartcn bij het Gemeentebestuurhier ter stede dus bij het I.evensiniddelen-bureau. 3. zij die worden ingekwartierd. Voor hem vraagt de kwartiergever een dagbrood- kaarl aan bij het Gemeentebestuur.' Reizende personen moeten steeds de broodkaart bij zich hebben, hun verstrekt .door het Gemeentebestuur hunner werkelijke woonplaats. Eveneens logés. En óok bezoekers van hotels, restaurants, café's, enz. als zij daar brood willen nuttigen. De broodkaart duurt voor een tijdvak van vier weken Elk gezin kart kaarten krijgen na.tr ver kiezing, dus voor wittebrood (waarop óok worden verstrekt zoet roggebrood, of losse bakkersbeschuit, of tarwebloem). Wie een maal een keuze heeft gedaan, kan daarin wijziging brengen mits hij dit doet vóór den tjden van elke maand, en dus zijn bruinbrood- dan wel roggebroodkaart ruilen tegen een wittebroodkaart voor de volgende periode van 4 weken. Alsnu werd gelegenheid gegeven, over dit deel vragen te stellen. Vraag: Hoe te handelen met mili tairen, hier in garnizoen, die met toestem ming van de Regeering buiten de menage Dr. De Boer: Deze kunnen geen broodkaart krijgen tenzij ze die aanvragen in hun werkelijke woonplaats. •V raag: Hoe komt een militair, die te Amersfoort is gedomicilieerd en na Zater dagmiddag naar hier met verlof komt. aan een broodkaart? Stadhuis en Levensmidde len-bureau zijn dan gesloten. Dr. De Boer: Hij moet eenige dageti te voren berichten, dat hij komt en krijgt dan op desnoods nader vertoon van zijn verlofpas een broodkaart. Of hij moet mee-eten met zijn familie. Vraag: Door een gezin werden brood kaarten aangevraagd voor de op dat oogen- blik aanwezigen. Toen was éen zoon in millitniren drenst,'doch deze is inmiddels afgekeurd. Een andere zoon is echter mid delerwijl opgeroepen voor den dienst. Hoe moet het nu met de twee kaarten voor die ree jongelui? Dr. De Boer: Elke weck moeten de kaarten, die niet of die slechts gedeeltelijk zijn gebruikt, worden ingeleverd, met ver melding van den naam van den persoon lor wien ze zijn aangevraagd. Wanneer men er middelerwijl een huis genoot ouder dan éen jaar bijkrijgt, bestaat er in den loop der 4 weken, welke de kaarten duren, geen gelegenheid er een kaart bij te krijgen. Thans kan dit nog, omdat de regeling aanstaanden Maandag pas in werking treedt. Do aanvraag moet in dit geval liefst nog heden geschieden. Vraag: Is er een regeling voor het Militaire hospitaal? Dr. De Boer: Dedirigeerend officier vraagt bruinbrood dan wel roggebrood- kaarten aan, doch kan, op medisch advies van don behandelend geneesheer, ook witte- broodkaarten aanvragen. Bij de inlevering worden de bons overgelegd, mits onder overlegging van het bewijs van den chef van het hospitaal. V r a a g Wie moet de kaarten inleveren. Dr. De Boer: Het staat niet voorge schreven of de bakkers dan wel de ge bruikers dit moeten doen. Wie ziin kaart niet inlevert, wordt onherroepelijk verstoken van het ontvangen eener volgende kaart. Het is hoogst noodig, de publicaties van het Gemeentebestuur nog eens zeer aandachtig te herlezen. V raag: Zal het niet zeer veel last ver oorzaken, dat dit niet is Voorgeschreven De klanten doen alsof ze 't niet begrijpen en vragen den loopjongen, die er stellig niets van weet. De bakker kati met den besten wil niet zijn klanten gaan voor lichten, zelfs niet per telefoon en op, hem komen de onaangenaamheden en de schade, want als hij de bons niet inlevert, krijgt hij geen meel. Dr. D c Boer: De kaart moet inge leverd door of namens den verbruiker. De bakker 111 a g haar dus inleveren en het is wellicht goed. dat hij zijn klanten ver zoekt. dit te kunnen doen. Vraag: Is het geoorloofd, een brood kaart te ruilen -net een buurman, bijvoor beeld als men plotseling bezoek krijgt of als er plotseling tekort is omdat bijvoor beeld het eten is aangebrand. Dr. De Boer: Neen. De ka .rt is strikt persoonlijk. Vraag: Mag brood geleverd aan het personeel van de militaire censuur, dat Duiten de militaire menage is Dr. D e Boer: Slechts indien elk hunner een broodkaart aanvraagt aan het Gemeente bestuur zijner werkelijke woonplaats. Vraag Moeten dezulken uitsluitend wittebroodkaarten aanvragen Dr. De Boer: Neen. Levering van bruin- en van roggebrood is plaatselijk, doch iemand bijvoorbeeld uit Groningen, die thans te Amersfoort in garnizoen is, kan wittebrood dan wel bruinbrood ont vangen mits hij in het bezit is van een kaart, afgegeven door het Gemeentebestuur van Groningen. Vraag: Velen kunnen zich geen goed denkbeeld vormen van de hoeveelheid brood, welke zij zullen ontvangen. Als nu blijkt, d it zij te weinig krijgen, kunnen ze dan alsnog een Aanvullingskaart aanvragen Dr. D e Boer: Neen. Pas bij le volgende periode van 4 weken. Vraag: Kan uit Amersfoort wittebrood en bruinbrood worden geleverd naar Hoog land en Lcusden Dr. De Boer: Wel wittebrood, waarop de Gemeente Amersfoort geen toeslag be taalt doch geen bruinbrood of roggebrood, dat wel geld kost aan Amersfoort. Als er later een financieelo regeling is getroffen met de aangrenzende Gemeenten dan kan, evenals thans, ook alle soort brood worden geleverd naar de buitengemeenten. Dr. De Boer: We zullen nu bespreken hoe de bakkers het brood moeten afgeven. Beschuit in origiueele verpakking (in blik dan wel in papier met sluit-etiket) is geheel vrij. Alle andere soorten brood en beschuit (zoogenaamde bakkersbeschuit) moeten wor den afgegeven tegen inlevering van bons, welke bons van de broodkaarten moeten worden afgescheurd door de bakkers en dus niet door de koopers. Let er wel op, dat losse bons niet geldig zijn. Er zijn 1. wittebroodskaarten (tevens voor kren- tenroggebrood of zoet roggebrood, bakkersbeschuit en tarwebloem) 2. bruinbroodkaarten 3- rogge broodkaarten 4. aanvullingskaarten vo»r bruinbrood 5- idem voor roggebrood, en 6. dagbroodkaarten voor hotels en uit sluitend voor wittebrood. Er mag geen brood worden afgeleverd dan tegen overgiftè van bons. Op dezen vasten regel is slechts éen uitzondering en wel ten opzichte van brood voor hotels. Daarbij moet echter gezorgd, dat g» de bons d»n volgenden dag (als de wellicht 's nachts aangekomen reiziger is ontwaakt en zijn broodbon heeft afgegeven) ontvangt. 1 iebeurt dit niet dan moet onmiddellijk het Levensmiddelen-bureau (Valkestraat 12. te lefoon 506) worden gewaarschuwd. Ook mag brood worden geleverd zonder broodkaart aan militair» instellingen, en wel bruinbrood, doch alleen op schriftelijk b»vel van den commandant. Bakkersbeschuit dus niet-verpakt mag alleen geleverd op wittebroodkaarten. Het ia gewenscht, broodjes t» bakken van 400 Gram. De prijs zal daarvan offi cieel worden bekend gemaakt. Vraag: Hoe heeft de Minister zich in gedacht den verkoop van (losse) bakkers- beschuit op wittebroodskaarten De hoeveel heid meel, welke een bakker er voor terug ontvangt, is lang niet voldoende. Dr De Boer: De practijk zal zijn, dat er 7,00 weinig mogelijk beschuit zal worden gebakken en men alleen zal ver- koupen beschuit in oriyneele verpakking, van reeds bestaande fabrieken. Vraag: Wordt dit niet een ellendeen wellicht de ondergang van tal van kleine bakkers, die, juist als specialiteit, zeer goede beschuit leveren, zoowel aan klanten als aan slijters? Dr. De Boer: Een definitieve regeling teil deze is nog niet getroffen door het Centraal Brood Kantoor. Vraag: Verleden jaar liet een jongske uit een arbeidersgezin de blauwe broodkaart uit zijn hand in de gracht waaien. Hoeveel moeite we ook deden, toch was die kaart niet op te visschen. Als dat thans zou gebeuren, zou zoo'n gezin een geheele week zonder brood zitten. Is dat niet erg hard Dr. De Boer: Een nieuwe kaart kan in zoo'n geval worden afgegeven door het Gemeentebestuur. Als de ramp nu maar niet gebeurt 's Zaterdagsmiddags, want dan zit men 's Zondags zonder brood. Het is stellig gewenscht, heel voorzichtig te zijn met de broodkaart en die niet il te veel toe te vertrouwen aan een jongentje, dat haar ook kan verliezen bij het spelen. Vraag: Kan worden blijven geleverd aan de militaire caruine» Dr. De Boer: Dat is niet ingang van 5 Februari atgeloopen. Men mag alléén leveren aan militair» instellingen op schrifte lijke order van den commandant. Vraag: Dr. De Boer gaf in overweging, voortaan broodjes te bakken van 400 Gram. De Gemeentelijke verordening schrijft andere gewichten voor. Dr. De Boer: lk vertrouw, dat di» verordening nog wordt herzien vóór aan staanden Maandag. Vraag: Dr. De Broer zeide, dat geen bruinbrood of roggebrood mag afgeleverd aan iemand, die niet behoort tot de werke lijke bevolking van Amersfoort. Als er nu 1 verwacht een logé komt, mag dan daar- ior geen brood worden afgeleverd? Dr. De Boer: Ik zeide, dat er per fiets of bakkerswagen, of hoe dan ook, geen bruinbrood of roggebrood mag afge leverd in de naburige Gemèenten tenzij deze een financieele regeling hebben aangegaan Amersfoort, dat toch werkelijk den toeslag niet kan betalen voor in een andere Gemeente wonenden. Een logé moet zijn broodkaart mee brengen en krijgt daarop uitsluitend witte- Vraag: Zijn koek en banket óok be- grepen in de broodkaarten-regeling? Dr. De Boer: Zooals de naam aan duidt, zijn koek en banket geen brood en zij mogen du» afgeleverd worden zonder broodkaart. Het is nu maar de vraag, waar is de grens? Een stem: Als er gist wordt gebruikt, behoort het banket tot de brood bakkerij. De Vc grens ligt, De r de over de vaklieden het s thar de orde. De tijd dringt. Om uiterlijk 10 uur moc-t hei licht uit. Wij moeten die vraag thans niet aansnijden. Vraag: Mogen slijters brood afleveren zonder een bon til ontvangst te namen? Dr. De Boer: Een slijter is een weder- verkooper en moet dus beschouwd als een knecht en is dus verplicht, slecht* brood af te geven tegen overgifte van een bon. Dr. De Boer: Thans het derde deel hoe komt de bakker weer aan moei, bloem, r°gge. enz.? Het is zijn plicht, wekelijks de door hem ontvangen bons af te leveren aan het Levens- middelen-bnreau op opplakbladcn, soort bij soort, iedere bon op het daarvoor bestemde blad. Bij het indienen dier opplakbladen behoort, óok een ver/umelstaat en voor die twee samen krijgt de bakker een bewijs öm een correspondeerct.de hoeveelheid grondstoffen te ontvangen. Dit bewijs geeft de bakker aan zijn ge wonen leverancier, die dan zorgt voor het verder». Inlandsch tarwemeel en bloem komen van molenaar of fabriek Amerikaansche bloem komt van het C. B. K, te Den Haag; rogge komt van de Provincial» brood- cotr.missie, te Utrecht. Er worden slechts zóo veel grondstoffen verstrekt als er aan bonnetjes wordt ver toond althans eon correspondeerende hoe veelheid, welke met de prijzen vermeld staat in de officieeie kennisgeving. De leverar.'da vangt aan 4 weken later, dus 4 Maartmen behoeft dus ge»n angst te hebben voor een tekort, want de vrije bandel mag leveren tot 5 Maart. Spr. legde nu uit de verschillende bons en wees met nadruk op al hetgeen daarop slaat vermeld. De gebruikers het publiek -- mogen, zooodra re hun bons ontvangen, deze wel zeer aandachtig nalezen en moeten zich stipt houden aan de daarop voorkomende bepalingen, anders wordt de kaart ingetrokken en zit men zonder brood. Vraag: i let kan zich voordoen, dat bruilofts- dan wel begrafenismaal wordt aangerecht. Daarbij zijn a k abnormale hoeveelheden brood noodig. Hoe gaat het dan Dr. D e B 0 0 r Zoowel bruid en bruigom als de gasten moeten hun broodkaart mee nemen. Een sten',: Typisch begin van de witte broodsweken. Vraag: Bij do Avontnaalbediening "t de Groote kerk is ongeveer 4 Kilo brood noodig. Hoe dit gaan Dr. De B er De keikgaugeis n ule eerst hun broodbon inleveren. De Voorzitter sloot hierna te klokke 10 uur met een woord van dank aan dr. De Boer voor diens groot welwillendheid om de zoo zeer ingewikkelde techniek der brood kaarten-misère uiteen t» zetten en hoopte, dat allen - bakkers zoowel als klanten zoo veel mogelijk hun best zouden doen om den reeds zóo met werk overstelpten Keuringsdienst zoo weinig mogelijk to be moeilijken (Applaus).

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1