3o Januari 1917. Burgemeester. Nieuwjaarsrede. verder tot bloei ie brengen. Ik herinner hier aan uwe belangrijke besluiten van 2 Juni in zake systematische verbetering van de binnenstad, voorziening in behoefte aan schoollokalen, reorganisatie Reinigingsdienstbe sloten word lot aanstelling van een schoolarts, later ook van een verpleegster over te gaan de kermis, de laatste jaren reeds «afbesteld», werd voorgoed als jaarmarkt» opgeheven. Dit ocsluit had een direct fn.aiii.'iccl nadeel ten gevolge; laten wij hopen, dat de indirecte financieele gevolgen, en vooral die van zede- lijken aard, grooter zullen wc/en. Ter voorziening in de noodige middelen tot bestrijding der uitgaven werd n.u besloten tot verhooging van de Straatbclasiing en tot invoering van een Rioolbcl.istitig tie gaspr ijzen werden eerst in Juni, later in December Deze laatste verhanging, ook. voor electrisch licht, werd op aandrang van de Regeering overal in den lande toegepast nis een middel om te komen tot be sparing van steenkolen, daar de aanvoer van dit artikel zeer veel ie wenscben zou overlaten. Hen ander middel was de beperking der wmkelver- lichting cn direct hiermede in verband stond de ge dwongen winkelsluiting, waartoe intusschcn reeds prin cipieel in het begin van het jaar was besloten. Wat onze gasfabriek betreft, haar omzet was voel minder, niet alleen door bedoelde maatregelen natuur lijk, maar ook ten gevolge van de invoering van den zgn. zomertijd Gedurende de maanden Mei lot October werd eiken dag een uur minder kunstlicht gebrand. Als men let op de vermeerdering der geplaatste meters had men anders «en behoorlijke toeneming van het gebruik kunnen verwachten het aantal steeg immers van 5„«i op 5372, waarvan 35 voor lichtgas. 100 voor kookgas en 150 voor muntgas. Gelukkig bezat het bedrijf een behoorlijke hoeveel heid olie voor de .waterstof gasfabriek, zoodat deze water stofgas kon leveren tot 40 pet. van het afgeleverde gas. De zeer verminderde productie van steenkolen gas had natuurlijk als gevolg een belangrijk kleiner quantum cokes; de verkochte hoeveelheid daalde van 142000 ll.L. tot 95 000 H.L., derhalve met 47000 H.L. Als men nu ook let op de verhoogde prijzen der cokes, dun is het duideiijk, welke onaangename gevolgen de kolenuood voor de bevolking heeft. De bezuinigingsmaatregelen troffen Ook hel eloctriseh bedrijf; intusschen is, ten gevolge van nieuwe aanslui tingen, bij dit jonge bedrijf vooruitgang le constateeren de liehtaansluitiiigcti vermeerderden van 159 op 289. de kiachtaansluitingèii van 22 14182; de aansluit waar. Ie in K. W. vermeerderde voor licht van 110 op 353 en voor kracht van ög op 220. In verband met de sterke ver- meerdering van h.-t aar.'al motoren werii onophoudelijk de Hinderwet-procedure toegepast, Uw Raad gaf een eretitel voor het onderzoek van de vraag, op welke wijze i'i de toekomst ons bedrijf aait stroom zou komen; inmiddels is het bestaande contract van stroom levering met éen jaar verlengd, terwijl onderhandelingen zijn geopend met tie Provin ciale Utrechlsehe Eler.tr. Maatschappij, welke onlangs is opgericht. Wat het waterleidingbedrijf aangaat, valt le gedenken het verlies in eetaie instantie der procedure met de Utrechtsche Waterleiding Maatschappij Laten wij in tusschen niet dc hoop verliezen Op een beteren uitslag in eind-instantie. De loop van het bedrijf gaf alle aanleiding tot tevre denheid, hoewei de gestookte olie duurder werd. Het aantal aansluitingen klom met 489, n.l. van 244» op 2931; de hoeveelheid afgegeven water steeg met bijna 30 pet. Dit exploitatie-jaar gaf ren quantum van .521000 M", terwijl in het betrekkelijke advies voor de oprich ting voor een gelijk inwonertal een verbruik was geraamd van 4,0000 M*. Nu ik hier van de Gemeentelijke bedrijven spreek, mag ik niet nalaten te vermelden, dat dit jaar, met het Burgemeester. Nieuwjaarsrede. oog op de administratie, verschillende Gemeentelijke diensten, als Gemeentewerken, Brandweer, Openbare Reiniging, Ontsmettingsdicust, Keuringsdienst, Centrale boekhouding, afzonderlijk als bedrijf werden georgani seerd on, met tie bestaande vier bedrijven, voor gas, elcctriciteit, water en grondexploitatie, te worden be heerd door de Centrale boekhouding. Ten gevolge hiervan werden afzonderlijke begroo tingen voor 1917 samengesteld, waaruit de juiste kosten voor eiken dienst afzonderlijk zijn op te maken. Voor controle op alle bedrijven en den Gemeente ontvanger werd aangesteld een verificateur. Hoewel de gehoelc inrichting nog slechts korten tijd bestaat en nog uic' elk gedacht gebied heeft kunnen werken, valt slechts te roemen op de voorloopig bereikte resul taten. Als vanzelf kotn ik nu tot de bedrijven, niet van de Gemeente, doch in de Gemeente; welnu de industrie heeft te kampen zoowel met de moelijkhcid om de noodige grondstoffen te krijgen als met de hooge kolen- prijzen en laatstelijk me, het gebrek aan kolen. De handel ziet verlangend uit naar tijden, waarin bij weer geheel vrij zal zijn en niet, als thans, wordt beperkt door allerlei maatregelen van de overheid in het belang der distributie van levensmiddelen of van de Nederl. Overzee Trust Maatschappij., alhoewel deze laatste cr op berekend zijn, nog zooveel mogelijk den handel over zee in stand te houden. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat de scheepvaatt op onze Gemeente geen vooruitgang aan wees; hoewel de tonneninhoud van geloste schepen grooter was dan in de jaren vóór 1915, n.l. ,3 000 ton, bleef zij bij dit jaar met 8000 ton ten achter. De afvaart van hier bleef vrijwel statin,mair. Op handelsgebied wil ik nog gedenken de eierveilingen van de Vereeniging voor Pluimveehouderij. Op de gewone veilingen werden verkocht 3 ,20000 meren voor ruim i' 25000. tegen circa 2 360 000 voor f,48 000 in 1915.Ton gevolge van Rcg. eringsmaatregelen werden hier weke lijks twee malen veilingen gehouden van zoogenaamde Regcerings-eieren, in totaal 12 365 000 stuks, hetgeen genoemde vereeniging zeer ten goede kwam. In het belang van een spoedigen en uauwgezelten verkoop werd een electrische tnijnmachine aangeschaft. Nu-de producten van de kip worden besproken, mag ik niet vergeten tc vermelden de oprichting van het Centrale proof fokstation der V. P. N. De ten gevolge van den oorlog hooge kaasprijzcu brachten als vanzelf tuitnereu aanvoer mede op de kaasmarktdeze klom sedert 1914 vat, ,09 000 K.G. op 251000 in ,915 en op 483 000 in 1916of die toe neming blijvend zal wezen, als normale toestanden zijn wedei gekeerd, valt i "g te betwijfelen. Aangaande de volksgezondheid valt op tc merken de voortgaande stijging van diphthcrie-gevallcn, n.l. sedert 1.^13 22, 43, 58 en 75. Het karakter der ziekte is evenwel niet gevaat lijk. Een bepaalde besmeitings- ln tijden van duurte en helaas dien tengevolge vervalsnhmg op allerlei gebied komt een Keurings dienst bijzonder tot zijn recht; in weerwil van de on gunstige omstandigheden werd echter 15.7 pet. van hel aantal onderzochte monsters ondeugdelijk bevonden, te genover 19.3 pet. in 19,5. De markt- en winkelinspecties toonden aan. dat de hoedanigheid der artikelen minder werd, omdat alles te koop wordt aangeboden, dat nog eenigszins voor menschelijk gehruik geschikt i», Als voorbeeld van geknoei noen, ik U dat met wasch- mlddelen, waarvan 43.4 pet ondeugdelijk bleek. Het toezicht op de melk gaf gunstige resultaten ondeugdelijk was 7 pet., tegen 11.7 pet. in 19,5. Met aanbrengen van rioleering werd voortgaan n.l. in Kamp, Teut, Zogstraat, St. Aunastraat en Kranke- ledenstraat. Andere belangrijke openbare werken wer ken werden verricht, als aanleg van wegen in Tuin dorp, verbetering Kleine Koppel, betere verlichting

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 6