AMERSFOQBTSCHE COURAET. Zaterdag 10 f£0§ Maart 1917. No. 8848 67e Jaargang I Bankvereeniging H. L. A. DULLAERT Co Koopt en verkoopt effecten Realiseert coupons. Uitgave van de Naainloo/e Vennootschap „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR F. J. 7RZDZRIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en /aterdagnvond. Abonnement per 3 maanden j 1. franco per postƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentien per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Z0B.T&GR40HT 9. Postbus 9. Telefoon KENNISGEVINGEN. De Gedeputeerde Staten van de Provincie Utrecht maken bekend, dat het verkeer met rij en voertuigen over den Embranchemcnt- straatweg van den Dolder naar Maartensdijk, tusschen de buitenplaatsen Prins-Hendrik- Oord en Eijkensteijn, van den izen Maart 1917 tot nader order geheel of ten deele zal zijn gestremd. Utrecht, 5 Maart 1917. De Gedeputeerde Staten voornoemd, Van LYNDEN van SANDENBURG, Voorzitter. A. van DOORNINCK, Griffier. Aardappelen, met uitzondering van even tueel nader bekend te maken soorten«.- Amersfoort, 7 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. DISTRIBUTIE LEVENSMIDDELEN. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat in de week van 11 tot en met 17 Maart de volgende artikelen op de bonboekjes verkrijgbaar zijn AARDAPPELEN (voor zoover voor radig), RIJST (óok verkrijgbaar op bon no. 7 voor Bak- en braadvet èn op bon No. 7 voor Gezouten spek), GROENE ERWTEN, GORT, en ZEEP. Voor deze artikelen is in gemelde week alléén bon 110. 7 geldig. Bon no. 7 voor bruine boonen is geldig voor 0.5 H.L. brandstoffen, 60 briketten of of 75 turven. Houders van bonboekjes, die bon no. 6 op Zaterdag 10 Maart niet hebben gebruikt, worden verzocht, dien bon te vernietigen. Amersfoort, 8 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. AARDAPPELEN. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien zijne beschikking van 9 September, No. 72235, afd. Handel, houdende aan wijzing van goederen ingevolge art, 1 der Distributie wet 1916, heeft goedgevonden te bepaleD, dat onder 3, in stede van «aardappelen, t. w. Eigenheimers, Gronin ger Kronen, Roodc Stars en daarmede door den Minister gelijk te stellen soorten» zal worden gelezen «aardappelen van zand-, veen- en klei grond van de soorten, door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan te wijzen». Amersfoort, 7 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. AARDAPPELEN. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien zijne beschikkingen dd. 22 Januari 1917. Nos. 7610 en 7611, afd. Handel, de eerste houdende vaststelling van maximum prijzen ingevolge art. 2 en 8 der Distri- butiewet 1916, de tweede betreffende vast stelling van prijzen krachtens art. 3 der Distributie wet 1916, heeft goedgevonden te bepalen, dat in beide beschikkingen onder No. 3 van »A, Levensmiddelen* in stede van «Aardappelen van zand- en veengrond (zoo wel geel- als witvleezige)», zal worden gelezen GEZOUTEN VARKENSKLUIVEN. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de verkoopsprijs der gezouten varkenskluivcn is bepaald op 25 cent per K.G. en op 13 cent per 0.5 K.G. Amersfoort, to Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Nog niet het einde? De militaire medewerker van de „Nieuwe Crt.» bespreekt de terugtochtsmanoeuvre der Duitschers aan de Ancre en vindt vier mogelijkheden als antwoord op de vraag, wat Von Hindenburg met dit terugtrekken bedoelt. Hij vat deze mogelijkheden als volgt Ten eerste: De Duitschers hebben thans hun terugtocht ingeleid uit België en Noord- Frankrijk tot aan de linie AkenPont a Mousson, dus naar de eigen grenzen, ten einde tegenover de geweldige krachtsop- hooping der Engelschen erger, n.l. een verplettering, tijdig en zonder groote ver liezen te ontgaan. Hun front Noyon— Ver dun zal tijdens dien terugtocht weerstand bieden aan den zooveel zwakkeren druk, die bij de lange na niet zoo sterke I'ran- schen daarop zullen trachten uit te oefenen. De Duitsche legers komen aldus intact in het eigen land terug, terwijl zij alleen ver overd gebied prijsgeven, hetgeen hun niet overmatig kan derenzij verkorten hun ongunstig front en hun lange, sterk be dreigde achter waartsche verbindingen aan merkelijk. Eenmaal in het Westen aan de eigen grens terug, kan Duitschland hopen zijn hoofdtegenstanders Engeland en Frank rijk onder billijker voorwaarden tot vrede lievend overleg bereid te vinden. Met Rus land zal het zich dan vanzelf wel schikken, daar dit Rijk steeds met groote binnen- landsche moeilijkheden moet rekenen. Italië is een te verwaarloozen factor. België en Noord-Frankrijk te behouden, lag nooit in het plan. De duikbooten-campagne werkt ter zee aan dit plan mee. Ten tweede. De Duitschers ontruimen, slechts een breeüe lerreinstrook, tusschen 5 en 10 K.M., en dat onverwacht, marchee- rend bij nacht, standhoudend en vernielend bij dag, ten einde de Engelschen,-daar waar dezen hun kracht in mannen en munitie met het oog op een overweldigenden aanval het dichtst hebben gemasseerd, een luchtstoot te doen maken. Alles hadden de Britten er op berekend om een, naar zij dachten, hard- nekkigen weerstand te breken. Alles, inge wikkelde, zorgvuldig gemaskeerde artillerie- opstellingen, een net van kunst- en spoor wegen, enorme munitie-depots, troepen onderstanden van kolossale afmetingen voor reserves, electriache verbindingen, was daar op gebasseerd. En ziet plotseling komen de »would-be« aanvallers nu in ongerept, doch ook totaal in «onvoorbereid» gebied, willen zij den terugtrekkenden vijand op den voet volgen. Waar hij stand zal houden, is nog niet te voorzienóf en wanneer hij dat zal doen, evenmin. Zoo maar domweg volgen, is gewaagd; het kan een valstrik wezen. Bovendien het zware geschut, dat thans in den strijd de hoofdrol speelt, kan niet maar zoo dadelijk ter plaatse zijn, terwijl trouwens onder deze omstandigheden omtrent de nieuwe opstelling, die het zal moeten innemen, nog geen vaststaande ge gevens beschikbaar zijn, daar de vijand zelf nog niet vaststaat. Ergo het Engelsche offensief is, juist op liet oogenblik, waarop het, óok in verband met de betere weers gesteldheid, in volle kracht had kunnen losbarsten men was immers gereed gladweg ontwricht, nu echter niet door een «voorkomenden» aap val van 's vijands- wege, doch door diens «ontwijkenden* aftocht. Het kon niet ellendiger treffen. Zij, die met overstelpend geweld en kracht aanvallers wilden zijn, durven thans slechts set lorvoetend volgen, niet wetend wat deze i nieuwe en raadselachtige gedragslijn van hun 111 tactische kunstgrepen onuitputtelijk?!) j vijand beduidt. Begrijpelijk overigens wie onzer doorziet haar thans wil liet kan, nu het zoover is, echter niet lang meer duren of wij zulten het weten en dan moge- lijk tot de teleurstellende ontdekking zijn gekomen, dat de berg een heel klein muisje heeft gebaard. Des te interessanter, deze «puzzle* eens van te voren van alle kanten te bezien. De derde onderstelling is dezeVon Hindenburg 't is overbekend heelt een verklaarbaren afkeer van den loop graven-krijg. Ware hij anders de veldheer, die hij is ?.Met zijn Duitschers behaalde hij in het Oosten zijn groote overwinningen eerst aan de Masoerischo meren, daarna in Polen, het laatst in Roemenië. Tot de slag aan de Marne het aanzijn aan de Weste lijken loopgraven-krijg schonk, bracht de bewegingsoorlog den Duitschers de groote overwinningen in België en Noord- Frankrijk, waarop zij nu nóg teren. Kom maar eens buiten, gij Engelschen, uitsluitend voorbe reid op en geschoold in den loopgraven- strijd. Ondanks al uw millioenen aan mannen, uw duizenden aan tonnen munitie zul dan uw minderheid in de vlotte leiding van zich bewegende legers, het moeilijkste Staf- werk, aan der> dag treden. De betrekkelijk korte tijd, waarin soldaten kunnen worden afgericht en munitie bij hoopeu kan worden vervaardigd, is absoluut ontoereikend oin ervaren, wel onderlegde boogerc aanvoer ders en Staven te kweeken. Kom maar eens builen, in het open veld daar zullen wij die loopgraven-helden tot een beslissen- den slag dwingen en verslaan. Aldus de Duitschers. «Reculer pour mieux sauter* (teruggaan om een beteren aanloop te kun nen nemen) wordt het dan. De laatste, meer onbeperkte, onderstel ling is deze De Duitschers wijkon, daar waar op het Ancre-vak in de sterk West waarts uitspringende bocht de strijd tegen de hen omvattende overmacht slechts onder voor hen ongunstige voorwaarden kan worden aanvaard, terug ont dezen onder betere omstandigheden, namelijk op een recht front, opnieuw aan te nemen. Zoo maar voetstoots prijsgeven van de kostbare vredespanden, die België en Noord- Frankrijk hun zijn, doen zij nooit ofte nimmer. Heeft Von Hindenburg dit laatste niet zelf uitdrukkelijk gezegd t Welnu dan -- ziehier vier plausibele oplossingen van het groote raadsel, dat, nu de voorjaarsstrijd zal beginnen of wellicht reeds is aangevangen, ieders aandacht ge spannen houdt. Welke oplossing is de juiste? Geduld wellicht een paar dagen slechts en wij zullen het weten. De «Arnhcmsche Crt.« gelooft niet veel van die «paar dagen* en schrijft: Pessimisten en optimisten, zij die mop peren „dat er nooit een eind aan dien oor log komt» en zij, die Coen's leuze „Knde desespereert niet» tot de hunne hebben ge maakt, zij allen waren het langzamerhand toch wel over êeu ding eens geworden dat wij dezen zomer den beslissenden strijd zullen beleven. Waarop eigenlijk die veronderstelling berust, is- moeielijk te zeggenmaar de wensch was ook hier dc vader van de ge dachte en als men ging zoeken naar de gronden voor deze hoop, waren er ook wel argumenten te vinden, die op het naderen van de beslissing duiden. Bovendien was AMERSFOORT Langegraciit ao Sclierpenzeel Soest. Tel. Intero. 363. men, die mcening huldigend, in goed ge zelschap buitenlandsche militaire critici, die dichter bij de mannen zitten die het weten kunnen dan wij, beweerden het zelfde, en zelfs officieele verklaringen, spee ches ter rechtvaardiging van een nieuwe barbaarschc oorlogsmethode of ter propa geering van nieuwe oorlogsleeningen, wezen erop, dat in de beslissende ure een laat ste krachtsinspanning noodig was. Ook ontevredenen, Wien de oorlog te lang duurde, werd de mond gesnoerd met 'een «nogéen zomer maar, dan Is de eindoverwinning er». En nu? Het gaat er veel op gelijken.nf de geschiedschrijvers ook 191N nog als oorlogsjaar zullen moeten boeken. Wel is waar is pas éen zesde deel van het jaar 1917 verloopen, cn kan er van Maart tot Decefnber nog een stroom bloeds vloeien ter behaling van die, in 1914 door velen reeds verwachte, zege, maar daartegenover staan enkele feiten (gelukkig nog maar enkele? die het tegendeel doen vreezen. Als voornaamste feit, waarop hier wordt gedoeld, mag dan wel beschouwd worden de Duitsche politiek der laatste maanden. Twee belangrijke wijzigingen meer nieuwigheden vallen daarin immers op de onbeperkte duikbootenoorlog, en de terugtrekkende beweging aan de Ancre. Dc duikbootenoorlog is gerechtvaardigd met te wijzen op het beslissende stadium, waarin de sirijd op leven en dood thans is geko men maar het doel is, Engeland te dwingen tot toegeven, en als dat op deze manier moet gebeuren, zal cr zeker een jaar mee heengaan eer de Engelschen beginnen te merken, dat zij het slachtoffer worden van een onderz.eesche blokkade. De duikbootenoorlog zal dus niet mee werken om dit jaar den oorlog te beëindi gen; evenmin doet dat de terugtrekkende beweging aan de Ancre. Wanneer de En gelschen van plan geweest zijn, het offen sief in te zetten zoodra het zachte weer aanbreekt, dan zullen zij zich moeten haasten want in het ontruimde gebied moeten zij nu loopgraven, wegen en depots aanleggen, dc artillerie moet verplaatst worden en tal- looz.e andere werken moeten worden aan gelegd. Is de bewegingsoorlog er eenmaal, clan zijn dez.e moeilijkheden vervallen, want dan behoeft een terugtrekkend of achter volgend leger maar tijdelijke veldstellingen in plaats van gebetonneerde onderstanden te betrekken en vervalt de groote betee- kenis van de zware artillerie. De Duitschers hebben aan de Ancrc die nieuwe stellingen alde Engelschen moeten ze nog maken en bovendien hun artillerie inschieten op terrein, waarop zij r.og nooit hebben geschoten. Onvermijdelijk is dus een ujtstel van een Engelsch of een Duitsch offensief. Bovendien komt daarbij de invloed van den duikbootenoorlog. Heeft deze ecnige' uitwerking op het Kanaal-verkeer, dan zullen de Engelschen dit eerst na eenige maandei bemerken aan het slinken van hun voorraden. Voor de Duitschers is het dus zaak, de beslissende gevechten te rek ken tot het zoover komt (dat dit laatste vast staat, is natuurlijk dubieus, behalve in Duitsche oogen) m. a. w. de beslissing uit te stellen, minstens tot ver in den zomer, maar liefst een heel jaar, omdat 'svijands krachten dan het succes van den duik bootenoorlog voorop gesteld noodzakelijk afgenomen moeten zijn. Bovendien komt nu van Engelschen kant een stem en niet de eerste de beste die óok uitstel vraagt. Churchill'verklaarde in het Lagerhuis niet te gelooven, dat de overwinning dit jaar zal komen. De krachten aan de gevechtsfronten slaan vrijwel gelijk. Het zou onverstandig zijn, aldus deze ex- Minister, dit jaar op groote schaal tot het offensief over te gaan, tenzij het weder gunstig is en de reserves aan manschappen onder Britscb bevel voldoende zijn om een beslissend resultaat te verzekeren. Daar er geen zekerheid is* dat dit jaar de beslissing zal vallen, zeide hij, zou het beter zijn, de superieure hulpbronnen van Engeland te ontwikkelen, want ofschoon er een even wicht van krachten aan de gevechtsfronten is, zijn de hulpbronnen van de geallieerden oneindig veel grooter dan die van den vijand. Hij ried de Regeering, thans toe bereidselen te treffen voor den veldtocht van 1918. Nu is Churchill wel geen opperbevelheb ber of lid der Regeering, maar zijn meening weegt toch minstens op tegen die van En gelsche militaire critici, die het tegenover gestelde betoogen; en dat men niet roeke loos een beslissend offensief moet beginnen, als geen onuitputtelijke nieuwe reserves meer vooreen volgend jaar ter beschikking staan, is ontegenzeglijk waar. Wanneer men nu aan beide kanten aan de Somme de beslissing gaat uitstellen, is er zeker geen hoop op vrede met Kerstmis 1917; want wat er ook in het Oosten mo ge gebeuren, zonder een radicale nederlaag in het Westen zal geen van tweeën den strijd opgeven. Von Hindenburg zal allicht zijn geliefd Oostfront uitkiezen voor een zomer-veldtocht en probeeren om daar de Russen te brengen tot, vredesneigingen, terwijl da duikbooten dat volgens een andere methode met Engeland probeeren; de En tente daarentegen zal in het Westen aan vallen, maar daarbij alleen alle reserves kunnen inzetten als zij vrijwel zéker is van de overwinning eu tevens overtuigd is dat, de gelegenheid een volgend jaar niet gunsti ger kan zijn. Denken evenwel de leidende personen te Londen en te Parijs als Chur chill, dan moeten we nog een jaar wachten en krijgen de pessimisten weer gelijk. Massingham schrijft in de «Nation- Het interview van Haig (waarin de Engelsche opperbevelhebber een verplet terende nederlaag voor de Duitschers aan kondigde) is vrijwel verloochend, Minister Henderson heeft op zijn optimisme afge dongen en we worden uitgenoodigd ons op

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1