AUEESF00RT3CIE COURANT. Dinsdag 20 fHp| Maart 1917. Ns. 8852 67e Jaargang kosteloos- Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR P. J. FREDIHIEE AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maandenj 1BUREAU: franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- XEQR.T2EGXLACHT 9 advertentiön per regel 15 cent, Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Postbus Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. 9' Telefoon 19. Wie zich met ingang van 1 April doet in schrijven als ahonik!, ontvangt de tot dion datum verschijnen de nummers K KNM SU E V I NIJKN. MAXIMUM-PRIJS TURFBRIKETTEN (BAGGERTURF) De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de maximum-prijs van baggerturf of turfbriketten is gesteld op f 1.10 per roo stuks en dat er geen aan leiding bestaat om deze te verhoogen. Amersfoort, 17 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. RIJST. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien artikel 6 der Distributicwet 1916, beeft goedgevonden te bepalen, dat met ingang van heden verboden is, zonder zijne schriftelijke machtiging rijst van welke soort ook - te vermalen. Amersfoort. 19 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. BLOEM EN MEEL. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat do Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gelet op artikel 8 der Distributie-wet 1916. overwegende de noodzakelijkheid van beperking in het tarwegebruik, heeft goedgevonden vast te stellen de volgende distributie-regeling van Regee- ringsbloem en Regeeringsmeel. Artikel 1. Aflevering en vervoer van tarwebloem en tarwemeel is verboden, be houdens ten aanzien van partijen, waarvoor door het Rijks-bureau voor de Distributie van graan en meel of het Centraal Brood Kantoor een geleidebiljet is afgegeven. Het verbod, vervat in het voorgaande lid, is niet van toepassing op Rcgcerings- bloera en Regeeringsmeel. Art. 2. Onder Regeeringsbloem, resp. Regeeringsmeel, wordt verstaan bloem, resp. meel, door fabrikanten en molenaars niet andere grondstoffen vermengd, overeen komstig de aanwijzingen, door of namens den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gegeven. Art. 3. De grondstoffen ter vervaardi ging van Regeeringsbloem en Regeerings meel zullen door of vanwege den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel uit sluitend verstrekt worden aan die fabrikan ten en molenaars, die naar zijn oordeel in staat zijn, Regeeringsbloem en Regeerings meel te vervaardigen. Art. 4. De molenaars, die naar zijn oor deel niet in staat zijn, Regeeringsbloem of Regeeringsmeel te vervaardigen en die hun bedrijf maakten van bet verwerken van tarwe, zullen maandelijks Regeeringsmeel door een door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan te wijzen fabriek, in eene door hem te bepalen hoeveelheid, geleverd krijgen, tegen den prijs, vastge steld ais groothandelprijs in gevolge artikel 8, sub 3 der Distributie-wet 19iö, verminderd met 25 cent per too K.G., terwijl zij dit Regeeringsmeel zullen moeten afleveren tegen den genoemden groothandelsprijs. Art. 5. Deze distributie-regeling treedt heden in werking. Amersfoort, 19 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gelet op artikel 6 der Distributicwet 1916, heeft goedgevonden te bepalen, dat met ingang van 15 Maart 1917 ver boden is, behoudens zijne bijzondere toe stemming 1. tarwe en rogge te verwerken als -edcrmiddel voor dieren 2. tarwe en rogge, onverwerkt of ver werkt, ongemengd of gemengd met andere stoffen, als voedermiddel voor dieren te gebruiken. Amersfoort, 19 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien zijne beschikking van 22 Januari 1917, No. 7610, afdeeling Handel, gelijk deze is gewijzigd bij zijne beschikkingen van 2 Februari 1917 («Nederlandsche Staats courant» No. 28) en van 9 Februari 1917 (No. 34), heeft goedgevonden te bepalen, dat in genoemde beschikking van 22 Januari 1917, No. 7610, afdeeling Handel, mot ingang van heden zal worden gelezen A. sub 3" Ia Levensmiddelen, in stede van 1. Ongebuild tarwemeel (voor zoover dit dient voor het bakken van bruinbrood voor particulieren, die hun brood zelf bereiden), en de daarachter genoemde prijzen I. Regeeringsmeel, ter bereiding van Regecringsbruinbrood of op broodkaart te verstrekken voor het bakken van bruinbrood door particulieren. a. maximumprijs, vastgesteld ingevolge art. 2 der Distributicwet 1916, 14 cent per 1 K.G. b. Maximumprijs, vastgesteld ingevolge art, 8, lid 3 der Distributicwet 19 tfi, groot handelprijs f22.35 Per 100 K.G., kleinhnn- delprijs 14 cent per 1 K.G. B. sub 3" II in stede van: 10. Tarwebloem (inlandsch). II. Tarwebrood (bruinbrood, uitsluitend op broodkaart te verstrekken 1. 12. Tarwemeel ongebuild, uitsluitend op meelkaart te verstrekken). ij. Tarwe waterbrood (gebuild) en tarwe- waterbrood (gebuild), gebakken onder rab binaal toezicht, en de daarachter genoemde prijzen 10. Regeeringsbloem (uitsluitend op brood kaart te verstrekken), maximum-groothan- dclprijs f26.25 per 100 K. (i„ maxiinum- kleinhandelprijs 33 cent per 1 K.G, 11Rcgeeringsbruinbrooil uitsluitend op broodkaart te verstrekken, maximum-klein- hnndelprijs 5 cent per 400 gr, 12. Tarwewaterbrood (gebakken van Regeeringsbloem), maximum-kleinhandel- prijs 12.5 cent per 400 gr. 13. Tarwewaterbrood (gebakken onder rabbinaal toezicht), maximuiii-kleinhatidol- prijs 13 cent per 400 gr C. dat door de fabrikanten, molenaars en grossiers, voor zoover deze laatste personen overeenkomstig de beschikking van 12 Maart 1917 («Staatscourante No. 60) door de Brood-Commissies zijn erkend en hunne be middeling bij de aflevering van bloem ver- leencn, rekening van vrachtvoorschot kan worden ingediend bij liet Meelvracht-ver- rekenkantoor, Koningskade 22 te 's-Grnven- hage; D. dat in den sub b vastgestelden groot handelprijs van Regeeringsbloem is begrepen f 1,40 per 100 K.G, ten bate van het Cen traal Brood Kantoor E. dat aan tusschenpersoncn op verzoek eene provisie moet worden toegekend als is aangegeven in zijne circulaire van 23 Maart 1915, No. 12001/6; 1 F. dut aan dc onder C genoemde grossiers eene extra vergoeding van f 0.25 per afge leverde 100 K. G. Regeeringsbloem zal worden gegeven, na indiening van eene provisie-nota aan liet Meel vracht-verreken- kantoor, Koningskade 22 te's-Gravonhage, Amersfoort, 19 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, 1 Van RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort I maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien de distributie-regeling van brood, bloem, meel en rogge, vastgesteld bij zijne beschikking van 27 December 1916 (»Ne- derlandsche Staatscourant» no. 303,1 heeft goedgevonden te bepalen, dat daaraan hut volgende wordt toegevoegd: Art. 17 (4). Een fabrikant, die overcen- komstig het bepaalde in het voorgaande lid, zijne tarwe zelf maalt, is verplicht, zich te gedragen naar de voorschriften, die door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, of namens hem, in dat ver band zullen worden gesteld. Art. 30 De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel houdt zich d" be voegdheid voor, om, in stede van tarwe bloem en tarwemeel, te doen leveren Re- geeringsbloent en Regeeringsmeel van te bepalen samenstelling. Bijaldien de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van deze bevoegd heid gebruik maakt, gelden de vorenstaande bepalingen, voor zoover van toepassing op tarwebloem en tarwemeel, voor Regee ringsbloem en Regeeringsmeel, I Amersfoort, 20 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. GOEDKOOPE COKES. Tot nader order zal geen goedkoope cokes op dc cokeskaarten verkrijgbaar zijn. Amersfoort, iu Maart 1917. De Directeur van het Levens middelen bureau. Voorheen en thans. Wanneer we wat ouder zijn geworden en in een rustig uurtje onze herinneringen raadplegen uit vroeger en veel vroeger jaren dan kan het niet anders of bet con trast tussclien voorheen en thans doet soms twijfel oprijzen, of die herinneringen, die indrukken van kinderjaren en jongen tijd, wel oen getrouw beeld geven van hetgeen was en wij beleefd en ondervonden hebben. Hoe langer ons leven, des te tulrijkcr de herinneringen; hoe meer jaren wij ge leefd hebben, des te mcnlgvuldiger zijn de veranderingen, die gewoonten, leefwijze, gedachten, kortom alles, In den loop der jaren heeft ondergaan. En dikwijls vragen wc ons af: hebben wij dat alles werkelijk meegemaakt en heeft de geest des tijds zich zóózeer van ons doen en denken meester gemaakt, dat wij ons in zijn ideeën en daden toch kunnen terecht vinden? Toen we nog kinderen waren, wat was alles nog eenvoudig; primitief zouden we liet nu noemttn. Maar tevens, hoe tevreden waren we bij dien eenvoud, hoe verheugd als een extra-versnapering ons ten deel vielhoe noemden we het een feestdag, wanneer wc met een uitgang of prettige ontspanning werden verrast, Hoe eenvoudig was het huis ingericht; hoe eonvoudig waren de klecding. de maal tijden, de gewoonten, de gehecle leefwijze, Alles vormde een groot verschil met het geen wij thans gewend zijn wanneer wij het met de oogen van voorheen beschouwen en dat naar onze veranderde begrippen een veel aangenamer en beter aanzien heeft, Dc- kinderen van thans zouden zich tdet kunnen thuis voelen in dien ouden tijd; de jongelieden zich niet kunnen voorstellen, dat er waarlijk werd geleefd in die een voudige wereld met haar weinige gemakken en schaarsche uitspanningen, En toch, uit dien eenvoudigen tijd, uit die primitieve omgeving zijn mannen en vrouwen voortgekomen, die tot nut en heil van land en volk hebben geleefd en ge werkt die hun ernstige gedachten hebben omgezet In daden, waarvan deze tijd de vruch'cn pluktdie den stoot hebben ge geven aan uitvindingen en verbeteringen op allerlei gebied; die den vooruitgang hebben bewerkt en bevorderd, waardoor zooveel goeds, nieuws en practlsch tot stand kwam, waaraan in onze jonge jaren niet te denken viel. Elke tijd heelt zijn elgeti stempel, elke eeuw haar eigen geest 1 maar óok elke periode is do vrucht van een vroegere, die haar tot rijpheid brengt. Waar elke periode zoowel haar goede als haar- minder gun stige zijde heeft, willen we hier een paar opmerkingen maken. Voorheen was de inrichting der huizen zeer eenvoudig. Wat wist men ti.en van kostbare, sierlijke meubelen en gordijnen, gemakkelijke zetels, sofn's, enz,, die non- digden tot rusten en niets doen, Bij enkele lamilies, zeer rijke of voorname lieden, vond men ze in den salon, waar men be zoek afwachtte, waarmede men rustig wilde praten maar in de huiskamer stonden alleen gewone stoelen. In de burgergezinnen was ook wel een kamer, waar men iemand ont ving die men de drukte van het huiselijk verkeer wilde besparen, maar al bevatte dit vertrek een meer sierlijk ameublement dan de woonkamer, eenvoud had ook daar den hoofdtoon zeer groote eenvoud, vol gens onze moderne IdcePn, Do gemakke lijke stoelen van dezen tijd zocht men er te vergeefs, Vader en moeder hadden ieder hun eigen eenvoudigen leunstoeldie kwam hun toe als ouders, als hoofden van het gezin. Was een kind ziek, dan bracht men het naar bedmaar een kind met lichte ongesteldheid op een rustbank leggen of een gemakkelijken stoel geven, men zou er niet aan gedacht hebben trouwen» men kon het ook niet doen, omdat de gelegen heid werd gemist. Men was er niet voor. de kinderen te verwennen. I lot gemak dient* zegt het spreekwoord; en onze ouders wisten wel, dat wanneer de kinderen het in hun jeugd gemakkelijk hebben, hun de strijd om het naslaan, wel eensM te moeilijk kan worden. Ik wil daarmee niet zeggen, dat er soms geen gevallen voorkwamen, waarin het beter zou zijn geweest, dat men het een kind wat gemakkelijker had gemaakt; maar over 't algemeen was het wel wijs gezien van onze ouders, de jeugd niet aan te veel gemak tc gewennen. Mijn eigen ondervinding heeft me daarvan overtuigd, al viel het me des tijds wel eens heel moeilijk, die waarheid in tc zien. Wat onze vermaken betreft, die waren heel wat schaarschcr dan die nu het deel zijn van dc jeugd. AI de openluchtspelen, al de sport, die in onze dagen de gedachten der jongelui vervult en bij velen tot harts tocht wordt, waren ons onbekend. Lessen en huiswerk moesten eerst geleerd en af gemaakt worden, eer het uliapnnnlngsuur mocht slaan; en daaraan werd streng de hand gehouden. Dan echter, als het weer het toeliet, den tuin in of op dc wandeling; was het seizoen daarvoor niet geschikt, dan schikten wc ons om de tafel in de gezellige huiskamer met een prettig boek; of vader legde do courant neer en vertelde ons een en ander van hetgeen hij had gelezen, dat in de buitenwereld gebeurde of iets uit eigen ervaring.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1