27 Maart 1917. Voorzitter. Distributie Levensmiddelen. instrumenten. Wij wachten dus op het «ogenblik af de beslissing van het Steuncomité. Mijnbeer Hofland, ik kan u onmogelijk antwoorden op uw grieven ten aanzien der verschillende artikelen. Ik zou daarvoor deskundig moeten zijn en bovendien beter voorbereid. De heer Hofland; Ikunt mijn rede met de grieven krijgen. De Voorzitter: Heel graag. Ik zal er werk van maken dat alles onderzocht wordt en speciaal de Wethouder, die aan het hoofd staat van den Keurings dienst. zal niet nalaten te doen wat noodig is. Dat de combinatie van betrekkingen van directeur van den Keuringsdienst en van het I .evensmiddelen-bureau schade zou doen is ook nog de vraag. Ik kan u wel zeggen dat in de meeste groote steden een dergelijke combinatie bestaat, b.v. in Arnhem. Leiden. 'trecht en Den Haag en te Groningen misschien ook. Daar vervullen de directeuren van den Keuringsdienst allen een rol bij de distributie. De dogmatisch staatsrechterlijke bezwaren zijn niet van mij, maar van de Distributiewet. Die gaan dus niet tegen ons, maar tegen het systeem Ier Wet. Zoo- dra de uitvoering van een wel door de Regeering aan hel gemeentebestuur is opgedragen, geschiedt die door B. W. en kunnen wij er hier nieis meer aan doen en u zou uw bezwaren even goed kunnen opperen ten aanzien van de Wet op het I. O., de Drankwet, de Hinderwet enz. Wij kunnen slechts echter onzen plicht doen, de verantwoordelijkheid is nu eenmaal gelegd op de schouders van li. W. en die moeten zij volkomen dragen. De Wethouder voor Maatschappelijk Werk wijst er mij op dat juist over de normaal-margarine geschreven is door den Keuringsdienst en weer geschreven, omdat die een watergehalte bevatte van j Wat de aardap pelen betreft, is er ook geprotesteerd. Als tie Itecren wisten, hoe vaak er geschreven was om na-zending van aardappelen, dan zouden zij verbaasd staan. Maar het geeft niets, men is afhankelijk van Den lla.tg, dat ieder op zijn beurt moet helpen. Hetzelfde is hete .al met andere artikelen. Toen in andere steden gesproken werd van tie afle vering van 2 ILL. kolen, hebben wij ons onmiddellijk gewend tot hel Kolenbureau met de vraag, dat Amers foort niet op anderen voet behandeld zou worden met de andere gemeenten en daarvan hebben wij - zekering ook gekregen, liet is hoogst onaangenaam, dal in andere gemeenten dergelijke dingen maat gezegd worden, want dan denkt de burgerij, dat het wordt gedaan -"<k. Neen. zegt het Kolenbureau, daarmee is niet gezegd, dat het wordt gedaan. Tol twen ma»! t---- is ons verzekerd, dat .Amersfoort t iet ander* In-nat.- niet weg. dat dergelijke berichten in de d.i .---iade- verschijnen, «ie dun gaande van den et-urn m i ir het andere oor. wijd en zijd verspreid worden l'cn slotte kan ik U zeggen, mijnheer IL f dat het mij altijd heel aangenaam zal zij. in durg lijk' gevallen zo - spoedig mogelijk te worden ingelicht, opdat B. tS. W. onmiddellijk kunnen ingrijpt-.. 200 Deneer Van Xijnatten: M.de V..ten aanzien van een andere materie dan door dén beer Hofland ter sprake gebracht, zou ik ecu vraag willen stellen. Zijr. mijn inlichtingen juist dan is ttiej. Van Achter berg it! liet begin of in den loop van de maand November 191a als onderwijzeres ontslagen. In begin December is er toen eet, tijdelijke krach' gekomen en nu na ruim drie en half maand beeft der. Raad nog geen voordracht bereikt, om in de vacature te voor zien. Zonder nu af to dingen op de capaciteiten van •die tijdelijke kracht, geloof ik toch niet. dat zoo'n toe stand geweiischl is, vooral niet aan die s- hooi aan de Puntenburgerlaan. waar. naar ik verneem, het laatste Verschillenden. Distributie Levensmiddelen. jaar nog al veel tijdelijke krachten zijn werkzaam geweest. Ik zou dus willen vragen, M. de V., hoe het komt dat den Kaad nog geen voordracht heeft bereikt. De Wethouder Van der Wal M. de V.. na dn mededeeiing van den heer Van Xijnatten, beloof ik een onderzoek daarnaar in te stellen en zal een voordracht zoo spoedig mogelijk den Raad bereiken, 201 1 'e heer Houbaer: Zooeven is door den vorigen spreker een heel ander onderwerp ter sprake gebracht dan aan de orde was. ti.l. de distributie. Ik zou u willen vragen, of in andere gemeenten geen commis sies zijn benoemd, die iti deze zaken den Burgemeester en den Directeur van het Levensmiddelenbedrijf en den Keuringsdienst bijstaan. Ik geloof dat hel thans werkelijk noodzakelijk is, dat een dergelijke commissie wordt ingesteld. Ik zou dus willen vragen of wij door maatregelen van tien Minister absoluut geen commissie kunnen instellen. De Voorzitter: Mijnheer Houbaer. u zult zich toch wel herinneren, dat deze zaak ter sprake gebracht is in den Raad en dat 1'. ,V W. toen opmerkten, dat het hier betrof de uitvoering van een Rijkswet, welke was opgedragen aan IV W. c-n dat een Commissie van Bijstand hier geen zin heeft. Die discussie nebben twee --I drie maanden geleden gehad. Nu wordt er hier vaak over gesproken, alsof tie uitvoering alleen aan mij is opgedragen, maar dal is niet het geval ze is opgedragen aan B. ,t W. De heer Houbaer: Maar ik vraag of erin andere gemeenten geen commissies zijn benoemd, dan zouden wij dat goetle voorbeeld kunnen volgen. De kosten moeien door de gemeente betaald worden. Licht dus. dat een Commissie uit de burgerij en tie Raad hier stem 111 krijgt. De Voorzitter De Wet laat een Raadscommissie van Bijstand niet toe. De heer Houbaer. iin in andere gemeenten dan 'i De Voorzitter Ik weet niet welk karakter die drag tin. De heer Houbaer Zouden wij van u die inlichtin gen dan niet kunnen krijgen? De Voorzitter liet staat u vrij u die inlichtingen zelf te verschaffen. De heer Houbaer: Maar ik zou ze graag hebben van uw zijde. De Voorzitter Wij hebben in de/en altijd het maal 'opgedragen aan B. -V \V. en niet aai. tien Raad. De heer II «Hand; Dit mag formeel correct zijn, maar ik boa het toch niet met u eens. De Voorzitter I).it moot op die manier, anders zouden alle grenzen vervallen. Wanneer niet goed on derst luid wordt gemaakt tusscben bevoegdheid van dan is mijn ervaring dat liet op slot van zaken met het gemeentebestuur in de aar loopt. Ais de Kaad zich vaal bewegen op het gebied van B. «V W en 1 .ingekeerd, dan loopt het mis. liet is noodzakelijk de prees altijd goed in het oog t houden. De heer Oosierveen: Wat betreft bet verstrekken van voedsel aan de bevolking, zal er we) een commis sie kunnen worden benoemd, maar wat betreft het verstrekken der Kegeeringsgoederen, heeft het geen

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 19