AMERSFOQETSCEE COURANT. Zaterdag 7 |gi§ April 1917. No 8860- 67e Jaargang. lütitav» van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma .4. B. van Cleetf" HOOFD-REDACTEUR F. J. FRSDSRISS. AM ERSFOORT. Verschijnt Dinmlag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1. franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentifin per regel 15 cent. Roolames 1—5 regels /i.25 Bewijsnummersnaar bulten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiCn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGBACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. I» E S NI S (1 i: V I X ti L N. DISTRIBUTIE 1K V ENSM1 DL") E LF.N. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat in de week van tot en met 14 April de volgende artikelei optie bonboekjes verkrijgbaar zijn: AARDAPPELEN, RIJST, GORT, HAVERMOUT, GROENE ERWTEN, BAK- en BRAADVET (voor zoover voor radig). ZEEP. Voor deze artikelen is in gemelde week alléén bon no. 11 geldig. Bon no. 11 voor Bruine boonen is geldig voor 0.5 ILL. anthraciet of 60 briketten of 75 turven. Bon no. 11 voor Gezouten spek is geldig V°GEZOUTEN VARKENSVLEESCH inet dien verstande, dat wordt verstrekt op bons met 1 roode streep 400 Gram 2 strepen 800 4 1600 Houders van bonboekjes, die bon 110. 10 op Zaterdag 7 April niet hebben gebruikt, worden verzocht, dien bon te vernietigen. Amersfoort, 5 April 1917 Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, Van RAN'DWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. AANVULLINGSBROODKAARTEN. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat, in verband met de nadere door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gegeven voorschrif ten, ALLE tot heden ingediende aanvraag formulieren voor aanvullingsbroodkaarten zijn VERVALLEN. Nieuwe formulieren voor het aanvragen van aanvullingsbroodkaarten zijn verkrijg baar aan en moeten ingediend worden op het Levensmiddelen-bureau. Amersfoort, 3 April 1917. De Burgemeester voornoemd, .Van RANDWIJCK. AANVULLINGSBROODKAARTEN. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat aanvullingsbrood kaarten ingevolge ontvangen circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel alléén mogen worden uitgereikt indien inderdaad gebiedende noodza kelijkheid bestaat; dat die noodzake lijkheid in het algemeen slechts aanwezig mag worden geacht bij personen, die door den aard hunner werkzaamheden niet in staat zijn, in den loop van den dag een warm maal te gebruiken en dus den gehee- len dag alléén door middel van brood in hunne voeding moeten voorziendat bij te groot broodverbruik de Minister zich der verplicht zou zien, weder het ran nog lager te stellen, waarom wordt ver zocht om er zooveel mogelijk, door zuinig broodgebruik, toe mede te werken, dat met de aanwezige voorraden zoo lang mogelijk kan worden rondgekomen. Amersfoort, 3 April 1917. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. R. VEENSTRA. VAN RANDWIJCK. BENZINE. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien art. 8 der Distributiewet 1916, heeft goedgevonden te bepalen: 1. het is verboden, benzine te vervoeren, te verkoopen of af te leveren, tenzij door den Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel daartoe vergunning is verleend; 2. de voorwaarden, onder welke ver gunning zal worden verleend, zullen nader worden vastgesteld. Amersfoort, 5 April 1917. De Burgemeester voornoemd. VAN RANDWIJCK. GRONDBELASTING. Djj^Burgemeester der Gemeente Amers brengt ter algemeene kennis, dat de Staat No. 75 der Grondbelasting van den 6den April tot en met den nden Mei 1917 ter inzage is nedergelegd op het Büreau der Gemeente-belastingen, Koestraat 9 Amersfoort, 4 April 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Paasckgedachten. Al wederom staan we aan den vooravond van een dier dagen, welke in de ontstel lende gebeurtenissen van dezen tijd van bijaa algemeene verdwazing en nooit ge kende ellende een oogenblik van verpoozing eischen voor onze- gedachten; die er ons als het ware toe brengen, een streep te trekken onder de geboekte posten en onze levensrekening eens op te maken, i Want ongetwijfeld is de feestdag van Paschen zulk een rustpunt in ons leven. Is die rekening, van materieel standpunt bezien, voor vele lagen der burgerij, een gunstige? Het ligt voorzeker niet aan ons, wanneer we deze vraag niet onomwonden bevesti gend beantwoorden. Want maar al te velen denken nog maar altijd niet aan het woord, den 5 Juli 1830 door Salvandy op het bal voor den Koning van Napels gesproken tot Louis-Philippe, hertog van Orléans >Nous dansons sur un volcan» (wij dansen op een vulkaan). I Maar al te velen begrijpen nog niet den ernst der lijden. Ja, er klinkt weer iets van vredesgeruch- ten; het heet, dat Engeland boe men bet ook moge noemen, de groote stuw kracht in dezen vreeselijksten aller oorlo gen door Oostenrijk de Centrale mogend heden laat polsen om te komen tot een redelijken vrede; een, die geen nieuwen ojrlog met nieuwe verwoestingen aan men- schenlevens, eigendommen en kapitaal in z'jn schoot bergt; doch. tot een, die de Oude en straks ook de Nieuwe wereld zoo d-ingend noodig heeft. Want er moet zo» spoedig mogelijk tsn einde komen, niet alleen aan de massa- shchtingen, de reusachtige vernieling, maar ó»k aan de verwildering, die een recht- sireeksch gevolg is van den oorlogstoestand. Hoe heeft het moreel van oud èn jong gileden Zal het nog mogelijk zijn, de jeugd van tlans, de diep gezonken moraliteit ook it de nog niet in den krijg meege- seepte landen, ooit weer te brengen op let peil waarop ze vóór den oorlog ston- dn? De kinderen, die hebben geleerd.dat net niet-eerlijke middelen (smokkelen,enz.) neer te verdienen is dan door eerlijken abeid, zullen het, ook lang n\ dat deze okaan tot stilstand is gekomen, niet meer ao nauw nemen met de begrippen van er en fatsoen; de vrouwen, die eerst hun itwendigen eenvoud prijs gaven voor de feeding >trop bas en haut et trop baut en lis» (veel te laag van boven en veel te bog van onder) en de strikken cn kwik- Mn der vreemdelingen van wel zeer ver Bankvoreenlging H. L. A. DULLAERT Co AMERSFOORT l.anecgracht 30 - Telefoon 363. NOEST - Van Woede-straat 21X1 - Telefoon tt. SCIIKItPKXZfcEL - Hykn-straatwog - Telefoon 2. Kantooruren van 9-6. Kas geopend van 9-5. 'sZaterdags van 9-3. dacht allooi, die ons land overstroomden en vervolgens nadeden hetgeen bij andere «luchthartige» nalfen schering en inslag vormt Doch waartoe dit alles uit te spinnen? Nog lang niet algemeen genoeg wordt ingezien welke hoogst ernstige tijden we thans beleven en welke nóg veel ernstiger ons te wachten staan. Enkelen zullen hoofdschuddend uit de kennisgevingen hierboven lezen, dat de brood-ioebedeeliii£ alweer is verminderd, de toeslag-kaarten bijna geheel zijn inge trokken; sommigen zullen klagen over de steeds knellender en drukkender lasten en het dient helaas erkend, dat dit niet zijn de klagers, die volgens het bekende recept «geen nood hebben» - weer anderen zul len met angst zien naar de. steeds hooger opgevoerd wordende directe en indirecte belastingen en de steeds krachtiger stij gende gedwongen uitgaven, terwijl daar niet tegenover staan omhoog gaande in komsten. Zeker, uit zedelijk en st-.fielijk oogpunt bekeken, zal voor velen de op Paaschoch- tend opgemaakte rekening weinig bemoe digend zijn. Maar er zijn gelukkig nog andere belan gen, die door ons moeten worden voorge staan, belangen, die de zakelijke ten slotte ver achter zich laten en welker onderzoek, juist in een tijd als deze en juist op den vooravond van een feest als dat van de opstanding des Heeren, ons allereerst moet bezig houden. Och, mocht de les, welke in de beteeke- nis van het feest van Pascben onder meer ligt opgesloten, toch door allen worden be grepen De opstanding van den Heer des Levens, uit het graf, waarin Hij werd gelegd, be loofde verzoening in de wereld. Immers die opstanding was het groote bewijs van de waarheid der verheven leer, die gebaseerd is cp broedermin en verge vensgezindheid, die de liefde stelt boven alles en die haar bekroning vindt in liefde. Op dit Paaschfeest, voor niet weinigen somber wellicht wegens den hoogen ernst der tijden, mag een enkele herinnering als deze niet ongepast heeten. Eerst en vooral omdat in eigen binnenste de gedachte aan de wereldschokkende ge beurtenissen van ruim negentien eeuwen geleden slechts leiden kan tot onuitspreke- lijken dank jegens onzen Schepper; een dank die niet beter tot uiting kan komen dan door een verder beter, nobeler, liefdevoller en daardoor vergevensgezinder leven. Hebben wij, gesterkt door de herinnering en de innerlijke viering van de glorievolle opstanding, aldus bij ons zei ven grooteren vrede gevonden, dan is mede de weg voor ons gebaand naar een milderen tijd, een opstanding tot een nieuw levenstijdperk. Zoo wij allen slechts in eigen kring wil- len medewerken tot den Paaschvrede, dan zal ieder voor zich bereiken, dat er iets van dien vrede over hem komt Na de Paaschdagen herneemt het leven zijn oude rechten, gaat de stroom van da- gelijksche zaken wederom zijn gewonen gang. Maar wat er verbeterd is door die oogen- blikken van loutering in en om ons, blijft. Zulk een vrede in eigen gemoed, ondanks de zoo sombere tijden, wenschen wij onzen lezers aan den vooravond van den Paascti- ochtend toe. Voor ben allen zij het een dag, die voert tot een opstanding ten goede. Nieuwe koers. De Duitsche correspondent van «De Tijd» wijst er op, dat, mede onder den invloed der gebeurtenissen in Rusland, thans ook in Duitschland als een onmiskenbaar feit valt op te merken de democratiseering der bevolking, de langzame maar zekere om zetting van de conservatieve, militaire, jon- kerlijke, keizerlijke, alleen-heerschende re geering in een volksregeering. De vol trekking van het proces gaat inderdaad niet vlug, maar geleidelijk, en zeker vlugger dan door den Keizer, den Rijks-kanselier, de militaire opvattingen, de Pruisische vast houdendheid aanvankelijk toelaatbaar werd geoordeeld. Opmerkzame toeschouwers, ook in het buitenland, hebben de evolutie der Duitsche binnenlandsche toestanden reeds kunnen waarnemen, maar in een versneld tempo zullen hun in de naaste iveken en maanden zeer ingrijpende hervormingen verrassen. Ledebour, de woordvoerder der Duitsche sociaal democratische arbeidersgemeenschap, durfde zelfs reeds dreigend in den Kijkdag zeggen «Wij streven naar een republiek, cn wij zullen binnenkort slagen». Daar is men van opgeschrikt. Ook de Berlijnsche correspondent der »N. Rotterd. Crt.» wijst er op, dat de Rijks dagvergadering zeer sterk was gekenmerkt door den geest der tijden. «Bijna den geheelen namiddag, vele uren lang, luisterde de Rijks-kanselier naar de zoozeer van den tijdgeest doortrokken de batten», schreef hij. Die debatten, onder den indruk der Rus sische revolutie gevoerd, hebben merkt het «Hdbld.» op in Duitschland duidelijk het bewijs geleverd, dat de Rijksdag voor nemens is, zich te maken tot een centrum van den wil van het volk en niet langer op te treden als de geleide, doch als de leider bij den nieuwen vorm van het Duit sche Staatswezen. En zelfs de Rijks-kanselier kan zich niet onttrekken aan de nood zakelijkheid om nu reeds, tijdens den oorlog, den arbeid der «Neu-Orlentierung» ter hand te nemen, wanneer hij ten minste niet de meerderheid van den Rijksdag tegenover zich wil vinden. Nóg is hij niet overtuigd, nóg aarzelt hij: maar hij laat ruimte voor de houp, dat zijn meening nog kan veranderen, zegt de «Vor- würts». Wel doorziet de Rijks-kanselier nog niet den ernst van den toestand en begrijpt hij niet. dat de binnenlandsche Staatkunde de hoofdquaestie is nok voor de buiten- landsche politiek van het Rijk, m iar hij zal moeten gaan inzien, dat het zon niet kan en mag blijven, dat Duitschland niet, te midden van een wereld van vijanden met wie het moet strijden om zijn bestaan, het politiek-achterlijkste land var, Europa kan wezen. Er zullen daden moeten plaats hebben. Het Pruisische 1 leeronhuis kan zich daar tegen nog verzetten; maar op de klok nadert snel het uur, waarop iel te laat kan wezen voor een vreedzame hor vorming. En daarom dringen de sprekers in den Rijksdag, ook de nationaal-liberalen, Hij den Rijks-kanse lier krachtig aan op handelen, beslissen, doen, eer het te laat is. j Ook in Engeland breekt de democratische 1 strooming moer en meer baan. In Rusland, in Duitschland. in Engeland, overal beeft de oorlog de geesten aange- grepen. Nieuwe stroomingen verdringen de oude. Het is een vreeselijke, tnaar ook een belangwekkende tijd, dien we beleven een keerpunt in de wereldgeschiedenis. Het promotie-recht van deHoogoreliuiijerscliool I Het Hoofdbestuur van de Maatschappij van Nijverheid heelt het volgende adres verzonden aan de Tweede Kamer der Statcn- Generaal j Met groote instemming heeft het HooM- bestuur kennis genomen van het voorstel van wet van den heer Limburg c.s. tot wijziging van de artikelen 133 en i86fder Hooger onderwijswet (ingediend 16 Febru- ari 1917). Het Hoofdbestuur is er van overtuigd, dat met de aanneming van dit voorstel, waardoor aan de getuigschriften van met goed gevolg afgelegd eind-examen van de Hoogere Burgerscholen met vijfjarigen cursus, en aan de door de wet daarmede gelijkgestelde examens, de bevocgheid zal worden verbonden tot het afleggen der examens in de faculteiten der Geneeskunde en der Wis- en Natuurkunde, een uitnemend belang van de Nederlandsehe nijverheid in het algemeen en van de scheikundige nijverheid in het bijzonder zal worden gebaat, j De scheikundige nijverheid heeft zich hier te lande sinds het jaar 19/4 belangrijk uit gebreid. Als gevolg daarvan is een onge kende vraag ontstaan naar goed onderlegde scheikundigen. Terwijl onder normale 0111- standigheden aan die vraag voor een deel zou worden voldaan door aanbod uil het buitenland, en wel in het bijzonder uit Duitschland en Oostentijk, is dit thans niet het geval en het is niet te verwachten, dal zulks in de eerstvolgende jaren mogelijk zal blijken. Integendeel, men tracht het 111 die landen ten gevolge van den oorlog ontstane tekort aan scheikundigen thans vanuit ons land aan 10 vullen. Het is derlnivc een gebiedende cisch, dat aan de vraag hier te lande naar schei kundigen uit eigen middelen kan worden voldaan. De ecnige weg, waarlangs dit zal kun nen geschieden, is naar de meening van het Hoofdbestuur die. welke in het voren bedoelde wetsvoorstel wordt aangewezen. Het aantal studenten in de Scheikunde aan de Nederlandsehe universiteiten wordt steeds geringer, terwijl dat aan de I eeh- nische Hoogeschool zeer sterk toeneemt, zóo zelfs, dat daar het aantal studeerenden in de Scheikunde meer dan tweemaal zoo groot is, als dat aan alle universiteiten to zamen. Bestaat dus eenerzijds kans op over-

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1