Marktprijzen. mimmrnm. Legitimatie-kaarten. itvangene van leer goede kwaliteit T van stuk. :htend echter en vanmiddag begon vraag naar te komen en er werd r verkocht 100 lang er afnemers zich ldden. i brandstoffen wil ontvangen, moet ■zt- Jn 8®*°"®" leverancier een duidelijk van ,Jr ?a.al? en woonplaats voorzien aanvraag- brieve ter hand stellen. De plaatselijke commissie uit de arbeiders beweging voor de levensmiddelen-voorzie ning verzond het volgende schrijven aan den heer Burgemeester der Gemeente Amersfoort: Edel Achtbare heer, j Ia ons schrijven dato tg Februari heb- -4 ben wij bij UEdAchtb. aangedrongen op f een nadere regeling van de brandstof- fenvoorziening. Wij hebben UEdAchtb. opgave gedaan van een tweetal systemen voor de brandstoffen-distributie en wij had- gehoopt, dat spoedig een nadere rege- ling dier distributie zou zijn ingevoerd. u Tot onze gToote teleurstelling is echter niet alleen van eenige behoorlijke rege ling tot nog toe geen sprake geweest, maar de zaak is voor vele belanghebbenden nóg verslechterd, doordat UEdAchtb. den brandstoffenhandelaren hebt toegestaan, voor hun klanten te reserveeren. Hierdoor is de macht gelegd in handen van die handelaren. Dat deze toestand ten zeerste ongewensebt is, blijkt wel 'uit het voorschrift van den Minister van Landbouw, die immers be paalde, dat in de brandstoffen-commissies de handelaren in geen geval de meerder heid mogen uitmaken. Onze Secretaris heeft zich eergisteravond, vergezeld van een vijftal vrouwen, tot de Consumenten-commissie ten Raadhuize ge wend en er bij deze commissie op aange- drongen, UEd.Achtb. te verzoeken, de aan de brandstoffenhandelaren verleende ver gunning tot reserveeren vaa brandstof in te trekken, en te bepalen, dat die hande laren zoolang zij nog voorraad hebben moeten verkoopen aan ieder, die brandstof op den bepaalden bon verlangt te ontvangen. Dat wij thans nog weder schriftelijk dit verzoek herhalen, vindt zijn oorzaak «^hierin, dat ons, na het bezoek aan de Con. sbmsnten-commissie nog weder verschillende klachten bereikten over de zelfde zaak. Van de week 's middags vervoegden zich eerst zeven en daarna vier vrouwen te onzent, die er hun heftige verontwaardi ging over te kennen gaven, dat zij met hun gezinnen kou moeten lijden, terwijl er toch nog brandstof bij Je handelaren in voorraad ia. In verband hiermede vestigen wij de aan dacht van UEd.Achtb. er op, dat lot de vaste klanten van de brandstoffenhandelaren in den regel slechts behooren de welge- stelden, zoodat de door U verleende ver gunning een bevoorrechting inhoudt van de rijken, een achteruitstelling in het alge meen van de arbeidende klasse. Wij dringen er daarom bij UEd.Achtb. nogmaals ten zeerste op aan, te willen be palen, dat voortaan voor den verkoop van brandstoffen de zelfde regelen zullen gelden als voor den verkoop van consumptie-arti kelen. Dit zal ten minste de geschetste onbil lijke bevoorrechting opheffen, Wij hopen, dat dan verder de brandstof fen-commissie binnenkort voor een goede regeling zal zorg dragen. Met de meeste hoogachting, enz. Ook de stijfsel wordt schaarscher. Ver schillende stijfselfabrieken werken al op halve kracht, omdat stijfsel wordt gemaakt van rijst, tarwe of mais en de Regeering terecht meent, dat deze voedings-artikelen beter zijn aan te wenden voor inwendig gebruik. Het gevolg is, dat de stijfsel duurder wordt en gebrek er van niet geheel is uit gesloten voor de toekomst Er is dan ook een actie hangende onder de eigenaren van Nederlandsche wasache- rijen om tot het publiek het verzoek te richten, geen gesteven ondergoederen meer te dragen ten einde de stijfsel uitsluitend ts kunnen bestemmen voor overhemden, boorden en manchetten. Burgemeester en Wethouders verzonden notr de volgende voorstellen aan den Raad Eemlandschedijk. Bij ons is ingekomen een schrijven van Dijkgraaf en Hoogheemraden van het water schap »De Bunschoter Veen- en Veldendijk», bowlend, mwlwl^llng. <UI d. BmtandKl» dijk In bet belang van de veiligheid niet laoeer mag worden gehooid, maar door koeien ESZ. worden, opdat de dijk meerdere vastheid verkrijgt. Daar het Bestuur evenwel de moellijkoeia i-.i^ voor eigenaren van kleine dijkvakken om deze te laten beweiden. Is het bereid, deze dijkvakken In buur te nemen en wenscüt bet 'i san deze Gemeente behoorende dijkvak te huren voor f 87.60 per jaar. Het hier bedoelde dijkvak Is verhuurd een gedeelte aan W. van den Heuvel, te Hoogland, begrepen onder het door hem gehuurde perceel krachtens akte van openbare verhuring van 17 December 1915, voor de som van f 300*— een gedeelte alavoren aan Gebrs. Hllhorat, te Baarn, voor f5.— per jaar; een gedeelte aan de wed. A. Dorresteln voor f 55 (Raadsbesluit 20 December 1916, goedgekeurd 12 Maart 1917, je afd. no. 356/5*7 Door W. van den Heuvel, te Hoogland, is verklaard, dat Mj afstand wil doen van het voormeld gedeelte dijk, op voorwaarde, dat hem f 30 vermindering van pacht wordt toegestaan, wat billijk mag worden genoemd. Gebr. Hilhorst, te Baarn, wenschen afstand te doen van de huur, De wed. Dorresteln vraagt voor het ge deelte dijk, dat zij moet missen, t 20 vermin dering van pacht, wat billijk is. De Gemeente verliest dus aan huur per jaar f 55, terwijl het Bestuur van hel Water schap aanbiedt, aan huur te betalen f 87.60, wat dus een meerdere opbrengst van f 32.60 per jaar geeft. Waar het hier geldt een waterstaatsbelang en de Gemeente financieel zelfs nog Iets wint, kan tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaar bestaan en hebben wij mits dien de eer U voor te stellen, te besluiten: 1. tot wijziging van uw besluit van 10 December 1916, voormeld, In dier voege, dat de huur, te betalen door de wed. A. Dorresteln, vastgesteld op f 33, wordt ver minderd met f 20 en alzoo gebracht op f 35 s. tot onderhandsche verhuur aan het Bestuur van het Hoogheemraadschap »De Bunschoter Veen- en Veldendijk» voor den tijd van twaalf jaren, ingaande 1 Januari 1917 en eindigende ji December 192S, het aan deze Gemeente toebehoorende gedeelte van den Eemlandschen dijk tegen een huurprijs van f87.60 per jaar; 3. aan Wilhelmus van den Heuvel, te Hoogland, een vermindering van pacht toe te kennen ad f 30 wegens uit de huurname van een gedeelte van aan hem verhuurden grond krachtens akte van openbare verhuur van 17 December 1913; 4. tot uit de huurname van het dijkvak, verhuurd aan Gebr. Hilhorst, te Baarn, voor f j per jaar. Salaris-uitbetaling Naar aanleiding van het bij uw besluit d.d. 27 Maart 1917, No. 163, om advies, in onze handen gesteld adres d.d. 7 Maart j.l. van het Bestuur der afdeellng Amersfoort van den Nederlandschen Ambtenaars Bond, waarin wordt aangedrongen op uitbetaling van 3 maanden salaris aan de weduwe van R. Waardenburg, in leven werkman aan de Gemeentelijke gasfabriek, hebben wij de eer U In overweging te geven, afwijzend op het adres te beschikken. Bij de voorgenomen herziening van de regeling der salarissen en arbeidsvoorwaarden voor de diverse werklieden, die mogelijk 1 Januari 1918 in werking zou kunnen treden, zal echter met gevallen, als In het adres be doeld, rekening worden gehouden. Overneming stoep. De heer F. J. Wlllenborg, wonende Krom- mestraat 3, eigenaar van het perceel Kamp t8, is bereid, gratis afstand te doen van de stoep vóór laatstgenoemd perceel, onder voorwaarde, dat de stoep door de Gemeente wordt vernieuwd en onderhouden. Wij achten bet wel gewenscht, dat de Ge meente, met het oog op een later te maken trottoir aan de Kamp, eigenares wordt var. alle particuliere stoepen aldaar. Daar ons de gestelde voorwaarde wel aanneemlijk voorkomt, hebben wij de eer, onder mededeeling, dat de kosten van her stelling der stoep vóór het aan F. J. Wil- lenborg toebehoorend perceel Kamp 18 een bedrag van f32 zullen vorderen. U een con cept-besluit tot overneming dier stoep ter vaststelling aan te bieden. Bij eenige belangstelling zal ook hier half Mei een Particuliere nachtveiligbeids- dienst worden ingericht. De Gemeente-politie kan uit den aard der zaak bij haar rondes slechts met lange intervallen in de zelfde straat patrouilleeren. Welnu, de Particuliere nachtveiligheids dienst stelt zich voor, een bijna onafge broken toezicht te houden op verontreiniging van gebouwen, vernieling van bloemperken, voorkoming van diefstal, enz. En de ondernemer zal voor gewone pan den een zeer billijk tarief hebben, slechts éen kwartje per week - vooraaneengebouwde villa's in het nieuwe «adfdeel een wat booger, voor nog verder afgelegen land huizen en stichtingen natuurlijk naar rato. Moge deze goede aanvulling van de officieele bewaking in de komende tijden een gunstig onthaal vinden bij de politie en bij de burgerij De heer E. J. Luijff is gekozen tot lid van het Hoofdbestuur der diocesane ver- eeniging van R. K bijzondere onderwijzers in bet aartsbisdom Utrecht, welke thans 600 leden telt en de eerste is, die een zie. kenfonds heeft.. De jongedames M. C. Aggenbach en C. W. Buijs behaalden de akte van bekwaam heid voor onderwijs. Kapitein J. C. Wagner, adjudant van de brigade grenadiers en jagers, wordt binnen kort bevorderd tot majoor. Ook hier heeft zich een sub-commissie gevormd voor het bijeenbrengen van gel den, noodig voor de uitbreiding van het Israel ietische krankzinnigengesticht «Het Apeldoornsche bosch», dat in 1909 werd geopend en in een werkelijke behoefte voorziet. Immers de patiënten gevoelen zich in eigen omgeving beter tehuis en daardoor is hun kans op genezing bedui dend grooter. Het gesticht moest reeds uitgebreid en daarvoor werd een leening gesloten var f500000, doch thans blijkt, dat, door de enorme stijging der prijzen van alle mate rialen, er nog f 300 000 méér noodig zal zijn. welk bedrag niet kan gedekt door een leening, welke te zeer zou drukken op de exploitatie-rekening. Men heeft zich daarom in alle steden in Nederland opgemaakt, deze j ton bijeen te brengen uit vrijwillige bijdragen, De sub-commissie voor Amersfoort en omgeving biedt thans een inteeken-biljet aan, dat volgende week wordt teruggehaald. Mogen zeer velen bedenken, dat ook voor deze zieken veel kleintjes een groote maken en zich dus niet laten weerhouden door valsche schaamte als hun bijdrage niet zóo groot is als ze in normale tijden zou wezen, Een rijwiel van een beambte van Open bare werken, dat een oogenblilc onbeheerd was ne'-rgezet niet in het rijwielrek 1 bij het Postkantoor, bleek, toen de beambte uit het kantoor terugkeerde, hem ontstolen te 1 «ij"- Ook in de Utrechtscbestraat werd er een gestolen. Oppassen is dus weer de boodschap. En herhaald mag worden wanneer toch zal het Rijk nummerbewijzen afgeven óok voor rijwielen. Doet het dit dan durft niemand een op den kop getikt zwijntje* koopen eti hébben politie en justitie heel wat minder last en onkosten. Wegens plaatsgebrek moeten, om bij de zeer hooge papierprijzen een bijvoegsel uit to sparen, het verslag der lezing van mr, Werker en dat van het concert voor »Kin- derzorg» overstaan. De korfbalwedstrijd om de Vierdag- medaille tusschen Amersfoort en Victoria, uit Wageningen, die Tweeden Paaschdag door de sneeuwbuien geen voortgang kon hebben, za! morgenmiddag plaats hebben op Birkhoven. Morgen ontvangt H. V. C, 1 voor den wimpelwedstrijd van den U. P. V. B. het Utrechtsche Velox. Quick 2 gaat naar A. W. 3 en Rapiditas naar P. V. C. 3, te Utrecht. Naar de Donderdag hier gehouden St. Gallen-paardenmarkt werden aangevoerd j 190 paarden, 80 bitten en 10 veulens. I Luxe-paarden golden f800 tot fnoo, 1 jonge paarden f500 tot f700, werkpaarden f500 tot f900, slachtpaarden f 150 tot f200. veulens f 150 tot f500 en hitten f150 tot f500. De handel was gering. Aan de Centrale V. P. N.-veiling werden gister alleen verkocht 192 400 export-eieren, voor f8.40 tot f9. Slachtkippen deden 84 tot 91, jonge banen 75, oude hanen 70 en eenden 60 cent per Kilo. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek, Beukenlaan 2, R. K. openbare leeszaal en biblio theek, Kamp 18. Oudheidk". museum I'lehite. Zaterdag Theosofische leeszaal, Zaterd.tot Vrijd. Bioscoop-variété l.angestr. Vrijd. tol Maand. Bioscoop De Arend» 12 April. Concert voor Kinderzorg. Am. Vrijz. democratische Bond, lezing mr. Werker, Arend. 13 April. Xed. vcrceniging voor huisvrou wen. De Kloet. 15 April. Federatie geheelonthouders zang koor. Am. 16 April. Begin zomertijd. 19 April. Volkaultvoering Toonkunst. 20 April. Uitvoering Toonkunst. Emma-bloem. 30 April. Vlagjesdag van >Ons leger». I'll KIM Kllh'lltTKiV theek van den heer Th. C. Hof i, telefoon 165. De zon gaat deze week onder on) 7 uur, of 8 uur zomertijd. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten dus uiterlijk om half negen, die van de overige voertuigen op 't laatst te negen uur (zomertijd) goed helder branden. Zondag 13 April. Evang. Luthersche kerk. Voorm. io'/ï uur. clr. Toxopeüs. Doopsgezinde kerk. Voorm. io'Ij uur, ds. l'en Cate. Remonstrantsche kerk. Voorm. io'/j uur, dr. H. L. Oort, uit Utrecht. Gereformeerde kerk (I-angegracht) Voorm. 10 uur, ds. R. J. Aalberts, uit Baambrugge, Middag s uur, ds. Donner, Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm, 10 uur, ds. Donner, Middag 5 uur, ds. Aalberts. Chr. Gereformeerde gemeente Voorm. 10 uur, ds. Beekamp. Avond 5 ,/2 uur, ds. Beekamp. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9uur, godsdienstoefening Avond 5 uur, godsdienstoefening. De Heilige Malachius, aartsbisschop van Armagh (Ierland) die in de 12e eeuw leefde, j heeft een voorspelling nagelaten volgens j welke de huidige oorlog zal eindigen op 28 Augustus aanstaande. Die voorspelling luidt in het kort'Wan neer het eerste getal het negende zal ont- I moeten en beide zich zullen vereenigen met het eerste en het zesde (1916) zullen j in de zesde maand van het jaar (naar den ouden kalenderAugustus) nadat tweemaal tien en tweemaal vier dagen verloopen zijn j (dus: 28 Augustus) de nieuwe rassen, die bun naam ontleenen aan Romulus (dus: de Roemeniêr») opstaan en zich verbinden met machtige volkeren. Dan zal het woe- dende beest, dat gedurende twee jaren en een maand de aarde vervulde met ver- schrikkingen van alle kanten werd bestookt, trachten iets te verslinden; maar het zal niets vinden. Er zullen groote veldslagen plaats hebben gedurende den tijd, dat zestien maal een nieuwe maan rijst en afneemt. Den vijfden dag nadat de zon het teeken van den Leeuw verlaat, zal het beest een ellendigen dood sterven en de Latijnsche volkeren zullen den buit verdeelen». Den dag waarop P emenifi zich mengde in den strijd, 28 Augustus 1916, was bet nieuwe maan; de dertiende nieuwe maan na dien dag is 17 Augustus 1917de zon ver laat bet teeken van den Leeuw op 23 Au gustus; de vijfde dag daarna is 28 Augua- 1 tus 1917. Jammer slechts, dat de vondst is gedaan door den Directeur van het Gemeente-mu- •eum te Como, die zijn ongelukkige land- j genooten een hart onder den riem steekt I door het slot der voorspelling»Een maagd J wier naam twee i's, twee a's, éen t en éen l bevat, zal het dier den kop verpletteren». Men behoeft geen groot spekunstenaar te zijn om hieruit te lezen Italia. AMERSFOORT, 13 April 1917. Appelen fo,— A fo. Peren fa.— 4 fo.-. Nieuwe aardappelen fo.— a fo.— Zand- aardappelcn fo.a fo. Hoendereieren f8 30 a f8.50 per 100 stuks. Bruine eieren f 8,50 a f8.70 p. 100 stuks. Hooiboter f 1.80 a f2.23 Per Kilo. Kippen f 1.50 a f 3.— Kuikens fo.aio.—. Piepkuikens fo.—4 fo. Ganzen fo.— a fo.—Oude eenden fo,— a fo. Jonge eenden fo.ito. Hazen f o.—4 fo. Wilde konijnen f 0.70 a fo.8o. Tamme konijnen f 1.50 4 f 2.50 per stuk. Duiven f 0.60 4 f 0.90 per paar. Vette varkens f o.—af o.o. Magere varkens f 12. f 30.—. Zeugen fo.— a fo.—Biggen f3.4 f 10.Kalveren f8.a fit. Aangevoerd waren ongeveer heet. Appelen, heet. Peren. heet. Kleiaard- appelenheet. Zandaardappelen250 000 stuks Hoendcreieren st. Eendeneieren 180 Kilo HooiboterVette Varkens; 20 Magere Varkens; Varkens voor export slagerij; 130 Biggen; Zeugen; 50 kalveren. Burgerlijke Stand Amersfoort van 6 tot en met 12 April. Geertruida Jacoba Smit Geertruida Pelro- nella. d. van Arend van Eijken en Gesina Wilhelmina fobanna Geertruida Petronella Roelofswaard. - Maria. d. van Jacobus Theodoras Helmerhorst en Maria Schievels. Joseph Ernest Amand, z. van Jules Joseph Thibou en Marie Gertrude Aldegonde Mues Gerrit Willem, z. van Evert van den Hoek en Catharina Alberta van de Wetering. ONDERTROUWD Herman Wilhelm Ludwig Petrick en Johanna Gerarda Hcilijgers. - Antonius van Vulpen en Theodora Boomhouwer. Frangois de Bièvre en Gabrielle de Wijze. GETROUWD Johannes Asma en Pietertje Hiemstra. - Jan van Harskamp en Janna Kuijt. - Philip Jacob Kortus en Sara Eleonora Vredeling. OVERLEDEN: Johannes Ilendrikus Jansen, 58 jr., wedn. van Dina de Wilde. Antonie van Door nik, ;8 jr., echtgen. van Jacoba Meester, Emilie Louise Ghislaine Acnspeck, 3 jr. Ferdinand Theodoor Helman, 8 jr. - Johanna Renslnn Wassink, 15 mnd. Helena Massing, 42 jr., ongeh. Bart Kraaikamp, 59 jr. Marinus Fontijn, 1 mnd. Mathilda Wilhelmina van Colmjon, 18 mnd. Helena Jacoba Louisa Alexandria Hir,lopen, 85 jr.. ongeh. Sjoerd van de Weg, 18 jr, ongeh. Drie als levenloos aangegeven kinderen. Frans Hendricx, 37 jr,. ongeh. Elisabeth de Klerck, 71 jr.. wed. van Antoon Jacobus Landman, (ierriije Ruitenbeek. 27 jr., echtgen. van* Warmen Buitenhuis. Engelhart» Engelen burg. 21 jr.. ongoh. Jean Henri Lambert Armand Nizet, 36 jr., echtgen. van Marie Eugenie Gérad Margrieiha van Putten, 7 weken. Petronella llendrika van't Wei 7 mnd. Advertent iën. Uitreiking De Directie van het Levensmiddelen- bureau maakt bekend, dat op 17, 18, 19,20 April zullen worden uitgereikt, op vertoon van het bonboekje, legitimatie-kaarten, en wel aan het Levensmiddelen-bureau voor hen wier naam begint met de letters A, B, C, D. E. F. G. li, I, J. K. L of M, aan de Arbeidsbeurs (Davidshof) voor hen wier naam begint met de letters N, O, P, Q. R, S, T, U, V. W, X, V of Z, voor do Bolgen aan hot Gemeentehuis (ingang Militie), Zij die geen bonboekje in hun bezit hebben, kunnen eveneens een logitlmatie- kaart bekomen, doch alléén op 20 April a.s. De legitimatie-kaart zal voortaan steeds moeten worden vertoond bij het doen van aanvragen aan het Levensmiddelen-bureau. Het is dus ieders belang, op een <ler boven genoemde dagen een kaart af te halen of te doen afhalen. Amersfoort, 13 z\pril 1917. De Directie voornoemd; Dr. li. W. DE BOER, K. KAAN Jz. maakt bekend, dat na 20 April 1917 door iedereen bij het doen van welke aanvragen ook (behalve voor het koopen van distributie-artikelen door winkeliers en grossiers) aan het Levensmiddelen-bureau steeds moet worden vertoond de legiti matie-kaart. Voor uitreiking van deze kaarten wordt verwezen naar de advertentiCn en aanplak biljetten. GEBOREN Sophia, Margaretha Jacoba, d. van Arris Bronk en Antje Schouw. Ghislain Ernest Marie, z. van Octave Charles Ghislain Marie Janssensen Eugénie Berthe Frédérique Jose phine Gerardts. - Breunis, z. van Arie Jansen en Cornelia Reiniera Lablans. j Julia Josephine, d. van Eduardus Alpbonsus Victor Schoeters en Barbe Helings. - Peter, z. van Johannes Knoppers en Aartje van de Bunt. - Marinus Hendrikus, z. vna Jacobus Jagtenberg en Grietje Driesmau. Christiaan Gerard Wouterus, 1. van Chriitiaan van Putten en Nelletje van den Brink. I.ubertus, van Hendrik van Beek en Het Bestuur vau het NIEUWE! ZIE KENFONDS maakt bekend, dat als geneeskundige aan het fonds zijn toegetreden de lieeren: G. A. PRINS, arts, Arhemschestraat 21 (na 1 Mei Vlasakkerweg 1), Spreekuur 1-2. Dr. J. J. van der 8LUY3, arts, Utrecht- «clieweg 122. Spreekuur Q'/t0 en 1-2. LIEFDADIGHEID. 'I'ot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, Wijkhezoekers en Be langstellenden zal het Centraal-bureuu op DINSDAG 17 APRII.;: a namiddags liulf vijf, zitting houden in hot gebouw KOESTRAAT no. 0. Voor spoedeiachendc zaken wende men zich tusschentijds tot ds. A. F I van HENGEL. «M d«r Hagio-iun telefoon 488. 0

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2