K K X N IS U F V 1 N «1. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 17 April 1917, aan JAVARNAER Voorzitter der Coöperatieve slagerij, alhier «n zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het uitbreiden van eene slagerij door het plaatsen van een rookkast in het perceel alhier gelegen aan de Hellestraat, kadastraal bekend Ge meente Amersfoort, Sectie E no. >0 Amersfoort, 18 April 1917, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris. A. R. VEENSTRA. Stadsnieuws. Met ingang van aanstaanden Zondag zullen de avondgodsdienstoefeningen der Ned. Hervormde gemeente weder aanvan gen om 6 uur. Benoemd tot onderwijzer gezet Onderwijs aan de Ambachtsschool alhier de heer J. van der Horst Helder. Den Bij het uitreiken der legitimatie-kaarten is het weer het zelfde gedrang als voor heen bij het afhalen van distributie-materieel. Al was het onaangenaam, dat den eer sten dag een der bureaux klokke drie werd gesloten, omdat op dat uur de Gemeente- lijke bureaux worden gesloten 20odat per sonen, van het andere einde van den Soe- sterweg gekomen, onverrichter zake huis waarts moesten keeren, men bedenke echter, dat de ambtenaren eigenlijk dan pas onge stoord hun werkzaamheden kunnen verrich ten. Intusscben zijn reeds maatregelen geno men om herhaling te voorkomen en worden zooveel mogelijk allen geholpen, die zich aanmelden. Als dezen nu óok eens in een rij gingen staan en niet drongen, doch geduldig hun beurt afwachten en vooral niet ellenlange verhalen deden als onomstootelijk blijkt, dat, door hun eigen schuld, zij niet behoor lijk zijn ingeschreven bij den Burgerlijken Stand. Men herleze eens aandachtig de kennis geving aan het hoofd van dit nummer en doe de noodige opgaven ten Stadhuize. Eerst dan kan de legitimatie-kaart worden geschreven en uitgereikt. Een vrij groote groep vrouwen en jon gens trok gistermiddag onder leiding van den heer W. C. I.uberti door een deel der binnenstad om te betoogeti tegen den brand- stoffennood. Hopen we, dat deze eerste betooging tevens de laatste zij Eén kwaadwillige, die een relletje maakt en de gevolgen zijn niet te overzien. Wel een zeer ernstige tijding brengt de Directie der Gemeente-waterleiding beperkt, ter besparing van gas-olie, zoo veel mo gelijk het watergebruik. Huismoeders, doet vooral, wat u voorge houden wordt. En wacht niet tot morgen of overmorgen om er mee aan te vangen, maar begint er op den eigen moment mee. Er valt allicht te bezuinigen, juist op water, dunkt ons. Een huisvrouw vertelde ons. hoe zij 't zeepsopje uit de waschtafelkommen in een werkemmer deed verzamelen en daar mee den stoep of het binnenplaatsje liet schrobben- En zoo vindt de een dit en de ander dat uit nood leert bidden. Jammer, dat thans zooveel openbare pom pen buiten gebruik zijn gesteld. «Nood maakt vindingrijk» is een oude spreuk, waarvar in deze moeilijke tijden op allerlei gebied de waarheid is gebleken, schrijft het weekblad voor het personeel der Ned. gist- en spiritusfabriek te Delft en het vervolgt Zoo is men in de laatste weken tot de ontdekking gekomen, dat bij tal van gloei- lichtbranders een zeer aanmerkelijke bespa ring wordt verkregen door een allereenvou digst middel, n.l, het leggen van een blik ken plaatje met vijf openingen van ongeveer 6 of m.M. op het lampeglas. Het is ons niet gelukt na te speuren, wie deze ontdekking heeft gedaan, maar een feit is. dat zij reeds in tal van geval len met goed succes is toegepast Bij vol maakt gereguleerde branders wordt geen of althans zeer geringe besparing verkre gen, maar in verreweg de meeste geval len doet zich het volgende verschijnsel voor: de lamp gaat donkerder branden en moet dan den gastoevo nderen om opnieuw licht te hebben. Theoretisch is het verschijnsel te verklaren, doordat iu vele gevallen de luchttoevoer te groot is. welke lucht verwa.md moet worden en dus de temperatuur van de gloeikous doet dalen. Verminderde luchttoevoer doet deze tem peratuur stijgen en men kan dus, om het zelfde licht te verkrijgen, volstaan met een kleineren gastoevoer. De besparing bcdraat niet minder dan 30 pet. Achterop een zilverbon vond >De Neder lander' het volgende versje Broodnood hebben wij te wachten. Noodbrood staat nu op den disch Niemand meer op brood te nooden, Is wat nu broodnoodig is. Vrijdag, Zaterdag en Maandag wordt hier ter stede het Emmabloempje ten bate der Vereeniging ter bestrijding der tuber culose verkocht. Wij meenen alle ingezetenen te moeten opwekken een of meer van deze bloempjes te koopen, te meer waar het de bedoeling m de opbrengst geheel te doen bestem- ten bate van het bouwfonds. De ver eeniging heeft nog een groot tekort en hoopt op deze wijze daarin te voorzien. Met 1 Mei wordt het gebouw met de lig- hallen aan den Utrechtschen wegen Bloem- weg in gebruik genomen. Terwijl de prijzen van lederen schoen zolen voortdurend stijgen en deze ook na het einde van den oorlog ook nog wel jarenlang een duur artikel zullen blijven, zijn te Zurich uitgebreide proeven genomen om een product te vinden, dat het leder kan vervangen. Zij wezen uit, dat daarvoor op de eerste plaats zolen van hout of van bordpapier in aanmerking komen en dat deze wel driemaal zoo lang duren-, indien over het loopvak een alumimumlaag of ijzerbeslag wordt gespoten, van ongeveer een tiende millimeter dikte. De zool behoeft dan slechts twee tot drie millimeter dik te zijn, hetgeen het voordeel heeft, dat ze een groote mate van buigzaamheid behoudt. Door het gebruik van dit metaalbeslag kun nen ook weeke, poreuse houtsoorten in aan merking komen voor verwerking tot zolen. De treinen zullen alleen tot 's ochtends 7 uur en 'a avonds na 7 uur worden ver warmd. De wachtkamers in de stations zul len niet meer worden gewarmd. Als nu de lente ook maar wil komen èti blijven. Wetsontwerpen zijn ingediend tot het ver lengen van den dienst voor de ingelijfden bij de militie en van den dienstplicht hij den landstorm en tot het niet ontslaan uit den dienst bij de landweer, indien de buiten gewone amstandigheden na 31 Juli a.s. nog voortduren. De datum van 31 Juli bij voorgaande wet ten vastgesteld, is thans bepaald op 31 Decem ber 1917. Ook is ingediend een wetsontwerp, dat het volgende drieledig doel beeft voor den vrij willigen landstorm weg te nemen de beperking van zijn bestaan tot den tijd van oorlog, oorlogsgevaar en andere buitengewone omstandigheden ten aanzien van de personen, die land- stormplichtig zijn geworden krachtens een andere wet dan de Landstormwet, de toe komstige verplichtingen in laatstbedoelde wet neer te leggen; te doen vervallen de bepaling, dat een deel van den landstorm uitsluitend voor onge- wapenden dienst mag worden gebruikt. De Huurcommissie-wet zal vermoedelijk in de tweede helft van Mei in werking treden. Bij de gewijzigde Grondbelasting zou vervallen de hefting van den gebouwden eigendom naar de poliswaardc der brand verzekering. De twee Staats-commission in zake het monopoliseeren van levens- en van brand verzekering worden nog deze week benoemd en zullen ieder bestaan uit 0 leden. n den outli Nijin 1 Aan het jongste verslag omtrent het j l.ager onderwijs in ons land over mi 5 hel I laatst verschenene, ontleenden we reeds enkele cijfers. De volgende zijn stellig niet onbelangrijk, i Voor de .570791 leerlingen der openbare j scholen droegen Rijk en Gemeente bij f per leerling. Voor de 10 637 leerlingen der bij, scholen droeg het Rijk fz*.7 ndere leerling. De groote demonstratie voor lichamelijke ontwikkeling zal hier zeer vermoedelijk plaats hebben op zü en 2-Juli den eersten dag watersport, aan en op dc Kein, den anderen dag op het sportveld Birkhovrn, den tusschenavond voordrachten. I De thans 50 leden tellende vereeniging 1 van R. lx. haven-, transport- en pakhuis- arbeiders St. Willibrordus heeft thans j een eigen banier. j (Tok de Christelijke arbeiders in deze I bedrijven zullen zich organiseeren ouder den Chr. Bestuurders Bond Eer 1 stak an een jaar of vijf. ochtend al om halt negen zijn guitig snuitje, omtrosd door bosjes oiuiitge- kamde krulletjes, om de deur van ons bureau. «n Brichie. trieheer», galmde hij triomfee- rend. «Ze hebben van nacht op de l.ange- straat, maar 't kan ook wel ergens anders zijn, geschoten met echte kogels. Ze zeggen dat het de Engelschen met de Duitschers Wij informeerden bij dien blijkbaar goed ingelichten occasional maar niet verder en offerden vlug het obligate penningske, in elk geval had hij ons een «hint» gegeven. Een vriendelijk stadgenoot telefoneerde ons even later een verhaal, dat meer ver trouwbaar ons leek en de politie bracht ons heelemaal au fait. Een auto dan hield van nacht stil voor een der kleinere logementen. De inzittenden, twee kooplieden, verlangden logies en sloe gen, toen de eigenaar hen weigerden binnen te laten, uit baldadigheid de ruiten in, waar op de auto verder reed. Op den Utrecht schen weg moest, wegens gebrek aan ben- I zine gestopt worden, zoodat de politie, die het voertuig nagerend had. gelegenheid 1 kreeg om de inzittenden naar het bureau ti geleiden. Hoewel dezen de schade betaalden werden toch hun namen opgeschreven. Bij de Dinsdagavond ten overslaan vat notaris Joh. Knoppers gehouden veiling vai vaste goederen werd het koffiehuis aan uen Hof, hoek Wind steeg, groot 90 c-A.. voor f i mo, verkoeh aan den heer T. van Daal; het kapitale winkelhuis van den heer G H, J. Bonnier, aan den Hof no. 11. 111e pakhuis aan de Windsteeg, groot A op gehouden voor f z.5 100; het heerenhuis, aan liet Havik no. grno I.40 -\ verkocht voor f 5 500 aan den liet?: J. A. G. Meeuwsen twee Malenporties. te Hoogland, ieder voor f 1 mo aan II. van d en D. Maasscn, belden te llooglai ■kocht Wees er van verzekerd, ilat wie n gevallen de gebreken van anderen l opsomt, tegenover derden spreekt 1 Ingezonden. Het onbehoorlijk hoesten van lijders aan tuberculose, waar zoo sterk legen geageerd wordt, acht Moleschott minder gevaarlijk dan het onliehoorlijk niezen. Bij het hoesten is het volstrekt niet zeker, dat altijd baclerièu naar builen wor den gebrachtbij het niezen is dit steeds het geval, want niezen, is hoesten en op geven tegelijk langs de neuswegen. Wie niet op dei. grond spuwt, moet dus óok niet op den grond niezen; het afwen den van het hoofd alleen is een onvoldoende voorzorgsmaatregel. Waarom zouden er niet een paar centen voor een zakdoek af kunnen? Het Dagelijksch Bestuur der Bakkers- patroons-vereeniging heeft andermaal een onderhoud gehad met den Burgemeester en het laat zich aanzien, dat een ontwerp verordening tot verbod van nachtarbeid in de bakkerijen den Raad spoedig zal bereiken. Wellicht wordt die reeds 1 Juni afgeschaft. Ds. W. Haverkamp, sedert i Maart emeritus van de Ned. Hervormde kerk, die ook hier in den Protestanten Bond zoo Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Kopy van ingezonden stukken, al of niet geplaatst, wordt nimmer terug gegeven. BRANDSTOL -MIST R E Het is al lang niet meer onze Commissie alleen, die constateerde, dat het met de distributie-regeling te Amersfoort niet in orde is. De Vrijzinnige »Eemlander« wees herhaaldelijk op gebreken, liet Bestuur van Amersfoortsch Gemeente-belang' dringt met ons aan op 't instellen van een levens middelen-commissie. en de Katholieke Eent- bode« schrijft zelfs thans over de distributie in onze Gemeente als volgt- »Men demon streerde soms zeer in 't oog vallend een groot tekort aan organisatievermogen Wij krijgen dus zoo langzamerhand van alle kanten gelija met onze critiek. en wij zijn overtuigd, dat de betrokken an'nritoitei: zeer spoedig voor verbetering zuil moeten zorg dragen. Geen zaak, die hopeloozer wanorde te zien gaf, dan de regeling der brandstofTen- voorziening. Herhaaldelijk is den Burge meester daarop gewezen en het is met aan halingen uit de plaatselijke pers te bewijzen, dat onze critiek gemotiveerd was In onze conferentie met den hoer Bur gemeester en de heeren dr. De Boer en Kaan drongen wij krachtig aan «>p een billijke regeling. De Burgemeester beweerde echter, dat het zoo'n moeilijke zaak was, en vroeg ons om een regeling. Wij zegdv n die toe. en drie dagen later dus k. l ebru ari 1.1., ontving de Burgemeester opgave hier .rdeni.:; e. liter let (lemeentebestuur •lijk 111 gebreke ge- >rbij gegaa en ii-.g is 11 yeeti regeling voor de brand sioffor-dtotributic. Dc zelf ie onsmakelijke i'>0:1 celen van urenlang wachten, gedrang, gevloek en «eve. hl, spelen zich nog altijd af bij de brandstol handelaren. Velen moeten nog altijd na uren wachten, onverrichter zake naar hun vaak zonder toezicht thuis gebleven kinderen terugkeeren. 'lot overmaat van ramp heeft 1111 boven dien de Burgemeester aan enkele handelaren vergunning gegeven 0111 voor liun klanten te reserveeren. Wij hebben in een vorig stukje reeds aangetoond, dal ilit neerkomt op bevoorrechting van de meer gegoeden, - tok in ons schrijven aan den heer Burge meester trien Zie de plaatselijke pers van Zaterdag II.) tonnen wij aan. dat hier voord de arbeidende klasse zeer onbillijk wordt behandeld en vragen wij dringend om in trekking der vergunning tot roserveering. I evens hebben wij ons tot deConsumenten- rommissie gewend en ook deze steunde ons verzoek. Maar de Burgemeester 1)1 ijlt aeiger ■hen stijgt heid met den dag. Al weken lang hebben wij ettelijke vrouwen moeten kai- moeren en hun de verzekering gegeven, dat de Burgemeester wel spoedig een einde zou maken aan de vooral in dezen oorlogs tijd meer d m schandelijke bevoorrechting. Woedend zijn vele arbeidersvrouwen, en hadden wij relletjes gewild, ze hadden al lang plaats gelt.ul! Wij hebben den heer Burgemeester daarop gewezen, maar Z.Ed. Achtb. blijft weigeren aan het meer dan billijke verzoek te voldoen, Wij moeten besluiten met de opmerking, dat ook aan liet geduld van den meest en wij eindigen met dit den lezer ter over weging te geven, o»k voor komende dagen z\niersfoor;, m April 101;. lijke Ar lx l.eve lerslie W. N'edcrl Natuurhistorische vereeniging. In het laatste nummer van de Amersfoort schc courant staat een bericht uit »Natura« overgenomen, omtrent uitstellen van verga deringen met liet oog'op gasbesparing. Men al dit met recht mosterd na den maaltijd i let I deeling nam dit besluit in de van februari en wij zonden 1 1 advertentie aan »N'atura« De 1 dit blad plaatste haar echter pas helft 1 propos linnen ko tardof Wij zijn juist Hij pen komsten. Dagelijks Openbare leestaal en bibliotheek Beukenlaan R. K. openbare leeszaal en biblio theek. Kamp iS. Otulheidk. museum h'lehite, Zaterdag I heosolische leeszaal. Zaterd. lot Vrijd. Bioscoop-vari-V- I.angestr, Vrijd. tot Maand. Bioscoop De Arend 1April, Volksuitvoering Toonkunst. - April. Uitvoering Toonkunst. Einina-bloem. -5 April. Mij. van Nijverheid, Rcichmann. -■5 April. Groene Kruis, Am. 1'< April. Klaas de Vries over Het 7de leerjaar, Arend. .?-> April. Xed. Uoneel Verbond, Am. ;o April. Vlagjesdag van -Ons leger». 414p Staatsloterij. l en kantore van den collecteur A. R, D. I.einweber te Amersfoort (Brecstraat zijn aan de volgende nummers te beurt klasse trekt p. April c WAT DE KEUR IS OP GODDEN ZILVER. IS DE NAAM „BLO OKER" OP EEN BUS CACAO.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2