Stadsnieuws. Ingezonden. Advertentièn. l aat ons allen ons Woensdag tooien mei het speldje, het embleem van dc ver eeniging en tevens het symbool van den vrijheidszin van den waschechten Nederlan der. Hoeveel et ook reeds gevraagd zij, laat ons allen ons best doen, aanstaanden Woens dag de verkoopstertjes een ontvangst te verzekeren, die alle vorige bloemendagen verre overtreft, opdat onze jongens weten hoe dankbaar we hen zijn. Ter vervanging van kapelaan J. B. F. Hooglugt is benoemd tot kapelaan van de St. Franciscus Xaverius-parochie de heer S, J. Horstink. De heer Luberti schrijft ons De Gemeente blijkt een nuttig en ge waardeerd werk te doen, met de gelegenheid open te stellen tot verkrijgen van goedkoop nuchter kalfsvleesch.. De slagers Rleijen- burg en De Vries verkochten in hun winkel aan de Appelmarkt no 7 in ruim een week tijds niet minder dan vijf en dertig kalveren. Gisterenmiddag kwamen weer vijftien stuks aan, waarvan in enkele uren vier stuks, per pond afgewogen, werden verkocht. De kwaliteit van het vleesch wordt ge prezen. In dezen tijd van gasbezuiniging en brand- stoffennood is de gewone bereiding van het zoo gezonde, doch hier nog veel te weinig bekende voedsel gort bijna onmo gelijk, daar het tij uur kookhitte noodig heeft. Door eenvoudig de korrels te malen in een koffiemolen en het verkregen meel te koken als griesmeel, krijgt men een enorme gas- of vuurbesparing, terwijl de smaak wordt verbeterd. I)e verhouding van water en gort blijven gelijk. Door het gebrek aan petroleum is het personeel van de schatrijke petroleum-maat schappijen >A. P. C.« en «Rieth Co.c ontslagen. 1 Iet loon wordt nog uitbetaald tot 12 Mei aanstaande. De «Staatscourant' voor heden bevat de opgave der grenzen voor de nieuwe drie stern-districten in welke de Gemeente Amersfoort thans is verdeeld. Ten gevolge van de fusie der spoorweg maatschappijen zal het station hier geheel worden beheerd door de H. IJ. S. M., wier ambtenaren den kaartverkoop op alle lijnen zuller. verrichten, terwijl die van de N'. C. S. worden werkzaam gesteld aan het vracht goederen-bureau. In verband daarmee wordt de heer F. Haert, handels-agent der N. C. S., controle- r 'van vervoer, terwijl de heer B. de Graaf, stations-commies, wordt overgeplaatst naar Utrecht, Tot lid van tien Voogdijraad te Utrecht is benoemd prof. jhr. dr. B. C. de Savornin J.ohman. De heer G. P. A. Garjeanne, oud-lid van den Raad en oud-Directeur der Amers- foortsche tapijtweverij (Lageweg) is in den ouderdom van 73 jaar te Laren (N, H.) overleden. Met ingang van 1 Mei zijn o.a. bevorderd tot kolonel van den Generalen staf de luitenant-kolonel van dien staf J. II. van der Hegge Zijnentot generaal-majoor commandant der 4e divisie de kolonel R. Dufourtot kolonel-commandant der 3e brigade de luitenant-kolonel I.. Noest tot kolonel-commandant der 5e brigade de luitenant-kolonel J. F. T. Bloem tot luite nant-kolonel de majoor A. Hogervorst; tot majoor bij het 5e regiment infanterie de kapitein H. Boet; tot kolonel-commandant van het ic regiment huzaren de luitenant kolonel J. M. FJenteijn; tot plaatselijk com mandant van Amsterdam de kolonel jhr. E. W. von Wrangel auf I.indenberg. Kolonel- J. W. van Alphen, commandant der 5e brigade, is eervol ontheven van dat bevel en benoemd tot territoriaal bevelheb ber in Zuid-Holland. Aan majoor-kwartiermeester N. Feis is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend onder toekenning van pensioen. Luitenant kwartiermeester J. W. Hender son is bevorderd tot kapitein-kwartiermf ster. Het Bestuur der Openbare leeszaal en bibliotheek (Beukenlaan) ontving van iemand die onbekend wenscht te blijven een bij drage van f300 tot gedeeltelijke dekking van het tekort. De boekerij is van 7 tot 2o Mei gesloten wegens de jaarlijksche schoonmaak. Sedert 1 Maart gaven zich 57, scplert 1 januari 170 nieuwe leden op. Het aantal bezoekers van de couranten en tijdschriftenzaal was 2715 in Maart van dit jaar, tegen 2315 en 2073 in de zelfde maand van 1916 en 1915; dat van de studiezaal 607, tegen 533 en M6- ,,et aantal uitgeleende banden bedroeg in Maart onderscheidenlijk 4607, 4257 en 3861; dat der kinderboeken 1035, 875 en 808. 'Kapelaan P. J- van Schaik is benoemd tot adviseur van de R. K. handelsreizigers- vereeniging, de R. K. voetbalclub en de R. K. vereeniging van haven- en tran sportarbeiders. Onder voorzitting van den heer Avan Weezei Errens werd Donderdag ten Raadhui/e weder ccn openbare vergade- gehouden van de Commissie van toezicht op het Lager ouderwijs. De Voorzitter heette het nieuwe lid, mevrouw Peper, welkom. De notulen van de vorige vergaderirg werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris, den heer j. G. van Dreumel. Ingekomen waren verschillende besluiten omtrent benoeming, verlof en ontslag van onderwijzend personeel. Aan de orde kwam hierna een- bespreking over schoolvoeding en schoolkleeding voor minvermogende leerlingen der Lagere school. Advies werd gevraagd aan de Commisie voor kindervoeding en aan de Hoofden der scholen. Men achtte het de taak der Gemeente, te zorgen voor schoolkleeding en zou het zeer gewenscht vinden indien de Gemeente een hooger subsidie dan f450 toestond. Om een bilijke verdeeling te verkrijgen, wil men zoowel de bijzondere als de openbare scho len laten deelnemen aan deze verstrekking. Mr. dr. Verhoef wenschte, dat wordt gespecificeerd hetgeen men verlangt, bijvoor beeld klcflhpjes, kousen of schoolpantoffels. De heer Van Wij land meende, dat de schoolvoeding moet plaats hebben in het schoolgebouw, waartoe dan bij schoolbouw, ook van bewaarscholen, maatregelen dienen genomen. Werd besloten, een adres te verzenden aan den Gemeenteraad. Bij de rondvraag deelde mr. dr. Verhoef mede, dat hem uit een rapport eener school vergadering van school B is gebleken, dat een vrij groot aantal leerlingen uit de hoo- gere klassen moest teruggesteld omdat zij het onderwijs niet bleken te kunnen volgen. Spr. meende, dat het leerplan der scholen die opleiden voor Iloogere Burgerschool en Gymnasium overladen is en verzocht, deze ernstige zaak te mogen bespreken in de volgende vergadering. Waartoe werd besloten. De vergadering werd hierna klokke vijf gesloten. De plaatselijke vereeniging «Het Groene Kruist hield Donderdagavond onder voor zitting van mr. J. K. H. de Beaufort in »Amicitia« haar gewone jaarvergadering. De notulen der buitengewone vergadering van s Februari werden gelezen en onge wijzigd vastgesteld. Aan de orde was de Bestuursverkiezing, ter vervulling van de vacaturen, ontstaan door het overlijden van den heer D. Ger ritsen en het bedanken door den heer J. W. Middelburg, en het periodiek aftreden van de heeren mr. De Beaufort en B.Schooleman. De Voorzitter bracht hulde aan de nagedachtenis van den heer Gerritsen, die sedert de oprichting lid was van het Bestuur en steeds veel voorde vereeniging heeft gedaan. De heeren mr. De Beaufort en Schooleman werden herkozen, terwijl werden gekozen de heeren mr. dr. Verhoef en W. D. Hel derman. De Voorzitter deelde mede, dat het 8 Februari genomen besluit tot aankoop van het perceel Kortegracht 17, dat zal worden ingericlit als Wijkhuis, niet vol komen wettig bleek, omdat het Bestuur niet voltallig was. Het werd thans andermaal in stemming gebracht en weder aangenomen met alge- meene stemmen. Volmacht werd gegeven tot het aangaan eener hypotheek van f 6200, tegen 4.5 pet. Notaris Bolk, die met getuigen de ver gadering bijwoonde, nam akte van beide besluiten. De Penningmeester, de heer G. H. Kolff, deed hierna rekening en verantwoording, waaruit bleek, dat hij een ontvangst van f 2695.v» er een batig saldo is van f41.04. De heeren Oosterman en Heunks, die ook voor 1917 zijn benoemd in de finaii- cieele commissie, zagen de bescheiden na en stelden voor, den Penningmeester onder dank te dechargeeren. Waartoe werd besloten. De gewone begrooting voor 1917 werd hierna vastgesteld op f3552 in ontvangst en uitgaaf; een buitengewone begrooting in verband inet den aankoop van bet nieuwe'Wijkgebouw op f14500. Het Bestuur tverd gemachtigd, de derde Zuster, speciaal voor zuigelingenverzorging, met ingang van 1 Juli te benoemen. De Secretaris, dr. B. J. v a n E n s t, bracht hierna het jaarverslag uit. Het herinnert het overlijden van den heer D. Gerritsen en aan den koop van het nieuwe Wijkgebouw. De Zusters legden 88O5 bezoeken af en hielpen 4500 patiënten aan het Wijkgebouw; van de 35 favus-lijdèrs zijn er y genezen. Den Zusters wordt hulde gebracht voor hun reusachtigen arbeid. Uitgeleend werden 835 verplegingi-arti- Het aantal leden bedroeg 2067; er be dankten 92, meest door vertrek, doch 127 nieuwe meldden zich aan. Ook in het afgeloopen jaar mocht de vereeniging steun ondervinden van alle artsen hier ter stede, waarvoor hun dank wordt gezegd, Bij de rondvraag werd ter sprake ge bracht het gemis van een volksbadhuis; het Bestuur achtte het onder de huidige tijdsomstandigheden niet geraden, thans stappen daarvoor te doen, doch zal deze zeer urgente zaak stellig niet vergeten. Hierna sluiting. Men verzocht ons, de aandacht Ie vragen zoowel voor hel ingezonden stuk als voor dc advertentie nopens de demonstratie voor lichamelijke opvoeding, welke dezen zomer hier wordt gehouden. Door den Ned. Voetbal Bond is het Quick-terrein aangewezen voor den pro motie-wedstrijd Wageiiingcn Doetineliom. welke morgen zal plaats hebben. Verder staan op het programma. K. H. C. H. V. C. 2 Het Gooi 3 H V. C. 5 II. V. C: 4 - H. V. V. 1 Rapiditas D. W. S. 1 In de «Staatscourant' van gister zijn opgenomen de Statuien der N. V. tot ex ploitatie van kruideniers- rn comestiblcs- zaken voorheen Van Gendt Ov Co, gevestigd te Amersfoort. Bij dc gister ten Kaadhuize gehouden aanbesteding voor den bouw der kiosk op het Stationsplein besotnde dc hoogste der 13 inschrijvers f 7987 en was dc laagste J. van den Brink met f3690; voor het verf- en glanstverk besomde de hoogste f395 en was de laagste A. W. Timmermans met f283. Aan de kaasmarkt hier zijn in 1916 aan gevoerd 1829 wagens met 966 750 pond kaas, tegen 1051 wagens met 502 0S0 pond in 1915 en 880 wagens met 218000 pond in 1914. het eerste jaar De Rijks-zuivelconsulent besluit dan ook zijn jaaroverzicht metNiettegenstaande de zeer ongunstige tijdsomstandigheden (de instelling door de Duitsche Regcering der Zentral Einkauf Stelle en het brengen van den geheelen inkoop in Óen hand, waar door de kaasmakers er geen belang bij hadden, naar de markt te gaan) mag de kaasmarkt bogen op een mooien vooruit gang- Aan de Centrale V. F. X.-veiling werden gister verkocht 223000 export-eieren voor f8.80 tot f g.30 rn 253000 Regeerings- eieren voor f8.20 tot f y 50 per honderd. In het geheel werden daar deze week verkocht 710000 kipeieren. Slachtkippen deden 65 tot !S|, jonge hanen yo en oude hanen 64 cent per Kilo. De militaire intendance heeft bevolen gebruikt ligstroo van de kazernes en de kampementen hier niet te verknopen. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer W. A. van den Bovenkanip, Utrechlschestraat 45, telefoon 63. De lantaarns van auto's en tij wielen moeten volgende week uiterlijk vijf minuten vóór negenen, die van de overige, voertui gen op 't laatst vijf minuten vóór half tien zijn aangestoken. Tijdens de afwezigheid <l<-r bewoners werd een binnenbrand ontdekt in de voor kamer van een perceel aan den Arnhem- scheweg. De politie, die per rijwiel toerende, doofde met een Minimax het vuur, daarbij Hink geholpen door omwonenden. Nochtans had een der helpers weer dc onhandigheid een ruit in te slaan, waar door de vlammen, die reeds een zeer dreigend aanzien hadden, geweldig aanwakkerden. Door onvoorzichtig omgaan met vuur brak Donderdagmiddag een ernstige heidebrand uit tusschen Elizabeth-dorp en de spoorbaan der H.IJ.S.M. Een detachement van 500 man uit het kamp op de Vlasakkers doolde het vuur. De begeerte is in den beginne zwak als een spinneweb. Later wordt ze zoo sterk als een scheepskabel. Velerlei moet weer overstaanóok het vervoig-artikel over Amersfoort v'">r Oo jaar. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Beukenlaan 2. R. K. openbare leeszaal en biblio theek, Kamp 18. Oudheidk. museum Flehite. Zaterdag Theosofische leeszaal. Zaterd. tot Vrijd. Bioscoop-variété Langesir. Vrijd. tot Maand. Bioscoop «De Arendt. 28 April. Ned. Tuoneel Verbond, Am. 30 April, Zang vereen. «Sursuni cordas, Am. 2 Mei. Vlagjesdag van «Ons leger» dr. Aldershofl'ovér nekkramp, Am. 3 Mei Natuurhistorische vereen., Am. 10 Mei Uitvoering Volkszangschool Toonkunst, 15 Mei. Klaas de Vries over het 7de leetjaar. Arend. 16 Mei. Ledenverg. V. P. N., Boompje, 8, Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Kopy van ingezonden stukken, al of niet geplaatst, wordt nimmer terug gogo ven. Demonstratie lirliaiiieljjke opvoeding. Naar uit berichten in de plaatselijke bladen reeds gebieken is, zal in Amersfoort 'n de maand Juli een grootc demonstratie gegeven worden ter bevordering der Lichamelijke opvoeding. Het daartoe gevormde Comité, waarvan onze Burgemeester, mr. J. C. graaf van Rainlwijck, zeer gaarne het Voorzitterschap heeft willen aanvaarden, is overtuigd, dal gezonde lichaamsbeweging en oefeningen tot ontwikkeling en versterking der spieren van groot helang zijn voor dc jeugd en voor het toekomstig geslacht en stelt zich voor, dat een grootc demonstralie van alles wat op het gebied van sport en lichamelijke ontwikkeling gegeven kan worden, met vermijding van datgene wat naar wedstrijd-excessen zweemt, zeer bevor derlijk zal zijn aan het doel. En waar aan die demonstratie verschil lende bonden en vereenigiiigen op dat ge bied uit verschillende deelen van het land zullen deelnemen en hoogstwaarschijnlijk vele bezoekers uit andere plaatsen naar hier getrokken zullen worden, lijdt het geen twijfel, of de demonstratie zal tevens er toe meewerken, Amersfoort nog meer be kend te maken. Ondcrgeicekenden, vormende de Finan- 1 ieele commissie uit bovengenoemd Comité, durven dan ook gerust als hun meening uit te spreken, dat niet alleen de jeugd manr de goheelc Gemeente ermee gehaat zal zijn. en vertrouwen dat zeer velen er prijs op zullen stellen, de zaak financieel te steunen. Want dat liet geld zal kosten, en niet maar eenige honderden doch zeker veel meer, staat vast. En dat bedrag zouden ondergeteekenden gaarne door vrijwillige bijdragen en subsidies bij elkaar gebracht zien, terwijl eventueele tekorten gedekt zouden kunnen worden door een waarborg fonds, waarvan zoo spaarzaam mogelijk gebruik gemaakt zal worden. Zij noodigen daarom Amersfoort'» inge zetenen dringend uit de lijst, die hun dezer dagen aangeboden zal worden, niet te laten voorbijgaan, doch voor flinke bijdragen of aandeden in het waarborgfonds te willen teekenen. De litiancieo.le commissie voornoemd: A.M. TROMP VAN IIOI.ST. Vonrz. I'..I.e. baron VAN HAR DEN BROEK tor AMMKRSTOI., Penningm. II, C J.C VAN Sl'OCKUM. K. I.INDENHOVIUS, Sccrctis. Amersfoort, js April 191;, Geachte Redactie, I ledonmiddag bereikten mij weder, als den vorigen keer, verschillende klachten als zouden de schippers aan de t iroote Koppel f 7.50 nemen voor de 1000 turven en op last van den Burgemeester of het l.evens- middelen-bureau I 10 moeten nemen per tooo. Ik hob dadelijk oen onderzoek inge steld hij de betrokken schippers en ben tot de ontdekking gekomen, dat alles laster en leugen is. Laten de mensehen toch niet zon gauw- praten en eerst zicbzelven goed overtuigen of er iets van waar is en maar niet zoo klakkeloos alles maar rondbezuineii, Wel werd mij meegedeeld door de schip pers, dat zij niet meer dan f 10 mogen ne- tleze duurder geweest. levens kan ik ook nog meevoelen, dal ook onjuist is het gerucht, dat er in andere Gemeenten klei-aardappelen worden gedis tribueerd, Met bewijzen in de hand kan ik ook dit gerucht tegenspreken. 1 .ut dus de eene menseh den ander niet zoo gauw wat wijsmaken, want diardoor komen de misstanden ïh de wereld, hetgeen aan de Consumenten-commissie een hoop noodeiooze last en werk bezorgt. Namens de Consumenten-commissie P.J. vax KAI.LEVEKN, Secretaris. Amersfoort, 27 April 1917. 1'ltHIHKHKUItTKA. Zondag 29 April. Evang. l.uthersche kerk. Voorin. io'/o uur, dr. Toxopeils, Doopsgezinde kerk. Voorm. 10'/a uur, ds. K. Wuite, uit 's-Gravcnhage. Remonstrantsche kerk. Voorin, lo'/ü uur, ds. llooykaas. Gereformeerde kerk (Laugegracht) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Middag 5 uur, ris. Donner. 'Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. to uur, ds. Teerink. Middag 5 uur, ds, Teetink. Chr. Gereformeerde gemeente Voorm. 10 uur, ds. Beekamp. Avond s'/j uur, ds. Beekamp. Niet verzuimen! Leest vooral tocli in ELK nummer van ons blad do kennisgevingen trouw Ze bevatten telkens inlichtingen, mededeeliugon van maatregelen, die genomen -/jjn ol' moeten worden, kor tom, men vindt er allerlei in, dat een ieder van nut kan zijn een ieder dient te weten een ieder dient na te komen om in eigen belang zich zelf voor schade en ouaangenaamheden te be waren. In de advertentie-rubriek doet de braudstoffen-commissie heden een oproep, die aller belangstelling in hooge mate vraagt. Burgerlijke NUnil Amersfoort van 20 tol en met 26 April. GEBOREN Johannes, z. van Klaas Verhaar en Hen- drika Hooft. - Jacobus Johannes, z. van Johannes Petrus Kersten en Geertruida Wihelmina van Amersfoort. Johannes Pieter, z. van l.eonardus Rudolf van Eeden en Clara Josephina Maria Schellen. Wilhelmus Hendrikus, z. van Franciscus Theodorus Antonius de Goeij en Christina de Witt. Gerrit Jan Bernard, z. van [ohannes Franciscus Groote Wolthaar en Elisabeth Adriana de Wilde. Hendrika, d. van Cornells Hooft en Geertruida Tom mei. - Hikje, d. van Hendrik Bouwman en Evertje van Kommer. Pieter, z. van Reindert Herman van Grafhorst en Trijntje Nieuuenhuis Gaston Jean, z. van l.eon Martin d'Hondt en Marie Camille Velghe. Maria Johanna, d. van GijsberUis van de Biezenbos en Petronella Clasina Engel. Bernardus Wilhelmus Henricus, z. van Henricus Johannes Martens en Maria van Schie. Hermanns Jacoba, d. van Wil helmus Johannes Oosterbaan en Eduarda Wilhelmlna Maria Heinink. Alijda Eli zabeth Antonia, d. van Hendrikus Bernar dus Nicolaas Korndewal en Jacoba Regina Tommei. Frans, z, van Everhard Snoek en Caroline Elizabeth Verdonk. ONDERTROUWD Hnrmen Buitenhuis en Johanna van Drie. Jacob Visser en Hendrika van Vulpen, i'ieter Johannes Smids eu Maria Aren- dina Ibiei. - Hendrikus van Eijden.en Alijda Geertruida Leo van Ramselaar. Andriés de Wit en Anna Catrina Marga- retha Singewald. GETROUWD Hermann Wilhelm I.udwig Petrick en Johanna Gerarda Heilijgers. Renatus Caesar Josephus van Driessche en Aleida Johanna van Stokkum. Franciscus Xave- rius Hendricus de Backer en Maria de Wteuw. Roelof Schuiten 'en Cornelia Petronella Boensma. - Antonius van Vul pen en I heotiora Boomhouwer. OVERLEDEN Wilhelmus Jacobus Antonius Putman, 56 jr.. cohtgon. van Johanna ter Maten. Elisabeth Krol, -s jr.. ongeh. Jan Hen drik Veeuendaal, 11 mnd. Harm Doosje, 53 jr., cchtgen. van Aalbertje van Henne- keler. Johannes Hendrikus van de Wijn gaard, 2 jr. Hermanus l.cenards, 79 jr., wed. van l.amberta van Beek, Grades ter Beest, 24 jr., ongeh. - Gijsberta Maria Snijders, 10 mnd. - Elisabeth van de Weerd, y jr.. - Cornelis Collet, ho jr., ongeh Dirkje Verschuur, y2 ir wed. Antonie Gijs- brrtus Lambrerhts. -- Marten de Vries, iy jr., ongeh. - Een als levenloos aangegeven kind. Hendrik Jan Colcnbrander, 18 jr.. ongeh. Jan Ooijman, iy jr„ ongeh. Hierdoor betuigen wij onzen har- telijken dank voor de belangstelling, be toond hij het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, mevrc jw weduwe MATH1I.DE MARIA HUBER- l'INA UNTIET geb. Geeraedïs, Maastricht; Mevr. GEORGES IIOEBERECHTS U xtiei ex kinderen. GEORGES HOEBRECHTS. 's-Gravenhage CASPAR UNTIET. Amersfoort BETSY UNTIET. NELLY UNTIET. Amersfoort, April iyi;. De Brandstoffen-commissie verzoekt 'I v i li gen tl, in hun eigen helang, aan die genen, die nog niet opgaven door welken handelaar zij hun brandstoffen wenschen te betrekken, dit toch vooral te doen vóór ileu Isteu Mei a s aan het Levens middelen-bureau, Viilkeslraat 12, hetzij mondeling, onder overlegging van huu legimitatie-kaart, of schriftelijk, met opgave van het nummer hunner legi mitatie-kaart. De Commissie voornoemd, N. VELS 11 KUN, Voorzitter. C. G. KLAARHAMER, Secretars De Brandstoffen-commissie maakt be kend, dat zjj zitting zal hoiulen eiken WOENSDAGAVOND van 8 tot 9 uur aan het STADHUIS voor diegenen, die inlichtingen wenschen ol klachten willen inbrengen betreffende de distributie van brandstoffen voor particuliere woningen. Voor de k I e i n-i n d u 91 r i e zal de Commissie te spreken zjjn aau de GAS- FABRRIEK eiken werkdag 's morgens tusschen half elf en half twaalf. De Brandstoffen coinmistie, N. VELS HEIJN, Voorzitter. C. G. KLAARHAMER, Secretaris. i

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2