29 Mei 1917. No 8881 67e Jaargang. (itgave van da Naumlooze Vennootschap „l>e Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff". HOOFD-REDACTRICE Suzk FRHDERIKS- Van Cl. KEF F. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1. franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos, Legale, officieele- en onteigetiings- advertentifin per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. j Bij advertentifin van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, (iezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op VRIJDAG den Juni aanstaande, des middags ten HALF DRIE ure. Amersfoort. 29 -Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Wat ieder van de Zegelwet moet weten. De wet kent drie soorten van zegelrecht 1dat, hetwelk berekend wordt naar de grootte van het papier (het formaatzegel 2. dat, hetwelk berekend wordt naar de sommen in het stuk vermeld (evenredig /egel) 3. Het vaste zegelrecht. Het formaatzegel kennen wij allen. Voort aan kunnen wij koopen velletjes van 30 cent halve vellen van 50 cent en heele vellen van f 1ook nog grootere, maar die ge bruikt een gewoon mensch niet. Opcenten zijn er niet meer, noch voor het formaat zegel, noch voor de andere zegelrechten (behalve die voor buitenlandsche effecten). Een voordeel van tegenwoordig boven vroeger is dit, dat een stuk thans alleen dan op zegel behoeft te staan als het uit drukkelijk in de wet opgenoemd is. Lees artikel 23 van de wet en daar zult gij ze vinden. Volgens nr. 12 van dat artikel zijn alle privaatrechterlijke overeenkomsten, handelingen, verbintenissen en verklaringen, voor zoover zij niet elders in de wet zijn opgenoemd aan dit formaatzegel onderwor pen. Koopt gij dus een huis, de voorloopige koopakte moet op zegel. De regel is dat gij een zegel van 50 cent (een half vel) gebruiken moet, dat van 30 cent mag alleen gebruikt worden voor verzoekschriften, vol machten en jachtvergunningen. Een rekest behoeft alleen dan op zegel te staan als er een benoeming, verhooging van salaris of een gunst in gevraagd wordt. Als gij liever uw eigen papier gebruikt dan dat van het rijk, dan kunt gij het bij den ontvanger van den zegelstempel laten voorzien, maar deze zet er geen kleineren stempel op dan die met de oppervlakte van het papier overeenstemt. Het evenredig zegel kennen wij niet allemaal, maar in de toekomst zullen de meesten er wel kennis mede maken. Het is gelegd op: 1. huurcontracten enz., 2. jachtakten, 3. wissels, 4. polissen van schade verzekering. 5, effecten, 6. nota's van make laars enz. in effecten. Niet alleen de huur van onroerend goed, zooalt huizen en landerijen, is aao dit recht, onderworpen, ook de huur van roerend goed, zooals meubelen. En niet alleen bepaalde huur—c ontracten, maar ook verklaringen (bijv. in een brief) gehuurd of verhuurd te hebben. Een brief waarin gij biedt te huren of te verhuren, natuurlijk niet, wel de brief waarin gij de huur of verhuur aanneemt. Gij kunt het recht betalen door het stuk opjeen gezegeld papier (hetzij rijkspapier, hetzij buitengewoon gezegeld papier) te schrijven of wel door het stuk te ondertee kenen over een plakzegel heen. Om te weten welk gezegeld papier of welk plakzegel ge moet koopen, berekent gij het bedrag, dat als huursom betaald moet worden over het geheel e tijdvak, waarvoor het huurcontract geldt. Een huur voor vijf jaar tegen f 300 per jaar geeft f 1500. Optiejaren neemt gij in de berekening op. J.oopt de huur volgens het contract telkens voor een jaar door tot wederopzeggens toe, dan neemt gij tienmaal de jaarlijksche huursotr.. En over dat gezamenlijk bedrag verhoogd tot een veelvoud van f 250, tot een bedrag van f 5000 en tot een veelvoud van f so voor hoogere bedragen dan f 5OOO neemt gij 1 10 percent en dat is het bedrag van f 250, dan behoeft gij 111 het geheel geen zegel te gebruiken. Ook notarieele huurcontracten zijn aan het hier besproken zegelrecht onderworpen. Van het zegelrecht van hier te lande betaalbare wissels zal ik maarnietszeggen, daarmede komen in hoofdzaak alleen kooplui in aanrakinghet is zoowat ge bleven als het was, het bedraagt 5 cent van iedere f 100 en wordt betaald door middel van plakzegels. Het evenredig zegelrecht op polissen van schadeverzekering is nieuw, ook daarvan zal ik niet veel zeggen, gij zult het te betalen hebben, maar de assurantie maatschappij moet het zegel natuurlijk gebruiken (rijkspapier, buitengewoon ge zegeld papier of plakzegel). Er zijn echter verschillende vrijstellingen, o.a. als het betreft verzekeringen ter zake goederen vervoer binnen het rijk, vervoer van geld of geldswaardig papier, inbraak of brand van geldswaarden in brandkasten. Ook het zegelrecht van effecten zal ik zwijgend voorbijgaan. Op de effecten, die gij koopt zult gij den zegclstcmpe) wel Zien staan gij zult hem missen (omdat de stukken vrij zijn) of effecten ten laste van het rijk of van zijn koloniën en op aan- deelbewijzen in nieuwe binnenlandsche maatschappijenook (om dezelfde reden) op de effecten in dekoloniën ofoverzeesche bezittingen van het rijk opgemaakt endaar behoorlijk gezegeld. Ten aanzien van de nota's van makelaars enz. in effecten zal ik iets zeggen, omdat dit een geheel nieuwe belasting is, n.l. de zoogenaamde beursbelasting. Wanneer gij effecten koopt of verkoopt door tusschenkomst van uw makelaar of comraissionnair, moet gij van dezen een nota ontvangen en daarop zult gij een nieuw soort plakzegel vinden ter waarde van vijf cent voor f 10 van het bedrag van eiken aankoop of verkoop, berekend over ronde sommen. Gij koopt 2 obligaties staatsleening Neder land 5 pet. voor 101 pet. of f 2020 en gij verkoopt 3 integralen tegen 60 pet. of f 1800, dan zijt gij voor zegelrecht schuldig over 2020 (dit wordt 2500) f 1,25 en over 1800 (dit wordt 2000) f 1 samen f 2.25. Voor elke handeling wordt nu tweemaal het recht betaald: eens door den verkooper, eens door den kooper. Ik schreef gij moet van uw makelaar een nota ontvangen. Mondeling mag hij niet met u afdoen; het zou hem f500 of meer boete kunnen kosten en bovendien zoudt gij niet verplicht zijn hem provisie uit te betalen, ja zelfs, indien gij deze reeds betaald hadt, bevoegd zijn haar van uw commissiottnair terug te vorderen. En als gij de nota zoudt willen weigeren, dan moet uw makelaar het zegelrecht door den ontvanger der registratie van u laten in vorderen. In de derde plaats het vaste zegelrecht. Dit is vooreerst ingesteld voor stukken, waar men zelden mee te maken heeft en verder voor stukken, waarmede wij donr- loopend in aanraking komen. Eerstbedoelde zijn 1 buitenlandsche pas poorten, waarvoor een recht van f 2.50 ot f.5 gevorderd wordt, naarmate zij dienen voor één persoon of voor meerdere2, ver gunningen tot het aannemen van een vreemd ordeteeken, titel enz; 3. vergunningen tot verandering of bijvoeging van geslachts naam, die onderworpen zijn aan f 250 per persoon; 4. verleening enz. van adeldom waarvoor f tooo per persoon verschuldigd Laatstbedoelde zijn: t. polissen van per- sonenverzekering, dat zijn levensverzekering en invaliditeitsverzekering, waarvoor f 1 verschuldigd is, ziekteverzekering, onge vallenverzekering en verzekering legen bur gerrechterlijke aansprakelijkheid, waarvoor fo.50 verschuldigd is. Van het recht vrijge steld zijn polissen van kleine verzekeringen zoogenaamde volksverzekeringen. 2. Han delspapier, voor zoover het kortpapier is dat, hetwelk betaalbaar is gesteld op zicht of op vertoon, uiterlijk drie dagen na zicht of vertoon of wel uiterlijk acht dagen na de dagteekening van het stuk. 3. Van de effec ten zijn oprichtersaandeelen aan een vast recht van f 1 o onderworpen en restant-be- w ijzen en dergelijke, alsmede depot-certi ficaten aan een recht van f 0.50. 4. Kwitan- tifin zijn aan ,5 ets. zegel onderworpen. Hier vóór heb ik daaromtrent reeds verteld dat de vraag of het stuk wel bewijs oplevert als kwitantie, niet ter zake doet. Ik kan er aan toevoegen, dat de vorm waarin het stuk gegoten is, evenmin iets toedoet. Ook een brief of briefkaart is aan het recht on derworpen. Zelfs een brief of een stuk, waarin men verklaart niets te vorderen te hebben. Alleen wanneer men bij den brief een gezegelde kwitantie toezendt, kan men den brief ongezegeld laten, maar dan moet ook blijken dat een dergelijke kwitantie er bij is. Niet alleen kwitantiün voor geldschulden vallen onder dit zegelrecht, doch ook kwi- tantiën voor in depot gegeven geld, bijv. voor de gelden of de geldswaarden die gij uwen kassier in bewaring geeft, voor het voorschot dat gij aan uw winkelier geeft voor de waren, die gij nog bestellen zult. Ook diploma's van lidmaatschap voor leden van sociëteiten, en. Aldus B. O. in de Zwolsche Courant. Een voormalige stadgenoote over do dienstboden-kwestie. I leel veel raadgevingen worden gegeven, veel meeningen worden geopperd omtrent de dienstboden-quaestie, maar hoogst zelden komt iemand met een bepaald ontwerp. Nu publiceert Egb. C. v. d. Mandele onze vroegere stadgenoote, in het laatste nummer van de Vereeniging van Huisvrouwen een nieuwe regeling voor het houden van dienstboden, die nieuwe gezichtspunten opent. Volgens haar is er slechts één wijze van betalen in deze mogelijk en wel betaling per uur. Zij wil dit loon laten beginnen met 10 cents per uur voor meisjes van 15 17 jaar, die nog geheel in de leerperiode zijn15 cents per uur voor dienstboden van 17 21 jaar die zeer eenvoudig werk ver richten en door de huisvrouw in vele opzich ten worden terzijde gestaan. Dienstboden van 21 jaar acht zij minstens 20 cents per uur te moeten verdienen, indien zij kunnen bewijzen haar vak te verstaan. Rekent men den werkdag op tien uur, dan bedraagt het loon f2.— per dag of f 12. per week, zonder voeding of inwo ning. Wenscht de dienstbode voeding of inwoning of beide, dan za'. zij daarvoor hebben te betalen, waar zij ook is en komt dat dus in mindering van haar loon. Egb. v. d. Mandele rekent de inwoning en voeding op ft.per dag (in bet eene gezin zal dit bedrag wel iets te hoog en in het andere véél te laag zijn), volledige voe ding alleen op fo.75, de hoofdmaaltijd op fo.50, het broodmaal op fo.20. Indien de dienstbode dus f 12.— per week verdient, is dit per jaar van 50 weken (er gaan twee weken vacantie af) f 600. verminderd met 350 dagen levensonder houd is f350.— blijft over f250 loon. Indien er werk verricht wordt op Zondag, dan moet dit betaald worden met fo.to per uur, omdat er Zondags slechts lichte bezig heden zijn, Als er door bezoek extra drukte is, wil zij het volie loon laten geven. Indien er door bezoek of dineetjes na werktijd extra werk voor de dienstbode is, wordt dit als overwerk betaald, maar alle fooien, godspenning, waschgeld enz. wil zij afschaf fen. Geen vervalpotten dus meer, die ver dienste bij toeval zijn, maar alles wordt be taald naar werktijd en bekwaamheid. Wenscht een dienstbode Zondags geheel vrij te zijn en kan mevrouw het schikken, dan is het goed, maar ze krijgt dan dien dag geen betaling ;een timmerman verdient Zondags ook niet. Volgens schrijfster wordt de loonstandaard dan over 't geheel schijnbaar hooger, doch indien men een jaar lang alle fooien eens optelde, die men de eigen dienstbode en die van anderen geeft, dan zal de som niet veel minder zijn. Bovendien is de loonstandaard van dienst boden in Holland tegenover andere landen (Frankrijk, Duitschland, Engeland, Amerika) opvallend laag. Wie dus niet een volledige dienstbode kan betalen, kan, volgens het systeem van Egb. v. d. M. er een huren voor een halven dag en zoo zou het volgens haar mogelijk zijn, dat één dienstbode zich zou kunnen verhuren in twee gezinnen, b.v.bij het ééne in-, bij het andere uitwonend bij het eene als morgen-, bij het andere als midda^hulp, Amerikaansch systeem. Na gedanen arbeid moet de dienstbode volkomen vrij zijn om uit te gaan of thuis te blijven, mits voorat is gecontracteerd, dat, indien zij inwonend is, zij zich houdt aan de regelen van het huis. Deze vrijheid zal men wijs doen, alleen toe te staan aan volwassen dienstboden in de jonge jaren behandele men ze tneer zooals men de eigen dochters behandeld zou willen zien, die ook maar niet eiken avond het huis uit mogen loopen, zonder dat moeder weet, waarhéén. Verder meent schrijfster, dan men „overwerk moet betalen, als de kinderen 's avonds aan de zorg van de dienstboden worden toevertrouwd. Het opzeggen moet wederzijds kunnen geschieden met 14 dagen; er moeten offici eele plaatsingbureaux komen. Op die bureaux moeten steeds de getuigen boekjes der dienstboden worden afgeteekend na onderzoek, zoodat men zeker is te zijn gevrijwaard voor valsche inlichtingen en de dienstboden kunnen er informeeren naar de betrekkingen, die zij zouden willen ver vullen. Zal de toestand tusschen huisvrouw en dienstbode ooit zuiver worden, dan moet men van beide kanten, meent schrijfster, zich op het standpunt stellen van werk geefsters en werkneemster, zonder meer. Ook het bezwaar, en de dure verplichting voor ongefortuneerde gezinnen, om de zieke dienstbode te moeten verplegen of te laten verplegen en te onderhouden, zullen, volgens haar grootendeels te niet gedaan worden, in dien inwonende dienstboden tot de uitzonde ringengaan behooren, maar de duurder en beter geregelde loonstandaard zal de dienst bode zeifin staat stellen een ziekteverzekering of een ouderdomsverzekering te nemen. In elk geval zou hier gerekend moeten worden met de bepalingen van de wet op het arbeidscontract. Gas-distribatie. (INGEZONDEN). Ook gas zal moeten worden verdeeld, mede als een gevolg van een tekort aan baardbrand. Immers, gas dient ter voor ziening van licht en warmte. Figuurlijk genomen worden dus alle brandbare objec ten op een hoop geworpen om daarna in den vorm van turf, steenkool, gas en brand hout te worden verdeeld, al naar het 't meeste nuttig effect wordt bepaald, mede door het bezit van gaskachel of gewoon stookfornuis, door gaslichtpitten en gas- kooktoestellen. Bij het toebedeelen van vaste brandstoffen wordt hiermede rekoning gehouden. De moeilijkheid is echter hiermee niet opgelost. Er is een ministriëele circulaire, die uitwinning van brandstof ook bij de

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1