Marktprijzen. Advertentiên. dienstbode" Nuts-spaarbank /r$y< GASFORNUIS Stookforn u is k- ay\ulagvaji«le VERKIEZING voor do TWEEDE KAMER. Kie6di3tnci AMERSFOORT. gehouden op Vrijdag 15 Juni 1917. io hot hoofd- Stomdistricten. Achttienhoven Amersfoort I II I" Beam Da Bildt Bunschoten Doom Eemnes Hoogland Leusden Maarn Maartensdijk I o 11 Soest I II Stoutonburg Westbroek Woudenberg I II X«i«t I II Aantal kiezers. Opge komen. 514 478 436 613 89 342 205 Blanco en Baer- De I onwaarde veldt. Beaufort Zoodat gekozen is de ntr. W. II. DE BEAUFORT. In 1913 bedroeg het %aj»tnl kiezers 12193, van wie er 10 900 opkwamen, bij de stemming op Dinsdag 17 Juni. Mr. W. II. de Beaufort kwam toen in herstem ming met 5007 st. met jhr. II. W. van Asch van Wijck, die 5118 st. verwierf. Bij herstemming op 25 Juni kwame er 11 639 kiezers op. Mr. W. II. de Bonii- lort-wetd gekozen met 5950 st. Jhr. van Asch van Wijck voreenigde 5G3C st. op zich, gemeene regeling van deze quaealie voor het geheele land, van hoogerhand gegeven, binnen korten tijd mag verwachten. Nadat gedurende eenige maanden geen petroleum voor particulieren mocht worden afgeleverd, worjlt dit verbod binnenkort opgeheven. Met ingang van Juli e.k. zal wederom petroleum voor particulier gebruik door de handelaren mogen worden verstrekt. De te gebruiken hoeveelheden mogen echter slechts ten hoogste 50 pet. van de over hetzelfde tijdvak van bet vorig jaar gebruikte hoeveelheden bedragen. De heer J, Hovens Gréve, leeraar aan de H. B. S. alhier, komt als no. 1 voorog de aanbevelingslijst ter benoeming tor secre taris der Maatschappij tot Nut van 't alge meen, gevestigd te Amsterdam. Door de reclame-commissie alhier en bet Bestuur van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer .is de vol gende circulaire verzonden «Onze stad is mooi; geheel afgescheiden van de pracht, waarmede natuur Amersfoort omgeeft, heett het in z'n bouw, dat aantrek kelijk intieme. wat alle oude stadjes eigen ishet lijnen-spel van z'n oude gevels, de fijne buiging der singels, de hooge beplan ting en de glooiing van z'n plantsoenen, 't gee<t# 'n bekoring aan vreemdeling en inwoner. En toch ontbreekt er iets Juist dat, wat zoovele villa-dorpen in ons land hebben, wat ook, vooral in het buiten land, de grijze huizen-complexen der groote steden vroolijker doet uitzien, wij missen het hier. (Teen of weinig kleurig-getooide tuinen, geen bebloemde balcons. geen groei vin rozen langs gevels. Wij zijn arm aan bloemen Het is om hierop aandacht te vestigen en zoo mogelijk daarin verbetering tc brengen dat de Reclame-commissie en de Vereeni ging tot bevordering van Vreemdelingen verkeer besloten, 'n opwekking te richten tot Amersfoort's bewoners, om de. 1 zomer hunne balcons en gevels met bloemen te doen begroeien. De beide commissies stellen meerdere prijzen beschikbaar voor hen wier versie- ving 't meest smaakvol is, en zal hiervan de beoordeeling en rijs-uitreiking plaats hebben op 31 Augustus a.s. En waar 't eenvoudige en niet-kostbare evengoed zal gewaardeerd worden, daar mogen de com missies verwachten, 'n talrijke deelname in alle wijken der stad. Waar het stadsbestuur niets nalaat om Amersfoort's groei tot ontwikkeling te bren gen. daar hebben ook de bewoners tot plicht, waar 't mogelijk is die pogingen te steunen. En door de versiering van uw huis. ver- mooit ge tegelijk 't aanzien uwer stad. We hopen, dat die welsprekende roep stem gehoor vinde en meer nog, dat ze tot blijvend resultaat zal hebben, dat we hier meer bloemen in stad en buitenwijken zullen zien. - Ons, Inwoners.treft bet nog zoozeer niet,het schier volkomen gemis aan bloem en plant in onze stad. Maar meer dan een. die van huiten komt, valt dat bepaald op. 't Is echter altijd zoo geweest - we her inneren ons nog. hoe 'n vijttien jaar geleden ren inwoner van Zutfen, bij een rondwan deling door onze straten, vol verbazing tot ons zelde M 'n hemel, nu heb ik geen enkele bloem ot plant hier kunnen ontdek ken. noch In de achterbuurten, noch in de betere wijken. Waaraan ligt dat toch?* We moesten het antwoord schuldig blij ven. We denken er nog aan. hoe niet kunst en vliegwerk de vereeniging «Floralia» eenige jaren in 't leven is gehouden, on ten slotte ter ziele te gaan. Is er ijveriger propagandist denkbaar dan wijlen den heer Van l.anschot Ilubrecht, dan jhr. It. W. Th. Sandberg thans griflier der Staten van Drenthe, waren Nieuwe denkbeelden, nieuwe toestanden, nieuwe inzichten hebben zich sinds dien ook hier baan gebroken. Ze hebben hier al zooveel goeds gebracht laten we hopen, dat ze ook schenken zul len nog meerdere bekoring aan onze oude Eemstad met haar steeds zich uitbreidende buitenwijken, en wel die van de charme, welke er uitbaat van 't allerwegen kweeken en bloeien van bloemen en planten. Het jaarverslag van de Vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en Om streken over 1916 vermeldt, dat het leden tal stationair is gebleven en dus 1 -i 1 be draagt "iet 4 donateurs. Een gevoelig verlies leed de Vereeniging door het overlijden van den Heer D. Ger ritsen, die van de oprichting af,*bij iedere gelegenheid met woord en daad, steeds blijk had gegeven van zijne warme belangstelling vaor de Ambachtsschool, o.a. meer dan eens als redder optredende voor de vaak berooide financien van den Vakteeken- cursus. Over den financieelen toestand lezen we: Door het in gebruik nemen van het nieuwe shoolgebouw werden de exploitatie kosten aanmerkelijk verhoogd, vooral vuor vuur, licht en water. De verdere afwerking van lokalen, uitbreiding van leermiddelen enz., gezien de enorm hooge prijzen der materialen was oorzaak dat verscheidene bogrootingsposten moesten overschreden worden. Daar telkens gewerkt wordt met begrootingen, bijna een jaar vóór den tijd opgemaakt, beloopen de meerde uitgaven over 1915 en 1916 benevens het geraamde tekort over 1917 te zamen ongeveerf 10.000 Herinnerd wordt dat er van het jaar 915 nog een tekort van f 4500 op de inrichtingskosten*, ter dekking waarvan extra-subsidies aan Rijk (f 2,500) en Ge meente (f 2000) Werden gevraagd, doch nog niet ontvangen zijndoor het Rijk reeds toegestaan, door de Gemeente nog niet. Afgezien van het genoemd tekort van f 4500 zal het noopzakelijk zijn voor het evenwichtsherstel der financiën, d.w.z. ter voorziening in de tekorten der rekeningen 1915, 1916 en 1917, dat alsnog ou" en wordt, rond f 10.000 te weten f 5500 van het Rijk, f 1500 van de Pruvincie en f 3000 van de Gemeente en wel iu den vorm van extra subsidies voor éénmaal buiten en behalve de verhooging der jaarlijksche subsidies ten behoeve vau de exploitatie, die zal blijken noodig te zijn op de begrooting van igi8. Bedoelde subsidie-verhoogingen in te gaan met het jaar 1918 zullen vermoedelijk aanzienlijk zijn, omdat besloten is dan Businoss as usual* te gaan hervatten, niet langer du noodzakelijke regelingen jaar tot jaar tc blijven uitstellen op grond van de beruchte «tijdsomstandigheden». Zoo zal dan gerekend moeten worden met eene verbeterde salarisregeling van personeel der Ambachtsschool, die thans bereids de Ministericcle goedkeuring heeft verkregen en met de uitgaven, benoodigd voor eene (thans in bewerking genomen) pensioensregeling, ook voor achter te laten weduwen en weezen, wijl thans voorloopig in afzienbare toekomst, alle uitzicht is verloren op de deelneming van dat Personeel aan de Rijkspensioenfondsen, terwijl de bestaande regeling onvoldoende is en niet langer bestendigd mag worden. Het personeel vervult met lof en toe wijding zijn taak, terwijl de directeur, de heer A. Baart genoemd wordt «de rechte man op de rechte plaats. Het bestuur laat het plan om een Mid delbare Technische School voor Werktuig bouwkunde en Electriciteit aan de Am bachtsschool niet varen en hoopt het voor 't jaar iqi8 weer aan de orde te stellen. Dat toch vele ouders en leerlingen in- en om Amersfoort 't oog gevestigd hebben op het M. T. Onderwijs blijkt uit een 30 tal leerlingen, welke reeds het onderwijs vol gen van den cursus «voorber. Midd. Techn. Onderwijs*, verbonden aan de Ambachts school. Nog wordt medegedeeld dat aan het per soneel der school, voor salarissen de f 2000 niet te boven gaande, na bekoming van Ministeriëele goedkeuring, over het jaar 191O een duurtetoeslag ten bedrage van 5 7 procent der jaarwedde is toegekend. Op 1 .fcmuari 19 xö namen de lessen een aanvang met irfo leerlingen, waarvan 51 voor timmeren, go voor smid, 15 voorelec- tricien, 16 voor meubelmaker en 8 voor schilder wensebten te morden opgeleid. Wegens volbrachten leertijd verlieten 44 leerlingen de school; aan 43 hunner werd een getuigschrift uitgereikt. De nieuwe cursus op 1 April begon met 200 leerlingen, welk aantal op 31 December tot 91 gedaald was, wegens tusschentijdsch vertrek. Onder voorzitterschap van Us. J. I). van Calcar te Beverwijk hield de Maatschappij tot opvoeding van wezen en andere minder jarigen in het Huisgezin «Zandbergen* den i3den Juni té Amsterdam hare algemeene vergadering, Uit het verslag van den secretaris mr. J. Winkel Jz. te Utrecht bleekt onder meer dat einde 1916 het getal verpleegden be- droeg 374. Na een kleine statuten-wijziging heeft de maatschappij ook de «tijdelijke verpleging» in haararbelds-sfecr opgenomen. Gedacht is daarbij vooral aan gevallen, dat vader of moeder is komen te overlijden en de overgebleven onder door zijne of hare betrekking, door ziekte of zwakte of wel ke rodenen ook, niet in staat is de kinde ren zelf te verzorgen, maar dat verwacht mag worden, dat 11a niet te lang tijdsver loop deze belemmering zal ophouden De bepalingen voor opneming waken met de meeste zorg er voor, dat ouders niet te gemakkelijk zich kunnen Sfmaken van hun opvoedingsplicht. De Maatschappij stelt zicht voor in de nabijheid van Zandbergen gezinnen te for- meeren waar deze verpleegden tijdelijk kunnen verblijven. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de financieele toestand niet ongun stig is, doch dat vermeerdering van het aan tal leden dingend noodig is, doordat zoo- velen door overlijden zijn afgevallen. Bij monde van den heer Merens te Bloe- mendaal bracht de eommissie tot het nazien der boeken een gustig rapport uit. De directeur jhr. W, A. Ortt, wijdde eenige beschouwingen aan doelmatige propaganda, welke in het jaarverslag worden opgenomen. Tot bestuursleden werder herkozen Baron esse Van Boetzelaer Suermondt te Hoog land, mej.G. A. A. Bouricius te 's-Graven- hageen de heeren P. H. Majoor te Bever wijk en prof. F. Kenninck te Amersfoort. liet Bestuur van de vereeniging Geloof en Wetenschap, zoo meldt de Embode, over weegt het plan om in het komend seizoen een cursus in wijsbegeerte te geven. We lezen in de «Eembode» omtrent «Rapiditas» de R, K, V. V. dat ze in Mei 1916 opgericht werd met 10 leden, waaruit een bestuur gekozen werd terwijl de Di rectie van St. Louis gratis het speelterrein van het persionaat afstond. Langzamerhand steeg het ledental, waardoor natuurlijk ook het spel op hooger peil kon gebracht. I11 Augustus sloot Rapiditas zich bij de R.K.V B. te Utrecht aan. Een voorloopig reglement werd aangeschaft, Het bleek, dat Rapiditas door g wedstrijden te winnen, 1 gelijk te spelen en 2 te verliezen zich stevig op de ze plaats heeft genesteld, met 1 punt achterstand op no. 1 en een voor sprong van 4 punten op no. 2, met ee» doelstand fix 16, Een clublied werd samen gesteld. De heeren Van den Gang, Van Munster en 1 lol namen zitting in dn commissie van advies, terwijl de kapelaan Van Snhaik als adviseur wilde optreden, Het bestuur is thans samengesteld uit de heeren A.J. van Munster, voorzitter, 1'. I.o* ryn, H, Hol, J. A. S. van Munster en j. van den Veer. Besloten werd, indien mogelijk, ook het is elftai in de competitie te doen uitkomen tot leden der commissie van toezicht werden benoemd M. van den Berg en J. Adelaar. Bij de ten overstaan van notaris Ditzhuijzen gehouden openbare verkooping in de Zwaan werd het winkelhuis met erf en tuin, Schini- melp. str. 21, gekocht door den heer J. van Schaik voor f3400. Bestuurders van het Militair Tehuis Ge neraal van Marie, die een openluchtsamen- komst achter het Tehuis organiseerden kun nen met voldoening terugzien op - «Ie resul taten. Een kleine 500 militairen waren gekomen om ds, van Melle reserve-veldprediker en den heer Tabak, agent van den Ned. Jon- gelingsvereeniging te hooren spreken en te luisteren naar het welluidende mandoline spel en den frisschen zang van de Zang- vereeniging «Soli Deo Gloria* directeur den heer O. Rooke, Welverdiend was dan ook het applaus, dat telkens spontaan klonk. Zulke gezellige avondjes bevorderen zeer j den kameraadschappelijke geest onder de militairen, Aan de Centrale V. P. N. veiling werden gister verkocht 75 000 export-eieren voor f g.40 tot f 9.70 per honderd. In het geheel werden daar deze week verkocht 175000 kipeieren. Morgen is hier alleen geopend de apo theek van den heer J. J. P. van Wisseling!», I.angestraat 112, telefoon 165. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk tien minu ten voor tienen, die van de overige voer tuigen uiterlijk tien minuten vóór half elf zijn aangestoken' Revolutie is een strijd tussehen een wereld die wil geboren worden en een -wereld die niet wil sterven. r 1'KEOIKIIEUItTKY Zondag 17 Juni. Evang. I.uthersche kerk. Voorm. io'/.j uur. dr. Toxopeiis. Remonstrantsche kerk Voorin, io'/ji uur. prof. dr. B, I). Kerdmaus uit Leiden. Doopsgezinde kerk. Voorn». lo'/a uur, ds. B. P. Plantenga uit Haarlem. Gereformeerde kerk (Langegracht) Voorm. 10 uur, ds. M. J. van der Hoogt, Em. pred. uit Velp. Middag 5'/, uur, dr. J, Ridderbos uit Kampen. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, dx.J. Ridderbos, Middag 5'uur, ds. v. d. Hoogt. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 10 uur, ds. Reekamp. Avond s'/a uur, ds. Reekamp. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9I/2 uur> godsdienstoefening. Avond 5 uur. godsdienstoefening, Hersteld Apostolische Gemeente Voorm. 10 uur, goedsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. cn |c,xnnc Josephine Zoelmackers. <*e- ranla Hendrik.», d. van Evcrardus Vucneu- tlaa! en llendrika Helena Stoekcnbroek. Johanna Wilhelmina, d. van Johannes Grades Heudrikus Keijzer en Hendrika van Oven. - Anten. z. van Antonius Gemen en Fenna van de Wcijer. Theodorus Jo'hann, z. van lohann Theodorus Schwitzner en Hen drika Alcidu Maria Aarts. - Willemina, d. v. Willem Rudolf Jacobus Klaasing en Elisabeth Simonida Lablans. GEHUWD: Xicolaas Henrich Egink en Gijsberta v. der Veen. Barend v. de Geest en Léonttne Minner, Jolian v. Ekeren en ('atharina Klerk. --- Hendrik 1 |an Zielman en Antonetta Spoel. - Wilhel mus Krielen en Marie Kerkmeer. - Jaco bus de Wilt en Dirkje Hendrika Nieuborg. - •Hendrik Pieter- Johannes Kole en Ger ritje van der Reek. ONDERTROUWD: Jan August Prospér van Camp en Wilhelmina Valkenburg. Johannes Josephus Viester en Johanna Adriana Brouwer. Izak 1 ierard Krijnen en Hendrika Jansen. OVERLEDEN Willem te Beek, 62 j„ echtgen. v, Johanna Gouw. Een als levenloos aangegeven kind. I.ambertus Mengerink, 20 jr., ongehuwd. Grietje Ewig, 71 jr., weduwe van Gijsbertus Beek. - Adrianus Bernardus Horst, 5 jaar. AMERSFOORT, 8 Juni .917. Appelen fo.a fo.Peren fo. a fo.-. Nieuwe aardappelen to.—a fo._ Zaïul- aociiappelen fo.— fo.—Hoendereieren fo.- a f9.50 per 100 stuks. Bruine eieren f a f9.70 p. 100 stuks. Grasboter IT.yo a f 2.25 per Kilo, Kippen f 2.- - a f 3. Kuikens fo.—aio.-. Piepkuikens f 0.90 i f 1.S0. Ganzen fo. 4 fo.—Oude eenden fo.70 .i f 1.20, Jonge eenden fo.aio. Hazen f o.a fo. Wilde konijnen f o. a fo.- Tamme konijnen fx.— af 1.50per stuk. Duiven fo.60 .i f 0.70 per paar. Vette varkens fo.— ;ifo. - Magere varkensfon.- f o,».--. Zeugen f50. a f too. Bigden f 3. a f 15. Kalveren fy.~ a fix.—. Aangevoerd waren ongeveer - heet. Appelen. beet. Peren.heet. Kleiaard* 1 appelen; heet. Zatidaardappelen160000 stuks 1 Ioendereierenst. Eendeneieren 1 200 Kilo GrasboterVette Varkens I Magere Varkens; -Varkensvoor export slagerij; 200 Biggen; 30 Zeugen; 13 kalveren. GF.VRAAGD voor direct. Loon f4.— of f,5. per week met veel verval. Adres BUSSUMMER GRINTWEG 52. Hilversum. AMERSFOORT, BBKKI5N8TEINSCHK LAAN 25. Rente 8.0. WOENSDAGMIDDAG 4 to. 5 ZATERDAGAVOND 6'/, tot 7'/f Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Beukenlaan 2. R. K. openbare leeszaal en biblio theek, Nieuwstraat 20. Oudheidk. museum Fiehite. Zaterdag Theosofische leeszaal. Zaterd. tot Vrijd. Bioscoop-variét»; Langestr. Vrijd. tot Maand. Bioscoop «De Arende. OP VERSCHIL LENDE MA- Burgerlyke Stand ran Amersfoort, van 8 tot en met 14 Juni 1917. I GEBOREN Pieter, z. van Pieter Vink en Jannetje Kreikamp. Geurt. z. van Cornelis van den Berg en Hendrika Rui- tenbeek. Peter, z. van Evert van der Heiden en Sophia Driesman. Antonius 1 Henricus, z. van Bernardus Ilendrikus Kuiper en Bernardiua Antoinetta Maria 1 Hasselbach. - - Reinardus, z. van Coenraad Eykelboom en Evertje de Graaf. Thomas Antonie, z. van Maurits Jacobus Vos en j I lendrika Metske. Eibert, z. van Willem I.uigjes en Wilhelmina Gerarda Wijnands. Christina, d. van Gijsbertus van Bekkum 1 en Barbara Hendrika van Keeken. Arie, i z. van Arie van Vonno en Paulina Water- j koort. Jacob, z. van Jacob Hendriks en Aaltje Oldenhof. Johannes George, z. j van Jacob Dirk van Gelder en Christina Johanna Dooijewaard. Stephanie Char lotte, d, van Clement Jean Pierre Walschaert ONDERWIJS IX MACHIXESCHRIJVEN Onderwijs stenografie, ook 'rnnsch, Duitsch en Engelsch. Opleiding lot Kantoor-stenograaf. TH KOOP AANGEBODEN een goed onderhouden 74 c.M. hij 51 c.M. Tc koop gevraagd een goed onderhonden circulatie van kleiner afmeting. Adres Uir. Weg 198,

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2