AMEESF00ETSG1E COURANT. 19 Juni 1917. No. 8890. 67e Jaargang Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTRTCE SuZE FREDERIKS—VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 71.— franco per post ƒ1.15. Advertentiön 1—6 regels 60 cent; elke regel meer to cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigening!- advertentien per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25 Bewijsnummers naar huiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Postbus a Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTECrRACHT Telefoon tg. KKNNIStiKVINUKN. UITSLAG DER VERKIEZING, Burgemeester en Wethouders der ge meente Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat het bij hen van het hoofdstembureau ingekomen proees-verbaal van den uitslag der op den 15 Juni 1 vt7 gehouden stemming voor de verkiezing van een lid van de Tweede j Kamer der Ststen-Generaal in het kies district Amersfoort in afschrift is aangeplakt 1 en ter Secretarie der gemeente voor een I ieder ter inzage is nedergelegd. Amersfoort, 16 Juni 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VKF.NSTRA. door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel voor de Gemeente Amers foort is bepaald op 13 cent per Liter bij verbruikers aan huis bezorgd, terwijl de toeslag voor den melkhandel wordt bepaald op 1.5 cent per Liter. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel. Gezien artikel 8, ie lid der Distributie- wet 1916; heeft goedgevonden te bepalen Artikel 1De aflevering en het vervoer van vroege aardappelen is verboden. Artikel 2. Het verbod, in het voorgaande artikel gesteld, is niet van toepassing op: a. de allevering en het vervoer van vroege aardappelen, gedekt door een vervoerbe- wijs, afgegeven door de Rijks-commissie van Toezicht op de Aardappel vereeniging; b. de allevering en liet vervoer van vroege aardappelen, welke bestemd zijn voor de behoeften van het leger, voor zoo ver deze zijn algezonden door militaire autoriteiten c. de allevering en het vervoer van vroege aardappelen binnen de grenzen der gemeente, waar de aardappelen zich bevin den op den datum van vaststelling dezer distributieregeling. Amersfoort, 18 juni 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. HINDKRWK 1 Wethouders Itiirgemeest fnort, gelet op artt. en 7 der Hinderwet, brengen Ier kennis van het publiek, dut een door den bier T. PORREPAAL ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tol het oprichten van eene meubelfabriek door plaat sing van een electromotor van 4 P.K. tot het in beweging brengen van een gecombineerde linlznagmachine met cirkelzaag, frais en lnng- gatboor in een in aanbouw zijnd fabrieksge bouw alhier gelegen aan den Soestorweg bij bet Kadaster bekend onder Sectie I) No. 3461. op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag den 2 Juli aanslaande, des voormiddags Ie half elf uren, gelegenheid ten Kaadhuize wordt gegeven om, ten over staan van het Gemeentebestuur of van tien of meer zijner leden, bezwaren tegen hal oprich ten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 16, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 18 Juni 11)17. burgemeester en Wethouders voornoemd, Do burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. U. VKI2NHTRA. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de aardappelhandelaar L. T. VAN DF WEEM, Valkestraat 25. voor den tiju van t week is uitgesloten van de aard ppeldistributie wegens verkoop van aardappelen op losse bons, ten gevolge waarvan aardappelen buiten de Gemeente zijn verkocht. Amersfoort, 19 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJC K. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de maximumprijs voor coneuinptiemelk gedurende den zomer 1917 Het jonge Leven. Het jonge vrije leven schatert over de wereld. Des morgens, heel vroeg, hangt het al te zingen in de hoornen, en het spant hreede, goudgele riemen van 't openklate- rende Oosten tot aan mijn venster. Den heelen dag richt het reusachtige stoeten in, die miljoenen blauwe vlaggen door den hemel laten wapperen. Komt er een wolk, het vliegt er schrijlings op, en gekt en tuimelt or over, en sleurt en sla meurt er aan tot daar do dwaaste figuren, de grilligste gedaanten aan den trans hangen. Den heelen dag zit het op de goedige zon te buischen en te beuken, dat de vonken en schichten er uitllakkeren met een over dadig geweld. Nooit moe, steeds weer op zoek naar uieuw genot, glijdt het langs een amberen straal naar de aarde toe, huppelt over dn bloemen, vertelt zotte dingen aan de vogelen, of pakt dan al met eens dn boomen in zijn machtige armen en doet ze wiegen en wagen, als een moeder die haar kinderen sust, Én dan gaan de kruinen, dan omarmen ze mekaar, en kussen de blaadjes de blaadjes, en ruischt er uit de schaaiaards een zwellend lied van onge temde weelde. En 's avonds! 't En kan niet rusten, het jonge, vrije leven. Het Heert langs de kastenjeboomen waar, in de deemstering, de duizenden lente kaarsen wit of rose gloeienhet stoeit langs de seringas die geuren en geuren uit hun miljoenen lila-kroontjes. Het zottebolt door de weiden, langs sloote.i en plassen. Het lacht tot den koekoek, en de koe koek koekoekt. Het danst voor de kikkers, en de kikkers kikkeren. Hoor! hoor! L'e Noorden en te Zuiden, te Oosten en te Westen, het kikkert alom en het kikkert alles Warempeldie oude, dwaze knotwilgen in de vergulde avondwei: ze kikkerenEn de ezelstruikcn zo keren En al de hagen en al de heggen En als die donkere iepenmassa. waaruit de macht met zwarte oogen zit te loeren, er niet zoo diep-ernsfig en gesloten uitzag, ik zou zweren ze kikkert ook l'w fiets Geloof niet dat hel tikkelend gerik ketik van de kogeltjes in de assen, van de ketting om de tandraderen het gewone gedoe is van die schijverende dingen Ze zijn betooverd ze kikkeren mee. Toch overwint ten slotte de macht der wereld. En de wereld slaapt. Maar het jon ge, vrije leven wil van geen slapen weten. Het trekt zijn gouden schoentjes aan en het huppelt van ster tot ster, en klautert in het toppuntje van de mancsikkel, en gooit blauwe droomen met kwistige hand over de slapende aarde. Zoo blijft het daar bezig tot weer de lichtend aan den einder opklaroent. Begrijpt gij het dat er menschen zijn die het jonge, vrije leven dooden Met hun stomme kanonnen van doode materie doo den ze het tintelende, sprankelende leven Zij, die aan geen sprietje gras hel leven kunnen geven? Begrijpt gij dat Dwaze grootheidswaanzin is hetant woordt Vizyoenne. En ze gaat met een geel .'linderken stoeien dat verstoppertje speelt achter een Juffertje-in-het-Groon en een Hoeder-met duizend Kinderen. Waanzin is toch altijd dwaas, Vizyoen ne! schoolmeester ik na een pooosje terug. Vooral bij de menschen. kaatst ze giebelend weer. Ben jij dtn zoo blij geen tnenseh te zijn, Vizyoenne. Nu! en of! geeft ze me tot bescheid, en ze komt voor mij staan en in haar blau we oogen lees ik de meeste beslistheid. Aardappelen toot Steenkolen. Tengevolge van de bekende hoogst on voldoende opbrengst van den vorigen oogst van winteraardappelen, met name die van de klei, heeft de aardappelvoorziening, of schoon tot nu toe geen kilogram aardappe len is uitgevoerd, in de afgeloopen maanden groote moeilijkheden opgeleverd. Gedurende de maand Juni zal er een zoodanig tekort aan aardappelen zijn, dat zelfs het zeer verminderde rantsoen van éen kilogram per hoofd en per week niet voldoende beschik baar is. fn weerwil van deze ongunstige omstan digheden moet de regeering gedurende deze maand nog eenigen export van aardappelen van den ouden oogst n waarschijnlijk van den nieuwen oogst toestaan, I er verklaring van het feit, dat, uitslui tend bezien van het oogpunt van levens middelen voorziening, niet verdedigbaar zoude zijn, kan medegedeeld worden, dat (loze maatregel verband houdt met den invoer van steenkolen. De productie der Nederlandsche mijnen is helaas bij lange na niet voldoende om te voorzien in do behoefte van de Industrie en van den huisbrand. Een geregelde maande) ijlcschc invoer van belangrijke hoeveelheden steenkolen is noodzakelijk om het economisch leven aan den gang te houden en daardoor zooveel mogelijk werkeloosheid te voorkomen. Bovendien moet, als het cenigszins kan, voor den komenden winter worden gezorgd, dat niet nog veel meer koude zal worden geleden dan in den afgeloojicn winter en. zijn er geen kolen, dan zullen door gebrek aan kook- en lichtgas de dagelijks terug- keerende onaangenaamheden nog grooter worden. Ten opzichte van den aanvoer van steen kolen is Nederland tegenwoordig enkel aangewezen op zijn loitelijke naburen en op het bezette gedeelte van België. Van overzee ontvangen wij geen steenkolen meer. Nu staat vast, dat, gezien de groote moeilijkheden, die zieh in Duitsrhland en Belgie ten opzichte van de productie en den export van steenkolen voordoen, van onze zijde een tegemoetkoming ten opzichte van den datum van levering van nieuwe aardappelen noodzakelijk is, als verzekerd is, dat wij in Juni en Juli nog die hoeveel heid steenkool ontvangen, die wij absoluut niet kunnen missen. Voor deze moeilijke keuze geplaatst, zal de Minister van Landbouw, Nijvetheid en Handel het best het landsbelang dienen, door maatregelen te nemen, die den kolen- import voor deze en de volgende maand verzekeren. Hiervoor is dan echter nooriig, dat nog een deel van ons klein overschot van winteraardappelen uitgevoerd wordt, zulks om het Landbouw-Kxport Iturea staat te stellen te voldoen aan een met Engeland aangegane verplichting, waarbij bepaald is, dat de beschikking over een zeker aantal wagon ladingen aan Engeland zal voorafgaan aan aardappel-export naar Duitschland terwijl van de aardappelen van den nieuwen oogst waarschijnlijk aanvanke lijk de helft van den aanvoer op de veilingen geëxporteerd zal worden en de helft voor hlnnenlandach verbruik beschikbaar is. Aldus handelende, zullen in de laatste dagen van de maand Juni de aardappelen In ruime hoeveelheden voor blnnonlandsch verbruik beschikbaar zijn; tot dien tijd zal men zich als dit noodig is, ter wille van de steen kolen moeten trachten te behelpen met wat minder aardappelen cn wat meer rijst Wij moeten aannemen, schrijft het Hbl. en wc onderschrijven deze opmerking vol komen, dat de regeering zich met kracht en klein tegen dezen eisch heelt verzet, het volle gewicht heeft laten vallen op de binnenlandschc behoefte. Dat zij ten slotte heeft moeten toegeven kan ons bitter stem men de noodzakelijkheid van dat toe geven kunnen wij niet beoordeelen. Maar dat bij den tegonwoordlgen toe stand aan ons land deze eisch gesteld werd, is zeker oen zeer sterk sprekend feit. IHINKKRK TIJDEN. De «Standaard» ziet, blijkens een drie star over den grnanaanvoer voor ons land do toekomst uiterst donker in. Kr wordt op gewezen hoe alleen Argentinië eigenlijk nog in aanmerking komt voor ons als grannleverancicr. Doch al komt ons van dien kant nog Tndemlng toe, zoo lezen we, krap, zeer kraj» staat over een driekwart jaar onze voedingspositie toch te worden. Niet aan het geld zal 't hangen. Geld zit cr in ons land nog wel. Maar er zal voor uw lieve geld geen brood meer te koop zijn. Dat gevaar ziet ook onze regeering drei gen, Vandaar dat ze zeer terecht alvast binnenhaalt wat binnen te halen is. maar er voor |>ast om 't al straks uit te rteelen, Steeds luider spreken de kenners van het geval van hcuschen, wezenlijken h«»n- rsnood, die dreigen kon. Hongersnood en koude. Nu is cr nog rijst te koop, maar hoe lang zal ook dit nog duren En dan, als straks de ijzige koude ons weer naar de vorst toe helpt! 't kan zoo bang worden. We onthouden ons daarom volstrekt van crltiek op wat de regecring weigert op de nrkt te brengen. /.ij alleen kan den toestand overzien, en dio toestand is ernstig. Van wat hongersnood is, heeft schier niemand ton onzent ook maar het flauwste begrip. Oezag on vrijheid. De geschiedenis kan nog weinig geslaagde pogingen aanwijzen, waar gezag en vrijheid in volslagen harmonie samenwerkten. Van daar dat er steeds partijen om deze twee kostelijke goederen gestreden hebben In eiken stant. niet alleen op politiek, maar ook op religieus, wetenschappelijk en kunst gebied, jt op elk terrein, waar de mensclte- lijkc geest werkzaam is. Volkomen har monie is ook niei denkbaar tusseheii gezag en vrijheid of onbelemmerde ontplooiing der persoonlijkheid, daar de wet van zelf behoud, elk wezen ingeschapen zeker ner gens zoo sterk zich openbaart als op 't spi ritueel terrein en ieder dus zijn eigen waar heid tracht te handhaven en uit te breiden en al is het dan met redelijken drang, aan de zwakkeren tracht op te dringen. Dezelfde strijd beheerseht het gebied der

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1