Stadsnieuws. Gemengd nieuws. opvoeding en gelukkig, als die strijd niet lust gestreden wordt en een «frischen frü. lichen Krieg» mag hcctcn. 15e ouders, die hun kinderen tot marionetten hebbeu ge maakt, evenmin als de ouders, die in vol slagen tuchteloosheid hun kroost de baas laten spelen zullen iets van dat >frische, früliche" van dezen strijd voelen. Den eer sten kan niets overkomen dan een groote ergernis, dat hun kroost telkens achter hun rug geniepige overtredingen tracht te be gaan en den laatsten, dat het de gegunde vrijheid nog zoo in losbandigheid botviert. Voor wie het gezag m handen houdt past de grootste mate van tact en voorzich tigheid. Met een koel hoofd dient hij dat gezag op den achtergrond te schuiven en gehoorzaamheid te verkrijgen uit innerlijken drang. Een van de grootste problemen, die vooral in onzen tijd van militairisme zulke reusachtige afmetingen aanneemt, is die verzoening tusschen gezag en vrijheid. Enkele groote legerhoofden verstonden het geheim om iets van het groot idealisme, wanneer zij hun strijd streden door de zielen van hun mannen te doen trillen en dan bereikten ze, wat ze wilden. Denk aan De Ruijter, aan Napoleon in zijn besten tijd. Ook op opvoedkundig gebied zijn er enkelen van die groote bezielers geweest. Dat was het geheim van Jan I.igthart, het geheim van zijn grooten invloed bij vol wassenen en kinderen. Daarom werkte hij zoo gemakkelijk samen met zijn personeel en wist zijn school een krachtige tucht met groote vrijheid te vereenigen. Al nameu zijn idealen hem ook nog zoo mee in hun vlucht, er was iets, dat hem nog meer overheerschte en dat was het diepe besei van het recht van elke per soonlijkheid om haar eigen lijn van ont wikkeling te volgen. Elk systeem, dat niet in naam streeft om den mensch uit innerlijken drang zijn handeling te doen bepalen, is van te voren veroordeeld. Zoo draagt het militairisme onzer eeuw de doodskiemen in zich, al blijkt het ook in staat de heele wereld te rrgeeren. Zulk regeeren. dat elke indivi- deele stem smoort, geeft het beeld van i 'reahle's school te zien, waar zachte zielen als David Copperfield en l om Traddlesop de folterbank liggen, en waar een vulkaan op uitbarsten staat. Zoo hebben onze scholen ook de ijzeren tucht van den ouden schoolmeester gekend, waar de kinderen zuchtten onder plak en schandbord. En nog zijn ze niet verdwenen, de scholen, waar een ijzige adem van één mogelijk aan verstopping lijdend neurasthe- nicus u tegemoet kilt en de verschrikte kinderoogen angstig vragen, waarom aan zoo'n Creahle zooveel macht gegeven wordtof waar in de oogen van de groo- tere jongens iets anders blikt, iets van valsche wraakzucht, die loert op een gele genheid om tot een uitbarsting te komen. Het is heel moeilijk, de ijzeren tuchtroede weg te smijten en dan de slappe tucht te te ontgaan. Maar gelukkig, er zijn tal van scholen, ook al enkele voor vooitgezet on derwijs, waar heel ernstig gestreefd wordt naar een samengaan van gezag met de grootst mogelijke vrijheid. Daar word een grootsche taak verricht. Niet alleen, dat een groot stuk kinderleed er door verdwijnt, maar ook, dat de grond slag gelegd wordt voor den nieuwen staat, waar de heele wereld naar snakt, den staat waar het gezag niet langer zal berusten op dikke Bertba's en vlammenwerpers of gifti ge bommen, maar op geestelijke meerder heid, die sterk genoeg zich voelt, om het persoonlijk geweten, de besté gelegenheid tot ontwikkeling te geven en richtsnoer voor het handelen te worden. Kinderen, die thuis en op school met de knoet geregeerd zijn, kunnen geen goede burgers worden voor den staat, die zijn ge- zag grondt op vrije samenwerking van goedwillende menschen. Daarom geeft de staat steeds 'n spiegel te zien van de op voeding van het kind. De Duitsche en Engelsch of Amerikaan- ache opvoedingssystemen staan in even groote tegenstelling ale hun regeersystc-men. Moge de Hollandsche opvoeder het ge heim nog meer leeren verstaan om een krachtige tucht te gronden in de vrijwillige samenwerking, de zelflciding van het kind en zoo gezag en vrijheid nog nader tot elkaar te brengen. Hij kan ter schole gaan bij Jan I.igthart en er zijn teekenen, die er op wijzen, dat diens invloed nog meer levend is dan vóór zijn dood. Aldus «Leek» in de Avondpost. >'t Landsbelang wordt, mijneheerelt, Naar mijn inzicht zwaar verzaakt, Als des Xntcrdag's in Juni >Gij uw nuttig werk reeds staakt. >Wel is aan de ministeries »Men dien dag des middags vrij, «Doch een ambtenaar, dat weet ge, «Werkt wel ééns zoo hard als gij». In de stof en in de hitte, 'k Spreek met Multatuli hier, Gaat de brave thans ter beurze, Voor een uur of vijf kwartier ■En bij schachert Integralen, Steels en Rockies, wat niet al. Om het vaderland te dienen; 't ls een wonderlijk geval. «Wie Missouri's voor een ach-le?« Drie kwart mij, Marine Pret!» leder gokt thans als bezeten, Want hij kwam tot het besef, Dat hij 't landsbelang bevordert, En dat is hem alles waard Als hij 's Zaterdagss braaf dobbelt Treub heeft 't officieel verklaard. Gedeputeerde van Utrecht stellen aan Provinciale Staten voor over 1918 op de hoofdsom der grondbelasting voor de ge bouwde, en op die voor de ongebouwde eigendommen en op die der personeele be lasting achttien opcenten te heffen. Voor 1917 bedroeg het aantal opcenten Voor het eindexamen Gyi geslaagd. voor A C. C. van Essen, C. A. J. Seyffardr. II. B. Spijkerboer uit Harderwijk, P. C. Vogelaar (uit Achterveld) en C. v. d. Delft. voor BM. W. Best, H. G. Donner, G. Dumonc en E. D. I.. Spelberg. Geen afgewezen. Met éen candidaat wordt het examen voortgezet. In verband met den heerschenden kolen- nood is de Mij. tot Expl.v.S.S. nog tot de volgende maatregelen overgegaan. De kilometerboekjes, waarvan de uitgifte op 10 Mei j.l. werd gestaakt, worden voorloopig niet meer afgegeven, ook niet gedurende de maanden Juli, Augustus en September. In de kilometerboekjes die nog gebruikt worden, zullen niet de nieuwe Z. V. afstan den worden ingevuld doch de O. T. afstan den, welke op 1 Januari 1917 zijn inge voerd. Wat de reserveering van rijtuigafdeelingen betreft, kan hiervan nog slechts gebruik gemaakt worden, voor het vervoer van zieKei.. Tienrittenboekjes zullen van t Juli 1917 af weder worden afgegeven. Ter kaasmarkt waren gisteren aangevoerd 5 wagens, wegend 13425 K.G. Prijs .56 tot 61 cent per pond. Gestempelde kaas 59 tot ói cent per pond. Programma van het concert. Donderdag I 21 Juni, 's avonds om 8 uur te geven door j het muziekkorps van het depot qe inf. 1 Brigade (directeur Joh. Boers) op het terras van Amicitia 1. «The Scorher» marsch Rosey. 2. «Egmont» ouverture Beethoven. 1 Grande valse de concert E. Waldteufel. 4. »Die Perlenlischer» Grande fantaisie G. Bizet. 5. «Dichter und Bauer» Ouverture Fr. v. Suppé. 6, .Sylvia» ballet Delilies, a. Les Chasseresses. b. Valse lente. c. Pizzicati. d. Cortege de Bacchus, i 7. «Kino Koningin» Grand divertissement J. Gilbert, x. Finale. «Postiljon» dicht in de H. P. BeursTucnntie 011 Landsbelang. Eiken Zaterdag in Juni Is, op allerhoogst gebod, Beurs te houden in de hitte Voor zeer velen 't harde lot; Over 't onlangs aangenomen Beursvacan tie-dag-besluit Sprak Minister Treub in eens al En betlist zijn veto uit. De politie maakte niet alleen procesver baal op tegen den voerman, die zijn wagen liet trekken doo- een paard met verwonde J borst, maar liet het arme dier ook onmid- dellijk uitspannen. 1 De recherche alhier hield twee minder- jarigen uit het gesticht «Hoenderloo» aan, die te Apeldoorn een rijwiel stalen en het I hier ter stede verkochten. De liets werd in beslag genomen en met I de twee verdachten naar Apeldoorn ter be- I schikking van de politie aldaar gebracht. I Tegen eenige winkeliers is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de j verordening op de winkelsluiting, J De wereld is vol van lasten, waarmede wij elkander kunnen helpenziekten, ge- brekkigheid, ongeluk, armoede, onwetend heid. Maar daarbij moeten wij iets van oiv zeiven geven. Wij moeten tot de ongeluk kige niet zeggen: «I am sorry for you», maar «I am sorry with you». Dat stand punt zal ons leven verrijken. A MSTERÜAMSCHE S N UF J KS Men schrijft ons De warmoezerijtjes. Sedert vele jaren slenteren met hun hobbelgangetje de kleine locomotief]es van de Amsterdamsche Ballast-Maatschappij over de dansende rails, die vanaf den Amstel steeds dieper het land ingaan, en die millioenen «kipkarretjes» zand langs den zoom van Amsterdam, van Amstel tot Schinkel, hebben voortgestuwd. Zij hebben een uitgestrekt bouwterrein neergeworpen, langs de Pijp, de Roelof Hart, Johannes Verhulststraat tot de Amsielveenscheweg. En inmiddels werden die terreinen snel in gebruik genomen, en kwam op vele plaat sen een gewirwar van nieuwe straten en pleinen, wel niet zoo pitoresk als de oude stad met haar grachten en oude boomen, maar toch beter dan de nieuwestad, zooals die gebouwd is in de jaren 1S90. Hoe hard men ook gebouwd heeft, de locomotiefjes van de Ballast—Maatschappij reden sneller, en de buitenzoom van Am sterdam-Zuid bestaat thans uit een breede zandboulevard, waarop den heelen dag in de warme Juni-zon de kinderen van heinde en ver samenkomen om te schoppen en te graven en te rollen en te dartelen, terwijl de landstormlichting 1909 er naar toe gaat, om de reeds stroef geworden lichaamsscharnieren weer glad en makkelijk loopend te krijgen, en voldoende vaardig heid te krijgen in de techniek van het loopgraven maken. Als men zoo op deze reusachtige zand woestijn staat, met den rug naar de stad toegekeerd, liggen links de ontelbare ten nisbanen, en rechts de warmoezerijtjes. Deze lage terreinen zullen over enkele jaren ook bedekt worden met een lading zand van vele duizenden tonnen. Maar nu is het zoo ver nog niet, en het gemeente bestuur heeft goed gedaan, deze lage lan den, waar vroeger alleen gras groeide, te late omspitten, te laten afschutten, te laten mesten, opdat Amsterdam zou bezitten den eersten gemeentelijken gemeenschappelijken moestuin van Nederland. De Amsterdammers zijn er met enthou siasme op toegeschoten, Met dankbaarheid hebben zij het stukje laag veen, door de gemeente tot hun beschikking gesteld, aan vaard. Zij hebben hun aardappelen gepoot, hun andijvie en spinazie en postelein en boontjes gezaaid, en hopen nu spoedig te kunnen rooien, oogsten en doppen. Waar mee zij dan op billijke wijs een levens- middelenvoorraad voor den a.s. winter zullen verkregen hebben, maar waardoor zij tevens gezond zijn geworden, en hun leege avonduren op aangename wijze hebben gevuld. Het is een kleurig bouwlied. Waar is elders zoo'n bonte akker De dames komen in het wit, met witte blousjes en witte kousen en witte schoenen, maar met een bonten rok. naar het terrein, om te harken en te gieten, terwij! de heeren er hun jasje bij uittrekken. Men is aangenaam bezig, en prijst het wijze gemeente-bestuur, dat toch maar hart heeft voor de belangen der kleine luijden. Middel tegen muggebeten. Met de zomerwarmte komen ook weer de klachten over mnggebeten, Men krabt en maakt het daardoor erger inplaats beter. Zooals overal is ook bij muggebeten voor komen beter dan genezen. Als voorbehoed middel moeten dan in de eerste plaats genoemd de «reukjes» die de insecten ver jagen. Een beetje citroenolie op de huid gesmeerd kan al heel wat uitwerken, even zoo kamfer, pepermuntolie, teerolie, carbol- vaseline enz. Bijzender goed werkt een uittreksel uit het Pruisische insectenpoeder, Tinctnra Pyretlori rosei. Deze tinctuur heeft een bruine kleur, die de bestreken lichaams- deelen nauwelijks kleurt, ook bij langdurig gebruik niet schadelijk is en gedurende 4-5 uren zoo goed als volkomen beschert. Letters op verkoold papier. Reeds lang had men vergeefs gezocht naar een methode, letters op verkoolde documenten weer leesbaar te maken. Thans is zoo'n methode gevonden. Bij een brand waren onlangs uiterst gewichtige papieren, bewaard in een brandkast van nog oude bouwconstructie, totaal verkoold, Alle po gingen, de 'etters weer leesbaar te maken, faalden. Eindelijk werd de volgende me thode gevonde Men besteek de verkoolde bladen met bloedloog, waardoor de resten yzeroxyde, die van de inkt waren achter gebleven, In Itelijnsch W.uw veranderden. Nadat men er nog In gedaasd de letters oi> nieuw, papier over te brengen, was het schrift weer even duidelijk leesbaar als te voren Een serum tegen wo,nfontstf Ongeveer twee jaar geleden werden door twee geleerden aan het Instituut Pasteur, te Parijs een soort anaerobien (kleinste levende wezen, die ook bij volkomen gebrek aan zuurstof kunnen leven) gevonden, die heel dikwijls bij bepaalde vortuen van wond ontsteking voorkomen. De genoemde onder zoekers, die aan deze microben den naam Bacillus oedematicus gegeven hebben, be wezen haar te hebben waargenomen bij een derde van de door hen onderzochte gevallen van wondontsteking. Ze noemen dezen bacil, behalve den tetanusbacil, den ergaten ziektekiem, die in de aan het front onstane wonden voorkomt. Thans is het den beidei' geleerden gelukt, een serum samen te stellen, waarvan de werking eenigszins overeenkomt met het diphteritis-serum. Zoo als meestal bij dergelijke preparaten het geval is, werkt het sterker voorbehoedend dan genezend. Een huwelijk in de palmen. Op de Philippijnen heerscht nog een zeer merkwaardig huwelijksgebruik. Wanneer twee jonge menschen hun voornemen heb ben kenbaar gemaakt, samen den reis door het ieven te willen aanvaarden, moeten ze in tegenwoordigheid der wederlijdsche ouders, familieleden en kennissen in twee naast elkaar staande palmboomen klimmen. Deze boomen worden dan door de ouders zoo lang naar elkaar toegebogen, tot de hoofden der verloofden elkaar aanraken. Daarmee is aan het huwelijksceremonie^ voldaan. Het jonge paar wordt dan als getrouwd beschouwd en klimt naar beneden, waarna een vroolijk bruiloftfeest wordt gevierd. Korte wenken voor de huis houding Aluminium herkrijgt geheel zijn glans, door het te behandelen met bijtende kali- loog. Met een lapje gedrenkt in alcohol kan barnsteen schoongemaakt worden. Met zeep of soda, met verdunden spiri tus, verwijdert men chocoladevlekken uit zijden stoffen. Door weeking in water, waarhij een derde ammoniak, herkrijgt hard geworden gummie haar elasticiteit. Harsvlekken verdwijnen door behande- deling met spiritus op een flanellen lapje. Ijs kan men bewaren door het te wikkelen in een wollen lap. Door wassching in zeepsop en naspoeling in koud water verwijdert men koffievlekketi in linnengoed. Door witte gelatine op te lossen in azijn verkrijgt men lijm voor huishoudelijk ge bruik. Het beste slijpmiddel is aluminium. Krimpen van wol voorkomt men, door een weinig geest van -salmoniak in liet waschwater te menge.11 Een zonderlinge zaak is onlangs door den New-Yorkschen politierechter behan deld. Het ging om deze vraag: ls een man, die zijn vrouw 50 gulden weekgeld geeft van de 65 gulden, die hij verdient, die zich zelf geheel bedruipt van de 15 gulden, die hij overhoudt.de vaten wascht en drie avonden per week op vier kinderen past, is zulk een man een slechte levensgezel De rechter heeft uitgemaakt, dat dit niet hel geval is, maar de eischeres, hoe wel zij zich bij de uitspraak zeide neder te leggen, hield vol, dat zij niet kreeg, wat zij meende, dat haar rechtmatig toekomt. De echtgenoot in qeaestie is electricien. Het echtpaar heeft vier kinderen. De man was voor den rechter gedaagd door zijn vrouw, die beweerde, dat hij slecht en on- menschelijk voor haar was en hij vertelde den rechter de bovengenoemde verdiensten waarop hij aanspraak maakte, i'oen ;.ijn vrouw beweerde, dat hij ruw tegen haar was opgetreden, legde hij uit Zij gaat iedere week drie avonden uit en wil niet dat ik met haar meega. Op die avonden moet ik de vaten wasschen en op de kinderen passen. Dat gaat niet aan. Dat ben ik met 11 eens, zeide de rechter en hij bracht de vrouw aan het verstand, dit zij een uitstekenden man heeft en dat zij beter zou hebl en gedaan met hem beter te verzorgen dan hem voor den rechter te dagen.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2