COURANT. 10 Juli 1917. No. 8899 67e Jaargang. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsclie Courant, voorheen Firma A. H van CleefP. HOOFD-REDACTRICE SUZE FREDERIKS-van CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. I.egale, offir.icclc- en onteigenings- ndvertentiCn per regel 15 cent. Reclames 1 -5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar bulten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Postbus Bij advertentiCn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEti RACHT I). K K N N I S O E V I N O K N. UITSLAG VERKIEZING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, vermeldende den uitslagder op 6 Juli 1917 gehouden stemming, ter verkiezing van twee leden van den ge meenteraad van Amersfoort is aangeplakt en voor ieder ter gemeentesecretarie ter inzage ligt. Amersfoort 7 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENS'l'RA. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, doen te weten, dat het eerste gedeelte van het primitief-kohier der INKOMSTENBELASTING over het dienstjaar 1917, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op het Bureau der Gemeente-belas tingen, Koestraat 9, voor een ieder ter lezing liggen, Amersfoort, 9 Juli 1017. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK, De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat de door den Directeur van 's Rijks-directe belastingen, enz, te Utrecht execn!o;r verklaarde kohieren Xos. 0 van de Personetde Belasting over hel dienstjaar 11)17 aan den Ontvanger van 's ltijks direete belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den hij de wet bepaalden voel te voldoen. Gedaan en op du daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den Juli 1917. IJ7.ER F.N STA Al- In verband met de aanschrijving van Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van den sSsten De cember 1916 No, 106239 Afdeeling Handel betreffende de periodieke opgaven van voorraden van ij z e r en staal, worden de handelaren enz. in deze artikelen er op gewezen, dat de aan hen, met deze aan schrijving toegezonden formulieren, aange vende de voorraden op 15 Juli «917 met de meeste juistheid moeten worden ingevuld en vóór of uiterlijk op den oosten Juli e.k. moeten worden Ingezonden bij het Levens middelenbureau, Valkestraat 12, alhier. Amersfoort, 9 Juli 1917. De Burgemeester van Amersfoort, VAN RANDWIJCK, De Burgemeester van Amersfoort noodigt ieder, ingevolge art. 9, ie lid der Distributie- wet 1916 uit, die l'ortland-Cement, gipsen tras onder zich heeft, daarvan opgave te doen aan het Levensmiddelenbureau (Laatste loket.) De daarvoor benoodigde formulieren zijn aldaar verkrijgbaar. Amersfoort, 9 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK, De Burgemeester der gemeente Amers foort maakt hekend, dat de Minister van I .and- bouw, Nijverheid en Handel. gezien zijne beschikkingen van 4 Juli 1917, Directie van den landbouw, La, (ie afd. B„ en van 5 Juli 1917, Directie van den landbouw, La, A, "e afdeeling heeft goedgevonden, met wijziging van het in bovengenoemde beschikkingen be paalde, met ingang van 10 Juli 117 vast te stellen ingevolge artikel der Distributie- wet 1916 een maximum-kleinhaudelprijs voor vroege aardappelen groote van 1.1 cent per K.G.; vroege aardappelen poters of drielingen van 7 cent per K,G. Deze prijzen gelden niet voor de z.g. fijne zandaardappelcn. Amersfoort, 10 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Dat kinderen dingen doen, die htm niet passen, komt vaak voordat zij aan de waarschuwingen van ouders en opvoeders, om zich anders te gedragen, niet voldoen, gebeurt eveneens dikwijlsdat grootcrc jongens niet alleen de vermaningen in don wind slaan, maar hun eigen gang gaan, is evenmin een zeldzaamheid. Hot meest bedroevend voor zulke knapen - veelal nog in hun schooljaren is, dat zij er geen denkbeeld van hebben, hoezeer zij zich zeiven benadcelen. Vooreerst leidt hun gedrag er toe, dat men hen niet wel willend kan behandelen, niet vricndeVjk bejegenenmen is voorzichtig tegenover hen en eenigszins wantrouwend, want nten is er niet zeker van of zij het een of ander woord ook bespottelijk zullen maken, of wel er vlam opvatten. Dikwijls heb ik gedacht, voelen zulke knapen niet dat zij schuldig zijn tegenover hun meerderen zijn zij misschien verwaand genoeg om, in geval bij hen de gedachte aan ongepastheid opkomt, de schuld er van te wijten aan den meerdere, die hun die fout onder het oog durft te brengen, soms nog wel in tegenwoordigheid hunner ka meraden. Voelen zij zich daardoor misschien vernederd, en mecnen zij soms nog grootor vernedering te ondergaan, door openlijk hun ongelijk te erkennen; is het dus een soort van koppigheid die hen bezielt Wij weten allen te goed, om het niet daarovor eens te zijn, hoezeer onze tegen woordige schooljongens, voornamelijk zij, die van het lagere naar het hoogcrc onder wijs zijn overgegaan, groote meoning van zich zeiven koesteren. Schuilt de oorzaak van die ireening ook hierin dat hun ouders en andere menschen in hun omgeving in hun jonge jaren niet zooveel wetenschap hebben opgedaan, niet zooveel geleerd, als nu hun voorrecht is Dat de jeugd onzer dagen de studie heel wat gemakkelijker gemaakt wordt door de veranderde methode van ouderwijs, door door al de kostelijke leermiddelen, die haar ton dienste staan, dat weet ik bij ervaring, Ik ben er z.elf zoo van doordrongen.dat ik moer dan eens, uit den grond van mijn hart de verzuchting heb doen hoorenWat had ik in mijn leertijd kunnen profltcercn van al die mooie, heerlijke boeken wat zou ik er niet voor willen geven om nog jong te zijn on van Hfct huidige onderwijs te genieten! Ik heb cr menig genotvol uur aan te danken. E11 toch hoe eigenaardig, meer dan één jongen wendt zich tot veel oudere menschen om verklaring of ophel dering te vragen van wat onduidelijk of duister is in zijn les of werk; zou dit een bewijs zijn dat zoo'n jongen de meerder heid van kennis, of wellicht van begrip, van een oudere gevoelt en erkent lil 't algemeen is onze hedcndaagsche jeugd van mecniiig. dat zij zich precies kan gedragen, zooals zij het 't beste vindt. Vol wassen menschen weten zoo niet hoe 't thans behoort; ze zijn van een anderen tijd, te ouderwetsch en met den tijd niet meegegaan. Is 't ook misschien onze eigen schuld, dat wij, ouderen, den jongelieden niet reeds vroeg hebben ingeprent wat, naar onze ernstige overtuigingen jarenlang ondervinding ieders heilige plicht moet zijn. E11 dat terwijl wij zelf in de jeugd geleerd hebben onze opvattingen oil meeningen van alle kanten beschouwen, in plaats van ze als dc beste t« meenen. Waarom ilic fout onzer kinderen niet vroeger bestreden, eer zij zoover gegroeid was.- Ik weet wel dat tegenover onzen invloed op de kinderen, er zoovele andere bestaan, waaronder zij geraken, die hun kwaad doen en in verzet brengen tegen wie met groote liefde voor hen zijn bezield, en alles in het werk stellen om hun geluk te be vorderen, De invloed van vriendjes, mak kers, die er belang bij hebben hen over te halen tot daden, waaraan de gedachte niet bij heil zou zijn opgekomendo durf, waartoe zij worden aangezet, uit vrees van bange jongen of brave I fendrik genoemd te wordendc vleierijen, die ai deze po- gingen lot ongepaste handelingen verlok- kond maken, dit alles brengt den jongen tot verkeerde stappen, waarvan huiselijke moeilijkheden het gevolg zijn. Toch vindt hij geen rust bij zulk ecu gedrag, maar ach, lino zwaar valt het hem te bekennen, dat hij zelf de oorzaak is van de wolk, die het huiselijk leven verduistert; maar wat zullen zijn makkers wel zeggen, als zij bo merken, dat hij hen verklikt heeft en dien tengevolge hun omgang mijdt, Treurige tocataiul voor den knaap; zoo gaarne wil hij door oen gulle, openhartige bekentenis aan zijn ouders zijn schuld opbiechten, maar de vrees voor zijn makkers, wier omgang hij niet kan vermijden en toch wil afbreken, houdt hem terug van het conige wat hem zijn rust kan teruggeven. IIoc jammer, dat hij niet voelt, dat de groote liefde zijner ouders hem zal helpen en steunen in zijn moeilijkhedendat zij hem de kracht zullen geven om de onaan genaamheden zijner kameraden minder te tellen dan de rust, die hij teruggevonden in de gezelligheid en do vriendelijkheid van den huisolijkcn kring, /al het vertrou wen der ouders niet het wantrouwen kun nen overwinnen, dat de verkeerde omgang er- invloed lusschon hen en hun kind hadden gezaaid? Ik kan er niet aan twijfelen en geloof vast, dat dc verstandige ouderlijke liefde den jongen kan bewaren voor verdere verkeerde invloeden, vooral wanner hun trouwe zorgen daarvoor ernstig blijven waken. Jongens hebben zoovele gevoelige plekken, die te vinden en met liefde en trouw te verzorgen, hun karakter degelijk te vormen, hun zclbeheersching te loeren, t"l zelfkennis te brengen en in dat alles zelf voor te gaan, is dat niet onze groote, onze heerlijke plicht? Onlangs kwam mij een geval ter <>ore, dat mij ernstige gedachten ingaf. Een opge schoten jongen nam tegenover zijn opvoeders een houding en een toon aan, alsof hij ver hoven hen stondtot schuld bekennen kwam hij wel, maar dat schuldgevoel hem nog vreemd was, bewees een latere uitbarsting van zijn verzet: daarop volgde ditmaal geen excuus van zijn kant, wel liet besluit zijner verwijdering. Lenigen tijd daarna toonde do jongen zijn spijt, zijn ongepastheid ver te hebben gedreven onder zeer slechten invloed. Ilij uitte dien spijt door bij elke gelegen heid blijk ti- geven van zijn berouw over zijn onbehoorlijk gedrag, niet door woorden, maar door daden drukt hij die uit. daden die men voelde uit hot hart ie komen. Zijn vroegere opvoeders vatten die handelingen volkomen op als een schuldbekentenis en hopen door een welwillend en vriendelijk tegemoetkomen den jongen te helpen zich aan de kwade invloeden te onttrekken, die hem diep ongelukkig zouden kunnen maken, Mochten zij, ouders en opvoeders, toch Innig overtuigd zijn hoe verkeerde Invloeden het leven hunner kinderen kunnen bsdervon, hun toekomst verwoesten, die zij zoo graag tot con gelukkige maken. I. S. l'catralc Keukens. De steeds zoo actueele onderwerpen aan roerende «brieven uit de hofstad-schrijver» van de Arnhemsche Crt., vertelt het vol gende In zijn blad omtrent de Centrale Keukens in de residentie Gedurende de laatste maanden Is wolllcht menigeen gaan twijfelen aan de goede werking van Centrale keukens. Die twijfel is gegrond, als men bedenkt hoe in de maanden Maart en April in nagenoeg alle plaatsen van betcekenis dergelijke keuk na werden opgericht, en hoe reeds ecu of twee maanden later bericht moest worden dat na een kwijnend bestaan tot ophelllng van dc zaak moest worden besloten. Dit geschiedde niet enkel In dc kleinere ge meenten zelfs Rotterdam, dat vooraan stond in hot oprichten van een Centrale volkskeuken, zag gestadig het aantal af nemers verminderen, totdat men welmoest overgaan tot tijdelijke opheffing. Zelfs Hepen er geruchten voor do waarheid durf ik niet instaan dat de Amsterdam- sche keuken, die reejjs op zooveel heter voet was ingericht dan de Rottërdamache, niet aan de verwachtingen beantwoordde en oen kwijnend bestaan leed. I lier in den 1 laag gaat dit anders, en is men, midden in den zomer, bezig om de Inrichting op gruoter schaal to grondvesten, liet heeft wel iots langer geduurd dan in de. andere groote gemeenten, alvorens hier een centrale keuken voor de arbeiders bevolking werd geopend, doch in tegen stelling met b.v. die te Rotterdam, waar na de eerste weken het getal afgeleverde porties steeds verminderde, gaat het In Den Haag steeds crescendo, en neemt het ge bruik dat van dc keuken wordt gemaakt steeds toe. Waaraan dit verschil in waar- doering bij dc bevolking valt toe tc schrijven, is niet precies uit to maken. Voor een deel is liet wellicht tc zoeken in do geaardheid van het publiek, die althans wat Rotterdam en Den Haag betreft, nog al aanmerkelijk verschilt, Doch voor een ander deel is toch zeker ook van invloed dc wijze waarop men de zaak heeft aangevat. Zoo is men b.v, tc Rotterdam begonnen met steeds, behalve op de soepdagon, rijatmaaltijdon te verstrekken. Men weet hoe moeielijk het is zie de relletjes te Amsterdam om de arbeidersbevolking aan maaltijden zonder aardappelen t< gewennen, en men gaf tc Rotterdam óók rijst, toen er nog wel de gelijk aardappelen waren. In den Haag daarentegen heeft men getracht aan den smaak van het publiek zooveel mogelijk tegemoet te komen, door niet te beginnen met menu's, waar men bij de bevolking uit onbekendheid iets tegen heeft. Men heeft stamppot van aardappelen en groenten, rijst of boonen gekookt, waar door het geheel een voedzaamheid won, en de geliefde aardappclsmaak toch behouden bloei, maar waarbij tevens eon kleinere hoe veelheid aardappelen noodig was eti men hijgevolg den aanwozigon voorraad langer kon doen strekken. Wellicht is dit een der lorzaken, waardoor de Hnagscbc Keuken in wanrdccring stijgt hij het publiek, terwijl andere niet aan den smaak der bevolking konden voldoen. I hans gaat men hier uitbreiden op groote schaal. De Gemeenteraad heeft in zijn laatste vergadering een crediet toegestaan van f130000 voor den bouw van een gemeen telijkc Centrale keuken, die per dag 20000 porties zal kunnen afleveren. Znoals men zich wellicht herinnert, had dc gemeente gedurende de zomermaanden

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1