in gebruik dc mooie, ann alle moderne eischen voldoende keuken van de Verccni- ging Kindervoeding. Deze vereeniging begint echter met i October weer met liet verstrekken van de wintervoeding en kan dus haar lokalen dan niet langer ter beschikking stellen. Maar bovendien kunnen er in de inrichting slechts 2500 liter tegelijk worden gekookt, zoodat er door de gemeentelijke keuken thans, tweemaal daags kokende 5000 porties worden afgeleverd, een getal dat steeds meer blijft beneden hot aantal aanvragen. Volgens de berekening welke over de maanden Mei en Juni kon worden opge maakt, hebben de gedurende dien tijd af geleverde maaltijden gekost f13460 en opgebracht f13 134, zoodat er niet veel op moest worden toegelegd. Tegenover het nut dat de Centrale Keuken ten bate der gemeenschap afwerpt is dit bedrag al zeer gering, vooral als men de groote besparing aan brandstoffen erbij in aanmerking neemt. Een nauwkeurige berekening heeft n.l. aangetoond, dat aan brandstoffen nog geen derde deel van een cent per portie is ge bruikt. Stele men nu dooreengenomen de grootte van een gezin op vijf personen, dan kost de bereiding van een middagmaal in de Centrale Keuken per gezin ruim genomen is/s cent een bedrag waarvoor moeder de vrouw in huis onmogelijk koken kan. Juist met het oog op de brandstoffennood die dezen winter dreigt, verdient de oprich ting van meedere centrale keukens aanbe veling. Niét iedereen toch kan zich tevreden met het menu, dat in de gemeentelijke keuken wordt klaargemaakt, omdat dit in de eerste plaats berekend is voor nienschen die zwaren lichamelijken arbeid verrichten en dus stevig voedsel noodig hebben bo vendien kan er waar men uitsluitend is aangewezen op de bereiding door middel van stoom niet veel afwisseling in wor den aangebracht. Zooals ik reeds vroeger mededeelde, exploiteert de Vereeniging van Huisvrouwen in de Bildcrdijkstraat een keuken, meer ingericht voor de behoeften van den kleinen ambtenaars-en middenstand. Behalve dat men er de spijzen kan afhalen worden ze ook thuis bezorgd en men kan er ook in het bijbehoorende eenvoudig maar net ingerichte eetzaaltje een maaltijd gebruiken, Deze keuken zal in den komen den winter waarschijnlijk aanmerkelijk worden uitgebreid, en daardoor in een steeds grooter wordende behoefte voorzien. Boven dien hangen er plannen 111 de lucht om ook voor de zeer wel gestelden. centrale keukens te stichten. Ben ik goed ingelicht dan zijn voor dit dool door eene combinatie aangekocht en gehuurd enkele heerenhui zen op eerste stand, en is men voornemens er maaltijden te verstrekken tegen den prijs rlie niet door gezinnen, zelfs uit den ge goeden middenstand, kan worden besteed. Ik weet niet of deze pogingen zullen slagen; maar als het met de brandstoffen gaat nijpen, zal het noodzakelijk zijn om de duizenden fornuizen die thans eiken mid dag gloeiend staan, te dooven en in plaats daarvan enkele groote in gebruik te nemen waardoor met oneindig minder brandstof en onkosten dezelfde hoeveelheid spijs kan worden gekookt, be Volkerengemeenschap der toekomst. In het Fransche blad L'Humanité» be spreekt prof. Edg. Milhaud de bedenkingen van hen, die twijfelen of de volkerenge meenschap wel op een voldoend sterke basis kan gegrondvest zijn. Is, zoo vraagt men, de grond, waarop alles tenslotte neer komt, het geloof in de trouw van de groote meerderheid der volkeren aan het eens ge geven woord, wel hecht genoeg: l'rof. Mil haud antwoordt hierop o. a. het volgende «Ja, haasten wij ons het te zeggen een groote krachtsinspanning zal noodzakelijk zijn om bij alle volkeren en bij alle Staats hoofden de internationale goede trouw te versterken. II: wil hiervoor de aandacht vestigen op een eerste middel, dat, opgevat in den hoogen zin die het toekomt, en. wel verstaan, niet als een daad van banaal for malisme, zeer zeker een zedelijke macht zou hebben ik denk aan het afleggen, door alle Staatshoofden en door alle leden van alle Kegeeringen van een eed van trouw aan de internationale Grondwet. Men her- innere zich de indrukwekkende woorden van den eed op de Russische Revolutie, «enige weken geleden afgelegd, door de leden van de voorloopige Regeering. Dezen eed tot voorbeeld nemende, zouden wij kun nen denken, dat in de volgende termen zou vervat zijn de verklaring, die alle nienschen, geroepen tot de Regeering over hun volk, zouden moeten afleggen ten overslaan van hun land en van de 'geheeie volkeren gemeenschap -Ik beloof en ik zweer, bij mijn ge weten, met trouw en rechtvaardigheid te zullen dienen niet alleen het volk dat mij geroepen heeft om zijn belangen, zijn rechten en zijn eer te verdedigen, maar ook de gemeenschap die de verschillende volkeren onder elkander hebben gevormd. Ik zweer heilig te zulleu naleven, in haar geest en in haar letter, e'le bepalingen van de internationale Grondwet en mij bij al mijn daden en hevelen te laten leiden door de beginselen die verkondigd zijn in de Verklaring der Rechten en der Plichten der Volkeren. Ik zweer, dat ik. indien een Staat, welke dan ook, de internationale Grondwet zou schenden en het hoogste beginsel, [dat de oorlog een misdaad is. met voeten zou treden, door naar de wapenen te grijpen voor de beslissing van een geschil, alsdan het zou beschouwen als een heilige plicht, om a'le krachten van het volk, dat ik vertegenwoordig, te doen deelnemen in vereeniging met de krachten van alle andere volkeren, die getrouw zijn aan het gegeven woord, aan den strijd zonder genade tegen den woordbreukigen en misdadigen Staat. Ik zweer, dat, indien de Regeering waartoe ik zelf behoor, mocht trachten de misdaad van den oorlog te begaan, ik tegen hem beroep zou doen op het volk zelf en op de geheeie menschheid*. l'rof. Milhaud wijst vervolgens er op, dat het openbaar onderwijs andere middelen zou kunnen verschaffen om de internatio nale goede trouw te ontwikkelen>de kinderen in alle deelen van de wereld zouden moeten leeren, dit zij plichten hebben zoowel tegen hun eigen land. als ook tegen over de volkerengemeens chap, en (lat dezo plichten zich in gelijke richting bewegen. In alle scholen zouden zij moeten zien aangeplakt op een eereplaats de grondwet van de volkerengemeenschap; de onderwij zers zouden verplicht moeien zijn voor de kinderen toe te lichten de Verklaring der Rechten en der Plichten der volkeren en en den tekst van den eed der Staatshoofden op de internationale Grondwet. En interna tionale commissies van onderzoek zouden zich moeten verzekeren, dat deze verplich tingen algemeen en nauwkeurig worden na geleefd. Aldus zal het nieuwe stelsel door tai van middelen zijn zedelijke grondslagen kunnen versterken. Prof, Milhaud wijst dan verder er op, als voorbeeld hoe ook thans reeds het recht door een volk wordt nageleefd, hoe tegen- over de woordbreuk van Duitscbland ten opzichte van Belgiö, o.a. staat de tr juw van België aan de eenmaal op zich genomen verplichting. Herinnerend aan het woord van Wilson, die de volkerengemeenschap noemde een Bond van Eer, eindigt prof, Milhaud aldus: -De volkerengemeenschap, geplaatst onder de bescherming van de eer der volkeren, van de eer der menschheid kan men zich een krachtiger waarborg denken i Ja, Bond van Eer. Wij zouden voor de volkerengemeenschap geen schoonoren naam, geen juistere benaming kunnen be denken. De naam zegt, tot welke hoogte in de volkerengemeenschap de betrekking tus- schen de volkeren onderling zich zullen ver heffen. 1 Iet is waarlijk de verkondiger van de nieuwe tijden Blijven zitten. School en Leven* merkt zoo terecht op.: Blijven zitten Als uw jongen is Itlijven zitten Straf uw jongen niet positief, ook niet negatief, als zijn vlijt voldoende is. Bij zijn minder verstand behoeft hij waarlijk niet nog het leed, dat zijn vacantia hem vergald wordt. Denk niet te gauw aan verandering van studierichting of. school. Met kalm volhouden komt veel terecht. Bejammer uw kind niet, dat het nu zijn vriendjes verliest. De jeugd is elastisch en sluit gauw nieuwe vriendschap. Maar leer uw eigen kind, dat wél bevorderd is, dat het zijn klassegeuooten, die niet mee gegaan zijn, niet vergeet. Bercs: in het feit en tracht niet door bezoeken, klachten en dergelijke middelen nog een herziening van 't besluit te krijgen: een leeraarsvergadering nee.nt haar besluit na ernstige, zakelijke overweging. Wel wal optimistisch. Onder dezen titel schrijft de St.Orl: Een der oorzaken van het Amsterdamsche aardappel-oproer is zeker óók geweest, dat ons volk. ook in Amsterdam, te luchthartig denkt over den algcmeenen toestand van onze levensmiddelen-voorziening. Als men toch diep onder den indruk ver keerd had van de waarheid, dat we er voor blout liggen om in den komenden winter gebrek te leiden aan eten en aan branstof- fen, dan zou er niet zulk een verbittering zijn ontstaan over de omstandigheid dat men zich een dag of wat langer dan men gedacht had met rijst moest behelpen. >iis volk heeft echter maar al te zeer den indruk, dat het, in weerwil van alle alar- moerende geruchte, «best zal schikken», ala de Regeering maar oppast. K11 nu is 't de vraag, of de Regeering niet zelve schuld heeft aan die te optimis tische stemming. Ook bij de interpellates van de heeren Rutgers en Van den Tempel sloeg de minis ter, evenals vroeger, o i, weer een te lucht- hnrtigen toon aan. Hoe weet de minister, dat er van den aardappeloogst, als hij goed is, veel meer dan verleden jaar in het land zal blijven Wie weet tot welke concessies tegenover het buitenland (ie Regeering nog genoodzaakt wordt? Ons dunkt, zonder alarmeerend op te tre den, behoorde de Regeering toch ons volk meer den indruk te geven, dat de toestand zeer ernstig is. 1 Iet is veel beter, dat ons volk daarop voorbereid is. Stadsnieuws. Door den minister van Oorlog is bepaald dat ingeschrevenen voor de lichting 1918, die aanspraak meenen te kunnen maken op vrijstelling van den dienst op grond van eigen vrijwilligen dienst, broederdienst, aanwezigheid van '111 hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders of kostwinnerschap, op de gebruikelijke plaats (bij den burge meester) uiterlijk op 31 Juli a.s. hunne aan- aanvragen daartoe kunnen richten. Het recht van vrijstelling op bovenge noemde grond wordt beoordeeld naar den toestand op 21 Maart 191;. De eventueel te verleenen vrijstelling zal eerst ingaan op een nader te bepalen dag, Aangezien het wcnschelijk wordt geacht dc benzine voor legcrgebruik te kunnen onderscheiden van die. welke in den handel voorkomt, zal de benzine, welke uit den legervoorraad wordt verstrekt, licht rood gekleurd zijn. De Minister van Landbouw heeft, met ingang van 10 Juli oen maximum-klein- handelprijs vastgesteld voor vroege aard appelen, groote, van 10 cents per K.G.; voor idem. poters of drielingen, van 7 cents per K.G. Deze prijzen gelden niet voor de z.g. fijne zandaardappelen. De heer I'atijn had aan den Minister van Landbouw de volgende vraag gesteld Is de Minister van Landbouw, Nijverheid cn Handel in staat en bereid mede te dee len, hoeveel dc kosten der Distributiewet 191" over het eerste halve jaar 1917 heb ben bedragen De Minister antwoordde hierop d.d. 7 Juli Uit den aard der zaak is een nauwkeurig antwoord op de gestelde vraag op dit oogen- blik nog niet te geven. Intusschec meent de ondergeteekende te mogen verzekeren, dat de gevraagde uit gaven zullen blijken het bedrag van 42 inil- lioen gulden niet te hebben overschreden. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft de navolgende maximum prijzen voor varkensvleesch vastgesteid Karbonaden fo.óo, kluiven f0.13, rollade f 0.7-1, fricandeau f0.75, vette lappen f 0.50, doorregen lappen f 0.5.5, magere lappen f 0.65. gehakt f 0.5,5, versch vet spek f0,4;, versch doorregen spek 10.50, gerookt vet spek f 0.50, gezouten vet spek f 0.50, gerookt inager spek fo.5.5, gezouten mager spek fo.55, reuzel fo.,50, krabbetjes f040, kruis- schijf fo.40, hamschijf f0,45 a"es Per half K.G. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te benoe men tot Regcertngscommissaris, belast met de Rijksgraanverzameling, voor de provincie Utrecht. (ie heer A.J. Looxma van Weideren baron Rengers te Amersfoort. 'lot directeur van de Amsterdamsche Bank alhier is benoemd de heer C. Bender. De heeren I'. Kcnninck en Til. Bianchi zullen de afdeeling Amersfoort vertegen woordigen op dc Algemeeno vergadering van den Volksbond tegen Drankmisbruik die dit jaar op 27 en 2S Augustus te Haar lem zal gehouden worden. Ten huize van Mevrouw M. de Kempe naar de Koek; correspondente van de Ned. Vrouwen vereeniging «Arbeid Adelt» zal ten bate dier vereeniging morgenmiddag van half drie tut half zes en 's avonds van half acht tot half tien een bazar gehouden worden, Ken groote keuze van allerlei voorwerpen voor verschillende doeleinden, waaronder heel veel van praktisch nut, worden er ten ver koop aangeboden. Fraaie, kunstvolle hand werken, ook minder bewerkelijke, reisbe- noodlgliedcn. ja. wat al niet, vindt men er in groote keuze, zoodat cn daarom èn om het goede doel te steunen dc ijverige cor- respoudente zeker een flink bedrag aan de vereeniging zal kunnen afdragen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersioort zal op Donderdag 12 Juli eene openbare vergadering houden des avonds te acht ure ten Raadhuize. Zondag heeft de Postduivenvereeniging De Snelpost» een wedvlucht gehouden van »it Leeuwarden. De duiven werden gelost um zeven uur en bereikten haar hok resp. o. De eerste van Gebr. Sleeking 8 11., 14 min., 12 sec.; 2. de tweede van <iebr. 4leeking, 8 u„ 45 min., 10 sec.; 3. F.Jan maat, 8 u„ 45 min., 13 sec. 14. I". Janmaat. S u., 45 min.! 13 sec.; 5. J. J. C. deGraaff, 8 u 50 min.. .52 sec.6, W. Sleeking. 8 11. 52 min., 3^ sec 7. If. Waanders. 8 u„ .53 min,. 17 sec. Hieraan was verbonden de uitgeloofde Vierdag's Medaille (Amersfoortsch Sport- bureau), welke gewonnen werd door Gebr. Sleeking met no. 1. Aangewezen duif J.J. C. de Graaff met no. 5. Naast den appel, ligge een roede. Gemengd nieuws. Vredesvor wachtingen. In de Australische bladen wordt melding gemaakt van een officieuse verklaring der Kngelsche Regeering, dat Engeland bereid is vrede te sluiten op dc voorwaarden (ler statu quo ante: wanneer voor den winter 1918 geen beslissing verkregen zou zijn. Engeland zou nog een heele wintercampagne willen be proeven, Vrede, althans staking der vijan delijkheden, zou werkelijk in November 1 .18 te wachten zijn. Het zou mogelijk zijn. dat de onderhandelingen dan nog geruimeii tijd zouden duren, maar de oorlog zou dan toch als afgeloopen kunnen worden be schouwd. Hierbij zij opgemerkt, dat de pers in Australië met geen censuur heeft rekening te houden. Er kwamen wel eens meer me- (iedeeliugen van beteekenis in voor. Echter, een Australisch blad is geen »Times« of «Nieuwe Rotterdammer»en men zal goed doen, op een dergelijk prognose niet al te zeer tc rekenen. In Duitschland is men er, naar de »Koln. Volksztg.» mededeeld in geslaagd, uit riet een nieuwe weefstof te maken typlia» genaamd. De typhadraden worden in Sak sische fabrieken gesponnen of tot vilt ver werkt. Men maakt er a'le mogelijke artike len van dekens, strengen en zelfs kleederen. iebrek aan grondstoffen behoeft men niet te vreezenin Noord- en Üost-Duitschland bevinden zich in de meren en moerassen nog geweldige voorraden riet en ook Oos tenrijk! Iongarije en de Balkanlanden kunnen groote hoeveelheden leveren. Een vakschool voor verkoopster In September zal te Amsterdam worden geopend de eerste Nederlandschc dagvak school voor verkoopsters, opgericht door eenige leden uit het bestuur van de Vereeni ging van l'atroons in het Daineskleeding- bedrijf. Het doel is meer ontwikkeling en bescha ving te brengen onder de verkoopsters door onderwijs in verschillende vakken, zoowel technische als opvoedkundige. Meisjes van 14- tot 15-jarigen leeftijd zuilen op deze school geplaatst kunnen worden. Laatste Berichten Uitslag toelatings-examen Gymnasium, gisteren en heden gehouden. Candidaten voor kl. 1. R. Bijleveld, G. J. Callenbach Nijkerk, D. A.'H. Couvee, II. B, v. Essen, Veenon- daal, A. J. van Genderen, D. Gerritsen, G. II. van de Griemlt, M. Grondhout, J. F. Heuvelink,; II. J. van Isselmuden, T'. H, Kern- per, J. G. Kooiman, M. K, Kruisitiga, 1'. j. J. I .amour. V. Middelburg, E. van >ordt, Nijkerk, C. I'alm. A. J. Ruvs, K. J. II. Slagmolen, I. F. Uyldert, A. Th. C. Verhoef, B. C. Visser, Th, Weev .rs, I'. A, J. van Weezei Errens, L. van der Werff, (dc Bill), als toehoorderes. lot de 3e klasse II, L. L. van Hoogen- huyze. Tol de 4e klasse M. A, Heuvelink, en S, Maten. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Beukenlaan 2. R. K. openbare leeszaal en biblio theek, Nleuwstraat 20. Oudheidk. museum Flehite. Zaterdag Theosofische leeszaal. Zaterd.tot Vrijd. Bioscoop-variété Langestr. Vrijd. tot Maand. Bioscoop De Arend». 31 Juli. Bloemendag llorvor. levenskracht.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2