COURANT. Donderdag 12 Juli 1917. No 8900 67e Jaargang. (Uigave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. II van CloefT". HOOFD-REDACTRICE FRKDERIKS- VAN Cl.F.l AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per post/1.15. Advortentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Hij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent, Reclames 1 —5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent, Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon iq. K K N N I S O K V I N O E N. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de maximum-ver- hrnikersprijs voor Java- en Siam Patnarijst welke kan worden verjitcg^n op de rijst- Itfui uit het bonboekje 2-. cent per K.G. bedraagt, Amersfoort, 11 Juli 1917. De Burgemeester van Amersfoort, VAN RANDWIJCK. Ken verstandig woord. Ken vriendelijke hand zendt ons het vol- 'iiden uit de N. C. ontleend, hetgeen we urne en onder dank voor de toezending, Aan h<-t sint der Maandagavond te En schede gehouden Raadsvergadering hield de voorzitter, burgemeester Bergsma, de volgende rede In verband met de beweging, die in Amsterdam en in andere steden tot ern stige onlusten aanleiding gaf en ook hier onrust verwekte, acht ik het gewenscht nog maals er op te wijzen, da» Nederland voor zijn voedsel- en brandstoffen-voorziening afhankelijk is van het buitenland, dat dit buitenland het in de macht heeft ons al of niet levensmiddelen en brandstoffen' te doen toekomen of te onthouden. IVXoord- Amerikaansche republiek is nu ook met Duitschland in oorlog gegaan. Met de uiterste moeite kon onze Regeering nog gedaan krijgen, dat uit Amerika de aller noodzakelijkste hoeveelheid broodkorer voor mensehen voedsel, mafs voor veevoeder, doch indirect ook voor menschenvoedsel bestemd, wordt uitgevoerd naar Nederland. Katoen voor onze kleeding, vet voor onze arbeiders en rijst ter aanvulling van ons onvoldoend broodvoedsel, petroleum voor verlichting; benzins, die onmisbaar is om fietsbanden te kunnen maken, dus om fietsen, die voor no pCt, door arbeiders bereden worden, te kunnen gebruikenijzer voor onze werktuigen en honderden andere artikelen meer, moeten van over de zee komen. Allerlei waren voor het leven onzer bevolking onontbeerlijk, kunnen wij alleen uit het buitenland ontvangen. Zout b.v. komt uit Duitschland en Portugal steen kool wordt in ons land gevonden tot een hoeveelheid, die nog niet voor één provincie voldoende is. Wij moeten dus om in het leven te kunnen blijven, allerlei koopwaar uit het buitenland ontvangen en wij kunnen die maar alleen krijgen, als wij daartegenover een gedeelte teruggeven van hetgeen in ons eigen land wordt voortgebracht. Wij moeten dus, om zelf in "t leven te 1 blijven, goederen uit het land laten uitgaan. 1 Die goederen zijn in de eerste plaats die, waarvan in ons land meer groeit of meer wordt voortgebracht dan wijzelf bepaald noodig hebben. Maar-, daar kan het nu helaas niet bij blijven. Evenzeer als Duitschland ons steenkool 1 levert, niettegestaande in Berlijn brandstof- nood heerscht, evenzeer moeten wij om die steenkool te krijgen, aardappelen uitvoeren, ofschoon wij die zeli' noodig hebben. 1 Wij kunnen evenwel zonder aardappelen wel eenigc weken leven. Wij kunnen echter zonder brandstof geer. week leven, niet alleen omi'at die brand stoffen voor verwarming in den winter noodig zijn en voor het gaande houden van onze industrie, die toch ook kleercn en le vensmiddelen moet gereed maken, maar ook omdat voor den aanvoer en de verdeeling der levensmiddelen over ons land steenkool noodig is, Wanneer de ketels van de meelfahriek niet gestookt knnnen worden, dan kan de bakker hier geen brood bakken. Wanneer de reiniging-inrichting voor erwten en boonen geen steenkool heeft, kun nen ons geen eetbare peulvruchten gestuurd worden. Wanneer de visscherschepen geen steen kool hebben, kunnen wij in onze visch- kraampjes niets te koop aanbieden. Wanneer, de vrachtschepen geen steenkool hebben, kunnen zij geen graan en geen meel voor ons halen en bovendien indien de locomotieven op den spoorweg niet ge stookt kunnen worden, is het onmogelijk de kleedingsstoffeu en de voedingsmiddelen aan te voeren, die wij behoeven, >nze Regeering moet den uitvoer toela- Kr zijn nog andere redenen voor, doch de bovengenoemde alleen zijn v< .ldnende om den uitvoer noodzakelijk te maken. Nu zijn menschen. die dit niet hegrijpen en er zijn er ook, die dit wel begrijpen. De eersten moeten zooveel mogelijk in gelicht worden, vooral omdat de tweede groep, de menschen die het wél begrijpen, doch doen alsof zij 't niet begrijpen, do andere voor hun doeleinden gebruiken. Die doeleinden zijn van velerlei aard. Kr zijn er die van revolutie heil verwncht- Gesteld, dat er revolutie kwam en Do vela Xieuwenbuis, l.ansink en anderen had den de macht in handen, zouden zij hier steenkool uit den grond kunnen stampen Men zegt: er is geld genoeg. Maar wat heeft men aan geld. als men er niets voor koopen kan Men kan de pakhuizen in Amsterdam plunderen, doch daar krijgen de Knschcde- sche en andere niet-Amsterdamsohe arbei ders de schade van, want de plunderaars krijgen veel, ze vertrappen nog veel meer en voor een ander blijft niets over Wie nu de voorraden verdeelt, heeft de volgende maand niets en dan zou de revo lutie zich tegen de eigen leiders keeren. Er zijn er ook, die ons in den oorlog willen sleepen. Wie nu den dreigenden toon leest van dc Engelsche dagbladen omdat in Rotter dam en Amsterdam aardappelen, die Enge land gekocht had, gestolen zijn, begrijpt aan welke gevaren dergelijke handelingen ons land blootstellen. Ik zeg gevaren, want voordeel kan een meedoen aan den oorlog ons niet geven. Vooral aan de arbeidersgezinnen niet. het land. al was het maar alleeen reeds Voedsel komt er zeker niet meer in omdat in de oorlog voerende landen reeds gebrek heerscht. Kr zijn nu sta kingen geproclameerd, ^stakingen van ge meente-arbeiders, die brandstoffen voor de mede-arbeiders moeten maken aan de gasfabrieken; stakingen van reinigingswerk- 'ieden, wier arbeid onreinheid en besmetting buiten de gezinnen der arbeiders moet houden: stakingen van waterleidingsarbei ders. werklieden wier arbeid aan de mede arbeiders het aller-aller noodzakelijkste le vensmiddel, n.l, water, moet toevoeren, stakingen van transportarbeiders, zonder wii werk geen aardappelen en geen stuk broc-i ien arbeider bereiken kan. En al die stakingen hcetcn bedoeld te zijn om te protesteeren tegen Regeerings- maatregelen welke inderdaad de iV-nige mogelijke zijn om juist voor onze werklie- denbevolking het leven nog draaglijk te maken. Levensmiddelen in het land bren gen, kunnen zij zeker niet. Ik wijs op deze dingen, omdat ook hier stemmen opgaan tot het plegen van han delingen als die te Amsterdam. Daartegen wil ik waarschuwen met al den ernst die in mij is. Deze waarschuwing is voor uw vergadering niet noodig, doch ik hoop dat zij naar buiten klinken zal dat men daar begrijpen zal, dat zij belangeloos gegeven wordt, naar beste weten, uitsluitend met het nog op het welzijn van de gansche bevolking. I11 de «oiiiv van liet kind. Een oude klacht, die helaas immer nieuw blijft, is die over de baldadigheid en ver nielzucht der jeugdzoo schrijft de I.. Crt. Hier te Leeuwarden gaat die vernielzucht den laatsten tijd alle perken te buiten. Wie ondervindt dat niet!- Maar zoo sterk als deze gemeente zeker niemand. De jeugd» toch heeft, naar wij vernemen, hier kans gezien in de maand Mei aan straten en plantsoenen voor een bedrag van niet min der dan ft 300, zegge dertien hon derd gulden, schade toe te brengen! Zij beschouwt blijkbaar straat en plantsoen als haar eigendom, geschikt om cr haar vernielzucht op bot te vieren. Is het niet meer dan ergelijk Moet niet ieder mede helpen, daaraan paal en perk te stellen Allereerst ouders en verzorgers. Zij dienen hun kinderen op het ongeoorloofde en straf bare van dat vernielen te wijzen, waarbij geen straat ontzien, geen boom of plant onaangetast, geen ruit heel, geen beest onge hinderd gelaten wordt. Het moet hun wor den ingeprent, dat het anderer eigendom is, waaraan zij niet mogen raken. Naast de ouders dienen ook de andere opvoeders van jeugd mee te helpen om hier verbetering te krijgen. En in de derde plaats mag het publiek even min achterblijven. Dit moet er niet 0111 lachen, wanneer een knaap door een goed- .gelukten worp een lantaarnruit verbrijzeld, een heester weet om te trekken of wanneer een aantal van die bengels meent als straat- opbrekers dienst te moeten doen. doch voor het tekeer gaan van het wanbedrijf zijn medewerking verleenen. Hiiiircoiiuiüssicwet. De II uurcoi treden, en heeft ten doel te vooi de huurprijzen der woningen prijs worden opgedreven op 0111 in lageren chtmatigf: De huishaas mag voortaan voor zijne woning niet meer huur vragen dan hij er op 1 Januari 1010 voor ontving, zuo niet de Iluurcommissie dat goedkeurt. Is een woning vóór of op t Januari tot', niet verhuurd geweest, b.v. dat de eigenaar ze bewoonde, dan schat de Iluurcommissie voor deze woning den huurprijs naar den toestand op 1 Januari 191Ó. Voor een nieuw gebouwde woning 11a 1 Januari loin, geldt de huurprijs, waarvoor de woning voor het eerst is verhuurd. I leeft dus de huisbaas-verhuurder na 1 Januari 19i6 den huurprijs eener woning opgeslagen, dati moet hij, zoodra er eene Iluurcommissie is, binnen êcne maand na de instelling er van. 'n verzoek richten tot die commissie voor deze woning den huur prijs. goed te keuren, ofwel de huurprijs verlagen tot dien van 1 Januari 1 1 Kventueele schatting van den huurprijs moet eveneens binnen eene maand worden aangevraagd. Keurt de Huurcommissic den hoogeren huurprijs niet goed, dan geldt de huurprijs door de commissie vastgesteld. De verlaging door de commissie bepaald, werkt terug tot het tijdstip door de Huur commissic ie bepalen, maar dit tijdstip mag niet vroeger zijn dan 1(1 October igi6. Hij, die na 2 Juli 1917 voor bet eerst eene woning wil verhuren, welke vóór of op 1 Januari 1916 niet is verhuurd geweest, wendt zich onafhankelijk van de huurwaarde der woning, vooraf tot de Iluurcommissie met het schriftelijk verzoek den huurprijs van 1 Januari 191(1 vat: die woning te schatten. De Iluurcommissie keurt den hoogeren prijs niet goed, zoo de verhuurder niet aannemelijk maakt, dat de hoogere huur prijs redelijk is in verhand niet de normale huurwaarde, op 1 Januari 191b, vermeerderd met ile hoogere uitgaven, die hij Ier zake van de woning heeft te bestrijden. In bij zondere gevallen echter kan de Hnurcom- missie de verhooging op anderen grond goedkeuren, zoo haar blijkt, dat de huurder met de verhooging instemt. Keurt de Com missie den hoogeren huurprijs niet goed, dan stelt zij zelve het bedrag vast, waar voor de woning mag verhuurd worden. Van de uitspraak der Iluurcommissie staat beroep open bij den Kantonrechter. De Iluurcommissie kan zoowel huurder als verhuurder oproepen om voor haar te versrhijnen en kunnen zij zich doen bijstaan of vertegenwoordigen door een gemachtigde. Vim (linnen 0111 to out houden Onder dezen titel zullen wij in den vervolge al do wonken geven, die we zoo vernemen en in andere binden vinden, en welke in de huidige omstandigheden van groot practise!» nut zijn. Men knippe ze telkens uit, plakke zo in een speciaal daarvoor aangelegd hoek etilicht dat men er op 11 gegeven «ogenblik nut en gemak van heeft. Die 't tut heel practised! wil aanleggen, maakt er oen „inhoud" bij, dat verge makkelijkt het raadplegen. En wanneer ik over ooit kort tijdje in den Hang woon, dan hoop ik«en trouwe bezoekster van de Openbare Leeszaal te worden, een weelde, waartoe m'n vele werk ine nooit, jammer genoeg, een oogenblikje hier gaf, zoodat ik nog nooit in onze O. L. geweest ben. En dan hoop ik mijn opvolger, vooral voor dozo rubriek, veel lezenswaardigs en wetenswaardigs te zenden. Mij dunkt, in de O. I,. van de residentie zal ik daar stof te over vinden. Hieronder alvast het begin. I. Hoe kunnen 1» ij in den aanstaanden winter brandstollen besparen Van deskundige zijde schrijft men aan de Amli. Crt.: De kolenschaarschte, die in den a.s. winter gevreesd wordt, heeft velen doen inzien naar andere middelen om zich tegen koude te beveiligen. Als gevolg daarvan zijn reeds uitgestrekte bosschcn geveld en het ziet er niet naar uit, dat de bijl spoedig tot rust zal komen. 1 loe komt het nu, vragen wij ons af, dat zoo weinig aandacht geschonken wordt aan een eenvoudig middel om de brandstoffen waarover men beschikt zoo productief moge lijk te makenop de hoeveelheid brandstof welke men voor een bepaald vertrek noodig heeft 20 a 25 pCt. te besparen en toch het zelfde rendement in warmte te krijgen. Dit middel bestaat in het aanbrengen van een tweede stel ramen voor of achter de bestaande, gewoonlijk op een afstand van s ;i 10 centimeter van deze laatste. Onze dampkringslucht is een slechte warmtegeleider. De ruimte tusschen de beide ramen ver»'lert de uilstraling ot het warmteverlies en brengt dit verlies, verge leken bij vensters met enkele ramen, tot de helft terug. Nemen wij tot voorbeeld een kamer welke (1 M. lang, .3 M. breed en 4 M. hoog is. met 3 vensters, waarvan de glasoppervlakte tezamen 9 vierkante Meter is. Verwarmt men dit vertrek met hout, dan heeft men, indien slechts enkele ramen aan wezig zijn, per uur 4 J K.G. hout van ge middelde kwaliteit noodig, doch 11a het aanbrengen der dubbele ramen slechts 3 i K.G. per uur. Een besparing dus van 1 KG. per uur. Rekent men den prijs van een gemiddelde houtsoort tegenwoordig op minstens 0 cents per K.G., bet aantal brand-

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1