Stadsnieuws. Heeft goedgevonden 1a. voor middel maalrijst (industrierijst) vast te stellen een maximumgroot en tus- schenhandelprijs van f 46.50 per 100 K.G. b. te bepalen, dat de sub a bedoelde prijs is te verstaan netto, inclusief baal, af fabriek, contant zonder korting. 2. a. voor rijstgries, rijstmeel en rijst- bloetn vast te stellen een maximumgroot- handelprijs van f 49.per 100 K.G. een maximumtusschenhandelprijs van f 50. per 100 K.G. en een maximumkleinhandel- prijs van 30 cent per half K.G. b. voor boekweitmeel (gruttenmeel) en boekweitgort vast te stellen een maximum- groothandelprijs van f 61.per ioo K.G., een maximumtusschenhandelprijs van f 62.— en een maximumkleinhandelprijs van 38 ct. per half K.G. c. voor bakmeel, (50 pCt. boekweitmeel, 50 pCt. rijstmeel) vast te stellen een maxi- mumgroothandelprijs van f 55.per 100 K.G. en een tusschenhandelprijs van f56. per 100 K.G. en maximumkleinhandelprijs van 34 cent per half K.G. d. te bepalen, dat de sub 2a, b, c, be doelde maximum groothandel- en tusschen- handelprijzen zijn te verstaan per 100 K.G. netto, zakken op rekening, af fabriek of pakhuis grossier, contant zonder korting, en de maximumkleinbandelprijzen netto met inbegrip van alle onkosten als verpakking enz. contant zonder korting. Amersfoort, 23 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd Van RANDWIJCK. Koningin Elisabeth. Het zal op Koningin Elisabeth's verjaar dag ook dit jaar geen dag van feest en vreugde zijn. Nog is het Haar volk niet vergund tot Haar te komen, uit al de stre ken en al de landouwen, om in het vrijge vochten vaderland uiting te geven aan zijne bewondering. Stil zal deze dag voorbijgaan, zonder vertoon of eenige drukte; alleen zal de weemoed dieper nog grijpen in de smart. De herinnering aan de voorbije jaren toen 't al zóó schoon en zóó gelukkig was, en heel het land zijne jonge Vorstin vierde, zal weeker nog van toon in de droefenis van heden hare verre glansen spreiden. Al onze gedachten zullen dan uitgaan naar die smalle strook van den vaderland- schen grond, waar nog in vrijheid en on bedwongen verweer, de dapperen strijden en met hun bloedig verzet aan den ijzeren stroom, de laatste vrije gronden verdedigen. Reeds langer dan twee volle jaren staan ze daar, vurig van drift, scboon van kracht en vechten met heel hun wijd verlangen, dat om verlossing roept. Zij staan daar, de simpele helder., wetend hunne taak, kennend hun plicht, met den gloed der liefde in den brand hunner zielen. Nobel en groot is het voorbeeld dat onze Vorstin aan allen heeft gegeven. Zij is Haar volk voorgegaan op den weg der smarte. Zijheeffmeteenonwankelbarekrachts inspanning en een wilskrachtige energie. Haar lot aanvaard. Moedig is ze Haar koninklijken echtgenoot in de ballingschap gevolgd en waar Zij het, dank zij Hare booge geboorte, zooveel makkelijker en beter kon hebben, heeft Zij uit den vrijen wil van Haar gemoed de zware taak op zich genomen. Freel en tenger, toch heeft Hare niet sterke gesteltenis de lichamelijke en geestelijke vermoeienissen gedragen. Zichzelf heef Zij zich geen oogenblik ontzien, om daar te zijn, waar Haar heerlijk volk voor de vrijheid vocht. Wat zij, zoo eenvoudig en zoo simpel, voor ons volk heeft gedaanmen hoeft het slechts onze soldaten te vragen. Zij zullen ons over Haar spreken met den vromen eerbied, waarmede men van een heilige en een zuivere liefde gewaagt. Wij wisten reeds uit Hare daden van het verleden hoe groot Haar hart was voor den zwakken en de armen en hoe Hare barmhartigheid geen droefenis buitensloot. Wij konden van Haar veel verwachten en elkeen die wist hoe puur Haar mildheid was, begreep dat Zij in dagen van nood voor Haar volk c-ene echte Moeder zou zijn. Maar Diemand zal ooit bevroeden wat deze Vrouw geleden heeft; geleden van de afschuwelijke oorlogsrealiteitgeleden van den jammerlijken uittocht, waarvan Zij al de droevig-schootie episoden heeft mee gemaakt; geleden van al de smarten, die zij heeft getroost. Zij leeft nu, al de smartelijke maander reeds, te midden der gruwelijke oorlogs ellende. Hoe diep moet Haar hart zijn ge wond Zij, die zoo oprecht in heel de teeclere bekommering van kunst en schoonheid ge loofde. Was Zij zelve niet een verfijnde artiste, vol belangstelling en sympathie voor elke uiting van het intellectueele leven leefde Zij dan niet in een gaaf en schoon geluk, te midden van Hare kinderen, vol innige genegenheid en belangstelling, deelend in de taak van Haar gemaal, die met ern stige plichtsbetrachting en on vermoeiden studie-ijver, Zijn volk voorging en ons allen den weg naar een grpote toekomst wees f Nu zijn de dagen vol rouw; nu is enkel nog droeve smart de cenige werkelijkheid. En door heel de bange ellende, is Konin gin Elisabeth met stille schreden gegaan. Overal is Zij geweest waar de pijn om troost en verzachting smeekte. Hare handen hebben aan zoovelen verlichting gebracht en geen enkel heeft tevergeefs om Haar geroepen. En waar de dood zijne taak volbracht, meedoogenloos en onbarmhartig, daar heeft Zij de laatste stonden van den armen, moe gevochten strijder, licht gemaakt. En hij is met een glimlach in Hare zachte armen ge storven Velen heef. Zij zoo zien heengaanvelen heeft Zij de oogen toegedrukt. Te midden van dood en pijn en vernieling heeft Zij gebracht de groote liefde, die genas en ge lukkig maakte. Ook de kleinen heeft Zij niet vergeten en voor hen gezorgd. De vele moeders heeft Zij alleen vervangen. Zij heeft overal de wonderen van liefde gebracht Zoo is alom Hare komst de stille lach geweest, die vertrouwen schonk en moed in de felle wanhoopsuren. Haar volk heeft zij Haar ziel en Haar leven gegeven, I.aten wij Haar op Haar dag herdenken en hopen op den stond dat wij luide Haar zullen kunnen vieren in het vrije vaderland. Zij heeft het goede, ja, Zij heeft het beste deel verkozen Zij is der Belgen Koningin en meerZij is der Bel- De HandelssTonfechool. De enkele genoodigden, die Zaterdag 14 September 1912 in het voormalige effecten kantoor der firma Lamaison en Bouwer ge tuige waren van de opening der Middel bare Handelsdagschool zullen ongetwijfeld niet vermoed hebben, dat deze inrichting zich zóo sterk zou uitbreiden, als thans het geval is. In 1912 begonnen met 35 leerlingen, was dit aantal op 1 September «916 gestegen tot 150, terwijl voor den Cursus 1917/iS niet minder dan 100 meisjes en jongens werden ingeschreven, waarvan er slechts pl.m. 70 konden geplaatst worden. Gedurende de 5 jaren van haar bestaan, heeft de Handelsdagschool reeds .54 leer lingen aan de gemeenschap afgeleverd, waar van niet weinigen zich een goede positie in de maatschappij hebben verworven. Het Bestuur der Vereeniging Handels school voor Amersfoort en omstreken* kan dan ook met groote voldoening op zijn werk neerzien. Doch dit Bestuur heeft met de exploitatie eener handelsdagschool zijn taak niet als geëindigd beschouwd. Het heeft de nood zakelijkheid ingezien, om een inrichting in het leven te roepen voor die breede schare van materieel minder bevoorrechten, die overdag werken moeten op kantoor, in magazijn of bedrijf, omdat hun ouders de middelen missen, om hen dagonderwijs te doen genieten. Juist die weinig bevoorrechten moeten gebracht worden in de allerbeste conditie. Wat onder hen leeft aan liefde tot studie, aan geestkracht om zich op te wer ken, aan belangstelling voor de vragen van den dag op handelsgebied, moet worden be schermd. verzorgd en opgekweekt. Aan die allen, welke voelen, dat ze boekhouden en rekenen moeten kennen, hun moedertaal zuiver moeten kunnen schrijven en de be ginselen van een of meer der moderne talen moeten machtig zijn om een betere positie te krijgen, om hun werk beter te begrijpen, om moeilijker opdrachten te lecren vol brengen voor hun dagelijkschen arbeid, reikt het Bestuur thans de hand. Ook in Amersfoort zijn nog zooveel jonge lui, aie hun avonduren op de straat door brengen; thans wordt een gelegenheid ge opend, die de verveling bestrijdt, slechte eigenschappen en gewoonten doodt en van hen kan maken andere menschen, met nieuwe idealen. Voor die jongens en meisjes is de Handelsavondschool met 3 jarigen cursus, welke met steun van Rijk. Provincie en Gemeente op 15 September zal geopend worden. Daarom is deze school ook van zoo groot sociaal belang. Aan de Handelsavondschool zal onder wijs worden gegeven in a. Nederlandscho taal en Correspondentie. b. Boekhouden (enkel en dubbel). c. I-Iandelsrekenen. d. Algemeene handelskennis en Recht. e. Fransche taal en Correspondentie. f. Duitscho g- Engelsche h. Stenografie. i. Machineschrijven, gedurende vier avonden per week in het gebouw der Handelsdagschool, Koestraat, vermoedelijk van 7 9.30. De leerlingen zijn in elke klasse verplicht het onderwijs in alle daar onderwezen vak ken te volgen met uitzondering van die onder e, f. en g. Zij mogen met goedvinden van den Directeur bovendien naar keuze de lessen volgen in hoogstens twee der moderne talen. Het schoolgeld wordt berekend naar draagkracht, terwijl kinderen van onvermo- genden kosteloos geplaatst kunnen worden. Tot de eerste klasse worden slechts zij toegelaten, die een bewijs kunnen overleggen van het Hoofd hunner school, dat zij het lager onderwijs met vrucht hebben gevolgd, den leeftijd van dertien jaar hebben bereikt en een eenvoudig examen met gunstig ge volg hebben afgelegd. Ten slotte nog een dringend verdoek aan onze Amersfoortsche werkgeversgeeft Uw bedienden gelegenheid deze lessen te vol gen Geen Rijksverslag over het Handels onderwijs verschijnt, of er wordt de klacht in geuit, dat de resultaten van het a v o nd - handelsonderwijs zooveel beter zouden zijn, indien de leerlingen door een gunstiger re geling van den werktijd op kantoren, bu reaux, enz. over meer vrijen tijd konden beschikken. In verband hiermede is dan ook van ver schillende zijden de wenschelijkheid uitge sproken, om in het >Wetsontwerp tot rege ling van het Vakonderwijs*thans bij de Tweede Kamer aanhangig waaronder ook het Handelsonderwijs is gerangschikt, voor schriften op te nemen, volgens welke ieder, die cursussen wil bijwonen, minstens 2 uur vóór den aanvang daarvan vrij heeft, en de patroons verplicht worden het bezoek van deze cursussen zooveel mogelijk te bevor deren. Vooral bij onze Oostelijke buren is het handelsonderwijs op deze wijze geregeld daar wordt reeds aan de werkgevers de verplichting opgelegd hun bedienden in staat te stellen, met verkorting van den arbeids dag op het kantoor, de lessen bij te wonen in verschillende landen is van regeerings- wege het bezoek tot het 18e jaar zelfs ver plichtend gesteld. Bij ons bestaat, helaasdeze -leerplicht* nog niet. Wanneer echter Ouders, Werkgevers en School samenwerken, dan kan het niet an ders, of Amersfoort krijgt met 15 September een school, welke rijke vruchten zal afwer pen voor het jonge geslacht, in het bijzon der voor hen, die reeds in een administra tieve betrekking werkzaam, tot heden een onderwijsinrichting misten, welke hen kan voorlichten en steunen in hun bestaansstrijd. J. PEPER. Directeur 3 j. Handelsavondschool. Leven en werken. Maandblad voor meisjes en vrouwen onder leiding van E. C. Knappert en Annie Salomons. „Wenn der Pöbel aller Sorte Tanzet um die goldnen Kiilber, Halte festdu hast am Ende Doch vom Leben nur dich selber." Th. Storm. Wie in de gelegenheid is in de toestanden bij het middelbaar en vooral bij het gym nasiaal onderwijs een blik te slaan, die een weinig verder dan de schone oppervlakte reikt, weet, dat een niet onaanzienlik deel van onze vrouwelike jeugd in de laatste 10 jaren bezig is om een gouden kalf te dansen. Het kalf heet Universitaire Studie. Het is jammerlik en het wijst zonder twijfel op een belangrijk tekort aan goede gelegenheid tot opleiding van meisjes het is jammerlik waar te nemen, hoeveel jonge meisjes speciaal dan uit de «betere* standen, op't Gymnasium een opleiding zoeken, die toch waarlik niet voor hen bestemd is. Heeft men eens een ernstig gesprek met zoodanigen en zegt men hun ronduit, dat ze een weg hebben gekozen, die te steil en te onbegaanbaar voor hen is, dan krijgt men veelal onder tranen het antwoord: >maar ik wil toch wat worden!* Daar staan we dan voor 'n kleine tragedie. De schone drang tot de daad, die voor alles en allen levensvoorwaarde is, heeft de algemene tijdsrichting genomen, het kind of de ouders hebben door de schittering van het intellectualisme de juiste kijk op de dingen verloren, hun innerlike waardemeter is ontwricht en het resultaat der verkeerde waardering kijkt ons uit betraande ogen aan. Kleinere en grootere stands- en verstands- ijdelheidjes hebben ten slotte tot dit onge lukkige moment geleid: een gouden kalf is weer eens aanbeden en,voor de zooveelste maal vergat een ouderenpaar, dat het toch weten moest: >dass man am Ende doch vom I.eben nur sich selber hat.« Een ander geval. Nu geen tragedie, maar een tragi-comedie. Een vrolike knappe backfisch kijkt ons aan, op dit moment óók met tranen. Soort gelijke ervaringen in de klasse. »Maar waarom wil je dan ook absoluut studeren en wat?* De twede vraag is 't gemakkelikst te beantwoorden; -Rechten*. >Von einem Wort l.'isst sich kein Jol a rauben*. Maar "t begrip, dat door 't woord gedekt wordt? 't Ts afwezig of liever voor 'n goed onder vrager blijkt het te zijn getransponeerd in een gans andere sfeer. Én niet lang duurt het of we weten dat rechten studeren, ook kan betekenen, clubleven, muziekavondjes, stu dententoneel, roeitochten, flirt enz. Ge ziet een blij-eindend treurspel ditmaal. Met dat al maatscbappelik genomen toch 'n vrij ernstig verschijnsel. De beide hier aangehaalde hoofdtypen vertonen dc nodige variëteiten en vormen te zamen een hele categorie van jonge meisjes en vrouwen, die in betere banen hadden kunnen worden geleid, indien hun levenswaardemeter beter was gereguleerd, Er is een tijdschrift in ons land, dat nu ruim een jaar lang bezig is in die richting goed werk te doen. De titel staat hierboven en de Leeszaal nam er abonnement op. Het tijdschrift ademt ernst, daarvoor staat ons de naam van mej. E. C. Knap pen borg, het ademt jongheid, daarvoor moge de naam van Annie Salomons instaan. Aldus schrijft J. H. G. in T.eeszaalnieuws en hij voegt er bij. «Zijn er zoo weinig moderne en is er eigenlijk zoo weinig maatschappelike belang stelling onder de til tot 25-jarige meisjes van onze slad? Zijn we in dat opzicht werkelik 'n beetje provinciaal Daar gebruik ik dat woord hier voor de eerste maal van onze goede stad en met tegenzin, mocht ik ongelijk hebben Maar het procent vrouwen onder onze bezoekers was in 1914 bijna 1 t»"/o"AS ruim 5°/0; in 1916 nog geen 4I °/oMooi is dat toch niet! De geachte schrijver zegt zoo precies, wat ik zoo vaak gedacht heb bij hei lezen van «Leven en werken*. Geen tijdschrift, dat me meer bevredigt dan 't genoemde, 't Schenkt je ernst en «Aus dauer* om je plicht tot werken tot elk werk waartoe je nu eenmaal geroepen wordt, blijmoedig te doen. Maar 't wekt je ook op tot frisch. tot hoog, tot mooi leven't wijst je er op, dat je dien drang niet moogt terugdringen - met geweld zelfs doen terugdringen door derden «om toch maar iets te worden». 't Zegt je. dat je nog zoo veel van je eigen leven maken kunt, in dat van anderen kunt zijn en vermag te brengen, als je het niet tot «iets* hebt gebracht. «Leven en werken* is een tijdschrift, dat behoort gelezen te worden niet alleen door de dochters, inaar ook door de ouders. De inhoud geeft in ziju groote verschei denheid even zooveel aanknoopingspunten om met elkaar van gedachten te wisselen. Suze Fr. Om te onthouden. v. In 't vorig nummer deelde ik mee, dat de afd. Zeist van de Xed. vereeniging van Huisvrouwen een proef georganiseerd had van gemeenschappelijk koken, die eenige bestuursleden in de afgeloopen week ge nomen hebben. Er is aan de kookschool gedurende vier dagen gekookt voor twintig personen, Het menu bestond uit vleesch, groenten, aardappelen. Met het oog op de besparing van gas is in die vier dagen twee maal vleesch gebraden. Het resultaat is dan ook, wat het gas verbruik betreft zeer gunstig geweest. Gemiddeld is per dag 1 1/5 M3 gas ge bruikt. Indien de proef op grouter schaal had genomen kunnen worden, zou de uitkomst nog gunstiger geweest zijn. Het bestuur geeft daarom in overweging aan hare leden, dat degene, die denken niet te kunnen toekomen in de eerstvol gende maanden n.et hun gasrantsoen. zich zoo spoedig mogelijk op te geven om nader met elkaar in overleg te treden. Er moet echter in overweging genomen worden, dat degenen, die er toe overgaan, een zekere hoeveelheid van hun toegestaan gas af moeten staan voorliet bereiden van den gemeenschappelijken maaltijd. Om karaffen kristalhelder tc krijgen, late men ze een nacht gevuld met koffie staan. Door bet Comité van Actie van den Op roep tot het gebed in de neutrale statpn voor den Vrede, wordt eerstdaags een circu laire verzonden aan alle Christelijke en R.-K. scholen om de onderwijzers op te wekken, door de kinderen op gezette tijden liederen te doen zingen, welke betrekking hebben op den vrede en waardoor de komst van den vrede zou kunnen worden bevor derd. Vertrouwende op het woord des Heeren, dat uit don mond der kinderkens Zijn lof bereid wordt en de Almachtige sterkte grondvest uit den mond der zuigelingen em Zijner tegenpartijders wille, om den vij and en den wraakgierige te doen ophouden, gelooft het comité zekerlijk, dat ook hierdoor

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2