Gemengd nieuws. Advertentiên. een Kamer, TE KOOP llll Ingezonden. B. J. VAN ENST ZIT- en SLAAPKAMER, Doorloopend pension Gemeubileerde of gestoffeerde kamers, ÜIMOËR Naaimachines, SINGER Naaimachines SINGER Maatschappij. Handelsavondschool met 3 j. cursus de komst van den vrede zal worden be vorderd, Ze roept hiervoor den steun en de medewerking van alle onderwijzers in en vertrouwt, dat deze taak biddend zal worden ter hand genomen. In het bijzonder zal ook hier gewenscht zijn, dat soort van liederen, welke een gebed voor den vrede inhouden. Ds. I. Hooykaas heeft het beroep naar Arnhem aangenomen. De Minister van Landbouw heeft een schrijven aan de gemeentebesturen gericht, dat hij zich, in verhand met den aanwezigen voorraad rijst en met de moeilijkheden bij den aanvoer ondervonden, beeft verplicht gezien, het bestaand rantsoen van 0.7 K,G, lier hoofd eu per 4 weken te verminderen. Dit rantsoen, dat op 1 Aug. a.s. zal in gaan, is thans door hem vastgesteld op 0.4 K.G, per hoofd en per 4 weken. Er zal een tusschentijdsche éénweeksche distributie van varkensvleesch komen. De regeering zal binnenkort de varkens afne men van 100 K.G. slachtgewicht en hooger, die ze heeft opgevorderd. Binnen niet te langen tijd, kan de di stributie van rundvleeseh worden tegemoet gezien. Deze distributie onderscheidt zich hierin van die van varkensvleesch, dat de vrije handel voor den slager blijft bestaan. Deze kan dus op de markt vrij beesten koopen. Alleen zullen van Rijkswege maximum prijzen voor den detailhandel worden vast gesteld. Daarbij geldt als principe, dat voor het vleesch der z.g.n. mindere deelen de prijs verlaging het sterkst tot uitdrukking zal komen, terwijl het vleesch der fijnere ge deelten (biefstuk) niet zooveel lager dan de thans geldende prijzen zullen worden gesteld. In enkele gevallen echter bedraagt de voorgenomen prijsverlaging ongeveer 4° PC*- De Toewijzingscommissie voor Benzine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat haar gebleken is, dat de benzine, welke door haar wordt toegewezen, niet steeds gebruikt is geworden voor het doel, waar voor zij wordt aangevraagdja soms zelfs wordt verkocht. Mitsdien heeft de Commis sie besloten eenige firma's van verdere toewijzing van benzine uit te sluiten. Zij deelt dit mede om degenen, die dit aangaat, nog eens met nadruk er op te wijzen, dat de benzine welke door haar wordt verstrekt, in geen geval voor andere doeleinden, dan waarvoor zij wordt aangevraagd mag wor den gebezigd en bij overtreding dergelijke maatregelen, als bovengenoemd, zullen wor den genomen. In «Het Gas« wordt er op gewezen dat de proefneming met den zomertijd heeft uitgewezen dat de voordeel"-! veel grooter zijn dan de nadcelen. De commissie die in Engeland de werking en de resultaten had na te gaan bepleit de permanente invoering van dit plan. me', de wijziging van den tijd vanaf den zen Zondag in April tot den 3en Zondag in September van elk jaar (in En geland De commissie kan vaststellen dat de be sparing aan gas en electriciteit, hoewel niet precies te schatten, toch zeer aanzienlijk moet geweest zijn. Dr, J, C. Roiaudus Ifagedoorn woonde zooveel tientallen van jaren hier. dat velen niet anders dachten, dan dat hij geboren Amersfootter was en daarom ook zal 't bericht van zijn overlijden vooral, bij de oudere stadgenootcn, met leedwezen worden vernomen. 'n Twintig jaar geleden was 't bepaald in ons stedeke een soort van question brü- lanle bij een groot deel der burgerij, o! dokter Ilagedoorn, toen officier van gezond heid, zijn overplaatsing naar Groningen vol gen zou of dat hij hier, den militairen dienst verlatend, als burgergeneesheer gevestigd zou blijven. En toen hij eindelijk tot dit laatste besloot, vervulde hij daarmee veler wensch, In het laatste tiental jaren niet zoozeer, maar daarvóór ontbrak bij nooit op 't ap pèl, waar 't intellect hier ter stede zijn ge trouwe garde opriep en hij schaarde zich gaarne met een Van de Wall Bake in de voorste gelederen terwijl hij met voorliefde het lidmaatschap van de commiss'e van Toezicht op het I.ager Onderwijs vervulde, In hooge mate de gave van 't woord hezittend, wist hij zijn gedachten in een aangenamen. gemakkelijk jte volgen vc.m te gieten en daarom was het voor velen een teleurstelling, dat hij, op 19 Juli 1905 tot raadslid gekozen, uit welke functie hij 29 October 1914 zijn ontslag nam, niet een der markantste (iguren onder de vroede vade ren werd, waartoe zijn veelzijdige ontwikke ling en zijn scherpzinnigheid hem als 't ware schenen voor te bestemmen. Juist de enkele keeren, dat hij 't woord voerde, deden het bejammeren, dat hij veelal tot de zwijgers behoorde. In Mei verliet hij reeds de stad metter woon, hopende tc 's Gravenhagc herstel te vinden voor de ziekte, die hem herhaaldelijk overviel. 't Heeft niet mogen wezen en heden middag werd het stoffelijk hulsel op de Oude Begraafplaats alhier bijgezet. Velen waren gekomen om hem de laatste eer te bewijzen, onder wie we opmerkten wethouder Jorissen, dr. Schreuder, dr. Mor ren, vele Raadsleden en vrienden, onder welke laatste zich ook bevond de heer Van de Wall Bake, oud-lid van den Gemeente raad. Een schat van bloemen dekte de baar. De oudste zoon dankte nament de fami lie voor de betoonde deelneming. Aan de groeve werd op wensch van den overledene niet gesproken. De heer Willem Saai, de voortreffelijke directeur van «De Wognummers», wier con certen ook hier zoo druk bezocht waren, is overleden. Over gebrek aan belangstelling heeft Amersfoorts Mannenkoor zich wel niet te beklagen gehad op haar tienjarig herden kingsfeest. Het terras van Amicitia bleek schier te klein om het aantal bezoekers, onder wie zich ook de Burgemeester bevond, tc be vatten. Met veel entrain en blijk gevend van zeer ontwikkeld muzikaal gevoel werden de liederen gezongen. En eene volkomen ver diende hulde schonken de heer Vierdag en het Bestuur van Amicitia den wakkeren directeur en In hem zijn trouwe schare, toen hem, namens beiden, prachtige kransen werden aangeboden. De heer Boers zorgde met zijn kapel voor een op prijs gestelde, uiterst welver zorgde aanvulling van het werkelijk inooie programma. Prof. Van der Brugghen, uit Utrecht, heeft het in de >N.-Rolt. Crt." over de 400- jarige gedachtenisviering van het sein der Kerkhervorming - het aanslaan der 95 stellingen door I .uther welke herdenking hij op andere wijze zou willen doen plaats hebben dan door een nationaal congres, «een onder onsje," in de zalen van het Kon. zoologisch- botanisch genootschap (vulgusden dieren (loozen) tuin) te 's-Gravenhage. Na in den breede zijn plan te hebben ontwikkeld, schrijft hij In den beschrijvingsbrief lees Ik: «Voor het getuigenis met de daad hebben wij niet gedacht aan een gedenkteeken van ijzer of steen», maar liever aan een (zendings)fonds voor de koloniën. Dat is mij best. Evenwel kan ik niet nalaten, hier nog maals mijn plan in herinnering te brengen, om dit jaar 1917 te beginnen, ergens in het centrum van ons land bijv. op de hoogte bij Amersfoort een gebouw te stichten en daar in al hetgeen wij in musea en par ticuliere woningen hebben, dat van belang is voor de geschiedenis der Hervorming in 't algemeen en van die van Nederland in 't bijzonder, bijeen tc brengen, Ket moet zooveel mogelijk, tevens een kunstverzameling worden. De Statenbijbel. Het Christus-beeld, de gra vures van de beroemde schilderijen van Mtincaksy, een der 123 geschilderde por tretten van onzen Erasmus, das Zeitalter der Reformation van Kaulbach, de koppen van f.uther, Zwingli, Calvijn, Menno Simons, Willem de Zwijger, Marnix van St. Alde- gonde Gustaaf Adolf, de geuzen, martc laars, de hagepreekers. de geleerden. De foto naar de beroemde schilderij van den Christus van Wiertz. Werk van Alny Schef- fer, de Prentenbijbel van Doré, De Wart- brug, Het monument van Worms, 1 let tref fende doek van Van Tricht te Dordrecht uit de dagen dar vervolging van Alva, Beeldhouw- en schilderwerk, teekenlngen, medailles, penningen enz. Een verheerlijking van het werk onzer voorvaderen in het verleden, en wat onze hedendaagsche kunstenaars onder pro- testantsche inspiratie er aan zouden kunnen toevoegen. Een Protestantsch kunstmuseum! Dat zou ongetwijfeld, als het schoon en in teressant werd, steeds meer bezoek trekken, evenals het museum Wiertz te Brussel, on danks zijn gruwelen, maar omdat er ook iets voor het denken is, niet alleen voor het oog. Dit museum, gelijk ik het mij voorstel, zou een blijvende schooi van op voeding zijn voor ons en onze Pro- testantsche jeugd en de komende geslachten. Ter kaasmarkt waren gisteren aangevoerd 43 wagens wegend 1097,5 kilo's; prijs 52 tot 53 ets per pond. Gestempelde 53 tot 5 6-5 Hot is veel belangrijker te weten, waar over men niet moet denken, dan waarover men wel moet denken* WATERPOLO. Zondagmiddag heelt de A. Z. en I'. C. begunstigd door mooi weder haar eerst polo dag gehouden. Door het niet opkomen der Z. Z. V. Zeist, was het programma eenlga- zins gewijzigd, n.l. in plaats van de Polo- wedttrijd A. Z. en P. C. II—Z. Z. V. 1, gaf een reddingsbrigade eene demonatratie, die door het publiek met volle aandacht gevolgd werd. Van de Polowedstrijden, wisten de A. Z. en P. C.-reservet met een welverdiende 2 -0 meerderheid te zegevieren op Neptunus 1; terwijl de A. Z. en P. C. I met 5—2 het slachtoffer werd van het fj I. Bij dezelaat- sten wedstrijd waren de gasten zoowel wat techulek als vlugheid betreft de meerderen van onze atadgenoote. Het geheel was' een welgeslaagd*. middag, die ook de A. Z. penningmeester vriendelijk deed kijken. APRILGRAP- IJlt Kopenhagen komt de verblijdende tijding, dat volgens een mededeeling van den directeur van het laboratorium van het technologisch instituut aldaar, een apparaat ter exploitatie van de zomerwarmte is uit gevonden 1 Dit apparaat moet heel eenvoudig van constructie zijn en slechts een paar gulden kosten. De volgens rooster aftredende Commissa rissen: werden in deze en in dc daaropvol gende Vergadering van Verzekerden her kozen. Wordt gevraagd voor militair om daar daags ('s avonds) de vrije uren te geschikt voor alle doeleinden, mot Conciërge-woning, staande hoek Kerkstraat en Muurhuizen. Te aanvaarden pl.m. Nov, Inlichtingen l.angostraat 111. Buiten verantwoordelijkheid der Rpdaetie. Kopv van ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, worth nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Ten behoeve van de financleele berichten in uw geacht blad zenden wij U aanstonds 11a afloop der Algemeene Vergadering on derstaande mededeeling. I Inngachtend, De Directie van dc ALGEMEENE MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKERING EN LIJFRENTE. Amsterdam. 20 Juli 1917. Vrijdag 20 Juli II. 's namiddigs te 3 uur, werd te Amsterdam de 3de Gewone Jaar- lijkscbe Vergadering van Aandeelhouders in de Algemeene Maatschappij van Levens verzekering en Lijfrente te haren kantore, Damrak 74. Na op«ning der Vergadering door den Voorzitter werd door de Directie vcralag uitgebracht, waaruit blijkt dat op ultimo December 1915 in behandeling waren ge bleven 40 verzekeringen met f i6h 800 kapi taal en f 1477.10 rente, dat gedurende 19 m ter verzekering wer den voorgesteld 2240 verzekeringen met f 10 814 791,08 en f 208 2 15 rente, zoodat in 1916 behandeld zijn ufo ver zekeringen met f10983 591.08 kapitaal en f209722.10 rente. Geweigerd werden 226 verzekeringen met fi 176 699 en f 16 135 rente, er bleven in behandeling 44 verzekerin gen met f224180 kapitaal en f4071.10 rente. Te zamen 270 verzek. met f 1 400 879 kapitaal en f20 206, 10 rente, zoodat in 1916 werden afgealuton zo 10 verzek. met f 9 ,582 712.08 en f 189 ,510 rente. Op ultimo December 1916 waren van kracht 54521 verzek. met f165261861.58 kapitaal en f 3 261 967.02 rente, j De jaarpremie is f 6J984 74®1'1® I Aan premlön en rente werd ontvangen-10 690 676.60 De premie reserve vermeer- derde met953 169 85 zoodat deze thans bedraagt - 6g 241 803 7; en het geheel der Reserven •69357435.31'' I Aan uitkeeringen en afkoop I werd betaald- 7218685.18 i Besloten werd aan de verzekerden met 1 aandeel in de winst uit te keeren oen bedrag i overeenkomend met de uitkecring van 0.3 pet over de som van alle door ben betaalde premien en het dividend aan 'le Aandeel houders vast te stellen op 6 pet over het verplicht gestorte en op 4 pet over het onverplicht gestort bedrag. ARTS. is afwezig tol 81 JULI. He overige Burgergenepxheernii nemen de prak I jjk waar. GEVRAAGD door echtp. zonder kinderen gemeubeld ol ongemeubeld zonder pension met kamertje, geschikt voor keuken of medegebruik van keukon, Brieven met prijsopgaaf onder letter S 153, Boekhandel PRAKKE, Nijmegen. g e v r a a g <1 in of nabij Amersfoort. Br. onder no. i bureau dezer courant. T* HUUR gevraagd in of nabij Amersfoort. Br. onder no. 151, bureau dezer courant. Vermoedelijk doordat eenige jongens met vuur speelden, raakte een grootc hout mijt van bakker Voskuilen in brand. Dn brand die zich eerst ernstig Het aan zien, werd met groote moeite gebluscht. Dit éene woord zegt alles, wanneer er sprake is van want SINGER-Naalmaclilnes zijn een Eerste klas fabrikaat, dat zich reeds meerden een halve eeuw voor alle huishoud" ijk en in dustrieel werk met roem gehandhaafd heeft. kunt IJ krijgen in al onze winkels uithangbord kan kennen. Depots alom. Te AMERSFOORT, Varkenmarkt 43. Reparation aan ALLE soorten naaimachi nes worden door prima vaklloden uitgevoerd. te Amersfoort. INSCHRIJVING valt LEERLINGEN WOENSDAG IR en ZATERDAG IS AurosIuh, 'm avoudx van 1 lot H uur In het Schoolgebouw Koestraat. Schoolgeld naar draagkracht. Inlichtingen verstrekt «le Directeur. J. PSP SB.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 3