28 Juli 1917. No. 8907. 67e Jaargang Uitgave vaii de Naamlooze Vennootschap „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. II. van Cleeff" HOOFD-R EDACTRICE SUZE FRÉDERIKS-VAN CLEEFF. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsilng-, Donderdag- en Zatcrdagnvond. Abonnemont per 3 maanden 1.— franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1— ft, regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. liij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos, l.egale, officleele- en onteigeninga advertentifin per regel 15 cent. Reclames 1 -5 regels ƒ1.15 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHTJ). K E N N I S O K V I N K N. DISTRIBUTIE LEVENSMIDDELEN. Burgemeester en Wethouders van Amers- foort maken bekend, dat in de week van 30 Juli tot en met 5 Augustus zal worden verkrijgbaar gesteld: op bon No, 27 Met het oog op het verminderd rantsoen wordt in dez.e week geen rijst verstrekt. GROENE ERWTEN, f. HAVERMOUT, GORT (ook op bon no. 27 van gezouten spek in dezelfde hoeveelheid), BAK- en BRAADVET, VAR ICENSVLEESCH (verscb), ZEEP, KAARSEN 50 cent per 300 gram, SCHEMERLICHTEN a 50 cent per f doos plus 10 cent per glaasje. Voor lichtlooze gezinnen op een bewijs dat aan de gasfabriek kan worden afge- t haald, bovendien op een geneeskundige verklaring in hoogst noodzakelijke gevallen. Laatstgenoemde verklaring moet op het Levensmiddelenbureau worden afgestempeld en ingevuld. HONDENBROOD voor zoover voorradig. Amersfoort, 26 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. Van RANDWIJCK. De wud. Secretaris, p, K. KAAN J/.x. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat, ingevolge art. 9 j°. art. 1 sub b der Verordening °P de winkelsluiting, het slui- ;;jJfiigsuur der winkels op Dinsdag 14 Au gustus a.s. zal zijn half 11 's avonds en dat levens op dien datum tot genoemd uur ontheffing wordt verleend van het bepaalde In art. 1, i° der Verordening, houdende het verbod van het gebruik van gas uit de gemeentelijke gasfabriek en van electrici- teit door middel van het gemeentelijk ka belnet op bepaalde plaatsen en bepaalde tijdstippen. 'föl Amersfoort, 27 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. Van RANDWIJCK. De Secretaris, K. KAAN Jzu, l.s. RAADSVERGADERING. De Burgemeester vau Amersfoort, Gezien art. 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, da* de Raad dezer Gemeente zal vergade ren op Dinsdag 31 Juli aanstaande, des na middags ten 7 ure. Amersfoon, 27 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 3 der Distributie wet 1916, hteft goedgevonden A. in te stellen een Rijksdistributie- bureau voor honing en te benoemen tot directeuren van genoemd bureau de heeren P. Doyer w.i. en P. Dekker, c.i. beiden te 's-Gravenhage B. vast te stellen de navolgende distri butieregeling voor bijenhoning en in water opgeloste honing, z. g. zoetwater, en onge zuiverde bijenwas. 1. De verkoop en atievering van bijen honing en in water opgeloste bijenhoning z.g. zoetwater is verboden. De verkoop, de aflevering en het vervoer van ongezuiverde bijenwas is ver boden. 3. Van het verbod sub 1 en 2 gesteld kan dispensatie worden verleend door het Rijksdistributiebureau voor honing, Stad houderslaan 102, Den Haag. Aan deze dispensatie kunnen voorwaarden worden verbonden. C. vast te stellen de volgende maximum prijzen 1. Ongeperste inlandsche bijenhoning, in den groothandel, fo,42'/o per 1/2 K.G. netto gewicht, betaling contant zonder kor ting, de korven in ongeschonden toestand te leveren loco gebruikelijke verzamel plaatsen, uitgebroken in vat, broed afzon derlijk verpakt, vaten door afnemers op de verzamelplaatsen te stellen. 2. Geperste inlandsche bijenhoning, in den groothandel, fo.44 per 1/2 K.G. voor gereinigde pershoning van goede kwaliteit, maximum watergehalte 23 pet. netto ge wicht, betaling contant zonder korting, exclusief fust, levering op wagon of aan boord naastbijzijnd spoorstation of schipper, spoor of scheepsvraoht voor koopersreke- ning, fusten te berekenen tegen kostende prijs of door de afnemers uiterlijk in de eerste week van September vrachtvrij op aan te wijzen plaats te stellen. In den tusschenhardel, fo.50 per 1/2 KG. voor gereinigde pershoning van goede kwaliteit, maximum watergehalte 25 pet. netto gewicht, betaling contant zonder kor ting, exclusief fust, ongefrankeerd. 3. In water opgeloste bijenhoning z,g. zoetwater, in den groothandel f0.25 Per KG. basis 30 pet. honinggehalte, netto gewicht, exclusief emballage, contant zonder korting, ongefrankeerd. 4. Zuivere gele bijenwas, in den groot handel, f5.per K.G. netto gewicht, be taling contant zonder korting, exclusief fust (emballage door verkooper te berekenen of door kooper terug te zenden, levering op wagon of aan 'boord naastbijzijnd spoorsta tion of schipper. met dien verstande dat a. de maxlmum-groothandelprijzen van gepersten honing en in water opgeloston honing, z.g. zoetwater, zullen worden ver hoogd met distributiekosten, tot een bedrag als door het Rijksdistributiebureau voor honing onder goedkeuring van den Minis ter van landbouw, Nijverheid en Handel zal worden bepaald b. koekfabrikanten en grossiers eigen fust kunnen stellen, mits zij uiterlijk 15 Au gustus 1917 eene nauwkeurige opgave van aantal en grootte dier fusten indienen bij het Rijksdistributiebureau voor honing, Stad houderslaan 102, Den Haag, of aan door dat bureau eventueel te voren aan te wijzen personen of lichamen. Amersfoort, 27 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK De Directie van het I.eveusmiddelenbedrijf maakt bekend, dat de distributieregeliug voor Portland-Cement,voor belanghebbenden ter inzage ligt op het Levensmiddelenbureau, Valkestraat No. 12 (laatste loket). De Directie voornoemd, Dr. H. W. DE BOER, K. KAAN Jz. I11 verband met het besluit om beginnende met Augustus de huur van kookmeters te laten vervallen en deze meters achtereen volgens in te trekken, heb ik de eer het volgende onder Uwe aandacht te brengen. In perceelen, waar het gas alleen voor kookdoe' inden wordt gebruikt en dus de kookmeter de éénige gasmeter is, die liet verbruik aanwijst volgens hetwelk maande lijks de kwitantie wordt uitgeschreven, moei natuurlijk als voorheen voor dien meter huur worden betaald. In perceelen met een licht- en een kook meter zal de kookmeter niet in alle geval len zonder bijzondere kos(en voor het weer in orde brengen der gasleidingen achter den gasmeter kunnen worden ingetrokken. Daar de kosten der veranderingen aan de leiding voor rekening der verbruikers zijn, kan het dus voorkomen, dat deze kosten (bijv, bij te nauwe leidingen) zóó hoog wor den, dat er de voorkeur aan wordt gegeven den tweeden meter te laten staan en daar voor huur te blijven betalen. Ook verschillende tusschenmeters zijn niet speciaal geplaatst om de berekening van het gasverbruik door de Administratie der Gasfabriek mogelijk te maken, doch op verzoek der gebruikers terwijl weer andere verbruikers ondanks de gelijke prijzen voor licht- en kookgas tóch wenschen te weten hoeveel gas in de keuken wordt ge bruikt. Voor deze meters moet natuurlijk de huur eveneens blijven bestaan. Beleefd verzoek ik U thans in verband met het bovenstaande mij vóór of op 15 Augustus a.s. schriftelijk te willen niede- deelen of U wcnscht, dat de bij U geplaatste kook- of tussckenmeter wordt ingetrokken, tegen betaling van de eventueel te maken onkosten voor het weer in orde maken der gasleidingen. Indien van U geen verzoek tot het in trekken van de(n) meter(.>) wordt ontvangen, zal door de ïasfa'oriek worden aangenomen, dat U de(n) meter(s) wenseht te behouden en zal de meterhuur op de kwitantie als voorheen voorkomen. I11 den raad werden nieuwe bepalingen met betrekking tot de levering van gas en eletri- clteit vastgesteld. Deze bepalingen zullen gelden vanaf den datum, waarop het gasverbruik over de maand Juli zal zijn opgenomen. I)e nieuwe prijsregeling wordt dus voor bet eerst over het Augustusverbruik in toepassing gebracht en zal voorloopig tot 15 September (einde van den zomertijd) gelden. GAS. a. De eerste 32 M:l gas, verbruikt tusschen twee opeenvolgende moteropnomiii- gen, kosten 10 ct. per M3; de volgende, tot en met 50 M3, kosten 15 cent per Mj ile volgende, tot en met 75 M3, 2 cent per Mj. de volgende, tot en met 75 M!i, 25 cent per M3. Bij verbruik van méér dan 7 4 M3 zal de gasmeter, nadat men éénmaal is gewaar schuwd, voor den tijd van een maand wor den weggenomen, B. en \V. zijn bevoegd, op schriftelijk verzoek voor pensions, be drijven, openbare gehouwen en dergelijke inrichtingen een hooger verbruik dan 75 M3 toe te staan. b. Bij gebruik van gas door twee oi meer gezinnen op één aansluiting zijn de prijzen, na daartoe bij de Gasfabriek ingediend schriftelijk verzoek, voor de eerste 3? M;\ verbruikt tusschen twee opeenvolgende meteropnemingen, 10 cent per M:;j voor de volgende M' tot en met <>0 M: 12i/j cent per M3 voorde volgende M3 tot en met too M3 25 cent per M3. Bij verbruik van méér dan 100 M.i zal de gasmeter, nadat men éénmaal is gewaar schuwd, voor eten tijd van een maand wor den weggenomen. c. Het aantal te verbruiken M3 gas le gende daarvoor genoemde prijzen vermindert voor electriciteitsverbruikers tot respectieve lijk 27, 27 tot 45 en 4-, tot 70 M3. eleetrieiteit. a, Voor electrische verlichting kosten de eerste 10 K. W. U., verbruikt Bankvereeniging H. L. A DULLAERT Co AMERSFOORT Langegrarht 30 - Telefoon 3(13. NO HST - Van Wemle-sl raai 20(1 Snmtl'UNZKF.I, - Bijlis-siraalivei; Telefoon I Telefoon Beheeren en administreeren particuliere vermogens tusschen twee opeenvolgende meteropnemin- gen, 25 cent per K. \V. U., elke IC. W. U. daarboven 50 cent. b. Voor (lubheUarief-aansluilingeii kus- 11 de eerste 10 K.W.U. in den bezittenden tijd cent per K.W.U., elke K.W.U. laarhoven 50 cent; in den vrijen tijd cent voor elke K.W.U., met inachtneming van (le rantsoeneering tot 75 pCt. van liet verbruik in November 1910. e. Voor beweegkracht of andere doel einden, behalve verlichting, kost elke K.U.W. I11 het belang van alien verzoek ik U dringend te trachten maandelijks met zou weinig mogelijk gas of eleetrieiteit toe te komen. De kolenverzorging van Nederland is namelijk zóó onzeker, dat élke M!i gas en. élk K.W.U. eleetrieiteit. die in deze zomermaanden door IJ wordt bespaard, mede- helpen zal om de Gemeentebedrijven in slaat te stellen in den komenden winter althans de hoognooiligu hoeveelheid gas te kunnen leveren voor de spijsbereiding en de aller noodzakelijkste verlichting op donkere winter- Hieruit vólgt onmiddellijk, dat elk ver bruik van gas-of eleetrieiteit in dezen zomer tijd voor de voldoening van niet dringend noodzakelijke behoeften, de verzorging in den komenden winter in ernstig gevaar brengt. I loc meer de verbruikers van veel gas en eleetrieiteit zich beperken, des te 111 er kunnen anderen daarvan profitecren, die tot nog toe geen gas of eleetrieiteit in huis hebben en des te grooter zullen de kolen voorraden van den winter zijn. Indien men thans eenige ontberingen zich getroost, zal «lil er toe bijdragen om van den winter den toestand tenminste dragelijk te maken. I Directeur der Gemeente bedrijven, A. U. IC O i l 'K JAN. - En als de strijd zal zijn voorbij, en al het bloed en 't lijden is vergeten, zullen de mensehen dan, gerust en blij, langs do oude lianen gaan, niet vrij geweien? Zal geen geluid Als «Ie strijd voorbij zal ziju. I11 -Vrij Belgiëstaat een zeer mooi gedicht onder bovenstaande!) titel van Kor poraal Daan I'. Koena. liet is te lang om het in zijn geheel over te nemen, liet eerste en laatste gedeelte ervan vindt; hier een plaatsje. Toch zal de roode strijd eens zijn voorbij, en al het bloed en 't lijden zijn vergeten, eu al de dagen en de nachten vol geschrei, tot bloesem groeien in een vrij geweten. De mensehen zullen blij en rustig gaan langs de oude banen van hun werkers leven, de zon zal, ais een gulden roze staan ter lucht, met stralen die nog rozen weven, door de stilte vliên au de zee heur baren, d-klokken, die tot rust geblèn, een vogel-lied langs koren aren, le roode strijd zal zijn voorbij? Wat is iv<»«l<l<i Datgene wat wij, Hij den hedeixlaagschen toestand der maatschappij en "p liet tegen woordig standpunt van beschaving, missen énkele gaar luistert er naar. meer om de aardigheid dan onder ons zou er slecht aan too zijn, als hij gebracht kon worden tot de primitieve levensmanier onzer eerste BataafscllG voor ouders, om van een nog meer verwijderd menschenras niet te spreken een Europeaan, die bij de negers nf papoea's en met en onder de/en moest leven, zou binnen 't jttftr dood zijn, Toch is de uitdrukking: »wat wij missen kunnen» niet van onbetwistbare juistheid het bezit van een zeker aantal voorwerpen, het smaken nu eu dan van zekere genie tingen, zou dal het kenmerk kunnen zijn Men neemt liever den kring wat ruimeren spreekt vau >het overtollige, rekening hou dend met den ciscb onzer maatschappelijke positie». Van de plaats, die wij innemen, van den arbeid, dien wij verrichten, van den invloed, die van ons behoort uit te gaan, hangt het af, hoe wij onze levenswijze hebben te regelen, 0111 niet de aantijging te verdienen, dat wij ons overgeven aauweel- (iegenot. I loc ruimer we echter hel begrip maken, des te moeilijker wordt liet de zaak zelve binnen scherp afgebakende grenzen te brengen. De definitie zal, reizen we, ons in den steek laten en dan wordt ook de grondslag voor theoretische liesehouwingen minder vast, IV weelde heeft een zeer lange geschie denis. Als men haar wil noemende begeer te naar het overbodige, dan is zij zoo oud als de nienschheid, Eigenlijk is elk stoffe lijk verlangen weeldezuchtwat men niet heeft eu toch wenseht, kan, zooals uit vroegere ervaring blijkt, gemist worden, want men hoeft kunnen leven zonder het te bezitten, Ken langdurig gebruik beft die misbaarheid op en de grens verplaatst zich. Maar tegelijk is er ook iets anders geboren eu zij, die gewoon zijn op do weelde af te geven als iels volstrekt ongeoorloofds, moeten daar even over nadenken. IV drang naar het bezit roept ook de vaardig beid naar het verkrijgen wakker en die vaardigheid is iu haar vooruitgang een

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1