niet te ontberen element van beschaving. Neem uit die menschen, zoo het mogelijk ware, de begeerte naar het overbodige weg Pl' beschaving blijft achterwege de ont wikkeling staat stil. Neem aaniemand, die vroeger zich ge lukkig rekende met de tram naar zijn kan toor te gaan, rijdt nu in een equipage met een prachtig span paarden. De opmerk zaamheid van velen wordt er door gelokt. Hier het belangstellende oog van kenners, of die er zich voor uitgeven daar eenvou dige bewondering zonder meer op een derde plaats wangunst. Daar zijn er die be weren, dat de paar duizend gulden, voor die beesten besteed, veel beter gebruikt hadden kunnen worden. Niet onmogelijk maar bedenk toch, dat geld is niet weg geworpen. Het is misschien langs een om weg en nadat er iets is blijven hangen op de reis. toch terechtgekomen bij den man, die de paarden gefokt heeftdeze heeft alzoo de middelen gekregen, om zijn arbeid voort te zetten, om, aangemoedigd door het succes, nog meer paarden te kweeken. HIJ zal, dus voortgaande, bijdragen tot een algemeens verbetering van het paardenras zijn voorbeeld vindt navolging, als er ten minste nog wat meer personen zijn binnen of buiten het land, die voor een fraai span (warden veel geld kunnen en willen geven. Alzoo helpt diezelfde rijke, wiens weelde zucht door oppervlakkiger! werd veroordeeld den landbouw aan steun, door aan een nog niet algemeen genoeg beoefenden tak van dat bedrijf een prikkel te geven. Toch kunnen zij, die weelde afkeuren, gelijk hebben. Ala diezelfde equipagehou der, de indirecte beschermer van den land bouw, eens een gierig man ware? A.ls hij wel voor zichzelve tracht te verwerven al wat zijn oog ziet, maar weigert iets van het overbodige in zijn bezit of tot zijn be schikking, ai te zonderen ter bevordering van het algemeen welzijn en tot verbooging der welvaart bij hen, die niet dan met de grootste krachtsinspanning de grenzen van het onmisbare op zekeren afstand kunnen naderen Desgelijks ook, als bij aile weeldevertoon zijn financieele toestand ongunstig is en hij alleen zeo optreedt 0111 den waren toe stand te verbergen, totdat eindelijk de bom springt en de omstanders de stukken in het gezicht krijgen. In beide gevallen oefent de weelde een slechten invloed uit op de zedelijkheid, is zij op ethische gronden af te keuren. En men houde wel In 't oog, dat we hier maar een voorbeeld uit het dagelijksch leven heb ben genomen een type als deze hadden we onder elke klasse kunnen kiezen. Of is het niet waar, dat onder den zoogenaamden middenstand de begeerte naar weelde ster ker toeneemt dan de middelen om er aan tegemoet te komen De jongelieden, zoo wordt niet zonder grond gezegd, bedanken er voor »zich te installeeren» als zij het niet dadelijk minstens evengoed krijgen als zij het in hun ouders huis hadden en niet terstond deze In weeldebctoon kunnen overtreffen, daarbij vergetende, dat. wat de ouders nu hebben, de vrucht is van lang durige vlijt en spaarzaamheid. Die vrucht komt hun ten goedewat gedaan is om haar te doen rijpen, daarvan hebben vele anderen, heeft alzoo de geheele maatschappij, voordeel gehad. Wie echter met den oogst zijn schuur wil vullen, zonder den arbeid te hebben verricht, miskent een der heil zaamste wetten onzer samenleving. üiik huidig oo logsbrood eou siini1a!r gerait' Y Tot een der tallooze onaangename ge volgen van den langdurigen wereldkamp behoort de schaarschte aan broodgraan, waar door bet noodig geworden is dermate de zuinigheid te betrachten, met het oog op de geringe voorraden, dat men tot vermenging van meel en bloem met andere producten noode heeft moeten besluiten, aldus P, M. Vismans in de Mbd. De proeve met bijvoeging van aardappel meel gaf weinig voldoening en werd tijde lijk gestaakt; op het oogenblik bestaat de samenstelling van regeeringsmeel voor hit goedkoope brood uit 70 pCt. ongebuild tarwe meel en 30 pCt. ongebuild maïsmeel, terwijl het witbrood, dat thans wel geelbrood mocht heeten, wordt vervaardigd uit 56 pCt. tarwe bloem (gebuild). 24 pCt. maisbloem en 20 pCt. Amerikaansch patentbloem. In The London Grain, Seed and Oil Re porter van a Juli J.l wijst een inzender op bet groote gevaar, verbonden aan de ver menging van tarwebloem met bijproducten van boonen en mais. De schrijver een vroegere bewoner van Italië, vestigt er de aandacht op dat in NoordJtalie een veelvuldig ge bruik wordt gemaakt van maïsmeel, en wel gekookt, nist gebakken. Echter is bet aldaar algemeen bekend, dat het gebruik van maismeel, indien de mais vóór of tijdens vermaling niet met uroote zorgvuldigheid worde gedroogd, zeer vatbaar maakt voor 'n ziekte, de .pellagra., dis voor een zo tot 3o tal jaren de plaag was van den Noord-ltaliaanschen boerenstand. Deze ziekte is uiterst moeilijk te stuiten, begint met huiduitslag en lijdt in vele ge vallen tot een algeheel onwelzijn. Het merkwaardige is wel. dat in Zuid- ItaliO, waar het gebruik van het maispro- duct niet inheemsch is, doch waar men zich voedt met macaroni, vervaardigd van de edelste tarwe, voor bedoelde ziekte geen vatbaarheid schijnt te beslaan. Ongetwijfeld kan het zijn goede zijde hebben op het bovenstaande de aandacht te vestigen, niet om ongerustheid te wekken, doch aan te sporen tot groote voorzichtig heid en tot het nemen van die maatregelen, welke dienstig kunnen zijn om de gevolgen aan het onoordeelkundig gebruik van het maisproduct verbonden te voorkomen. De oorzaak van de ziekte toch moet ge zocht worden in den aard van het vochtge halte der maiskorrels, welk vochtgehalte, indie.i geen behoorlijk droogproces aan het gebruik vooraf gaat, schimmelvorming ver oorzaakt, waardoor genoemde ziektever schijnselen te voorschijn worden geroepen. Rij de fabricage van het benoodigde ge mengde meel, dient dus behoorlijk acht ge geven te worden, ter voorkoming van on heilen en tot waarborg van de volksgezond heid. Een Neilerl. Vrouw over het werk der Oorlogsnieters. In »De l-'orens», ie jaargang No. 14 verscheen een »()|»eii brief aan de Neder- landsche vrouwen en meisjes» over het werk der Vlaamscke oorlogsmeters van mevrouw Hullebroeck, waaruit wij het vol gende ontleencn Maar wie zijn nu die pleegkinderen Dat zijn de arme kerels, die door den oorlog in een toestand van onbeschrijfelijke verlaten heid zijn gekomen, dat zijn zooveel van die arme Vlaamsche jongens in het Belgisch veldleger. Denk je in hun toestandalle contact met hun eigen menschen is voor hen verbroken, omdat zij inet liet bezette deel van België zich niet in verbinding kunnen stellen. Geen woord van .thuis» kan hen bereiken, om hen op te beuren, hen met telkens weer opvlammende geestdrift te bezielen, het vertrouwen staande te hou den, dat hun offers niet vergeefsch zijn, dat alles eens weer terecht zal komen. En om gekeerd, zij kunnen niet schrijven aan hun moeders en meisjes en zusters, om haar te troosten met vroolijke, overmoedige woorden als schrijnende angst sprak uit eiken regel, die zij van haar lazen, zij kunnen hun hart niet uitstorten voor den broeder, die moest achterblijven, maar het op en neer golven der gevechten met hen meeleeft, voor wien zij de gevaren en ontberingen niet behoe ven te verzwijgen. Kun je je voorstellen, nu wij hier zoo stil vertrouwelijk bij elkaar zitten in de teedere avondstemming, ons hart uitzenden naar allen, die wij lief hebben, aan wie wij rustig kunnen denken, wat die ontzettende eenzaamheid en verlatenheid moeten schrij nen, hoe die tot een hopelooze melancholie moeten stemmen? Het moet wel een vrouw inet een groot moederhart zijn, die de heerlijke gedachte heeft gekregen, die jongens In verbinding te stellen met medelijdende vrouwen en meisjes, die hun brieven willen schrijven, zich willen verdiepen in hun lijden, trachten willen hun met zachte woorden van be langstelling en opgewektheid eenigen troost te brengen in hun moedclooze oogenblikken. O, en die brieven, je weet het niet; soms zijn de woorden aandoenlijk in huil onbe holpenheid, als zij trachten neer te schrijven juist wat die eenzaamheid voor hen is, en dan die kinderlijke dankbaarheid aan de onbekende meter Zie jij ze nu, net als ik, de fijne draden, die worden gespannen in rustige uren, en vastgehecht in het hart van een verren on bekende sterker en glanzend gemaakt door het heerlijkste, wat het menschenhart geven kan mededoogen aan de eene zijde, dankbaarheid aan dc andere, .Wat moet ik nu eigenlijk schrijven?» vroeg een meterlje mij gisteren, maar zij wist het welIk zag haar gezichtje al stra len bij de gedachte hoe zij haar fantasie vrij spel kon laten, omdat alles, alles wel kom is, elke vraag, elke mededeeling, elke beschrijving! En weetje, ook bij de jongens roept het de troosteres met de teer door zichtige vleugels opde Fantasie; ben je het niet met me eens, dat zij hun redster j kan zijn, als zij hen opvoert boven de el- j lende van het grijze leven, hun het einddoel van hun schijnbaar hopeloos streven voor- 1 houdt als een licht van heerlijkq schittering, j dat reeds met de hand te grijpen schijnt? Ben je het nu niet met mij eens, dat het een voorrecht is, .meter» te zijn? Wat leed te kunnen verzachten, wat troost te kunnen brengen? Een paar dagen geleden was de dag ook zoo gloeiend geweest, toch voorjaar, en een fijne koelte, als die nu jou en mij ontspan ning geeft, streelde ook toen de rimpeltjes van alle moede harten glad - ergens buiten werd gezongen, voorbereiding van de koren uit Franck's .Beatitudes» .Heureux ceux qui pleurent, car ils seront consolés». Vèr klonken die woorden door de avond lucht .11 rend aux exilés la douce patrie et la douleur ne sera plus». O, liefste, die ontroering op alle gezichten, de belofte zoo heerlijk, en de vervulling zoo veret la douleur ne sera plus Zooveel harten zijn boordevol van smart nog. Maar de zang, die naar de sterren op steeg, klonk als een verlaugen smart te lenigen Oorlogsmeters He Brood kaart van de 23e week loopt van 38 Juli tot. en inet, 5 Augustus. Stadsnieuws. - Rij Kon. besluit is met vernietiging van de weigering van Ged, Staten van Utrecht aan de R.K. Rouwvereenlging St. Ronifncius verlof verleend tot stichting van 44 arbeiderswoningen binnen 50 M. van de Algemcene Regraafplaats te Amersfoort. De Minister van Landbouw heeft aan de burgemeesters een circulaire gezonden, waarin hij meedeelt, dat hij heeft bepaald, dat voor provisie uitsluitend de grossiers in aanmerking komen, die als zoodanig door den Regeerlngs-Commlssaris hunner provincie zijn erkend uit de door fabrikanten aangewezen personen en dat worden ge acht te zijn erkend de grossiers, die op den datum dezer beschikking erkend waren door een provinciale broodcommissie. Naar aanleiding van hier ter stede ver spreide geruchten, alsof bij de rantsoeneering van gas en brandstoffen voor Amsterdam, Rotterdam en Den Haag een uitzondering zou worden gemaakt, berichtte het Rijks- kolen Distributiehureau aan het Gemeente, bestuur, dat deze geheel onjuist zijn. Van de vierde groep voor eind-examen H. R, S. te Utrecht gehouden, slangden heden zes candidaten, wier namen in liet volgend nummer worden medegedeeld. Alweer Is de I.angestraat een fraaien winkel rijker geworden. De heer A. van der Kuilen n.l. heeft zijn fruitwinkel van den Westsingel naar I.angestraat 11 ver plaatst. Het keurig en up-to-date ingericht perceel, verbouwd door den aannemer den heer I .astdraager, onder toezicht van archi tect Van Schaïck, is een attractie te meer op dat zoozeer verbeterde punt. Aan de Centrale V. P. N. veiling werden gister verkocht 100.370 export-eieren voor fg. 15 tot f g.50. per honderd. In het geheel werden daar deze week verkocht 100.370 kipeieren. AGENDA voor de openbare vergadering van den Rand dor Gemeente Amersfoort op Dinsdag 31 Juli 1917 dGB namiddags 7 uur. 1. Installatie van liet gekozen Raadslid, de lieer mr. dr. H. Th. A. Verhoef. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Benoeming van een Voorzitter der Commis sie van toezicht op de Gemeentelijke Arbeidsbeurs (Gedr. Verz. No. 107). 4. Benoeming van een schoolarts (Gedr. Verz. No. 146). 5. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagero school C vacature W. C. Luberti (Gedr. Verz. No. 143). 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders 0111 aan mei. J. Q. Salomons, overeenkomstig ver zoek, eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school C (Gedr.Verz. No. 142). 7. Nader advies van Burgemeester en Wetliou- houders op liet adres van W. C. Luberti houdende verzoek den datum van ingang van liet verleend ontslag als onderwijzer aan school C te wijzigen (Gedr. Verz. No. 131). 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een nieuwe verordening op de Inkomstenbelasting (Gedr. Verz. Nos. 286, 87, 93 en 113). 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Raadsbesluit dd. 30 Mei 1916 inzake de toekenning van oen voorschot ingevolge de Woningwet aan de stichting Volkshuis ves- ting II» (Gedr. Verz. No. 141). 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders 0111 hun colloge te machtigen tot liet opnemen van tijdelijk kasgeld (Gedr. Verz. No. 144). 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een fabrieksterrein groot 500 M- tegen f 4.per M-' aan den lieer A. 0. van den Boom. (Gedr. Verz. No. 147). 12. Voorstel van Burgemeestor en Wethouders tot verhooging van het crediet voor den aankoop van gasfornuizen (Gedr. Verz. No. 145). 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hun college machtiging te verleenen tot afwij king van liet bepaalde in artikel 6 sub a van bet Werkliedenreglement voor de aanstelling van eetiige werklieden op proef. AANVULLINGS-AGENDA voor de openbare vergadering van den Rard dor gemeente Amers foort op Dinsdag 31 Juli 1917 dos namiddags Voor. tel van de Commissie van Wetgeving tot wijziging van de Verordening op de Winkelsluiting. (Gedr. Verz. No. 14'»). Voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake verstrekking van brandstoffen en molk tegen verminderden prijs. (Gedr, Verz. No. 150.) Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad T ij cl c 1 ij k kasgeld. r U te verzoeken ons te machti- 1 kasgeld naar behoefte tot een 000, tegen eene rente berekend 1 den dag, maar van ten hoogste Wij hebben de ee gen tot opname vai maximum van f.ion naar den koers vai 6 pet. Uit bijgaand overzicht zal U blijken, dat dit kasgeld in hoofdzaak noodig zal zijn tot dekking van buiten gewone uitgaven. Voor kasgeld benocdigd voor den gewonen dienst, alsmede voor eventueele verstrekking van kasgeld aan de bedrijven en ter afronding van het gevraagde bedrag is geraamd f 160753.56. Uit den aard der zaak is het moeilijk hiervoor een juiste raming te maken. Het hiervoor benoodigde bedrag wisselt dagelijks. De voor het toegestane bedrag eventueel verschul digde rente kan worden bestreden uit volgn. 244 der Gemeentebegrooting voor 1 y 17, Een ontwerp-besluit gaat ter vaststelling hiernevens. Het hierboven bedoelde overzicht luidt ln Uwe vorgader bepaald, dat de kof het ten behoeve van voor woningbouw tol Rijk ten bedrage deze gemeente iu(_ genoemde stichtii worden terugbetal Gedeputeerde 1 bericht, dat zij 1 hebben, mits uit Z vulling van het it„. het betrekkelijke voE huisvesting II» nada f 117.960. bevat. Wij hebben de eerU moet te komen, doorw besluit. Daarin wordt medejd >met bepaling dï verband met dit vooc aan de gemeente A-« door de stichting 7^1 meente Amersfoort zul) E( In uwe vergaderigjgjj crediet van f 2500.21 huurkoop uitgeven vag Op het oogenblik <e dat de Gemeente tegt fornuizen kan koopei voorstellen, het verlaat te verhoogen. Eervoljti Mej. J. G. Salomo, Handwerken aan deze gemeente, vereelt met ingang van 1 Igite Waar tegen inwwii geene bezwaren b jjiai Raad voor te stej|, ingang van genoertn irstro Verder een voorstéc A. C. van den Boomt» ceel bouwgrond ffcd Noord-Westzijde vat» zooveel meer of mini blijken, voor den prijPI De Afdeeling Ai.M Rond van Melkslijtel Burgemeester en op de Winkelsluiting® ten, daar de meeste1 alle klanten bedieni dientengevolge niet bedorven is. middags om Wanneer de slijtei komen, moeten z. Gemeentelijk laborl i. z. den toeslag kunnen beginnen t? Wij zijn van oord is aan dit bezwaar t heid te openen ontht bedoeld in art. sluiting, waarom jfi ontwerp-besluit ter Het ontwerp-beslii De Raad der Gen Aan artikel 7 en Wethouders zij van het in het ees van het venten val OMSCHRIJVING. De lantaarns van rijwielen en auto's moeten volgende week uiterlijk ici minuten voor half tien, die van de overige voer tuigen uiterlijk 10 minuten vóór tienen zijn aangestoken. Morgen is bier alleen geopend de apo theek van den heer W. N. van den Boven- kamp, Utrechtschestraat 10. Telef. 63. Degeen die niemand benijdt is zelf het meeste te benijden. Leening aan de Vereeniging tot Werkverschaffing de Bouwbedrijven Kosten uitvoering Distributiewet 1 Uitkeerlng aan de gemeente Leusden, krachtens wet op de grensregeling Verbetering schoolgebouwen en aanschaffing scha banken (f 12 500 f 2125 Rijksbijdrage), Aanleg straten in verband met den bouw van 42 ningen door de stichting Volkshuisvesting II (f 2 f7 500 bijdrage van de slichting). Omwerking Registratuur Credieten aan nijveren Verbetering van de I.angestraat afwatering B.W.Laan Verbreeding Leusderweg Arnhemscheweg Smallepad. Stationsweg Restauratie L.V.-toren (in afwachting der afreki met het Rijk) Voor kasgeld benoodigd voor den gewonen alsmede voor eventueele verstrekking va aan de bedrijven en afronding Totaal

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2