Handelscredieten. eten - Goupons Beleenin Van der Zoo de Jong Van Ophoven. Coöp. Stoomzuivelfabriek „HOOGLAND". LKK\K\|]<;r A Co. EFFECTEN COUPONS. direct uitbetaald- FLEHITE Crediet-vereeniging F. van Lanschot's Bank DE HONDERDSTE KANS. SOMNAMBULE NELLY. MEURSING's broodfabriek. AMERSFOORT'. MELKWITTEBROOD Fr Ml»,„ o.« K.O„ WITBROOD 04 14 BRDINBROOl) „4 5 <S BESCHUITEN verzegelde zak 10 Van het volgens deze prijzen vau deze fabriek ontvangen en betaalde brood, behalve van het Bruinbrood, «il het 10 pCts. dividend worden uitgekeerd op den gewonen tjjd. 1 Amersfoort, Westsingel 37. Baaru. Btissnm. leding van Berkhoutstraat 3. Heerenstraat 2. Vertegenwoordiger te AmersroortII. J. HI'.F.Ms Lieve Vrouwestraat 24/20. Met ingang van heden is de prijs der lioog-gepastenris per tlescli 15 cent, per Liter 13 cent. Hoogland, 31 Juni ig17 De Direrteur, W. II. GIIRDE. Arnliemsfheweg 70 AMERSFOORT .-. Tri. latere. 12. Nog STEEDS worden bij ons, bij het aanbieden der mantels van Russische effecten, de coupons Oudheidkundig Museum. Dagelijks te bezichtigen voor niet-ledeu a fO.10. Kosteloos des Dinsdags van 10 tot 12 en van 1.30 tot 3 nnr. van 1853 te Amsterdam. KAPITAAL f 5 000 000. - RESERVES f 1 1 CO 000. - Vestiging te Amersfoort Kassiers en Commissionnairs in effecten, Zuidsingel 43, telefoon 337. tegenover de Kortegrachl. Handels- Landbouw- crediet. REKENING-COURANT DEPOSITO Cheques op het binneii- en buitenland.. SAFE-DEPOSIT. Bemiddelingsbureau Gediplomeerde Huishoudsters. Wie een HUISHOUDSTER, zoekt, kan zich wenden tot het Bemiddelingsbureau voor Gediplomeerde Huishoudsters. Inlichtingen te hekomen bij de vertegen woordigster Mej. B. OTT DE VRIES, Amsterdam, I.eidschekade 99. Spreekuur: 'sWoensdags van 2 tot 4 uur. Amersfoort .-. Tel. 49 en 135 Muurhuizen 15 Onze cheques zijn kosteloos betaalbaar bij de Nederlandsche Handel Mg. te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, de F. van Lanschot'a Bank te Utrecht, Eindhoven, Venlo en Valkenswaard, alle kantoren der öeldersche Credietver. enz. Verhuurt loketten in diverse maten in hare brand-, inbraak- en smeltvrije safe-inrichting. In eiken Boekhandel teekenl men in op den Men Jaargang van De mooiste Illustratie in Nederland. Rehalve een groot aantal zeer fraaie platen en portretten, over den Europeeschen Oorlog, meestal van onze eigen fotografen, en de voornaamste gebeurtenissen in Neder land en in het buitenland, tal van belangrijke geïllustreerde artikelen op elk gebied en boeiende novellen van bekende auteurs, begint vanaf heden in dit weekblad een nieuwe serie romans Roman van Ethel M. DELL, Schrijfster van »Als een Adelaar», »De Rotsen van Valprér, enz, Verder in de Bibliotheek yan »De Prins» de boeiende roman van A. GEOFFROY Nieuwe iibouné'M ontvangen liet reeds verschenen gedeelte grut is op aanvrage. ■W Alle abonnó's zyn varzekerd. Door den Europeeschen oorlog zijn alle materialen aanmerkelijk in prijs gestegen. Daarom is, zoolang deze toestand duurt, de prijs per 13 uuniniera gedurende 3 maanden 95 cent, franco per post F 1.14. Zoo spoedig zulks mogelijk Is, zal de oude prijs weer worden ingevoerd. Abonnementen kunnen te allen tijde aanvangen, doch alleen bij het einde vau den jaargang worden opgezegd. Men abonneert zich bij eiken Boekhandelaar, bij de Agenten en bij den Uitgever N. J. BOON, Amsfoldijk 13, te Amsterdam. Men ontvangt wekelijks een prachtige illustratie van ifi a 20 bladzijden op mooi papier met 40 i 45 platen. FEUILLETON. ■0 Nog minder begreep het Gottfried, die al zijn leven vlijtig en pijnlijk had moeten blokken. Het was den ouderen broeder een raadsel, hoe Maarten, die dagelijks zoovele uren in de manege, in de scherm zaal, in de roeiboot, in het zwembassin, op het ijs of op de jacht zoek maakte, nog tijd tot werken vinden kon. Intusschen, zoo hij zich dit al niet verklaren kon -- hij stelde zich te vreden met het feit, dat Maarten zijne examens met glans aflegde en feitelijk dat gene, waarnaar hij streefde, ook bereikte. Zoo was er dan in de laatste jaren tus- schen deze twee die elkaar in den grond .les harten echt broederlijk genegen waren, eene soort van wapenstilstand gesloten. iolt- fried bestreed zijne neiging om den jongeren broeder te schoolmeesteren en Maarten gaf zich moeite om voor den ouderen broeder alles, wat dezen verontrusten of ergeren kon, geheim te houden. Af en toe echter kwam het nog wel eens tot tamelijk leven dige woordenwisselingen, want Maarten had, bij al zijne goedhartigheid, aanleg tot drift, en dan sloeg hij soms in woorden en daden tot heftigheden over. die hem later bitter berouwden. Gottfried's uiterlijk stemde overeen met zijne inborst: liet teekende. geheel den man vau ernst en degelijkheid. Den brecden schedel me t het hooge voorhoofd, het gladde blonde haar, de grijsblauwe oogen dier door «Ie hrilleglaz.cn zoo doordringend konden heenhoren, - dit alles had hij, evenals het bedachtzame, koel beredeneerde karakter, van zijn vader geerfd. Hij was volstrekt „let pedant, maar uiterst nauwgezet, en strenger tegenover zichzelf dan tegenover zijne omgeving. Als rechterlijk ambtenaar had hij reeds belangrijke diensten bewezen. II. Vroeger dan hij voornemens was, reeds in de eerste dagen van Juli. had Gottfried het huis aan «len VVannsee verlaten, met het vaste besluit, het zoo mogelijk nooit weder te betrekken. Het was dien zomer tusschen hem en Maarten meer dan ooit spaak geloopen, en eindelijk was het gekomen tot eene breuk, die, naar het scheen, niet meer goed te maken zou zijn. Hij had gedacht, Wannsee in den eersten tijd zeer zeker niet, misschien wel nooit weder terug te zien. En zie, nu bracht zijn beroep hem reeds in November weer op de plek, voor hem aan dierbare en treurige herinneringen zoo rijk. Eerst in den voormiddag van den 24Sten November had de Berlijnsche justitie het bericht ontvangen, dat er in de onmiddellijke nabijheid van het meer het lijk van eenen onbekende gevonden was. De kortheid van den winterdag had eene onverwijlde be zichtiging ter plaatse ondoenlijk gemaakt; en zoo begaven zich eerst in de morgenuren van den 25sten de rechter van instructie, de officier van justitie, de griffier en een paar politiebeambten naar de plek van de vondst. De joviale officier van justitie bemerkte al spoedig dat zijnen collega Hellberg het hoofd niet naar praten stond, en hij liet hem dus, na een paar mislukte pogingen om een vroolijk gesprek aan te knoopen, aan zijne eigen gedachten over. Gottfried Hellberg tuurde strak op de beslagen vensterruit, terwijl de trein door het kale winterlandschap voorstoof. Zijn ge laat had eene diep ernstige uitdrukking aan genomen. De laatste dagen en uren, die hij met Maarten samen aan den Wannsee had doorleefd, verrezen met pijnlijke scherpte voor zijnen geest. Sinds ruim vier maanden nu had hij van zijnen broeder niets gezien of zelfs gehoord. Hij had ook niets van hem willen hooren, want hij wist dat het slechts onverkwikkelijke berichten zouden hebben kunnen zijn. Maar toch leek het hem onbegrijpelijk, dat Maarten, wiens snel los- I barstende heftigheid weder snel verdampt j was, zich van hem, zijn oudsten, besten en I trouwsten vriend, zoo volslagen, naar het scheen, had losgescheurd. Dit strookte vol strekt niet met den aard van den goeden jongen. Er moest wel een totale verande- j ring in hem plaats gegrepen hebben anders was het raadsel onverklaarbaar. En deze verandering, zoo onloochenbaar hij kende de oorzaak er van. Zij was, ook in I dit geval, evenals in de meeste andere ge- I vallen de vrouw. Gottfried zuchtte diep. Hij dacht aan de schoone verwachtingen, welke het groote succes van zijnen broeder met het bouwen van Templin's villa had gewekt en hoe j nu deze verwachtingen geheel verijdeld j warenI11 plaats van zich door dien eersten schoonen uitslag tot verder streven te voelen aangespoord, had Maarten op onvergeef lijke wijze zijnen tijd vermorst en verbeuzeld. Met diep leedwezen had Gottfried het ont breken van alle artistieke eerzucht In hem ontdekt, Zoodra de villa van Templin gereed was, had de jonge architect alle belangstel ling er voor verloren, en hij vergooide zelfs verscheidene voordeelige en vereerende be stellingen, met welke men na zijn eerste, zoo buitengewoon gelukkig debuut tot hem gekomen was. Gottfried voelde zeer beslist, dat de om gang met den huurman, den rijken specu lant Reinhold Templin, voor den jongen kunstenaar noodlottig was geworden. De ernstige man begreep in het eerst volstrekt niet, wat toch zijn broeder er toe bewegen kon, dien heer Templin zoo dikwijls te ont moeten. Want hij zelf had Templin leeren kennen als het tegendeel van een interes sant mensch veeleer als een rijken blufmaker en windbuil van het meest alle- daagsche slag. Hoe dan kon Maarten, die toch ook aan degelijker gezelschap gewoon was, in den omgang met deze luidruchtigen praalhans behagen vinden? Wat had de jonge kunstenaar, die zijn leven lang met beschaafde, ontwikkelde jongelieden en mannen had verkeerd, te zoeken bij dezen speculant, van wien hij niets te hooren kreeg dan de nieuwste beurs-aardigheden, gesnork over geld en minder aanbevelenswaardige adressen van dames? Gottfried was er ook spoedig achter ge komen, dat niet juist de persoonlijkheid des heeren Templin zijnen broeder zoo vaak naar de naburige villa heentrok. I11 de prach tige vertrekken van dit architectonische capriccio en in den kunstig aangelegden tuin verzamelde Templin dagelijks een min of meer talrijk, maar altoos zeer luidruchtig gezelschap van lotgenooten - jongelieden die in verbazend korten tijd op de Beurs groote vermogens hadden verworven en zeer veel geld uitgaven, meestal het geleide biedend aan dames, wier toiletten en kleinoo- dien in blijltbare wanverhouding stonden tot hare gages of renten. De heer Templin genoot in dezen edelen kring den roep op welken hij niet weinig trotsch wasdat hij bij zijne galante avon turen ook de meest onoverkomelijk schij nende moeilijkheden met goeden uitslag te boven kwam. Het was voor hem eene soort van sport, eene onneembaar heetende sterkte te belegeren, en hij rustte niet voor hij zijn doel bereikt had. Eene verbazende volhar ding legde hij hierbij aan den dag. De scherpste afwijzingen, die hem aanvankelijk ten deel vielen, ontmoedigden hem volstrekt niet om zijne aanslagen voort te zetten. Zijne driestheid kende geen grenzen, en zijne vindingrijkheid liet hem nooit in den steek, wanneer het er op aankwam door iets on gewoons en opvallends de aandacht eener weerbarstige schoone op zijn persoon te vestigen. Natuurlijk was het geld zijn machtigste bondgenoot. Het was hem volstrekt niet te veel, eene bode naar Nizza te zenden, om eene schoone, die zich bij gelegenheid had laten ontvallen dat zij veel van vloletten hield, buitentijds eene groote mand vol van deze geurige bloemen voor de voeten te leggen. Eene jonge Hongaarsche, die emis in zijne tegenwoordigheid geklaagd had dat zij de tonen van hare nationale muziek te Berlijn zoozeer miste, werd op haren verjaardag door hem verrast met eere se renade van de beroemdste Zigeunerkapel welke hij expresselijk uit Boedapest had laten komen. Dergelijke kleine attenties onderhouden de vriendschap, wanneer zij er is of wekken haar, wanneer zij er nog niet is. Veeleischend was de heer Templin met het quid pro quo overigens slechts dau, wanneer hij zekerheid hadUlat hij het wezen mocht. Anders was het hem reeds genoeg wanneer hij 's avonds in de club tusschen twee partijtjes ecarte den een of anderen bekende at grinnikend kon toefluisteren »Als je niets beters te doen hebt, kom dan morgen avond bij mij theedrinken. Je vindt een paar aardige menschen onder anderen juffrouw X. X.,F,n die juffrouw X. X. was dan altoos de nieuwste ster, voor alle andere menschen onbereikbaar. Het trotschte was de heer T emplin op zijne allerlaatste zegepraal. In het begin van het jaar, moet men weten, had in een der theaters een jong meisje als Rosalinde in de Fledermaus met buitengewonen bijval gedebuteerd. Reeds door hare verschijning trok Nelly Sand de algemeene aandacht. Het kopje met het edel gesneden profiel, de groote lichtgrijze oogen, den bekoorlijken mond en het rijke aschblonde haar, had de eigenaardige rus tige aanvalligheid een er antieke kamer - hoewel tevens ook iets van het koude. Het slanke figuur met de smalle heupen en de kleine handen en voeten herinnerde aan de Diana te Versailles. Niemand zou het deze jonge kunstenares, ..ie hoofdzakelijk door het gedistingeerde van haar optreden Indruk maakte, hebben aangezien, dat zij uit eene portierswoning haren weg naar de planken gevonden had. (Wordt vervolgd,)

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 4