AMERSFOORISCIE COURANT. Dinsdag 31 Juli 1917. No. 8908. 67e Jaargang. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoort,«cho Courant, voorheen Firma A. U. van Cleeff" Verschijnt Dingdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1,— franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Dij regcl- c.,,r- i-DL-nnonrc ar.», n cnrr abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en ontelgenings- ^AN LI.KHM". advertentien per regel 15 cent, Reolames t—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers nnnr buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. p Bij advertentiCn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. "Stous HOOFD-REDACTRICE AMERSFOORT. KORTF.ORAOHT 0. KENNISGEVINGEN. RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 41 der Gemeentewet, de ingezetenen, snte zal vergade ren op Dinsdag 31 Juli aanstaande, des na middags ten 7 ure. Amersfoort, 27 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amers foort Gelezen het schrijven dri. 21 Juli nu7 van W. H. Meursing, directeur van de Machinale fabrieken van Gebak te Amers foort. houdende verzoek hem vrijstelling te verleenen de verbodsbepaling van art. 3, ie lil der Verordening tot afschaffing van den nachtarbeid in broodbakkerijen; overwegende, dat de noodzakelijkheid der gevraagde ontheffing voldoende is aan getoond Gelet op art. der meergenoemde Veror dening BESLUITEN aan adressant ten aanzien zijner brood- bakkerij tot wederopzegging ontheffing Ie verleenen der verbodsbepaling van art. 3, te lid der Vero-.dening tot afschaffing van den nachtarbeid in broodbakkerijen voor zooveel betreft het vervoer van brood naar Nijkerk, Woudenberg, Soest en .Soesterberg, met bepaling dat het vervoer alleen zal mogen geschieden in verzegelde kisten of karren. Amersfoort. 24 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris. K. KAAN J/.N., loco-secr. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelezen de adressen dd, 21 en 24 Juli jl, van de firma II. Koning en Zonen, brood- fabrikanten, te Amersfoort, houdende ver zoek haar vrijstelling te verleenen 1. der verbodsbepaling van art. 2 der verordening tot afschaffing van den nacht arbeid in broodbakkerijen; 2. der verbodsbepaling van art. 3, ie lid dier verordening, overwegende, dat de noodzakelijkheid der gevraagde ontheffing voldoende is aan getoond Gelet op art. S der genoemde verordening BESLUITEN aan adressante ten aanzien harer brood- bakkerij onthefling te verleenen 1. der verbodsbepaling van art. 2 der verordering tot afschalling van den nacht arbeid in broodbakkerijen, in dien zin, dat twee deegmakers en één ovenist vanaf 3 uur des morgens arbeid mogen verrichten in haar broodbakkerij 2. der verbodsbepaling van art. 3, ie lid der bedoelde verordening, voor zooveel be treft het vervoer van brood door de depot houders, die uitsluitend hun brood verkoo- pen buiten de Gemeente, het vervoer van brood naar liet Interneeringsdepöt, te Soes terberg, met bepaling, dat het vervoer alleen zal mogen geschieden in verzegelde kisten of karren. Amersfoort, 24 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, K. KAAN Jzn„ loco-secr. De Burgemeester der Gemeente Amers- foort maakt bekend, dat de Minister van Land- 1 bouw. Nijverheid en Handel, 'Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916 heeft goedgevonden 1vast te stellen de navolgende maximum prijzen, zoowel wat betreft pulp campagne 117-igiS als oudere pulp; a. voor natte pulp f4.50 per 1000 K.G, op voertuig aan de fabriek, f4.50 per 1000 K.G. vletwerk op de binnenrivieren en rondom de fabrieken, met acht voor rekening der koopers, f5.75 per 1000 K.G. groote vaart «Hol land» franco voor den wal, f 5.7.S per 1000 K.G. •]- 15 cent extra onkosten als van ouds op Rotte en l.eidsche Vliet franco voor den wal. alles waarborg van voldoend gewicht en van voldoende '(ualiteit (maximum pet. van het bietengewicht). b. voor gedroogde pulp f 10.50 per too K (i. op voertuig of in vaartuig af fabriek, geleverd in zak, waar voor f 1, per stuk in rekening zal worden gesteld, welk bedrag wordt terugbetaald, indien de zak binnen 3 weken na den dag van atlevering wordt teruggeleverd c. voor suikerpulp; met een suikergehalte van ten minste 30 pet. f 14.— per 100 K.G. met een suikergehalte vail ten minste 20 pet. f13. per too K.G, met een suikergehalte van ten minste 10 pet. f 12.— per 100 K.G. op voertuig of in vaartuig af fabriek geleverd in zak, waarvoor f 1.— per stuk in rekening zal worden gesteld, welk bedrag wordt terugbetaald indien de zak binnen 3 weken na den dag van allevering wordt teruggeleverd. Amersfoort. 30 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd. VAN RANDWIJCK. De Rurgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister vail I.and- bouw, Nijverheid en Handel. Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916, heeft goedgevonden 1. in te trekken zijne beschikking van 14 Juli 1917, houdende vaststelling van maximum-prijzen voor pinkevellen 2. vast te stellen de volgende Maximumprijs voor pinke- en grasvclleu met kop en poolen; 50 cent per 1 K.G. verscli gewicht voor licht beschadigde vellen wordt deze prijs met 1 cent. voor beschadigde met 2 cent 011 voor wormhui den met 10 cent per 1/2 K.G. verminderd onder bepaling, dat het minimum-gewicht dezer vellen op 10 K.G, en hei maximum gewicht op 21 K.G. wordt vastgesteld. Maximumprijs voor platen van pinke- en grasvellen57 cent per 12 K.G. versch gewicht voor licht beschadigde platen wordt deze prijs met 1 cent, voor bescha digde met 2 cent 011 voor wormhuiden met 10 cent per 1/2 K.G, verminderd onder bepaling, dat het minimumgewicht der pla ten op 8 K.G. en het maximum-gewicht op 17 K.G. wordt vastgesteld, eeu c-o ander volgens dc bestaande handelsgebruiken. Amersfoort. 30 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd. VAN RANDWIJCK Do Burgemeester dor Gemeente Amers foort mankt op verzoek van den Regcerlngs- commissaris voor de Rijksgraaninzamcling in de Provincie Utrecht bekend, dat de firma A. Bast en Zonen, te Amers foort, voor de maanden Augustus, Septem ber en October 1917 wordt uitgesloten als grossier in bloem, wegens handelingen in strijd met de beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 14 Maart jl. betreffende afkeuring van tarwebloom. ((uoiisqui- Tumtum I Indor hovenstannden titel schrijft de Arnh. ('rt. het volgende belangwekkende artikel Nog enkele dagen en de mensrkhoid staat voor het In Augustus 191» als absoluut onbestaanbaar geoordeelde feit, (int de nicnschonteerende oorlog drie volle jaren duurt I Toen in db laatste Juli-du^en van tot 4 do waanzin over een deel van Europa lossloeg en in een paar maal vier en twin tig uur het uitbreken van den wereldoorlog een voldongen feit was geworden, was men vrijwel algemeen van oordeel, dat het een kort drama zou wezen. Duitschers. die toen beweerden: »Met Kerstmis zijn we weer thuis», werden volstrekt niet beschouwd als overdreven optimisten, Maar Kerstmis werd in de loopgraven gevierd, nadat de paar eerste maanden van den oorlog al bewezen hadden, dat de hoop op een snel bel'indigen van den krijg een fatale misrekening was. Toen, nadat de eerste oorlogswinter was doorgesukkeld, is de zomer van kjm geko menhevig is er gevochten, maar geen be slissing werd verkregen, En dat is zoo doorgegaan, thans reeds drie zomers en drie winters lang, in een stage opeenvolging van moord en doodslag, vernieling en verkrach ting, in een steeds erger wordend misken nen van al wat recht heette, met een aldoor krachtiger en cynischer ter zijdestellen wat de wetten van menschelijkhcid de geschreven en ongeschreven wetten be vatten als de grondstellingen, waarop het gebouw dep moderne maatschappij was op gericht, met een angstwekkend toenemend verlangen om zooveel mogelijk aan levend en dood materiaal van den aardbodem weg te vagen. I)e militaire plannen hebben schipbreuk geleden aan allen kant, beslissin gen zijn niet bevochten, in het derde zoo min als in het tweede oorlogsjaar, en dat heeft geleid tot een systeem van oorlog voeren, dat in zijn koele wreedheid, In zijn berekende moorddadigheid feitelijk veel er ger is dan de toch al misdadige oorlogvoering op zich zelf. Want bij dat systeem worden niet alleen de oorlog voerenden getrutïen, ook zij die krachtens internationale bepa lingen mi gcratilieerde verdragen moesten blijven buiten het eigenlijke oorlogsbedrijf, worden de wrccdgetrolTcn slachtoffers van dit bedrijf. Het systeem van oorlogvoeren dat nu wordt toegepast is veel sterker en veel ineer dan een militair gevoerde oorlog zou kunnen wezen, de dood voor dc Euro- peesche beschaving, dc hautvcrwekker bij komende geslachten, die niet kunnen verge ten al het wreedo en wanstaltige, dat in deze jaren Is bedreven. Voorspellingen van ernstige mannen had den do hoop gevestigd, dat het dezon zomer gedaan zou raken. Verleden zomer was men immers nog niet voldoende gereed aan de zijde der Entente, had men geen legor, voldoende sterk aan mannen en materiaal, voldoende geoefend ook, om den strijd met succes op te nemen tegen de jaren lang geoefende troepen van Europa's midden staten. Maar in 1917 zou dat alles anders worden, dan zou het grodo gemeenschappe lijke offensief losbarsten en dan zou de strijd beslecht worden, Dat is gedurende den ge] hoeion afgoloopen winter zoó herhaaldelijk en zóó nadrukkelijk verzekerd, dat men liet wol moest gaan gelooven. Maar men kun thans, midden in den zomer van 1917, al wel met vrij groote zekerheid zeggen, dat ook van deze voorspelling niets zal uitkomen; van een gemeenschappelijk offensief was eu is geen sprake, en elk afzonderlijk offensief bleek tot mislukking gedoemd in zooverre, dat het geen beslissing heeft bewerkt. Wij behoeven de oorlogsgebeurtenissen van het afgeloopcn jaar niet afzonderlijk na te gnan het Is wel volkomen duidelijk, dat geen der partijen aan geen der fronten een surrra heeft behaald, (lat de militaire toestand der heeft gewijzigd, dat daarvan een einde aan den oorlog te verwachten is. Eu dat is teekenend voor de geschiedonls van het derde oorlogsjaar do gebleken impotentie van beide partijen om (In tegenpartij er onder te krijgen, een impotentie die. onge acht alle ontwikkelde kracht en energie, nu I11 het afgeloopcn jaar even sterk, zoo niet sterker, Is gebleken dan in de heide vooraf gaande jaren het geval was. /.onderen we het Russische front, waar de laatste weken dingen gebeuren, die uit een militair oogpunt bezien, van strategisch geringe beteckenis zijn (al kunnen zij. nu zij vermoedelijk tot oen di'-b.icle leiden, uit anderen hoofde van het grootste belang worden! uit, dan Is er aan do fronten zoo weinig verandering te constatecren, dat het vechten zelve al heei wolnig invloed blijkt gehad te hebben op den gang van zaken, dat er daarmede nog maar een heel kleine stap is gezet op den weg. die naar het einde moet voeren. Want wanneer de belde oor logsmethodes, die thans bij voorkeur door dc beide oorlogvoerende partijen worden toegepast van Kngelscke zijde het zoo veel mogelijk dooden van Duitschers, van Duitschen kant het zooveel mogelijk onbruik baar maken van schocparuimtc -de beslis sing moeten brengen, dan kan het nog een goruirnen lijd duren voor er een einde Is te zien. /.olfs mag do vraag gesteld of dat op die wijze is te krijgon. Andere factoren, die dit jaar van grnnten Invloed hadden kunnen zijn op ccn naderend einde van don oorlog, hebben tot dusverre evenmin hun invloed in die richting vol doende krachtig geopenbaard. De Russische revolutie en de daaruit voortgevloeide open lijke erkenning van een verlangen naar democratlseering in Dultschland en Oosten- rijk zijn ongetwijfeld factoren, die In de toekomst hun invloed zullen doen gelden, maar de toestand In Rusland is nog zoo in windselen gehuld, dal mot geen enkele mo gelijkheid is to voorspellen, wat daaruit zal worden. Of de bultenlandsche invloed In derdaad groot genoeg zal wezen om binnen korter of langer tijd het Russische leger zijn taak als aanvallend of krachtig verde digend Instrument opnieuw te doen ver vullen, of dat de ontaarding van liet leger als zoodanig zal doorgaan, en Rusland zal moeten worden uitgeschakeld als actief aan oorlog dccliiemond lid van de Entente, is niet te voorzien. Of het Duitache volk zirh zal neerleggen bij do halfslachtige vcrkla ringen van den Rijkskanselier en niet zal aandringen op meer duidelijkheid dan uit zijn eerste rede bleek wie zal het zeggen.' Of dn vredessteniming in Oostenrijk niet hand over hand zal toenemen en eindelijk tot oen bcslissenden stap zal leiden wie vermag het te voorspellen.' De Russische revolutie en dc politieke crisis in Dultsch land zijn beide een oogenblik factoren ge weest, die do hoop op een spoedigen vrede levendig deden worden, maar zij zijn toch geen van heide van een zoo groote kracht gebleken, dat die hoop thans nog gekoesterd mag worden. En dn beide andere factoren, die In het afgeloopcn oorlogsjaar op den voorgrond zijn getreden de dulkbooiourtog en Ameri- ka's meedoen Omtrent hol effect van den duikbootoorlog loopen de menningen precies zoo uiteen als over alle andere oorlogsaan gelegenheden in Duitschland blijft men gelooven, dat de dulkbooton Engeland ten onder zullen brengen, In Engeland blijft men van mnenlng, dat zij, nu ja, wol last en hinder veroorzaken, maar nimmer do lie- aliasing kunnen brengen.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1