Stadsnieuws. ^■Evizoo is dan aau-iJc zijde der Entente •DftSfflBm"0® IU gevestigd op het CnreT<0|fcn "mf A.mefilrh. op de Amerikaan- sche hulp in geld, oorlogsmaterieel cn menschen. Maar hoelang zal het nog duren voor die Amerikaansche hulp in menschen werkelijk een beslissenden invloed heeft De oud-minister Colijn heeft dezer dagen in een interview als zijn meening te kennen gegeveavsgjat |(fce hulp in 191S nog niet zoo groot swsfiuimen wezen, dat zij beslissend werd. |ES Ihet lijkt wel, dat er voor die meeninf jf«er veel te zeggen is. Hoe wil men een Snillioenen-leger over den Oceaan brengen, hoe al wat dat leger noodig heeft verveen en blijven vervoeren Dat zijn vrag#, waarop zelfs de practische Ameri kaan moeilijk het antwoord zullen weten t,c geven. En zoo blijft, hoewel nieuwe factoren zich in het afgeloopen jaar ook hebben voorgedaan, de toestand, in groote lijnen feitelijk (jezelfde. Aan beide zijden hetzelfde vertrouwen op den einduitslag, aan beide zijden dezelfde verklaringen van bereidheid tot den vrede, maar aan geen van beide zijden het verlossende woord. Toenadering is er eigenlijk niet, wantrouwen heerscht nog in onverminderde mate, een duidelijke, klare, onomwonden, niet voor twee uitleg gingen vatbare verklaring van wat men wil, wordt niet gegeven. Engeland blijft ver trouwen op de aanvallende kracht van zijn leger en op de hulp van Amerika, Duitsch- land op het moreel van zijn troepen, die, waar ze in het defensief teruggedrongen zijn, even goede qualiteiten toonei, als toen ze aanvielen, en op zijn duikbooten. Michaëlis praat en I.loyd George praat, maar de heeren praten langs elkaar heen zij leveren beiden stof voor den „papieren oorlog die even woedend voortduurt als die andere oorlog, die aldoor maar meer menschenlevens kost, maar de menschheid geen stap nader brengt tot het einde, /.00 gaat de wereld den vierden oorlogs winter in, tenzij er voor dien tijd een wonder gebeurt, waaraan wel niemand meer gelooft. Alle Ministers van Huitenlandsche Zaken in de oorlogvoerende landen, die in k; 14 heb ben meegewerkt tot het uitbreken van den oorlog, zijn van het tooneel verdwenen, maar hun erfenissen zijn aanvaard door anderen, die hun heillooze werk voortzetten op de- dezelfde wijze en dieonder schoon schijnende leuzen voortgaan met het laten vermoorden van duizenden en duizenden, zonder dat een hunner het woord weet te vinden, dat aan dit alles een einde maakt. En onder de menschen groeit en groeit het brandend verlangen om aan dezen gruwel te ont komen; de ellende neemt met den dag toe, de rouw en wanhoop die overal gebracht wordt, neemt ontzagwekkende afmetingen aan, de schade die wordt toegebracht aan eigendommen van oorlogvoerenden en neu tralen is niet meer te schatten, de waarde die aan kunstvoorwerpen hopeloos vernield is, vertegenwoordigt een kapitaal van niet te taxeeren grootte. Maar wat doet dit alles er toe, waar het de bedoeling is een volk ten onder te brengen Wat komt het er op aan, dat alle idealisme en alle ethisch gevoel vermoord wordt, dat zij die terugkeeren uit het bloedbad verwilderd en verruwd hun plaats in de ontredderde maatschappij moeten zoeken, dat alle begrip van recht en men- schelijkheid met voeten wordt getreden, dat al datgene waaraan geslachten moeizaam hebben gearbeid, in een oogwenk wordt vernield, dat van deze maatschappij een ruïne, een puinhoop wordt gemaakt? «Durch- ha1ten« heet het hier, vechten tot een knock-out" roept men aan de andere zijde. E11 men bedenkt niet, dat daarmede Europa reddeloos langs een hellend vlak naar den afgrond wordt gevoerd, dat dood, ellende en hongersnood zullen triomfeeren, wanneer de menschen het misdadig krank/innige van hun bedrijf zuilen inzien, wellicht te laat om het aangerichte kwaad nog te herstellen, Want als men de balans van het derde oorlogsjaar opmaakt, is het resultaat, dat de «machtsvraag* blijft heerschen over de trede*. En zoolang dat het geval is. zal de wereld gedoemd blijven getuige te zijn van het wreedste en afschuwelijkste drama, dat de geschiedenis te aanschouwen heeft ge geven, zal de wereld iu al zijn wreedheid en hardheid moeten ondervinden de waar heid van het dichterwoord: «Das schrcck- lichste der Schrecken, is der Menscii in seinem Wahn*. 11e vleosflidistiibutie. ret orgaan van den Nederl. Hond van Veehandelaren, de Veehandel, schrijft Wij zijn thans in staat de volgende mede- deeling te doen over de distributie van rund- vleesch De commissie van bijstand inzake dejuit- zvoering van de distributiewet 1916, heeft met de dagelijksche besturen van verschillende groote gemeenten in ons land, cu heeren directeuren van verscheidene abattoirs, ter bespreking van de distributie van rund- vlcesch, een vergadering gehouden. I11 die vergadering werd medegedeeld, dat. waar 0111 verschillende redenen inkrim pen van den veestapel noodzakelijk is, de regcering over zal gaan tot distributie van rundvleesch. Voorloopig zal vee van 200 K.G. slacht- gewicht worden gedistribueerd. Het zal aan de slagers geleverd worden voor f 0.90 per K.G., met een toeslag van f 50 per 100 K.G. liet vleesch zal door de slagers moeten worden verkocht van f 0.70 de K.G. af. Er wordt geen onderscheid gemaakt, wat de kw aliteit betreft. Het vee wordt den slagers toegezonden en dat hebben ze tegen boven- genoemden prijs te verkoopen. Wie het vee zal aankoopen is nog niet bekend. Zooals men weet, heeft de Ned. Hond van Veehandelaren (Distributie-Com missie) zich daarvoor beschikbaar gesteld. 1 Iet beste vee zal voorloopig niet voor de distributie geslacht worden. Het is zoo goed als zeker, dat de Minister er zijn goed keuring aan zal geven, en dan zal S dagen 11a publicatie in de Staatscourant de regeling in werking treden. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat ook vet vee gedistribueerd zal worden. Het bestuur van den Hond van vleesch- warenfabrikanten heeft den landbouwers ver zocht hun varkens niet met de van andere zijde aanbevolen voedering met haring door te gaan daar dit voeder aan het vleesch en spek zoodanige smaak geeft, dat het voor het gebruik niet meer genietbaar zal zijn. Wat elders geschiedt; Brandstoffen schaarschte. Door de toenemende schaarschte van brand stollen, zijn vele bewoners uit Waterland op 't idee gekomen, de laagveenbodem hun ner landerijen tot turf te bereiden. Daartoe wordt het natte veen met hakken uit de slootkanten getrokken en tot turf gedroogd, liet getrokken veen schijnt over het alge meen van goede kwaliteit tc zijnop som mige plaatsen bevat do grond zelfs veel zwavelhestanildeelen. I let veentrekken wordt thans roods in het groot toegepast, ten einde voor don komenden winter genoegzaam brandstof voor stallen cn woning te hebben. <i c mcente 1 ijke wasscherijen. DeSoc.-Dem. Vrouwenclub te Amsterdam heeft een adres aan den raad gericht, met het dringend verzoek, om in het hygiënisch belang der talrijke arbeidersbevolking van Amsterdam, ten spoedigste over tc gaan tot het oprichten van gemeentelijke wassche rijen, waar de wasch van arbeidersgezinnen onder goede contr'le behandeld kan worden voor een prijs, die geacht kan worden in het hereik te zijn van het arbeidersgezin. Drandhout. De Gemeente Harmeien stelt voor de in gezetenen gezaagd brandhout beschikbaar te stellen voor f 10 per vaam. Een voorbeeld, dat navolging verdient ok voor grootere gemeenten. Houtskool-distributie. De Gemeente Zeist zal ten behoeve van het kleermakers- on loodgietersbedrijf, houts kool distribueeren. De toename der Staatsleeningen. Als gevolg van den oorlog is o.m. het in Staatsleeningen belegde kapitaal ontzettend toegenomen. Er is berekend, dat de oorlog reeds nu aan alle oorlogvoerende landen 1S0 jio milliard gulden gekost heeft. Deze sommen, omgezet in vaste leeningen, geven minstens het drievoudige van de tol dusver in Staatsleeningen heiegde gelden. Vóór den oorlog werd het bedrag van de door de Staten der heele wereld opgenomen Staatsleeningen op ruim milliard gulden geschat. Halve kousen en hardhoorlgheid. De bekende Deenseho oor- en neusarts dr. Mailand heeft zoowel in zijn kliniek als in zijn qualiteit van schoolarts opgemerkt, dat bij kinderen die gewoon zijn halve kousen te dragen, het gehoor vaak minder wordt. Volgens dr. Mailand is het halve kousen dragen een mode, die slechts in Zuidelijke landen met vast klimaat recht van bestaan heeft, maar in Noordelijke streken, waar soms binnen enkele uren warmte door koude wordt af. 'sseld, streng moet worden tegengegaan. Kinderen, die men op een wannen voorjaarsmorgen halve kousen aan trekt, kunnen leelijk kouvatten wanneer het in den loop van den dag gaat afkoelen. Zij krijgen dan neus- en ooreatarrhs, die hard- hnorigheid ten gevolge kan hebben. De Decnsche geneesheer, die herhaalde malen had kunnen vaststellen, dat kinderen met zulke verschijnselen van kouvatten een paar dagen daarvoor halve kousen hadden gedra gen, geeft dan ook den raad kinderen, die vatbaar voor kouvatten zijn, geen halve kousen te laten dragen. De «Voorzorg» (van den Chr. Nation alen Werkmansbond) meldt: Dat het gebrek, ook in ons land, ten op zichte van de noodzakelijkste levensbehoef ten gaandeweg meer begint te nijpen, be ginnen wij met den dag meer te gevoelen. Het komt ons echter voor dat er alleszins hoop mag worden gekoesterd, dat dit ten opzichte van de aardappelen in het komend seizoen niet zal gelden. Indien God ons bewaart voor mogelijke plagen, die ook dit gewas zouden kunnen teisteren, dat een groot deel van den oogst verloren kan gaan, dan zal er in Nederland geen gebrek aan dit volksvoedsel komen. De stand van dit gewas is over het algemeen zoo prach tig en veelbelovend, als het in jaren niet geweest is, zoodat de opbrengst 100 pet. hooger kan zijn dan het vorige jaar. Dat er het vorige jaar aan dit gewilde volksvoedsel gebrek was, vond zijn oorzaak aan den slechten oogst en ook mede ten gevolge der aardappelziekte. Booze tongen beweerden echter dat er, ondanks de geno men Regeeringsmaatregelen, nog een groote hoeveelheid was uitgevoerd. De scherpe controle, die vooral in Friesland werd ge voerd, heeft dit gelukkig totaal onmogelijk gemaakt. Hij Kon. besluit is o.a. benoemd tot tweede luitenant bij het wapen der infanterie de kadet G. D. J. Birnie. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat met ingang van 1 Augustus 1917 zal worden verstaan onder rcgecer'mgsbioem (waarvan het witte brood wordt bereid) 60 pCt. inlandsche tarwebloem, 20 pCt. roggebloem. 10 pCt. aardappelmeel, 10 pCt. Amerikaansch meel. Regeeringsmeel (waarvan het bruinbrood wordt bereid) 65 pCt. ongebuild tarwemeel, 35 pCt. ongebuild maïsmeel. Naar de Maasbode verneemt, bestaan er plannen, om de samenstelling van het wittebrood binnen zeer korten tijd te wijzi gen, liet maïsmeel, waardoor het brood een geelachtige tint verkrijgt, zal vervangen worden door gerstemeel. De samenstelling van het wittebrood zal dan worden als volgt: 56 pCt. regeeringsbloem, 15 pCt. patentmeel, 15 pCt. aardappelmeel en 14 pCt. gerstebloem. Werkmanskaarte n. Door de Spoorweg-Maatschappijen is liet volgende bepaald Wordt een werkmanskaart voor de eerste maal aangevraagd, later dan op den in het tarief aangegeven Maandag, dan moet de aanvraag, mits zij op de voorgeschreven wijze is ingevuld en onderteekend, toch worden aangenomen, indien zij door den directeur van een der Arbeidsbeurzen te Amsterdam, Arnhem. Breda, Deventer, Dordrecht, Eindhoven, Enschede, Groningen. Den Haag, Heerlen' 's-Hertogenbosch, Leeuwarden, Leiden. Maastricht, Middel burg, Nijmegen. Roermond, Rotterdam. Tilburg, Utrecht, Yenlo, Venray of Zwolle met zijn stempel en bandteekening is ge waarmerkt. Heelt de aanvrager krachtens de bepa lingen van het tarief recht op een werk manskaart dan wordt deze verstrekt; wordt de werkmanskaart aangevraagd voor een reeds aangevangen week, dan wordt zij zoo spoedig mogelijk, als 't kan nog dienzelfden dag, verstrekt. De aanvraag voor de vol gende week kan tegelijkertijd worden aan genomen, ook al is bet tijdstip voor de inlevering reeds verstreken. Volgende aan vragen moeten op het voorgeschreven tijdstip worden ingeleverd. Benoemd aan de Handelsschool alhier tot leeraar in het Fransch de heer B. I lyl- kema, alhier; iu hot Duitsch, de heer I. Hommes, te Hilversum; in de Staatsweten schappen, de heer J. II. IL Ischer. te Utrecht; in het Boekhouden, de heer 11. Wanningen, alhier en in de Wiskunde, de heer Th. B. Bloten, te Hilversum. De heer H. J. II. Geraeds, leeraar in tie muziek aan het instituut St-Louis en aan de muziekschool van Toonkunst te Amersfoort, is benoemd tot organist aan de O. L. V. kerk aan de Biltstraat te Utrecht. Geslaagd voor 't eind examen 11, B. S., van de 4e groep W. van Achterberg J, Wzn, C. A. Kruis, Th. J. Lap, D. de Roo van Aiderwerelt en D. M, Smit. allen van de II. B. S. alhier Aan den cursus voorbereidend Middelbaar Technisch Onderwijs werden de volgende leerlingen van de voorber. klasse naar de eerste klasse bevorderd E. Buis, J. B. Capel, J. C. van Eykelen- burg, J. W. van Gelder, G. Th, van fiel der, J. M. Hcunks, H. v. d. Hoef, W. J. Kuntz, T. van Ouwerkerk, C. W. Schoone- veld, allen te AmersfoortW. v. d. Brink, J, v. Daal, B. v. Koutrik, te Baarn; A. But- selaar, te Soest; A. M. v. Ginkel, te Wou denberg en S. de Zoete, te Achterveld. 1 voorw. en 3 niet bevorderd. Van de ie naar de ze klasse P. v.d. Wart, W. Lensing, W.H.Joman, C. L. van Manen, te Amersfoort; J.ILBar- telink, te Leusden; 1 niet bevorderd. Van de ze naar de 3e klasse H. J. Everaars en J. II. P.Iom, le Amers foort. De sergeant G. C'h. Kerling, 16e regim. infanterie is geslaagd voor het toelatings examen tot den Hoofdcursus voor opleiding tot ze luitenant inf. h. t. 1. De Zeister sportvereeniging, die Zondag de harddraverijen op Itirkhoven organiseerde heeft eer van haar werk gehad. Er was een talrijk publiek opgekomen, dat met groote belangstelling de wedstrijden volgde. Er werden vier courses gereden. Openings- prijs, draverij .je kl. met prijzen van f 200. f75 en f Van de 11 ingeschreven paarden versche nen er aan de start. Dollie Wilkes, 1650 M., eigenaar Boelstra. rijder J. G. de Boer; Gekko 166,3 M„ van stal Dolec, rijder D. de Vlieger; Erederica B. 1713 M., eigenaar J. C. Bcnnlnk, rijder P, de Boer: Colorado 1730 M. van Stal B, rijder C. F. Ockhorst. Colorado was favoriet en heeft dit niet beschaamd. Reeds na de eerste ;oo M. was Gekko naar de achterhoede verdreven. Voorop ging Frederika B, gevolgd door Colorado. Deze laatste was bij de 1000 M. aan 't hoofd en bleef met gemak die plaats innemen. ie prijs Colorado in 2 m. 44 4 3 sec., ze Erederica B in 2.40, 3e Dollic Wilkes in 2.4S 1, 3. Gekko kwam geheel achteraan in 3.52 z'5. Zeisterprijs, draverij 3e en 40 kl. met prijzen van f 250, f73 en f25. 13 ingeschreven, 6 opgekomen. Dollie Wilkes 1950 M., lijder J. G. de Boer; Gekko 1963 M., tijder D. de Vlie ger; Elias 2000 M., eigenaar G.J. dejongh, rijder P. de BoerColorado 2030 M„ rijder C. F'. Ockhorst; Dumas, 2043 M., eigenaar N. Schermerhorn, rijder J. Witteveen; Da- lila 20O0 M., van Stal van den Berg, rijder B. ten Hagen. Gekko heeft spoedig de 15 M. op Dollie ingewonnen, maar op 1000 M. heeft deze zich weer mtt vrij grootcn voorsprong aan het hoofd gesteld. Ook Dumas is zijn over winning aangevangen, want hij heeft zich reeds van de 5c op de 3e plaats gewerkt, Elias is van 3 op 5 gekomen. Bij het laatste rechte eind gaat Dumas aan 't hoofd met kort naast zich Colorado, dan Dollie. Dumas weet met een volle seconde te winnen in 3.17 3/3. Colorado en Dollie komen nu met zeer klein verschil, beide genoteerd op ,i1S 35. (iekko had noodig om de finish te bereiken 3.21 2:5, Dalila 3 24 3 3 en Elias 3*27; Birkhovenprijs, draverij ie kl., met prij zen van f 300, f 75 en f 25. Het programma gaf 10 inschrijvingen: s par.rden stelden zich op. Emile Carmen 2420 M., eigenaar J. A. Schmidt, rijder J. G. de Boer Cecilia W. 2440 M., eigenaar J. Hiemstrarijder L. van Hemmen; lXimas 2480 M.. rijder J. WitteveenDalila 2300 M., van Stal v. d. Berg, rijder B. ter Haar; Darling 2500 M., eigenaar Jar. I.aminers, rijder C, F.» lokhorst. Na 700 M. is Dumas naar destaart afge zakt, maar is 11a 1500 M. weer op de 3e plaats. Toen is Cecilia in de verzakking, echter weet ze later toch nog Dalila te pas- seeren. Emile bleef vanaf het begin de baas en wist met zeer mooien voorsprong van 3 sec. te winnen, in 3.394/5. Darling had 4.033, 5, Dumas 4.05 4/5 noodig. Cecilia W cn Dalila bleven buiten prijs, beide met 4-05 3/5- Amateurs-course voor werkende leden van de Ileerrijderselub, Prijzen drie kunstvoorwerpen en f 75, f 50 en f 25 voor de eigenaars. Er waren 10 inschrijvingen, waarvan 4 deelnamen. Elias 2040 M., rijder C.J.dejongh, eige naar; FredericaB 20Ó0M.. rijder ,1. t'. Ben- nink, eigenaar; Betty Brook 2060 M.. van stal Verdegaal, rijder van Gugten; Ciampi 2130 M„ van stal v. d, Berg, rijder de eigenaar. Ciampi leek bijzonder gewild voor specu latie. Het beursgeroep «Ciampi gelijk» was overal te hooren tusschen de zwermende bezoekers, en we dachten niet anders of dit paard zou winner zijn, toen het in 't laatste

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2