BINNENLAND Stadsnieuws. maar weest tevens overtuig, dat zulks tot liell eu zegen is geworden van zoovclen onzer grensbewakers, die aan een voorganger als Ds. Meiners zoozeer behoefte hebben. Moge de taak, die Ds, Meiners als veld prediker vervult, spoedig geëindigd zijn moge de Vrede, waarnaar zoo onuitspreke lijk verlangd wordt, spoedig komen Dan zal hij tot zijne liemeente terugkec- ren, maar daarbij geef ik hem de plechtige verzekering, dat hij zich in de harten van zijne mannen aan de grenzen eene eerezuil van dankbaarheid heeft opgericht, dat zij hem steeds als hun tijdelijken, geliefden leeraar, in eerbied zullen gedenken. God schenke Ds. Meiners nog vele ge lukkige jaren! Omtrent de officieele deputaties, die he denmorgen ds. Meiners kwamen gelukwen- schen, vernemen we nog het volgende ilet college van kerkvoogden was ver tegenwoordigd door de hoeren mr. P. J. 1'. van Voost Vader, pracsus en I', Stienstra, secretaris. Namens het college van notabelen waren afgevaardigden de heeren N. van Veen, president en J. G. Kleber, secretaris. Het college van diakenen was vertegen woordigd door de heeren R. van Dijk en M. van Iloogevest, terwijl het college van ouderlingen zich deed vertegenwoordigen door de heeren li, M. Brouwer en J. van Apeldoorn J. I.zn. De heer C. J. v. d. Nagel, maakte zijn opwachting als afgevaardigde van de afdee- lingen Amersfoort van het Ned. Bijbelge nootschap en het Ned. Zendeling-genootschap en van de Gustaaf-Adolf-vereeniging. Op verzoek van den Minister van Land liouw heeft, volgens de lijd», de perma nente commissie inzake crisismaatregelen uit de Christelijke Bonden Woensdag een zeer uitvoerige bespreking met den direc teur van het Rijksbureau voor steenkolen- distributie gehad. Het door de commissie aan den minister gezonden adres vormde het onderwerp van bespreking, waarbij bleek, dat het voorhands onmogelijk is van de vastgestelde regeling af te wijken. Het door de commissie gevraagde mini mum-rantsoen van 16 HL. bleek onbereik baar, omdat dc daarvoor benoodigde hoe veelheid van 6 millioen ILL. er niet is, tenzij een belangrijke hoeveelheid aan de industrie wordt onttrokken. Ook bij verlaging van alle rantsoen tot 16 H.I., zouden de laagste rantsoenen slechts met i H.I. te verhoogen zijn. De directeur verklaarde nog eens in een perscommuniqué de aandacht te zullen ves tigen op dat doel zijner circulaire, waar verklaard wordt dat voor een ieder slechts het minimum-rantsoen van 12 H L. vast staat. Voorts dient de aandacht gevestigd op de verklaring van meerbedoelde circulaire, dat verhooging van de rantsoenen van klasse III en houger (17 22 ILL. en meer) is uitgeslotenwaaruit valt op te maken, da» dit niet het geval is voor de lagere rantsoenen. De commissie kreeg den indruk, dat, afgezien van plaatselijke omstandigheden, welke een verhooging van de 12 H.L. rant soenen kunnen veroorloven, bij een even tueel strengen of langdurigen winter de minimum-rantsoenen voor een wijziging in gunstigen zin vatbaar zijn. Betreffende de gasrantsoenecring ver klaarde de directeur, dat druk gewerkt wordt aan verzameling van de gegevens voor de samenstelling van het op 1 October in werking te stellen winterrantsoen. Dc door de commissie gegeven cijfers en wen ken zullen daarbij tevens dienst doen. Om in arbeiderskringen ecu aanzienlijke gasbesparing mogelijk te maken, gaf de commissie in overweging, van regeerings wege eenvoudige kookkachels tegen billij ken prijs beschikbaar te stellen, welke tege lijk voor verwarming en voor voedselberei ding kunnen dier.cn. Voor arbeidersgezin nen in de grootc steden, die op deze wijze wenschten te bezuinigen, doch steeds op gas kookten, is de huidige prijs van fornuizen onbetaalbaar. De commissie lichtte toe, hoe zij het mogelijk achtte, dat zulke eenvoudige, zoo wel gegoten a!s geslagen kachels, in vrij groote hoeveelheid binnen korten tijd be schikbaar kunnen zijn. In het onderhoud, dat ruim 3 uur in be slag nam, verklaarde de directeur, zoowel deze laatste, als de overige gegeven wen ken. zeer ernstig te zullen overwegen. Naar de Tel. verneemt, ligt het in de bedoeling om door den brandstoffennood daartoe gedwongen, de productie der I.lm- hurgsche mijnen aanzienlijk op te voeren. In verband daarmede zou het aantal mijnwerkers aanmerkelijk worden uitgebreid. Men spreekt zelfs van een verdubbeling. Ter bespreking en regeling van deze kwestie zijn reeds ccnige, nauw bij de kolenproductie betrokken personen, uit Den Haag naar het mijndistrict vertrokken. De laatste tlesschenovcn van v. De- venter's Glasfabrieken te Delft is wegens gebrek aan steenkolen gedoofd moeien worden, zoodat thans het geheele bediijf stil staat. »Het Volk» deelt mede, dat men in kringen der betrokken autoriteiten te Am sterdam voor de gasbesparing overweeg t ie. het niet geven van druk tusschen ,1,-s namiddags t> en o uur; ze. het vroeger sluiten van cafés. Besluiten zijn spoedig te verwachten. Naar wij van gewoonlijk welingelichte zijde vernemen bestaat het voornemen van Regeeringswege van November tot April boter te distrihueeren tegen verlaagden prijs. Men meldt aan de >N, R, Ut.». dat het in het voornemen der Regeering ligt. de korenmolens onder haar reehtstreeksehe contr' Ie te stellen, ten einde het malen van graan voor particulieren onmogelijk te maken. In verband met den onzekeren toestand wat den aanvoer van petroleum betreft, zijn, naar «Het Vad« verneemt, door het distri butiebureau voor petroleum belangrijke wijzigingen voorgesteld aan den Minister voor de pelroleumdistributic. Reeds zijn de industrieën sterker gerant soeneerd en de haar toegewezen hoeveel heden zijn van 50 op pCt. teruggebracht. De inotorschippers zijn uitgeschakeld en alleen zij. die voortbrengselen, spoedig aan bederl onderhevig, als melk. visch, groenten enz. vervoeren, krijgen nog petroleum. Generaal Van Terwisga. commandant van het veldleger, heeft, na voorafgegane waarschuwing tegen ontoelaatbare artikelen in Mei thans naar aanleiding van een anti-Duitsch ariikel in het «Eindhovensch Dagblad' van 30 Juli, getiteldHoe lang nog? en geschreven naar aanleiding van het torpedeereti van Nederlandse!» visschers- schepen, de uitgifte vati dat blad gedurende het tijdvak van 13 tot en met 20 dezer ver boden. Dc opperbevelhebber van land- en zee macht seinde aan het «Eindhovensch Dag blad» dat een onderzoek in zake het schor singsbesluit zal ingesteld worden. Tal van sympathiebetuigingen komen bij het blad in. Dc gemeenteraad van Apeldoorn heeft besloten, met 13 tegen stemmen, rechts tegen links, een adres te richten aan de Koningin met verzoek tot vernietiging van het besluit van ed. Staten, betreffende de vernietiging van het raadsbesluit tot toe lating van den heer H. C. J. te I.00 als lid van den gemeenteraad. De burgemeester van Zutphen, de heer A. E. Zimmerman, heeft tegen 1 Oc tober zijn ontslag aangevraagd. Onder vele hartelijke blijken van be langstelling vierde de heer J van Apeldoorn, oudste lid van den kerkcraad der Ned. lierv. Gemeente alhier, Zaterdag zijn -osten verjaardag. De heer Van Apeldoorn, die sedert 190S deel uitmaakt van den kerkeraad, zal zich metterwoon te Middelburg vestigen. Volgens „de Nederlander" is de ker keraad der Ned. Jlerv. Gemeente alhier voornemens pogingen in het werk te stellen tot het verkrijgen van een vierde predi kantsplaats. Mevrouw C. M. Ilerweyer van de Stad, alhier, is te s'Gravenhage geslaagd van l'ransch akte L. O. De heer A. Eisenberger, alhier, is te 's-Gravcnhage geslaagd voor het examen boekhouden M. O. (schoolactc). De reserve-officier van gezondheid 2de kl. J. A. C, van Ewijk wordt 1,5 dezer gedetacheerd bij de genietroepen in dc legerplaats bij Soesterberg, - De R. K. O. L. V. Kerk alhier zal van clectrisch licht wordtn voorzien. Voorloo- pig zal een nood-installatie worden aangelegd, Naar gemeld wordt, heeft de heer A. T, R. Vormolen bedankt als voorzitter van de R.K. Spaarbank voor Amersfoort en omstreken. Aan den balans van bovengenoemde spaar bank, die op 1 Januari 1917 sluit met een totaal bedrag van f 206.113.41', zijn de volgende posten ontleend: effecten fi 10,264,3.5 voorschotten f 3.700.kassier Hanlo f 23-995-45. rente op effecten f 1262.26, vaste goederen f 7677.8 ij, hypotheken f .55-537-5°; credit inleggers f 2032123.54, kosten f 54 4.90. Reservefonds f 206.113.41 j. Netto winst f 477.o?j, saldo aan inleggers f 101.125.4 5, te vermeerdering van het inleggeld bedroeg f 284.111.88J, terugbetaald f 286,833.73. Aantal spaarbankboekjes 841, spaarbusjes 51. Naar wij vernemen is hier ter stede opgericht do X. V. .Centrale Crediet- eii I atidbouwh.itik-, goedgekeurd bij Konink lijk besluit van 25 Juli 1917, no. 40, Aan het ons toegezonden prospectus is het volgende onloend Bij de voortdurende uitbreiding van Amers foort 011 het steeds grootere handelsverkeer, welke hiervan het gevolg was, deed zich meer en meer de behoefte gevoelen aan een Centrale Credietinstelling. Ken credietinstelling. welke niet alleen de eischeo. den handel op financieel gebied steeds meer en meer gesteld, kon bevredi gen. maar tevens ook de nijverheid eti den landbouw zonde financieren en zoo mede tot ontwikkeling brengen, werd reeds te lang ontbeerd. 3Vei is waar konden reeds eenige groot handelaren een crediet geopend krijgen bij een of andere bankinstelling, wier hoofd bedrijf zich buiten Amersfoort bevindt, doch dit gold slechts de aller grootsten. Feil einde deze leemte in het crediet- wezen aan te vullen werd te Amersfoort opgericht de Centrale Crediet- en Land- boiuvbank, op welker statuten den 2ï Juli 1917 de Koninklijke goedkeuring werd ver kregen. Deze nieuwe instelling zal echter niet slechts tot Amersfoort alleen hare werkkring uitstrekken, maar ook tot de omliggendeen de andere Nederlandsche Gemeenten, hoe wel haar hoofdzetel en haar hoofdbedrijf zich in Amersfoort zullen bevinden. De Raad van Commissarissen is als volgt samengesteld G. J. A. M. Batenburg, in dustrieel, Utrecht; J..L. Dullaert, industrieel. Zutten; H. C. A. dc Jong, industrieel, oud Lid der l'rov. Staten, Amersfoort; dr. J. W. Jorissen, Wethouder der Gemeente Amers foort, Lid der l'rov. Staten; dr. L. Kent- gens, tatidards. Utrecht; Th. J. Nieuwendijk, Directeur der Eerste Amersfoortsche llan- 1 del Mij., Amersfoort; A. C. van Nieuweu- huyzen, grondeigenaar, Steenbergen en A. v. d. Sande, Rijksveearts, Steenbergen. De Directie wordt gevormd door de hee ren II. 1.. A. Dullaert. directeur en J. G. Jansen, adjunct-directeur. Het bestuur van de Vereeniging tot bevordering van ,de Paardensport te Zeist, deelt ons mede, dat het concours-hippique hier ter stede niet zal gehouden worden op 31 Augustus, doch op Zondag y Sept. a.s, Voor den krijgsraad te 's Gravenhage heeft terechtgestaan P. M. van W. I*., ie luitenant-vliegenier te Soesterberg, beklaagd, dat hij te 's Gravenhage in November 1 q 16 in de American-bar aan de Heerengracht, opzettelijk zijn meerdere in rang, den kapi tein van het vrijwillig militair automobiel korps, J. R. Kemper Baron van Ittersum, met één zijner handen een slag, stomp of duw tegen den schouder heeft gegeven en dien meerdere opzettelijk met een zijner handen of vuisten een slag of stomp in het aangezicht heeft toegebracht en hem heeft toegevoegd: lbent een ploert». Beklaagde bekende, dat hij den kapitein een slag in het aangezicht heeft gegeven. Hij meende echter, dat hij door overmacht gedwongen was te handelen, gelijk hij deed. De kapitein heeft door zijn gekuip be klaagde zoowel in zijn militaire als maat schappelijke loopbaan benadeeld. Allerlei onware beschuldigingen werden over be klaagde verspreid. Oorspronkelijk merkte beklaagde daarvan weinig. Eens evenwel werd hem bij het verleenen van toestemming tot studieverlof, medegedeeld door den op perbevelhebber, dat hij van de luchtvaart- afdeeling werd teruggeplaatst. Beklaagde wilde zich niet van de luchtvaartafdecling laten verdringen, trok zijn verlofaanvrage in en nu werd ook zijn terugplaatsing ingetrokken. Na afloop van het gehouden onderzoek werd het studieverlof zonder terugplaatsing verleend. Eenigen tijd later vernam beklaagde, dat in Den Haag iemand rondliep met i.et doel inlichtingen te verkrijgen omtrent den per soon van beklaagde. Een sergeant Kunthe, later benoemd tot reserve-2e-luitenant, ver telde aan verschillende kennissen, dat hij van den generaal Kemper of van den opper bevelhebber opdracht had omtrent bekl.'s persoon, inlichtingen in te winnen. Plotseling bleek beklaagde, dat kapitein Van Ittersum de bron was van alle praatjes Hij onttrok zich echter aan elke gelege-held om de zaak te regelen. Om een onderzoek ingesteld te krijgen en de praatjes te snap pen, heeft beklaagde gedaan, wat hij deed. Inderdaad heeft zijn daad een diepgaand onderzoek van den minister van Oorlog teil gevolge gehad, dat de zaak tot klaarheid heeft gebracht. De minister verklaarde in een schrijven aan beklaagde, het zeer te betreuren, dat de voordracht tot diens be vordering tot re-luitenant zoolang had moe ten achterwege blijven wegens een langdurig onderzoek naar aanleiding van eene onwaar dige zeer ernstige beschuldiging. Als getuige werd gehoord kapitein J. R, Kemper Baron van Ittersum. Hij kon niet verklaren, dat beklaagde hem heeft toege voegd »Je bent een ploert». Wel heeft beklaagde hem geslagen. De auditeurmilitair betreurde, dat dc autoriteit, wien het aanging, zeven maanden lang verhinderd heeft, dat deze zaak vervolgd werd. Toen nu de zaak zoo laat bij den rechter was aangebracht, vond de auditeur, in ver band ook met andere omstandigheden zijner zijds geen termen tot vervolging. Intussehen heeft de garnizoens-comniandant vervolging toch gewenscht. Het optreden van beklaagde, een officier als mindere staande tegenover zijn meerdere, is hoogst laakbaar. In de omstandigheden vond spr. verzachtende omstandigheden. Spr. vorderde oplegging eener militaire ge vangenisstraf van 14 dagen. Voor de arrondissement-rechtbank te Utrecht heeft terechtgestaan een 31-jarige remmer uit Amsterdam, wegens diefstal van een Fietsband en een overhemd niet manchetten uit een op het stationsemplace ment alhier staanden wagon, Het U, M. eisohte maanden gevange nisstraf. Mr. Duyzings vroeg, volgens het H. D. bekl.'s voorwaardelijke veroordeeling en zijn onmiddellijke invrijheidsstelling. Bij de replieken maakte de officier er op attent, da» beklaagde niet iemand is, die voor de verleiding is bezwekenhij is integen deel zeer bewust naar den wagen toege gaan om te stelen. Bij de spoor is het dubbel noodzakelijk, dat beambten niet het vertrouwen schenden, dat in hen gesteld wordt. Bovendien verdiende de man een vrij goed loon. Spreker achtte geen termen aanwezig tot beklaagde's invrijheidsstelling en achtte ditmaal ook de toepassing van voorwaardelijke veroordeeling verkeerd, om dat men geen waarborgen heeft, dat bekl. behoorlijk werk zal vinden en hij dus mis schien weer den verkeerden weg zal opgaan. Spr. achtte aannemelijker, dat beklaagde gelouterd uit de gevangenis in de maatschap pij zal terugkeeren. Mr. Duyzings huldigde een dergelijke idealistische opvatting van de uitwerking van gevangenisstraf al lang niet meer. Iemand als beklaagde, die geen beroeps misdadiger is, zal eerder verbitterd en be dorven terugkeeren dan gelouterd. Zijn loutering is beter te bereiken bij een voor waardelijke veroordeeling, als men toont vertrouwen in hem te stellen. De president van de vacantie-strafkamer, mr. Marees van Swinderen, vroeg beklaagde of hij spoedig dacht werk te kunnen vinden. Beklaagde antwoordde, dat hij vroeger gewerkt had in het boerenbedrijf en daar wel weer terecht zou kunnen, terwijl hij anders goede kansen maakte voor een melkfabriek. Zijn invrijheidsstelling werd door de recht bank geweigerd. Uitspraak 23 Augustus. In tegenwoordigheid van, vooral des namiddags, een groot aantal belangstellende dames en heeren,o.w. wij opmerkten de heeren 13rediu8, voorzitter en te Haaf, bestuurslid van den X'ed. Zwembond en luitenant kolo nel Struicken, heeft gisteren in de zwem inrichting alhier de derde Waterpolo-Tour- nooi-dag plaats gehad. Het ochtend-programma werd wat in de war gestuurd door te late aankomst van enkele ploegen. IJ II, van Amsterdam, speelde het eerst, voor de 2e klasse A, tegen U. Z. C. van Utrecht. De Utrechtenaren verloren met 0.4, stand bij rust 0.3. De tweede ontmoeting was die van Ilil- legersberg met IJ III, voorde 3e klasse A, welken wedstrijd ook weer de Amsterdam mers wonnen met 2 1, stand bij rust 1 o. voor Amsterdam, C. N. B. II van den Haag won in de 3e klasse A van 's-1 lertogenbosch, mei 7—0. Stand bij rust 4—0. Na den middag kwamen allereerst Dolfijn II van Amsterdam en Schiedam iu het water, voor de 3e klasse B, Schiedam had weinig in te brengen. De Amsterdammers brachten 't voor de rust lot 3 -0, welken score zij op voerden tot 7. Schiedam maakte 1 tegen- De clou van den middag was de match IJ I, Amsterdam—A. Z. I'. C. I, Amers foort, voorde ie klasse A. Er ontwikkelde zich dadelijk een vlug spel, waarbij echter al spoedig bleek, dat Amersfoort in de min derheid zou blijven. De Amsterdammer Minnes gaf, toen het spel enkele minuten oud was, zijn club de leiding, weldra gevolgd door 2 punten van Willy Ilohlander en Meyboom. Boem gaf meermalen van verre, o.i. op te grooten afstand, schoten, doch alle ballen gingen over, Een schot kwam in 't doel, doch moest ongeldig verklaard wor den. De rust kwain met 7—0, voor de Am sterdammers. Na de rust was Amersfoort beter. De doelverdediger vcrichtto meermalen goed werk. Onze stadgenooten slaagden er even wel niet in, zij 't dan ook slechts de eer te redden. „Dolfijn" doorboorde nog twee malen het Amersfoortsche doel, waarna [het einde kwam met 9—0 voor de Amsterdam mers. Een fout in het spel van onze stadge nooten scheen ons gistermiddag het niet

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2