Augustus 1917. No 8917. 67e Jaargang. BINNENLAND Uitgave van de Naamiooze Vennootschap Amersfoortsche Cot) voorheen Firma X. H van Cleeff" hoofd-redacteur j. corn, rug aart. amersfoort. Verschijnt lHmultig-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per j maanden j i- - franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—6 rogels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. I-egale, officicele- en oftteigenings- advertentiön per régel 15 cent. Reclamss 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiter worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. j Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. valkestraat 19. Biiitciiliuiilscho Kroniek. 1 let groote Entente-offensief op het Wes telijk front is over de geheele linie ontbrand, met als inzet een artillerie-vuur, zoo hevig als nooit te voren. De Duitschors, die dezen massa-aanval reeds eenigen tijd verwachtten, hadden vooruit aangekondigd, dat hij hun op wat terrein-verlies zou komen te staan, doch dat overigens de Duitschc linies be vestigd zouden blijven. Het eerste gedeelte van de veronderstelling is alreeds uitgekomen. Tegenover de Engeischen, die verwoed heb ben aangevallen, moesten de Duilscher ter rein ontruimen. Zoo kwam Langemarck in het bezit der Engeischen, die nog een stuk der Duitsche linie, Soo yards ten X. van genoemde plaats bezetten. Voorts hadden er voor de Engeischen succesvolle mijnoperaties plaats aan den weg IJperen-Poelcapelle. Daar werd de Engelsche ljnie over een front van een mijl 500 yards yooruitgebracht, waarmede de Engeischen voorloopig hun doel bereikt hebben. Het aantal gevangenen ten O. van IJperendoor de bondgeuooten gemaakt, bedraagt 2114, o.a. 55 officieren. Aan het overige Franschc front, aan de Chemin des Dames r.n in het Maasgebie is de actie teruggeloopen tot wederzijdscn artillerie-vuur, en aanvalgpogingen van do Duitschers, die werden algeslagcn. De cathedraal van St. Quentin is bij dit offensief in brand gevlogen. Slachtoffer in dezen »Culturkampf' Het Duitsche legerbericht zegt, dat de Franschen de schuldigen zijn; zij zouden 3000 projectielen op de stad hebben afge schoten. De Franschen daartegenover beweren, dat geen Fransch projectiel in de stad is ge komen, zoodat we maar moeien aannemen, dat de cathedraal louter door de hitte van den strijd vlain gevat heeft. Aan het Italiaausche front, dat gewoonlijk weinig de aandacht trekt, woedt thans een verwoede strijd over een lengte van 60 K.M. De Italiaausche aanval is gericht op het aan Oostenrijk behoorende kustland. Aan het Russische front gebeurt niet veel bijzonders. De actie is, daar tot stilstand gekomen voor hel oogenblik. Niettemin vreest de Russisohe regecring blijkbaar, dat het noordelijk dee! in de Russische linie binnenkort zal moeten worden prijsgegeven, wat de ontruiming van Pelrograde tot ge volg zou kunnen hebben. Maatregelen daar toe zijn reeds genomen. De archieven en enkele departementen van algemeen bestuur zijn reeds naar Moskou overgebracht. E°n daad, welke in Russische militaire kringen een ontstemmende!) indruk heeft gemaakt. Vermelden we ter slotte nog, dat de Tsaar op weg is naar Siberic. Ten aanzien van de vredespoging van den Paus is er weinig nieuws, belangrijk althans niet. De Entente-bladen gaan voort met stemming te maken legen het voorstel, dc Enteute regeeringen onthouden zich nog van commentaar. Uit de Fransche pers blijkt, volgens fiavas, volkomen teleurstelling over den stap van den Paus, Terwijl de bladen een heid aan den dag leggen voor zijn hooge mooreele gezag, zijn de bladen het er over eens dat zijn voorstellen niet nauwkeurig omschreven en onaannemelijk zijn. Al werd over die voorstellen ook maar beraadslaagd, dan zou dit reeds een werkelijke overwin ning voor decentralen zijn. Alle bladen be treuren het ook, dat de paus de verant woordelijkheid voor misdaden niet aan dc kaak gesteld, de recht verkrachting niet ge- geeseld en niet op de onvermijdelijkheid van waarborgen nadruk beeft gelegd. Zelfs katholieke organen ontveinzen zich niet, al brengen zij hulde aan de edele ge voelens die de voorstellen hebben ingegeven, dat de Paus tegenspraak zal ontmoeten bij alle katholieken van de wereld, die ten strijde zijn getrokken met de eenige gedachte om te worstelen tot aan de overwinning van de zaak van hot recht. De Oostcnrijksche bladen zeggen dat men de volle beteekenis van den jongsten slap van den l'aus voor den vrede eerst zal kun nen beoordeclen uit den tekst, die nog niet officieel openbaar gemaakt is. Zij spreken de overtuiging uit, dat de centrale mogend heden. die een verdedigingsoorlog voeren en bij herhaling een verlenging van den strijd als oen wreedaardige verkwisting van bloed hebben gebrandmerkt, het 'vredes voorstel van den Paus in alle gepaste achting zullen ontvangen en onbevangen toetsen. Do bladen betwijfelen of de vredesformule van den l'aus, zooals die door Reuter is verspreid, juist is. De nota van den l'aus, ook al maakt zij de toorn van de entente- pers gaande en zou zij op onoverkomelijke bezwaren bij de centrale mogendheden stui ten, is toch in alle geval een vooruitgang, daar de stetn van den Paus, bij zijn invloed op broede kringen van de volken, niet zonder gehoor kar, blijven. Naar de »Koln. Zeit.* uit welonderrichte bron verneemt heeft de Paus de vredes- e op touw gezet in den vorm van een hoogst belangrijke nota aan alle oorlog voerende en neutrale mogendheden. Deze Diplomatieke nota is reeds aan enkele re- geeringen overhandigd, Omtrent den inhoud, die spoedig door den «Osiorvatore Romano* wordt gepubliceerd, kan voorloopig slechts worden gezegd, dat deze actie berust op een grondslag van rechtvaardigen, duur- zamen vrede en van een neutraal standpunt uit gericht is op een vergelijk van alle oorlogvoerenden. Een Duitsch politicus, die goed op de hoogte wezen kan van den toestand, zeide in den >l.okal Anzeiger* 1 let is mijn over tuiging, dut het tV.ans door den 1'aus be gonnen vredeswerk ditmaal tot een resul taat zal leiden*, En hij voegt ur aan tooi »ln niet al te verren tijd zullen wij van vredesonderhandelingen hooren en eer het jaar nog ten einde is gegaan, zal ook deze oorlog het door de geheele wereld smachtend verwachte einde hebben gevonden*. Moge deze politicus do waarheid gesproken hebben Hoe 't zij, de Paus heeft gesproken en te Stockholm zetelt de conferentieDe vredes-idée is en marebe. Wie zai haar nog legen kunnen houden Zeeland en meer in het bijzonder Schou wen heeft weer eens bezoek gehad van vliegmachines van vreemde nationaliteit, nu niet van een enkelen doch van geheide eskaders, die oen gevecht in de lucht le verden. Boven Stellendam kwamen Zater dagmorgen twee vliegtuigen van onbekende nationaliteit uit het zuidwesten aangevlo gen en verdwenen in noordoostelijke richting. Even buiten dekom dor gemeente (ioedereede zijn zes bommen geworpen, Deze zijn alle ontploft eu hebben gaten in het veld geslagen van ongeveer 4 meter middellijn en 2 a 3 meter diep, en bobben enkele telefoondraden vernield. Op een afstand van ongeveer twintig meter van de plaats, waar de eerste bommen vielen, was oen ploig arbeiders aan bet werk, die allen tegen den grond werden geslagen'. Geen van ben werd gedood of zwaar gewond. Twee werklieden bekwameu eenige schram men aan de handen door de wegspattende scherven. De arbeiders zagen do machine vlak boven zich. Vermoedelijk heelt itet eene vliegtuig vier, het andere twee bom men geworpen. De vliegtuigen waren aan do onderzijde wit en van boven donker ge kleurd. Zij vlogen te hoog om tie nationa liteit te onderscheiden. I De eerste bom is op ongeveer 100 meter 1 afstand van de huizen van Goedereode ge vallen. Er zijn groote verwoestingen aange richt op het veld. Aangenomen wordt, dat het eene vlieg tuig het andere aanviel, en dat dit laatste zich verdedigde door het werpen van bommen. Boven Aardenburg verscheen Zaterdag morgen een dertigtal Duitsche vliegmachi nes. Het luchteskader kwam uit Oostelijke en verdween in Westelijke richting. Voor zoover viel waar te nemen, werd geen der machines bij de beschieting door deNeder- landsohe militairen getroffen. Eenigen tijd later verscheen een Engelsche machine, die bommen op België had geworpen, boven Aardenburg. In Groningen, te Blijham en te Beerta, is men wat gelukkiger geweest met het beschieten van vreemde vliegmachines, die onze neutraliteit schonden. Die te Blijham verbrandden en van het bedienend personeel was aanvankelijk nie mand te vinden. De machine, die te Beerta neerkwam, werd te Tutjeshut geraakt door een schot van sergeant Lok. Zij inoest, doordat een stuk van de schroef werd af geschoten, dalen bovendien was een stuk van liet dok afgeschoten, waardoor het evenwicht verloren ging. Deze machines kwamen van Gent,gingen van daar naar Engeland co daarna in de richting van Duitschland. Boven den Dol- larrl iiiecfftlen Ze DuitSchl'arid te hebben bereikt. Toen hel schol trof. konden ze niet meer terugkeeren door den hevigen wind- De vliegmachine te Beerta neergekomen, was voorzien van drie. machinegeweren, die goed waren gebruikt, blijkens het groote aantal ledige hulzen. De marechaussees van Finsterwolde surveilleerden in de buurt en waren zeer spoedig na de daling aanwezig, waardoor een poging om weder op te stijgen, mislukte. Een officier, een onder officier en een soidaat vormden de bar ning, die Ongewapend bleken, liet vliegtuig- werd onder bewaking gesteld van militairen, terwijl de Duitschers naar Finsterwolde worden overgebracht in de mareehaus kazerne. Aan militaire deskundiger Soesterherg werd getelegrafeerd over demonteeren der machine, lu de machine te Blijham zaten eveneens een officier, een onderofficier en een soidaat, die naar Winschoten werden gebracht. - Naar men aan de N. Crt. schrijft is er iu verschillende plaatsen van ons land gebrek aan boter. Tal van bedrijven, zooals bijv. banketbakkerijen, sukkelen op 't oogenblik, omdat zij slechts weinig of in het geheel geen boter machtig kunnen worden. Het is naar aanleiding daarvan, dat wij ons tot eenige groote roomboterfa- brlkantpn gewend hebben met de vraag, of het juist is, dat er op het oogenblik door particulieren in groote mate boter wordt gekocht, om deze weg te zetten voor den komenden v nier. Ilct antwoord in deze luidde bevestigend. Inderdaad, zoo zoo werd ons medegedeeld, bestaat er een groot gebrek aan boter, welk tekort ver oorzaakt wordt daardoor, dat talrijken on ter het publiek groote voorraden hebben ingeslagen om voor den winter geborgen te zijn. liet is, zoo verzekerde een dor fabrikanten, thans met de boter net zoo'n rage als bij het begin van den ooriog met kruidenierswaren, suiker, enz Daarbij komt nog, dat ook de regeering groote hoeveel heden icserveert, zoodat ook de grossiers ir. boter weinig of niets ontvangen, waar door zij hun afnemers niet of slechts ten deele van boter kunnen voorzien, 't Gevolg hiel van is, dat lal van banketbakkers, voor zoover zij boter kunnen machtig worden deze in het klein tegon den maximumprijs van den kleinhandel tnoeten afschaffen. Eigenaardig in verband met deze »botor- couservflcrderij* door particulieren is de stijging van den prijs der groote bruin- ru.rden polten, Een fabrikant, die zich eenige dagen geleder, enkele dier potten moest aanschaffen, moest f 11.50 betalen voor een pot van 40 K.G. inhoud en f6 voorpotten van 20 K.G. inhoud. Keulsche potten waren nagenoeg niet meer te krijgen. B, W. van Zwolle stellen den Raad voor een gemeentelijke centrale keuken op te richten. Deze inrichting zal 5000 L. por ties eten per dag kunnen leveren. De Rijkskolen-distributie vestigt er de aandacht op, dat ook thans aan de nijver heid nog geen toewijzingen van kolen kun nen worden gedaan, aangezien de met Duitschland loopende onderhandelingen in zake de voortgezette levering van de 1100- dige steenkolen nog niet tot cenig definitief resultaat hebben geleid. Naar «Het Volks verneemt, wordt bij de onderhandelingen over den nieuwen aan voer van steenkolen van Duitsche zijde een verhooging vati den prijs met f 10 per ton of f too per wagen geöischt. Op de vraag van den heer Van de Velde, lid der Tweede Kamer, betreffende de kolenvoorziening aau scholen in den a.s. Zijn de Ministers van Binnenlandscho Za ken en van Landbouw, Nijverheid en Han del bereid maatregelen te beramen, om te voorkomen dat gedurende den a.s winter het onderwijs in openbare en bijzondere scholen door gemis aan brandstoffen zal moeten worden stopgezet? heeft de Minister van Landbouw, Nijver heid eu Handel, mede namens den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche zaken, geantwoord De openbare en bijzondere scholen vallen onder groep C van liet distributiestelsel van brandstoffen en'zullen blijkens de circulaire van de rijkskolendistributie van 14 Juli '9 '7 75 !,ct van ',uar behoefte ontvangen. Bij uiterst zuinig en bereidvol gebruik mag worden verwacht, dat stopzetting van on derwijs kan worden voorkomen. De Ned. Anti-Oorlog Raad heeft de meening gevraagd van Cam. Huysmans, secretaris van het Intern. Socialistisch Bureau over de Pauselijke vrcdesactie in verband met tie socialistische vredespogingen van Stockholm. De heer Huysmans heeft telegrafisch het volgende geantwoord Ik begroet met vreugde de vredesvoor stellen van den 1'aus. die op den grondslag, staande der Russische vredesformule, eer bewijzen aan de socialistische opvatting over een duurzamen vrede. Indien de voorstellen van den Paus ge steund worden door de Katholieke volks massa en door de Katholieke parlementsleden, dan zal hieruit voortkomen een uitnemende actie, gelijk loopend aan die van Stockholm, Ik weet echter, helaas, dat den 1'aus de steun zal ontbreken van Spahn en zelfs die van graaf Czernin on van Erzberger voor een aannemelijke oplossing bijv. van het vraagstuk Elzas-1 .otbaringen. Indien deze vrees juist mocht blijken, dat) zal het voorstel van den 1'aus worden terug gebracht tot een eerbiedwaardige, maar onvruchtbare betooging. In een algemeene vergadering van den Bon i van Kcrmisvakgenootei) is in principe besloten Henri Ter Hall randidaat te stellen voor de Tweede Kamer. Waarom niet? Ter Hall is al Edelacht bare, straks Weledelgestrenge. Met hem doel dan het ras «komieken» intrede in de Tweede Kamer. De 63ste algemeene vergadering van de- Nederlandsche Gustaaf-Adolf-Vereeniging zal 27 September te 's-llertogenbosch wor den gehouden.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1