Leger en Vloot. Ingezonden. Uit de veenkoloniën ontvangt het «N. v. d. D.» eeu klacht om den blijkbaar langzamen arbeid in de Rijksbrandstoffen- distributie, waardoor enorme massa's turf in de venen onverzonden blijven. Men schrijft o. m.Wie de slappe vaart door onze Noordelijke Veenkoloniale wateren op merkt, en dat wel in Augustus, doorgaans mede de drukste maand van het vervoer der nieuwpegraven turt, zou meenen, dat er noch vr -g noch aanbod in het artikel is; toch zijn de venen zwart van de turf en bagger, welke turfhoopen bij duizend tallen staan te wachten op,,ja, waarop? Er is aangedrongen op een zoo mogelijk extra grooten aanmaak van brandstofen inderdaad is het door slecht weer en staking dit voorjaar verzuimde meer dan ingehaald, doordien vele verveners tot 6 weken ni den langsten dag den aanmaak hebben voortgezet (schoon 2t Juni de gewone tijd van eindigen is), op hoop, dat de droge zomer zich zoolang zal verlengen, dat het fabricaat nog droog wordt. En nu staan daar sinds begin Juli honderden scheepsla dingen turf te wachten op vervoer de schippers liggen stil, alsof het December was en ook dezen wachten en ver dienen niets en worden ongeduldig, want over eenige weken begint het aardappel en bietenvaren, en over 6 weken is 't Octo ber, als wanneer op 't land niet alleen, maar ook in de steden de brandstof moet inge slagen zijn of worden. Het zal zeer wenschelijk zijn, dat de dis tributie van brandstoffen haar werktempo versneltof wel de turfhandel weer vrij gegeven wordt. Steeds meerdere bosschen vallen ten slachtoffer aan de houtwoede. Thans is ook een deel van het mooie Spanderswoud te Hilversum, een van de aantrekkelijkheden van die plaats, verkocht voor brandhout. Aan het personeel der H. IJ. S. M. is bij dienstorder meegedeeld, dat In afwach ting van wat nader in Januari zal kunnen worden gedaan, bijaldien de tijdsomstandig heden niet gewijzigd zijn en omtrent de loonregeling nog geen besluit is genomen, in September en November een extra uit- keering zal worden gedaan en wel aan ambtenaren met rangnummer 5 en lagere beambten en werklieden, die niet in militairen dienst zijn, met uitzondering van loopjongens, wachteressen en weg wachteressen f 10 gehuwde ambtenaren, beambten en werk lieden, die in militairen dienst zijn, f 7 loopjongens, die niet in militairen dienst zijn, f 4, wachteressen en wegwachteressen f 2. Met gehuwden worden gelijk gesteld de ongehuwden, die als kostwinner geheel in de kosten van een huishouden voorzien met ongehuwden weduwnaars zonder inwo nende kinderen. Bij Kon. Besluit is bepaald De duur van de eerste oefening voor de ingelijfden bij de militie te land, die in 1917 bij de onderscheidene korpsen die oefening hebben aangevangen, of dit jaar zullen aan vangen, bedraagt 1. bij de onbereden korpsen, behoudens het bepaalde onder 2, 3, 4 en 5 a. voor hen, die het in art. 70 der Mili- tiewet bedoeld bewijs niet hebben verwor ven 8'/2 maand; b. voor hen, die dat bewijs hebben ver worven 6*/j maand, 2- bij de pantserfort-artillerie en de tor- pedisten 15 maanden. 3. voor hen, die bestemd zijn voor op leiding tot milicien-telegrafist of -telefonist 8»/2 maand. 4. voor hen, die tot de administratie troepen behooren 8'/2 maand, welke duur voor degenen, die zich vrijwillig voor den dienst bij die troepen hebben aangemeld, met 6'/2 maand wordt verlengd. 5. voor hen die bij de infantrie en bij de vesting-artillerie lot officier worden op geleid, 12 maanden, te rekenen van den datum, waarop hun opleiding aanvangt. 6. bij de bereden wapens twee jaar. De manschappen, die hij de korpsen met een eerste oefening van niet langer dan 81/2 maand tot onderofficier worden opge leid, blijven na volbrachte eerste oefening, krachtens artikel 79 der Militiewet, nog 3'/a maand in werkelijker) dienst. KENNISGEVING. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, Gezien zijne beschikkingen van 4, 5 en 7 Juli 1917. Directie van den Landbouw, Lilt. A, 6e Afdeeling B en 2t Juli 1917. Directie van den Landbouw no. 20275, 6e Afdeeling B Heeft goedgevonden te bepalen, dat in de laatstgenoemde beschikking vastgestelde maximum kleinhandelprijzen ook zullen gelden voor de z. g, fijne zand- aardappelen. Amersfoort, 21 Augustus 1917. De Burgemeester voonoemd, N. VELS HEIJN. (I.B.) Stadsnieuws. De Vrijdag en Zaterdag ingestelde controle over het gasverbruik, heeft doen zien, dat circa 100 aangeslotenen reeds meer dan 50 kub. M. hadden verbruikt. Deze zullen nu niet worden afgesneden, doch zullen wat zij nu te veel verbruikt hebben, de volgende maand moeten inhalen. Wordt in September door deze verbruikers het hun dan toegemeten rantsoen nog overschreden, dan volgt in October algeheele afsnijding. De verbruikers, die thans bijna 50 kub. M. verbruikt hebben, zullen eveneens moeten oppassen. Ook zij zullen de volgende maand moeten inhalen, wat zij in de nog restende dagen van Augustus te veel verbruikt hebben. Wanneer deze maand de bezuinigingen over het algeheele gebruik niet voldoende blijkt, zal waarschijnlijk de gasfabriek nog 1 of 2 dagen moeten worden stopgezet. Tot welke ongewenschte toestanden, om geen sterker uitdrukking te bezigen.de hier ter stede heerschende woningnood aan leiding kan geven, bleek ons dezer dagen. Donderdagavond gewerd ons de mede- deeling, dat twee huisgezinnen, één be staande uit 12 en de ander uit 6 personen Woensdagavond plotseling uit hun woningen aan den Hoogeweg gezet en sindsdien ge huisvest waren in den stal van een berg- schuur, aan meer genoemden weg. Een onderzoek ter plaatse bevestigde de juist heid van dit bericht, met dien verstande, dat het kleinste gezin er inmiddels in geslaagd was een wat beter onderdak te bekomen. 't Is niet aan ons een oordeel uit te spreken over de motieven, welke den ver huurder Van G. er toe geleid hebben het gezin Van Putten, dat ruim 15 jaar zijn huis bewoond heeft en bereid was den verdub belden huur te betalen, bij rechterlijk vonnis 1 uit de woning te doen zetten. Een vonnis, dat den betrokkenen onbekend was en waarvan de uitvoeiing hun dus zoo plotse ling overviel, dat er geen tijd was voor het uitzien naar een andere woning. Van veel goeden menschenzin getuigt o. i. de haDdel- i wijze van den verhuurder niet. Met dit al «woont» de familie Van Put ten nog steeds in den koestal. Pogingen voor een wat beter verblijf, zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven. Er dient echter geholpen te worden en ten spoedigste. Wie als wij, ter plaatse, zijn geweest, zal dit beamen. Men stelle zich voor een koestal, waar de wind aan alle kanten door kan blazen, voor de helft gevuld met een paar oude karren en een hoop turfstrooisel, voor j de andere helft ingericht als «woonstee». En in deze nauwelijks «beestwaardige» om- j geving, zijn des daags de vrouw met zeven kinderen en slapen des nachts, man, vrouw en tien kinderen, van wie de oudste al 1 boven de veertien zijn. Terwijl de elfde verwacht wordt Men zal met ons inzien het onhoudbare van dezen toestand. Hulp is dringend noodig. Wie spoedig helpt, helpt dubbel! Onze redactie verklaart zich gaarne bereid tot het verstrekken van nadere inlichtingen, j Het bovenstaande was reeds geschreven l en gezet, toen we bericht ontvingen, dat het armbestuur zal trachten den stal in bewoon baren toestand te brengen. De gemeente, bij wie om hulp aangeklopt was, kon we gens absoluut gebrek aan haar ter beschik king staande woningen geen onderdak ver- j schaffen. Te gelegener lijd zal de vrouw in het ziekenhuis worden opgenomen. We juichen dezen maatregel van het arm bestuur natuurlijk toe. 't ls clthans iets. Maar niet voldoende op den duur. Want j al wordt de stal van thans wat minder »stal«, op den naam van «woning» zal dit verblijf geen aanspraak kunnen maken. Ook na het ingrijpen van het armbestuur, blijft afdoende hulp noodzakelijk, Het bericht, dat vandaag in de inter- 1 neringskampen te Soeterberg 2oooEngelsche 1 invalide krijgsgevangenen uit Duitschland j zouden aankomen, wordt in zooverre tegen gesproken, dat bij de afdeeling interneering aan het algemeen hoofdkwartier daaraan niets bekend is. Inmiddels zijn echter de ingezetenen van I Zeist, die genegen zijn in hunne woning Duitsche of Engelschc Krijgsgevangenen, I officieren, onderofficieren, minderen en bur- I gers, die binnenkort in Nederland (kamp van Zeist) zullen worden geïnterneerd, op te nemen, uitgenoodigd daarvau onder j opgaaf van Nationaliteit, rang, aantal der krijgsgevangenen en de voorwaarden, me- dedeeling te doen aan het Hoofd der Af deeling Krijgsgevangenen te 's-Gravenhage. In de laatst gehouden vergadering van den Centralen Raad van Jeugdorga nisaties werd verslag uitgebracht door de financieele commissie en die voor het her- halings-onderwijs. Dt onkosten zijn hoog, doch men vertrouwt de gelden bij elkaar te krijgen. Bij het herhalings-onderwijs zullen 4 klassen zijn. Godsdienstleer en handteekenen werden in het program opge nomen. Voor teekenonderwijs werd even eens tot uitbreiding geadviseerd. Dit onder wijs zal dan worden gegeven door 2 leer aren. De commissie Voor teekenen hoopt 't volgend jaar voor rijkssubsidie in aan merking te komen. (Eemb.) Het Bestuur der Middelbare Handels dagschool heeft voor de vacature Natuur wetenschappen als No. 1 op de voordracht geplaatst mej. E. M. G. van Berkel te Utrecht. De schrijver 3e klasse C. J. Broekman, werkzaam ten bureele van den Commandant der IVe Divisie, wordt op 1 September a.s. overgeplaatst en werkzaam gesteld ten bureele van den Opperbevelhebber. Tot tijdelijk onderwijzeres ter school B, zijn benoemd de dames A. B, C. Glaser en J. G. van Maanen. Blijkens de mededeelingen vau den Centralen Gezondheidsraad, deden zich hier ter stede in de week van 8—15 Augustus 2 gevallen van dyphtheritis en 1 van rood vonk voor. In den loop van dit jaar werden bij het garnizoen alhier, 25 gevallen van nek kramp geconstateerd. Zeven patiënten over leden. Het in September a.s. op »Birkhoven< alhier te houden concours-hippique belooft zeer belangrijk te worden. Alleen voor de harddraverij zijn 20 paar den ingeschreven, terwijl ook belangrijke inschrijvingen zijn ingekomen voor de jacht- rit, die een buitengewoon interessant num mer zal zijn en die zal gereden worden volgens het reglement van het Centraal Comité. Belangrijke nummers van dit hippische feest zullen zijn handelaren 1-en 2-spannen, particulieren 1- en 2-spannen, springconcours voor officieren en heerrijders rijpaarden en springconcours voor militairen onder den rang van officier. Onder leiding van mr, Gratama. uit Zwolle, heeft hier Ier stede vergaderd een commissie uit de verschillende voetbalvak- vereenigingen, om in opdracht van het N. V. B.-bestuur een advies samen te stellen inzake de regeling der promotie en degra datie in het komende seizoen in het Westen en dat in verband met het op de algemeene vergadering aangenomen besluit om de Westelijke eerste klas langzamerhand terug te brengen op twee afdeelingen van 10 vereenigingen. Op de vergadering waren aanwezig afgevaardigden van de vereeni- ging. Het Gouden Hoofd, van de Provin ciale, van de Vereeniging ter behartiging van de belangen van Tweede en Derde klassers en van het Noordelijk Voetbalbe- lang. Na ampele bespreking kwam men tot het resultaat, dat het volgende advies aan het bondsbestuur zou worden gegeven. Aan het einde van dit seizoen zullen de nos. 11 en 12 der beide Westerlij ke eerste klas afdeelingen een nieuwe competitie tegen elkaar spelen. De no. 3 en 4 van deze competitie zullen naar de tweede klas de- gradeeren, terwijl de kampioen der geheele tweede klas in de eerste klas zal worden opgenomen. Slechts een tweede klas club zal derhalve promoveeren, terwijl twee eerste klassers zullen degradeeren. Hierdoor zal het aantal eerste klassers met een vermin deren. Aan het begin van het volgend sei zoen zal opnieuw worden nagegaan of ook dan op dezelfde wijze gehandeld zal kunnen worden. Indien zich geen bijzondere omstan digheden voordoen, zal men echter dezelfde regeling wel gedurende vier jaar handhaven, waardoor men in vier jaar de eerste klas op het vereischte aantal van 20 heeft terug gebracht. Door deze regeling hebben de clubs uit de A-afdeeling het thans in han den om zich in de eerste klas te handhaven. Wat de promotie van de derde naar de tweede klas betreft, werd bepaald, dat de zes tweede klas-kampioenen paarsgewijs tegen elkaar zullen spelen, waarna de win naars van die drie wedstrijden naar de tweede klas zullen promoveeren, terwijl de nos. laatst van elke tweede klasafdeeling naar de derde zal degradeeren. Wat de vraag omtrent vermenging der beide eerst klas-afdeelingen in het Westen betreft, werd besloten zich hierover dit jaar nog niet uit te spreken, doch tot na het volgend seizoen te wachten, waarna men waarschijnlijk een duidelijker beeld van de krachtsverhouding der verschillende clubs zal hebben gekregen. Voor het toelatingsexamen tot de Handelsavondschool met 3-jarigen cursus hebben zich 45 candidaten aangemeld. De algemeene kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier heeft, volgens de Amersf. Kerkbode, met algemeene stemmen besloten om bij het Classicaal bestuur van Amersfoort de stichting van een vierde predikantsplaats aan te vragen, en om met het college van kerkvoogden in overleg te treden aangaande de geldelijke gevolgen welke deze stichting hebben zal. j Onze Amersfoortsche Zwemclub »Nep- tunus< (van avond-abonné's der Zweminrich ting) houdt Vrijdagavond weer een zwem- feest. De propaganda van het vorige zwem feest moet wel zeer goed geweest zijn, want er zijn thans reeds ruim 80 inschrij- vingen. Het programma vermeldt verschillende aardige nummers, zooals hindernis-zwemmen met een prijs voor het geestigste costuum en het slot vormt een zeer actueele panto- I Als het weer nu medewerkt, zooals de 1 vorige maal, dan kan het weer vol worden 1 in de Zweminrichting, j In de publicatie, in ons vorig num- I mer, omtrent de verkrijgbaarstelling van I levensmiddelen, is een fout geslopen, die verbetering behoeft. Er is daarin sprake van I bon no. 40, dit moet zijn bon no. 30. Uit het politie-rapport. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen eenwinkelier wegens overtreding van de lichtverordening en tegen 2 personen wegens j het zonder vergunning standplaats nemen 1 met een fruitwagen. De recherche heeft bij een koopman al hier een rijwiel in beslag genomen, dat van een misdrijf te Utrecht afkomstig bleek. »Leven« is niet geluk en «doodc niet ongeluk, maar beiden zijn vormen waarin ons geestelijk wezen verkeert, beiden zijn goed op hun tijd en noodig om ons verder te brengen. Nieuws uit den Omtrek. Hoogland. De polder Driest en Nieu- woland en Bunschoter polder lijden tenge volge van den zwaren regenval enorm van 't water. Naar de «Nijkerker Cour.« meldt, heeft de heer T. van Twillert, den Commis saris der Koningin, telegrafisch verzocht een onderzoek naar den treurigen toestand in te stellen. De lieeren Baron van Ittersum en Var Cothen Doelen Grothe, deputatie leden, vérgezeid van den ingenieur van den Waterstaat hebben nu onder geleide van den heer Van Twillert, de genoemde plaats in oogenschouw genomen, alsmede die gele gen zijn langs den Eemdijk en Zelderschen weg. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Kopy van ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Voor de Herstellingskolonie voor het kind is ontvangen van Mevr. B. t. K.-F., f 10; den heer M. c'e P., f 10; den heer W. v. D., f2.50; dei.' heer N.N., f 2.50; de heeren R., H, en v.D elk f 1en vanR. E, 50 cents aan postzegels. Ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank aan de gevers(sters). De Secretaris, A. B. VAN DER KLEIN, Arnh.weg 66. P.S. Theelood, capsules, zilverpapier, elas tiek, enz. wordt nog altijd gaarne aanvaard aan hetzelfde adres. Wie geeft uitkomst? Geachte Redactie, Vorige week is een gezin met tien kin deren op straat gezet en 't mag zich nog gelukkig rekenen, onderdak te hebben ge vonden in een leege stalschuur, Huurschuld was er niet. De brandstofhandelaar J. van Ginkel is eigenaar van zes woningtjes aan den Hoo geweg, verhuurd voor 75 cents a 1 gulden per week. Onlangs werd van drie bewoners de huur verhoogd. E. Kruys kreeg 25 cent opslag, J. van Hoeijen en G. van Putten bekwamen verdubbeling: 75 cent werd f 1.50, 1 gulden werd 2 gulden. De Huurcommissie heeft vermoedelijk hiervan geen kennis gekregen. Van Hoeijen en Van Putten bleven de- oude huur aanbieden, welke echter werd geweigerd. Hierop heeft Van Ginkel de huur opgezegd tegen 23 Juli, waarna bij den kantonrechter door hem is aangevraagd de machtiging tol ontruimen. De huurders, beiden eenvoudige lieden» hebben zeker verwaarloosd goeden raad in te winnen. Zij verschenen niet ter gerechts zitting. Wanneer dit had plaats gehad, zou mogelijk de machtiging niet zijn verleend. Thans moest deze wel volgen. De wonin gen waren per week verhuurd en Van Gin kel had de wet in 't oog gehouden, hij

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 4