AllEESFOOHTSGEE COURANT. Donderdag 23 JtBS Augustus 1917. No. 8918 67e Jaargang. (Jitgave van de Drukkerij „l>e Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A H van CleefT' HOOFD-REDACTEUR J. CORN. RUGA ART. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1. franco per postƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentien per regel 15 cent. Reclames t—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, to cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. VALKESTRAAT 1 KENNISGEVING. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort, maakt bekend, dat door hem het volgende schrijven van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is ontvangen Ten vervolge op mijn circulaire dd. 7 dezer No. 64167. Afdeeling Handel heb ik de eer U te berichten, dat in verband met het uitblijven van petroleutn-aan- voeren alsmede de bestaande onzekerheid ten aanzien van verderen aanvoer met ingang van 18 dezer de beschikbaarstelling van genoemd artikel voor licht en kookdoeleinden ten behoeve van huishoudelijk gebruik tot nadere beschikking moet worden beëindigd. Zoodra nieuwe aanvoer beeft plaats gevonden zal eene nieuwe regeling ter zake worden getroffen, waar omtrent U alsdan nader bericht zal geworden. Amersfoort, 21 Augustus 1917. De Burgemeester voonoemd, N. VELS HEIJN, (I.B.) GEWISS E L D E H T U K li E N. Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad: Weeginrichtingen. Meermalen werd aangedrongen op de vaststelling van een verbod om in deti handel unsters en z. g. n. familieschalen te gebruiken. De wettigheid- .an een dergelijk verbod kwam evenwel twijfelachtig voor. Wij zijn intusschen thans van oordeel, dat er voldoende rechtsgrond aanwezig is om te trachten een dergelijke verordening in het leven te roepen, waarom wij de eer hebben U bijgaand ontwerp ter vaststelling aan te bieden. Het desbetreffende ontwerp-besluit luidt Verordening op het gebruik van weegwerktuigen in de gemeente Amersfoort. Het is verboden bij het verkoopen of afleveren van waren het gewicht van deze waren te bepalen met een unster of met een familieschaal. Artikel 2. Onverminderd de bepalingen van art. 8 van het Wetboek van Strafvordering zijn met het opsporen van de overtredingen van deze verordening meer be paald belast de ambtenaren van den Keuringsdienst van eet- en drinkwaren en die van de Gemeente politie. Artikel 3. Overtreding van artikel 1 dezer verordening wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen. Melk t e g e inderden p r ij s. Bij uw besluit van 31 Juli 1.1 (Gedr. Verz.no. 150) werden wij gemachtigd maatregelen te treffen ten einde aan kraamvrouwen gedurende drie maanden na de bevalling twee Liter en aan kinderen beneden zeven jaar een halve Liter melk per dag tegen 10 cent per Liter beschikbaar te kunnen stellen. Blijkens circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel d.d. 3 Augustus1917.no. 19282, ligt het in de bedoeling van den Minister op aanvrage van Gemeentebesturen, volle rauwe melk te verstrek ken ten behoeve van zieken, zwakken en kinderen beneden den leeftijd van 6 jaar, tegen den prijs van 11 cent per Li er en onder voorwaarde, dat het Rijk 9/10 van de kosten zal terugbetalen na voorafgaande goedkeuring van de door den Burgemeester bij het Rijks Centraal Distributie-Kantoor ingediende -ontro- leregeling. Onder overlegging van de reeds verzonden contro leregeling hebben wij de eer U voor te stellen, onder intrekking van uw besluit ve.i 31 Juli 1.1. ons te mach tigen, dc vei strekking te doen geschieden als door den Minister aangegeven. Wij merken nog op, dat wij uitgaan van de meening, dat kraamvrouwen onder de zieken zijn te rangschik ken. rbetering binnenstad. Geldie nin Bij besluit van Gedeputeerde Staten van den 30 Juli 1917, 3e afd. no. 1925/1643 (ontvangen 8 Augustus) is goedkeuring onthouden aan het besluit van Uwen Raad van den 29 Juni t.v. strekkende tot het aangaan eener tijdelijke geldleening van ten hoogste f50.000. op te nemen naar behoefte, maar per jaar niet meer dan f 50.000. - tegen een rente berekend naar ten hoogste 6 pCt. per jaar, en uitsluitend dienende voor werken, ter uitvoering van het plan tot verbetering der binnenstad. Omdat wij door dit besluit, de uitvoering van het plan, tot systematische verbetering van de binnenstad, ernstig zien bedreigd, meenen wij dat alsnog moet worden getracht op dit besluit de vereisebte goedkeu ring te verkrijgen. Onder overlegging van een daartoe strekkend ont werp-besluit, hebben wij de eer uwe vergadering voor te stellen, van het besluit van Gedeputeerde Staten bij Hare Majesteit de Koningin in beroep te gaan. Bedoeld ontwerp-besluit luidt 1. in te trekken, zijn besluit van 20 December 1916, no. 656; 2. a. aan te gaan eene t ij d e 1 ij k e geldleening van ten hoogste f 500.000, op te nemen naar behoefte, maar per jaar niet meer dan f 50.000, tegen een rente, berekend naar ten hoogste 6 pet. per jaar en uitsluitend dienende voor werken ter uitvoering van het plan tot verbetering van de binnenstad, welke werken telken jare op de begrooting zullen moeten worden aange geven met eene raming der kosten. b. zoodra het geheele bedrag van f 500.000 zal zijn opgenomen, daarvoor aan te gaan een definitieve lee ning, behoudens het bepaalde onder c naar een plan, dat nader zal worden vastgesteld en aan de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten zal zijn onderworpen. c. te bepalen, dat de definitieve leening zal moeten worden afgelost binnen 40 jaar, nadat de eerste ter mijn van de onder a bedoelde lijdelijke leening zal zijn opgenomen, en dat de aflossing zal aanvangen met den dienst van 1927 en telkens zal bedragen on geveer f 17.000. d. dat de rente en aflossing uit de gewone en buiten gewone middelen der Gemeente zullen worden bestreden. overwegende dat de weigering tot goedkeuring steunt op de overweging, dat het uit een oogpunt van regel matig financieel beheer niet wenschelijk is de aflossing van geldleeningen te verschuiven tot in de latere jaren waarover de leeningen loopen, en dat er geen grond bestaat, om ten aanzien van het onderhavige raads besluit, hetwelk de eerste aflossing eerst in 1927, alzoo 10 jaren na de opneming van den eersten termijn, doet aanvangen, af te wijken van dit beginsel, omdat, al moge van een stelselmatige verbetering van de binnenstad het nageslacht tot in een verre toekomst de vruchten plukken, toch ook de tegenwoordige belas tingschuldigen daarvan reeds voordeel zullen genieten, en het derhalve billijk is de kosten daarvan voor een dee! ook door het tegenwoordige geslacht te doen dragen dat wel is waar door aflossingen van bestaande leeningen gedurende de eerstvolgende jaren, in 1927 de aflossingslast der gemeente niet onbelangrijk zal zijn gedaald, doch allerminst zekerheid bestaat dat in de komende jaren geen nieuwe lasten op de gemeente zullen worden gelegd en evenmin met zekerheid valt te voorspellen dat in de toekomst de draagkracht der gemeente grooter zal zijn. Van oordeel, dat een regelmatig financieel beheer ook deze eisch stelt: dat bij het aangaan van nieuwe leeningen rekening wordt gehouden met het verloop van de bestaande schuld, mits wordt zorg gedragen, dat de aan te gane leeningen worden gedelgd binnen een, met het doel waarvoor de leeningen worden aangegaan, overeenkomende!) termijn, dat nu deze leening is bestemd voor werken, waar van Gedeputeerde Staten erkennen, dat het nageslacht tot in de verre toekomst de vruchten zullen plukken, terwijl voor de delging slechts een termijn van veertig jaren is gekozen, waarbij nog komt, dat de leening in tien jaren zal worden verwerkt en onmiddellijk nadat de laatste termijn zal zijn opgenomen met de aflossing wordt begonnen, Gelet op de Gemeentewet, BESLUIT van de overlegging van de ter zake dienende corres pondentie, van bovengenoemde beslissing van Gedepu teerde Staten bij Hare Majesteit de Koningin voorzie ning te vragen. Buitcnlandsche Kroniek. De tweede groote aanval der Engelschen in Vlaanderen, die hun I.angemarck en Driegrachten opleverde, gaat gepaard met een krachtig Fransch-oftensief op de beide Maas-oevers ten N, van Verdun. Volgens de Fransche lcgerberichten, wer den de vijandelijke verdedigings-werken op beide oevers van de Maas, veroverd over een front van achttien kilometers en op sommige punten tot een diepte van twee kilometer. De Franschen veroverden het bosch van Avocourt, den Mort Homme, de bosschen van Corbeaux en Cumières, den Talon-heu vel, Cbampeluville en heuvels 344 en 240. De rechtervleugel der Franschen rukte op tot in de bosschen van Fosses en Chaune. Het aantal ongewonde gevangenen is grooter dan 4000. Hevige tegenaanvallen der Duit- schers werden afgeslagen. De Duitschers bevestigen de Fransche berichten gedeeltelijk, zoo geven zij het ver lies van den Talon-heuvel toe, die echter, volgens hun zeggen, al sinds Maart geen deel meer uitmaakte van hun verdedigings linie. Verder geven zij toe, dat de Franschen bij den Mort liomme en in het bosch van Avocourt in de afweer-zóne zijn doorge drongen, doch overigens zijn afgeslagen. Volgens den Franschen staf bedraagt de Fransche vooruitgang bier en daar 2 K.M. Op de rest van het westelijk front deed zich niet veel bijzonders voor, maar de al- gemeene levendigheid op den grond en in de lucht blijft voortduren. Vooral was de geschutstrijd levendig in Vlaanderen, bij Lens, ten oosten van Peronne, bij St. Quen- tin, aan de Aisne in Champagne en in den Boven-Elzas. Op al die punten hadden patrouilletochten en verkennings-ondernemingen plaats. De Engelscbe linie in Vlaanderen schoot ten Z.O. van St. Janshoek nog iets op. Hetzelfde was het geval ten N.W. van Lens. Bij Epehy (ten N.O. van Peronne), werden Duitsche aanvallen verijdeld even als in Champagne en bij Badonvillers in Lotharingen. Reuters bijzondere correspondent aan het Engelscbe front in Frankrijk schetst de groote beteekenis van het werk der tanks. Dank zij de krachtdadige actie van dit wa pen, werd ten koste van bijzonder weinig verliezen een terrein van groot tactisch be lang genomen; vele Duitschers werden ge dood, een groot aantal krijgsgevangenen gemaakt, een aantal machinegeweren en een aanzienlijke (hoeveelheid munitie ver overd. Volgens het aanvalsplan zou lot een diepte van 500 yards worden opgerukt, maar de troepen zagen de Duitschers stellin gen verlaten ver achter deze grens. Aan het Isonzo-front is, naar lialiaanschen trant, de strijd aan een frontbreedte van niet minder dan 60 K.M. uiterst verwoed. Uit de Oostenrijkscbe berichten blijkt, dat het brandpunt van den strijd gelegen is op het Kastplateau, waar de Italianen het dichtst bij Triest staan. Beslissende resultaten zijn aan geen van beide zijden nog verkregen. De Engelsche arbeidswereld is in groote beroering, over het besluit der En gelsche arbeiderspartij om deel te nemen aan de Stockholmsche conferentie. Van alle kanten wordt gewerkt om het besluit onge daan te maken. De Mijnwerkersbond heeft te Londen in een vergadering van afge vaardigden met 37Ó tegen 354 stemmen besloten, terug te komen op zijn vroeger genomen besluit om wèl gedelegeerden naar Stockholm te zenden. Dit met b' trekkelijk geringe meerderheid genomen besluit brengt 600,000 stemmen in de partij aan den kant der tegenstanders van deelname aan de conferentie. De zeelieden en stokers hebben zich reeds tegen deelname verklaard. De conferentie, keurde het regeeringsbesluit om paspoorten te weigeren voor Stockholm goed. Reuter maakt verder melding van een vergadering, bezocht door 300 vereenigings- afgevaardigden, die hel besluit der zeelie den goedkeuren om geen afgevaardigden naar Stockholm te brengen. Aan alle afd' :- lingen dezer vakvereenigingen waren om zendbrieven gestuurd met <ie vraag erin, of zij het besluit van den zeemans- en stokers- bond goedkeurden. 394 afdeclingen hadden met »ja« geantwoord, 321 met »neen«. Voorloopig komt van het uitzenden van afgevaardigden niets. De Engelsche regee ring en de mannon van 't «tot het bittere einde» hebben dus in tweede instantie ge wonnen en kunnen weer gerust zijn. Wat 3 jaren oorlog kosten. Een medewerker van de «Manchester Guardian» geeft een overzicht van feiten en getallen, waaruit naar zijn berekening de kosten van den oorlog tot den huidigen dag ongeveer, kunnen worden opgemaakt. De berekening geeft zulke frappante cij fers, dat we het voornaamste uit het artikel overnemen. De verliezen der Franschen aan dooden in deze drie jaren van oorlog, worden door de Vereeniging voor besiudeering van den oorlog te Kopenhagen op 1.300.000 begroot. Die der Russen zullen waarschijnlijk niet minder dan 2.500.000 man bedragen. Duitschland heeft ongetwijfeld niet minder dan 2.250.000 verloren. Oostenrijk 1.750.000. het Turksche leger. 750.000, het Italiaansche 200.000 man, de Bulgaren, Belgen, Serven, Roemenen en Portugeezen ie /amen 600.000 man. Dit geeft een totaal-verlies aan dooden van alle oorlogvoerende landen te zamen, van minstens 9.750.000. Voegt men daarbij de onmiddellijk door den oorlog veroorzaakte achteruitgang van het aantal geboorten, dan kan het verlies aan menschenlevens ten gevolge van drie jaren strijdens op 14.250.000 zielen worden geschat. Het aantal gewonden kan men op 2 I/2 maal dat der gesneuvelden stellen, dus op ongeveer 23 ','2 miilioen. Al deze lieden hebben pijnen geleden en niet minder dan de helft, of 12 miilioen, zijn blijvend onge schikt geworden voor militairen dienst en velen hiervan ook voor hel werkzame bur gerleven en voor den arbeid. Aangenomen kan worden dat in de oor logvoerende landen thans 49.750.000 man onder de wapenen zijn. Bij dit totaal moet nog gevoegd worden het groote antal der- genen, mannen, vrouwen en kinderen thuis, die buitengewoon hard hebben moeten wer ken om de legers te velde op de been te houden, wat in alle oorlogvoerende landen tot groote onrust in de nijverheid heeft aanleiding gegeven. BINNENLAND De economische crisis. Volgens de nieuwe Courant, zal desamen- stelling van het wittebrood over eenige weken weer een verandering ondergaan. Het ligt in de bedoeling de roggebloem te vervangen door gerstebloem. Volkomen vast staat dit laatste echter nog niet, om dat alles afhangt van de vraag of binnen kort weer schepen met graan uit Amerika komen. In elk geval wordt de roggebloem over een week of drie door bloem van een andere soort vervangen. »In- en Uitvoer» wijdt een beschouwing aan de vraag, welke resultaten bereikt zijn door art. 7 der Distributie-wet en met de ministeriCele bepalingen op den verbouw van gewassen. Het slot luidt aldus Wanneer wij derhalve den verbouw der verschillende akkerbouwproducten in 1917 nagaan, dan blijkt daaruit dat art. 7 der Distributiewet 1916 met de daarop volgende

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1